HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JMRCANG No. 118 VRIJDAG 22 MAART 1925 IJMUIDER COURANT oNNEMENTEN: per week 10 ets., per maand plug 2]/3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 °en nts incasso, losse nummers 3 cents. Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. és van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers 41,6Opschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- *0 .1ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ce /fpppn de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen z n hil algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van ƒ2000.- Dti of 00g. 250.. bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnès mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéie) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongcvallcn. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN pbopaoanda-avond volksonderwijs. Htn in De Griffioen gehouden propa- avond der afdeeling Velsen—IJmuiden, Volksonderwijs bestond een matige be- «tter der vergadering opende de v,r tt J Reitsma. u t is een niet alledaagsch verschijnsel, .fieesteiijken van beroep zich als verdedi- hm Ooenbare schooi opwerpen, zegt de S*'4 .1 riocirnm hem des t.e aan- vMrziUer. Daarom is het hem des te aan- .mer"dat"de" algemeen voorzitter van het öbestaur, de O.K.-pastoor W. J. de Vrij vnmdrecM, op deze bijeenkomst het woord Uit D01 innrioroipviv het. kavnktev flP L/ucriDtv. ««door de gemeentelijke bezuinigingsplan- NU" oMoolimr Ho PYnl nit.Q tip voeren met als onderwerp: het karakter de Openbare School Nn door de gemeentelijke bezuinigmgsplan- Jn de plaatselijke afdeeling de exploitatie Jn 2 bewaarscholen op zich heeft genomen 5nt de heer Reitsma het gerechtvaardigd te Sen dat op de leden der afdeeling een be- crèdaan wordt, zooveel als mogelijk het dititureele werk van Volksonderwijs te steunen. Van den wethouder van Sociale Zaken, den hppr p Bosman, was bericht ingekomen, dat [[j tot zijn leedwezen door de tooneelvoorstel- Sr van het Crisis-Comité verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen. Pastoor de Vrij daarna het woord verknj- vend ving zijn rede aan met te getuigen, dat her hem een bijzonder genoegen was van de Onenbare School te mogen spreken, mede ge- .1 den voor hem onvergetelijken tijd, dat hij •an de OpenbaTe School verbonden was. Voor hem waren de werkers aan de Open bare School menschen, die hun woorden wik- •en en wogen en dus andersdenkenden niet kwetsten. Zoo hoopte hij dezen avond ook te mo'en spreken. De Openbare School is ver draagzaam, leert zijn tegenstanders te waar- deeren en zij is de afspiegeling van eenheid. Moeten wij voor zulk een instituut niet on voorwaardelijk op de bres staan? Spr.'s onderwerp, het karakter der Openbare School, was voor hem een reden op den die peren zin van het woord karakter, dat aan 't Grieksch ontleend is, en „stempel" beteekent, In te gaan. De Openbare School is een eenheid, die niet gaat ten koste der verscheidenheid. Zij moet geen eenvormigheid zijn, want dan krijgt zij het karakter van een dwang. Er is op velerlei gebied verscheidenheid: op maatschappelijk en godsdienstig. Doch voor armen en rijken staat de Openbare School open; speciaal op kleinere plaatsen treft men no2 geen onderscheid van rang en stand onder de jeugd. En zij leeren elkander begrij pen en waardeeren, gaan als vriendjes met el- fcanaer om; er wordt een band gelegd tusschen jonge menschen. Welk een groote beteekenis kan dit niet voor het latere leven zijn! Daar moet het heen, ondanks de z.g. standenscholen (neutrale). In Duitschland is het kind van den rijke op dezelfde school als dat van den arme. Daar kan dus wel een algemeen openbare school bestaan, ook heden nog. Waarom kan dat in ons land nu nog niet? vraagt spr. zich af. Waarom moeten wij onze kinderen in hun Jeugd reeds in hokjes indeelen, terwijl zij immers met elkander willen spelen? Kinderen doen immers niet aan politiek, dat in den tegenwoordigen tijd op niets dan haat