Iü pe taak van Vreemdelingenverkeer in de toekomst. Ontvangster. 00E VRIJDAG 5 APRIL 1935 Een werkterrein op breede basis. Actief dienen van algemeene belangen. ,m tweetal Jaren doen wij in Bever- in Vreemdelingenverkeer. Het was in fijt aan 1932 dat ondernemende mannen v V stichtten om te pogen den goeden "in Beverwijk als woonplaats naar bui- t» dragen en de vestiging van vreem- n Uit te i.mi. v.iï ctolrtov, ninh rinar- ling1 wde.mEmS«ïe taak' Een m00le taak' om~ "tu.! «érk on hooger plan kwam. want Be- ia l mist ten eenenmale de objecten om "fi dat wel eens noemt aan „vreem- gemindustrie" te gaan doen, delingen iot alleen voor een mooie, maar ook n'e toot P.pn mnnip taa.k nm- vereeniging startte met een uitste lde tentoonstelling voor Handel en in het voorjaar van 1933, een heel i. heem dat de beste verwachtingen voor fllomst wettigde. Het bestuur begreep vol rat men om vestiging te bevorderen al- de aandacht op de plaats moest ves- „jfïït men om vestiging te bevorderen al !S de aandacht op de plaats moest ves n Men moet een vreemdeling iets aanbie- ,1? iptc laten zien, dat hem interesseert en fï'afstaat is zijn verlangen op te wekken, h eventueele verandering van woonplaats 4 Bsvprwiik de voorkeur te geven. In den zo- f.",van 1934 heeft de V. V. V. tijdens de jubi- „feesten van de Harddravenjvereemgmg 'ïïfSik en omstreken'' en de Winkeliers- XÏÏ>g „Eendracht Maakt Macht" een Emcoïso georganiseerd dat een uitste- ÏVien indruk heeft gemaakt en dat nog mets if roep als attractie voor de vreemde- Krn bleek te hebben verloren. De .Neder- ïantische journalisten brachten een prettigen ff oor in Beverwijk, waarbij de V. V. V. als Svrouwe fungeerde en er we voor zorgde. 5 de easten ook een en ander kregen te zien «n hetgeen Beverwijk als woonplaats heeft 1 te bieden. Zij organiseerde in het bad- Lil rondr iten die de vreemdelingen voer den door B; /wijk en naaste omgeving en d e ook voor het nieuwe seizoen weer op het Igramma staan. Al deze dingen, die naasi financieele offers van de vereenigmg ook vele ooofferingen van de bestuursleden vragen, zijn nïltig geweest niet voor eenig bijzonder be ta maar voor de algemeene belangen van de plaats onzer inwoning. Onbekendheid met het werk van een Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, waarvan een schier onbegrens- de°activiteit wordt verlangd, wil zij aan haar uiteindelijk doel „vestiging van nieuwe inge zetenen" kunnen beantwoorden, moet in den resel als oorzaak worden aangewezen, dat reien nog altijd „op veiligen afstand" het doen en meer nog het laten van de V. V. V. gadeslaan. Maar juist in een tijd als deze moet Vreemdelingenverkeer uiting geven aan een gezond optimisme, dat zich moet uiten in da den, die de algemeene belangstelling vermo gen te boeien. Dat maakt ook noodig, dat de Vereeniging zich moet kunnen ontplooien tot een organisatie, die iets te beteekenen heeft in het maatschappelijk leven. Wij willen maar zeggen, dat de ingezetenen moeten helpen, om "dit in onze tijden zoo hoog noodige opti misme tot uiting te kunnen brengen. Het is niet voldoende, dat pensionhouders en zaken lieden leden van de V.V.V. zijn, al zou men zeggen, dat zij in de eerste plaats de aange wezenen zijn om alle pogingen, die kunnen bijdragen aan de bevordering van vreemde lingenverkeer, krachtig te steunen. Het werk ran de V-V.V. te Beverwijk is van anderen aard dan b.v. van een badplaats, omdat haar werkterrein een veel grootere uitgestrektheid heeft. Het gaat er namelijk niet om, dat ge- OPENBARE