Het vliedt™ en ex ie. René Clair in Londen. Plannen. Heden vragen wij uw aandacht voor Nea. Nieuw Guinea. Voor dat veraf gelegen Nederlandsche ge- blo» óestaj-ii plannen, waarbij de luchtvaart een zeer belangrijke rol zal kunnen spelen, om niet te zeggen, plannen, welke zonder toe passing van de luchtvaart niet zouden kunnen worden uitgevoerd. De „Mededeelingen over het luchtverkeer in en naar Nederlandsch-Indië", geconden seerd resultaat van de belangwekkende stu diën van het Comité Vliegtocht Nederland- Indië, bevatten over deze quaestie interessan te gegevens van Dr. W. C. Klein m. i., secreta ris van het N. G. Comité. Voor Nederlandsch N. G. heeft men groot- sche exploratie-plannen. Goud en petroleum wil men daar gaan winnen; artikelen welke voor de tegenwoordige menschheid nog steeds niet van belang zijn ontbloot. Het gearceerde geeft aan de te exptoreeren gebieden voor petroleum en goud. Voor de winning van petroleum is een ge combineerde maatschappij opgericht, „The Netherlands New Guinea Petroleum Cy". wel ker kapitaal is gefourneerd door de Bataafsche Petroleum Maatschappij (40 pet.), de Ned. Kol. Petroleum-Maatschappij (40 pet.) en de Ned. Pacific Petroleum-Maatschappij (20 pet.). De bepalingen van het exploratie-exploitatie contract, werd door de Staten-Generaal goed gekeurd; zij vereischen een spoedig begin en een geregelde voortzetting der werkzaamhe den. Het kaartenmateriaal is nog uiterst ge brekkig; alleen de loop der groote rivieren is globaal bekend. Het eerste werk van de ver kenning zal moeten zijn, het langs photo- grammetrischen weg samenstellen van een lucht.fotografische kaart. Voor spoedeischend werk is dit de eenige weg, om een topografi sche kaart- samen te stellen. De luchtfoto's le veren voorts zeer voldoende materiaal voor studie van de bodemgesteldheid; bestuursambte naren, houtvesters en landbouwkundigen kunnen hieruit afleiden: bevolkingscentra; nuttige boomcomplexen (bijv. boomen voor het winnen van gómcopal); oude meer- en hoogvlakten, welke voor den kleinen landbouw geschikt zijn te maken. De wegtracés kunnen op de luchtfotografische kaart worden uitge zocht; de voor landingsterreinen in aanmer king komende terreinen al evenzeer. Voor de goudexploratie zullen enkele Neder landsche en Engelsche maatschappijen zich gaan interesseeren en wel de Biliton Maat schappij, de Firma Erdman en Sillaken en En gelsche maatschappijen, gelieerd aan de reeds op Australisch N. Guinea werkzaam zijnde Bulolo Gold Dredging Co. Ltd. Wanneer dit grootsche voornemen steun vindt van de Regeering, zal de arbeid spoedig kunnen beginnen. Als exploratie gebied is het oog gevallen op de centrale ketens, o.a. ten Zuiden van Hollandia; het totale gebied is kleiner dan het petroleum-gebied, nl. 5 mil- lioen H. A. Aangezien de beide gebieden el kander niet overlappen, worden door de voor bereidende verkenningen gegevens verzameld van het geheele binnenland van Nieuw Guinea Een goed voorbeeld. Hoe het vliegtuig bij dezen exploratie-ar beid, in een gebied met een oppervlakte onge veer 12-maal zoo groot als Nederland, uit komst kan brengen hebben de Australiërs in de andere helft van N. Guinea op voortreffe lijke wijze bewezen. De goudindustrie in het Bulolo-gebied, op pl.m. 35 mijlen westelijk van de Huon-golf, begon haar transport naar en van de kust met koelies, maar kon in 1927, de volgende stadia van ver koersontwikkeling overslaan, omdat er in dat jaar in Australisch N. Guinea vliegtui gen werden aangevoerd. De oudste maatschappij Guinea Airways Lta. heeft van 1927 inderdaad wonderen ver richt, door haar werk werd het mogelijk, een woest gebied van bergen en jungle in het bin nenland van N. Guinea te