HET NIEUWE AVONDBLAD ?0e JAARGANG NO. 136 VRIJDAG 12 APRIL 1935 IJMUIDEP COUPANT PrONNEMENTE N: per week 10 ets., per maand I f rits plus 2/ cents incasso, per kwartaal 1.20 ce, cents incasso, losse nummers 3 cents. ?!UStoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. nés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de reg.sters il'ea, geschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- fli3 ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ri tpeen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen bi1 algeheele invaliditeit: fi00.- bij overlijden; 400.- bij verlies van indvoet of oog: ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnére) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Verjaardag. .De :g van den louis d'or is de Fransche Munt met eenige •rilheid gevierd. De minister van Finan- Germain-Martinwas aanwezig", rtt méldt Havas. en wij andere „goudlan- kunnen zulk een tijding slechts met in- Cfl" mins lezen. Misschien hebben de repu- Snsche Franschen den verjaardag van Gouden Lodewijk,wiens naam directe •'^nerinoen oproept aan de Bourbons en •n absolute monarchie, wel eens vergeten. m tilden als deze denken zij eraan, vie- hem zelfs „met eenige plechtigheid" en rt" J wèi wat zij doen. Want de pers schrijft r't feestje, en dat meneer Germain- Ertin er zelf' bij was, en de Franschen, al wtten zij dan meerendeels geen enkel goud- fk meer worden erdoor herinnerd aan den oniiden standaard, dien ze met elkaar nog JJbezitten en die de regeering wü hand- hSsschien zijn ze wel een beetje ontroerd «eest toen ze van 't feestje lazen, en heb- i! ze gevoeld dat het met zulke feestjes uit zijn als de Standaard viel. r- hoop dat minister Oud een felicitatie heeft gestuurd. Eigenlijk had hij naar 't Ltie toe moeten gaan, om de hartelijke ge- ukwenschen van het Gouden Tientje aan den '-^e over te brengen en een „struik" zoo itmen sommige achtelooze menschen tegen- dlg een bloemstuk aan te bieden. Hij Md'no" verder kunnen gaan, en een gevoel- yVrede kunnen uitspreken in naam van den r.j'den thans verbonden aan den Franc als Peek aan Cloppenburg, als Vroom aan Drees- cunn, C. aan A. daarmee ik alleen maar zeggen wil, dat als te een duikelde de andere mee zou duikelen; toot het overige gaat de vergelijking niet vol leg op. Ook de Zwitsersche minister van Fi- nncién had erbij kunnen komen, een derge- treffend woord kunnen uiten namens zijn Franc. Het Pond, de Dollar, de Lire. de Peseta, of Scandinavische Kronen en de rest zouden er allemaal jaloersch van geworden zijn. De pnsche gedevalueerde troep zou met be schaamde kaken dit volwaardigheidsfeestje hebben aanschouwd. Kunnen wij zooiets niet eens op touw zet ten? De verjaardag van het Tientje zou een deraardigst festijn kunnen worden, met ie Zwitsersche en Fransche ministers als gasten en de Gulden, anders gezegd Pop, ge symboliseerd in mr. Trip, als hoofdpersoon. Ér zou, bij 'n beetje handige regie en met die fantaisie, waaraan ook wij bij tijden rijk rijn, een heel heldentafereel kunnen opge voerd, waarbij de Pop alle aanvallen van 'oocze speculanten afslaat, ze neerschietend met gouden tientjes! Ik hoop dat de menschen, voor wie dit bijkans een heilig onderwerp is, niet boos hierom worden en vinden dat ik hun finan. cieeiste gevoelens profaneer. Zelfs voor de gelcelijkste heilige huisjes moet men af en toe een goede reclame maken, en de Fran- rchen hebben meer verbeeldingskracht ge toond in hun besef van deze waarheid, dan Dat ik niet eens weet op welken dag het Gouden Tientje verjaart, voel ik als een droe- i:i gemis aan hartelijkheid jegens een ouden ::;end uit het verleden. Hij was immer wei- hu en het eenige dat ik op hem tegen had tas. dat-ie altijd te spoedig placht te vertrek- i-:a Wat onzen zilveren Gulden betreft, die n.'d geboren in „het midden der 17e eeuw" en als het niet precieser bekend is, zou Den Haag dus best zijn driehonderdsten ver jaar- jas kunnen aankondigen, om er een extra- ra van te maken. Hij heeft het wel ver- rad, nu ie zoo taai en levenskrachtig blijkt azulke tijden, op zijn leeftijd R. P. IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. Aberdeen verkocht. Naar wij vernemen -' M stoomtrawler K.Pzn. Timmers IJM. 201, 4?