en on verdraagzaamheid uitloopt. Het is een zegen voorkinderen, dat zij, de Openbare School be zoekend, opgevoed worden in eenheid en vrij van politieke of godsdienstige splitsingen. En dat men op de Openbare School de afspiege ling vindt van een onverdeeld volk. Dat Zij allen één zijn! bad Christus. Moeten wij zijn bede dan niet allereerst aan onze kinderen beginnen? Het is al ontzettend, dat er op kerkelijk terrein zulk een groote ver deeldheid heerscht. Nog betreurenswaardiger is het, dat onze kinderen in hun prille jeugd reeds opgelegd wordt andersdenkende kinde ren te mijden. En op zulk een wijze wordt de onverdraagzaamheid systematisch aange kweekt. De ongelimiteerde bouw van bijzondere scholen, zegt spr., is funest geweest voor el kanders waardeering en voor de volkseenheid. Pastoor de Vrij wil dan nog maar zwijgen over de enorme kosten, die deze bouw aan land en gemeente gesteld had. Waar wij ook zien, noch in Zwitserland of m Duitschland enz. is zulk een toestand mo- pjk. Spr. vertelde, toen hij eens Duitschland bereisde, dat men op zekeren dag met 10 Hol landers samen was. Alle 10 behoorden tot een verschillend kerkgenootschap! En dus zouden allen een school naar eigen richting moeten minnen bezoeken. En zulk een verdeeldheid valt toch wel zeer te betreuren. Zou een eenheid op onderwijsgebied wellicht oog eens te bereiken zijn? vraagt spr. Mis schien door dwang, doch daar leen en wij ons met toe. Dwang moet men in sommige lan den maar probeeren, maar niet in een vrij Nederland. Het zou kunnen zijn, dat de nood der tijden f gr°ot. werd, dat men noodgedwongen tot oe eenheid van onderwijs terugkeeren zou. PM»h\? idoor ze^t,ezlnning zal men tot de dTv unnen terugkeeren, meent pastoor ,VnJ. Immers de Openbare School is zeer Ker niet ongodsdienstig; zij is niet anti- zooals de tegenstanders altijd bewe- niiL. vraaet "iet naar richting. Als de be?™* Van kin<ieren, die de Openbare School riorü Zl-,1ics wenschen kunnen hun kin- rnmi!godsd!enstonderwijs ontvangen van den dommee, pastoor of rabbi. Qnnwen id-eaai-dat vele menschen van Volks tem vcH v door.zweeft, dat het nog weer eens School zal kom b€lSCh onderwÜs op de °Penb- leirÜÜ toch ei§enlijk absurd, dat er wel ge- Tinöp^wordt over zeehelden, staatsinrich- ovpr h dat er niet gesproken wordt Het i Yei'l°sserden Zoon des Menschen' het gevaar voelt dreigen, dat wanneer dit eenmaal ingewilligd geworden was, de kin deren van de bijzondere scholen naar het openbaar onderwijs konden overgaan. De rede van pastoor de Vrij verwierf een gul applaus. Den spreker werd door den heer Reitsma in warme bewoordingen dank ge bracht. De dames H, Coppée (viool) en G. Schol (piano) verleenden haar welwillende muzikale medewerking op zeer loffelijke wijze. Terecht mocht haar optreden een dankbaar applaus verwerven. Komische declamatie van Dr. Laurillard werd door den afdeelingssecretaris. den heer P. Pleijler, ten beste gegeven. STRAWBERRIES. Zondag 2 uur speelt Strawberries n thuis haar tweeden promotiewedstrijd tegen Bloe- mendaal II. Hopelijk is het elftal na de eer ste zware nederlaag niet te veel ontmoedigd. We zien een spannenden strijd tegemoet met kans op winnen. Strawberries I gaat bij Leiden op bezoek, een competitie-, tevens promotiewedstrijd. Leiden was steeds een der zwaarste tegen standers. Behaalt het eerste uit de drie res- teerende wedstrijden nog drie punten, dan is promotie naar cie prom. klasse vrijzeker. De dames bezoeken Amersfoort. Verliezen zij ook ditmaal, dan wordt de kans op pro motie wel gering. 