beverwijk driehuis heemskerk wijk aan zee en duin Vijf jonge menschen verdronken. EEN LIEFDE IN CHINA ftoentenexport naar Duitschland Gemonopoliseerd. O n Je betalingsmoeilijkheden m noodzakelijk. Centrale is monopoliehoudster. van heden is voor alle ■Mei ingang en i naar Duitschland, een export he üistehling van dit export-monopolie •c noodzakelijk geworden door de beta- ifnesmoeilijkheden met Duitschland. uns -7.nl als volst werken: roenten en fruit, voor zoover betreft iea uitvoer J monopolie zal als volgt werken: monopoliehoudster is aangewezen de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit- cexporteurs van groenten- en fruit producten slechts uit kunnen w indien zij in het bezit zijn van een Y°eren, namens Ned. Groenten- en Srentrale afgegeven machtiging tot uit- r Deze machtiging tot uitvoer zal worden 'EreJen op de veüingen. om toegelaten te kunnen worden tot de rine zal de Nederlandsche exporteur een r het crisis-Uitvoer-Bureau ingesteld ver- Einascertificaat met zijn B-formulier. !ornr>°hii zijn vordering bij het Clearing- ?ïtuut indient, aan dit laatste instituut Sen overleggen. Nederland heeft tegenover Duitschland rich genomen de toegestane betalings- op tj'enten voor de diverse producten niet r overschrijden. Door de Nederlandsche Lpnten. en Fruitcentrale als gedelegeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau zal de be- «Wne van het betalingscontingent voor Sn etc. geschieden. Od "rond van deze beperking zal liet niet mogelijk zijn vrijelijk de producten op de v&ihn0, aan te bieden voor verkoop naar Duitschland. De veilingen zullen regelmatig od de"hoogte gehouden worden, welk deel (percentage) van den aanvoer van elk pro duct afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts beperkte hoeveelheden koopen en voor de gekochte hoeveelheid op de veiling een machtiging tot uitvoer aanvragen. Teneinde het overzicht op de Clearing daadwerkelijk te kunnen handhaven, moe- ton de exporteurs, zoodra hun goederen, die zij met uitvoervergunning gekocht hebben naar Duitschland vervoerd zijn, de copie van de aan hun afnemer gezonden factuur in dienen bij dé Ned. Groenten- en Fruitcentrale afd. Uitvoermonopolie, Javastraat 80, Den Kaa?. Deze copie-factuur moet aangeven 't be drae der vordering „franco grens" (dus exclusief invoerrechten en verdere over de grens ontstane kosten). °De exporteurs moeten er op attent zijn. dat hun copiefacturen nauwkeurig moeten vermelden de nummers der uitvoermachti- gineen, waarop de in de factuur vermelde producten zijn uitgevoerd. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal dan op grond van de ingediende copie facturen de vereffeningscertifieaten vervaar digen en den exporteurs die certificaten doen toekomen ter indiening bij het Clearing- Instituut. Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen, dat ihet bij consignatiezendingen niet altijd mogelijk zal zijn, de afrekening onmiddellijk aan de Ned. Groenten- en Fruit centrale te zenden. In dit geval kan de af rekening later worden ingediend, mits bin nen een termijn van 10 dagen. Vorderingen ingediend na den termijn van 10 dagen, worden niet erkend, tenzij naar het oordeel der Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale voldoende termen aanwezig zijn. deze alsnog te erkennen. Verder wordt er op gewezen, dat expor teurs, die bijzondere regelingen van het Clearlng-Instituut hebben verkregen of door bijzondere omstandigheden geen betaling over de Clearing verlangen wel goederen zul len kunnen exporteeren, doch dan onmid dellijk mededeeling moeten doen aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, dat zij geen betaling over de Claering van de betrokken posten verlangen. Deze regeling heeft ten doel het totaal van Duitschland te vorderen bedrag te houden binnen het door Duitschland met Nederland overeengekomen betalingscontin gent. Dit geeft echter geen zekerheid van be taling door den Duitschen importeur die daarvoor toestemming van de Uberwachungs- stelle moet bezitten. Voor deze betaldngs- "ckerheid moeten de exporteurs zelf zorg dragen. Het ligt in de bedoeling de door de Duit- sche importeurs ten behoeve van de Neder landsche eexporteurs bij de Verrechnungs- kasse gestorte bedragen van de Nederland sche exporteurs over te nemen, zoodra de betaling door het Nederlandsche Clearing- jJMtuut wordt geadviseerd. Wordt de be trokken vordering aan de Ned. Groenten- en ïTuitcentrale overgedragen, dan kan de Ne- oeriandsche exporteur crediet op zijn vor. oenng m guldens van de Nederlandsche genten -en Fruit-centrale hekomen. nadere regelingen van deze overname er op de Clearing gestorte bedragen zullen 1ner tüd worden bekend gemaakt. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De 895 werkloozen, die j.l. Zaterdag bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling stonden in geschreven waren verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 4, behangers 1, bankwerkers 14. betonvlechters 6. betonwerkers 8, blikbewer kers 4, blikslagers 1, carosseriemakers 1, chauf feurs 20, drukkers 5, electriciens 3. expedi teurs 3, grondwerkers 76, handlangers 4, kantoorbedienden 5. kleermakers 2, kopergie ters, landarbeiders 37; lasschers 1, loodgie ters 4, losse arbeiders 185,, machinisten 3, ma chinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 3, marmerbewerkers 2, marmerpolijsters 1, me taalbewerkers o, metselaars 7, monteurs 7. opperlieden 14, plaatbewerkers 1, schilders 7, schippers 4, schoenmakers 2, sigarenmakers 29, sorteerders 2. slagers 2, smeden 3, soldeer- ders 2, spoorieggers 1, steenhouders 1, stof feerders 1, stokers 7, teekenaars 2, timmer lieden 11, uitvoerders 1, voeger 1, voerlieden 4, voorslaanders 2, winkelbedienden 3, werk sters 2, dienstboden 4, koks 2, kuipers 1, zeil doekwevers 1, totaal 524 (427). Wijk aan Duin Bakkers 3, bankwerkers 1, betonvlechters 1. biikslagers4 carrosseriemakers 1, chauffeurs 6. electriciens 3, grondwerkers 48, handlan gers 3, kappers 2, kantoorbedienden 4, kóper gieters 2, landarbeiders 26, lasschers 2, lood gieters 4, lijnwerkers 1, losse arbeiders 54. machinisten 7, machinale houtbewerkers 2, metaalbewerkers 6, metselaars 2, meubelma kers 1, monteurs 2, opperlieden 15, plaatwer kers 2, reizigers 5, schilders 3, schippers 7, schoenmakers 4. steenhouwers 1. stokers 4, stucadoors 1, timmerlieden 9, uitvoerders 2, winkelbedienden 5, dienstboden 2, koks 8. klinkers 2. stuurlieden 1, zeilmakers 1, totaal 295 (266) Heemskerk: Betonvlechtei-s 2, betonwerkers 5, chauf feurs 4, electriciens 1, grondwerkers 13, kan toonbedienden 2, landarbeiders 40. losse ar beiders 31, metselaars 1, opperlieden 5, schil ders 1, timmerlieden 6, uitvoerders 1, totaal 112 (92). HET CONCERT VAN „VOX HUMANA". Het programma voor het concert, dat het Chr. Gemengde Zangkoor „Vox Humana", di- dirigent de hr. P. J. Portegieser, morgen, Dins dagavond in de Ned. Herv. Kerk geeft, ver meldt de onderstaande composities: 1. O, Gulden Hoofd (koor), Jac. Bonset; 2. Toccata d-moll (orgel) J. S. Bach; 3a. Sarabanda, Bach; b. Bouree, Handel; c. Andante Canta bile (viool), Vardini; 4a. (koor) Sanctus, Pa- lestrina; b. Wat beweegt daar, Wilmink; 