Weer een K.L.M.-vogel verongelukt. I MAAC....TI»1' DE IN DE PIJP. WEEKABONNEMENTEN De „Leeuwerik" tegen een berg gevlogen m GAREN. Alle zeven inzittenden omgekomen. De K. L. M. en ons fand zijn Zaterdagmiddag door een nieuwen slag getroffen, doordat het vliegtuig „Leeuwerik", dat op de pas naar Praag geopende luchtlijn dienst deed en op weg was naar Amster dam, bij Brilon, op 80 K.M. ten Oosten van Dortmund, is verongelukt. Het toestel is tijdens een sneeuwstorm tegen een steile berghelling te pletter geslagen en in brand gevlogen. Toen het mogelijk was tot de ruïnes door te dringen, vond men de onherkenbare lijken der zeven slachtoffers: de vliegers P. Soer en E. A. 3. Prillwitz; de marconist Th. 5. van der Klein, de mecaniciens P. Weiman en H. Wingelaar en de passagiers mr. W. de Vlugt, zoon van den Amsterdamschen burge meester, alsmede H. L. A. Briel, hoofdprocuratiehouder bij de A. K. te Arnhem. Noodweer boven Sauerland. Ijsafzetting op de vleugels? Het toestel was om 13 uur 14 M. E. T. uit o?i]p.Leipzig vertrokken op weg naar Essen. Om 14 uur 35 M. E. T. meldde het zich draad loos op 10 K.M. benoorden Kassei, dus juist od de route Halle-Leipzig-Essen. Vier minuten later werd het radiostation Keulen geseind- Antenne wordt ingehaald wegens onweer". '"Te ongeveer half vier werd het verongelukte vliegtuig gevonden. Onmiddellijk na het vernemen van het rampspoedig bericht zijn de deskundigen van K L. M., de heeren Patist en Van der Meulen, naar de plaats van het ongeluk ver trokken voor het instellen van een nader on derzoek. Een ooggetuige op de plaats van de ramp. Een correspondent vanV.D. in Westfalen, die een half uur na het vreeselijk ongeluk met de „Leeuwerik", op de plaats des onheils aan kwam, meldde: Op het oogenblik van de ramp woedde boven de omgeving een zeer zware sneeuwstorm, die in dichtheid zeer ongelijk was, maar toch in de minst hevige momenten niet meer dan hoogstens 200 M. zicht mogelijk maakte. Het ongeluk is op een afstand van naar schatting 25 K.M. van het plaatsje Brilon ge schied. vanwaar de plaats van de ramp per auto in een half uur rijden bereikbaar is. De berg, waartegen de Leeuwerik is opgevlogen, is de Burgberg nabij het gehucht Roesenbeck in het Sauerland. De streek daar is buitenge woon eenzaam, zoodat het ongeveer een kwar tier duurde alvorens degenen, die het vreese lijk ongeluk opmerkten, ter plaatse konden zijn. Het was een afschuwelijk schouwspel dat zich daar aan hen voordeed. De Leeuwe rik was na de botsing over den kop geslagen en in brand gevlogen. Dicht bij een bosch aan den voet van den berg was het gevaarte neer gestort en geheel uitgebrand. Van de prachtige F18 was niets meer over dan het kromgetrok ken ijzeren geraamte en verkoolde resten van het houtwerk en de bekleedingstoff en. De drie motoren zaten nog in het geraamte, doch wa ren geheel vernield. Ook de bagage was zoo goed als geheel door het vuur verteerd, met uitzondering van een aantal sieraden, die in een der koffers hadden gezeten en het vuur hadden kunnen weerstaan. Deze hadden ech ter geen buitengewoon groote waarde. Merkwaardigerwijze werden midden tus- schen de verbrande resten nog een aantal door het vuur vrijwel geheel gespaarde papie ren gevonden waaruit de identiteit van het toestel kon worden opgemaakt. Een deerniswekkend schouwspel boden de lijken der zeven inzittenden. Geen hunner had kans gezien uit het brandende vliegtuig te ontsnappen, waarschijnlijk doordat het reeds voor het in brand vloog over den kop was ge slagen en alle opvarenden vrijwel op slag- waren gedood. De lijken waren geheel ver koold en volkomen onherkenbaar. pe eerst aangekomenen waarschuwden on middellijk de politie te Brilon, die ruim een nalf uur na de ramp ter plaatse verscheen onder leiding van den Landrat