êIU1?€n h€eft stilgelegen, naar zijn t-poorteplaats Aberdeen verkocht. De trawler '^ce volgende week derwaarts vertrekken. J&to vernamen wij, dat nogxeen an- nL naar buitenland is verkocht, we visch. In tegenstelling met verleden m nri» de visctl bijna niets opbracht zijn prijzen thans weer zeer hoog. Vooral de wJ|aJw ^ucht gisteren veel geld op. Er - icj tengevolge van den storm weinig boo- dS er verleden week een over- markt, thans is er van alles te weinig. umuider reddingsbrigade. Jen verzoekt ons te melden, dat in ver- R-WiioK6 de verkiezingen, waardoor het V; 'lokaal niet beschikbaar is, a.s. Dins- Seen cf;p^-cur,sus in E.H.B.O. van de IJmui- duingsbrigade gehouden wordt. wedstrijden van v. s. v. des iriiii^?66^ °P den tweeden Paaschdag yr® ha'f drie een oefenwedstrijd 0'S van Schiedam. JA sPeelt V.S.V. haar eersten wed en 5pi kampioenschap van Haarlem t"pn uP et verlichte „Haarlem"-terrein «Haarlem". \I5L00STRom SOEDE REPATRIEERT. Boede HiÜ vernemen zal ds. T. J. van Oostrom Hj dé Wart7t? 1921 tot f926 predikant was team» K "ervormde Gemeente alhier en fcdS werd tot secretaris van de h-naa»ui standplaats Ambon, binnen- fret vaderland zal terugkeeren. De vischvoorziening van Rotterdam. Klachten over de vischauto's van IJmuiden. „Een vischhandelaar' schrijft het volgen de aan het Rotterdamsch Nieuwsblad; Het was j.l. Woensdag weder mis met den aanvoer op de vischmarkt. Den geheelen morgen alweder in weer en wind staan wachten op den aanvoer van IJmuiden. doch omstreeks halféén kwam de langverwachte auto met visch, 1 f zegge één) maar die ééne auto is lang na de andere vertrokken naar Rotterdam, zoodat die andere voor de visch markt bestemde plaatsen er nog niet waren, om de visch door den slager te doen afslaan. Die ééne wagenbestuurder wilde zelfs zijn visch niet laten verkoopen en zeer terecht, van wege de mindere opbrengst bij de an dere auto's vergeleken. De andere beladen auto's zijn op hun gemak in Schiedam en Omstreken een beetje blijven wachten, enkel en alleen om de vischhandelaren wat in de maling te nemen. Wachten is het parool, doch het wegblijven van de markt en het komen tegen één uur is hij duur te staan gekomen, want nu lieten de koopers hen zit ten met de aangevoerde visch. De visch- koopers konden toch niet meer venten of winkelen omstreeks twee of drie uur als alles afgeloopen was met verkoopen en in- koopen. Gelukkig is alles ordelijk verloopen, zoo dat geen politie-beambte behoefde in te grij pen. Toen dan ook het bestuur der visch- vereeniging naar het kantoor van den af slager ging, om de handeling der afzenders mede te deelen, werd eenparig besloten geen visch te koopen. Voorwaar een woord van dank aan den afslager, maar ook aan de voorvechters van deze beslissing. Wellicht is langs dezen weg te bereiken, dat de af gezonden auto's uit IJmuiden op tijd (car 11 uur) aan de markt zijn, iets wat- heel goed kan en de kooplieden kunnen nog dien dag venten en verkoopen om wat te kunnen ver dienen BUREAU VERPLAATST. Het bureau van het P. A. S. is verplaatst van de Trawlerkade naar het perceel Bloem- straat 30. Van a..s Maandag af moeten de bij genoemde organisatie aangesloten werkloozen aan het nieuwe adres stempelen. Ook kustbooten van de Vem in de vaart Invoering van een nieuw type gewenscht. Door de Vem zijn een viertal schepen uit de Haringhaven gehaald met de bedoeling deze in de vaart te brengen bij de reeds varende vloot van deze maatschappij, aldus lezen wij in de IJmuider Federatie. Een en ander zal wel gevolg zijn van het feit dat deze reederij van uitsluitend groote booten althans de in de vaart zijnde het over het jaar 1934 niet slecht heeft gemaakt. De gemiddelde reis besomming van de van deze reederij over 1934 in de vaart zijnde schepen lag een ietsje bo ven de f 3000.wat naar onze meening ruim schoots voldoende is om de exploitatiekosten te dekken, zoo vervolgt het blad. Merkwaardig