HET TANDHEELKUNDIG GEBIT 35 praag-Rotter dam Londen-Liverpool INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 .odewijk van Deyssel te Brussel gehuldigd. De geheimen van het ei. Chauffeur vlucht drie keer. Poging tot doodslag wordt hem ten laste gelegd. Hoe een kleinigheid tot een misdrijf kan leiden bewijst weer de volgende gebeurtenis, waarbij een chauffeur die aangehouden moest worden omdat een lamp van zijn auto niet brandde, weigerde te stoppen, waardoor een agent van politie bijna was overre den. Dat een proces verbaal wegens poging tot doodslag volgde, ligt voor de hand. In den nacht van Zaterdag op Zondag za gen twee agenten op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Lighal een auto naderen uit Santpoort, welke wagen slechts één bran dende lamp had. De agenten gaven den chauffeur met een brandende zaklantaren een stopteeken, doch in plaats van daaraan te voldoen, reed de bestuurder met gedoofde voor- en achterlich ten verder. Ongeveer twintig minuten later zagen beide agenten, die toen aan de grens van de ge meente Haarlem waren, dezelfde auto weer ko men, nu uit de richting van de stad naar Santpoort. Weer werd den bestuurder te ken nen gegeven dat hij moest stoppen, doch weer reed de man verder met gedoofde lich ten. Per fiets zijn de politiemannen de auto achterna gegaan, ofschoon de wagen zich met groote snelheid had verwijderd. In Santpoort zagen zij de bewuste auto voor een garage staan doch ten derden male wist de bestuurder te ontsnappen, door zich bijtijds uit de voeten te maken. De agenten zijn later weer naar de garage teruggekeerd, die toen open stond. Zij vroegen den garagehouder wie dien nacht met den wagen had gereden, die het laatst was bin nengekomen. Deze verklaarde dat zijn 25- jarige chauffeur, een Haarlemmer, met de auto onderweg was geweest. De betreffende chauffeur is in den vroegen morgen in zijn woning aangehouden. Hij zei wel het stopteeken te hebben gezien, maar den eersten keer wegens zijn groote haast maar te zijn verder gereden. Waarom hij den tweeden keer niet heeft gestopt maar wel zijn lichten heeft gedoofd, en den derden keer zich uit de voeten heeft gemaakt, kon hij niet zeggen. De man is naar het bureau overgebracht, waar een proces verbaal is opgemaakt. Niet zoo zeer wegens het rijden met een brandende lamp, dan wel voor het feit, dat hij door niet te stoppen een agent heeft bedreigd, die, toen de wagen op anderhalven meter afstand was genaderd, zich door op zij te springen van een wissen dood moest redden. De auto is in beslag genomen. Later op den dag is de chauffeur op vrije voeten gesteld. Haarlemmer zou voor 9000.- effecten hebben verduisterd. Een 44-jarige commissionair in effecten, een Haarlemmer, is gearresteerd omdat hij ter waarde van f 9000 aan effecten heeft ver kocht, die zijn eigendom niet waren. Hij zou deze waardepapieren in onderpand hebben gehad van zes cliënten en deze zon der machtiging of toestemming hebben van de hand gedaan. De aangehoudene, die in het huis van be waring is opgesloten, ontkent de verduiste ring en zegt dat hij-recht had de effecten te verkoopen. HAARLEM-NOQRD TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Coudvulling vanaf i 9. Goudkroon vanaf f 15. 22 karaat* goud Pijnloos trekken van Tand of Kies ....i....,1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur. Zaterdags van 912 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts (Adv. Ingez. Med.) Het. vliegveld van Praag. Mooie vliegtocht met den avonddienst. BRUSSEL, 24 Maart. (Speciale correspondentie.) Onder zeer veel belangstelling werd onze Nederlandsche Letterkundige, K. J. L. Alberdingk Thijm Lodewijk van Deyssel vandaag te Brussel gehuldigd. Om ca. 11 uur betrad de jubilaris het Brus- selsche stadhuis, waar hij door Prof. A. Ver- meylen en den heer F. V. Toussaint van Boe- laere welkom