5a. (sopraan) Maria Wiegenlied, Max Reger; b. Er weidet seine Herde, F. Handel; c. Kirchen- Arie, Stradella; 6. Lentezang (koor) Fred. Roeske; 7a. (cello) Extase Poetique, M. Ackermans; b. Adagio Cantabile, L. von Beet hoven; 8. Vrede (koor en orkest) P. J. Potgie- ser. ZUSTER STEPHANIE t In het Zusterhuis in de Peperstraat is over leden de Eerw. Zuster Stephanie. Zij was vele jaren onderwijzeres aan de R.K. Meisjes school. Heden Maandagmorgen is de zuster begraven. De leerlingen woonden de uitvaartdienst in de St. Agathakerk bij en volgden de baar naar het graf. BLOEMENDIEFSTAL UIT DE VEILING Vrijdagmiddag, terwijl de bloemenveiling- in vollen gang was, werden twee jongelui uit IJmuiden-Oost op hee terdaad betrapt bij het stelen van seringen en rozen uit het Veiling gebouw Centrum in de Koningstraat alhier. De politie heeft tegen beiden procesverbaal opgemaakt wegens diefstal. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL VOOR AMBACHTSLIEDEN. Bij het eindigen van den cursus 1934-1935 der Nijverheidsavondschool voor Ambachts lieden werd het einddiploma behaald door on derstaande leerlingen: Timmerlieden: A. Dibbets, L. van Loon, J. Hergarden. Metaalbewerkers: T. Galesloot, C. Hogen- steyn, C. Koning en A. A. Adelaar. Electriciens: M. van Eist. D. Komen en D. Steenbergen. Bevorderd werden van de eerste naar de ts.eede klasse: Afd. timmerlieden: H. Brokelman, J. v. d. Kolk, L. Hergarden, N. Heesterbeek, C. van Dorp. B. Tromp, voorwaardelijk F. Hergarden. Metaalbewerkers: J. Brood, W. Franck, W. Jansen, R. Post, G. Sluis, v.w. B. Spieker. Schilders: v.w. H. Luiken. Electriciens: J. Berg, G. Beentjes, M. Nooij, W. Los. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse: Timmerlieden: H. Bruin, C. Groot, J. Gra- pendaal. P. Hart, P. Kelder Metaalbewerkers: A. Janse, A. Steen, R. Wormsbecker, v.w. M. van Eist. Electriceins: A. Zoutman, J. Koedijk ,H. van Buren. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: Timmerlieden: v.w. B. Bijkerk. Metaalbewerkers: H. Pools, J. Munter, J. Ligtermoet, J. Rodenburg. Electriciens: H. Kriek. Schilders: A. Wolf, G. Koning, M. Pools. Niet bevorderd: één leerling. Van de vierde naar de vijfde klasse: Timmerlieden: A. J. Brood, G. Grapendaal. Metaalbewerkers: J. Mulder, J. Kuenen, P. Schavenmaker. HET MAXIMUM AANTAL VERLOVEN A. De Bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft een adres gezonden aan den gemeente raad inzake het maximum voor verloven A. Aan het slot van het adres, dat voorzien is van cijfertabellen over het bierverbruik, wordt geconcludeerd, dat verlaging van her maximum voor verloven A overbodig is en sociale en economische gevaren schept en dat handhaving van het wettelijk gestelde maximum ongevaarlijk is, omdat voldoende waarborgen tegen misstanden aanwezig zijn OVERTREDING RIJWIELBELASTINGWET Dertien personen, die geen rijwielbelasting- merk aan hun fietsen hadden bevestigd en dit ook niet op de jas droegen werden bekeurd en zagen hun fietsen in beslag genomen. INSTALLATIE PASTOOR B. P. M. DE JONG. Door den hoogeerwaarden deken van Be verwijk J. F. M. Lucassen, werd Zondag de installatie verricht van den nieuwen herder der Sint Engelmundusparochie. Zulks ge schiedde onder de plechtige hoogmis te half negen. Na de verschillende ceromeniën sprak deken Lucassen de geloovigen toe. Scheiden doet, wee en met droefenis naamt gij afscheid van pastoor v. d. Meer. Hij ging heen, omdat hij meende dat zijn kracht te kort ging schieten. Bezorgd voor uw zieleheil maakte hij plaats voor een jonger kracht. Blijft pastoor v. d. Meer in uw gebeden