BELEIEiFiD BREDA VRAAGT STILTE. HEir BEGIN IS ER! WIE VOLGT? fa witte ua*i 'zz*iu,wt*i tn wijdheid.. Beleefd Breda", zouden wij wil len zegSen van turfschip-stad, die een stiltemaand heeft georganiseerd. U weet 't immers: verschillende in stanties, zooals de K.N.A.C., de A.N.W.B., het gemeentebestuur, de ge luidsstichting de vereeniging voor veiü? verkeer en andere hebben een actie op touw gezet om het verkeers lawaai gedurende April tot een mi nimum te beperken. Dat is niet alleen een daad die onze zenuwen dankbaar zullen stemmen, het is beleefd boven dien. „Hoe is 't er nu mee gesteld?" Wilt u weten en het is niet gemakke lijk deze vraag zoo-maar te beant woorden. Ais de trein, die 'k in Breda verliet, met veel uwaai het station vaarwel zegt, en het knupje met de broodjes-allerlei zijn ver- Sfcelijke uithaalstem tot stilte dwingt., «ut het open stationsplein me toe in diepe V' Gelijk de slaperige taxi-chauffeurs-in- Xachtmg Werkelijk: wat de stüte betreft 3 de vergelijking met Haarlem's stations - olein ten gunste van Breda uit. sooedig doemen reeds enkele symptomen op van de ssst-actie. Een fietser die m'n weg kruist remt een weinig, steekt zijn arm zéér nadrukkelijk uit, zwaait om me heen en groet «riteend. Keurig, keurig. Een taxi, die de LZg ^eft tusschen toeteren, remmen en een voetganger vermorzelen, kiest het tweede en de versleten rembanden piepen alleraf grijselijkst. Toch kwam er geen geluid over jet toetapparaat! Maarnu gaat de suggestie mij parten soden. Telkens als een auto zonder helsch kabaal' voorbijsnort, een fietser alle belmis- baar schijnt te vergeten, meen ik stilte-actie te bespeuren. En als in het hartje van de stad fen vrachtauto heel gewoon signaal geeft, (onder „heel gewoon" versta men natuurlijk c'axon-geloei over minstens honderd meter, oin de°drie seconden afgewisseld door een tiende seconde rust), dan verbaas ik me da: ce agent op den hoek niet op z'n fiets springt er. den chauffeur een bekeuring bezorgt, die tem ten minste op een maand hechtenis komt te staan.... Het is moeilijk te onderscheiden wat nu reeds van de actie is blijven hangen. Opval lend is echter dat de meeste auto's kort sig naal geven, heel even slechts bij een hoek, of anders snelheid verminderen en zwijgen. Dat is geen verbeelding, evenmin als de be wering dat speciaal taxi- en buschauffeurs goed meewerken. Doch'over het algemeen merkt men niets van meer stilte en is het in alle straten even lawaaierig als elders. Dit is echter geen ver oordeeling van de actie, want iemand zal toch verlangen dat na enkele dagen alle wegge bruikers reeds zoo heilig van de noodzaak van stüte zijn overtuigd, dat zij hun rumoer- instrumenten niet overbodig zullen gebrui ken? Daarbij komt nog dat toeteren, bellen, klingelen en hoe het meer moge heeten, ons in het bloed zit. „Kun je niet bellen!?" en .Dan moet je maar signaal geven!" zijn uit drukkingen die we meer dan eens hooren. als er bijna een botsing is geweest. Bovendien heeft de wetgever ons jarenlang verplicht lawaai te maken ter bevordering van de vei ligheid en velen zijn zoo vast overtuigd dat herrie bij elke bocht onvermijdelijk is, dat zij het onbegrijpelijk vinden, wanneer een auto of fiets in stilte nadert. De dagelijksche lawaaizee is zóó veelzijdig, het geluidsconcert bevat zóó ontzaggelijk veel instrumenten, dat we reeds tevreden mogen zijn als een propaganda voor stilte een deel Tan de cacophonie wegneemt. De grootste straf Kent u erger geluid dan van een gewonen wagen met ijzeren wielbanden, door een paard met vier spiksplinternieuwe hoeven, getrokken over een hobbelige straat met kin derkopjes? 