werd geheeten. In de trouwzaal van het stadhuis hadden vele belangstellen den zich vereenigd. onder wie de Nederland sche gezant Z. Exc. jhr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. de Belgische minister van Arbeid en Sociale Zaken. mr. Rubbens. Herman Teirlinck, de Belgische mi nister van openbaar onderwijs de heer Lip pens, de Nederlandsche dichter dr. P. C. Bou- tens, de burgemeester van Brussel, de heer A. Max, en vervolgens vele Vlamingen. De heer prof. dr. A. Vermeylen. voorzitter der Zuid Nederlandsche Vereeniging van Letterkundigen opende deze ochtendbijeen komst. Spreker schetste de liefde van het Vlaamsche volk tot van Deyssel. „Vlamingen zien dankbaar naar van Deyssel op", aldus spreker, „allereerst om zijn critieken, ten tweede om zijn lyrisch talent. 40 jaar geleden dronken wij de vreugde van de Nieuwe Gids beweging! Van Deyssel is in die 40 jaar de zelfde gebleven. Hem en Wiliem Kloos zijn we dankbaar. Onze volken kibbelen wel eens. Maar in 't rijk van den geest moeten zij een gezin uitmaken". Met een laatsten gelukwensch besloot spreker zijn betoog. DINSDAG 26 MAART 1935 De heer Alberdingk Thym bedankte zicht baar ontroerd voor de hem gebrachte hulde. Hij las tenslotte een gedeelte voor uit eigen werk „Schetsen", waarin hij van zijn liefde tot de Vlaamsche Letterkundigen sprak. Een langdurig applaus volgde op de met zeer veel gevoel voorgelezen bladzijden uit de schetsen- bundel. Dr. P. C. Boutens sloot de rij van sprekers met een improvisatie over de spellingskwestie. Spreker bestempelde dit als anti-Nederlandsch en een onmogelijke oplossing. „Men komt tot het goede" aldus spreker, „nadat men eerst het slechte aan den lijve heeft gevoeld!" Met ,.Ik heb alleen maar koffie om mee te klin ken!" besloot dr .Boutens zijn boutade. Na afloop van den maaltijd begaf het groot ste gedeelte van het gezelschap zich naar de Vlaamsche Club, waar men nog lang bijeen bleef! Nieuwe R.-K. kerk in 't Noorden. Maandagmorgen is in café stals aan den Rijksstraatweg aanbesteed het bouwen van een kerk met toren op het terrein aan den.Rijks straatweg voor het R.K. Kerkbestuur v. d. Parochie van den H. Bavo te Haarlem Noord, architecten de lieeren G. J. M. Simons te den Haag en A. J. C. Voorvelt te Haarlem. Dg oude kerk wordt gesloopt en de nieuwe zal er voor in de plaats komen. Ingekomen waren de onderstaande biljetten. (Het eerste getal is voor kerk en toren; het tweede voor de pastorie). Van Oers Haarlem 114.000 en 23.000. Bouw en Aannemersbedrijf Kwaaitaal, R'dam 109.000 en 21.770. Kuipers en Kloppers, Schiedam 117.800 en 22.600. G. Kuipers, Hoogwoud 117-940 en 20.940. H. Arends Dronrijp, 112.500 en 23.500. Venhoven en Evers, Heemstede 103.864 en 24.868. Fa. van Putten Heemstede 95.700 en 24.910. Fa. Wieriks, Breda 118.300 en 25.900. Rinks, Santpoort 96.200 en 23-700. Sam- beek Heemstede 95.900 en 24.500. Philips' Bouw bedrijf, Haarlem 132.000 en 27.000. Aann. Mij. v.h. IJland en Borst 109.000, en 21.000. Gebrs. v. Heeswijk, Best (Br.) 107.000 en 24.200. Thunnissen, Heemstede 93.800 en 23.000. Van der Wel en Van Diepen Amsterdam 136.800 en 26900. J. Wittebrood, Beemstede 136.800 en 28.000. Coblenz, Haarlem, 125.000 en 27.800. Van Hoften, Haarlem 126.000 en 28.100. Doedens en Schilder Alkmaar, 127.887. en 24.242. Aann. bedrijf Gelens, Den Haag, 108.725 en 23.900. Raaymakers, Breda 115.700 en 21.495. S. Smeets Achthuizen, 122.000 en 21.600. Nollen, Den Haag 117.617 en 25.000. E. v. Breukelen, den Haag 119.500 en 25.200. Aann. mij. Noord-Hol land Heemskerk 113.776 en 20.973. Aann.bedrijf Gebr. v. d. Luikgaarden, Rotterdam 107.950 en 22.400. Breuring, Apeldoorn 119.800 en 26.800. Aann.bedr. S. v. d. Kemp, Sillevolden 108.800 en 23.125. Spiering en Reehuis, Haarlem, 110.900 en 26.000. Ribberdag, Hengelo 108.300 en 24.900 P. Heinsbroek, Schiedam 114.100 en 