pe Lomdemaar en zijn adres. Rubriek voor Vragen. ■(Van onzen Londenschen correspondent.) Wonen gisteren en vandaag. Oude mansions en nieuwe flats. Verticale en horizontale uitbreiding. Materialen voor de haast. Een ideal home", modern in den bes ten zin en product van beproefde praktijk. Londen, Maart. entert Virginia Woolf zoo knap en gevoelig v f* geschreven over ,.a room of one's own" ;,ee," fl°at met een enkele kamer sterk in de gekomen. Het is niet zeker of de mo- Sme one room flat" de bedoeling van de Sde schrijfster weergeeft Haar eigen ka- n,7rwas voor ongestoorde overpeinzingen en filler arbeid en symbool van de erkenning vrouwelijk geestelijk vermogen, dat zijn traite en afzondering evenzeer van noode iJJ als dat van den man. Maar de onder- ÏJmers die inmiddels de dozijnen „hoTen" in ronden hebben gebouwd, welke pyramidale Instaoelingen zijn van flats, hebben aan den 55 van het vermaarde boek hun eigen uit- mg gegeven. Hun „courts" zijn vol een- tamer flats, die zij hebben gebouwd voor hen j|« wenschen te leven in grooten stijl. De oroote stijl kan worden geïntroduceerd door Scouting van het communaal beginsel en M is aldus geïntroduceerd in de aanzien lijke menschelijke bijenkorven rond St.- John's Wood, in Kensington, Highgate en wat wrder buitenwaarts, waar de rook van Lon den wat ijler wordt. Het beginsel heeft het leven in grooten stijl wat goedkooper gemaakt dan het vroeger was, toen de stijl even groot laar wat anders was en toen men er voor moest wonen in „mansions", dat zijn kasten van deftige huizen met 30 of meer kamers. Er zijn nog wel eenige mansions in Lon den en omgeving bewoond, maar de bewoners voeken meer en meer den grooten stijl in de flatblokken en betrekken ervoor de flats met zes en meer kamers en communale diensten. Mansions raken in verval en komen weinig meer in de woningmarkt Wanneer ze niet al te groot zijn heeft de woningagent ze nog vei eens op zijn lijsten, maar dan duidt hij ze aan als „kleine huizen". Wanneer men niet vertrouwd is met de termen en de branie van den woningagent, dan meent men dat hij zich vergist als hij een huis van 20 kamers een klein huis noemt. De woninghandel. ook die voor het kleinere goed zweert bij groot- soraak en overigens onschuldige verlak kerij Het publiek is zeer gevoelig voor een adres voor het karakter van buurt of district waar'het zich nederzet. Niet alleen woning- agenten en bouwers, maar ook plaatselijke autoriteiten houden rekening met deze ge voeligheid, en suggereeren in namen van straten en buurten, dat het gansche gebied onder haar bestuur aangenaam en begeerens- waardig woongebied is. Londen wemelt van straatnamen die een vorstelijke omgeving doen veronderstellen, die doen vermoeden, dat de-aldus aangeduide straten schoone parklanen zijn. Een Nederlander, die vrien den of verwanten voor het eerst op komt zoe ken en wiens verbeelding door het adres aan het werk is gezet, zal in negentig van de hon derd gevallen diep ontgoocheld worden door het teleurstellend verschil tusschen verbeel ding en werkelijkheid. De riante omgeving, de lanen, de parken, de tuinen en de villla's van zijn verbeelding blijken saaie, onaantrekke lijke, erg gewone straten en huizen te zijn, ver verwijderd van parken en tuinen en rus tieke heerlijkheid. De eerste flatgebouwen in Londen, die van een veertig jaar geleden, werden „mansions" genoemd om den indruk te geven dat ze als adressen gelijkwaardig waren aan de fameu- se stadswoningen der aristocratie De naam voor de moderne flatgebouwen is bijna on veranderlijk „court".Wanneer men ze aanduidt als „houses" dan zijn het altijd