is, dat hierbij een tweetal kleinere booten zijn. Dit beteeken t öf dat men bij de Vem zelfs voor dit soort schepen den moed nog niet verloren heeft, öf, dat men voor het in de vaart brengen hiervan zich ver plicht gevoelt tegenover den handel en dus tegenover het bedrijf als zoodanig in verband met de vischvoorziening. In het laatste geval zal men dan eigen reederij bedrijf als één geheel willen zien. Maar hoe het ook zij, het is in beide gevallen een verblijdend ver schijnsel. Zoolang er geen ander type schip is voor het uitoefenen van deze visscherij, is het in de vaart houden van de tegenwoordige kustboot in verband met de voorziening van onze markt zeker noodig. Tot nu toe liet men dit over aan die reederijen, welke niet anders dan dit type schip bezitten. Het is goed, dat onze grootste reederij ook wat van het daar zooveel grootere risico als bij de groote booten, jaat nemen. Beter zou het echter zijn als de Vem voorging met het invoeren en beproeven van een beter type schip voor deze visscherij. Het is voor deze reederij een goed teeken, een beter teeken in ieder geval dan de adver tentie van een reederij, welke hierin een schip per en een machinist vraagt met eenig geld om een trawler over te nemen. Als er nog zijn in IJmuiden, die een paar centjes hebben en hier in vliegen, dan zijn deze vlug genoeg verspeeld en gaat de trawler naar den oor- spronkelijken eigenaar terug, waar deze in feite nooit vandaan is geweest. Het is bij de tegenwoordige bedrijfspositie begrijpelijk, dat er nog schippers en/of machi nisten zijn, die hun uit den mond gespaarde met zooveel zorg en moeite verdiende centjes hieraan wagen en zeker zij die in hart en nie ren bij het bedrijf zijn en voor wie het leeg- loopen een gr.uwel is. Hij waagt dit gokje, wat in wezen een wanhoopsdaad genoemd kan wor den en komt in minder dan geen tijd, soms nog voor het uitvaren voor de eerste reis, tot de conclusie, dat het visscherijbedrijf geen be drijf is, dat met een smalle beurs kan worden uitgeoefend. Tot over de ooren in de schuld gaat men naar zee, als de eerste reis mis is, loopt het hopeloos vast naar alle kanten en in minder dan geen tijd zijn de toch zuur ver diende opgespaarde centjes van eigenaar ver wisseld, maar is er met den bewusten trawler niet anders gebeurd dan dat deze 'n paar rei zen heeft gemaakt op risico van dengene, die hiervoor zijn spaarcentjes beschikbaar heeft gesteld. Christ.-Hist. Unie. Verkiezingsvergadering in het Vereenigingsgebouw. In het Vereenigingsgebouw Kalverstraat heeft gisteravond Mr. G. J. N. Schouwen burg uit Amsterdam gesproken in een open bare vergadering van de Christ. Hist. Unie, over het onderwerp: stemt Chr. Historisch De vergadering werd geopend door den heer J. Walthuis. Deze zeide, in zijn openings woord, dat de tijd waarin wij leven een tijd is waarin veel vertwijfeling is en menigeen zich de vraag stelt: waar gaan wij heen? De Christen heeft een houvast, en wil de Christ, beginselen ook in politiek doen door leven, omdat in een buiten de ordonnatiën Gods levende gemeenschap de samenleving vast moet loopen. Mr. Schouwenburg. Deze begon met iets te vertellen over het ontstaan van de Christ. Historische Unie. Indien men op een partij moet stemmen, dan moet men ook iets van zoo'n partij weten. Daarom bespreekt de heer Schouwenburg de geschiedenis der Unie, zooals die zich in 1907 heeft gevormd, na de samensmelting der verschillende Prot.-Christ. groepen. De grond beginselen die toen bij de samensmelting aanvaard werden, werden in het kort door den heer Schouwenburg besproken en toe gelicht. Hierna vestigde spr. de aandacht op de verantwoordeliikhied die rust op de schou ders van de kiezers. Toch. zegt spreker, zijn er velen die eertijds onverschillig hier tegen over stonden. Thans schijnt hier plotseling verandering in te zijn gekomen. Personen die zich vroeger nooit met de nolitiek be moeiden. zijn nu plotseling politiekers ge worden. Hierbij bepaalt spreker de hoorders bij de N.S.B. Deze noemt spreker een politieke slooperspartij. Vervolgens spreekt den heer Schouwen burg over de Christ -Dem. Unie. Spreker be treurt het dat er Prot.