't Is de grootste straf die den stadsmensch kan worden opgelegd, want eer het lawaai- sevaarte uit onzen gehoorkring is verdwenen, zijn enkele minuten voorbij en kunnen we verzekerd zijn dat de volgende voor de voort zetting zal zorgen. Tenzij een knalknetter 't ons onmogelijk zal maken het gesprek voort te zetten, want in de categorie bakfietsen kennen wij ook ettelijke soorten die iedereen, die een stilte-actie wil beginnen met wan hoop vervullen. „Meer stilte" vraagt Breda. Dan moeten de kanen allemaal luchtbanden hebben en de knorverschrikkingen hun lawaai dempen. Want dan komt het andere, het minder mis- truik maken van toeter en bel, beter tot zijn fttht. De politie-agenten gaan de men schen nu vragen stiller te zijn. Zij gaan den fietser zeggen dat hij bij fien wijde bocht naar links, terwijl iüj duidelijk richting aangeeft, zijn •atel in rust kan houden. Zij gaan den automobilist overtuigen dat de verkeersregels in alle behoeften voor zien, waarbij de claxon beschouwd moet worden als de noodrem in den trein. „Misbruik wordt gestraft" kunnen wij in alle coupé's lezen. Misschien komt het ook nog eens zoo- ver met alle lawaai-apparaten. dppt/kla°es en zvutobewakers in de stad Tan'mi»I0Cllures waarin de voordeelen lai'pn I lawaai worden uiteengezet. Tien- 'T j r^en met de S van Stilte prijken TLa® straten. Vele Breda'ers hebben een P'-aouetf insigne\ Auto's krijgen zoo'n (Npnnk j11 eigenaars verleenen zich de Want een beleefd mensch te zijn. kelliif Lu, is 200 onbeleefd, zoo verschrik- renonjgeleefd lawaai te maken. We erge- zijn rartin len?and hard hoest, schreeuwt of toeterpvi^ u g"len zet, maar als we zelf luid er o ,,yeren: »Uit den weg, want IK fiich tvTw ^Sgen we genoeglijk: „Dat is de aet moderne verkeer,,.." Dat is de eisch van het moderne verkeer nu net niet! Het ouderwetsche verkeer wilde „toet-toet" en „ringeling" op elk oogenblix van den dag en toen hadden we nog iets aan zoo'n waarschuwing. In het moderne verkeer geeft al dat misbaar geen zier. Er is immers al zóó veel gedruisch, dat een fietsbel niet wordt gehoord, evenmin als een behoorlijk- bescheiden auto-toeter. Neen, als men nü nog gehoord _wil worden moet men er boven uit komen, nóg harder schreeuwen en het is zoo zeker als 't maar kan, dat overmorgen uw buurman-weggebruiker een apparaat heefi gemonteerd dat nog harder kan gillen. Wij gaan een anderen kant uit. We gaan naar de stilte, omdat het MOET. Terwille van onze zenuwen niet alleen, maar terwille van de veiligheid zelf. Aanvankelijk zal het in ieder geval noodig zijn dat de snelheid, vooral in de steden, ver mindert, want wij zijn nog teveel gewend aan de hoorbare waarschuwing. Eerder echter dan velen zullen denken zal men gewend zijn aan de stille komst van twee- en meerwielige wegverschrikkingen en het gevolg moet zijn, dat de regels van het verkeer zullen worden nageleefd, zooals zij behoferen te worden op gevolgd. Waarmee het lawaai zichzelf zal heb ben overwonnn en het verkeerstempo zich automatisch zal aanpassen. Breda heeft de eer het voorbeeld te hebben gegeven. Den Haag zal in Mei volgen. Maar Breda zal eeuwig de stad heeten. waar de beleefdheid in het verkeer voor het eerst bi toepassing werd gebracht. Zooals met zooveel dingen hangt alles af van het gevoel voor gemeenschapszin en per soonlijke wellevendheid. De paar dagen die Breda nu heeft doorgebracht onder het re giem van de voorkomendheid op verkeersge bied hebben bewezen dat er enkelen zijn die bij intuïtie gevolg geven aan het verzoek: „meer stilte". Anderen zijn er die 't door de sleur van vroeger steeds weer vergeten, en ten slotte is er 't restje dat graag lawaai maakt. De tweede groep zal zich mettertijd wel aansluiten. De laatste kan gedwongen worden. Als men vraagt: „Hoe.is 't er nu mee gesteld in Breda?" dan kan het antwoord niet anders luiden dan: „Prachtig! Het lawaai is bijna even groot als vroeger, want het komt van zooveel kanten op ons afgestormd. Maar er zijn symptomen dat het op den duur zal afnemen. Er is een be gin gemaakt-, de ellendige, overbodige verkeersheiTie op te ruimen. Er is een begin gemaakt de beleefdheid van den gewonen omgang tot het verkeer uit te breiden. Er is met „meer stilte" een begin gemaakt voor „algeheele stilte". Er is een begin gemaakt! Dat is voldoende. Breda is wel haantje de voorste, maaris tóch de be leefdste stad in Nederland! W. SCH. SMIRNOFF OVER SOER. Het Alg. Handelsblad heeft een onderhoud ;ehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan bij de zoo roemrijke snelle retourvlucht naar Batavia in December 1933. Smnirnoff, die in die acht of negen da gen van spuannende werkzaamheid altijd te zamen heeft gezeten met Soer, met dezen .braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maar in vage bewoordingen uit, Maar wat hij zegt, is toch wel heel mar kant. 