VERKOOPING. Donderdagmiddag werden in hotel „Oud Mee- renstein" ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in het openbaar verkocht twee woonhuizen, gelegen aan den Rijksstraatweg nos 254 en 256 tezamen groot 324 c.A. De perceelen werden opgeboden door den heer D. Teer, tot f 3000. De combinatie, staan de op f 6000 werd bij afslag niet gemijnd. PERSONALIA. Te Haarlem slaagden voor het examen costumière de dames A. Voordenhaak en W. den Otter, die leerlingen waren van de mode vakschool van mej. A. v. d. Ploeg, alhier. KENNEMER WANDELCLUB. De K.W.C. neemt deel aan den Zaanschen Wandeltocht georganiseerd door de Zaansche VVV. en het K.N.G.V. op Zondag 7 April, ue afstand is 30 K.M. Het parcours leidt door de geheele Zaanstreek. De start is des mor gans 10 uur op de Dam te Zaandam. De groote rast wordt te Assendelft gehouden. Opgaven kunnen geschieden bij den leider G. Gaart- nuls. De fietsers vertrekken te half negen van af Meeresteynplein. durende de zomermaanden de pensions goed bezet zijn. Is het seizoen voorbij, dan zijn ook de tijdelijke gasten weer verdwenen. Vestiging van nieuwe ingezetenen is het einddoel en ves tiging van nieuwe industrieën gaat daarmede parallel. Dat zijn dus algemeene belangen, die algemeenen steun behoeven. De taak van de V.V.V. te Beverwijk is zeer belangrijk en zeer uitgebreid, vooral met het oog op de toekomst. Zelfs al zou de samen voeging met de gemeente Wijk aan Zee en Duin geen doorgang vinden, dan zal de V. V. V. toch haar bemoeiingen tot ver over de enge grenzen moeten uitstrekken. Dat is eenvoudig een gevolg van den groei der gemeente Bever wijk over haar grenzen heen. De burgerij zal in dit belangrijke werk haar aandeel moeten nemen. Voor zoover men dan niet actief zijn krachten kan inspannen, is het toch in ieder geval mogelijk door het lidmaat schap financieelen en moreelen steun te ver- leenen. Vrijdagavond houdt de V. V. V. wapen schouw. Zij zal klaar moeten zijn met haar actieplan, wanneer het milde jaargetijde na dert. Men zal dan kunnen hooren, op welke wijze de aandacht weer op Beverwijk geves tigd kan worden. In de goede beteekenis na tuurlijk. AI het andere, wat er zooal te doen valt, speelt geen rol. Tenzij die van afbreken. En onze maatschappij, ook die kleine plaat selijke gemeenschap, heeft nu meer dan ooit bouwers noodig! T. De toeslag op de Ziekenfonds premie. Opnieuw aan de orde gesteld. Voorstel van B. en W. nagenoeg ongewijzigd. In de raadsvergadering van 15 November 1934 werd ingesteld een Commissie ad hoe, be staande uit de heeren J. de Bruin, N. J. Out en C. Versteeg, ten einde den gemeenteraad van advies te dienen omtrent een nieuwe toe- slagregeling inzake de door on- en minver mogenden te betalen ziekenfondspremies. Nadat in de eerste vergadering der Com missie de heer J. de Bruin als voorzitter was aangewezen en door Burgemeester en Wet- houders aan de Commissie als secretaris was toegevoegd de heer A. A. Post, kon zij met de werkzaamheden aanvangen. In herinnering wordt gebracht, dat in ge noemde raadsvergadering in behandeling kwam een uitvoerige voordracht van Burge meester en Wethouders van 8 November 1934, waarbij ter vaststelling werd aangeboden een verordening betreffende het verleenen van toeslagen uit de gemeentekas op door min- of onvermogenden te betalen ziekenfondspremies. Bij de behandeling bleek, dat verscheidene leden ernstige bezwaren hadden tegen onge wijzigde vaststelling dezer verordening. Eener zij ds werden bezwaren geopperd tegen de ar