flatblokken, die zijn verrezen op den grond, waar voorheen het huis van denzelfden naam en van een groot edelman st-ond. Typische voorbeelden zijn Grosvenor House in Park Lane en De vonshire House in Piccadilly. Grosvenor House was in Londen de eerste onderneming met flatbouw op groote schaal. De metamorphose van Old Grosvenor House tot New Grosvenor House leidde het verval in van Park Lane, dat geslachten lang de aanzienlijkste woonstraat van Londen was geweest Grosvenor House werd een triest monument van speculatie- bouw. Het is een stijllooze monoliet van ver bijsterende afmetingen, die minder karakter beeft dan menig pakhuis en het gezicht op Park Lane van Hyde Park uit totaal bederft. Maar de bewoners hebben „het beroemdste aires van de wereld", naar het prospectus van ce onderneming opmerkt, hoewel de roem er ran in Londen zelf ernstig getaand is; en al thans een tiende deel van de flats in dit House geeft uitzicht op Hyde Park en zulk uit- Échtisniet te versmaden. In luxe schieten de oudere moderne flat blokken als Grosvenor House tekort bij de jongste gebouwen. De communale samenle- Tmg geeft meer extra's en.maakt den grooten levensstijl rijker naarmate de concurrentie pooter wordt. De huren zijn naar het oordeel óer ondernemers economisch, maar ze zijn mettemin hoog. „A room of one's own" in een ran de courts nabij het centrum kost per jaar ^n 150 tot 220. De huurprijs varieert met je luxe en de deftigheid van de buurt. Men teft er een enkele kamer voor met een sani- f mnis en een keukennis. Huurprijzen van 1200 voor flats met zes kamers, in centraal Plegen gebouwen, zijn geen zeldzaamheid. Maar dan krijgt men op den prijs toe een zwembassin, een squash rackets court, warm •W, koelkasten, zoogenaamd „soft water" water dat goed is voor wasschen, koken en theezetten omdat minerale zouten er aan zijn hokken), vloerbedekking, centrale ver- ^r®nS> portiersdiensten, bars, restaurants gesteld van triplexhout op ramen, veelal in vorm en vlak goed blijven, dit kan niet wor den gezegd van de deurlijsten, die zich gauw in allerlei bochten gaan wringen. Hier wonen de moderne welgestelde jonge burger en burgeres temidden van kubistische luierstoelen, luid van meetkundige patronen, lampen van geforceerd moderne lijnen, thee- en cock tail tafels waarvan vormen en materiaal ontleend zijn aan de vormen en het mate riaal van de operatiekamer in het ziekenhuis. De vrouw des huizes draagt de lippen, die den zeer nuchteren modernen schrijver Be verley Nicholls doen denken aan vochtige klaprozen. De heer des huizes is gestroom lijnd'in het hoofd, een ware droppelvorm van neus tot achterhoofd. Een auto-van-,.sport- model", die 30 mijl per uur moet doen en 100 mijl per uur kan doen, is de eerste zorg in een tehuis, waar voor kinderkamers geen plaats is. De monumentale voorhoven der flat courts staan altijd vol vieve glanzende auto's. Het voertuig moet steeds gereed staan voor den eigenaar of de eigenares, die van 's mor gens tot 's avonds afspraken moet najagen of invallen krijgt die persoonlijke aanwezig heid eischen; dichtbij of ver af. Dit zijn de algemeene en individueele karaktertrek ken van Londen's verticale uitbreiding. Daar naast voltrekt zich de horizontale, die pas- grooter wordt. De huren zijn naar het oordeel der ondernemers economisch, maar ze zijn niettemin hoog. „A room of one's own" in een van de courts nabij het centrum kost per jaar van 150 tot 220. De huurprijs varieert met- de luxe en de deftigheid van de buurt. Men heeft er een enkele kamer voor met een sani taire nis en een keukennis. Huurprijzen van 1200 voor flats met zes kamers, in centraal