HET NIEUWE AVONDBLAD Aprilweer. GYMNASTIEK VOETBALNIEUWS R.K. VOETBAL 20e JAARGANG NO. 132 MAANDAG 8 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT f" jjjteMENTEN: per week 10 ets., per maand nts plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 I 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Plusto0r; Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. nés van dit blad zjjn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de reg.sters ^Meeschreven en verder op voorwaarden, die. van tijd tot tijd gepubli- jfn ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ceero^n 1 van van hand. voet of een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Onze vischuitvoer naar Duitschland, Gehandicapt door „Economische Zaken". nn, blad van Zaterdag heeft men kunnen tot het Tweede-Kamerlid de heer Vos de Ministers van Economische Zaken en !n Buitenlandsche Zaken vragen heeft ge- Sm waarin er op gewezen wordt, dat er bij h vaststellen van handelsverdragen de be jagen der visscherij weinig of niet worden ^fSkwü hebben er meermalen op gewezen, „v7 er weinig voor het visscherijbedrijf. dat ,1 ook een belangrijk nationaal bedrijf is, In dt "edaan. Welhaast geen enkel bedrijf in J.5 Iande is zoozeer door de crisis getroffen mist het visscherijbedrijf en alhoewel wij bennen de moeilijkheid van het vinden van Ln modus voor het verleenen van steun is Et toch opvallend, dat tot nu toe de regeering «ini» van een bijzondere interesse voor de wevisscherij heeft doen blijken. Er is in deze moeilijke dagen, nu zich hoe hVer hoe meer een wanhoopsstèmming doet ,uen veel critiek op wat de regeering voor Luiden doet, of nalaat te doen en wanneer mtiek geboren wordt uit verbittering is zij 'lai onbillijk. Maar toch is er meermalen 'inleiding tot ontevredenheid. Deze aanleiding s-as er voor de reeders toen bekend werd, dat in" 1 PCt. van de besommingen moesten af staan wilden ze in het bezit komen van een uitvaar-certificaat van de Visscherij-Centrale. En deze aanleiding is er nu weer voor de Dultsche exporteurs. Wat is n.l. het geval? In de voor het jaar 1935 tusschen ons land en Duitschland gesloten overeenkomst, rege lende het handelsverkeer tusschen beide lan den is o.a. bepaald, dat een hoeveelheid van 1,061.800 K.G. versche zeevisch vrij van rech ten in Duitschland mag worden ingevoerd, eenzelfde hoeveelheid als in 1934 dus. Waar volgens het zoojuist verschenen jaarverslag der IJmuider Vischhandelvereeniging over 1934 in genoemd jaar 1.196.501 K.G. bruto per spoor naar Duitschland werd verzonden, ha ring niet inbegrepen, mag hieruit worden ge concludeerd, dat de exporteurs gelegenheid hebben gekregen, het contingent op te maken. Waren er geen moeilijkheden ten aanzien van de deviezenregeling in den weg gekomen, dan zou de uitvoer ongetwijfeld nog grooter ge weest zijn. En wat doet nu „Economische Za ken''? Deze heeft thans bepaald, dat gedurende het tweede kwartaal 1935 vooreen bedrag van37000 R.M. naar Duitschland mag worden uitge voerd, hetgeen neerkomt op een be drag van nog geen 3000 Mk, per wéék. Door deze bepaling van het crisis-uitvoer bureau is onze export naar Duitschland zeer gehandicapt. Wij spraken een exporteur, die reeds in drie dagen zijn contingent voor het geheele kwartaal opgebruikt had. Zoo zeilt onze vischexport van de eene moeilijkheid naar de andere. Zijn het geen betalings- of contingenteeringsmoeilijkheden aan gene zijde van de grens, dan is het weer ce een of andere moeilijkheid aan deze zijde. Hot vaststellen van het waardecontingent cp zulk een laag bedrag zal tengevolge hebben, ca; onze reeds gedecimeerde uitvoer naar Duitschland in de verste verte niet het uit- ïoercijfer kan behalen, dat in de handels overeenkomst is genoemd. OPENBARE VERGADERING DER S. D. A. P. Hedenavond houdt de S. D. A. P. een open bare vergadering in „Het Wapen van Velsen". Ais spreker zal optreden de heer M. A. Rei- Mda van Haarlem met als onderwerp ,.Naar ft Socialisme". De heer Jan Lemaire zal oeclameeren. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND Burgemeester en Wethouders stellen voor te Terkoopen aan A. J, de Graaf te Santpoort een perceel bouwterrein aan de Broekbergenlaan aldaar, «r grootte van ongeveer 376 M2. tegen den Wis van 6.50 per M2., a.u C, A. Bekkering -te Haarlem een perceel bouwterrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan te santpoort ter grootte van ongeveer 475 M2. 'b?en den prijs van 6 per M2. aan J. p, Philips Jr. te Santpoort een per- nr!., rrein aan en nabij de Wynoldy Da- eisiaan, de Laurillardlaan en de Clarionlaan mar te: grootte van ongeveer 8000 M2. Jp.Pnjs is vermeld in het concept besluit. In beffende gemeenteblad is deze prijs «t genoemd. JAARVERGADERING „KINHEIM" De agenda van de jaarvergadering van „Kin- j.' die hedenavond in Café Centraal ge zoen zal worden vermeldt behalve de jaar- "gen van penningmeester en secretaris 'bestuursverkiezing, wegens periodieke af- j._<ung van de heeren W. Berghuis, F. Rede- .envan 't Hof, welke herkiesbaar zijn ,-;. r voorziening in de vacature C. Boot. Ver- Wftin- f pro,£en W01'den de te houden feest- a ber gelegenheid van het jubileum. VEREENIGING „BELLAMY" .^dagavond houdt de Vereeniging iet Inhli een °Penbai'€ propaganda-avond in Ij/f. aan de Meervlietstraat. Als spreker y-reaen de heer C. Oderkerk, van Velsen, IJmuider Vischhandel- Vereeniging. Het jaarverslag 1934 verschenen. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de IJmuider Vischhandelvereeniging waarin men eenige belangrijke gegevens over het visscherijbedrijf in het bijzonder over den vischhandel kan vinden. Behalve de reeds door ons vermelde jaar cijfers van den aanvoer vinden we in het ver slag de hoeveelheden vermeld, per spoor van IJmuiden naar binnen- en buitenland ver zonden. Verzonden werden de volgende hoeveelheden versche visch: Nederland 1934 Kg. br. 1933 Kg. br. 8.939.711 7.743.324 België 3.355.925 3.355.627 Frankrijk 3.446.736 2.278.001 Engeland 558.473 277.159 Duitschland 1.196.501 1.092.026 Zwitserland 695.477 584.625 Totaal 18.192.823 15.330.762 Wat betreft verzending per spoor van ver sche en gezouten haring, zijn de cijfers als volgt; 1934 Kg. 1933 Kg. Nederland 662.123 424.475 Duitschland 12.181.432 6.454.547 België 201.958 88.155 Totaal 13.045.602 6.967.117 Het totaal-vervoer van versche-, gerookte-, gedroogde en gezouten visch, versche-, ge rookte - en gezouten haring, per spoorweg, vanuit IJmuiden naar binnen- en buitenland bedroeg in 1934 31.746.179 Kg. bruto tegen 22.784.829 Kg. bruto in 1933. Op te merken valt, dat deze vervoercijfers niet als een juiste basis zijn aan te nemen omtrent de afneming door de verschillende landen, omdat eveneens groote hoeveelheden visch en haring per vrachtauto naar binnen- en buitenland werden verzonden. Algemeene beschouwingen. Nadat de omzet in de Rijksvischhallen vanaf 1929 ieder jaar was teruggeloopen, is aan dezen achteruitgang thans een einde ge komen, doordat de omzet in het verslagjaar ditmaal een verhooging aanwijst van f 1.135.354,72 tegenover het voorafgaande jaar. Aan deze verhoogïng mag evenwel geen te groote waarde worden gehecht, omdat, zooals reeds gezegd, de omzet over 1933 al zeer laag was gebleven, voornamelijk als gevolg van de staking in dat jaar. Niettemin is het in het belang van alle bij visscherij en den vischhandel te IJmuiden be trokken partijen te hopen dat deze omzetver- meerdering in de komende jaren mag aan houden. In de eerste plaats is daartoe evenwel noo dig, dat de afzetmogelijkheid voor de vissche- rijproducten wordt vergroot, voornamelijk voor wat het buitenland betreft, ofschoon de vooruitzichten daartoe niet gunstig zijn. In tegendeel zijn de moeilijkheden op dit terrein sinds het vorig jaar nog weer zeer belangrijk toegenomen; zoowel