tikelen 8 t/m. 10 der verordening, waarbij een korting op den steun of het loon bij de werk verschaffing werd mogelijk gemaakt met be trekking tot de werkloozen of ondersteunden, die zich niet zouden aansluiten bij een der plaatselijke ziekenfondsen. Anderzijds werd voorgesteld om een andere toeslagschaal in de verordening op te nemen, (het voorstel der R.K. Raadsfractie). Alvorens met het ontwerpen van een nieuwe toeslagregeling aan te vangen, besloot de Com missie de Vakcentrales in de gelegenheid te stellen eventueele wenschen ten opzichte van een nieuwe regeling kenbaar te maken. Deze bespreking had plaats op 21 Novem ber 1934. Bij die bespreking bleek, dat enkele vakcentralen overwegend bezwaar hadden te gen handhaving der artikelen 8 t/m. 10 der ontwerp-verordening van Burgemeester en Wethouders. De vakcentralen, die principieel niet afwijzend stonden tegen den voorgestel den dwang, waren van meening, dat op dit oogenblik invoering van dwang niet wel mo gelijk zou zijn, omdat invoering daarvan prac- tisch zou neerkomen op een verlaging van den steun. Daartegenover werd opgemerkt, dat echter veel zou afhangen van de hoegroot heid van den te verleenen toeslag in de nieuw te ontwerpen regeling. Door de vakcentralen werden voorts de na volgende wenschen kenbaar gemaakt. Ver zocht werd o.m.: a. om den brandstoffentoeslag niet als in komsten aan te merken, b. om de bepalingen omtrent het houden van kostgangers zoodanig te wijzigen, dat slechts een vierde van het kostgeld als zuivere (Op Terschelling is de eerste vrouwelijke ontvanger van ons land benoemd.) U kent wel het soort biljetje, Dat zoo allerliefst besluit, Als bood men u een verzetje: De ontvanger noodigt u uit Dan is weer de situatie Van elk jaar opnieuw ontstaan, Je zit met een invitatie, Die j' onmooglijk af kunt slaan. Want als je dit ooit zou durven. Dan vindt hij je later wel; Dan pakt hij je bij je lurven En stuurt je een dwangbevel. Nu is die j aarlijksche kwelling. In handen gelegd der vrouw. Op 't vredig eiland Terschelling. Wat ik als een vondst beschouw. Dat maakt dan wel het biljetje Nog niet tot een billet-doux, 't Maakt niet den gang tot een pretje. Je gaat er gedwee naar toe. Komt je een ontvangster vragen, Dan mopper je vast niet meer. Dan weet je je lot te dragen En leg je het zwijgend neer. Dan voel je je thuis, als 't ware, Je bent wel gewend eran. Je geeft toch je geld al jaren De vrouw, als getrouwde man. verdienste is te beschouwen, met dien ver stande, dat van een kostgeld beneden f 10 per week en per persoon geen verdienste in aanmerking zal worden genomen; c. om inkomsten, in nat-ura genoten, van het Crisis-comité of van particulieren, buiten aan merking te laten; d. om, zoo mogelijk, in de Commissie van advies, een vertegenwoordiger der vakcentra len op te nemen. Vervolgens had, op verzoek, nog een be spreking plaats met een tweetal afgevaardig den van de ongeorganiseerde tewerkgestelden bij de werkverschaffing. Bij die bespreking werden eveneens enkele wenschen kenbaar gemaakt, welke reeds hiervoren zijn aange geven. Na kennisneming van een en ander heeft de Commissie zich bezig gehouden met het ontwerpen van een nieuwe regeling. Na am pele bespreking kwam zij aanvankelijk tot de conclusie, dat de z.g.n. dwang uit de veror dening diende te worden geschrapt. Verder achtte zij het, met het oog op de te verwach te vrijwillige aansluiting bij de Ziekenfond sen, wenschelijk om de toeslagregeling zoo danig te maken, dat slechts een klein gedeelte der te