Dames, HET MERKARTIKEL. Berichten in enkele regels Werkkampen voor jeugdige werkloozen. In verschillende provincies van ons land. Initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken. De R-óad van Nederlandsche Kerken voor Practisch .Christendom heeft in het najaa: van 1932 een orgaan in het leven geroepen onder den naam van „Centrale voor Werkloo- zenzóf'g". Deze Centrale heeft veel en goed werk daan; Ze heeft provinciale en plaatselijke co- mité's gesticht èn een groot aantal jonge- meftsChén" ontspanning gegeven telkens ge durende éên'of twee weken. Men-heeft zich afgevraagd of dit echter wel voldoende was. De heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor Werkloozenzorg, heeft in een conferentie mededeeling gedaan van nieuwe plannen. Plannen die op een andere leest zijn geschoeid en waarbij op den voorgrond kwam te staan niet de ontspanning, maar werk. Voor de uitvoering van deze plannen hebben zich twee commissies gevormd uit de „Cen trale voor Werkloozenzorg": een werk-com- missie en een 'inanciesle commissie. Als presi dent van de werkcomfnissie treedt op de heer C. Smeenk uit Arnhem. Deze heeft ons de plannen uiteengezet. Na herinnerd te hebben wat reeds in de afgeioopen twee jaar ge beurd is, zeide hij, dat het niet zoo gemak kelijk is om geschikte werkobjecten te vin den. Men mag niet werk ter hand nemen, dat de arbeidsgelegenheid voor anderen zou doen verminderen. In geen enkel opzicht mag men met het particuliere bedrijf concurreeren dit op eenigerlei wijze schaden. Aan verplaatsing van de werkloosheid heeft men niets. Men moet werk trachten te vinden, waar van vast staat dat het anders niet uitge voerd zou worden. Het behoeft daarom no: geen werk te zijn zonder beteekenis voor het algemeen welzijn. Er is b.v. zeer veel arbeid te doen voor het behoud en verbetering van de bosschen, voor het behoud van het natuur schoon in het algemeen. Maar voorzoo ver deze bosschen in het bezit zijn van particu lieren, kan er al heel weinig gebeuren. De 'middelen ontbreken. Boschbezit levert geen behoorlijk rendement op. Maar in het belang van de schoonheid van ons land, moet het In stand worden gehouden. Ook is het hier daar wenschelijk dat men door den aanleg van rijwielpaden, de bosschen meer toegan kelijk maakt. Vele landgoederen, zoo zeide de heer Smeenk. waarvoor wat te verbeteren valt, zijn in het bezit van publieke lichamen of van vereengingen, die werken voor het gehoud van ons natuurschoon, zij het met beperkte middelen. Maar ook waar zuiver de landgoe deren- nog particulier bezit zijn, worden zij zeker niet uit „kapitalistische" overwegingen in stand gehouden. Wie hier voor het be houd en de verbetering medewerkt, bewijst z.i. ook aan ons volk een dienst. In deze gedachtegang hebben wij, voorge licht door deskundigen w.o. de heer Smeenk, met name Ir. Westhoff noemt, ge zocht naar geschikte objecten. Wij zijn daarin wel geslaagd. Er is gelegenheid om velé jonge menschen te werk te stellenin Gelderland, f# Noord-Holland en Zuid-Hol land ook in het Noorden van ons land. Beschikken wij over de noodige middelen, -dan ligt het in dé bedoeling om op minstens vier vijf .plaatsen gro-otere werkkampen te stichten. Het eerste kamp hopen wij begin Mei te kunnen openen op het landgoed „De Gin- kei" onder Ede. Hier kunnen geregeld, ge durende meer dan een jaar 90 a 100 jonge menschen werken. Iedere groep van 90 a 100 personen kan twee maanden werken, gedu rende 40 uren per week. De arbeid is niet zwaar en dus niet alleen maar geschikt voor land arbeiders of grondarbeiders van profes sie. Ook stedelijke arbeiders kunnen hier een plaats vinden. De jongelui kunnen in het kamp verblijven van Maandagmorgen tot Za terdagmiddag. Den Zondag kunnen zij in rigen kring doorbrengen. Met het oog hierop moet het kamp