HET NIEUWE AVONDBLAD De afgravingen in de Breesaap. 20e IAARGA.NG No. DONDERDAG 21 MAART '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 3 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers rn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- ard en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- kïrd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 5(1- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Nieuwe havens en nieuwe fabrieksterreinen. Waar komt de pijpenfabriek? Het terrein bestemd voor de nieuwe pijpenfabriek. Op den achtergrond -het hoogovenbedrij f Zonder ophouden graven krachtige machines in den bodem van de Breesaap. Lange zand- treinen puffen over de groote vlakten, voeren hun zware lasten naar de binnenhaven, waar zandschuiten gereed liggen om het goud van de Breesaap het land in te voeren, waar het wordt uitgestrooid voor het ophoogen van terreinen of het bouwen van wegen. Zoo is hef gegaan al vele jaren lang en zoo zal het nog vele jaren doorgaan. Want haast onuitputte lijk is de voorraad. En er schijnt een natuur lijk evenwicht te bestaan den landhonger hiel en den zandhonger elders, een evenwicht, dat slechts een enkele maal verstoord dreigde te worden toen de zandhonger gestild scheen. Groot is de landhonger in de Breesaap. De groote slokop, het Hoogovenbedrij f met zijn nevenbedrijven, vraagt steeds naar terreinen, geschikt voor de stichting van nieuwe in dustrieën; nieuwe fabrieken en ook nieuwe havens zullen in de naaste toekomst verrij zen in dit stukje Kennemerland. dat eens be roemd was om zijn groote rijkdom aan natuur schoon. Stuk na stuk verdwijnt al dit schoons in den muil van de groote graafwerktuigen. De heuvelachtige terreinen, die de schoonheid van het landschap vormden, beplant met eeuwen oude beuken en andere loofboomen, mogen een verrukking zijn voor 't oog van den min. naar der natuur, de industrie vraagt naar terreinen, waarin geen oneffenheden geduld worden. En zoo kwamen in de plaats van de begroeide golvende terreinen naakte zand vlakten. vele meters beneden het oude niveau en kan het gebeuren dat men, wanneer men de lust. niet mocht kunnen bedwingen nog eens binnen te dringen in dit voormalige rijk van nachtegalen, konijntjes, boschwachters en stroopers, plotseling komt te staan aan den rand van een afgrond, doorkruist door „ijzeren wegen" waarover pittige locomotiefjes uit wier schoorsteenen donkere rookpluimen, die zich vermengen met de rook- en de gas wolken van de hoogovens, omhoogdwarrelen, puffend en knarsend de wagons zand voort trekken. Op de onafgegraven terreinen die zich hiel en^ daar als eilanden in de zandvlakten ver heffen, strijdt het houtgewasc zijn laatsten strijd. Het maakt een triesten indruk, want doordat al het water uit de hooge deelen wegvloeit zijn er geen levenssappen meer om de bladeren tot ontwikkeling te brengen. Nog njzen zware stammen omhoog, maar als zij straks zullen vallen onder de bijlslagen van den houthakker, zijn het niet meer dan dorre stukken hout. Steeds verandert het beeld in de Breesaap. ^kijkt u^maar eens aandachtig de bij dit stukje geplaatste foto's. Op één ervan zien we een groote vlakte, ingesloten door steil op hopende taluds. Op den achtergrond zien we w van de Pijpleiding, waardoor het «a t °Tengas naar de cementfabriek en de entrale van het P.E.N. wordt getransporteerd, aarachtei' verrijzen de geweldige massieven n gashouders en hoogovens; rechts staan de woonhuizen. We bevinden ons in den driehoek, die wordt door den Zeeweg (Rooswijkerlaan) uil pweg en de spoorbaan. De foto is ge_ bachter de woningen ten W. van de hpm in onSeveer Westelijke richting woningen rechts staan aan den Schulpweg, afgegraven terrein is bestemd voor de SE 7 ulek' een nevenbedrijf, dat het eerst dw» A l!rt is om te worden gesticht. Ook wnrvJ t komt aan een binnenhaven, die laan ,eei'd is ten W. van de Rooswijker- richting N.Z., dus op den voor- ze'f a +11 *0*'0, sPreekt wel haast