gelegen gebouwen, zijn geen zeldzaamheid. Maar dan krijgt men op den p£js toe een zwembassin, een squash rackets court, warm water, koelkasten, zoogenaamd „soft water" (water dat goed is voor wasschen, koken en theezetten omdat minerale zouten er aan zijn onttrokken), vloerbedekking, centrale ver warming, portiersdiensten, bars, restaurants en balzalen en andere soortgelijke gerieven. Het zijn de glorieuse huurkazernes voor de mondernste gemeenschap. De bouw gaat te snel om duurzaam te kunnen zijn. Het ge raamte van staal, ingevuld en bedekt met bak- of natuursteen, zal de eeuwen wel kun nen trotseeren. Maar de binnenbouw en in wendige afwerking toonen reeds feilen wan neer de flats kersversch te huur staan en de scherpe zuurtjeslucht van de snel drogende verven nog in de lucht hangt. Het bedaarde rythmische proces van metselen, pleisteren en schilderen, dat tijd vroeg van den bouwer en noodzakelijke rust gaf aan toegepast ma teriaal tusschen de verschillende behandelin gen behoort tot het verleden. Voor de be daardheid en de permanentie zijn de snel heid en de tijdelijkheid in de plaats geko men. Het massieve koper van kranen en kwillen heeft gemaakt van de „by pass"-we- gen. Die wegen waren bedoeld om de auto in een dicht bevolkt land redelijk aan zijn be stemming te doen beantwoorden. Maar het zijn woonstraten geworden, en gedeeltelijk winkelstraten voor de bungaloide aangroei- sels. Daar woont een gemeenschap die het wat minder breed heeft dan die in de centrale flatblokken. De menschen zijn er de voor waardelijke bezitters van hun woningen, ge kocht met behulp der building societies, in stellingen die oorspronkelijk ten doel hadden burgers financieel te helpen indien zij een eigen huis wilden laten bouwen, maar die ontaard zijn in helpers van den speculatieven bouwer, die zijn huizen van meerendeels be- lenkelijke hoedanigheid verkoopt aan den aanden en komenden man welke van 75 tot !)0 percent voorschot krijgt van deze building societies. De horizontale uitbreiding van Lon den schept de krotwoningen van de naaste toekomst. De autoriteiten hebben het te laat beseft, ofschoon zij ter elfder ure toch nog bezig zijn het ergste te verhoeden. Onder de geschetste omstandigheden is het voor de Londenaars wat moeilijk het ideaal, dat de „Ideal Home Exhibition" elk jaar en thans weer stelt, nabij te komen. De waar- DONDERDAG 4 APRIL 1935 lijk ideale woning, welke er thans te zien is. is een getrouwe copie van het Huis van den Koning, dat de vereenigde hofleveranciers als jubilee-geschenk aan Koning George hebben geschonken. Het is modern in den besten zin en gebouwd in de beproefde praktijk. Het kon omdat op de kosten niet behoefde te worden gelet. De bronzen schuifdeuren er in zijn on gewoon voor Engeland, dat eerst den laatsten tijd zulke deuren in woningbouw is gaan toe passen. Vloeren en wanden zijn bedekt met de beste harde houtsoorten die het Rijk ople vert. De muren zijn opgetrokken van cellu laire baksteenen. De beste moderne materia len en meubels zijn in de interieurs gegaan. En alle modernste technische huishoudelijke middelen, electrische klokken en radio in alle kamers, electrische verlichting even doel treffend als bescheiden, zijn toegepast. Het is voorwaar een home in de superlatieve betee- kenis van het woord. A. K. VAN R. Scheepsbotsing voor Vlissingen VLISSINGEN, 3 April (V.D.) Hedennacht is het Duitsche stoomschip Melilla, komende van Antwerpen, terwijl het op de reede van Vlissingen voor anker lag, aangevaren door het eveneens van Antwerpen komende "Engel- sche stoomschip Harmoides. De Harmoides kreeg een ingedrukten