door verscherpte contin- genteeringsbepalingen, als door invoering of verhooging van invoerrechten, of wel door ernstige deviezenmoeilijkheden. Sinds Ja nuari 1935 is ook de invoer van visch in Italië, welk land de laatste jaren als afnemer van onze markt geleidelijk in beteekenis toenam, zonder meer geheel verboden. Het laat zich onder deze omstandigheden aanzien dat de handel zich meer en meer op den afzet in ons binnenland zal moeten toe leggen. De contingenteering van den in- en aan voer van buitenlandsche visch in ons land werd in de maand December van het verslag jaar wederom voor 1/2 jaar gecontinueerd. Nu en dan ondervond de handel moeilijkheden van dezen maatregel, o.a. op momenten waar Hollandsche aanvoer van bepaalde vischsoor- ten geheel of vrijwel geheel ontbrak. Van de in October van het verslagjaar door den Minister van Economische Zaken in het leven geroepen Nederlandsche Visscherij-Cen trale kan, gezien haar nog zeer kort bestaan, uiteraard nog niets medegedeeld worden. Het is echter te hopen dat deze instelling er in mag slagen het zoo noodlijdende vis scherij- en vischhandelbedrijf spoedig uit de impasse te helpen. Verschillende samensprekingen hadden in het verslagjaar wederom plaats met het be stuur der Vereeniging van reeders van vis- schersvaartuigen alhier, hetgeen niet anders dan nuttig kon zijn voor beide groote be drijfsbelangen. Waar noodig, mochten wij van de Kamer van Koophandel te Haarlem ten allen tijde de meest mogelijke medewer king, alsook alle gewenschte inlichtingen en adviezen ontvangen. De handel in pekelharing was in het afge- loopen jaar wederom van zeer geringen om vang. Betalingsmoeilijkheden in Duitschland alsmede het moeilijk verkrijgen van Devisen- bescheinigungen waren hiervan de voornaam ste oorzaken. Ofschoon de vooruitzichten voor het ver- sche-haring-seizoen 1934 zich niet gunstig lie ten aanzien, is de export van genoemd artikel nog meegevallen. In de eerste plaats is het toe te juichen, dat de Nederlandsche drijfnetvisscherij zich, in ruimere mate dan in de voorafgaande jaren, op het aanvoeren van versche haring te IJmui den heeft toegelegd, waardoor de markt ruim verzorgd was. IJmuiden was mede daardoor in staat dit jaar de concurrentie van Engeland en Frankrijk het hoofd te bieden. Het seizoen duurde bovendien langer dan in andere jaren, zoodat dientengevolge de ex port ook langer kon plaats vinden. Het heeft ons getroffen, dat in het verslag jaar ook de haringreeders zich op het terrein van den export-handel hebben begeven. Daar heb je nou April, Ziet u maar eens het weer aan, April doet wat ze wil, Ze doet dien roep wel eer aan. Den heelen winter lang Is er nauw sneeuw gevallen, Nu is het aan den gang, Al leidt het niet tot ballen. Ik heb mijn winterjas Alweer teruggevonden, En mij een wollen das Om 't nekvel heen gebonden. De kachel staat weer rood, Om thuis niet te Ap-rillen, Wij zitten weer in nood Voor nieuwe griepbacillen. 't Is om met goed fatsoen, Glad van de kook te raken, Net trouwens als 't seizoen, Dat zomer heet te maken. Neen, het is niet zoo best, Dat valt niet te ontkennen, We worden wat gep Maar wie weet niet te wennen? Want, onder ons gezeid, Vin' 'k niet, dat het zoo bar is, Is er. in dezen tijd. Iets, dat n i e t in de war is? De verzending naar andere landen dan Duitschland nam belangrijk toe, terwijl ook naar Duitschland een grooter kwantum werd geleverd dan aanvankelijk verwacht werd Niettegenstaande de betaling via de Clea ring zeer vertraagd werd, en in December zelfs werd stop gezet, bleef de handel zeld zaam actief. Het is dan ook in niet geringe mate hieraan toe te schrijven, dat de uit komsten voor de Nederlandsche haringvissche- rij niet ongunstig waren. Het aanpassen van het zoo bij uitstek na tionaal bedrijf aan de tijdsomstandigheden was buitengewoon toe te juichen, en dit zal zeker, ook voor de komende