betalen premie ten laste der werkloo zen zou komen Een gemaakte berekening wees uit, dat de kosten van de ontworpen re geling zouden bedragen per jaar rond f 15.000 indien alle werkloozen zich zouden aansluiten De Commissie ging daarbij uit van de ver onderstelling, dat de deelnemers, te weten geneesheeren, apothekers, tandartsen, spe cialïsten en beambten, der fondsen, gelijk dit bij het voorstel van Burgemeester en Wethou ders het geval was, bereid zouden zijn even eens een bijdrage in de toeslagen te verleenen van f 4000 per jaar. Op deze wijze zou dan ten laste der gemeente komen rond f 11.000 per jaar, welk bedrag grootendeels zou worden goedgemaakt door de mindere uitgaven voor ziekenhuis-verpleging, geneeskundige hulp en kosten voor geneesmiddelen. Op 18 Januari 1935 had met de deelnemers der ziekenfondsen een bespi'eking plaats over de vraag of en zoo ja in hoeverre zij ook bij de nieuwe ï'egeling bereid waren een bijdrage in de toeslagen te verleenen. Zooals bekend is, hadden de deelnemei-s zich indertijd bij de door Burgemeester en Wethouders voorgestel de regeling verbonden, voorloopig voor een half jaar, om 50 pet. der toeslagen te betalen tot een maximum van f 4000 per jaar. Uit de gehouden bespreking is echter gebleken dat de deelnemers niet bereid waren bij totstand koming der nieuwe regeling (dus ook zonder de z.g. dwang) een gelijk bedx-ag toe te staan. De deelnemers verklaarden hierbij, dat zij zich indertijd, in afwijking der door de huisartsen commissie van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde getroffen al gemeene regeling, weliswaar bereid hadden verklaard om maximaal f 4000 per jaar te be talen, doch dat deze bei'eidvexidaring uitslui tend was gebaseerd op de toezeggingen van Burgemeester en Wethouders, dat in het ver volg alle werkloozen zich bij de plaatselijke ziekenfondsen zouden aansluiten. Nu dit bij de nieuwe ï-egeling uiteraard was uitgesloten, konden zij deze vi*oeger gedane bei'eidverklaring niet handhaven. In de gege ven omstandigheden wai-en de deelnemers al leen bereid om de gebruikelijke bijdrage n.l. 5 pet der honoraria, tot een maximum van 25 pet. der premie, te verleenen. Deze bijdrage kan begroot worden op ongeveer f 1800 per jaar. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de beslissing der deelnemers het voorstel dér Commissie vrijwel onmogelijk maakt, ten eerste, omdat dit voorstel f 5000 per jaar méér kost dan het voorstel van Burgemeester en Wethouders en ten tweede, daar de bijdragen der deelnemers hierbij dalen met f 2200, alzoo een nadeelig verschil van f 7200 méér. Het moet uitgesloten worden geacht dit bedrag nog eens extra ten laste der gemeentekas te brengen. De vraag wat in de gegeven omstandighe den de beste oplossing zou zijn, heeft de- Commissie geruimen tijd bezig gehouden. Zij heeft in de eei'ste plaats nagegaan hoe de tijdelijke toeslagregeling, welke Burgemees ter en Wethouders, met machtiging van den Raad van 2 December j.l. af hadden ingevoerd, in de practijk heeft gewerkt. Uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat over de week van 10 t.m. 16 Maart j.l. 585 gezinnen steun genoten. Hiei-onder zijn dan begi'epen: armlas tigen, werkloozen en tewerkgestelden bij de werkverschaffing. Van deze 585 gezinnen wa ren er 171 aangesloten bij een der plaatselijke ziekenfondsen. Gemiddeld werd een toeslag gegeven van ruim 67 pet. Over genoemde week werd be taald aan toeslag f 66.20. Na kennisneming dezer cijfers is de Com missie tot de conclusie