't Is een antwoord opeen onuitgespro ken vraag. Och, man, wij vliegers van de K. L. M. wij denken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten-weer, door mist, door sneeuw. Wij vliegen en denken maar: 't gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waarlijk niet toereikend om alle geheimenissen van de natuur te doorgronden. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar is is verschrikke lijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee als boven bijvoorbeld als daar boven Sauerland. Zou het misschien ijsafzetting geweest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij 't eigenlijk nooit wat het precies geweest is, nu ze allemaal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waarom heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar Smnirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet ik niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat ie deed. Altijd. En er zal heusch wel een reden geweest zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achterna wordt altijd te veel gepraat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een primatoestel, de motoren waren onberispelijk Soer was een prachtvliegerwaarachtig het zijn daar omstandigheden gemeest, waar de beste van ons waarschijnlijk machteloos tegenover zou hebben gestaan Moet je vanavond nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer eischt deze men- schen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. CREUZBURG VERZOEKT ONMIDDEL LIJKE INVRIJHEIDSTELLING. Zooals men weet zijn eenigen tijd geleden ongeveer 30 Duitsche emigranten, commu nisten te Amsterdam gearresteerd en in het Huis van Bewaring ingesloten. Onder hen bevindt zich het oud-lid van den Duitschen Rijksdag. Creuzburg. Deze heeft thans een request hij de Rechtbank in gediend tot onmiddellijke invrijheidstelling. Dit verzoek is gegrond op art. 2 van de Wet betreffende het toezicht op Vreemdelingen. Maandag is het request in de Raadkamer der Rechtbank behandeld, waarbij reques- trant is bijgestaan door zijn raadsman, mr. P. v. 't Hof Stolk, die tot invrijheidstestelling concludeerde. De Rechtbank zal later be slissen. Prof. Banse weer in actie. Gasvertooning in de residentie WOENSDAG 10 APRIL - 5 Boek over Duitschen opmarsch in het Westen. Nederland moet veroverd worden! MOSKOU. 9 April. (V. D) De „Pravda" publiceert uit het juist verschenen boek van den nationaal-socialistischen Prof. Banse „Volk und Territorium im Weltkriege" het Duitsche plan van den opmarsch in het westen en de veroveringsplannen in het Oos ten tot vereeniging van alle Duitsche gebie den tot een machtigen staat, welker gren zen ver over die van 1914 zullen reiken. Zoo wel Oostenrijk als Nederland zouden ver overd moeten worden, terwijl van bijna alle Europeesche landen, zooals België, Zwitser land, Italië. Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Polen, Lithauen en Denemarken stukken geannexeerd zouden moeten worden, even als van Frankrijk een gedeelte ten Noorden van de lijn Calais-Nancy, teneinde de Noord zeekust tegenover Engeland te beheerschen. De „Pravda" knoopt hier een waarschuwen de beschouwing over het nationaal-socialisti- sche oorlogsgevaar aan vast. GOLDEN LANE. Londen's Vuilste Straat. In Golden Lane wordt uw halsboord het vuilst. Golden Lane is een straat in de City van Londen en een rijksdepartement voor wetenschappelijk en industrieel onderzoek heeft juist ontdekt dat de vuile atmosfeer van Londen nergens zoo vuil is als in die Golden Lane. Geen straat dan in Londen zoo heeft men juist kunnen uitmaken heeft een