HET NIEUWE AVONDBLAD Veiligheidsdagen van Hoogovens Mekog. en iaARGANG No. 115 DINSDAG 19 MAART 1935 IJMUIDER COURANT ONNEMENTE N: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus g cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. hnnnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers AUebeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- zün D° ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- c i tesen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen «Si bil algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van bid voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Grootsche brandweerdemonstratie. Officiëele belangstelling voor het veiligheidsmuseum. Dat er ook van officieele zijde veel belang- «tellin0- voor het veiligheidswerk van Hoog ovens en Mekog bestaat is gistermiddag dui delijk sebleken. In het veiligheidsmuseum had te 3 uur op Initiatief van het bestuur der stichting „Het Veiligheidsmuseum'-' te Amsterdam, nadat een vergadering was gehouden in één der lokaliteiten van het kantoorgebouw van de Meko0- dat daartoe door de directie beschik baar was gesteld, een korte plechtigheid P Van het bestuur van „Het Veiligheidsmu- jeum" waren aanwezig de heeren Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van de stichting en voorzitter van den Gezondheidsraad. Dr. Ir A. H. W. Hacke, directeur-genearal van den Arbeid te 's-Gravenhage, J. J. van Male, hoofdinspecteur van den Arbeid te Amster dam, secretaris van de stichting, Prof. Ir. D. Dresden, directeur van de N.V. Machinefa briek „Jaffa" te Utrecht, L. Heijermans, arts, directeur van den Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst te Amsterdam, Ir. J. J. van den Kieboom. hoofdingenieur van de Coöp. Ver. „Centraal Beheer", Amsterdam en Dr. Jan Smit Azn„ oud-directeur der Kon. Mij. „De Schelde". Vlissingen. Verder waren nog aanwezig de heeren Ir. R. A. Gorter, direc teur van het Veiligheidsmuseum, Amster dam. Ir. J. H. J. Huijgen en Ir. H. J. Scholte, hoofdinspecteurs van den Arbeid, Dr. C. van Bemmel, geneeskundige van de Arbeidsin spectie te Amsterdam. Ir. J. A. E Muller, in specteur van den Arbeid te Haarlem. Ir. G. A. Kessler en Ir. A. H. Ingen Housz, directeu ren van het Hoogovenbedrijf enz. - Nadat alien met belangstelling het veilig heidsmuseum hadden bezichtigd nam Dr. N. M. Josephus Jitta het woord, die het een voorrecht noemde, te mogen worden ont vangen in het veiligheidsmuseum als getuige van de groote belangstelling, die voor het veiligheidswerk van het Hoogovenbedrijf aan den dag wordt gelegd. Hier wordt getoond, wat door samenwerking te bereiken is. Niet alleen wordt er veel gedaan om de veiligheid op eigen terrein te bevorderen, maar ook worden maatregelen getroffen om de veilig heid op den openbaren weg te bevorderen. Spreker wees op de afschrikwekkende cijf ers van de ongevallen-statistiek, waartegen het noodig is, met kracht in te gaan. De kroon op het werk is de instelling der veiligheids- commissies. Het voorkomen van ongelukken wordt in de eerste plaats bereikt door de op voedkunde en daarom zijn deze veiligheids commissies van groot belang. Spreker bracht hulde aan de heeren Ingen Housz en Spies, voor hetgeen zij in het belang der veiligheid hebben gedaan. Uit erkentelijkheid voor het werk van den heer Ingen Housz overhandig de hij dezen de medaille van „Het Veilig heidsmuseum". Deze medaille werd voorts uitgereikt aan Ir. Scholte, oud-directeur van „Het Veiligheidsmuseum", wien de heer Josephus Jitta hulde bracht voor hetgeen hij heeft gedaan in het belang van de veilig heid bij de acetyleenbehandeling. Ir, A. H. Ingen Housz dankte voor de hem verleende onderscheiding, die hij naar hij zeide alleen durfde te aanvaarden voor wat het geheele bedrijf op het gebied van de vei ligheid heeft gedaan. Door het groote aan tal ongevallen heeft men getracht door an dere maatregelen hierin verandering te brengen. De ontwikkeling van het veiligheids werk