gekomen, dat voors hands met deze toeslag-i-egeling kan worden volstaan. Gelet echter op het groote aantal onvei-zekerden (ruim 70 pet.) is de Commis sie van meening, dat, wil een regeling, hier bedoeld, effect sorteeren, het wenschelijk moet worden geacht, thans tot invoering van den z.g.n. dwang over te gaan, vooral nu ge bleken is, dat bijna geen werkloozen. die vroe ger aangesloten waren bij eexx der zieken fondsen, doch wegens de crisis-omstandighe den hebben bedankt, bij de fondsen zijn terug gekeerd. Dit laatste acht de Commissie een bedenkelijk verschijnsel. Het belang der zie kenfondsen en der gemeente, zoomede het belang der ondersteunden zelf, die veelal te lang wachten alvorens zij zich via Maatschap pelijk Hulpbetoon van geneeskundige hulp voor hun gezin voorzien, waardoor de volksge zondheid in het algemeen wordt geschaad, brengt naar de meening der Commissie mede dat de ondersteunden zoo spoedig mogelijk tot de fondsen terugkeerexx. Ook de moreele waar de voor de ondersteunden, die zich door een aaxisluiting bij de ziekenfondsen menigen gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon kun nen besparen, acht de Commissie van zeer groote beteekenis. Resumeerende stelt de Commissie den Raad voor het voorstel van Burgemeester en Wet- houdei's dd. 8 November j.l. aan te nemen, met dien verstande, dat in de plaats van de in artikel 4 bedoelde schaal wordt opgenomen de toeslagregeling, zooals deze thans tijdelijk in werking is en in genoemd voorstel enkele redactiewijzigingen worden aangebracht. De presidente besprak het doel van het rustfonds en vroeg hiervoor meer belang stelling bij de leden, de contributie bedraagt 2 per jaar met. een ulbkeering van 30 da gen lang f 3 per dag. Het financieel verslag vermeldt aan in komsten f 337.82 en uitgaven f 314.09, alzoo eexi batig saldo van f 23.73. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Het bestuur werd met twee ledexx uit gebreid. Aftredend waren mej. Visser en nxej. De Wilat, die beiden werden herkozen. Tot nieuwe leden werden gekozen mej.. Beentjes- Hexxneman en mej. Heestex-beek-Bontes. Hier op werd door een dame een demonstratie ge geven in het bereiden van jaxn, welke door de aanwezigen met veel aandacht werd volg. Tenslotte werd een verloting gehouden. Kovacs speelde in het Kennemer Theater. Bonte A.V.R.O.-avond. Natuurlijk was het Kennemer Theater stampvol, toen Donderdagavond Kovacs La- jos en zijn band xiiet voor de radio, maar voor de A.V.R.O.-luistervinken van Beverwijk en omgeving speelde. En daxx waren er natuur lijk ook de zyidere medewerkenden van de tournee Koos Koen, Alex de Haas, Magda van Donk en Bert Brugman met zijn marionet ten-theater. Het programma was geheel gelijk aan dat van het concert te IJmuidexi, waarvan wij Donderdagavond een uitvoerig verslag opna men. Wij kunnen dus volstaan met te memo- reeren, dat het bonte programma den luis tervinken ter zeerste heeft geamuseerd. Het succes van de optx-edenden was enorm en het applaus was nagenoeg niet van de lucht. Koos Koen is in Beverwijk beter bekend als Wam Heskes, Hij was voor het publiek zelfs een oude bekende, want hij heeft in de aard beienstad laxxg gewoond exi veel geteekend. Het wederzien van den populairen Wam lokte een daverende ovatie uit. En hij ontketende bovendien een lachstorm, toen hij in het manteltje van juffi-ouw de Bonk kroop en dit kijvende mensch, naar het leven" tee- kende. Alex de Haas, Magda van Donk en Frits vaxx Capellen oogstten eveneens daverende succes sen. Het