van- waars*,; i een groote fabriek wordt, 111 vele arbeiders hun brood zullen kunnen verdienen. En als men dan nog weet, dat voorts de stichting van een staalfabriek op het programma staat, weer op een ander gedeelte van het uitgebreide tèrreinbezit, dan hebben wij het zeker niet mis gehad toen wij opmerk ten, dat er nog gedurende vele jaren in den bodem van de Breesaap gegraven zal wor den., Het beukenrond. Wie kent niet dit idyllische plekje, deze duinenrij, die thans door de terreinen dei- hoogovens van de duinen ten Westen van de Breesaap gescheiden zijn? Wie heeft niet minstens eenmaal in zijn leven, staande op het natuurlijke amphitheater, geluisterd naar redevoeringen van godsdienstigen aard of handelende over propaganda voor geheel onthouding? Was er een mooier plekje in de omgeving te vinden dan het Beukenrond? Wat er van over is gebleven ziet men op de tweede foto. Er loopt thans een „vallei" dwars doorheen, met een zandspoor, waarlangs het zand wordt vervoerd dat elders wordt afge graven. Dit is een ware „vallei des doods"; zij beteekent immers de dood van het Beuken rond en van al die zware beuken die op de bemoste helling omhoog rijzen. In de Breesaap is het niet meer de plaats om te mijmeren of om rust te zoeken. Ook de heerlijke boschlucht, die noopte tot adem halen met wijd-geopenden mond zoeke men liever elders. De Breesaap is niet meer dat typisch stukje Kennemerland van een jaar of vijftien geleden. Het is de Nieuwe Tijd, die spreekt in paardekrachten, atmosfeeren en kilowatturen. Natuurschoon ging verloren. Velen zullen dit. betreuren. Maar ook wat er voor in de plaats kwam is rijk aan schoonheid, aan de schoon heid der moderne techniek met haar grootsche werken en haar haast onbegrensde mogelijkhe den. - S. B. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Voor plaats te Santpoort van Maandag 25 Maart a.s. tot nader order voor het verkeer met rij en voertuigen zal zijn afgesloten. Om het damkampioenschap van Nederland. Hoe staan de kansen? Zaterdagmiddag zal in Parkhotel te Am sterdam dit tournooi aanvangen. In de eerste ronde ontmoeten elkaar B. DukelJanneman, P. J. van DartelenC. J. Lochtenberg, J. M. BomJ. H. Vos. A. K. W. DammeRaman. Van de eerste ronde zal de partij Ligthart Rustenburg Dinsdag 26 Maart te half zeven in Hotel Kennemerhof worden gespeeld. Zondagmorgen te elf uur zal gespeeld wor den: JannemanRaman, Rustenburgv. Dar telen, LochtenbergDamme, VosLigthart. DukelBom. Zooals wij reeds in onze voorbeschouwing hebben vermeld, is dit tournooi niet zoo sterk bezet als andere jaren. Of onze IJmuidensche spelers kans hebben? Ongetwijfeld zal Ligthart met zijn in het vorige tournooi en in den wedstrijd om den Meestertitel opgedane ervaring een beter re sultaat behalen dan verleden jaar. Wij achten hem zeker in staat, boven spelers als Loch tenberg. Bom en Janneman te eindigen. Tevens zal dit tournooi den jeugdigen meester in staat stellen zijn spelkennis te verrijken. Wat onzen damredacteur Dukel betreft, hij zal, als hij in vorm weet te komen zeker een ernstige candidaat voor den kampioenstitel zijn. Hij is een geroutineerd wedstrijd-speler en te oordeelen naar zijn prestaties in 1934 kan in elk geval van hem verwacht worden, dat hij tot de eersten zal behooren. THIJL UILENSPIEGEL IN THALIA. Opvoering van „De Jonge Spelers" voor het Tooneel- fonds Vara-Instituut. Men schrijft ons: Op Donderdag 28 Maart zullen „De Jonge Spelers" olv. Ben Groeneveld voqr de VARA afd. IJmuiden en het Arbeiders Tooneelfonds Vara-Instituut een opvoering geven van „Thijl Uilenspiegel" naar het bekende boek van Charles de Coster en voor tooneel bewerkt door Richard Flink. De opvoering heeft plaats in de schouwburg zaal Thalia te IJmuiden. Reeds zijn een aan tal opvoeringen in het land met groot succes gegaan. De ernst zoowel als de humor zijn in dit stuk verwerkt. Het geheel is een strijd om de vrijheid van het geweten. De 16e eeuwsche toestanden hier uitgebeeld, slaan tevens