bedriegelijker naam. Men heeft wel eens verteld, dat er straten in Londen zijn die letterlijk met goud zijn geplaveid. .Pla veisel" moet men hier echter niet te letter lijk opnemen. De straten die zoo rijk zijn var dek hebben vele goudsmidswerkplaatsen er de mannen die er werken schudden goudstof van hun kleeren op straat wanneer zij hun werk verlaten en huiswaarts snellen. Golden Lane is niet zulk een straat. Er zijn geen goudsmidswinkels, wel groothandelshuizen voor lintjes en strikken en veiligheids- scheermesjes. De gouden laan is geplaveid met teer en roet en andere atmosferische, onzuiverheden, welke rookende schoorsteener uitspuwen, dan elke andere Londensche straat. Het rijksdepartement voornoemd plaatst allerwege in Londen zijn instrumenten om het gewicht van atmoferisch vuil in de stad te kunnen bepalen. Geen instrument heeft zooveel werk te doen als dat hetwelk is geplaatst op het lijkenhuisje in Golden Lane. Voor 1933 registreerde het voor de lan met den kostbaar klinkenden naam een ge middeld vuil gehalte van 5.5 ton per vier kante mijl. Voor 1934 was het gewicht bijna verdubbeld. Deze verdubbeling is wat raad selachtig, maar ze is niettemin een feit. Het is alsof de rook der schoorsteenen zich ge. heimzinnig en onweerstaanbaar tot deze straat tusschen het station Liverpool Street en het Hoofdpostkantoor aangetrokken voelt aldus nogmaals bevestigend dat „am Golde haengt nach Golde diaengt doch alles". De nieuw verkregen kennis heeft haar nut. Zij die in en om Golden Lane hun bezigheden hebben of er boodschappen heb ben te doen weten nu dat zij niet met een half doozijn zakdoeken per dag kunnen vol staan om hun gezichten redelijk schóón te houden, maar er een dozijn minstens voor noodig hebben. Ludendorff's zeventigsten verjaardag. Den maarschalksstaf geweigerd? MUNCHEN, 9 April (V.-D.). Naar van welingelichte zijde verluidt, zou Adolf Hitler den voormaligen Duitschen opperbevelhebber generaal Von Ludendorff ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag den maarschalksstaf hebben willen aanbieden, doch zou Luden dorff om onbekende redenen de benoeming tot veldmaarschalk geweigerd hebben. Minister Goebbels heeft aan generaal Von Ludendorff ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een gelukwenschtelegram gezon den, o.a. inhoudende: „Den grooten veldheer van den wereldoorlog, die 4 jaar lang de zwaarste verantwoording droeg, die ooit op menschenschouders rustte, den moedigen belijder van een nieuwe wereldbeschouwing.'' Gisterenavond reeds heeft een delegatie van den Kyffhausner-bond den generaal in zijn woning aan het Starrxbergermeer geluk- gewenscht, waarbij Ludendorff de hoop uit- sprak, dat het nieuwe leger „bezield moge zijn door den geest van de oude weermacht." Een groote menigte stond voor zijn huis ver zameld. De Daily Telegraph meldt uit Munchen, dat generaal Ludendorff aan den vooravond van zijn zeventigsten verjaardag als zijn meening heeft uitgesproken, dat bewapeningsbeper king immoreel is, aangezien het een beleedi- ging is voor de goddelijke en heilige wetten. Hij voegde hier aan toe, dat alleen door een volledig afstand doen van het Christendom Duitschland de noodzakelijke eenheid zou verkrijgen, welke het in 1918 zou hebben gered. Consternatie en hilariteit om drie slachtoffers. Een opsomming der gebeurtenissen. De K XVIII. De laatste zending voor de bemanning. Het Comité „Onze Marine" deelt mede dat er voor de bemanning van Hr. Ms. K 18 nog éen zending zal worden verscheept waardoor het Nederlandsche volk op daadwerkelijke en rechtstreeksche wijze contact heeft met en belangstelling toonen kan voor de op varenden van de K XVIII op hun wereldreis. Deze laatste zending wordt op 26 April verscheept en verzonden naar Fremantle in Australië. Het is dus laatste gelegenheid om tijdens deze reis nog iets voor de bemanning te doen. Het comité Onze Marine (gironum mer 42883 Postbus 6 Den Helder) verwacht dat velen in den lande deze laatste gelegen heid zullen aangrijpen om van hun daad werkelijke