jaren wensche- lijk blijken te zijn. Wij komen op den verderen inhoud van het verslag nog nader terug. AANWIJZING VAN EEN VERLOSKUNDIGE Het aantal verlossingen, dat voor rekening van de instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon wordt gedaan in de afdeeling IJmuiden is zoodanig toegenomen, dat het geen aanbe veling verdient, deze alle op te dragen aan één verloskundige, schrijven B. en W. aan den Raad. In verband met een daaromtrent ingekomen verzoek stellen B. en W. daarom voor, mevr. M: E. Thiel-Schmitz, Zeeweg 269 te IJmuiden aan te wijzen als verloskundige in de afdeeling IJmuiden en haar als zoodanig een jaarlijk- sche toelage te verleenen van f 100 alsmede een bedrag van f 10 per verlossing, verricht op verzoek van e ender instellingen van M. H. met bepaling, dat deze toelage in geen geval langer wordt verleend dan zij in bovenver melde afdeeling woonachtig is en aldaar praktijk uitoefent. WERKEN VAN „KINDERVREUGD" Ter gelegenheid van de opening van het verbouwde clubhuis van „Kindervreugd", welke verbouwing belangeloos door de werken werd verricht vindt hedenavond een feestavond plaats. Hieraan zijn eenige attracties verbonden. Verder zullen eenige éénacters worden opge voerd. Om het Damkampioenschap van Nederland. Ligthart en Dukel halen op. Zaterdag werd de wedstrijd om het club kampioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen der vijfde ronde luiden: B. Du kel wint var. A. K. W. Damme; A. Ligthart wint van Janneman; RustenburgLochten- berg uitgesteld. Vos remise met Raman; Bomv. Dartelen remise. De vijfde ronde was een succesronde voor de beide IJmuidenaren. Ligthart wist z'n eerste overwinning te noteeren. Het was een geijkte flankspelpartij waarin Ligthart in het middenspel z'n tegenstander tot schijnbaar positievoordeel verlokte. Toen Janneman hier op inging kwam deze bedrogen uit en Ligt hart wist uit deze manoeuvre fraai positie voordeel te behalen, hetgeen in het eindsnel beslissend was om op tamelijk gemakkelijke wijze door overwicht van materiaal te win nen. Deze partij speelde Ligthart beslist zeer fraai. Dukel die zich na zijn overwinningen od Ligthart en van Dartelen goed hersteld had, voegde zich door de fraaie winst tegen Dam me bij de leiders. Na een door Dukel geheel onregelmatig tegengespeelde 3228 van Damme kwam het spel in gecompliceerde banen, waarna door tijdgebrek toch tot ver eenvoudiging moest worden overgegaan. Damme dacht door een stuk te offeren re mise te kunnen forceeren. Dukel won echter met damslag en zonder eindspel gaf Damme zich gewonnen. De zesde ronde. De resultaten van Zondag waren: Dukel—Raman 11; Ligthart—van Darte len 20; VosLochtenberg 20; Damme Bom 11: Rustenburg,Janneman 11. Dat Ligthart ongetwijfeld de les ter harte heeft genomen, bewijst hij met zijn tweede overwinning, v. Ligthart heeft zijn speelwijze herzien. Wist hij tegen Janneman niet di rect het spel te forceeren, tegen van Darte len heeft hij durven spelen. Sterk drong hij op 't centrum met vooruit geschoven posten. Wel trachtte van Dartelen door een gambiet te spelen van tactiek te veranderen, doch door een schitterend ant woord wist Ligthart meester van de positie te blijven. Met forsche zetten wist de D. C. IJ.'er tenslotte in een gewonnen eindspel te belanden waar hij van Dartelen tot over gave dwong. Met deze twee partijen bewees Ligthart dat als hij durft te spelen, hij een tegenstan der is, waarmee niet valt te spotten en thuis behoort in het gezelschap der kampioens- candidaten. Dukel wist het tegen Raman niet verder dan tot remise te brengen. Wel kreeg Dukel in de klassieke partij één stuk voordeel, doch zoo dit meestal gaat in dit genre, blijft winst meestal uitgesloten. Dukel moest zich dan ook met remise tevreden stellen. Door dat Vos van Lochtenberg won heeft deze in dit tournooi de leiding. Vos moet nog spelen tegen Janneman, Rustenburg en Du