DE IN DE Pijp DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. De eerste spellingsronde is voorbij. Een nieuwe behandeling van „verstopping" neem: Laxeer-Akkertjes MAAR ||p|jfsË? 1 Mol. m (N\w m EERSTE KAMER. Groote rede van Minister Marchant. Ta! van maafregelen en wetten aangekondigd. Mr. Marchant. De Heer Nivard (R.K.) had het, niet over walvisschen, maai' walkinderen. De Nederland- sche vertaling dezer uitdrukking kinderen van tijdelijk aan wal vertoevende schippers. De onderwijsgelegenheid voor deze spruiten gaf den Rotterdamschen wethouder van on derwijs stof tot spreken. Verder besprak hij in gunstigen zin het denkbeeld van vervan ging van oudere leerkrachten door jongere en vervolgens roerde hij het concentratie probleem. Het bijz. onderw. moet bezuinigen daar, waar het mogelijk is, doch dit mag niet gaan ten koste van „het heerlijke beginsel" der gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs. Aanzienlijke daling, sinds 1920, van leerlingen op openbare scholen en tegelijker tijd stijging daarvan bij het bijzonder onder wijs heeft tengevolge, dat zich voor concen tratie van openbare scholen meer aanleiding en ook meer gelegenheid voordoet dan bij het bijzonder onderwijs. Mr. Fock (Lib.) betoogde, dat het een Ne derlandsen belang is, dat ons gebouw in de cité universitaire te Parijs voltooid wordt, om vervolgens den degen te kruisen met den heer Oudegeest, die volgens spreker de vorige week hierover eenige volkomen onjuiste opmerkin gen had geplaatst. De 7 ton voor het nog niet voltooide gebouw zijn door particulieren bij eengebracht. Om het nog ontbrekende bedrag van 4 ton te vinden, noodig voor de voltooiing, is een comité gevorihd, dat probeert de helft hiervan bijeen te krijgen, terwijl dan gehoopt wordt dat de resteerende twee ton door steun der Regeering zou kunnen worden verkregen, Wat de spellingskwestie aangaat bepaalde Mr. Fock er zich allereerst toe te verklaren de wijze waarop de Minister de „verzetslie den" tot dusverre heeft behandeld niet te kun nen bewonderen. Maar de hoofdzaak was dat de Minister door het onderwijs de maatschap pij een spelling poogt op te dringen, die bo vendien nog niet af is, als gevolg eener on voldoende voorbereiding. Blijkens de M. v. A. wacht de Regeering zelf met invoering in haar diensten der nieuwe spelling tot elke twijfel zal zijn verdwenen, of deze regeling wel algeoieenen opgang ont moet. Kortom de wijze waarop de Minister de zaak heeft aangepakt sticht de grootste wan orde; als men eenmaal een nieuwe spelling wil invoeren, dient de Regeering zelf niet achter te blijven. Deze senator besloot met den Minister te smeeken nog terug te komen op den ingesla gen weg om een en ander eerst door een meer alzijdig deskundig onderzoek te laten voor bereiden. Daarvan zal niets komen. De Regeering is besloten door te gaan, acht het onmogelijk en bovendien overbodig terug te komen op de genomen beslissing. Jaren en jarenlang is er al aan spellings-vervorming gewerkt. Tal van adviezen zijn er uitgebracht, verschillende halve beslissingen werden er ook getroffen, maar niemand dorst door te tasten. En dat is nu juist volgens Mr. Marchant het eenige, wat kan leiden tot oplossing van het probleem. Wie geprobeerd hadden den Minister los te maken van het Kabinet, hadden een staatsrechtelijke fout begaan. Het gevolgde beleid berustte op goedkeuring van de Re geering in haar geheel. Aan den huidigen bewindsman was ver weten, dat hij zich aan machtsmisbruik zou hebben schuldig gemaakt, door zijn bevoegd heden als Minister aan te wenden voor an dere doeleinden dan waarvoor zij bestemd waren. Tegen deze kritiek verweerde hij zich met kracht, er op wijzende, dat hij den ko ninklijken weg had bewandeld door de rege ling op een aigemeenen maatregel van be stuur te doen berusten, waaraan dus. na advies van den Raad van State, het Kabinet zijn goedkeuring had moeten verleenen, ter wijl zijn voorganger Terpstra allerlei zelfde spellingswijzigingen was gaan doorzetten eenvoudig langs den omweg van wat missi ves aan gecommitteerden bij examens! Maar daarover had toen niemand. van_ allen die nu oppositie voeren, ook maar één woord van kritiek geuit. vraagstuk gezegd. In het algemeen deed hij dit op waardige manier, en liet hij na te ver vallen in zijn fout van al te grappig of al te venijnig te willen zijn. Toch moet men niet denken, dat de levendigheid van het betoog leed onder deze krachtsinspanning om eens niet al zijn spot- en strijdlust bot te vieren. Integendeel, in vele opzichten was 's Ministers pleidooi een knap stuk werk, dat intusschen nog aan indruk gewonnen zou hebben, wanneer het korter ware geweest. Na de koffie trad Mr. Marchant wat al te zeer in details en wilde hij te veel, ook bui ten het Parlement uitgeoefende kritiek weerleggen. Met dat al dient erkend, dat men zelden in ons Parlement een Minister hoort èn ziet optreden, die zoozeer meeleeft met de door hem te behandelen stof. Zelfs wanneer stem noch gezichtsuitdrukking verraden wat er in Mr. Marchant's gemoed om gaat. wat ze gemeenlijk wel doen pleegt er toch nog eenige bewogenheid waarneembaar te zijn: zijn beenen spreken nl. mee. en kondi gen door de een of andere beweging als het ware aan, dat er een rake of vermakelijke zet op komst is! Na de spelling volgden nog een aantal an dere punten. Men vernam b.v. dat een ont- werp-monumentenwet het Departement bin nenkort zal verlaten, dat zulks gisteren al gebeurd is met een ontwerp-architectenwet, dat een voor-ontwerp voor een natuurbe schermingswet gereed is, dat zeer binnen kort de stichtingsacte zal worden gepasseerd waardoor de Hooge Veluwe, buiten bezwaar van 's lands schatkist, ongerept natuur schoon zal blijven en waarbij tevens (fraai geschenk, dat zeker den gebrachten dank ver diende), de verzameling Kröller—Müller aan het Rijk zal overgaan. Vervroegde pensioneering van onderwij zers, concentratie van scholen vormen even eens punten, waaromtrent straks nadere wettelijke voorschriften tegemoet gezien kunnen worden. Als ik nog vermeld heb, dat de Minister uiteenzette, waarom men hem t.a.v. het con centratie-probleem geen verwijten kan ma ken en evenmin gerechtvaardigd is te be weren. dat onder zijn beleid bij onderwijs afbraakpolitiek wordt gevolgd, stip ik tot be sluit uit zijn rede aan, hoe hij zich met kracht keerde tegen „den zwendel tegen woordig door revolutionnairé nationalisten met het Wilhelmus en niet de nationale kleu ren gedreven". Morgen replieken, d.w.z. voortzetting van den spellings-strijd. Zwaar is er vandaag aan een motie ge dokterd. Als het kindje werkelijk ter wereld komt. kan het wel eens een vroegtijdigen, voor de ouders smartelijken dood sterven! TWEEDE KAMER Wr. de Wilde krijgt weinig steun Steeds meer critici. Wettelijke regeling der spelling ware een onding, zoo vernamen wij verder. Daarvoor leent zich deze materie niet. Na deze opmerkingen schilderde Mr. Mar chant nog eens den ganschen loop van za ken o.m. om te doen uitkomen, dat de thans door hem ingevoerde regeling vrijwel over eenkomt met al veel vroeger door allerlei adviseurs aanbevolen stelsels en voorts om tevens met een beroep op dezen en op an dere deskundigen als vaststaand feit te ver melden. dat in de praktijk de Vries te Winkel onhoudbaar is. De Regeering zou de wenschen van het Parlement al te zeer genegeerd hebben. Ook dit was niet waar. want na de aanneming der motie- Tilanus in de Tweede Kamer had zij „emmers water" in haar spellings-wijn gedaan: zoo had zij b.v. t.a.v. de buigings-n toegegeven en ook moest men als 'n concessie beschouwen.dat zij tenslotte had afgezien van haar oorspronkelijk voornemen om de keu?^ te laten tusschen de Vries en te Winkel óf de compromis-regeling! Zoo heeft dan de Minister in een rede van gen goede 3 uur het zijne over het spellings- Ook vandaag zat minister de Wilde in het hoekje waar de slagen vielen. Feitelijk kreeg hij slechts van één spreker steun. Zijn partij genoot v. d. Heuvel kwam namens de groote meerderheid der a.r. fractie verklaren, coord te kunnen gaan met het ontworpen elsel, waarbij het drievoud van den kiesdee- ler noodig zal zijn om Kamerzetels te kunnen verwerven. ir.Bongaerts (r.k.)zelf mocht met de minder heid der r.