op deze tijden. De costuums en de monteering zijn schit terend weergegeven. De besturen verwachten een grooten toeloop naar Thijl en zij hebben alle maatregelen genomen dat zelfs uit de verste hoeken der gemeente de liefhebbers van goed tooneel deze voorstelling kunnen bezoeken. De organisatie van het bezoek is dan ook in handen gesteld van het Tooneel fonds Vara-Instituut welke uit Velsen-Noord weer eenige speciale autobussen zal laten rijden. Bij genoegzame deelneming zullen de bezoekers uit Santpoort ook per speciale auto bus naar en van Thalia kunnen gaan. De boden van het Tooneelfonds hebben op dracht gekregen deze week de spaarkaarten in te nemen. Voor onze gemeente dus een eer dit mooie speciale werk te krijgen, dat in Neder land slechts een beperkt aantal opvoeringen krijgt. Visscherijnieuws in een notedop. De Eveline weer naar zee. De stoomtrawler Eveline IJM. 115, die zooals wij hebben ge meld bij het binnenkomen in aanvaring is geweest met een logger, is weer naar zee ver trokken. Gebleken is, dat reparatie van den voorsteven niet noodig was. Deze was wel ver bogen maar niet lek. Nog steeds goedkoope kabeljauw. Door de groote aanvoeren blijft de prijs van de kabel jauw nog stéeds laag. Flinke kabeljauwen werden verkocht voor 40 ets. per stuk. Voor de reeders is dit lang niet aangenaam want hier door kon het gebeuren, dat trawlers met groote vangsten zeer slechte besommingen maakten. De vischomzet in de Belgische havens in 1934. De vischomzet in 1934 in de Belgische havens was als volgt: Ostende fr. 66.097.526. Blankenberge fr. 1.465.868, Zeebrugge f 8.631.989, Nieuwpoort. fr. 1.785.384. Detotale omzet in de Belgische zeehavens bedroeg der halve fr 77.980.767. De doorgraving van het Beukenrond. Uit het jaarverslag der Reedersvereeniging. De binnenlandsche vischvoorziening. De klachten van den binnenlandschen han del, over de vischvoorziening van Nederland in 1934, zijn zeker niet (minder geweest, dan die over het daaraan voorafgaande jaar, al dus het jaarverslag. Deze klachten zijn niet alleen afkomstig van bepaalde handelsgroepen in Amsterdam en Rotterdam, maar ook van vele andere plaatsen in Nederland. Evenals het vorig jaar heeft de binnenland sche handel zich ernstig verzet tegen de con- tingenteering van den aan- en invoer van vreemde visch. Reeds in het begin van het jaar werden deze klachten vernomen. Deze maakten een zoo- danigen indruk op de Regeerinz. dat deze voor de maand Februari een extra invoer contingent toestond van 216.000 K.G., zoodat over de maand Februari niet minder dan on geveer 430.000 K.G. vreemde visch mocht worden ingevoerd. De geheele invoer van versche zeevisch uit alle landen tezamen heeft evenwel in de maand Februari slechts 64.000 K.G. bedragen, waaruit wel zeer duidelijk blijkt, dat 't vraag stuk van de vischschaarschte inderdaad toch geen verband hield met de contingenteerings- maatregelen. Ook de omstandigheid, dat de Regeering voor het tweede halfjaar een buitengewoon groote verhooging van het contingent van in- en aan te voeren zeevisch uit Denemarken heeft toegestaan, heeft niet het resultaat ge had, dat de klachten verminderden. Voor het tweede halfjaar 1934 werden de contingenten voor Denemarken verhoogd voor invoer tot 500.000 K.G. en voor aanvoer tot 1.000.000 K.G., zijnde ongeveer het 27-voud vanwat in nol-male jaren door Denemarken in ons land werd in- en aangevoerd. Wat de vreemde aanvoeren betreft, kan wor den opgemerkt, dat die niet zoo ontwrich tend hebben gewerkt op den binnenlandschen handel, omdat alle aanvoeren over IJmuiden moesten geschieden. Wat de invoeren betreft kan worden mede gedeeld, dat ook daar de ontwrichtende in vloed zich niet meer zoo heeft doen gelden, aangezien de totale invoer was gedaald tot 1.118.000 K.G. Het is steeds als een gemis gevoeld, dat geen betrouwbare gegevens beschikbaar zijn ten aanzien van het binnenlandsch gebruik doch dat slechts langs den weg van benade ring hieromtrent de noodige gegevens