van de Kreis Brilon, den heer Heinrich Jansen. Deze consta teerde, dat geen hulp meer geboden kon wor den en liet de nog rookende puinhoop onder politiebewaking stellen. Onmiddellijk waar schuwde hij de Flugwache van Dortmund, die m den loop van den avond personeel naar de plaats van de ramp zond, terwijl ook onder- zoekingsambtenaren zich terstond van Dort mund naar de plaats van de ramp begaven, waar zij omstreeks zeven uur arriveerden. In atwachting van hun komst liet men zoowel «e lijken van de slachtoffers als de puinhoop van het vernielde toestel onaangeroerd. Al leen werden een aantal foto's gemaakt. Onder leiding van den Gendarmerie-Ober- meister Niedrig werden na de komst der po litie de eerste maatregelen genomen. Enkele •!!T?,en als sleutels en horloges werden FJ voorzien, terwijl ook nog enkele wor het vuur slechts gedeeltelijk aangetaste jfPle.ren °P de slachtoffers werden gevonden. Oha -n °Pdracht van den Gendarmerie- tno«meister Niedri§ eenige foto's van de si- wiiffB waren Slaakt, werden de lijken met bracht5 naar d01'Pje Roesenbeck overge- t» acht uur arriveerden per trein uit dip u cle lf;den van de Flugwache aldaar, k£eerste officieele deskundigenonderzoek van® aai? station Messinghausen, waar zij zich per auto naar de plaats van oe ramp Degaven. Een onderhoud van den directeur van de Tsjechische Luchtvaart maatschappij. stil de vlaggen van het liet vph Schiphol. Het groote platform eotiB-H-,' Donkere wolken jagen laag langs epkeip vt Tpkfc'In gebouw is het stil; een weik- «n -?.mPl°yé doet zwijgend zijn 'Pacten zijn er weinig en zij die er zijn, ui met gedempte stem het vreeselijk ongeluk, dat gisteren de K.L.M. in rouw dom pelde. In het restaurant komen Tsjechische piloten binnen met hun technischen directeur ir. Old- rich Ruzicka. We hebben een oogenblik ge praat met dezen leider van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij, die in samenwerking met de K. L. M. de diensten op Praag onder houdt. „Het heeft zoo moeten zijn", zeide de heer Ruzicka, „dat Soer, een uwer bekwaamste pi loten, die nog geen week geleden met de Hol- landsche autoriteiten de openings vlucht met dezelfde Leeuwerik naar Praag maakte, thans is omgekomen. Bijna op dezelf-de plaats, waar Zaterdag de ramp met 'de Leeuwerik heeft plaats gehad, hebben we toen blikseminslag gehad. Toen is gelukkig alles goed afgeloopen, ofschoon het toestel op verschillende plaatsen is beschadigd. Geen van de inzittenden werd gewond". Een analoog- geval. „Wat denkt U, dat de oorzaak van de Leeu werik-ramp is geweest?" „Dat is heel moeilijk te zeggen: we beschik ken nog slechts over zeer oppervlakkige ge gevens, maar blikseminslag lijkt me hier niet het geval. Zooals u weet vliegen wij het traject Praag- Rotterdam v.v. reeds acht jaar en de laatste vier jaar was de lijn doorgetrokken naar Am sterdam. Zes jaar geleden, op 9 Mei 1929, hebben we op hetzelfde traject, in de nabijheid, nl. bij Kassei, een der gelijk ongeluk gehad. Een eenmotorig toestel, dat door atmospherische teostanden gedwongen werd laag in een dal te vliegen, is toen met vol gas tegen een (bergwand gevlogen. De drie inzittenden, twee leden van de bemanning en een passagier, zijn daarbij om het leven gekomen. Ijsafzetting maakte toen het op groote hoogte vliegen onmogelijk en evenals thans was oriëntatie door sneeuwstorm hijzonder moeilijk. Onderhoud met Aler. Op het bureau van den vliegdienst hebben we nog een kort onderhoud met den chef, den heer Aler. gehad. Hij had een telefonisch gesprek gehad met de K.L.M.