's Morgens half elf ontvangt Strawberries m de R.H.B.S. CANDIDATEN VOOR DE RAADSVERKIEZING Door de R.K. Kiesvereeniging IJmuiden is de volgende advieslijst samengesteld voor de candidaatstelling voor de Raadsverkiezing: 1. J. Zwanenburg, 2. C. P. JJMaas, 3. J. P. Nijs- sen, 4. G. van Kaam, 5. C. Diependaal, 6. Van Geelen, 7. S. P. J. Stevens, 8. H. H. Meijer. Vischrijkdom Noordzee. Bepalingen ten aanzien van een mniimum- maat. Ten aanzien van de vischrijkdom in de Noordzee, zijn -gedurende .den loop van 1934 zoo goed als geen nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen, aldus lezen we in het jaar verslag over 1934 der Reedersvereeniging. De schaarschte aan platvisch, voornamelijk schol en schar, in het Zuidelijk deel van de Noordzee, is blijven voortbestaan. Schreven wij in ons vorig Jaarverslag, dat toch het vraagstuk in andere landen, met name in Engeland meer aandacht begon te vragen, in 1934 zijn de resultaten daarvan naar voren gekomen, door de uitbreiding van de bepalingen, ten aanzien van den aanvoer van ondermaatsche visch en de maatregelen tegen het gebruik van netten met een gerin ger maaswijdte, dan door de Regeering vast gesteld. De minimum-maten voor Engeland werden daarbij vastgesteld voor schol, schar, tong, tongschar, witte tongschar en schartong op 23 c.M. voor schelvisch en wijting op 24 c.M. en voor hake op 33 c.M. Ten aanzien van de maaswijdte werd dooi de Engelsche Regeering voorgeschreven, dat deze behalve voor de garnalenvisschers in geen geval kleiner mochten zijn dan 21 rijen of ronden op een Yard, wanneer het net onge bruikt is en niet behandeld met eenig bederf werend middel, of 22 rijen of ronden op een Yard, wanneer het net ongebruikt is en wel behandeld met eenige bederfwerend middel. Voor bevischte netten mag gelden 24 rijen of ronden op een Yard. De rijen of ronden daarbij hebben Strekking op de knoopen van het gestrekte net en dientengevolge is de voor geschreven minimummaat practisch gelijk aan 12 gestrekte mazen in een Yard, hetgeen een afmeting geeft van ongeveer 3 inch per maas, gemeten van de binnenzijde van de eene knoop tot de buitenzijde van de andere knoop, wanneer de maas in de lengte geheel is uit gerekt. Waar verder behalve in België en Neder land, ook in de andere landen rondom de Noordzee bepalingen bestaan ten aanzien van een minimum-maat op aan te voeren zeevisch. kan verwacht worden, dat ook België en Ne derland t.z.'t. ten aanzien van deze aangele genheid hun standpunt nader zullen hebben te bepalen. JOODSCHE JEUGDVEREEN. OPGERICHT. In het district IJmuidenBeverwijk is door enkele belangstellenden opgericht de Jood- sche Jeugdvereeniging Beverwijk 'J. J. B.i De vereeniging streeft geen zuiver religieus doel na, doch beoogt meer een inniger band tuschen jonge Israëliten van het ressort te scheppen, v.n.l. op het gebied van verstrooiing. Het bestuur is samengesteld als volgt: W. Bloch, voorz., Fazantenlaan 27, IJm.-O.; B. Wijnschenk, secr. en mej. J. Kroonenberg, penn. RADIO-TELEGRAFIST. Bij het in December, Januari. Februari en Maart gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radio-telegrafist le en 2e klasse en van het- certificaat als radiotele- fonist is geslaagd, voor het certificaat le klasse: D. Siegerist, Haarlem. Voor het certificaat 2e klasse: H. E. J. Botje. Haarlem; J. A. van Breemen, Haarlem, A. Smits, Zandvoort. Voor het certificaat als radiotelefonist: P. Woord en A. van der Plas. IJmuiden. DIERENBESCHERMING De afdeeling Velsen en Omstreken der Ne- derl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren houdt Maandag 25 Maart a.s. haar jaarverga dering in het Stations-Koffiehuis te Velsen. De agende vermeldt o.a. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, bestuurs verkiezing wegens aftreding van den heer J. Reitsma, bespreking congresvoorstellen enz. PERSONALIA De heer C. Lijnzaad, hoofd der Comitéschool moet op medisch advies eenigen tijd rust ne men. De heer J. J. de Korte zal tijdelijk de functie van hoofd der school waarnemen. IJ. F. C.