21.088. Gebr. Schuiten Delft 119.879 en 22936. n-dacht dat Boedapest een der mooiste ste- den van Europa moest wezen, maar nu ik ™lrhtochedeniiSBtoS van Boedapest de rotsen, waarop Boeaa gebouwd is. Neen, Ernie's hoofdstad wint het, maar in ook geweldig veel te zien. Wat een Kn wat een torens, en oude gebouwen en Ktiee bruggen. Een dorado vooral voor K!Jn 00tr heeft voor bouwkunst en steden- !Lon dingen die ik helaas niet heb leeren Smet het oog van den kenner. Maar wat S interesseerde: dit kleine land heeft vijf ïleetuigfabrieken en drie motorenfabrieken labor wel een der redenen, waarom het vooral 5 met Oostenrijk of Hongarije verbonden S!ht blijven. Een rijk land op het gebied van risen, steenkolen enz. Dus ook een land waar St omgaat, waar gewerkt wordt, waar han- 55'en verkeer zich kunnen richten naar de niéuwe haven. En zoo richtten Tsjechoslo- ïaaksche vliegtuigen den steven naar Am sterdam Een geregelde verbinding, dagelijks van Praag naar Amsterdam, in beide richtin- 2 met een tusschenlanding in Leipzig en in Rsen Altijd passagiers, vaak doorgaande naar Londen en zelfs zooveel dat dezen zomer de KLM moet bijspringen en door beide maat schappijen samen tweemaal per dag in beide richtingen gevlogen zal worden. Ook de Tsjechische Maatschappij gebruikt de beroemde driemotorige Fokker en wel met de règlstratieletter O.K. En O.K. was het en „aat het! Interessant is bijv. het volgende |stje van het aantal noodlandingen buiten een vliegveld: 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 .-71 si 5 15 geene geene-geene '""Zdóals overal is déze verhiindering vooral veroorzaakt door het gebruik van radio en van driemotorige toestellen. En hier moet de radio geloof ik in de eerste plaats genoemd worden als de belangrijkste van de twee. Alweer wat geleerd in Praag. Ook dat je de de geschiedenis van een stad in monumentale gebouwen kunt neerschrijven, dat versterkte bruggen met machtige gevechtstoren op de hoeken en om de tien meter een prachtige bronzen beeldgroep, ook modern verkeer kun nen verdragen en dat in Praag reeds in 1490 een uurwerk in den stadhuistoren is aange bracht, dat behalve uur en dag en maand ook den stand van zon en maan en sterren aan geeft. En Praag doet met zijn even wufte als sierlijke en grillige torenpracht den naam van l van „La Bohème" eer aan! Als wij om 12 uur in Praag opstijgen stuwen we meteen de wolken in. Pas boven Leipzig komen we er uit, om een blik te slaan op het VÖlkerschlachtdenkmal en op de enorme brulnkoolmijnen en spoorwegemplacementen rond Halle en Leipzig. Dan gaat het meteen weer de wolken in naar de 3000 meter, waar af en toe wat blauw te zien is, maar er hangt nog een hoogere wolkenbank. Even later word ik met een schrik wakkerdoordat de mo toren vaart minderen om te dalen op 't vlieg veld van Essen. Ik had lekker een paar uur geslapen. In Essen hing donder in de lucht. Van den piloot hoorde ik dat we onderweg zwaar weer gehad hadden. Telkens donder slagen en hevige remou. Niets van gemerkt, dat de andere passagiers heelemaal niet lek ker waren. Na Essen vlogen wij een paar keer over den drukken Rijn vol scheepvaart, rond omhavens en fabrieken, dan komt na een saai stukje de Maas in zicht. Nijmegen lonkt van verre. Even later verschijnt ook de Waal in ons gezichtveld vol groote sleepen. Midden over de Biesbosch, Dordrecht en daar ligt weer het prachtige gladde veld van Waalhaven. Oude kennissen. Even een babbeltje, twee passagiers voor Londen afgeven en weet je wat, ik ga wk door naar Londen, met den avonddienst. Het is ondertusschen immers al over vijven geworden. Net even tijd voor een broodje met pas en als de zon ter kimme neigt vertrek ken we weer voor een reisje, dat ook onver getelijk zou blijken. Wie veel reist, weet dat er geen mooier belichting denkbaar is dan die pa het laatste half uur voor zonsondergang. «>o