-mannen, die gisteren naar Brilon waren vertrokken. De oorzaak van de ramp is op dit oogenblik nog niet vast te stellen. Uit verschillende verklaringen van ooggetuigen staat wel vast. dat Soer eenigen Lijd in den omtrek heeft rondgecirkeld. Soms werd het motorgeronk veraf gehoord en dan weer dichterbij. Do koers werd dus niet nor maal gevlogen. Soer had blijkbaar «een reden om een geschikt landingsterrein te zoeken. Wat hiervoor de aanleiding was is natuurlijk nog volkomen onbekend. Er stond een hevige sneeuwstorm en er zal ongetwijfeld op de vleugels ijsafzetting heb ben plaats gehad, wat ook ai een reden was om lager te gaan vliegen. Wordt er rekening gehouden met de mo gelijkheid van blikseminslag? „Neen", meende de heer Aler. „bij bliksem inslag cirkelt men niet rond. Hettoestel vloog in een vallei, het dal van het riviertje de Diemei, een zijstroom van den Weser. Door het dal loopt een weg en een spoorweg. Zoover wij op de kaarten heb ben kunnen nagaan, is Soer daar in een sneeuwstorm terecht gekomen en toen tegen de steile helling opgevlogen. Maar. zoo eindigde de heer Aler, het blijft zoolang de rapporten niet binnen zijn een quaestie van gissen. De diensten zullen gewoon voortgang heb ben, heden vertrok de Kwartel van Schiphol naar Praag. Tenslotte deelde de heer Aler ons mede, dat de lijken van de slachtoffers hoogst waarschijnlijk Dinsdag in Nederland zullen aankomen. De verschillende formaliteiten hiervoor worden verricht door den heer Laponder, vertegenwoordiger van de K.L.M. in Duitschland, die zich onmiddellijk na het bekend worden van het tragisch bericht van uit Berlijn naar Brilon heeft gespoed Voort? zijn reeds opnamen en teekeningen gemaakt van de wrakstukken van het toestel. Ook de technische commissie kan binnen korten tijd in het vaderland worden terug verwacht. Ijsafzetting de oorzaak? Zondagochtend was er op het hoofdkan toor der K.L.M. te Den Haag geen verder nieuws omtrent het ongeluk met de ..Leeuwe rik" te verkrijgen. De directeur, de heer A. Plesman. had nog geen contact gehad met zijn experts, die Zondagmorgen in de vroegte in de omgeving van Brilon waren aangeko men. In een kort onderhoud, dat wij nog met den heer Plesman hadden, deelde deze ons nog mede, dat naar zijn meening de waar schijnlijkheid groot is. dat het ongeluk aan ijsafzetting op de vleugels moet worden ge weten. Het gewicht van het vliegtuig zou daardoor zoo zijn toegenomen, dat het voor den piloot niet mogelijk was. de machine boven de gevaarlijke zone uit te krijgen. In dit verband herinnerde de heer Plesman aan een noodlanding, welke Duimelaar jaren ge leden in dezelfde omgeving heeft moeten maken. Hij constateerde toen ook ijsafzetting en zakte al lager en lager. Duimelaar slaagde er echter in zijn machine wonder boven won der veilig op den grond te krijgen. Toen de nacht, waarin dit gebeurde, verstreken was en dë piloot zag. waar hij terecht was "ge- i komen en waar hij overal langs was gevlo gen, kreeg hij eerst recht een denkbeeld van het risico, dat hij geloopen had. Soer heeft echter zooveel veine niet gehad. Een van de vele heuvels is hem noodlottig geworden. Het onderzoek Het onderzoek ter plaatse wordt gedaan door dr. ir. Van der Maas van den Rijksdienst voor de Luchtvaart, Pattist, Van der Meulen en van Bijnen voor de K. L. M. Gebleken is, dat het ongeluk te ongeveer 3.20 uur heeft plaats gehad. Tevoren heeft het toestel, naar uit verklaringen van bewoners is gebleken, geruimen tijd op geringe hoogte boven de streek gevlogen, waarbij de motoren somtijds even werden afgezet. De teraardebestelling Het stoffelijk overschot der slachtoffers zal waarschijnlijk te Amsterdam in een gemeen schappelijk graf ter aarde worden besteld. Het stoffelijk overschot van mr. W. de Vlugt zal af zonderlijk worden begraven. DE SLACHTOFFERS. MAANDAG 8 APRIL 1935 Piet Soer Piet Soer, de eerste bestuurder van de ver ongelukte „Leeuwerik", gold als een der be kwaamste piloten van de K. L. M. Hij werd op 4 Januari 1903 te Havelte geboren en kwam