moest door allen worden gedaan. Hij wacht in de eerste plaats dank aan Ir. v. d. Vegte, die het werk ter hand heeft genomen en aan Ir. Spies, die het heeft voortgezet. Het is juist gezegd, dat het veiligheidswerk m den geest van de menschen moet door dringen. Dat men hierin geslaagd is, is te Qanken aan de inspiratie der leiding. Spre ker bracht hulde aan Ir. Spies voor het mooie werk, dat hij tot stand heeft gebracht. Alle aanwezigen ontvingen daarna het vei ligheidsreglement. Ir. Scholte dankte eveneens voor de hem verleende onderscheiding. De demonstratie. Inmiddels was de tijd aangebroken waarop de demonstratie zou beginnen. Alle gasten begaven zich naar het terrein. Nauwelijks was men daar aangekomen of daar klonk weer het brandalarm. Er is brand uitgebroken in het groote Pnosphaatgebouw. Sirenes loeien; een golf van onrust jaagt over het terrein. Een man 'Vertoont zich op het dak. Het is iemand van ?e aicieeling brandweer. Nauwelijks heeft net brandalarm weerklonken of hij is reeds met zijn bescheiden middelen, een straalpijp, oegmnen te spuiten. Geldt bij een brand niet vlw ^an waar elders: wie spoedig helpt, >.lPï <~bbel? Maar daar komt ook al de fa- r^Ksbrandweer met de brandspuit en an- ~v,e hulpmiddelen. Slangen worden uitge- Water is er voldoende in den vorm van w £.r' Daar haat ook al de ladder om- vpri no= slechfcs eenige minuten zijn e .oopen of reeds spuiten eenige machtige Sleliegen llet gebouw op. Er is ook werk or h.H.B.o. Een paar slachtoffers worden voorloopig geholpen en daarna met de zie kenauto, die inmiddels is gearriveerd wegge voerd. Het is wel een zware brand, want al het beschikbare materiaal heeft men laten aan rukken. Ir. Spies geeft zijn bevelen. Daar klinkt een bekend belgerinkel. De fabrieksbrandweer kan het alleen niet af en daarom heeft .men de hulp van de brand weer van de gemeente gevraagd. En daar is ze al. En welk een entree maakt onze kranige brandweer. De twee groote autospuiten ko men den hoek om. Nauwelijks staan ze stil of daar gaan de slangen al uit. Onder leiding van den commandant den heer A. de Wit, den ondercommandant den heer J, Th Ver- zijlbergh en den opperbrandmeester den heer K. Luyting neemt Velsen's brandweer spoe dig aan het blusschingswerk deel. Voor zulk een gemeenschappelijken aanval moet Vulcanus wijken, Het aantal stralen dat op het vuur wordt gericht, wordt steeds grooter. We tellen er tenslotte een 18-tal, maar het kunnen ook wel 20 geweest zijn. Het gebouw verdwijnt haast achter het wa tergordijn enachter de wolken mist die over het terrein jagen. Het is een grootsch schouwspel, een schouwspel dat wederom een getuigenis is van hetgeen door samenwerking kan wórden- bereikt. De tallooze belangstellenden w.o. thans ook de heeren J. C. Dunnebier, loco- burgemeester, wethouder Bosman en M, K. Hofstede, gemeente-secretaris, slaan vol be wondering den strijd tusschen de brand weer en den denkbeeldigen brand gade. Nadat ongeveer een kwartier lang een ge weldige massa water tegen het gebouw is gespoten, wordt het einde aangekondigd. Een fluitsignaal weerklinkt: de brand is ge- bluscht. De motoren worden stopgezet; de door den druk strak gespannen slangen verliezen hun ronde vormen. Ze worden snel opgerold en een kwartiertje later kon men bijna de ge heele Velsensche brandweer aantreffen in het Casino, waar even wordt gerust onder het genot van een kopje thee en een sigaar. En hiermede is een einde gekomen aan het practische gedeelte der Veiligheidsdagen 1935. Het is een schitterende demonstratie geweest, een demonstratie van wat met uit stekend materiaal, goede organisatie en goe den wil bereikt kan worden. Nieuwe vrachttarieven voor vischverzending. Spoorwegen staan aanzienlijke reducties toe. Maandag is in werking getreden een re ductie-contract, door het bestuur der IJmui- der Vischhandelvereeniging voor de leden dezer vereeniging met de directie der Neder- landsche Spoorwegen afgesloten. Onder dit nieuwe contract, dat