voorsteven, terwijl de Melilla aan bakboordzijde ernstig werd be schadigd. Beide schepen zijn naar Antwerpen teruggekeerd. HET VRIJ VERVOER VAN AARDAPPELEN. Een verbetering. Het bericht in ons nummer van Dinsdag betreffende de beschikkingen van den Minis ter van Economische Zaken, houdende wijzi ging der Crisis-Akkerbouwbeschikkingen 1934 I en III behoeft rectificatie op twee punten. Ten eerste is de mededeeling, dat het ver voer van aardappelen voortaan vrij zal zijn, niet juist. De vervoerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappelen van den oogst 1934 nog blijven gelden, gedurende den tijd dat de artikelen 11 tot en met 15 van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tijdruimte zal nog nader wor den vastgesteld. Voor aardappelene van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de vervoerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aard appelen als bedoeld in het Crisis Land- en Tuinbouwbesluit 1935 I en van aardappelen, ingevoerd in de maanden April t'm Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijgesteld. Oorlogsstemming in Abessynië. In het geheele land troepen op de been. LONDEN. 3 April (Reuter). De correspon dent van de Daily Telegraph te Addis Abeba meldt, dat de toestand, die tengevolge van het grensgeschil met Italië is ontstaan steeds ge vaarlijker wordt. Geruchten over incidenten op verschillende grensposten wekken opwin ding onder de soldaten en het wordt steeds moeilijker hen van rancunemaatregelen terug te houden. Vooral de opwinding onder de toch reeds oorlogszuchtige stammen in Noord- Abessynië is zeer groot. Openlijk worden oorlogsvoorbereidingen ge troffen. In het geheele land worden troepen op de been gebracht. Het bericht, dat Frank rijk munitiezendingen voor Abessynië te Dji bouti heeft aangehouden heeft te Addis Abeba een slechten indruk gemaakt, doch naar ver luidt zouden de zendingen thans weer worden vrijgegeven. Naar afschaffing van de oorlogswinst? Amerikaansche Senaat voor „industrieele conscriptie". Het grensverkeer met België. Naar de K.N.A.C. heeft vernomen en na in formatie te bevoegder plaatse bevestigd heeft gekregen, zijn de beperkende bepalingen in zake het medenemen en uitvoeren van gelds waarden door de Belgische regeering voorloo- pig ingetrokken. Toeristen kunnen dus weer ongestoord en zonder daarvan aan de Bel gische grenskantoren aangifte behoeven te doen geld medenemen. Voor het toerisme valt deze maatregel ten zeerste toe te juichen, aangezien naar de K.N.A.C. reeds was geble ken aan de grens zeer veel oponthoud werd veroorzaakt door het aangeven van geldswaar den. welke automobilisten, die naar België gingen bij zich hadden. KRUISER DOOR ONGELADEN TORPEDO GETROFFEN. SAN PEDRO, 3 April. De moderne tien duizend t-on metende kruiser „Northampton" is tijdens marine-schietoefeningen nabij het eiland San Clemente, toen de kruiser een schietschijf voor zes onderzeeërs sleepte, door een ongeladen torpedo, getroffen. De pantserplaten onder de waterlijn werden be schadigd en er ontstond een lek in een brandstoftank. Het schip moest in het droog dok te San Pedro voor reparatie gedokt wor den. De Amerikaansche duikboot-tender „Cor- moran" liep in de nabijheid van New Port aan den grond, Een schip van de kustwacht is ter assistentie uitgevaren. WASHINGTON, 3 April <V.D.) - De muni tiecommissie van den Senaat heeft gisteren een wetsontwerp voltooid, dat nog in den loop van deze maand bij den Senaat aanhangig zal worden gemaakt. De bedoeling van het wetsontwerp is door middel van hooge belas tingen en mobilisatie van de industrie het land voor een eventueelen