-NIEUWS. A.s. Zaterdag wordt gespeeld V. V. IJ. 1IJ. F. C. 1 aanvang 3.30 uur De rood-zwarten gaan op bezoek bij de kampioenen. V. V. IJ bezet eervol de bovenste plaats. Ongetwijfeld kan een spannenden strijd verwacht worden, waarin de kampioenen wel zullen zegevieren. IJ. F. C. verschijnt als volgt: Baak. Dijkhuizen, v, d. Steen, v. Strien, N. N., v. Dongen, Smit, Borst Zwanenburg, Borst Sr., Meyboom. Sk^1? mei'kkaar, dat als er gevraagd Vi'QrT n u' '"cih.ua.ar, Wordt t? ^belsch onderwijs, dit systematisch 1 ^"gehouden. Waarom? Omdat men Barbara Hutton, de erfgename der Woolworth. millioenen, heeft zich van haar echtgenoot, den Georgischen prins Alex Mdivani laten scheiden. VELSEN VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, een woord van aanbeveling te schrijven voor de uitvoering welke Varia a.s. Zaterdagavond in Concordia zal geven ten bate der vereeni ging. Nu ook deze vereeniging de moeilijkheden dertijden ondervindt, is het voor haar van be lang, dat er zooveel mogelijk wordt gedaan ter verbetering van haar financiën. En daarom valt het van Varia te prijzen, dat zij geheel belangeloos haar kunst stelt ten dienste van de vereeniging. Men stelle Varia en de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose niet teleur: beide zijn onze belangstelling overwaard, de eerste we gens haar spel, de tweede wegens haar mooi maa.tschappelijk werk. Ongetwijfeld zullen de bezoekers wat goeds te zien krijgen. Men ver wacht van Varia mimers niet anders en dan het is voor een goed doel. Kaarten zijn bij de verschillende leden van de commissie verkrijgbaar. Het zijn mevr Boosman, mevr. A. Fierstra, mevr. H. J. van HeystWindsant, mevr. van het Kaar, mevr. E. Krijger, mevr. dr. Limborgh Meijer, mevr. J. MetselaarAndringa, mevr. Rosendahl- Morel, mevr. H. L. SpiesMaass, mevr. Surink Groen, mevr. de WeerdBrok en de heeren W. Appel, P. J. v. Geelen, H. P. van Roosendaal en P. van het Kaar. ANNA STEN IN „NANA". De film „Nana", die van hedenavond af tot en met a.s. Woensdagavond in de Bioscoop de Pont als hoofdfilm wordt gedraaid, is ver vaardigd naar motieven van Emile Zola's beroemden roman. Weliswaar is de bewer king zeer vrij, doch de lezer van dit beroem de werk van den beroemden auteur zal toch tal van episoden en personen uit het boek terugvinden. De Russische filmster Anna Sten vervult de titelrol. De korte inhoud is als volgt: Door haar houding tegenover een dronken officier, die het haar in een café lastig maakt, trekt Nana de aandacht van den theaterdirecteur Gaston Greiner, die haar voor zijn eerstvolgende revue engageert. Greiner maakt van het meisje van de straat een perfecte actrice, die spoedig het succes van Parijs is. De macht van Greiner over Nana is echter niet alleen een artistieke. hij laat een huis voor haar inrichten en is hevig verliefd op ae knappe jonge vrouw. Door een toeval ontmoet de knappe jonge luitenant George Muffat Nana in het Apollo- Theater. Een liefde op het eerste gezicht ont staat de eenige ware liefde, die Nana ooit gekend heeft en zal kennen. Wel blijft zij nog bij Greiner, wel laat zij zich door den ouden groothertog Alexis het hof maken en kostbaarheden schenken, die Greiner's woe de opwekken, maar romantiek en waarheid brengen deze verhoudingen niet, In de zomermaanden woont Nana buiten Parijs en haar villa grenst aan die van de Muffats. George komt eenige malen op be zoek, doch als hij op zekeren morgen door het venster in zijn huis klimt, wacht zijn oudere broer André hem op. André kolo nel in actieven dienst gehecht aan rang en stand, heeft van de verhouding tusschen George en Nana reeds het n-oodige bemerkt en hij acht het een schande voor de familie, dat zijn broer zich compromiteert met een dergelijke vrouw. Een woordentwist ont staat en als George zegt. dat hij met Nana wil trouwen, eischt André, dat hij zich bij zijn regiment zal gaan melden. George moet gehoorzamen en wordt naar Algiers gezon den. Na zijn vertrek bezoekt André Nana en hij biedt haar geld om de verloren liefde te vergoeden. Nana weigert dit aan te nemen en laat André metterdaad zien, dat diens le venshouding slechts schijn is. De Autobusdienst van Huis en Tuin". .Eigen Anna Sten. Greiner wordt door André op de hoogte gebracht van Nana's verhouding met George en de theaterdirecteur wijst Nana woedend de deur. Armoede en honger dreigen in de verte en Nana is ongelukkig, omdat zij niets van George hoort. Mimi en Zoe, twee van haar vriendinnen meenen