veranderen in een bloeiend mijnencentrum, waar reusachtige graaf- en breekwerktuigen het oerwoud al verder en verder terugdringen. Door den snellen groei van de mijn-indus trie was er zelf plaats voor concurreerende luchttransportdienst-ondernemingenachter eenvolgens werden opgericht Pacific Aerial Transport Ltd te Salamua; de firma Holden en de firma Carpentler. Het Gouvernement treedt regelend op, door jaarlijks één der maatschappijen de opdracht te verstrekken voor het vervoer van regeeringsambtenaren. nolitie, koelies en materialen. Het Gouverne ment heeft de luchtvaartterreinen in eigen dom. Het materieel is van verschillend type, het geen in verband met de zeer uiteenloopende ladingen ook noodig was. Men vindt er dan ook vrachtvliegtuigen Fokker en Junkers en lichte personen-vliegtuigen. Zooals uit het kaartje blijkt, gaan de diensten steeds over kleine afstanden; het aantal vliegvelden moet groot zijn. De beschikbare laadruimte kan dan ook zeer goed worden benut voor be talende lading. Het is merkwaardig te vernemen, welke soort goederen al zoo werden vervoerd. Tractors, Ford auto's, stoommachines, ruw- oliemotoren, gegalvaniseerd ijzer, masten voor tir^dlooze telegrafie, alle mogelijke werktui- ge-i voor zagerijen en répara tie-werkplaatsen, voedsel en levensbehoeften van de Europee- sche en inlandsche bevolking en tenslotte de bevolking zelve. De levensbehoeften loopen ook zeer uiteen; behalve eet- en drinkwaren, bevonden zich onder de lading veel biljarts, pianola's, koeien, paarden. Een 5000 p.k. electrische kracht-installatie en 4 goudbaggermolens, een en ander zooda nig geconstrueerd dat de apparaten in stuk ken van 3 ton konden worden vervoerd, gingen van de kust door de lucht naar de plaats van bestemming. Het hotel in de goudstad Wau is geheel in onderdeelen overgebracht. Voor de Kerstmis-viering in 1933 werden 40 race paarden per vliegtuig aangevoerd! Dat de bevolking een ruim gebruik maakt van het vliegtuig blijkt wel uit het respecta bel aantal van 498 passagiers dat in 1928 over 9 maanden werd vervoerd. Bovendien werd nog vervoerd 18000 K G. vracht, waarvoor, bij transport langs den grond, een continu bedrijf mei 500 inlandsche dragers over denzelfden tijd, noodig zou zijn geweest. In de Bulolo-vallei, langs de kust en op de plateaux zijn thans ruim 30 landingsterreinen ingericht. Groote uitgestrektheden onbekend terrein worden geëxploreerd en geëxploiteerd; zoo werden zeer goed ontgonnen plateaux ontdekt met een landbouwende bevolking van 2 a 300.000 zielen; in die op 1500 M. hoogte ge legen streek dacht men slechts oerwoud aan te treffen. Naar het Zuiden onderhoudt Guinea Air ways Ltd. een drieweeksc-hen dienst op Port Moresby, die aansluit op de scheepverbinding naar Australië. Door de korte afstanden Wau ligt slechts 70 K.M. van de kust is de frequentie groot Op één dag deed 'n Junkersmachine 11 vluch ten heen en terug en vervoerde 8800 K.G. aan goederen. Het spreekt wel vanzelf dat voor het uit oefenen* van gezag, de bestuursambtenaren van het vliegtuig gebruik moeten maken. Ook de missie heeft in deze richting plannen. Met dit goede voorbeeld voor oogen, zal ook de Nederlandsche exploratie zich langs die wegen moeten ontwikkelen. Onze bestuurs ambtenaren zijn grootendeels langs de kust gestationneerd; er zijn er minder dan ir. bet Australische gebied, omdat de industrie, als mede de kokospalm- en rubbeVplantages nog niet bestaan. Met de Nederlandsche plannen voor exploratie en exploitatie zal de behoefte aan verkeersmiddelen groeien en zal naar wij hopen het kaartje van Nederlandsc-h N. G. er over eenige jaren even veelbelovend uitzien als dat van den Australische nabuur. Tevens spreken wij