bezocht worden door jonge lieden uit plaatsen, die in een straal van circa 40 K.M. rondom het kamp liggen. Deze af stand lean tweemaal per week zeer wel per rijwiel worden afgelegd. Na den arbeid is er gelegenheid voor gees telijke ontspanning Georganiseerd worden kampen van in hoofdzaak gelijkgezinden, van Christelijke jonge menschen uit de ver schillende Protestantsche kerken. Natuurlijk is het gewenscht, dat daarnaast ook het reeds bestaande kampwerk wordt voortgezet door de verschillende organisaties. De jonge menschen in de werkkampen zul len ontvangen kost en inwoning en vergoe ding voor de fietsen, eventueel werkkleeding. werkschoenen en een bedrag van f 2 per week. Maar nu de groote vraag: Hoe komen wij aan de benoodigde financiën? Het Rijk helpt kostelijk. Ook de gemeenten, waaruit de jon ge menschen komen," zullen wel een bijdrage geven. Maar hiervoor zorgt de regeering, die met de gemeenten inzake de werkloosheids voorzieningen in voortdurend contact staan. De eigenaren der landgoederen, eventueel ook de jeugdorganisaties, waarvoor het werk ge schiedt, moeten de kosten dragen van mate rialen, technische leiding en toezicht, dat, voor zoover het boschbouw en dergelijke werk zaamheden betreft, zal worden uitgeoefend onder toezicht van de Nederlandsche Heide Maatschappij. Evenwel kunnen en mogen wij, zei de heer Smeenk niet alles van de overheid verwach ten. Een deel der kosten moet door particu lieren gedragen worden. Met name geldt dit voor de kosten, die aan de geestelijke leiding, aan het ontwikkelings- en ontspanningswerk verbonden zijn. Wie in de kampen komt hel pen, moet althans zijn reiskosten ontvangen. Moet hij geregeld assisteeren. dan zal hij ook aan de maaltijden deelnemen. Voor kleeding en schoeisel zal een en ander noodig zijn. Zoo zijn er vele kosten, die niet uit de subsidies van de overheid gedekt kunnen worden. Nu zal van de opbrengst der inzameling^af- hangen of wij aan het werk de gewenschte uitbreiding zullen kunnen geven. Naast het kamp te Ede moet zoo spoedig mogelijk het werk begonnen worden in de nabijheid van de zwaar door werkloosheid getroffen ge meenten in Zuid-Holland (Rotterdam, Dordrecht en omgeving). Er is wat te doen voor het natuurreservaat in Oostvoorne. Ook in het Gooi zijn mogelijkheden; daarbij kun nen o.a. de Amsterdammers worden betrok ken. Eveneens zijn er werkobjecten in de Noordelijke provincies en Overijssel. Wel licht bestaat zelfs de mogelijkheid, dat er ten bate van jeugdorganisaties iets gedaan kan worden ook voor jeugdige vaklieden. Alles hangt evenwel af, zeide de heer Smeenk van den steun, dien wij ontvangen. Reeds lieten zich Christelijke vakbonden en sociale organisaties niet onbetuigd. Er is voor een jaar minstens vijftuigduizend gulden noodig. Maar het is, gezien de breede samen werking, volstrekt niet onmogelijk, om dit bedrag en meer zelfs bijeen te brengen. De secretaris van de commissie de heer J. Schipper te Utrecht, deelde voorts nog mede. dat geen straatcollecten zullen gehouden wor den, maar dat men de halve ton onder geest verwanten hoopt te vinden. Medewerking is reeds verkregen van vele organisaties o.m. van de Nederlandsche kerken voor practisch Christendom. Naar een handelsaccoord met Frankrijk. Onderteekening eener overeenkomst spoedig te wachten. Naar wij vernemen is de heer Lamping niet enkele leden der Nederlandsche delega tie dezer dagen naar Parijs vertrokken waar de besprekingen met de Fransche regeering over de regeling der handelsbetrekkingen hervat zijn. Een Reuterbericht uit Parijs meldt, dat de besprekingen zoo ver gevorderd zijn. dat de ondert-eekening van een overeenkomst reeds binnen enkele dagen wordt verwacht. Centrale commissie voor ziekenfondswezen. Medewerking van de organisaties gevraagd. Naar het Corr. Bureau verneemt overweegt