belangstelling en sympathie te doen blijken. Betreffende het aanbieden van gedenk raam en herinneringsboek volgen nadere mededeelingen, (Van een onzer redacteuren). Den Haag heeft een luchtaanval ge had. Tot groot vermaak der toeschou wers, tot groote voldoening der auto- rititeiten, sceptische opmerkingen der journalisten. De gebeurtenis concen treerde zich op den hoek van de Groote Marktstraat en het Spui, waarna een bijeenkomst in een gas- kelder van een der groote modehuizen. Hieronder volgt het verloop van den aanval uit de lucht. Insiders wisten, dat om tien uur het groote oogenblik zou aanbreken: de residentie zal uit de lucht worden bestookt. De wind was koud. de menschen wisten van niets, uitgezonderd enkelen die door een toeval er van op de hoog te waren gekomen. De tijd verstreek, het bleef koud en er ge beurde niets. Half elf ongeveer begon de po litie de straten af te zetten, een teeken voor de voorbijgangers, dat de nieuwsgierigheid prikkelde. Men bleef staan, de groepjes werden groepen en in korten tijd dromden eenige kijklustigen om het punt van aanval heen, Autoriteiten van verschillende organisaties verschenen, het ging er gewichtig uitzien. Hoe langer hoe meer politieagenten kwamen, in specteurs. militairen en anderen, die allen hun taak hadden te verrichten bij de afweer van een funesten alles-vernietigenden aanval. Het Spui werd leeg, onze verwachtingen stegen ten top. Wat zal hier wel staan te ge beuren? Om elf uur precies gilde de sirene: „Weest op uw hoede, de vijand komt spoedig!" Het ging door merg en been en we lachten zenuw achtig. Op het trottoir werden bommen klaar gezet, waarvan men zich verbeelden moest, dat ze er nog niet waren en straks door de vliegtuigen zouden worden neergeworpen. Het is tien minuten over elf. De luchtmacht, die Den Haag bestookt, geeft een seintje met een lichtbom en direct daarop ontploffen met hevig misbaar de bommetjes in zakformaat. De wind drijft groote rookwilken over de straat (Insiders weten weer, dat dit mosterd gas is! Drie mannen in overalls duiken achter een schutting vandaan, hijgende naar lucht en storten stuiptrekkend op de straat neer. De menschenzee brult, er klinken uitroepen als „belachelijk", „wat een vertooning" en „het lijkt wel een circus". Door de dikke rijen toeschouwers dringen door gasmaskers onherkenbaar vermomde po litie-agenten en sluiten de straat af, waar toch reeds niemand was. Even daarna verschijnt een politieauto, mannen in overalls plaatsen ro'ode bordjes met het opschrift „mosterdgas" zoodat de goegemeente weet, waaraan de drie ongelukkigen, die den gaskelder net niet kon den bereiken, ten offer zijn gevallen. Onmid dellijk worden gasmaskers te voorschijn ge haald, de geneeskundige dienst verschijnt met ziekenauto's en temidden der consternatie door den verschrikkelijken luchtaanval wer ken fotografen, lachen de autoriteiten goed- keurende en de rest levert commentaar. De straat wordt nu schoon gespoten door de gemeentereiniging de vergaste slachtoffers worden weggebracht, de politie-agenten doen dankbaar hun maskers met slangen en doods- hoofdoogen gelijkende glazen af. In een kelder van het Modehuis, waar op de stoelen den genoodigden een reclamebiljet wordt aangeboden betuigen de autoriteiten hun dank aan alle die medewerkten, spreken de hoop uit, dat een werkelijke aanval nooit zal geschieden en zijn de overtuiging toege daan dat de demonstratie niet alleen een pro pagandistische waarde heeft doch ook als oefening niet mag worden onderschat. ZESTIG SLACHTOFFERS VAN WERVEL STORM. MANILLA, 9 April (V. D.) Het aantal slachtoffers van den wervelstorm, die de Philippijnen heeft geteisterd is gestegen tot zestig. „WILD WEST" PRACTIJKEN IN ORAN. PARIJS, April (V. D.) Vijf met revolvers gewapende bandieten overvielen een post kantoor te Oran in Algiers en maakten twee postzakken buit, die een bedrag van 209.000 francs bevatten. In een wachtende auto wis ten zij te ontkomen. UIT HAARLEM Veertig jaar S. D. A. P. te Haarlem. Herdenkingsbijeenkomst