namelijk, dat het 't beste is, wanneer deze liefde zoo spoedig mogelijk sterft. Zij onderscheppen alle brie ven van George en verzenden die van Nana niet, zoodat de beide geliefden maanden lang niets van elkaar hooren. Als Nana hierdoor tot wanhoop is ge bracht, verschijnt André weer ten tooneele. Hij beweert spijt te hebben van het feit, dat Nana door zijn schuld haar engagement ver loren heeft en biedt haar een nieuwe betrek king aan. Nana accepteert en voor de tweede maal verovert zij het Parijsche publiek. Dit maal is het André, die weelderige apparte menten voor haar inricht, die zelfs z'n vrouw verlaat en niet meer geeft om eer en naam. De oorlogsverklaring tusschen Frankrijk en Pruisen brengt plotseling George weer in Parijs terug. Hij verwijt Nana, dat zij hem nooit schreef, doch als blijkt, dat zij beiden slachtoffers zijn van een complot, vraagt hij Nana met hem mee te gaan. De twee broers staan dan fel tegenover elkaar. Er dreigt een hevige strijd tusschen hen, maar Nana brengt op een tragische wijze de oplossing. „De Matrozenbruid" de tweede hoofdfilm is de interessante geschiedenis van drie ma trozen en een zangeresje, dat een blij dei- einde heeft dan de andere film. DRIEHUIS VERKEERSONGEVAL. Toen gistermiddag de heer v. d. W. wonende te Haarlem met zijn auto over den Driehui- zerkerkweg reed moest hij plotseling hard remmen, omdat een jongetje vlak voor den auto den weg over stak. Het jongetje werd door de tegenwoordigheid van geest van den autobestuurder gered, maar een dame. die achter in den auto zat vloog door den schok, veroorzaakt door het plotseling remmen van den bestuurder met haar voorhoofd tegen de voorruit, die brak. De dame kreeg een wond aan het hoofd. Zij mag echter van geluk spre ken dat de ruit van splintervrij glas was; an ders waren de gevolgen ongetwijfeld veel ernstiger geweest. Een bestuurslid van de Vereeniging Eigen Huis en Tuin in Zwanenburg is door den Kantonrechter te Haarlem op 7 Januari ver oordeeld tot een boete van f 50 subs. 20 dagen, omdat de Vervoersafdeeling van die Vereeni ging een autobusdienst onderhouden heeft tus schen Zwanenburg en Amsterdam zonder daarvoor vergunning gekregen te hebben van Gedeputeerde Staten. De heelc Vereeniging stelt zich ten doel den groei en bloei van het geïsoleerd liggende Zwanenburg te bevorde- rene en iedereen zou daarvan lid kunnen worden. Van de vervoerafdeeling mogen echter alleen inwoners van Zwanenburg lid zijn. Kort na oprichting van deze afdeeling telde ze reeds ongeveer 3000 leden. De bussen rijden nóg. De agent van politie in Zwanenburg die proces-verbaal heeft opgemaakt, wist te ver klaren, dat verdachte eenige leden kende als niet-Zwanenburgers. Er bleken inderdaad leden te zijn, die niet in Zwanenburg woon den. Een hunner had als adres opgegeven Zwanenburg, ofschoon hij Amsterdammer was. Een chauffeur van de bus verklaarde dat strenge controle werd uitgeoefend. Als aspi- ant-passagiers geen of geschonden lidmaat schapskaarten konden vertoonen werden ze niet toegelaten in de bussen. Op een vraag van den verdediger ,mr. F. v. d. Goot. antwoordde een getuige-bestuurslid, dat veel offers gebracht zijn door de Vereeni ging, die niet alleen het vervoer verzorgde, doch ook actief is op ander gebied: aanleg van kinderspeelplaats, propaganda voor Zwa nenburg. meewerking aan zwembad e.d. Deze offers werden gebracht voor Zwanenburgers en niet voor anderen. Er waren pogingen gedaan om tot overeen stemming te komen met de tram ten opzichte van vervoer, doch deze pogingen liepen op niets uit. Toen men merkte, dat er ook niet-inwoners lid waren zijn ze geschorst, ongeveer tien. Getuige noemde deze busdienst geen openbaar middel van vervoer. Pres: „Waarom vroeg U geen concessie aan Gedeputeerde Staten?" Verd.: „In de eerste plaats worden geen toestemmingen gegeven cn voorts waren wij van oordeel, dat voor deze vervoerafdeeling, waarvan niet iedereen lid kan worden, geen concessie noodig was, omdat het vervoer middel niet openbaar is." De