de minister van Sociale Zaken de samen stelling van een centrale commissie voor het Ziekenfondswezen. De minister heeft een aantal organisaties uitgenoodigd zich prin cipieel tot medewerking bereid te verklaren. H.M.'s „AREND" NAAR OOST-INDIë VERTROKKEN. Dinsdag is onder zeer groote belangstel ling H.M.'s ..Arend" bestemd voor de Gou vernementsmarine in Nederlandsch Oost- Indië vertrokken. De „Arend" is een kleine stoomboot, die in 193-0 te Rotterdam, gelijk met H.M.'s „Valk", een zusterschip, van stapel geloopen is. De „Arend" was oorspronkelijk bestemd als opiumjager, doch in verband met de onre gelmatigheden in West-Indië heeft het schip eerst een reis naar de West-Indische wate ren gemaakt. Het schip volgt dus eerst thans zijn oorspronkelijke bestemming. om ook kennis te maken met onze voor treffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube Ivorol-tandpasta tijdelijk een tube Amilda gratis. Ivorol in tuben van 60 en 40 ct. Verkrijgbaar in alle voorname zaken. „Wat Mijnhardt maakt is goed." (Adv. Ingez. Med.) Miss Europa 1934 te Amsterdam. Woensdagmiddag arriveerde met den Parij schen trein aan het Centraal Station te Am sterdam, mejuffrouw E. Toivonen, de Finsche schoonheidskoningin, die het vorig jaar in Engeland tot Miss Europa 1934 is gekozen. Mejuffrouw Toivonen was vergezeld door den Finschen grootindustrieel Kolonel Seri-a- chius en diens echtgenoote. Het gezelschap werd verwelkomd door den Finschen gezant. Z.Exc. A. Sohlberg. Het Carlton.-hotel bood haar bloemen aan. Wij vonden in het Carltonhotel nog even gelegenheid met mej. Toivonen en den heer Seriachius nader kennis te maken. De heer Serlachius vertelde ons, dat hij samen met mej. Toivonen en zijn vrouw een reis door een deel van Zuid-Europa en Noord-Afrika maakte. Hier in Holland, waar men slechts enkele dagen zal vertoeven, komt men in de eerste plaats om een bezoek té brengen aan de bloe mententoonstelling, terwijl de heer Serlachius, die behalve begeleider van Miss Europa ook hout- en papierhandelaar is, hier bovendien verschillende zaken heeft te behandelen. In Helsingfors speelde mej. Toivonen mede in een Finsche komische film, die eenigen tijd geleden haar première beleefde en naar men ons verzekerde, veel succes heeft. 99- 99 DE FRAUDE MET DE BEWIJZEN VOOR RIJVAARDIGHEID. Voor het Haagsche gerechtshof heeft van daag in hooger beroep terecht gestaan J. van T., gewezen directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijzen van rijvaardig heid. De rechtbank te Den Haag heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake van het opzettelijk gebruik maken van. een valsch geschrift, 'teneinde een kastekort te dekken. Als getuige' werd o.m. gehoord dé' heer H. J. van Balen, directeur van den A. N. W. B. De advocaat-generaal Mr. Vermeulen wees erop, dat deze verdachte het vertrouwen als hoofdambtenaar in hem gesteld grovelijk heeft beschaamd. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op nu. J. de Vrieze uit Amsterdam, die clementie pleitte. 1-Iet hof zal over 14 dagen arrest wijzen. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Jaarlijksche vergadering te 's-Gravenhage. De 22ste jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen is Dinsdagmiddag in Den Haag be gonnen, onder leiding van mevr. Eerdmans- de Holl. Aan het jaarverslag van mevr. mr. D. R. E. Oppenheimer—Belinfante ontleenen wé, dat het ledental op peil bleef (33.000) het aantal afdeelïngen bedroeg pp 31 December 90. Aan het Nationaal Crisiscomité kon weer. f 1000 worden afgedragen. Het Jacobafonds behield een batig saldo van f 2100. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten vrijwel met de geraamde bedragen overeen kwamen .terwijl eveneens de uitga ven met de. uitgetrokken bedragen overeen stemden. Aan het Instituut tot voorlichting bij huis- houdelijken arbeid werden ter keuring aan geboden 53 artikelen; hiervan werden goed gekeurd 21 artikelen, aanbevolen 3 en afge keurd 19 artikelen terwijl nog 10 artikelen in keuring zijn. De begrooting voor 1935 werd bepaald op 34.935, de Jacobafondsbegrooting op 6150, die van het Instituut tot- voorlichting bij huishou- delijken arbeid op f 3000. Voor opleidingscur sussen tot dienstboden stelt het bestuur dit jaar f 1000 beschikbaar. Een onderzoek zal worden ingesteld in hoeverre er behoefte bestaat aan pensions voor alleenstaande, oudere huisvrouwen en in hoeverre hierin bij gebleken behoefte door bemiddeling van de vereeniging zou kunnen worden voorzien. Het aftredende hoofdbestuurslid mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenser, werd herkozen. De leden der Vereeniging zijn Dinsdag middag in het gemeentehuis aan de Java- traat ontvangen. De tuintjes gaan kleuren. Niet uitsluitend meer de bollen zijn het, die kleur aan Flora geven. Meer en meer begin nen de vaste planten zich te weren en de voorjaarsbloeiende heesters. De tuintjes krij gen kleur; over de steen en muurtjes han gen de kussens van Aubrietia in rose, paars blauw, donkerviolet en zelfs is er een mooie donkerroode ook, maar die bloeit wat later. Wist u dat Aubrietia zich zoo geweldig uit breidt? Eén plantje is het volgend jaar een kussen en over twee jaar een waterval van bloemen. Net zoo gaat het met de Scheef- bloem. Tberis, die warempel nu al weer vol witte bloemen zit. Ook zoo'n gemakkelijke rotsplant, tenminsteen dat geldt voor Aubrietia ook!als ze volle zon heeft. Alyssum moest eigenlijk in ïederen tuin staan waar Aubrietia is. Alyssum met z'n zilvergrijs blad en de vele trosjes fijne gele bloempjes, die zoo kostelijk harmonieeren met het licht- en donkerlila van Aubrietia. Boven dien kruipt Alyssum lang niet zoo sterk als Aubrietia, dus u kunt het geeltje op den be- ganen grond zetten onder tegen 't muurtje en Aubrietia met 'zijn paarse kussens er boven uit den muur laten groeien. Alyssum '■kan- geen te toehtïgeü" grond- -hebben. Wütn 't heelemaal goed dóen, dan moet ii.de zachtgele Alyssum saxatile citrinum nemen; dat is een buitengewoon fijne tint geel die wondermooi bij uw Aubrietia kleurt. Houdt u van dikke volle trossen ,dan neemt u A. saxa tile fl. pl., de dubbelbloemige. Heeft u in -de rotsgroepen en langs den Lelievijver de bonte mengeling van de wilde Kaufmamii's gezien? Tulipa Kaufmanniana, een species-Tulp die zich prachtig leent voor een losse groep, vooral als u niet alleen de gewone wit-met-roode neemt, maar alle kleu ren dooreen,wit met rood en geel met rood, en crème en rose en een enkele lage vuur- roode ertusschen. Het effect is kostelijk, dat heeft u wel gezien en 't is iets om te ont houden en dit najaar zelf eens aan te plan ten, Heel érg: de moeite waard is ook de Schijn- hazelaar, Coreopsis pauciflora. Het zijn maar kleine struikjes die nu in de tuintjes staan te bloeien, en het is best te begrijpen dat ,u ze van een afstand aangezien hebt voor een erg lichte en. yroege .br.em. Maar bij nadere be schouwing is .het geen brem, maar een aller liefst heestertjes met fijne, zachtgele bloem pjes aan het. kale.hout, een feestelijk sprook jesachtig boompje. Wat.zegt u van de kleinbloemige Narcissen? Is W -P. Milner mét zijn zacht zwavelgele trompetbloempjes geen mooi dingetje? Wer kelijk „schat' 't" is Narcissus nanus, een dwergje met crème bloemdek en gele trompet. En ook wat de Engelschen „Angels' Tears" noemen, N. triandus albus met kleine han gende, crèmewitte bloemen. Het is een wild Narcisje, net als dat wonderlijke donkergele bloempje N. cyclamineus, net een Cyclaampje in het geel. En al zijn het-niet direct minia tuur-Narcissen misschien, de fijne donkergele trompetjes February Gold en March