kel; Bom krijgt nog Raman, Lochtenberg en Rustenburg en Dukel: Lochtenberg, Rusten burg en Vos. De stand na de zesde ronde luidt: Vos 9 p.; Dukel en Bom 8 p.; Ligthart 7 p.; Janneman 6 p.; Rustenburg 5 p. Damme 5 p., Raman 5 p., van Dartelen 3 p., Lochtenberg 2 p. Zaterdag en Zondag wordt niet gespeeld. De laatste drie ronden zullen 20, 21 en 22 April gespeeld worden. Uit 5 partijen. In Dantzig werden Zondag de verkiezingen voor den Volksdag gehouden. Hoe de Hanzestad er dezer dagen uitzag. Op den achtergrond het fraaie raadhuis. VELSEN VERBETERING RIOOL IN DEN WIJKERSTRAATWEG. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken stellen B. en W. voor, hen onder toekenning van het noodige ere diet, te machtigen tot het doen verbeteren van het riool in den Wijkerstraatweg, dat blijkens on derzoek op verschillende plaatsen verhang maakt in verkeerde richting, zoodat een goede afvoer van het rioolvocht niet meer kan plaats vinden De kosten worden geraamd op f 11500. Aan Gedeputeerden Staten is reeds verzocht, goed te keuren, dat tot uitvoering van het werk wordt overgegaan, en dat de kosten ten laste van den kapitaaldienst worden gebracht. GEREF. EVANGELISATIEAVOND. Donderdag 11 April houdt de Gereformeerde Evangelisatiecommissie een avond in de Gere formeerde Kerk aan den Koningsweg te Velsen-Noord. Medewerking wordt verleend door den heer F. Stolk. orgei en oen koor onder leiding van den heer H. Slings. Verder houdt de heer Toornvliet van IJmuiden een vangelisatie-to- spraak. Vergadering K. T. K. Zaterdag werd een vergadering gehouden van de Technische Commissie van den Ken- nemer Turnkring onder leiding van den heer B. J. Wieland Los. Medegedeeld werd, dat de wedstrijd Haar lem—Rest K.T.K. definitief op 28 April zal plaats vinden. Deze wedstrijd vormt een in leiding voor een driekringenwedstrijd, die zoo mogelijk op 27 April in de zaal aan de Badhuisstraat wordt gehouden. Het program ma zal In zooverre afwijken van dat van vorig jaar, dat de dames nu mogen kiezen tusschen hoogbrug en laagbrug. De athletiek-competitie, die half Juni zal aanvangen, beslaat zoo mogelijk 3 wedstrij den. Het programma sluit aan aan dat van 1934. Voor het onderdeel athletiek volgen dan nog: wedstrijden voor adspiranten (eind Juni), estafette-loop door Santpoort, jury avonden, athletiek-kampioenschappen (om streeks 1 September), driekringenwedstrijd (September) De mogelijkheid van het houden van een Bondswandeldag op 23 Juni en van demon straties der Bondsoefeningen 1936 zal onder de oogen worden gezien. De sportdag (met gymnastiek-, spel- en zwemwedstrijden) wordt in de voorbereiding geregeld door de leiders van dezen dag. Besloten werd. dat op den 13en April voor het Vacan tie-Kind erf eest te houden U.L.D.- uitvoering de K.T.K.-keurploeg een viertal, nummers zal uitvoeren. Buitengewone Kringvergadering. Wegens het verschil in houding, door en kele KT.K.-vereenigingen aangenomen ter kringvergadering en ter Bondsvergadering inzake de wijze van afvaardiging, hebben de bestuursleden van den K.T.K. hun mandaat ter beschikking gesteld. Ter bespreking van deze zaak houdt de kring a.s. Zaterdag een buitengewone alge meene vergadering. SchotlandEngeland (20) De Zaterdag gespeelde interlandwedstrijd SchotlandEngeland werd door de Schotten met 20 gewonnen. De Uitslagen. Kampioenschap van NdderlantL S. D. O. U. C.—Volendam Kolping—Kerkrade Promotie-degradatie. Teijlingen'Excelsior D. S. S.—Leiden 1—1 1—5 2—4 7—1 Competitie D. H. L.—T. IJ. B. B. Graaf FlorisCeles H. B. C. IISantpoort II Teylingen II—H.B.C. III 3—2 4—1 1—1 2—0 ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE Afdeeling C: Kennemerland 4V.V.B. 43 Kennemerland 5V. E. W. 16 Kennemerland 6V.J.B.2 niet gecnee'd. Ulysses 2—V.E.W. 2 3—1 Vriendschappelijk. V.G.S.—Kennemerland 63 Kennemerland—Da Costakw. sch. 2—3

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1