gedenken. Na dank aan God en Bisschop voor dezen nieuwen herder, die reeds zooveel deed voor die parochie, waarvan hij met weemoed af scheid nam, stelde hij dezen voor en vroeg verder de hulp der aanwezigen voor hem op geestelijk en stoffelijk terrein. Tenslotte wenschte de deken de parochie toe, dat het moge blijven, zooals het tot nu toe was: steeds hooger in innerlijke waarde. Hiermede "was de plechtigheid geëindigd Des middags werd gelegenheid gegeven ken nis te maken met den nieuwen herder, waar van velen gebruik maakten. R.K. VOETBALVEREENIGING A.D.O. Voetbaluitslagen van 31 Maart. A.D.O. 1Blauw Zwart uitgesteld. V.V.A., 2—A.D.O. 2 4—1 U.S.V. 2A.D.O. 3 terrein afgekeurd. S.V.A. a—A.D.O. a terrein afgekeurd. UITSLAG VAN ZONDAG. V. V. A.—A. D. O. 2 ONGEVAL. Een zoon van J. Rijs wonende Meulmanslaan alhier, viel van een hooiberg en kwam met zijn rug in de hooivork terecht. Geneeskundige hulp werd spoedig inge roepen, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De leden van de E. H. B. O. vereenigïng P. I. M. hielden een 'feestelijke bijeenkomst in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw alhier. MejTaams sprak een openingswoord waarna na de heer J. Muijen namens de leerlingen der E. H. B. O. cursussen een woord van dank bracht aan Mej. Taams en Dr. IJpma voor hun belanglooze opofferingen en het gegeven on derricht. Aan beide werd een bloemenhulde uitgereikt. Tot slot werden nog eenige gezelschaps spelen uitgevoerd zoodat men nog 'n gezelligen tijd bij elkander bleef. AUTOAANRIJDING Toen de heer Th. Kuijper Zaterdagavond fietsende van het station Uitgeest kwam. werd hij op den Tolweg aangereden door een auto: hij bekwam ernstige kwetsuren aan het hoofd. Nadat eerste hulp verleend was door Dr. Leenaarts en Dr. IJpma werd de getroffene naar zijn woning alhier vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Theodorus Josephus, z. v. P. W. Koopman en H. Hoogewerf; Jacobus Gerardus z. v. H. J. Bleeker en G, Lensen. Overleden: Hendr. J. Lemmers, weduwn. G. E. Ruijsch, 85 j. Ondertrouwd: Joh. v. d. Does elhier en M. Tromp, te Egmondbinnen. BOUWVERGUNNINGEN. De navolgende bouwvergunningen zijn door B. en W. verleend, t.w. aan: Huneker en Joosten, te Haarlem, tot, het bouwen van 4 woonhuizen aan den Rijks straatweg; D. Zuurbier, alhier, tot het ver nieuwen van een schuur aan de M. van Heemskerckstraat; H. Welboren, alhier, tot het veranderen van een bestaand woonhuis, OEFENING VAN DE N.Z.HR.MIJ. Zaterdagmiddag 2 uur rukte de N. Zuidhol- landsche Redding Mij. uit met groot mate riaal. Nadat eerst een paar schoten gelost waren met het lijnkanon. werd de boot te water ge reden. De flinke Z.W. bries maakte dc zee zeer geschikt voor 'n ferme oefening in 't roeien. Niettemin brachten de roeiers, die een enkele golf binnen boord kregen, de bont. in flink tempo door de branding. Na ongeveer 'n uur geroeid te hebben werd de boot vlot binnen gebracht. Ondanks de koude was er als ge woonlijk voor een en ander vrij wat belang stelling. FEESTAVOND VROUWEN VEREENIGÏNG ..BID EN \V?.RK". De vrouwenvereeniging „Bid en Werk" be sluit haar winterbijeenkomsten met een feest avond, welke gehouden wordt op 10 April a.s. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Angelus, zoon van A. M. F. Cor- nelissens en A, Nichot; Victorina Anne. doch ter van H. J. Hoogland en H. F. Helson; Hen- drikus Antonius Johannes, zoon van J M. H. Alders en J. M. Teeling; Maria Sophia, doch ter van P. Gentenaar en M. S. Maree; Maria Dorothea, dochter van H. Steenvoorden en M. D. Maenhout; Jacobus Maria, zoon van P. J. J. Langendijk en H. Schellevis. Ondertrouwd: L. J. K. Tol en H. M. Stui ver; C. Kamphuis en Gè J. Hagen. Getrouwd: J. H. J. Dijcks en Chr. G. Boom; F. van Dort en A. H. Schelvis;J. Berghuis en M. F. de Winter; P. Jassonius en A. van Brussel. Overleden: G. Vosse, ongeh. 