Officier, mr. A. R. Andringa, zei, dat vele dergelijke gevallen voor den kantonrech ter gebracht worden. Er is geen eenheid in de vonnissen, want er zijn vrijspraken en ver oordeelingen. Er hebben in dit geval niet- Zwanenburgers meegereden, het is dus een openbaar vervoermiddel, waarop geen con cessie is verkregen. Daarom kan de princi- pieele kwestie niet worden aangeroerd in dit geval, daarvoor zou een nieuwe bekeuring moeten worden uitgelokt. De Officier vroeg bevestiging van het veroordeelend vonnis van den kantonrechter. Mr. F. v. d. Goot betreurde het dat de Officier niet den principieelen kant aanroer de. Hij deed dat wel. Tenslotte zei hij te mee nen, dat het hier niet betrof een vervoers middel voor iedereen. Het doel is van het begin af geweest niet- Zwanenburgers te weren, dus alleen een be paalde groep gelegenheid te geven van ver voer. Dit zijn menschen, die hun werk in een andere plaats hebben dan hun woonplaats en daarheen gebracht worden. Het is een ver schil tusschen zoo'n busdienst opgericht door een ondernemer, en één door belanghebben den in het leven geroepen, die hun moeite alleen voor zich zelf gedaan hebben en niet voor vreemden. Het feit, dat een paar niet-inwoners onge merkt binnengeslopen zijn in de vereeniging, geeft haar toch geen openbaar karakter. Het „openbare" moet bewezen worden uit de bestemming, en niet uit iets, wat niet gewild is door de Vereeniging. Uitspraak over 14 dagen. De kindermoord op Waterlooplein. het AMSTERDAM, 21 Maart. De rechtbank veroordeelde vandaag den 21-jarigen E. P.. die op 27 Augustus van het vorig jaar de 8- jarige Sarah Beugeltas in een bananenpak- huis op het Waterlooplein had vermoord, tot levenslange gevangenisstraf. ARROND. RECHTBANK. Poging provinciaal ambtenaar om te koopen. Iemand, die getracht heeft een ambtenaar van het Provinciaal Ziekenhuis om te koopen door f 50 te-zenden, opdat deze zou besluiten van verd. fruit en andere dingeri te betrekken hoorde drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Vroeger had hij den ambtenaar reeds eens een mand fruit gezonden, en aan geboden f 80 van éen rekening van f 280 te laten vallen, „om snel zijn vordering te ont vangen". De president zei dat 't goed was dat deze handelwijze strafbaar is gesteld en dat 't hier anders wordt beoordeeld dan in 't buitenland. Verd. zei dat hij in Amerika had meege maakt dat dit „de gewone" wijze van hande len was. Mr. B. W. Stomps vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Zandstorm woedde door de Ver. Staten. KANSAS CITY. 21 Maart, (V. D l Een stof- wolk zoo dicht als mist, verscheen gisteren boven een oppervlakte van bijna 300.000 vierkante mijl over de staten Kansas en Nebraska en gedeelten van Oklahoma, Mis souri en Iowa. De aan den oogst veroorzaak te schade is enorm. Duizenden ton poeder- vormig zand werden voortgedreven door een Zuidwesten wind. met een snelheid van on geveer 40 mijl per uur in de richting van de groote meren. Tarwevelden werden vernield, het verkeer werd geheel lam gelegd. Alle vliegtuigen moester, voor zoover zij in de lucht waren onmiddellijk een landingsterrein zoeken en gereed staande vliegtuigen konden niet ver trekken. Voor de eerste maal vertrokken ook de treinen van den Santa Fé-Spoorweg niet. De staatspolitie van Kansas bezette de groote automobielwegen en hield al het ver keer tegen, aangezien elk verkeer in de dich te stofwolk gevaar opleverde, Scholen bleven gesloten en zooveel mogelijk bleven de be woners van de getroffen streek binnenshuis, teneinde de stofwolk die de ademhaling be moeilijkte. te vermijden. In wetenschappelijke kringen neemt men aan. dat de stof van vulkanischen oorsprong is. NEW-YORK, 21 Maart. (Reuter). Men vreest, dat vele personen door den zand storm in de staten Kansas, Oklahoma en Nebraska den verstikkingsdood zijn gestor ven. Het statistisch bureau van den staat Oklahoma schat de aan den tarwe-oogst in Oklahoma veroorzaakte schade op 10 mil- lioen dollar.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1