voor de ver zenders van groote beteekenis is, vallen alle zendingen levende, versche, gezouten, ge droogde, gerookte, gebakken en bevroren visch alsmede versche, gezouten en gerookte haring (bokking), welke vanuit IJmuiden naar alle spoorwegstations in het binnenland hetzij als snelgoed of vrachtgoed, worden verzonden. Ook het vervoer naar Hoek van Holland ter reëxpeditie naar Engeland valt hieronder. Indien aan het einde van het con tract een hoeveelheid is bereikt van minstens 8 millioen K.G. bruto zal door de Nederl. Spoorwegen een res titutie op de door afzenders of ge adresseerden betaalde netto-vracht worden uitgekeerd van 15 pet. (In 1S34 van IJmuiden verzonden ca. 10 1/2 millioen K.G.) Voor hetgeen binnen het contract jaar boven de 8 millioen K.G. zal zijn vervoerd zal een restitutie worden uitgekeerd van 20 pet.! Ongetwijfeld is dit reductie-contract van groote beteekenis voor den vischhandel. De in uitzicht gestelde reductie, die in het gunstig ste geval zelfs 20 pet. kan bedragen is var zeer groote beteekenis en zal de verzender.* ongetwijfeld stimuleeren hun visch zoovee1 mogelijk per spoor te verzenden. Het is dan ook begrijpelijk, dat het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging er bij de leden op aandringt zooveel mogelijk hun vise1 per spoor te verzenden. Het bestuur merkt in. de circulaire, waarmee het de leden in ken nis stelt van den inhoud van het contract op, dat de hooge reductie voor de leden aanleiding zal zijn, om waar eeaigszins mogelijk hun zen dingen aan de spoorwegen toe te vertrouwen. ERNSTIGE AANVARING BIJ DE SEMAPHORE Gistermiddag is de stoomtrawler Eveline TJM. 115 die met 1200 manden kabeljauw en gul binnenkwam nabij de semaphore in aan varing geweest met den uitgaanden logger KW 101. Tengevolge van de botsing werd de voor steven van den trawler ontzet. De logger be kwam slechts weinig schade. Opbrengst loodsgelden. De opbrengst der loodsgelden bedroeg in de afgeloopen maand f 248.670 tegen f312.694 in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de afgeloopen twee maanden bedroeg die op brengst f525.637 tegen f 651.246 in 1934. Achter een gordijn van water verdwijnt het machtige fabrieksgebouw. Jaarverslag van de Reeders- vereeniging. Interessante opmerkingen over de vischerij. Omstandigheden ongunstig voor de platvischbooten. Het jaarverslag over 1934 van de Vereeni ging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, dat zoo juist is verschenen, bevat wederom tal van interessante gegevens en beschouwingen over het visscherij bedrijf. Het volgende, is er aan ontleend. Kolenvoorziening. De kolenvoorziening over 1934 geeft voor wat betreft de wijze, waarop die voorziening heeft plaats gehad, geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Evenmin zijn op merkingen te maken omtrent de kwaliteit der geleverde kolen. De kolen, die op 2 Januari 1934 f 8.50 kost ten, vrij in de bunkers over de bunkerinrich ting, zijn in het jaar 1934 niet van prijs gewij zigd. De prijs voor handwerk is f 0.25 per ton hooger. De genoemde prijs betreft de Duitsche kolen. De prijzen der andere kolen waren naar verhouding. IJsvoorziening. De voorziening vgm de vloot met ijs heeft ook in den loop van het jaar 1934 niet te wen- schen over gelaten. In 1934 is een verdere prijsverlaging voor de levering van ijs ver kregen. De aanvoer van Noorsch natuurijs heeft gedurende het kalenderjaar regelmatig plaats gehad, in verhouding tot de vraag naar dit ijs. Wij noteeren verder nog, dat de tarieven van de vletloonen in Februari 1934 met f 0.50 zijn verlaagd, voorts dat pogingen in het werk zullen worden gesteld, om verlaging van de tarieven voor het gebruik der V. D. patenten te verkrijgen. Sterkte der vloot. De vloot bestond op 31 December 1934 uit 18' stoomtrawlers, 4 motortrawlers, en 4 motor- loggers, totaal 195 schepen. Hieronder volgt een opgaaf van de sterkte in de jaren: 1930 1931 1932 1933 1934 Stoomtrawlers 198 193 192 189 187 Motortrawlers 9 0 2 3 4 Motorloggers 3 3 4 4 4 Totaal 201 196 198 196 195 Belangstelling voor de demonstratie. 