72 j. DENKT AAN DE IEPENZIEKTE. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het in deze gemeente ver boden is tusschen 1 April en 1 October iepen hout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. De minister van economische zaken is be voegd van dit verbod geheel of gedeeltelijke en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Het verbod is echter niet toepasselijk op: a. geheel ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter of afkomstig van stammen of takken met een doorsnede, kleiner dan 7 cen timeter; c. hout, dat onder water ligt; d. hout, waarvan de schors in haar ge heel met timmermanscarbolineum is bestre ken of op andere door den minister van Economische Zaken bepaalde wijze is behan deld. Verzoeken om ontheffing van het verbod kunnen worden gericht tot den Inspecteur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht. DIENSTPLICHT. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige der lichting 1935, uit deze ge meente, S. N. F. F. Kaper, toegewezen aan het Korps Luchtdoelartillerie, uitstel van eerste oefening verleend, voor den tijd van een jaar. LOTERIJ. Aan de Meisjesvereenigingen te Wijk aan Zee, is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente vergunning verleend, tot het houden van een verloting. Hun auto stortte in de Dommel Door tramrails geslipt. Daarna over den kop geslagen Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf heeft op den weg Sint-Mi- cliielsgestelEindhoven, ter hoogte van de Nieuwe Kerk in eerstgenoemd dorp een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommel, dat wordt omge legd en waar men thans bezig is het water te dempen. Langs den weg aldaar liggen tram rails, die al betrekkelijk geruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientengevolge bo ven het wegoppervlak zijn komen uit te ste ken. Op genoemd tijdstip nu naderde een per sonenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eindho ven een autobus kwam van de „Meiery" De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Teneinde los te ko men, gaf de bestuurder van den auto vol gas, hetgeen echter niet de gewenschte uitwer king had. De auto slipte en sloeg over den kop den Dommel in, die ter plaatse 8 meter diep is. Het bleek onmogelijk onmiddellijk hulp te verleenen en het duurde ruim drie kwartier voordat een kraanwagen uit Den Bosch ter plaatse was. Met behulp hiervan werd de auto eindelijk opgehaald. Vier inzittenden had men inmiddels uit den wagen gehaald.On middellijk had men gepoogd de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer ba ten. De omgekomenen bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de na tuurlijke historie en leeraar te Rolduc, zijn broer, de 32-jarige L. v. d. Griendt, chef van administratie der Gemeente Licht- en Wa terbedrijven, gehuwd en vader van één kind, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, korperaal in het gar nizoen te Venlo en Van Wijk, oud 20 jaar, allen woonachtig te Vucht. Reeds 's morgens was het vermoeden uitge sproken, dat er nog een vijfde persoon in de auto zou hebben gezeten, aangezien men te Vught had gehoord, dat er vijf personen met de auto waren medegegaan. In den loop van den middag kwam de vader van den 20-jari- gen H. Versteek, uit Vug.t, die ongerust was over het uitblijven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St.