de hoop uit dat de Neder landsche luchtvaart bij die ontwikkeling een belangrijke, ja, de eenige rol zal te spelen krijgen. VAN DEN ABEELEN. Pasgeboren kind levend begraven? ELBURG, 2 April (V.D.) Terzake van ver- moedelijke kindermoord en het onbevoegd be graven van een lijkje zijn gisteren op last van den officier van justitie naar het huis van bewaring te Zwolle overgebracht de te Oos- terwolde onder de gemeente Doornspijk wo nende weduwe D„ moeder van zes kinderen, en zekere T. H., gehuwd en vader van twee kin deren, met wien de vrouw betrekkingen on derhield. Zij worden ervan verdacht hun beider kind, dat in September j.l. was geboren en dat na de geboorte vermoedelijk nog heeft geleefd, bij het huis van de vrouw achter het kippen hok te hebben begraven. Hun arrestatie is Donderdag j.l. geschied naar aanleiding van het feit., dat de vrouw de geheele toedracht van het gebeurde heeft verteld aan een buur vrouw, die toen onmiddellijk de politie heeft gewaarschuwd. De herziening van het Scottsboro-proces. Verdedigers optimistisch gestemd. WASHINGTON, 2 April. (V. D.) Het Op perste Gerechtshof te Washington heeft zooals gemeld werd de vonnissen die de jury-rechtbank van Alabama heeft uitge sproken tegen de beide negers Clarence Nor- ris en Haywood Patterson, twee van de ze ven jeugdige negers, die betrokken waren bij het bekende Scottsboro-proces. en die schul dig waren verklaard aan moord, zoodat der halve de doodstraf tegen hen was uitgespro ken nietig verklaard, zoodat een nieuw on derzoek naar de zaal zal worden ingesteld. Het Scottsboro-proces is evenals de zaak van Sacco en Vanzetti en het proces tegen Billings en Mooney een der meest omstreden processen in de Vereenigde Staten, dat de belangstelling der geheele wereld heeft ge wekt. De procureur-generaal bij het Opper ste Gerechtshof, de Chief-Justice Charles Evans Hughes en de zeven andere leden van den Hoogen Raad kwamen tot de conclusie, dat zoowel voor de rechtbank te Jackson als te Morgan in Alabama waar een juridische strijd om het leven der jeugdige negers werd gestreden sedert 1932, de negers systematisch steeds weer veroordeeld werden door de zelfde jury, aangezien de jurylijsten geblok keerd waren, zoodat steeds weer dezelfde oersonen de jury vormden. Reeds dit achtte het Opperste Gerechtshof voldoende aanlei ding om de door deze jury uitgesproken en in hooger beroep bevestigde vonnissen nietig te verklaren. De verdedigers der jeugdige negers zijn thans zeer optimistisch gestemd en gelooven niet alleen, dat hun zeven cliënten van een onrechtvaardige doodstraf gered zijn. doch dat spoedig hun onschuld geheel zal blijken, zoodat te eeniger tijd hun in vrijheidstelling tegemoet kan worden gezien. Parelvisschers door cycloon verrast. Vijftig visschers worden vermist. LONDEN, 2 April (V.D.) Uit Broome in West-Australië wordt gemeld dat ongeveer 20 parelvisschersscheepjes verleden week door een cycloon werden verrast. Er worden onge veer 50 parelvisschers vermist. Men vreest, dat zij in de cycloon zijn omgekomen. Explosie in een kruitfabriek. Zeven dooden, 20 gewonden. TURIJN, 2 April (Reuter). Ten gevolge van een ontploffing in een kruitfabriek bij Milaan zijn zeven arbeiders om het leven gekomen. Twintig werden min of meer ernstig gewond. KRACHTIGE AARDBEVING GEREGISTREERD. MOSKOU, 2 April (V. D.) Het seismogra- fisch station van de academie van weten schappen te Tasjkent heeft op 31 Maart om 3 uur 22 min. 8 sec. Oost-Eui*opeesche tijd een krachtige aardbeving geregistreerd op 6094 K.M. ten Oosten van Tasjkent, vermoe delijk in het gebied der Koerilleneilanden in den Stillen Oceaan. Na zes uur volgde een tweede stoot. Een film met Charles Laughton. René