zien wij Rotterdam, het groene Voorne &et zijn thans extra kleurrijke boerderijen. Als wij boven den kop van Goeree hangen weerkaatsen de laatste roode stralen in on- Ejgelyk kleine venstertjes, waarvan de huis je ah-eeds in den schemer verdwenen zijn. •<4ar de lange zandtongen voor Goeree's «and, die zoo duidelijk doen zien in w richtinS de zee het zand verplaatst, uenten nog wit op uit het blauwe water. Diep °;auw- steeds donkerder blijft de zee onder „t e ^emel boven ons hangen. Fonkelen- vL vfren komen door en ook beneden ons 5EP^en lichtjes, enkele van kleine vis- cnersschuiten, kleine groepen van stoom- °T?5naIs e«n reuzenglimworm met op zij t\M aehterlijf uitstralende lichtbundels pp een groote passagiersstoomer onder ons Zftftoni u vermeerderen zich de lichtpunten, «>r x n als beneden: ook de zwakkere Jrr®n Siaan nu duidelijk aan den hemel en de Epische kust. Lichten in hpirt?!?' Hakten in lijnen, eerst zwak dan er *lcbten die bewegen en dat worden Drnt meer als wi-i landwaarts inkomen, van rï. ?erkeer in den vooravond. De pier eenz3vesp)d baadt in licht. En dan nadert Pen Iun hten "1 de verte. Lijnen en groe- vlekken en rood, oranje, geel en groen, blauw, indigo en violet er boven uit de licht reclames. Ja, jong, dat had ik je net willen vragen. Net doen of je vergeten bent waar Croydon ligt. Even een cirkeltje boven de stad om te orienteeren. Wat een fantastisch schouwspel! Als ik nogeens naar Londen moet, ga ik weer met deze nachtbus! Dan zwieren wij weer voort door de diepe duisternis. De lichten onder ons worden iets minder in aantal. Eén vierkant vlak is zonder, maar door een rij lichten omgeven. Daar straalt het heele veld ons ineens helder groen tege moet. De schijnwerpers der nachtverlichting op Croydon zijn aangestoken. Natuurlijk lan den we als een zacht eitje. Maar het was prachtig. Waalhaven-Croydon is vijf kwartier, Croy donLonden drie kwartier, behalve voor wie met de autogiro mee wil, die de post over brengt. Dan wordt je vijf minuten later met een touw aan de lus van je kraag boven Tra falgar Square neergelaten. Dat deden ze eerst met postzakken en zullen ze nu met passa giers, die haast hebben, ook wel doen. Ik wou naar Liverpool. Engeland heeft, geloof ik, twaalf luchtvaart maatschappijen, die elkaar zoo scherp beconcurreeren, dat ergeen radio af kan! Ze vliegen LondenLiverpool Isle of ManIerland zonder radio en met één bestuurder zonder mecano of 2de piloot. Och dat doet de K.L.M. van Rotterdam naar Haamstede ook wel eens, maar dat is de korste luchtlijn der wereld. De Engelschen vliegen ook zoo over het Kanaal. En, ja, als de Australiërs na afloop der Melbourne race het radio baken te Port Darwin weer afbreken, wat döe je dan eigenlijk met zoo'n ding? Toch ben ik blij, dat het er op Schiphol nog staat. En het blijft er staan ook. Tenzij er nog wat beters uitgevonden wordt. Dr.' W. G. N. VAN DER SLEEN. Zware explosie In een machine fabriek. BREDA, 25 Maart (V.D.) Hedenmorgen heeft in de machinefabriek „Breda", voorheen Backer en Rueb Nt"V. in de Belcrum-polder alhier een ernstige ontpolffing plaats gehad, waarbij zeven personen werden gewond, waarvan twee ernstig. Door de explosie werd in de fabriek groote schade aangericht. Hedenmorgen omstreeks tien uur waren eenige werklieden bezig met autogenisch las- schen, waarbij van een cylinder met acethy- leengas gebruik werd gemaakt. Deze schijnt aan de koppeling lek te zijn geweest. Plotse ling sloeg daar ter plaatse een steekvlam uit. waarop ijlings de slangen werden afgekoppeld en de dop op de cylinder geschroefd. Ongeveer anderhalf uur later sprong deze cylinder, die normaal een spanning heeft van 15 atmosfeer met een geweldige knal uiteen, terwijl een enorme vlam door de fabriekshal sloeg. Gelukkig was er op dat oogenblik nie mand van de ongeveegr 50 man, die in dit ge deelte van de