op 10 Maart 1927 in dienst bij de K. L. M. Vóór dien tijd was hij militair vlieger op Soester- berg. Hij had in totaal ruim 7.000 vlieguren bij de K. L. M. en heeft ongeveer 17 vluchten naar Indië gemaakt. Soer, die gehuwd was en een dochtertje had, is vooral bekend gewor den door zijn vlucht met de „Pelikaan", in 1933 met Smirnoff ondernomen. E. A. J. Prillwitz De tweede bestuurder E. A. J. Prillwitz, werk zaam bij de K.N.I.L.M. en met Europeesch ver lof hier te lande, zou, na eenige maanden bij de K. L. M. dienst te hebben gedaan, dezen zomer met een nieuwe machine voor de Indi sche luchtvaart maatschappij naar Java te- rugkeeren. Prillwitz is een van de vliegers geweest, die in 1928 een F VII b-3m voor de K. N. I. L. M. naar Indië heeft gevlogen. Van der Klein De marconist Th. van der Klein is op 5 October 1910 te Rotterdam geboren en trad 1 Juni 1934 in dienst bij de K. L. M. Voordien was hij dienstplichtig sergeant en vliegtuig- mitraillist. Hij heeft een vlucht naar Indië gemaakt; het totaal van zijn vlieguren be draagt 561 Weiman De boordwerktuigkundige Weiman, die reeds geruimen tijd in dienst der K. L. M. is, zou over eenige dagen in het huwelijk treden., voordat hij op 25 April zijn volgende Indië-reis zou ondernemen. Wingelaar De mecanicien Wingelaar was sinds Maart 1934 in dienst der K. L. M. Hij was in ver band met de opening van de nieuwe luchtlijn gedurende enkele dagen in Praag geweest en keerde nu met de Leeuwerik terug. Hij was 30 jaar oud en ongeveer een maand gehuwd. De heer Briel De heer H. L. A. Briel was 49 jaar oud. Hij was hoofdprocuratiehouder van de gecombi neerde verkoopafdeeling van het AKU-concern te Arnhem en Breda. In deze functie was hij veel op reis, waarbij hij bij voorkeur gebruik maakte van de vliegdiensten. Hii was veertien dagen geleden naar Weenen vertrokken, had zich vandaar naar Praag begeven en bevond zich thans op de thuisreis. Mr. W. de Vlugt Mr. W. de Vlugt was 31 jaar oud. Ruim een jaar geleden associeerde hij zich met den heer Ingwersen, commissionair in effecten, en sindsdien maakte hij deel uit van de firma Ingwersen en Co. tEN REI?l(?ErJ Douwe Egberts Echte friesche Heeren-Baai e» -Tabak Nederlands geurigste pijptabak, e\s (Adv. Ingez. Med.) OPENSTELLING TELEGRAAFKANTOOR OP ZON- EN FEESTDAGEN. De directeur von het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat van Zondag 14 April af de openstelling voor den. telegraafdienst op Zon- en feestdagen van 1920 uur vervalt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat steeds de mogelijkheid bestaat in sluitingstijd van het kantoor te Haarlem, telegrammen rechtstreeks per telefoon aan te bieden aan het Telegraafkantoor te Amsterdam, zonder dat hiervoor extra (telefoon) onkosten in re kening worden gebracht. Men kieze daartoe No. 0. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 April. Bevallen 4 April: A. M. PeuteLeis, z.; F. J. de LeeuwKrol, d.; A. J. H. MajoleeDa- velaar, z 5 April: J. B. A. Kamerling—van den Elsakker, z,; A. BoeserDortmundt, z.; C. C. M. Piersvan Boekei, z. Overleden 4 April: T. Bakker, 87 j,, Zijlweg; J. Bruinier, 76 j„ Schotersingel; F. A. van Bijlevelt, 48 j., M. van Heemskerkstraat. Een foto van de catastrophe van de „Leeuwerik", die Zaterdagmiddag nabij Brilon op 80 K.M. ten Oosten van Dortmund tegen een berg vloog en met de zeven inzittenden verbrandde. Op den voorgrond het geraamte van de uitgebrande cabine; daarachter de overblijfselen van een der motoren. Links boven dc zeven personen die bij de ramp van de „Leeuwerik" om het leven kwamen. Boven v. !- n. r.: H. Wingelaar: E. A. J. Prillwitz en de com mandant Piet Soer, Onder yV mr. W* de-.Viugtj-H.-L. A. Uriel; marconist Van der Klem en P. Weiman.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5