-Mi- chielsgestel naar het gebeurde informeeren, waarop men ging dreggen, met het resultaat, dat om vijf uur het lijk van Versteek werd opgehaald. Omtrent de reddingspogingen vernemen wij nog dat het ongeluk door een persoon, die op den weg liep, werd opgemerkt. Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt-, zoodat er spoe dig een aantal menschen op de been was in dat stille uur, wanneer het meerendeel der buurtbewoners ter kerke is gegaan. Twee jongens hebben onmiddellijk een bootje dat nabij de plek des onheils was gemeerd, losge maakt en zijn naar de auto, die nog met een klein gedeelte boven water uitstak toegeroeid. Zij slaagden er in één der portieren te ope nen en 4 der drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewusteloozen toestand naar de garage van den pastoor gebracht, waar ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling is toe gepast, echter zooals reeds gemeld zonder sue- Te New Castle is een straat gemaakt, waar kinderen de verkeersregelen kunnen leeren. Een politie-agent houdt toezicht en geeft aanwijzingen. GEEN MISDRIJF? Lijk van een vermiste gevonden. Het lijk van den sinds 4 Maart uit Uden verdwenen A. P. van S„ is in de Schie drijven de gevonden. De man had meermalen zwaai-- moedige buien, zoodat er hier niet van een misdrijf sprake behoeft te zijn. FEUILLETON. Uit het Engelsch door BEN BOLT. vprn.Jff volgenden morgen, maar tonhf?' Li Weng-Ho op een inspectie- kwrL r j11 eerst over drie weken zou terug- Hiik TTlen avond üep hij voorbij het iiJfrJr61' Hon{1erd Heerlijke Droomen en taai-nc av?n(* brandden de vroolijke lan- ODpninn m°0}' de matten behangen deur- 7 vreemde Chineesche muziek, kwam Zp6L d?ed huiveren. Maar eindelijk vas m bericht, dat de mandarijn terug den' Yam°P h6 dokter zich ten spoedigste naar Mn begaf, Terrapin het e.cilter bereikte, had hij een jes, Want m een van de nauwe straat naar den heuvel voerden, ontmoette Barrington. Ze was in een vlek. hoed ïipf nen japon gekleed een panama- ■vrii Pri een =ec*eelte van haar donkere haren tèuriaD°o^-aar schouder rustte een geopende Chineesche parasol. Een verheugde uitdrukking kwam op haar gezicht, toen ze hem herkende. „Goedenmiddag, dokter", zei ze met een lachje van blijdschap. „Miss Barrington!" riep hij. „Wanneer bent u teruggekomen?" „Vanmorgen. Het gaat best met het kleine patiëntje en nu er een gediplomeerd zuster uit Canton is, vond ik het niet noodig langer te blijven. Haar vader is erg dankbaar en ik kan in de toekomst op alle hulp en mede werking van zijn kant rekenen. En het kind och, het speet mij het meisje te moeten ver laten, maar mijn vader had mij noodig. Ver telt u mij eens, hoe bevalt het u in Yong- Foo?" Forsyth liet een grimmig lachje hooren. „Ik ben juist op weg naar den mandarijn om hem te vertellen hoe weinig sommige dingen mij" hier bevallen". „O!", riep ze. „Dan lokt u moeilijkheden uit. Li Weng-Ho is een heerschzuchtig man". „Wat kan mij dat schelen? Hij is een slecht bestuurder en misbruikt zijn macht". „In welk opzicht?" vroeg het meisje. „Opium. Hij staat handel in opium toe en zoover ik begrepen heb, deelt hij mee in de winst". Het licht verdween uit de meisjesoogen en haar knap gezicht verbleekte ietwat, terwijl ze onbeweeglijk bleef staan. Ze sprak niet en de verandering in haar opmerkend, vervolgde Forsyth: „Mijn collega, Wang-Hi, is er tegen, dat ik mij daar mee bemoei". „Hij is een verstandig man", verklaarde het meisje met een stem, waarin spanning tril- „Hij is het met uw vader eens...." de. „Hoezoo?", viel het meisje