publiek liet hen noode gaan. maar het programma werd met de gebruikelijke stiptheid van den omroep voortgezet, zonder dat er een schijn van kans was op toegiftjes Magda van Donk had bloemen in ontvangst te nemen en de leider, als mede Wam Hes kes en De Haas werden door het A.VR.O. comité vex'blijd met een kist sigaren uit de Beverwijksche fabriek. De voorzitter van de A.V.R.O. de heer De Clerq heeft de luistervinken toegesproken en enkele woox-den gewijd aan den bouw van de nieuwe studio te Hilversum. HEEMSKERK JAARVERGADERING R.-K. VROUWENBOND. Donderdagavond vergaderde de R.-K. Vx-ouwenbond in het K.S.A.-gebouw. De pre sidente, mevr. Weiland, opende met een woord van welkom en sprak haar voldoe ning uit over de goede opkomst. Uit het jaarverslag van de secretax-esse bleek, dat de vex*eeniging met 23 leden was vooruitgegaan. Ook werd herinnerd aan de in dexi zomer gehouden excursie naar Delft. Het bestuur zal pogen, in den a.s. zomer een excursie te organiseeren naar de „Sim- llght"-zeepfabrieken te Vlaardingen. Uit het verslag van den Naaiki'ans bleek, dat er in den afgeloouen winter 600 stuks o-npd^re" ^tro-on VP/-v*o«"Har/I SANTPOORT „ONZE STRIJD". Gisteravond sprak de heer G. F. Vlekke voor de N.S.B. in „Zomerlust" over bovexige- noemd onderwerp. -Zoo is dan het legioen pixxpagandisten voor de N.S.B., nl. de propagaxxdisten van onze politieke tegenstanders, door Nederland aan het trekken. Tot deze propagandisten reken ik ook den burgemeester van Amster dam. die. na ons eerst zijn woord gegeven te hebben, dat we op onzen landdag met 400 vlaggen door de stad mochten trekken, een knieval voor de communisten heeft gedaan en tenslotte aan 16000 Nederlanders weiger de de vaderlandsche driekleur mee te voe ren. Een propagandist is ook de burgemeester van Delft, die N.S.B.'ers uit Bsarn weigeide een kx-ans te leggen op het graf van de Ko ningin-Moeder. Zoo houdt zelfs de terreur tegen ons niet oo bij het gx-af Spr. wilde vervolgens wijzen op den plicht van xederen Nederlander om den strijd van de N.S.B. mee te strijden, door het licht te laten vallen op den toestand, waarin laxxd en en volk gekomen zijn. Toen 2 jaar geleden bekend werd, dat de A.-R. inplaats van 11 pet. 13 pet van de stemmexx hadden behaald, wei'den wij door de pers gesuggereerd, dat Nederland „om den stex-ken man" riep. Colijn toch was de man, die ons volk redden -kon. De eerste troonx-ede gewaagde van een gat van 200 mil- lioen guldexx, dat gestopt moest worden. We verdroegen tal van maatregelen, omdat we dachten, dat daardoor het vadex-laxid gered kon worden. Toen de sterke man 11/2 jaar getracht had het schip van staat voor den wind te doen varen, toen hoorden we, dank zij de x-adio, de trooxuede ook in onze huiskamers. En wat hoorden we toen? 't Reddende woox-d? 't Leek er niet op. De pers sprak vaxi een somber staatsstuk. Exi toen eenigen tijd daarna Mixxister Oud voor de radio spx-ak, zei hij; „Ik voel mij als een kapitein op een schip, dat ik behoudexi In de haven moet brengen, en daarvoor zal ik kostbare lading over boord moeten gooien". Exx ln 1935 zegt de minister: „Wij blijven zinken". En dat onder leiding van den man, die gezegd had het land opwaarts te zullen voeren! Minister Slotemaker de Bruïne heeft ge zegd: „Wie de kwalexx van ons volk kent, er een geneesmiddel voor weet, maar er niets tegen doet. begaat een misdaad". De N.S.B. heeft van 't begxn af gezegd: „Excellentie, geeft ons 't erfdeel onzer vade ren de eenheid terug. Laat klassenhaat exi -strijd