in het Concertgebouw. Rede van den heer Vliegen. De Federatie Haarlem van de S.D.AP. heeft Maandagavond in het Concertgebouw het feit herdacht, dat voor 40 jaar in deze gemeente een afdeeling van deze partij werd opgericht. Omstreeks 8 uur opende de heer S. P. Doek. voorzitter van de Federatie, de bijeenkomst met er aan te herinneren, dat voor 40 jaar, op 5 April 1895, enkele leden tot de oprichting van een afdeeling van de S.D.AP. besloten, waarbij o.a. de heer Joosten. Men zou, aldus spr„ van mij kunnen verwachten een overzicht van datgene wat er in deze 40 jaar alzoo ge passeerd is, doch helaas, dit is niet mogelijk, omdat uit den ouden tijd ons geen gegevens ten dienste staan. We hadden reeds maatregelen getroffen om op deze bijeenkomst één der oprichters, de heer Joosten, te huldigen, doch de onverbid delijke dood rukte hem uit ons midden, al vorens wij aan deze herdenking toe waren. Het is zijn naam die thans een schaduw werpt op deze herdenking, omdat wij hem niet meer kunnen huldigen Aan allen, die met ons gestreden hebben en niet meer zijn, op dezen dag een woord van hulde en dankbaarheid voor hetgeen zij voor de beweging gedaan hebben. In enkele oogenblikken stilte werden hierna de dooden herdacht. .Vervolgens werd door den heer Doek het baanbrekend werk van wijlen den heer Nagt- zaam, pionier in de gemeentepolitiek voor de S.D.A.P.in dankbare herinnering gebracht, waarna hij zijn inleidend woord besloot met een opwekking voor de a.s. verkiezingen. Onder leiding van den heer Bram Bleek rode, kwam vervolgens ten tooneele een groep je artisten onder den naam „Solidariteit". Al vorens met de afwerking van hun programma te beginnen, deelde de leider mede, dat de autoriteiten verboden hadden eenige gedich ten voor te dragen w.o. Van Collem's „Gebed te Waalwijk". Volgens spr, was Haarlem de eenige stad, waar dit het gezelschap over komen was. Op zeer beschaafde wijze werd er gemusi ceerd, gezongen en gedanst en enkele revolu tionaire gedichten gezegd. Rede van den heer W. H. Vliegen. Hierna was het woord aan den heer W. H. Vliegen, die bij zijn verschijning op het po dium met een hartelijk applaus begroet werd. Wat hier in Haarlem voor veertig jaren ge beurd is, zeide spr., heeft vervolgens in het geheele land plaats gegrepen en er is geen land. dat op beschaving aanspraak kan ma ken, waar niet het socialisme is opgestaaix om een aandeel te hebben in de cultureele ontwik keling van dat land. In dezen tijd. a.dus spr., staan we echter voor de vraag, of het socialisme zal voeren naar de overwinning, of dat neergang haar deel zal zijn. Is het socialisme in een dus danige crisis geraakt, dat het gewettigd is te twijfelen aan haar victorie? Het is door de eeuwen steeds zóó geweest, dat een nieuw beginsel, dat haar kracht vindt in de geestelijke bevrijding, eerst dan kwam, wanneer het oude verschrompeld was. Verschillende partijen laten op het oogen blik anti-kapitalistische klanken hooren, het geen naar het oordeel van spr. vooral te con- stateeren valt bij de katholieken. Bij de be strijding van het kapitalisme, is het echter een kwestie van de eerste orde. dat men niet al leen weet wat men niet wil. maar ook wat men wel wil. En juist dit is wat den socialis ten de bezieling geeft. Bij de verdwijning van het kapitalisme, zal er slechts één nieuwe maatschappijvorm voor in de plaats kunnen worden gesteld n.l. de socialistische ordening. In verschillende landen heeft het fascisme met niet gering succes getracht het socialis tisch principe uit te buiten tegen het kapi talisme. Dezer dagen neemt men, zoo zeide spr. dit verschijnsel ook in ons land waar, vooral toegepast door de N.S.B., een nieuwe politieke partij, die zegt geen politieke par tij te zijn. Spr. zeide dit raadsel niet te kun nen oplossen. In de Tweede Kamer heeft Jhr. de Geer eens gezegd, dat wanneer de dokters geen raad meer weten, de kwakzalvers aan de beurt komen. Men schijnt dus nu geen raad meer te weten en de kwakzalver verschijnt. De N.S B. beweert in