kunnen worden verstrekt. Dit kan alleen geschieden door bij het cij fer van den totaal-aanvoer, door Nederland- sche schepen, op te tellen het cijfer van den aanvoer door vreemde schepen, alsmede het ingevoerde kwantum en daarvan af te trek ken de hoeveelheid, die in totaal naar alle landen tezamen is geëxporteerd. Langs dien weg berekend, mag -aangeno men worden dat het restant heeft gediend, althans zoo goed als geheel heeft gediend, voor binnenlandsch gebruik, onder welk bin nenlandsch gebruik dan begrepen zijn be trekkelijk geringe hoeveelheden consumptie- visch, die naar de vischmeelfabrieken zijn ge gaan. Het totaal binnenlandsch gebruik van ver sche zeevisch zou dan zijn geweest als volgt: éi P.-S- C a f> 2 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 ei g ai p o 2"gis f-<.3 Eo 26.139.858 23.255.242 21.207.122 23.004.827 20.220,310 23.577.792 21.228.398 20.678.465 3W& 20.0 22.4 25.0 27.6 33.9 31.1 28.6 28.3 •o o a> *2 SS gj 3 Sri OJ 20.5 21.3 24.0 27.2 33.5 29.0 29.0 29.0 1925 19.668.319 29.2 29 (Volgens deze statistiek zou in Nederland in 1933 het gebruik aan zeevisch 3 1/4 K.G. per hoofd bedragen. Red. Urn. Crt.). Bij de bovenstaande cijfers, betreffende het binnenlandsch gebruik, meenden wij goed te doen tevens te geven de doorsneeprijzen van de visch, die van geheel Nederland tezamen en die van de Noordzee-visch te IJmuiden aangebracht. Uit deze cijfers blijkt voldoende, dat de vischprijzen gedurende de crisisjaren wel de gelijk mee omlaag zijn gegaan en de bewe ring, dat het vischgebruik niet voldoende kan toenemen, omdat de vischprijzen steeds even hoog blijven, onjuist moet worden geacht. Aangezien de jaarcijfers van het geheele land over 1934 ons nog niet bekend zijn, kon den deze cijfers slechts tot en met 1933 wor den verstrekt. Propaganda voor het vischgebruik. De propaganda voor het vischgebruik is ook in 1934 voortgezet, alhoewel door omstan digheden van velerlei aard, daaraan niet de uitbreiding kon worden gegeven, die zoozeer gewenscht is. In 1934 werd voor de Commissie tot bevor dering van het vischgebruik ir» Nederland ook de medewerking verkregen van de beide Ree- dersvereenigingen te Vlaardingen en Scheve- ningen. De Reedersvereeniging te Vlaardingen wees ook een harer leden aan tot lid van bedoel de Commissie. Ofschoon in vele plaatsen pogingen zijn ge-1 daan om medewerking te vinden voor het hou den van tentoonstellingen, mocht dit slechts op twee plaatsen gelukken, namelijk te Hil versum en Amersfoort. Te Den Helder werd een beperkte mede werking verleend voor een aldaar gehouden tentoonstelling, welke medewerking evenwel moest beperkt blijven tot propaganda voor haring-gebruik. Aan de Almitento te Amsterdam kon geen medewerking worden verleend, aangezien de voorwaarden daar veel te hoog werden gesteld, terwijl ook geen overeenstemming kon wor den bereikt met het Comité voor Midden standstentoonstelling te 's-Gravenhage over de voorwaarden van deelneming. Door de betrokken Commissie werd even wel herhaaldelijk medewerking verleend voor het organiseeren van vischbak- en kookde monstraties, met of zonder tentoonstellinkje, uitgaande van verschillende Huishoudscholen. Behalve de actie gevoerd door de bedoelde Commissie, is van de Reedersvereeniging zelf ook voortgegaan met het maker, van propa ganda door beschikbaarstelling van het vischkookboekje. dat indertijd door Mevr. C. H. A. Scholte—Hoek was samengesteld, ter gelegenheid van de Tentoonstelling „Voeding en Hygiëne". Nadat eindelijk met de schrijfster overeen stemming was bereikt omtrent het auteurs recht, werd in Augustus opdracht gegeven tot een nieuwen druk van 12.000 exemplaren- Deze kwamen in begin September in ons be zit en waren reeds voor einde November ge plaatst, waarom besloten werd een derden druk te doen uitkomen om met deze propa ganda te kunnen voortgaan. De oplaag daarvan werd bepaald op 10.000 exemplaren, doch deze bleek bij aflevering, in de eerste helft van December, uit 