Sunshine vormen al évenzeer een ideaal stoffeering voor uw tuin. Zoo begint het nu aan alle kanten te bloeien: felgeel schitteren de bloempjes van Forsythia (Chineesch klokje) tusschen de kale boomen en groote kleurplekken lila en rood, wit en geel van de primula's trekken ons het bosch in. Meer en meer beginnen de perken met hyacinten buiten te kleuren en de eene mooie narcis na de andere komt in bloei. Van dag tot dag geeft de Flora meer te zien en het zal zoo lang niet meer duren of we moeten twee, drie maal per week gaan kijken om niets van al het moois te missen! L. S. In een tijd, dat niet alleen in het distri butie-, maar ook in het productieproces tal van moeilijkheden te overwinnen zijn, zoekt men om begrijpelijke redenen naar projec ten, die aanleiding geven tot meeningsver- schillen, ja tot conflicten. Het merkartikel behoort tot die onontwarbare puzzles. Het product dus, dat onder een eigen naam ter markt wordt gebracht, een genormaliseerd massaproduct, al is elk massaproduct tot deze groep behoorend nog geen merkartikel. De producent van het merkartikel ziet daar in een krachtig bindmiddel tusschen hem en den toekomstigen consument. Een gedeelte dezer producenten gaat daar mede zelfs zoo ver. dat het zich met het merkartikel ook rechtstreeks tot den ver bruiker wendt en daardoor een of meerdere tusschenschakels overslaat. De winkelier is met deze verkoopmethode absoluut niet altijd tevreden. Het is een der redenen, waarom hij maar matig is ingenomen met het merk artikel. Intusschen is deze uitschakeling in dit geval alleen mogelijk, omdat men te ma ken heeft met een merkartikel, een product dus, hetwelk de verbruiker onmiddellijk her kennen kan. Want het gaat niet in de eerste plaats om de pfoductie van dit artikel, maar om de distributie. Het consumeerend publiek kraait Koning. Reeds langen tijd. De pro ducent van het merkartikel moet den con sument inpalmen. Bereikt hij dat. buiten den distribuant om. da-n gebeurt dat. Is de winkelier naar zijn gevoelen een nuttige schakel, dan zal hij dezen aanvaarden. Te verdeelen valt nl. de marge tusschen kost prijs en kleinhandelsprijs. Ook bij de verdeeling daarvan is de positie van den detaillist dikwijls niet sterk. Ook hier regeert het publiek. Als de merkartike len-fabrikant door een gunstige reclame zijn product onder het publiek heeft weten te brengen en de kooper wendt zich tot den winkelier, dan moet deze tenslotte al is zijn winstmarge nog zoo gering dit pro duct gaan voeren Nu vormt het reclame budget een der belangrijkste problemen bij het propageeren van het merkartikel. De winstmarge houdt met het reclamebudget dus ook nauw verband. Er komt evenwel een oogenblik, waarbij geen omzet vergrooting meer verkregen wordt bij opvoering van de post reclame. Dan komt de belooning van den detaillist eerst recht in gevaar, omdat de grootste producenten hunne productie kun nen opvoeren, zonder dat de reelameDost een hinderpaal vormt. Maar iedere actie lokt een reactie uit. Zoo is het ook hier. De minder bevoorrechte producent immers gaat, onder de bovengeschetste omstandigheid van zijn grootere collega, over tot het garandeeren van een grooter winst voor den detaillist. In dit verband zij ook nog gewezen- op den z.g. vasten winkelprijs der merkartikelen. Het afwijken daarvan heeft voor den betrokken fabrikant alleen beteekenis. indien zijn af zet in gevaar komt, of wanneer de good-will van het merkartikel te lijden zou hebben. Intusschen heeft het merkartikel den con sument „gepakt". Deze ziet daarin een waar borg. een dankbaar object, in den wirwar van artikelen, die hem aangeboden worden. Hij behoeft geen warenkennis meer te bezitten. Het etiket enz. geeft hem de gewenschte aanwijzingen. Kwaliteit en de noodige hy giëne waarborgen het aangeboden merkarti kel. Een