hem vlug in de rede. „Dat het beter is geen slapende honden wakker te maken". „Ze hebben gelijk", verzekerde ze hem. „Als u ze wakker maakt, zullen ze u verscheuren, Dr. Forsyth". Het meisje was in vollen ernst. Ze meende wat ze zei en er was iets smeekends in haar oogen. Hij lachte een beetje om haar ernst. „Ik ben niet bang voor honden", sprak hij luchtig. .Maar de mandarijn! Hij is vreeselijk, dok ter. U begrijpt het niet". „Geloof me, dat ik het wel doe, maar ik ben werkelijk niet bang". „Gaat u hem opzoeken...." „Hem trotseeren!" Ze keek hem met een zachten blik aan. „Ik wilde, dat ik u kon overhalen om niet te gaan", zei ze bewogen. Hij schudde het hoofd. „Het is mijn plicht en als die roept „O, ik hoopte zoo u te kunnen bewegen om niet te g tan. Maar het spijt mij. ik ben er van overtuigd, dat het niet lang meer duren zal of Zij maakte den zin niet af en haar blik vol gend, zag hij wat daarvan de oorzaak was. Er kwam een processie de straat in, vergezeld van een hevig spektakel, het geluid van ver warde stemmen, het geknal van zweepen, het slaan van een tamtam. Terwijl de dokter keek, zag hij de menschen plotseling naad de eene zijde uitkijken, de mannen, die de zweepen hadden, sloegen deze tegen degenen, die niet vlug genoeg aan den kant gingen. Sommigen vielen op hun knieën, anderen bogen eer biedig en tusschen die rijen onderdanige men schen door, schreden vier mannen, gekleed in de livrei van Li Weng-Ho. „De mandarijn", kondigde het meisje aan. „op weg naar zijn Yamen. We kunnen beter aan den kant gaan". Ze drukten zich tegen een winkel aan en wachtten. De stoel kwam nader en over de hoofden der kruipige onderdanen zag de dok. ter Li Weng-Ho. Hij scheen een officieel be zoek gebracht te hebben, want hij was schit terend uitgedost en droeg zijn kornalijnen halsketting, terwijl de waaier in zijn hand van het fijnste ivoor was. Zijn gezicht was onbe weeglijk als een masker, onverstoorbaar en emotieloos als een Boeddhabeeld, hooghartig en trotsch. Plotseling scheen het, dat de strakke oogen1 het paar voor den winkel ontwaarden. Eén mo ment lichtten zij op, toen rimpelde er even een kwaadaardige trek op het gele gelaat en Forsyth zag den feilen blik in de gitzwarte; oogen, die eerst op hem en daarna op het meisje gericht werden. Li Weng-Ho begroette het meisje met zijn waaier; zij boog even en de draagstoel ging voorbij, „U ziet", zei het meisje veelbeteekenend, ,de mandarijn is 'n belangrijk personage". „Zeker", klonk het luchtig, „maar dat brengt mij toch niet van mijn voornemen af". „O, ik weet het", riep ze. „maar toch wilde ik, dat ik u weerhouden kon „Als iemand dat zou kunnen, dan zou u het zijn, Miss Barrington". De woorden ont vielen Forsyth bijna voor hij het zelf wist. Hij zag haar blozen en eer hij iets zeggen kon, ant woordde het meisje: „Dan zal ik het niet probeeren. Ik geloof, dat het mij zou spijten als ik slaagde. Ik kan de mannen bewonderen, die edele motieven najagen, zonder aan de gevolgen te denken". Een oogenblik keek hij haar verwonderd aan om de tegenstrijdigheid in haar houding van straks en nu. Toen drong de beteekenis er van tot hem door. „Ik geloof, dat ik het begrijp", verklaarde hij rustig. „U geeft er tenslotte toch de voor keur aan, dat ik mijn plicht doe". „Ik wil er u ten minste niet van afhouden", verklaarde Kathleen impulsief. „Ga naar den Yamen als u het uw plicht acht en vertelt u me daarna hoe het u gegaan is. Over een half uur ben ik thuis". „Als ik magbegon hij met een gretig heid, die haar met ontging.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5