verdwijnen en laat ons afdoen met de partij-politiek. Het geneesmiddel is het vernietigen van het stelsel, waaruit gij en de uwen. Excellentie, zijt voortgekomen. Het politieke spel der partijen ls funest en redeloos. Men werkt met leuzen, maar de wissel wordt nooit gehonoreerd, omdat het getal 50 -f 1 pas de rqacht vormt in het demo-liberale pax-lementaire stelsel. Daar geen der partijen dit getal „haalt", volgt na de verkiezingen direct het tweede oxiwaax'achtige: De groepeering vaxi regee- rlngspartijen, waarbij de principes over boord worden gegooid. Daarom ware het zedelooze van het parlementarisme uit te voeren door een nieuwen zondvloed! Door dit stelsel zal ons land ten onder gaan aan bloedarmoede. Nederland is een rijk land dank zij zijn gaven gulden en zijn groot bankkapitaal, maar ook, Nederland is arm door zijn groot leger 460.000 werk loozen. Granen, aardappelen, groenten enz. wor den vanwege de overproductie oxigeschikt gemaakt voor de consumptxe. Overproductie, en in duizenden gezinnen wordt honger ge leden! Dit stelsel is er een van onmacht. De mi- xiisters zullen hun best doen, maar onder het stelsel van verdeeldheid baat dit niet. Er moet eenheid komen. We kunnen niet wachten geen dag en geen uur. De verdee ling van ons volk is kunstmatig tot stand gebracht. Leeft het partij en-stelsel, dan sterft ons volk, maar omdat ons volk niet sterven mag, zal het partijen-stelsel moeten verdwijnen. Democratie beteekent „gezonde volksin vloed". „Merkt ge xets", zoo vraagt spr., „van uw invloed?" Inplaats van deze schijn-de- mocratie strijden wij voor de staats- en pu bliekrechterlijke hervorming van ons maat schappelijk stelsel. Onder het huidige stelsel faalt de sterke man. De N.S.B. zegt, dat zij de zaak verbe teren kan. Desondanks keert „het heele stel" zich tegen oxis. Dit is een teeken, dat de N.S.B. gelijk heeft. Spr. eindigde tenslotte met den wensch, dat alle ouders, wanneer hun kinderen later zouden vragen: „Vader, wat hebt gij gedaan voor de vexbetering der maatschappij?" zou den kunnen zeggen: ..Ik heb gestreden voor volk vnrcf-ir pn vaderland". SCHEEPVAART8ERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Jfndam 3 (n.m.) xan New-York naar 'UW-Amerika en West-Ixidië. Vancouver naar Rotterdam 4 ,v-ra-) te Londen. Rotferd^11 3 van New-Orleans naar (3 v.m.) van Rotterdam te Phi- Bardam naar Vancouver 3 van S«CWeS Vancouver naar Rotterdam 2 te jBrethtdlik, Rotterdam naar Vaxicouver p. j. HALCYON LIJN. ö.urS - van Vlaardingen naar Narvik. °aa Amsterdam. Vlaardingen naar Ser- '"f'ranoran. ItonJL He' van Makri xiaar Oran en s^-Vlaardingen. nL oltbommel- Rotterdam naar Paler- Steri 7 Gibraltar. Coy Vecchia^113, 4 Van Vlaar'^ng:en naar HOtLAND—AFRIKA LIJN. j^uaeiontem 4 van Hamburg te Amster- Heemskerk (thuisreis) 4 van Duinkerken xxaar Bx-emen. Bloemfontein (thiiisr.) 4 te Duinkerken, 6 verwacht. HOLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Helder (uitreis) pass. 2 Ouessaxit. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisi'eis) pass. 3 Perim. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekei'k (uitreis) 4 te Bombay. Almkerk (thuisreis) 3 van Melbourne, HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) 4 te Colombo. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon. 3 van Carthagena naar San Feliu de Guixols. Ceres 3 van Piraeus te Calamata. Orestes 3 (5.45 n.m.) van Hamburg naar a msterdam. Poseidon, 3 van Port au Prince naar Belize Titus, 3 van Burriana naar Rotterdam Vesta. 