een verkiezingspamflet den kiezers geen belofte te zullen doen. zoo als de politieke partijen voorheen en thans nog doen. doch in hetzelfde biljet staat een geheele lijst met beloften, die spreker aan de vergadering voorlas. Spr. stelde de vraag wat 't dan wel zou wor den, als de N.S.B. nu eens wel iets zou gaan beloven. De niets belovers spiegelen een we reld voor, waarnaar iedereen zou snakken. Nu aangestuurd wordt op socialistische or dening, is het, volgens den heer Vliegen wel eigenaardig, dat er menschen komen, die met gebruikmaking van den naam socialis me. aansturen op do felste reactie, een reac tie die aanstuurt op vernietiging van wat het socialisme heeft veroverd aan rechten. So cialisme beteekent ordening, terwijl het fas cisme aanstuurt op de dictatuur, het regee- ren van den enkeling, op vernietiging van de verkregen volksrechten. Wanneer een regeering in een democra tisch land niet voldoet aan den eisch van het volk, dan wordt zij naar huis gezonden. In dictatoriale landen blijft de regeering zoo lang zij de beschikking heeft over de geweld- middelen. Hierna ging spreker den chaos, waarin het kapitalisme met zijn vrijheid van productie en distributie ons gebracht heeft. na. Van alles is er overvloed en toch zijn er millioe- nen, die gebrek lijden en niets van dien overvloed kunnen krijgen. We staan versteld van de ontzaglijke kracht en rijkdom, die er is, dank zij de geestelijke vermogens van de menschheid, doch in plaats van een zegen, is dit alles een vloek voor haar geworden. Het eenige wat hier ontbreekt ls een behoorlijke organisatie, is ordening. Dit nu te organi- seeren zal de aaak zijn van de sociaal-demo cratie. De thans gevoerde Nederlandsche politiek, ls naar spr.s oordeel de politiek van het markeeren van de pas. een politiek waarbij men stappen doet, maar niet vooruit gaat. Wat wij echter moeten hebben, is structu- reele politiek, een politiek die het wezen, de structuur verandert. De N.S.B. doet mee aan de Statenverkie zing, om zetels te krijgen in de Eerste Kamer. Aan positieve politiek kunnen zij hier niet medewerken, omdat de Eerste Kamer mist het recht van initiatief. Wat zij wel kunnen is tegenhouden wat de Tweede Kamer beslo ten heeft en dat is nu de fascistische poli tiek. aldus spr. De socialisten hebben de kern te vormen in ons land van de anti-kapitalistische elemen ten, maar tevens de bevordering te bewerk stelligen van de socialistische structuur. Spr. beëindigde zijn betoog met een op wekking om te blijven strijden voor de ver wezenlijking van het socialisme. Zijn rede werd met een langdurig applaus beloond. Hierna had er een korte plechtigheid plaats. De heer S. P. Doek huldigde den meer dan 40-jarigen arbeid dien de heer W.H. Vliegen voor de S.D.A.P. verricht had. Na mens allen bracht hij hem hiervoor hulde en dank en bood hem een bouquet roode an jers aan. Luid applaus steeg uit de vergade ring op. overgaande in het zingen van den „Socialistenmarsch". Na dien was het wederom het gezelschap „Solidariteit", dat de aanwezigen nog gerui- men tijd aangenaam bezig hield. Het gebo- dene werd zeer op prijs gesteld, gezien het hartelijk applaus, dat telkenmale opklonk. De bijeenkomst werd omstreeks elf uur be sloten door den Federatievoorzitter met een woord van dank aan allen, die tot het slagen hiervan hadden bijgedragen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 April. Bevallen 5 April: T. v. d. HolstStroobach, z.; K. M. Böhm—Vreenegoor, z.; M. B. v. d. Hurk—Romijn, z.; W. Griffioen—Wevers, z.; 6 April: p. SchoustraTerol. d.: G. Bouman v. Zuilichem, z.; 7 April: L. RootEnnenga, z.; C. E. HartelLangeveld, z.; M. Zeepvat Mariens, z.; E. Boeree—Thiemann, z.; 8 April: C. J. G. Johnvan Strien, d. Overleden 5 April: C. C. Knipscheer, 85 j., KI. Houtweg; 6 April: C. Huijbensv. d. Vel den, 74 j., Ramplaan: H. C. v. d. Meerde Graaf, 73 j„ Marsstraat; 7 April: J. v. Waarde, 58 j., Paul Krugerstraat; H. A. J. Kaan, 16 j., Acaciastraat.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7