fabriek werken, in de onmid dellijke nabijheid van de explodeerende cylin der. Niettemin kregen zeven personen, die zich op een afstand van 20 tot 30 meter bevonden, brandwonden aan gelaat en armen. Twee van deze personen bleken zoo ernstig gewond dat overbrenging naar het ziekenhuis te Breda noodig was. Men vreest voor 't leven van een der mannen. Brants genaamd. De overige vijf werklieden konden na verbonden' te zijn naar hun woningen worden ver voerd. Lodewijk van Deyssel. De heer F. V. Toussaint van Boelaere sprak uit naam van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie en de Vlaamsche P.E.N. Club. Hij vergeleek van Deyssel met Balzac en andere Fransche schrijvers. „Het wonder van Van Deyssel's proza", aldus spreker, „is, dat het op u afkomt als een levend wezen! Vlaanderen en Nederland zijn een cultu- reele eenheid!" Spreker vergeleek het proza van Van Deyssel met een krachtige fontein, die met vele stralen in alle richtingen spuit, tintelend in de zomersche zon. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: „Meester wij danken u, wij vereeren u, wij bewonderen uw werk!" Vervolgens sprak de Nederlandsche gezant den jubilaris toe. Spreker wees voornamelijk op het volksbelang, dat van het proza uit gaat. Spreker haalde de woorden aan van 'n bekend schrijver die Nederland en Vlaande ren met twee verliefde boomen vergeleek „Dooreengestrengeld, vallen de vruchten dier boomen op verschillende plaatsen". Vervol gens richtte spreker zich in 't bijzonder tot de Belgische staatslieden, hen verzekerend dat de onlangs, zijn landgenoot Lodewijk van Deyssel, verleende onderscheiding, aan de andere zijde zeer is gewaardeerd. Spreker bood den heer Thym zijn geluk- wenschen aan, waarna een langdurig ap plaus volgde. Minister mr. Rubbens sprak over den goeden klank van den naam Alberdingk Thijm in Vlaanderen. „Was het niet de va der van den jubilaris, die ons de Dietsche warande bracht? Was het niet de oom van den jubilaris, die Profossor in Leuven was? De naam Alberdingk Thijm is een levend bindteeken tusschen Noord en Zuid! Veel heeft de heer Alberdingk Thijm bijgedragen voor de Nederlandsche litteratuur. Lodewijk van Deyssel is voor ons de hoog gestemde artist die de taal en richting heeft gemaakt". Hij vergeleek van Deyssel's proza met litte rs ir dvnamiet. Spreker besloot zijn toespraak met een ge dicht van Guido Gezelle over van Deyssel's vader. Hierna declameerde Louis de Vries uit van Deyssel's werk „Ik houd van het proza". Lodewijk van Deyssel beantwoordde de ver schillende sprekers, speciaal de heeren Staats lieden en den burgemeester van Brussel, den heer Max. „Dames en Heeren! Ik zal maar een enkel woord tot u richten, ik ben n.l. niet in den gewonen toestand waar een mensch in ver keert! Ik dank in de eerste plaats professor Vermeylen voor zijn gloedvolle woorden en vervolgens den heer Toussaint van Boelaere. We zijn onder ons, ik mag 't u wel vertellen, de heer Toussaint heeft nog nooit over mij geschreven, daarom is het nu zooveel pret tiger deze woorden uit zijn mond te mogen vernemen. Ik dank vervolgens den Neder- landschen gezant en minister Rubens. Wat hij over mijn Vader heeft te pas gebracht, heeft me dubbel getroffen. En tenslotte, ja, daar had ik eigenlijk mee moeten beginnen, onzen gastheer, den heer Max .burgemeester van Brussel! Ik dank u allen hier aanwezig, voor dit onvergetelijke ochtendfeest!" Prof. Dr. A. Vermeylen sloot deze bijeen komst, waarna velen der aanwezigen den jubilaris geluk wenschten. Om ca. 1 uur werd de feestelijkheid voort gezet in de Taverne Royale. Onder de aan wezigen bevonden zich de hierboven genoem den, alsmede Styn Streuvels, Emmanuel de Born, H. Bogaerts, Ernest Claess, Filip de SU- lecyn, A. M. A. Te tering, M, J. Liesenborghs. Em. Deveen, prof. dr. Franz de Backer en an deren. Aan het feestmaal werd het