1. Dr. Jan Smit Azn., 2. Dr. Ir. A. H. W. Hacke, dir.-gen. van den Arbeid, 3. Ir. H. J. Scholte, 4. Ir. A. H. Ingen Housz, 5. Dr. N. M. Josephus Jitta, 6. Ir. R. A. Gorter, 7. Ir. G. A. Kessler, 8. Ir. y d. Vegte. Eén stoomtrawler ging tijdens de uitoefe ning van de visscherij op de Noordzee verlo ren, n.l. de Gerard IJM. 123. Een trawler, de Johanna IJM. 12 werd gesloopt, vijf stoom trawlers verwisselden van eigenaar maar ble ven tot de vloot van IJmuiden behooren. Voor de eerste maal zijn thans in. de statistiek op genomen de te Rotterdam thuisbehoorende mo tortrawlers, die geregeld te IJmuiden markten. In 1934 hebben 96 stoomtrawlers en 1 mo- torlogger niet aan de visscherij deelgenomen Het grootste aantal trawlers dat gelijktijdig in de vaart was bedroeg 83 in begin 1934, welk getal geleidelijk weder afnam en het laagste punt bereikte met 33 trawlers medio Mei 1934. Begin November was het getal weer gestegen tot 84. Aan de haringvisscherij (zout) werd deel genomen door 2 stoomschepen en 2 motorlog- gers, die resp. 16 en 14 reizen maakten. Aan de drijfnet-haringvisscherij (versoh) werd deelgenomen door één stoomharingschip en wel gedurende vijf reizen. Omtrent de deelneming aan de haring-trawl visscherij en de resultaten daarvan over het jaar 1934 kan worden medegedeeld, dat er 11 schepen aan hebben deelgenomen tegen 6 ir het voorgaande jaar. Als een van de ooi-zaken der grootere deel neming door Nederlandsche trawlers mag worden genoemd de omstandigheid, dat veel minder versche trawlharing door Duitsche schepen werd aangevoerd dan voorheen. Werd in het jaar 1933 door 18 Duitsche stoomtraw lers en 1 Franschen trawler resp. aangevoerd 771690 K.G. en 61675 KG., totaal 833365 KG. in 1934 werd door Duitsche trawlers slechts aangevoerd 151619 K.G. De Duitsche aanvoe ren zijn derhalve tot 20 pet. van het vorig jaar teruggeloopen, hetgeen van te meer be teekenis is, waar de aanvoer in 1933 slechts 2/7 was van die van 1932, zoodat de verhouding van de aanvoeren in de jaren 1932 en 1934 stond als 16:1 In het jaar 1934 is de snurrevaadvisscherij in het geheel niet uitgeoefend door schepen, toebehoorende aan leden van de vereenigiin In het vorig jaarverslag werd er reeds de aan dacht op gevestigd, dat de snurrevaadvissche rij door kustvisschers in 1933 werd uitgebreid, maar dat de verkregen resultaten niet aan moedigend waren. Ook in 1934 werd deze vis scherij nog verder uitgebreid, hoewel niét kan worden geconstateerd, dat de resultaten aan de verwachtingen hebben beantwoord. Stoomtrawlvisscherij (Noordzee) Hieromtrent lezen wij het volgende: Wanneer wij thans enkele opmerkingen wil len maken naar aanleiding van de statistische 1 gegevens betreffende de uitoefening van de, Noordzee-trawlvisscherij, dan kunnen wij in de eerste plaats herinneren aan de opmerkin gen gemaakt in ons vorig jaarverslag, met betrekking tot de cijfers over 1933= Wij wezen er toen op, dat de cijfers van 1933 niet konden worden vergeleken met die van 1932, omdat de cijfers ovei het eerste halfjaar 1933 te veel hadden gestaan onder den invloed van de staking, maar dat uit de cijfers van het tweede halfjaar 1933 kon wor den geconcludeerd, dat wat lie treft de inten siteit waarmede het bedrijf in 1933 was uit geoefend, eigenlijk weinig verschil bestond met 1932. De cijfers van 1934 nu bevestigen dit vol komen. Bij vergelijking van de cijfers van 1932 en 1934 blijkt wel. dat het- verschil tusschen deze beide jaren uiterst gering is. Alleen het aan tal schepen, dat korter of langer tijd aan de uitoefening van het bedrijf heeft deelgeno men, is aanzienlijk lager, doch het totaal aan tal gemaakte zeedagen is nog niet ten volle 5 pet. lager dan in 1932. Toch zou het onjuist zijn uit deze cijfers de conclusie te trekken, dat de toestand vrijwel stationnair zou zijn gebleven, want tot een volledige beoordeeling van de