Clair, de Fransche filmregisseur, die met zijn fijne humor, oneindig veel men- sclien heeft verrast. Is thans in Londen, wer kend aan zijn eerste Engelsche film. Hij stelt er zich blijkens mededeelingen erg veel van voor: ,,Het zal werk zijn In een voor mij geheel nieuwen stijl", heeft hij verklaard. „Mijn beide laatste films waren verschrikke lijk. Ik weet het. Ik heb alles wat ik te vertel len had, gezegd in ..A nous la Liberté" („Leve de Vrijheid"). Sindsdien was ik on een dood loopend pad. „Leve de Vrijheid", de rijke parodie op de mechanisatie van deze eeuw. was inderdaad een hoogtepunt in het film werk van René Clair. Datóhij thans met zijn knappe camera en zijn beweeglijke Fransche visie in de Engelsche filmindustrie gaat wer ken, is een gebeurtenis vol beloften voor bei den. De Engelsche film lijdt over het alge meen nog teveel aan lange dialogen en een gebrek aan actie, maar beschikt over een reeks van uitstekende acteurs en actrices. Clair heeft het speciaal getroffen, want in zijn nieuwe film: „Sir Tristan Goes West", zal Charles Laughton de hoofdrol vervullen, die ook in Holland bekend is. speciaal door de titelrol in „Het leven van Henry de Acht ste". Laughton zelf viert op het oogenblik zijn grootste succes in de in Amerika gemaakte film „Ruggles of Red Gap", de geschiedenis van een Engelsch kamerdienaar uit het jaar 1908, die zich plotseling overgeplaatst vindt in het plaatsje Red Gap in Washington, en ln Amerikaansche leven zonder vooroordee- ïen en afstompende traditie tot onafhanke lijkheid groeit. Een gegeven, dat ruimte laat voor zeer uiteenloopende uitwerkingen. Laughton maakt er een prachtige psycho logische studie van. zóó vol humor, dat het Chaplin evenaart, en hem in zekeren zin overtreft in' de dialogen, die Chaplin nooit heeft aangedurfd. „Ik heb in deze film al mijn liefde voor Amerika gelegd", zegt de Engelsche acteur Laughton. „Ik hoop dat de film het toont". Dat is waarom dit onpreten- tieuse filmgegeven zoo ontroerend wordt, ondanks de vele mc.nenten van stormachtig gelach. Het laat ons Ruggles zien als de meest volmaakte kamerdienaar, vriendelijk en onpersoonlijk, ineens neergezet in een land zonder voordoordeelen. met een „mees ter" die hem voortdurend als „kolonel" aan spreekt, die hem oo zijn zwerftochten mee neemt en met wien hij bier drinkt. Eerst is hij uit het lood geslagen, dan begint hij te ontwaken. Hij leest de woorden van „een ze keren Abraham Lincoln', begrijpt de waar heid er van, en wordt met zijn hardnekkige Engelsche recht-door-zee-karakter meer echt Amerikaansch, dan de Amerikanen'zelf, om tenslotte verbaasd van zichzelf, de zoon, en kleinzoon van kamerdienaars te zeggen, dat „uit al deze generaties van dienstbaarheid een man te voorschijn is gekomen". De film is een prachtige zielkundige stu die en een epos van Amerika, „het land waar ieder als gelijke wordt geboren". Laughton vertolkt dit met liefde. Een liefde, die ge deeltelijk bewondering is voor den onderne mingsgeest en het groot opgezette werk van Hollywood. René Clair verafschuwt Holly wood's commercieelen geest en heeft juist een uitnoodiging om daar te gaan werken afgeslagen. „Frankrijk is erg genoeg, wat smaak voor litteratuur en kunst betreft, op het oogenblik!" meent hij. „Maar Holly wood Amerika mag hen scheiden; het staat de samenwerking in Engeland van een groot regisseur en een groot acteur niet in den weg. Samen hebben ze nu het probleem on der het oog te zien, hoe de groote acteur, die volgens zijn eigen zeggen meer van een pud ding heeft, in een „geest" te veranderen, want dat is o.a. de taak die „Sir Tristam Goes West" hen stelt. Vr. S. Tachtig slachtoffers bij brand te Moekden. Vuurzee