oorlog te laten be talen, zoolang deze oorlog gevoerd wordt in- plaats van de komende generaties te belasten met een drukkende oorlogsschuld. In de in leiding van het wetsontwerp wordt verklaard, dat het de bedoeling van het Congres is, dat niemand op eenige wijze voordeel zal hebben van het voeren van een oorlog. De wet maakt een „industrieele conscriptie" mogelijk, waar door directeuren en commissarissen van groo te ondernemingen gedwongen in staatsdienst overgaan en door de regeering een salaris krijgen uitbetaald van bij benadering 8000 dollar. Inkomstenbelastingen kunnen verhoogd worden en geen enkele onderneming zou meer dan 3 procent winst mogen maken op haar kapitaal na rentebetaling en afschrijving. De goederenbeurzen zouden gesloten kunnen worden, opdat alle waren aan de mogelijkheid van speculatie onttrokken worden. Jaarwedden burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Gewijzigd besluit van Ged. Staten. Afgekomen is het besluit van Ged. Staten van 27 Maart j.l., ter afkondiging van het be sluit van Ged. Staten van 2 Januari 1935, ge wijzigd bij hun besluit van 6 Maart j.l., tot vaststelling van een nieuwe regeling der jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in de provincie. Secr., indien de Burg. deze Klasse Burgem. betrekking bekleedt 1 14501750 1250 2 1900—2300 1500 3 2350—2850 1750 4 2800—3400 2000 5 3250—3950 2250 6 3700—4500 2250 7 4150—5050 2250 8 4600—5600 9 5050—6150 10 5500—6700 Tot Klasse 3 behoort de gemeente Benne-' broek; tot klasse 4: Haarlemmerliede en Spaarwoude; klasse 5: Heemskerk; klasse 7: Wijk aan Zee en Duin; klasse 9: Beverwijk en Zandvoort; klasse 10: Bloemendaal en Heem stede. De jaarwedden bedragen: a. in de gemeenten Alkmaar, Bussum, Haar- Noord Holland, met uitzondering der gemeen ten Amsterdam en Haarlem. Volgens dit besluit worden de gemeenten in deze provincie met een zielental van 25000 en daar beneden verdeeld in 10 klassen: Klasse 1 0750 zielen 2 751— 2000 3 2001— 3000 4 3001— 4500 5 4501— 6000 6 6001— 8000 7 8001—10000 8 10001—15000 9 15001—20000 10 2001—25000 De jaarwedden worden dan als volgt: Ontvanger, in- dien de Secr. Secretaris Ontvanger deze betrekking bekleedt 1450—1750 400— 600 300 1800—2200 675— 975 475 2150—2650 950—1350 650 2500—3100 1225—1725 825 2850—3550 1500—2100 1000 3200—4000 1850—2550 3550—4450 2200—3000 3900—4900 2550—3450 4250—5350 2900—3900 4600—5800 3250—4350 lemmermcer, Den Helder en Zaandam: Burgemeester f 7.600,— Secretaris f 5.400,f 6.500, Ontvanger f 3.600,f 4.600, b. in de gemeente VeJsen: Burgemeester f 8.200, Secretaris f 5.700,- f 6.800,— Ontvanger £3.850,f4.850, en andere soortgelijke gerieven. mZi de &lorieuse huurkazernes voor de 0on<iernste gemeenschap. De bouw gaat te 3? duurzaam te kunnen zijn. Het ge- smte van staal, ingevuld en bedekt met ofnatmirsteen, zal de eeuwen wel kun- swih ren" ^aav de binnenbouw en in- ^werking toonen reeds feilen wan- kH»& kersversch te huur staan en de -rva zuurtieslucht van de snel drogende mfoni.11!!8 ln luchfc hangt. Het bedaarde '£n S proces van metselen, pleisteren én r.fSÜ i*'.<iat tijd vroeg van den bouwer '.iriasuf l.