positie moet ook rekening gehouden worden met de vreemde in- en aanvoeren. Deze laatste toch zijn in 1934 belangrijk lager geweest dan in 1932. zoo dat een vermindering van het aantal zeedagen van eigen vloot met 5 pet. meer wijst op nog verderen achteruitgang van omzet, dan op, stilstand, laat staan vooruitgang. Waar even wel ook de export in 1934 is teruggeloopen in vergelijking met 1932, mag ook niet tot abso lute verdere inzinking van het bedrijf gedu rende 1934 worden geconcludeerd. Helaas moet ook van 1934 worden gezegd, dat, voor wat de kustvisscherij betreft, meer dere reederijen zijn blijven visschen ondanks zeer ongunstige bedrijfsresultaten. Mochten de Noord-booten, die in hoofdzaak op rond- visch visschen, in eenigszins gunstiger om standigheid verkeeren, tengevolge van de ge ringere aanvoeren van rond visch door Duit sche booten, de kustbooten konden zoodanig voordeel niet boeken. De omstandigheden bleven de platvischbooten ongunstig, niet al leen door meerdere concurrentie, die geduren de bepaalde maanden van het jaar van de zijde van de motorloggers werd ondervonden, maar ook, doordat gedurende het geheele jaar 1934 een wijziging in de uitgifte van de con senten voor export van fijnvisch naar Frank rijk achterwege bleef. Ofschoon wij hierna nog op deze omstan digheid terug wenschen te komen, is het hier- toch de plaats om er op te wijzen, dat een uitgifte van de consenten, in overeenstem ming met de belangen van het reederijbedrijf, de thans geleden verliezen tot een minimum zou hebben beperkt, zoo niet geheel hebben voorkomen. Het nut der radio-telefonie. Mochten wij in een vorig Jaarverslag er op wijzen, dat op een aantal schepen installa ties voor radio-telefonie waren aangebracht en door enkele reederijen ook een aanvang was gemaakt met het uitrusten van schepen met het echodieplood, thans mogen wij er in dit verslag melding van maken, dat op dezen weg is voortgegaan en in 1934 meerdere schepen van radio-telefonie en/of echodieplood werden voorzien. Het gebruik van deze toestellen, vooral van die voor de radio-telefonie, is thans zoo toe genomen, dat een vergelijking met b.v. de En- gelsche Noordzee-booten voor IJmuiden gun stig uitvalt. De omstandigheid, dat de reederij contact kan onderhouden met de schepen op zee, ook over het al dan niet op een bepaalden tijd binnenkomen, heeft haar nut reeds bewezen en dit was zeker een van de voornaamste oor zaken, waarom de meerdere toepassing van radio-telefonie gereeden ingang vond. Ook het meerder gebruik van het echo-diep lood mag worden toegeschreven aan het feit, dat de toepassing in de practijk het voordeel er van heeft bewezen, want beide installaties, zoo die van radio-telefonie als van echodiep lood, verzwaren in dier mate de exploitatie kosten, dat alleen de overtuiging van heti groote nut dat ze opleveren, er de reeders toe doet overgaan er zich de uitgaven voor te getroosten. Grootsche plannen van „Looft den Heer". Wordt het koor omgezet in een Christelijke Oratoriumvereeniging? Naar wij vernemen wordt overwogen, het Chr. Gemengd kbor „Looft den Heer", dat in het komende najaar zijn vierde lustrum hoopt te vieren om te zetten in een Christe lijke Oratoriumvereeniging. Enkele vooraanstaande musici hebben de meening geopperd, dat de tijd voor het koor is gekomen om, nu het wat betreft deelne ming aan wedstrijden, de hoogste sport heeft bereikt, na afloop van het concours te Al melo, waarvoor het koor reeds beeft inge schreven, niet meer aan zangconcoursen deel te nemen, doch zich te gaan toeleggen op het ten gehoore brengen van oratoria. Moch ten deze plannen tot werkelijkheid worden, dan kan 'het volgend voorjaar een opvoering van de Matbhaus-Passion tegemoet worden gezien. HOCKEY. UITSLAGEN Strawb. I—Amersfoort 32 Amsterdam IIIStrawb. II 50 Famos IIStrawb 93 (Vriendschappelijk.) Dames: Gooi IVStrawb. I 32 Strawb. IIR. H. B. S.: 15 (Vriendschappelijk.).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1