in een arsenaal. SJANGHAI, 2 April (Reuter) Het dagblad Doeng Shoenpao deelt eerst thans mede, dat op 3() Maart j.l. in het arsenaal te Moekden een groote brand is uitgebroken, die tachtig slachtoffers zou hebben geëischt en zeer groo te materieele schade heeft aangericht. Het vuur zou zijn veroorzaakt door een ketel ontploffing, die. naar men vermoedt, door sa botage zou zijn ontstaan. De vice-directeur en eenige arbeiders van het arsenaal zijn reeds gearresteerd. WOENSDAG 3 APRIL 1935 DE RELLETJES BIJ DE FERD. BOLSTRAAT. AMSTERDAM, 2 April (V. D.) De toestand van mej. F. v. d. B.. die gisteravond bij de rel letjes in de omgeving van de Ferdinand Bol straat door een kogel werd getroffen, is nog zorgwekkend. Met den toestand van den 38- jarigen man, Van Oeveren geheeten, is het be ter gesteld. Hij maakt het redelijk wel. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat beide gewonden lid zijn van de communistische par tij. Zij wonen in geheel andere stadsgedeelten, waaruit de politie meen te mogen aannemen, dat beide getroffenen niet toevallig naar de omgeving van de Ferdinand Bolstraat zijn ge komen. Weer negen doodvonnissen in de Sovjet-Unie. MOSKOU. 2 April (V. DOfficieel wordt medegedeeld, dat de eergisteren uitgespro ken negen doodvonnissen wegens politiek banditisme en moord op Sovjet-ambtenaren gisteren zijn voltrokken. MADSJOEKWO'S KEIZER NAAR JAPAN. HSINKING. 2 April (V. D.) Keizer Kang Teh van Mandsjoekwo is voor zijn officieel be zoek aan Japan hedenmorgen te 6.55 uur pl. tijd met zijn gevolg uit Hsinking naar Dairen vertrokken, uitgeleide gedaan door een sa- luutsalvo van 101 schoten van de vesting batterijen van Hsinking. De keizer wordt te 17.20 uur te Dairen verwacht, waar hij zich on middellijk zal inschepen aan boord van het Japansche slagschip „Hiyei", dat, geëescor- teerd door een flotille torpedojagers te 19 uur naar Yokohama zal vertrekken, waar men op 6 April a.s. des morgens te 9 uur zal aan komen. Renaudel overleden. Reuter meldt, dat te Palma op het eiland Mallorca na een langdurige ziekte overleden is de bekende Fransche politicus Pierre Re naudel. Renaudel was vroeger een bekende persoon lijkheid in de Fransche socialistische partij Later behoorde hij tot de oprichters der neo- socialistische partij. Wolventerreur in Mandsjoekwo. 28 boeren door de dieren gedood. MOEKDEN. 2 April (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat nabij Antoeng en Sandao troepen wolven zoo dikwijls Mandsjoerijsche boeren aanvallen, dat Japansche commando's zijn uitgerukt om de wolven te dooden. Voor zoover bekend is, hebben de wolven in de maand Maart niet minder dan 28 boeren gedood en tallooze stuks vee verscheurd. Bankbil j etten vervalschers gesnapt. Vijf aanhoudingen te Essen. ESSEN, 2 April (Reuter). In de laatste dagen zijn vijf personen gearresteerd, die Ne derlandsche bankbiljetten van tien gulden hadden nagemaakt en deze over de grens hadden willen smokkelen om in Nederland de valsche biljetten in omloop te brengen. Ontploffing eischt zeven dooden en 44 gewonden. Bevolking vluchtte in paniek de bergen in. SEOEL, 2 April (V.D.) Te Konan in de Koreaansche provincie Varkyonando is giste renmiddag een groote tank met waterstofgas van een stikstof-kunstmestfabriek in de lucht gevlogen. Zeven arbeiders werden gedood en 44 gewond, terwijl naderhand ongeveer 500 personen met gescheurde trommelvliezen zich onder medische behandeling' moesten stellen, Alle ruiten in de geheele stad werden vernield en tal van huizen werden beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en velen vluchtten in hun angst naar de bergen buiten de stad. Overzichtskaart van Nieuw-Guinea. „De Lichthoeve" te