woord ge voerd door Herman Teirlinck. waarna mej. Resy Verschure uit van Deyssel's werk decla meerde. Prof. Dr. Vermeylen las berichten van verhindering voor, alsmede een schrijven van de Vlaamsche Rederijkerskamer de Violier, die den jubilaris het lidmaatschap van verdienste aanbood. Dr. P. C. Boutens hoopte Idat de huldiging die een zeer natuurlijk ver loop heeft, nog lang zou duren. De heer A. M. A. van Tetering sprak over de verbroede ring van Noord en Zuid. De borrel, regen, auto Haarlem, Maandag. Zaterdagavond te kwart voor twaalf on geveer zag iemand een auto over den Zijlweg rijden. Eerst gaf de bestuurder aan een an deren wagen geen voorrang, welke manipu latie nog goed afliep, maar toen hij onder het viaduct kwam gaf hij aan een taxi. die uit de tegenovergestelde richting naderde, zelfs geen doorgang. Met andere woorden: een botsing. Hetgeen begrijpelijk was, als men weet dat de bestuurder een glaasje op had, en de weg slipperig was. Dies sloeg de auto van dezen 36-jarigen Haarlemschen koopman een slag in de rondte, en raakte de taxi met volle kracht. Een heer uit Zandvoort, die in de auto van den bestuurder met-het-glaasje-teveel zat, kreeg een hoofdwonde, die de zorgen van den Ongevallendienst vereischte. De be stuurder zelf kreeg een proces-verbaal en moet zijn auto missen, daar deze in beslag is genomen. Zoowel de taxi als de in beslag genomen wagen moesten worden weggesleept. De moderne wetenschap lost het raadsel op. Het ei is een merkwaardig product van moeder Natuur. Het bestaat blijkbaar uit een doode geleiachtige stof, die door een schil van kalk tegen de buitenwereld wordt beschermd, yerwarmt men echter het ei slechts weinige dagen in een broedmachine, dan vertoont het bij de doorlichting een kloppend hart en een fijn vertakt systeem van aders. Eenigen tijd later komt reeds het kuiken zelfstandig uit de schil. De wetenschap heeft steeds groote belang stelling getoond voor het vraagstuk, op welke wijze uit een blijkbaar levenlooze stof een le vend wezen kan ontstaan. Maar pas de moderne wetenschap van de hormonen heeft ons in staat gesteld, dichter bij de opl- •■ing van dit raadsel te komen De hormonen van de kiemklieren oefenen name lijk volgens nieuwe onderzoekingen een be langrijken invloed uit op de voortplanting. Daaruit trok men de conclusie, dat in het ei waarschijnlijk eveneens hormonen aanwezig zijn, die het leven tot ontwikkeling brengen. Deze veronderstelling is inderdaad geble ken juist te zijn. Men kon vooral hormonen aantoonen in het eiwit. Daardoor wordt het begrijpelijk, dat deze hormonen onder den invloed van de broedwarmte het leven doen ontstaan. Door deze resultaten krijgt het ei eveneens als voedingsmiddel een geheel nieuwe be- teekenis. Het bleek namelijk, dat de hormo nen van het ei ook in de maag werkzaam kunnen worden, omdat de maagsappen deze hormonen noch kunnen veranderen noch vernielen. Terwijl men tot nu toe de voedingswaarde van het ei als zeer laag beschouwde, omdat men ze uitsluitend naar de calorieën bere kende (het el voert het lichaam slechts vijftig caloriën toe), moet het ei volgens deze vaststellingen als voedingsmiddel van bijzon deren aard of zelfs als geneesmiddel gelden. Omdat bovenbeschreven proeven echter op rauwe eieren werden genomen, heeft men ook onderzocht, of de hormonen van het ei bij het koken misschien worden verdelgd. Uit uitgebreide onderzoekingen hieromtrent is intusschen gebleken, dat zelfs het koken de hormonen in het ei niet kan vernielen, om dat het ei binnen nooit dezelfde temperatuur bereikt als het omgevende water. Zelfs hard gekookte eieren bevatten nog hormonen. Daarom moet het ei van n>» als belang- rijk versterkend middel voor zieken en recon valescenten en als natuurlijk en onschadelijk geneesmiddel worden beschouwd. M. H. J.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7