-k. afge vaardigden het hier tegen o.a. hedeii ook nog door jhr. mr. de Geer (c.-h.) ontwik kelde grondwettelijk bezwaar niet doelen, met den geest onzer kieswet acht hij het wel in strijd. Reeds gaf de R.K. spreker in groote lijnen aan, waarom zijn beide amendementen, dat hetwelk alleen de 14 ster ke partijen voor zetels in aanmerking wil laten komen, en dat waardoor voortaan in 4 afzonderlijke districten respectievelijk 26, 26, 24 en 24 zetels naar evenredigheid zouden worden bezet, wel aanbevelenswaardig wa ren. Bij anderen bleef echter bijval hiervoor uit, al vond mr. de Geer de oplossing der 4 districten altijd nog iets minder erg dan het ..griezelige voorstel" van den minister! Hier tegen keerde hij zich met alle kracht, er te vens met voldoening op wijzende, dat thans wel gebleken was. hoezeer degenen er naast waren geweest, die verkondigd hadden, dat de door machtswellust beheerschte groote partijen, de regeling-de Wilde „natuurlijk" gaarne zouden aanvaarden. Hun thans aan den dag gelegde houding gaf dezen afge vaardigde aanleiding tot de conclusie, dat de behandeling van dit wetsontwerp voor het Parlementair aanzien juist zeer goed was ge weest. De heer Drees (s.-d.) bestreed het idee- Bongaerts i.z. de 4 districten en daarmee te vens zijn eigen fractiegenoot Vliegen, om Men bemerkt het soms zelf niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets! Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen j plantaardige stofien, gal-extracien, melk zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eensGe zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. (Adv. Ingez. Med.) Ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen. voorts vast een balletje op te werpen ten gunste van schrapping van de opkomst- plicht. Dat verder o.m. de heeren de Visser (com munist) en Sneevliet (rev.-soc.) van het aan hangige ontwerp niets wilden weten, ligt voor de hand. Waarlijk, minister de Wilde zal het niet ge makkelijk hebben om zijn ontwerp te verde digen. Dat kan in elk geval een merkwaard! ge rede worden! E. v. R. Vestigingseischen voor den detailhandel. Voorontwerp eener wettelijke regeling gereed. Naar wij vernemen is thans ge reed gekomen het voor-ontwerp eener wettelijke regeling betreffende het stellen van vestigingseischen voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid. De minister van Economische Zaken heeft hierover het advies verzocht van den Econo- mischen Raad en den Middenstands- raad. Twee bejaarde menschen overvallen. Indringers sloegen echter op de vlucht. Geen buit gemaakt. Twee tot nu toe onbekende mannen zijn gisternacht binnengedrongen in een perceel aan de Tunnelstraat te Lutterade, bewoond door den heer C. M. en zijn zuster, beiden bejaarde lieden. Nadat de indringers zich door een raam aan de voorzijde toegang tot de woning had den verschaft, doorzochten zij het geheele huis. Doordat een tafellade wat stroef open ging werd de zuster wakker. Op hetzelfde moment trad een der mannen haar slaapka mer binnen, die haar met een zaklantaarn belichtte en geld opeischte. De vrouw riep om hulp, doch haar hardhoorende broer werd niet wakker. Even daarna echter ontwaakte hij toen de andere indringer zijn kamer binnen kwam. Toen M. naar diens zaklantaarn wilde grijpen, kreeg hij een tik met een hard voor werp, zoodat hij weer op het bed viel. De on verlaten gingen er toen vandoor langs den zelfden weg als zij gekomen waren. Zij werden een eind achtervolgd door de beide ontstelde bewoners. Een van de mannen loste daarbij een schot, dat echter geen doel trof. Het bleek, dat de mannen, die spoorloos zijn verdwenen, niets hebben ontvreemd. Gouden sieraden, die voor het grijpen lagen, bleven onaangeroerd. Blijkbaar was het hun alleen om geld te doen en dit hebben zij niet kunnen vinden. Nederlandsche goederen voor Italië. Op 19 Februari j.l. is nagenaeg de heele invoer in Italië beperkt tot 10 a 35% van den invoer gedurende 1934. Thans kan worden medegedeeld, dat voor den tijd tot 30 April a.s. een regeling is getroffen krachtens welke voor alle uit Nederland ingevoerde Nederlandsche