^ke rust gaf aan toegepast ma- a'n Xav n de verschillende behandelin- het verleden. Voor de be- iéij e®..de permanentie zijn de snel- 1 wjdelijkheid in de plaats geko- uiassieve koper van kranen en hoppgn vervangen door het laagje i^r•covering a multitude of tins" fS!X,tt€r heeft opgemerkt.) Het hout Cvv'en Vmmfrwerk is onvoldoende ge- zoo de paneellooze deuren, samen DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beaJitwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men slaolievlekken uit een bruin wollen stoffen rok. Wasschen heeft niet geholpen; alleen zijn de vlekken donkerder geworden. ANTWOORD: Dompel de rok, als zij door en door droog is, in een emmer met 2 a 3 L. wasch- benzine. Hang haar dan glad op In den wind of in den tocht, zoodat zij in beweging blijft. De ben zine kan, in goed gesloten bus overgegoten, weer dienst doen. Deze behandeling bulten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe kan Ik mijn tapis Beige rei nigen? Het geeft zwart af, vooral bij de kachel. 2. Mijn cocoslooper met effen blauwen rand is vaal geworden. Hoe krijg ik die weer mooi? 3. Een zwarte Georgette mantel is door stof vuil en vaal geworden. Hoe krijg ik die weer goed? ANTWOORD1. Goed stofvrij maken, daarna bulten in de schaduw goed afschuieren met wasch benzine. Geen vuur of vlammetje in de nabij- heidl 2. Afborstelen met koud water, waarin een scheutje mlerenzuur ls gedaan. 3. Vijf minuten goed wasschen en kneden in waschbenzine; uitknijpen en glad ophangen in wind of tocht. Ook hierbij geen vuur of vlamme tje in de nabijheid! VRAAG: In de jas van een beige jongenspak zitten een paar inktvlekken. Hoe kan ik die er uit verwijderen? ANTWOORD: Leg een dubbelgevouwen hand hoek onder de vlek en schuier deze stevig met lauw water af. Bet zoo droog mogelijk en laat dan op de vlek wat citroensap druppelen. Laat zoo stil liggen. Is na een half uur de vlek niet weggetrokken, laat er dan weer wat citroensap op druppelen. Ten slotte met warm water af schuieren, zoo droog mogelijk betten en buiten drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men roestvlekken uit een zakdoekje? ANTWOORD: Leg op de vlek een kristalletje zuringzout en laat daarop heet water druppelen. Goed naspoelen in warm water. Deze behande ling geldt alleen voor echte zijde of katoen. Hoe kan men een broek, die glimt, weer dof krijgen? ANTWOORD: De glimmende plek voorzichtig afwrijven met een puimsteentja» Daarna strijken onder een dubbelen natten doek met heet strijk ijzer, maar pas op dat gij den doek niet gehetl droog strijkt. VRAAG: Op mijn vloerzeil zijn sodavlekken uitgebeten. Kon ik daar nog wat aan doen, bijv. met iets dat dekt, zooals vernis? ANTWOORD: De uitgebeten vlekken goed in wrijven met prima linoleum was en den volgen den dag stevig uitwrijven. VRAAG: Hoe kan men een lichte gummi zijden regenjas schoon maken? ANTWOORD: Leg de jas gladuit over een tafel en borstel stevig af met zachten bofstel en lauw zeepsop. Spoel tweemaal met warm en eenmaal met koud water na en hang, zonder wringen, bui ten glad op in den wind of op den tocht. VRAAG: 1. Hoe maakt men een vuilgeworden witte regenjas schoon? 2. Hoe maakt men een rood peau de pêche jasje schoon? ANTWOORD: 1. Leg de jas glad op een tafel en borstel met een schuier met lauw zeepsop stevig af. Tweemaal met warm water naspoelen en dan eenmaal met koud water, Buiten glad op een kleerhanger ophangen In wind of tocht. 2. In waschbenzine dompelen en 5 minuten kneden en wasschen. Uitknijpen en glad op hangen. Deze geheele behandeling buiten in de schaduw en geen vuur of vlammetje in de na bijheid! VRAAG: 1. Hoe krijgt men een witten stroo- hoed, die van het aanpakken en het overblijven in den winter geel geworden ls. weer netjes? 2. Hoe maakt men wit glacé handschoenen schoon? 3. Ik heb een slappe zwart fluweelen hoed van goede kwaliteit. Er zijn waterspatten op geko men. waardoor het fluweel geplet Is. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: 1. Daarvoor zijn verschillende goede middelen met gebruiksaanwijzing in elke drogisterij verkrijgbaar. 