zeker conservatisme 'doet hem niet gaarne afstappen, van wat eens beviel. De fabrikant van merkartikelen is daarvan op de hoogte en profiteert er van. Volkomen be grijpelijk. Zoo is het -dan ook verklaarbaar, dat prijsvermindering van het merkartikel jvel eens vermindering van afzet beteeke-nt, omdat de consument daarin kwaliteitsver mindering meent te zien. Voor mijn gevoel heeft de sterke positie van het merkartikel den detaillist in het algemeen in een meer nadeelige, dan voor- deelige positie gebracht. Dit geldt voor de beide schakels in den tussc-henhan-del. De grossier die voor den winkelier o.m. voorra den aanhoudt, waaruit laatstgenoemde kan putten, op het oogenblik dat daaraan be hoefte bestaat, ziet zich eenigermate ver drongen door den fabrikant der merkarti kelen, die ook in staat is den geslonken winkeliers-voorraad aan te vullen. Alleen de geweldige uitbreiding van het aantal merk artikelen is een factor, die ten gunste van den groothandel werkt. Want reehtstreek- sche bediening door den fabrikant moge aanlokkelijk zijn en hem. als muziek in de ooren klinken-, die het aantal tusschenscha kels wenschen te beperken, men vergete nooit, dat het- doen bezorgen door fabrikan ten ook kosten met zich brengt. En dat de-ze kosten zwaarder drukken al naar. gelang de hoeveelheid af te leveren goederen slinkt. De uitgebreidheid van het aantal merkarti kelen is nu reden voor den winkelier om mondjesmaat te betrekken. Maar daardoor is de fabrikant geneigd zich tot den gros sier te wenden. De winkelier zelf krijgt door het merk artikel een in menig opzicht afhankelijke positie. In de eerste plaats door dén.consu ment. Deze verwacht, dat de winkelier de goed ingevoerde merkartikelen in voorraad heeft. Maar daarnaast wórdt de winkelier in veel opzichten gedwongen zich aan te passen bij de verkooppolitiek van den fabrikant. Be zit van warenkennis kan hij voor het groot ste gedeelte „ontberen, want het merkartikel wordt niet ter beoordeeling. van den distri buant gelaten, maar het ontleent zijn be teekenis in hoofdzaak aan de wijze, waarop de fabrikant het heeft weten te pousseeren. De taak van den winkelier is beperkt tot over de toonbank aanreiken. Het merkartikel de gradeert in dat opzicht den winkelier. Het is duidelijk, dat het fabrikanten-merkartikel den groot- en kleinhandel er toe gebracht heeft te zoeken naar een bestrijdings-artikel. Als zoodanig moet men de „eigen merken" dezer groepen beschouwen. Intusschen blijkt wel hoe gecompliceerd het probleem om het merkartikel is en hoe voorzichtig men moet zijn over zijn betee kenis, zonder grondige voorstudie, een oor deel uit te spreken. MOLLERUS. DONDERDAG 11 APRIL TeraardebestelIW Va. Mr. W. de Vlugt AMSTERDAM, 10 April (V.D.) felijk overschot van een der bij de ra Jto!' deLeeuwerig omgekomen personen m Ti' Vlugt, zoon van Amsterdam's bure'eme hedenmiddag onder buiteneed ter belangstelling ter aarde besteld Tegenover de ambtswoning van dr nPW had de politie een strenge afzetting?^ haafd. Hier stonden tal van belaneLu ni' die een eerbiedig stilzwijgen in acht Ten huize van den burgemeester Sa wethouders en eenige goede vrienden gekomen in wier aanwezigheid voor i. r* trek van den stoet dr. B. Wielinga €e„ rouwdienst hield. Tegen half twaalf t rouwauto's voor de ambtswoning ven?1105 had de politie groote moeite om de veïï1*5' derden belangstellenden, die aan de n« van de Heerengracht dicht opeen 'sto-rui bedwang te houden. Ook op de briw v Vijzelstraat hadden zich velen geposte»?