en koloniale goederen, waarvan de invoer bij decreet van 19 Februari is gecontingenteerd, de invoer wordt toegestaan tot 100% van den invoer tusschen 16 Februari en 30 April 1924. Voor het verkrijgen van een invoervergun ning moet een bewijs worden overgelegd van inklaring gedurende genoemd tijdvak van 1934. Over 1934 tien millioen minder dan over 1933. De definitieve ontvangsten-cijfers der Ne derlandsche Spoorwegen (inclusief die der ge- exploiteerde spoor- en tramwegen) over De cember 1934 beliepen f 8.427.490 (v.j. f 10.678.043). De totale ontvangsten in het afgeloopen jaar beliepen f 112.381.595 (v.j. f 122.437.753). Het gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie was 3626 (v.j. 3657) dus ontvangst per dagkilometer f 84.91 (v.j. f 91.73). HET BAL VAN HET BIO-VACANTIE- OORD. Op het filmbal, dat Zaterdag a.s. ten bate van het Bio-Vacantieoord in het Carlton- Hotel te Amsterdam gehouden zal worden, zal aanwezig zijn, als gast de bekende Fran- sche filmster Reri bekend uit de film Taboe e.a. Verder heeft zich een jury gevormd die een keuze zal doen uit de aanwezige dames, welke in aanmerking komen geëngageerd te worden voor belangrijke rollen in twee groote Hollandsche films waarvoor de opnamen binnenkort aanvangen. Nogmaals de bescherming tegen oorlogsgassen. Stofzuigers zouden diensten kunnen bewijzen. Nieuwe mededeeling van prof. Hondius Boldingh. Prof. Dr. G. Hondius Boldingh, oud-hoog leeraar in de toegepaste scheikunde aan de Amsterdamsche Universiteit, heeft, naar wij hebben gemeld, een systeem van kunstmatige ventilatie ter beveiliging van de burgerbe volking in de huizen van steden tegen oor logsgassen ontwikkeld. Prof. Boldingh heeft in een tweede onder houd met een verslaggever van V.D. mede gedeeld, dat hij uit alle deelen van het land brieven heeft ontvangen, welke blijk geven van groote instemming met zijn denkbeeld, vooral ook omdat de toepassing eenvoudig is en met weinig kosten gepaard gaat. In enkele brieven wordt hem ook gevraagd of hij zich bij de ontwikkeling van zijn idee wel op den bodem der werkelijkheid heeft geplaatst. Bij een aanval van vliegtuigen op steden zullen, zoo zeggen de schrijvers, naast gasbommen ook brand- en explosiebommen worden uitgewor pen, waardoor zoowel huizen als groote ge bouwen geheel of gedeeltelijk zullen worden verwoest. Prof. Boldingh nu geeft dit onmiddellijk toe, doch wil er in dit verband met nadruk de aandacht op vestigen, dat de bewoners van de huizen, die aan de geheele of gedeel telijke verwoesting ontsnapt zijn, gevaar loo- pen, dat zij dan toch nog het slachtoffer wor den van de uitwerking van zich verspreidende gassen, zoodat de grootst mogelijke beveiliging daartegen te allen tijde geboden blijft. Het publiek dient goed te begrijpen dat bij aan vallen uit de lucht er immer gevaarsfactoren te over zijn; het gaat er slechts om, geen en kelen maatregel te verzuimen, welke nog eenige kans op behoud biedt. Onder andere brieven, die Prof. Boldingh ontvangen heeft,, zijn er, enkele, waarin hem, volledig in overeenstemming' met zijn systeem, een suggestie aan de hand wordt gedaan, welke hij zelf verbluffend van eenvoud acht. De aanzuiging van de lucht boven het dak zoo schreef men behoeft niet bepaald door middel van een ventilator te geschieden. Goed- kooper en nog gemakkelijker kan men een stofzuiger gebruiken, waarvan men de zuig- slang aansluit op een tevoren in den schoor steen gemaakte opening of in het schoorsteen- gat zelf. Aangezien een stofzuiger zoowel zui gen als persen kan, laat men de aangezogen lucht, welke ingeval van een gas aanval nog een geringe concentratie van het schadelijke gas bevat, door actieve kool filtreeren en vrij in het vertrek uitblazen. Deze idee zou gemak kelijk en met weinig kosten in elk huis te verwezenlijken zijn. Prof. Bolding heeft tenslotte een samenvat ting gegeven en kwam daarbij tot de volgen de conclusies: Er zijn in elke plaats genoeg stofzuigers om te maken dat de geheele bevolking vluchten kan op die plaatsen, waar. zich de inrichtin gen voor beveiliging tegen gasaanvallen be vinden. Deze daarvoor