Santpoort. De Directrice van „De Lichthoeve", het be kende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort, Zuster J. Th. Kuyck, wordt nog steeds te Garderen, waar ze nu al sinds langen tijd met Zuster Verkerk voor herstel van haar geschokte gezondheid verblijf houdt, ver pleegd. Eenige dagen geleden heeft Zuster Kuyck voor een week in haar stichting ver toefd, maar het bleek toen noodig dat zij weer voor een poosje naar Garderen terug ging. De waarnemende directrice, Zuster v. d. Gugten, deelde ons mede, dat Zuster Kuyck half Mei voor goed in haar werk hoopt terug te kee- ren. Haar wacht dan de zware, maar dankbare taak, weer de leiding te nemen bij de verple ging en verzorging van zestig kinderen, die in „De Lichthoeve" zulk een vriendelijk tehuis hebben gevonden. In het laatste nummer van het orgaan der Lichthoeve wordt rekening en verantwoording gedaan van de ontvangen gif ten in natura en geld gedurende de laatste maanden. DIE WAS AL VROEG ONDER DEN INVLOED! Dinsdagmorgen half vijf is op 't Kennemer- plein door twee politieagenten aan een 39- jarigen koopman uit Zandvoort het verder rijden met een auto belet, omdat hij onder den invloed van alcohol verkeerde. De auto werd zoolang bij het politïeposthuis op het, Stations plein geplaatst. De eigenaar mag zijn wagen tje komen halen, als hij weer in een normalen toestand verkeert. door Wilhelmina Baltinester. Het is avond. De twee vrienden Erik zitten in de spoorcoupé tegenover Kleroens ei elkaar_ tion springt vlak nadat het vertrekshrfi heeft geklonken, een dame in dei cóuD§ laat zich op de bank neervallen, terwijl!? trein zich alweer in beweging zet. Dan n kijkt ze de coupé in om te zien wie haar reizigers zijn. Als ze Erik ziet, wendt ze ha60-6 tig en verschrikt haar hoofd af. Gedurende-" verdere reis staart ze het raam uit 2{,!^ Erik. die op dezelfde, bank zit als zij, haar zicht niet meer kan zien. Klemens heeft w van zijn plaats af gemakkelijker; haar f? profiel teekent zich scherp af, tegen het dof ker buiten en hij neemt het met welwillends nauwkeurigheid een paar minuten lang n» Het gesprek tusschen de twee vrienden is bin ven steken. Klemens doet wel pogingen nm het na een oogenblik weer voort°te zette? maar Erik geeft geen, of halve antwoorden Klemens merkt tot zijn verwondering zijn vriend nerveus en geagiteerd schijnt'zo? dat hij tenslotte zijn pogingen maar onoeefï. en een krant neemt. Dan gaat plotseling lamp uit in den coupé. „Pang!" zegt'Hemen? „dat kan leuk worden!" In het donker kiiW ze alle drie omhoog naar het plafond- maf de lamp is en blijft uit. „Dan maar 'in donker ook goed!" zegt Klemens half niidi! half gelaten. In 't donker doet de stilte in <4 coupé nog pijnlijker aan. Klemens probeert een paar woorden tegen hun medereizigstf te zeggen: ze blijven onbeantwoord. F!-- - staan ze stil aan een klein stationnetje Ds wagen, waarin hun coupé is, is de laatste'van den trein, zoodat ze overal in het donker bu>. ten de stations stil houden. Ook nu blijft d& coupé volkomen donker, geen lichtschijns»! valt naar binnen. De deur gaat open en dicht „Ze is uitgestapt!" zegt Klemens, „ze was zeker bang om in het donker met ons alleen te blijven!" Hij lacht. Erik's stem zegt gea^i. teerd: „Weet je, wie dat was? Dat was mijn vroegere vrouw!" „Heb ik ooit van mijn leven! Ik voelde wel dat er zooiets in de lucht zat!" Erik zwijgt' „Trek je je dat zoo aan?" vraagt zijn vriend „Man vergeet het toch! Als Ik je toen al ge kend had. zou ik het je wel uit je hoofd be praat hebben, toen je trouwplannen kree* Waarvoor heb je in 's hemelsnaam een vrouw noodig?" „Wat een vraag!" zegt Erlk- „Waarom: wat een vraag? Je bent onver- beterlijk. Heb je door je