2. Op een gladde droge tafel of een marmeren «plaat stevig afschuieren met nagelschuier en waschbenzine. Daarna goed in waschbenzine was schen en kneden; uitwringen; oprekken en op hangen. De geheele behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! 3. Den hoed stevig met een harden, vochtigen borstel in één richting, n.l. met de pool mee, af schuieren. PLANTEN VRAAG: Mijn Aronskelk maakt we! geregeld nieuw blad, maar geeft geen bloem. Wat moet ik doen om haar tot bloei te krijgen? ANTWOORD: Gij moet haar minder water ge, ven, waardoor de plant eenigszins tot rust komt. VRAAG: Mijn Clivia krijgt midden op het blad een bruine vleit-, waarna het b'ad na eenigen tijd ombuigt en verlept. Ik geef weinig water en de plant staat op een onverwarmd portaal. Verleden jaar heeft zij mooi gebloeid, maar nu is nog geen knop zichtbaar. Wat kan er aan ha peren? ANTWOORD. Op een onverwarmd portaal kan wel, maar wij vreezen, dat er onvoldoende licht is en de plant heeft veel licht noodig. De hoe veelheid waler kan niet worden opgegeven, die moet gij aan den grond aanvoelen. Zelfs aan den buitenkant van de pot geeft de kleur al voldoen de richtsnoer. VRAAG: Hoe voorkomt men meeldauw bij ro zenstruiken? De boompjes loopen reeds uit. ANTWOORD: Fijne bloem van zwavel over de planten stuiven. Gij behoeft daarmee niet eerder te beginnen dan in het laatst van Mei en dan bij droog weer. Eenige kearen herhalen is gewenscht. DIEREN VRAAG: Onze kanarie is thans reeds bezig zich de veertjes uit te trekken en vertoont teekenen van lusteloosheid. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Doe in het drinkwater 10 drup pels van een 10 pCt. oplossing van calcium chlo ride. In het snoepbakje de helft van een hard gekookt eierdooier, waarop een paar druppels goede levertraan. De levertraan weglaten, zoodra de ontlasting waterachtig wordt. DIVERSEN VRAAG: Hoevee! bedragen de kosten voor trou wen op Dinsdag en Donderdag? ANTWOORD: le klasse; Woensdag 100, op andere dagen 150, looper inbegrepen. 2e klasse Woensdag 25. Donderdag 40, andere dagen 60, looper ƒ10 extra. 3e klasse: Woensdag 10, bon^wde« 2®, andere dagen 30, looper 10. extra. Voor Haarlem's Kantonrechter. Honden beten tientallen schapen dood. De Haarlemsche kantonrechter, die de ge moedelijkheid zelve is, heeft zich Woensdag morgen boos gemaakt. En terecht. Want is het niet ergerlijk, schandalig en nog meer, dat een woonschuitbewoner zijn honden niet aan de ketting legt, terwijl hij weet dat deze beestei tientallen schapen doodbeten? De woonschuitbewoner ontkende natuurlijk: het waren zijn honden niet, maar getuigen her kenden in een „gestroomde gelen hond met twee jongen" de daders. 't Scheen dat er een soort terreur bestond in de buurt van den ouden weg, waar de ver dachte: met vrienden de schapenbezitters als 't ware zóó onder hun invloed hadden, dat deze geen aangifte dorsten te doen. Van de achtenvijftig schapen leven nu nog zeven verminkte beesten, de andere een envijftig zijn uit elkander gescheurd, doodge beten, ernstig gewond, zoodat zij later stier ven, of zijn gestikt in een sloot bij hun vlucht. Soms gebeurde het dat de honden de lamme tjes in den bek wegdroegen. De houding van verdachte was van: „het is allemaal niet waar" en „ik zoek het hooger op". Hij wist van niks en zoowel de ambtenaar ais de kantonrechter waren van oordeel dat de verdachte nu maar eens terdege moest begrijpen dat het plicht is gevaarlijke hon den vast te houden. De honden zullen worden in beslag geno men. de verdachte kreeg een vonnis van f 25 of 30 dagen na een eisch van f 25 of 50 dagen. Kapper vergat den burgerlijken stand. De vrouw van