ingerichte plaatsen kunnen door roode bordjes met het opschrift: „Bescherming tegen oorlogsgassen" worden aangeduid. Bij een voldoend aantal van deze plaatsen is het menschelijk mogelijke gedaan om de geheele bevolking te vrijwaren tegen verstik king door oorlogsgassen, zoodat alleen gas maskers noodig zijn voor personen, die zich voor hulpverleening in de straten moeten be vinden. Bij voldoende beveiliging tegen de gassen zal de vijand die gassen in groote hoeveel heden boven steden niet meer aanwenden. Noodzakelijkerwijze zal men dan zijn toe vlucht moeten nemen tot krachtiger aanvals middelen, als brand- en explosiebommen. Het kwaad wordt dus daardoor verergerd, omdat het van karakter verandert. Er is geen reden om deswege de voorgestelde methode van bescherming tegen oorlogsgassen niet algemeen in te voeren, omdat men dan toch weer oorlogsgassen zou krijgen. i Gasmaskers voor de geheele bevolking, ook kinderen, oude menschen en zenuwachtige personen, die ze verkeerd voordoen, worden overbodig, terwijl deze methode met gebruik making van bestaande en algemeen aanwezige stofzuigers maar zeer weinig kosten mee brengt. De stofzuiger wordt overigens gewoon in het huishouden gebruikt. Op nieuwheid van deze methode wordt geen aanspraak gemaakt. Er is hier slechts sprake van een practischen uitvoeringsvorm. DONDERDAG 21 MAART 1935 ■£-ÊN MAN //VDEP(JX Oouwe Egberrs Echte Frïesche Heeren-Baai Baai-Tibik - Melange van lijpetabaKut E« (Adv. Ingez. Zeven schepen naar Rusland Men zou er nog meer willen koopen. De Nederlandsche Lloyd, een dochtermaat schappij van de Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam, zou haar geheele vloot aan de „Sovtorg-flot", de Staatsreederij van Sovjet-Rusland hebben verkocht. Het zouden de s.s. „Dijkwater", „Galgewa ter", „Leeghwater", „Minnewater", Molen water", „Oudewater" en „Zwartewatér" ziin alle ongeveer 4000 E.R.T. en gebouwd in Se jaren '19, '20 en '21. In totaal zouden de Russen twintig schepen in ons land willen koopen. VAN OSSo OSS, 20 Maart (V. D.) Hedenmorgen brak door onbekende oorzaak brand uit in de land bouwerswoning van J. van R. op het Hei- eind te Berchem. In minder dan geen tijd stond de geheele boerderij in lichter laaie Van de invenetaris, de inboedel en vael land bouwgereedschap, kon niets worden gered. Het vee kon nog tijdig uit de stallen worden ge haald. Daar er in de buurt geen water te krijgen Is, kon de brandweer niets blusschen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Tentoonstelling van bloeiende Knol- en Bolgewassen te Haarlem. Gisterenmiddag te één uur had de plechtige opening plaats der tentoon stelling van bloeiende bol- en knol gewassen der Algemeen e Vereeniging voor Bloembollencultuur. Reeds voor cén uur waren tal van bezoekers in de groote zaal der Sociëteit „De Vereeni ging" aanwezig om hiervan getuige te zijn. De heer J. H. Krelage, voorzitter van bovengenoemde Vereeniging, hield een uitvoerige, treffende toespraak, gericht tot de aanwezige vakmannen en het talrijke publiek en verklaarde daarna de tentoonstelling voor geopend. Door den heer Kersten werd deze rede in niet minder goedgekozen termen beant woord en daarna inzonderheid dank gebracht voor het onvermoeide streven van den heer J. H. Krelage gedurende het vijf en twintigjarig bestaan der Ver eeniging, die hij steeds met zooveel goe den uitslag had geleid, en door wiens bemoeiingen zooveel ten goede voor de Hollandsche bloembollen-cultuur was tot stand gekomen. De tentoonstelling zelve maakt op ieder bezoeker een diepen indruk. De talrijke inzendingen vormen een ge heel. zooals nog zelden werd gezien en overtreffen in talrijkheid iedere tot nog toe gehouden expositie van die soort. Vooral is het hyacinten-rijk. wier heer lijke geuren de bezoeker reeds dadelijk opvangt, sterk vertegenwoordigd. Ieder vakkenner zal er dan ook met genoegen verwijlen, doch ook zij die slechts leeken dn het vak zijn of eenvoudig bloemen liefhebber, zullen de uren die zij daar verwijlen, met genoegen herdenken. A J% |L |S|w-. '«f -S.P M VVM.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2