scheiding dan no» niets geleerd?" „Het was allemaal mijn schuld". „Nou, om je de waarheid te zeggen, ben ik blij dat je er eindelijk eens met me ov«r praat al moest ik het je eigenlijk kwalijk nemen, dat je het in de twee jaar, dat we el- keer kennnen, nog nooit eerder gedaan hebt. Ik dacht aldoor: die man houdt zijn mond over de geschiedenis van zijn huwelijk, of het een liefdesgeschiedenis was, die men aan niemand vertelt. Hoe zat het nu eigenlijk in elkaar? Een knappe vrouw was het anders!" „Dat was het juist! Iedereen keek altijd naar haar. En ik was jaloersch. Ik heb haar gewantrouwd, haar het leven onmogelijk ge maakt, haar van alle mogelijke dingen be schuldigd. En zonder reden,, dat weet ik al lang". „Erik, Erik! Ik geloof, dat je het liefst van alles weer opnieuw met haar zou beginnen?" „Ja" „En?" „Ik heb het al eens geprobeerd. Ze wil niet", „Trotsch?" „Nee, maar ik vermoed dat ze achterdochtig is geworden wat ten slotte geen wonder is. Ik heb het haar met mijn jaloezie lastig ge noeg gemaakt. Maar mijn eigen leven heb ik er ook mee verknoeid". „Man, geef den moed toch niet op!" zeg? de stem van zijn vriend warm en bemoedigend uit het donker. „De wereld is groot. Waarom hou je je ook altijd buiten alles? Nog geen twee dagen geleden zei Betty Holm tegen me; „Wat een aardige man, maar zoo gereser veerd!" Waarom probeer je het niet eens met een andere?" „Kerel, schei alsjeblieft uit!" „Kun je dan waarachtig die vroegere vrouw van je niet vergeten?" Erik zwijgt. „Ik. v-ind het beroerd voor je!" zegt Kle mens, „man je bent pas vijf en dertig Luister eens ik heb een idee! Had ook maai" eerder all^s aan mij verteld! Als ik eens met haar praatte?" „Dat helpt toch niet. Ze wil niet. Ze weet natuurlijk ook niet, dat ik het soms bijna niet meer uithou zonder haar, dat ik som: gek word alleen in het huis, waarin we vroe ger samen woonden. En dan bovendien nog te weten, dat het allemaal mijn eigen schuld is. „Heeft ze dan geen gevoel, die vrouw?" „Ze Is gevoelig genoeg! Maar ik heb het in dertijd to erg gemaakt". „En toch zal ik het probeeren met haar w praten". „Je kunt het rustig laten!" „Maar hoe wil je dan verder leven? Altijd op deze manier: eeuwig treuren, eeuwig jezelf verwijten maken? Dat is gewoon lang zame zelfmoord". „Ik kan er niets aan doen". „Nou, maar dat kan zoo niet, hoor. Hoe heet ze? En waar woont ze? Ik wil abso.uut met haar spreken!" „Nee. ik wil het niet!" Het licht gaat lang zaam flikkerend op. De dame zit nog in naar hoek. Ze was niet uitgestapt. De voorbijgaanoe conducteur had de coupédeur open en geslagen. Zwijgende, onthutste verlegenheid heerscht in den coupé. Gelukkig duurt maar een paar seconden, want men naa weer een station. De trein staat stil. „Ik moet er hier uit. hoor!" zegt ®en™\- neemt haastig zijn koffer uit het bagage groet zijn vriend en de dame met een ens blik, en stapt haastig uit. De twee blijven alleen achter, dicht DE TENTOONSTELLING „FLORA". Om 12 uur Dinsdagmorgen heeft he. schap uit Praag de tentoonstelling bezocht. Het waren de heer Baxa, eerste gemeester van Praag, met echtgenoote,^ secretaris en drie autoriteiten van net sche vliegwezen, in gezelschap van aen teur der K.L.M.. den heer Plesman heer Van der Kloot, van de afd. buit der K.L.M. t. m Zoo men weet vindt dit bezoek PI aansluiting op de opening van de luchtlijn AmsterdamPraag. ^mcaii In verband met het bezoek van de k is het gezelschap namens het Uitvoei mité van Flora ontvangen en rondgeie Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de» Tuinbouvrraad en voorzitter van Haarlem van Vreemdelingenverkeer. De lunch werd gebruikt in het r&> „Flora".

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6