^ Hier waren het politieruiters die voor droegen, dat het tram- en' auto-L?1 geen stagnatie ondervond. erï£*? Nadat een der volgauto's van den rouwt met tientallen bloemstukken en vr ;t was volgeladen werd de kist met het stofïK overschot naar buiten gedragen. Velen op dit oogenblik hun ontroering niet Geruimen tijd verstreek voor de bureeiw' ter en de velen, die de plechtigheid od de 2! graafplaats officieel zouden bijwonen in elf volgauto's hadden plaatsgenomen tS/'4 zaam zette de stoet zich in beweging het publiek een diep stilzwijgen in acht n ook langs den weg die de stoet naar de h grafenïs volgde, was er veel belangstelling"' Op de begraafplaats waren zeer velen hu een-gekomen om den doode mede de laaS" eer te bewijzen. Onder hen merkten wii den commissaris der Koningin in u«L? Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell, den comZ' dant van de vierde militaire afdeelin? Baron van Voorst tot Voorst, den garniöi commandant, majoor Boswijk, vele gemeen teraadsleden, directeuren van gemeentedien sten en hoofden van afdeelingen der 2? meente, enz. Toen de kist in den familiegrafkelder vu bijgezet, trad uit den kring der belangstel! lenden allereerst naar voren Dr. Ivan Krno' buitengewoon gezant en gevolmachtigd ml, nister van Tsjecho-Slowakije. Het lot heeft gewild, aldus spr. dat gij op den terugweg naar uw vaderiand dit niet heeft mogen bereiken. Als een gewonde vogel zijt gij gevallen. De elementen der natuur hebben overwonnen op den voort schrijdenden menschelijken geest, ik wf den burgemeester de verzekering, dat zij die hebben gedeeld in de vreugde, ook thans deelnemen in de smart, die hem getroffen heeft. Onze gedachten zijn bij hem. Hierna sprak ir. Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M. „Mit da3 Geschicken Machten ist kein ewigen Bund ze flechten", zei spr. Wij buigen deemoedig het hoofd, als ons kunnen, ons streven moet wijken voor hoogere machten. Daarbij heb ben we ons hier neer te leggen. De slag voof onze maatschappij is groot, maar deernis gaat uit naar de slachtoffers. We staan hier aan het graf van een jongen man, die nog veel beloofde. Het is moeilijk opbeurende woorden te spreken en spr. wil daarvoor inde plaats stellen de hoop, dat de nabestaanden de kracht zullen vinden dezen slag te over< winnen. -Het was vervolgens Dr, Wielenga, die woer den van deelneming sprak voor allen, die ge troffen zijn door de ramp, waarna hij in het bij/zonder den doode herdacht. Hij was iemand, zeide spr., van een zonnige natuur, die veler vriendschap heeft weten te winnen, Zich tot den burgemeester richtende, zeide dr. Wielenga: „Gij zijt door dezen slag' ge. troffen, maar niet gebroken. God heeft u de kracht des geloofs gegeven, het geloof in Jezus Christus, die den dood heeft over wonnen. De plechtigheid werd beëindigd met een korten liturgischen dienst. Dr. Weilenga las psalm 2-9 het eerste en de laatste twee ver zen, om tenslotte het Onze Vader te bid den. Een werkman, die te Winterswijk vo rige week door drijfwerk was gegrepen, is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Door zeer onverwachts oversteken raak te een 11-jarige jongen onder een gemeen telijke autobus te Amsterdam. Hij overleed na enkele oogenblikken. Drie inbraken zijn in een nacht te Al melo gepleegd. Men vermoedt, dat dezelfde personen van alle -drie inbraken de daders zijn. De buit bedroeg ruim f 2100. Twee beluchte Rotterdamsche inbrekers zijn te Delft gearresteerd wegens inbraak in een sigarenwinkel. MAC PHERSON ROBERTSON IN MEI NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal Mac Pherson Ro bertson die zich wereldbekendheid verworven heeft met het organiseeren van de Londen* Melbourne-race binnenkort naar Nederland komen. Den zevenden of den achtsten Mei hoopt hij in Amsterdam te arriveeren. MEISJE DOOR VALLENDE RUIT GETROFFEN Het slachtoffer overleden. Woensdagmiddag omstreeks uur is op oe Haven te Breda de 22-jarige Hendrika Oi.en door een vallende ruit getroffen. Het nieisj werd ernstig aan den hals verwond en is n een uur overleden

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2