een kapper had een zoontje gekregen. Dat was in Mei 1934 en in Februari was er nog geen aangifte gedaan bij den Burgerlijken Stand. Hetgeen een strafver volging voor den vader betee^e-nt. Want al is iedereen die bij de geboorte tegenwoordig was persoonlijk verantwoordelijk voor de aangifte, zoowel de eigenaar van het huis als de verpleegsters, de,vader is toch de aange wezene voor de aangifte. De verdachte zei dat hij verwachtte dat de aangifte vanwege het bestuur van het zie kenhuis zou zijn geschied, hetgeen vroeger ook het geval zou zijn geweest. De rechter was in dubio of er hier sprake was van on willigheid dan wel van verregaande nalatig heid. (te meer daar de vrouw meer dan eens zou hebben gevraagd of aangifte reeds was geschied) en veroordeelde den vergeetachti- gen. nalatigen vader tot f 10 of 5 dagen. De eisch was f 15 q£ 15 dagen. Wie moet voor de remmen zorgen? Er was uiteraard ook veel kleingoed ter terechtzitting. Zoo kwam er een chauffeur van een Oegst- geesche taxi-onderneming, die op het Hout plein een aanrijdinkje had gehad. Daarbij bleek echter dat noch de stuurinrichting, noch de reminstallatie voldoende functio neerde. De chauffeur verdedigde zich met de opmerking dat' hij van zijn baas opdracht had gekregen met die atuo te riiden, waarop de ambtenaar van het O M. antwoordde dat dit niets ter zake deed. Hij. de chauffeur heeft er voor te zorgen dat de wagen waar mee hij uitrijdt, in orde is. Anders moet de bestuurder naar de garage terugkeeren. De opmerking van verd. kan hoogstens ten ge volge hebben dat de eigenaar van de auto ook nog wordt vervolgd, wegens het laten rij den met een ondeugdelijken wagen De chauf feur die met een auto den weg op was ge gaan waarvan stuur noch remmen deugden kreeg twee vcroordeelineen: ieder van f 15 of 5 dagen De eisch was f 10 of 10 dagen voor het slechte stuur en f 20 of 15 dagen voor de ergerlijke remmen Minder kippendrift gewenscht Een juffrouw kreeg de welgemeende ver maning „iets minder kippendrift" te too nen. Zij was met de fiets aan de hand door- geloopen, toen een verkeersagent een stop- teeken had gegeven. „Ja ziet u", zei zij, „ik liep al een heelen tijd met mijn fiets op het trottoir" „Dat is ook al verboden", interrumpeerde de ambtenaar. „En toen ik bij den agent kwam dacht ik dat ik als voetgangster niet hoefde te wach ten". „Dan zou het heele stopteeken geen nut hebben", was het antwoord weer. „Wat helpt een verkeersregeling als een voetganger zich toch maar rustig voor een auto mag postee- ren?" „Ik was namelenk van plan aan dien agent te vragen: meneer mag ik dien hoek omloo- pen?" zei de juffrouw onverstoord, maar toch een pietsie zenuwachtig. Toen volgde de opmerking over de wen- schelijkheid van een mindere hoeveelheid kippendrift Eischt: f 4 of 4 dagen. Vonnis f 2 of 1 dag. Met kruidenbitter op de fiets. Een fietser met kruidenbiter is een gevaar voor den weg. Als de kruidenbitter zich ten minste i n den fietser bevindt, zooals hi«r het geval was. Ze hadden een gezellig avondje g«<nad, er. toen kwam de verdachte met kruidenbitter op de twee wielen. „Ik weet wel", zei de verdachte, „dat ik aan den goeien kant van den weg reed. Ja, ik mag dan misschien een slingertje of twee hebben gemaaktmaar er was niemand op den weg, en ik heb nog nooit een ongeluk gehad Aangezien de man toch niet te overtuigen was dat 't wel eens had kunnen zijn dat een auto was gekomen, of dat er toch een onge luk was gebeurd, werd de zaak snel beslist met een boete van f 6 of 3 dagen zitten. De ambtenaar had de zaak op f 8 of 8 dagen geschat.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7