3 van Cadix naar Alicante. Vulcanus, 3 van Lissabon naar Amsterdam. Venezuela, 2 van Barbados te Cristobal. Sonja Maersk, Livex-pool naar Amsterdam 3 in de Duns geankerd. Cx-ijnssen, 4 van West-Indië te Amsterdam. Saturnus, 4 van Amsterdam naar Musel. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Gaasterland 4 van Hamburg te Amsterdam Watex'land (thuisreis) 3 te Bahia. Amstelland (thuisreis) pass. 3 Ouessaxit. 5 (v.m.) verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (thuisreis) 3 van iSngapore. Garoet (thuisreis) 3 (7 n.m.) van Port Said. Kota Gede, (thuisreis) pass. 4 (1 v.m.) te Pt, de Galle. Modjokerto (uitreis) pass. 4 Ouessant. Kota Tjandi (thuisi^is) 3 van Balawan, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca 4 van Hambugr te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salabangka (uitreis) 2 van Bombay. Poelau Tello (uitreis) pass. 2 Gibi'altar. - Poelau Roebiah (thuisreis) 4 (n.m.) van Londen. Poelau Laut )thuisr.) 4 van Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas, Japan nar Rotterdam pas. 3 Perim Phrontis, Batavia naar Amsterdam 4 te Suez. City of Adelaide, Japan naar Rotterdam 4 van T>ort Swettenham. Polypnemus. Batavia naar Amsterdam 4 van Pt. Said. City of Newcastle, Japan naar Rotterdam via Londen 4 van Havre. Myrmidon. 3 van Batavia en Amsterdam te Londen. Medon, Batavia naar Liverpool pass. 3 Lizard. Stentor, Amsterdam naar Java pass. 3 Gi- bratar. Sarpedon, Japan naar Rotterdam 2 van Kobe. Polydorus 3 van Amsterdam te Batavia. Theseus, 2 te Macassar, voor Amsterdam. Menestheus, Japan naar Rotterdam 3 te Londen. Melampus, 4 van Batavia te Amsterdam. Weer in de vaart. Het Italiaansch stoomschip Levante, dat juist drie jaar te Amsterdam opgelegen heeft, is weer in de vaart gebracht en vertrok in ballast naar Gdynia om aldaar te laden. Opgelegde Zweedsche tonnage. Het aantal stilliggende schepen in Zweden neemt hand over hand toe. Op 31 December van het vorig jaar bedroeg dit 63 met 110.000 ton draagvermogen; op 1 Januari van dit jaar was het aantal reeds 125 met 143.000 ton en op 1 Februari 223 schepen met 312.300 tona Hoofdzakelijk zijn het de schepen met een draagvermogen van 1000 tot 2000 ton. die wor den opgelegd wegens gebrek aan ladingen. Vermoedelijk zal daarin over enkele maanden, als de houthavens weer opengaan* verande ring ten goede komen. De Mauretania gesloopt. Het is nu definitief een feit gewoi'den, dat het bekende Bi-itsche stoomschip Mauretania zal worden gesloopt en wel te Rosyth, waar in den loop der jaren reeds zoovele bekende zee- kasteelen het einde van alle dingen onder gaan moesten. Het stoomschip werd in 1907 gebouwd en was het eerste stoomschip op den Atlantischen Oceaan met vier schroeven. Alreeds op de eerste reis won het schip het bekende „blau we lint" als teeken, dat het op de snelste wijze den Oceaan overstak. Dit lint kon het 22 jaar behouden. De vlugste reis in westelijke rich ting werd in 1929 gemaakt toen er 4 dagen 21 uur en 44 minuten noodig waren voor de ver binding tusschen Cherbourg en het Ambrose- Lichtschip, in doorsnede behield het schip een vaart van 26,85 knoopen. De beste reis in Oostelijke richting was in hetzelfde jaai\ toen duurde deze van New York naar Eddystone 4 dagen 17 uur en 49 minuten met een door- sne "i-snelheid van 27,22 knoop. AANGEKOMEN. 3 April: Kertosono s.s. Rotterdam Britsum s.s. Buenos Aires Astarto s.s. Bremen 4 April: Rijnstroom s.s. Leith Gateshead s.s. New Castle

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5