11.700 exemplaren te bestaan. Van vele zijden bereikten het Bestuur blij ken van waardeering voor deze verspreiding. Het feit, dat gaandeweg ook meer viseh- handelaren aantallen van deze vischkookboek- jes bestellen voor verspreiding onder bun afnemers, bewijst mede, dat door deze uitgave in eene behoefte wordt voorzien. NATIONALE CHRISTEN GEH. ONTH. VEREENIGING. In opgewekte stemming is gisteravond de jaarvergadering der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, gehouden. De zaal van het Koning Willemshuis, die geheel met bezoekers gevuld was, bood, bij de opening, door de voorzitster Mevrouw Tismeerde Waard een feestelijken aanblik. De secretaris maakte in zijn jaar verslag melding van een groei en frisch leven der vereeniging. Ook het financieel verslag gaf geen reden van bezorgdheid. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd de heer Farjon uit Amsterdam. Deze begon in zijn rede de vraag te stellen: is drankbestrijding nog noodig? Spreker wilde gaarne erkennen, dat het drankgebruik tegenwoordig minder is dan in de dagen van ruim 50 jaar geleden toen een Ds. C. S. Adema van Scheltema. de pionier der Christ, drankbestrijding optrad. De drankbestrijding is echter thans nog even zeer noodig. Wie zich daaraan geeft, kan dit niet anders doen dan met zijn geheele per soonlijkheid. De drankbestrijding kan van uit verschillende oogpunten bezien en aanvaard worden. De Christendrankbestrijder ziet den drank- strijd niet alleen van een cultureel standpunt, hij ziet in het drankmisbruik een belemmering voor de openbaring van Gods Koninkrijk. Na deze rede. die met onverdeelde aandacht be luisterd werd, volgde het feestelijke gedeelte, hetwelk hoofdzakelijk verzorgd werd door den heer Van Rijswijk uit Spaarndam, die decla meerde. De Nat. Christen Geh. Onth. Vereen, kan. op een goed geslaagde jaarvergadering terug zien. VEREENIGING VOOR CHRIST. BEWAARSCHOOLONDERWIJS. In de bewaarschool aan de Heidestraat heeft gisteravond de jaarvergadering van de Vereen, voor Christ. Bewaarschool-onderwijs plaats ge had. De vergadering werd geopend en geleid door den voorzitter, den heer K. van Gelder Deze zeide, dat het bestuur met dankbaarheid terug ziet op het jaar dat voorbij is. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, is de school vooruit gegaan. Hierbij wijdde de voor zitter eenige woorden van dank aan wijlen burgemeester Rambonnet, die steeds sympa thiek stond tegenover het werk der vereeni ging. Eveneens bracht de voorzitter woorden van dank aan de dames, die zich geheel aan het onderwijs der kleiiien geven en aan de vrien den, die door hun bijdragen en contributie de school steunen. Na vaststelling der notulen werd het jaar verslag uitgebracht. Uit dit verslag werd ver nomen dat gedurende het geheele jaar de school geregeld vol was; het aantal kinderen bedroes ruim 100. Uit het financieel verslag bleek dat de school niet zonder zorgen is. Om deze financieele zorgen te verlichten, heeft zich een damescomité gevormd, dat zal trach ten, middelen en wegen te vinden, om hierin te voorzien. Als leden voor de kascommissie werden benoemd de heeren C. Visser en J. Klut. Aan de beurt van aftreden waren de be stuursleden de heeren A. Kool en B. Schippers die beiden bij aclamatie herkozen werden. In de pauze .was gelegenheid de tentoon stelling van het werk der kinderen te be zichtigen. Hier was veel liefs en leuks te zien. Deze tentoonstelling is tdt hedenavond ter bezichtiging open gesteld. Na de pauze hield mejufrouw J. Koning een causerie over de „Godsdienstige opvoeding van het kind van 3—7 jaar". De hoofdgedachte van deze commissie was, dat de godsdienstige opvoeding voor 'n kind is: door levensdaden aan een kind te toonen. iwat goed is. Hierbij moet opvoeding in huis en school samengaan. School en huis moeten in deze zijn een twee-eenheid. Na eenige besprekingen, gehouden bij d* rondvraag, werd de vergadering gesloóen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1