-Christ. kiezers zijn die zich zooals de Chr.-Dem. Unie, op zij paden hebben begeven. Sprekende over de linker partijen begint spreker over de S.D.A.P. in welker gelederen een Christen zich nooit thuis gevoelt. Even min kan een Christen zich thuis gevoelen bij de meer gematigden, de liberale partij. Vervolgens staat spreker stil bi.i den ko menden verkiezingsdag. Hierbij herinnert hij eraan, dat de Christ.-Hist. Unie een verleden heeft en ofschoon op dit verleden door tegen standers nog wel eens critiek wordt uitge bracht. erkent spreker gaarne dat de partij "ok fouten heeft, zooals andere, maar daar bij heeft de partii zich tot dusver getoond pen rotsvaste partij te zijn waarom spreker dan ook met. vol vertrouwen de aanwezigen onwekte. om 17 April hun stem uit te bren gen op de Chr.-Hist. Unie. Aan het einde der vergadering werden door eenigen der aanwezigen vragen aan snrëkpr gesteld die door hem werden beant woord. VAN EIGENAAR VERANDERD. Twee inwoners van Velsen, die hun rijwiel hadden geplaatst in de Meervlietstraat kwa men even later tot de ontdekking, dat hun karretjes verdwenen waren. Dezelfde ontdekking deed een inwoner van Bloemendaal, die zijn rijwiel had geplaatst voor een perceel in de Sparrenstraat. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. De Chr. Oranjevereeniging IJmuiden-Oost heeft besloten op 30 April, den verjaardag van Prinses Juliana een feestelijke herdenkings bijeenkomst te houden in het Hervormd Ver eenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Op dezen avond zal o.a. het zangkoor „Het Harpje", directeur de heer S. Wiersma zich laten hooren. De bijeenkomst is alleen toegankelijk voor leden der Oranjevereeniging. HET ORGEL IN DE GOEDE HERDER KERK. Naar wij vernemen zal Donderdag 18 April het orgel in de Goede Herder Kerk worden ingewijd. Vermoedelijk zal het orgel bij deze gelegen heid bespeeld worden door den bouwer, den heer Verweijs van Amsterdam. CONCERT „KUNST NA ARBEID". De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Ar beid", directeur de heer M. Kleij geeft a.s. Zon dagavond een concert in „Het Wapen van Veisen". Een populair programma zal ten gehoore worden gebracht: o.a. de Militaire Marsch no. 1 van Schubert, fragmenten uit Ballet Coppé- lia van Delibes, fantasie uit Carmen, Künstler- leben van Strauss enz. Na afloop is er bal. SCHADE AAN DE SCHROEF. De alhier binnengekomen torpedojager G 13 heeft bij het manoeuvreeren voor de aan legplaats schade aan de schroef bekomen. Het marinevaartuig werd door de sleepboot Junior door de Zuidersluis naar binnen ge sleept. VELSEN TERUG UIT DE WERKVERSCHAFFING OM TE STEMMEN. Naar wij vernemen zullen de arbeiders uit onze gemeente die tewerk gesteld zijn bij de werkverschaffing te Rollecate Woensdag 17 April des middags 3 uur in Velsen komen om in staat te worden gesteld, hun stemplicht te vervullen. Den 23en April dus na de Paschen vertrek ken zij weer. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 422 bouwvakarbeiders, 350 metaalbewerkers, 35 kantoorbedienden, 23 huisbedienden, 37 hout- beperkers, 436 visschers, haven- en transport arbeiders, 681 losse en fabrieksarbeiders en 341 arbeiders in overige beroepen. Verder be neden den leeftijd van 18 jaar: 4 bouwvak arbeiders, 16 metaalbewerkers, 7 kantoorbe dienden, 2 visschers, 50 losse en fabrieksarbei ders en 10 in overige beroepen. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg derhalve 2420. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT" „Rivalen" en „Carnaval der Liefde". „Rivalen" (The Bowery) is een spannend verhaal van twee rivalen, die een hevigen strijd voeren om de heerschappij van The Bowery, een deel van New-York, dat rijk is aan kroegen en „saloons" Wallace Beery ver tolkt de rol van Chuck Connors. Verder zien we in deze rolprent tal van sterren als George Raft, Jackie Cooper, Fray Wray, Pert Kelton enz. De korte inhoud van deze film is als volgt Chuck Connors, eigenaar van de grootste en mooiste kroeg in die buurt, heerschte er als een ongekroonde koning. Chuck was de popu lairste man van de Bowery en zijn privé- brandweercorps was zijn trots en glorie. Wel iswaar kon Steve Brodie die ook een brand weercorps had tot zijn concurrenten ge rekend worden, maai- vooralsnog bleef Chuck de baas. En met Chuck deelde de kleine Swipes zijn aangenomen zoon in de populariteit van zijn goedhartigen vader, die ruw van bol ster, doch week van kern was. Bij een brand in de Chineezenwijk komt het tot een formeelen veldslag tusschen de brand weermannen van Connors en die van Brodie Chuck Conners en de zijnen winnen, maar Brodie zweert wraak. De gelegenheid daartoe doet zich voorloopig nog niet voor en Brodie weigert om zijn tegenstander op een gemeene manier onschadelijk te maken. Het leven op de Bowery gaat door. Bij Chuck is echter iets De Boulder-dam in den Noord- Amerikaanschen staat Nevada, een van de grootste stuwdammen ter wereld, zal in Mei gereed komen. veranderd. Hij heeft een lief en onschuldig meisje uit de handen van een paar schurken gehaald en haar uit medelijden in zijn huis als huishoudster aangesteld, tot groote woede van Swipes, die het leven zonder Lucy veel leuker vindt en het meisje vaak plaagt. On zekeren dag als Swipes het meisje heeft opgesloten komt het tot een ruzie tusschen Chuck en den jongen, die stijfkoppig is en wegloopt, om een onderdak te vinden bij Steve Brodie. Als Steve van Swipes hoort, dat een vrouw oorzaak van de ruzie tusschen de beide goede vrienden is, gaat hij eens poolshoogte nemen en hij wordt hals over kop verliefd op de knappe Lucy, die echter gereserveerd doet, omdat zij voor haar beschermer Chuck groote waardeering en dankbaarheid koestert. Intusschen loert Steven Brodie nog steeds op een kans om de plaats van Chuck Connors op de Bowery in te nemen. Deze kans doet zich voor als een groote bierbrouwerij hem een groot café aanbiedt, mits hij iets doet, waar van de heele wereld zal opkijken. Hij besluit dan van de groote Brooklyn-Brug naar bene den te springen. Men noemt het waanzin, de politie verzet zich en men acht deze daad levensgevaarlijk. Chuck wedt zelfs met Steve om alles wat hij bezit z'n café dat hij den sprong niet zal doen. Groot is de menschenmenigte als Steve Brodie zijn sprong zal wagen. Het plan om een pop in het water te gooien moet hij op 't laat ste oogenblik laten varen, omdat de pop ge stolen wordt. Maar Steve is niet bang en ten aanschouwe van 100.000 menschen na de politie listig verschalkt te hebben springt hij naar beneden. Chuck heeft tot zijn spijt de gebeur tenis niet kunnen meemaken. Carrie Nation en haar helpsters die strijden voor een al gemeene drankverbod en een waren kruistocht tegen de kroegen houden zijn juist in aan tocht als Steve Brodie ieders aandacht vraagt. De drankbestrijdsters komen bij Chuck's kroeg als deze hoort, dat Steve den sprong gewaagd heeft en in leven is gebleven. Hij geeft Carrie Nation en de haren toestemming om de heele kroeg kort en klein te slaan. Steve Brodie is de gevierde man op de Bo wery Chuck Connors heeft afgedaan en hij besluit door armoede gedreven om dienst te nemen als soldaat. De Spaansch-Ameri- kaansche oorlog van 1898 is uitgebroken en er worden vrijwilligers gevraagd. Chuck teekent dus. Het leven biedt hem niets meer. Alle vrienden hebben hem verlaten. Swipes is weg, Lucy heeft zich met Steve Brodie verloofd. de Bowery kent hem niet meer. Maar in de ellende komt Swipes terug. Hij houdt van Chuck en kan hem niet in den steek laten nu 't zoo slecht gaat. Dat geeft den grooten man weer moed en wanneer men hem dan vertelt, dat Steve Brodie heelemaal niet van de brug gesprongen is men heeft im mers de pop gevonden! daagt hij Steve uit tot een tweekamp. Zij strijden een verbitter den strijd. Chuck winthij Ls weer de sterke en populaire maneen brouwerij zal een nieuw café voor hem bouwenals hij uit den oorlog terugkomt. Steve Brodie ligt gewond in 't ziekenhuis. Men brengt Chuck ter confrontatie bij hem, doch hij is te sportief om iets te verraden en ontkent met Chuck gevochten te hebben. Dank zij Swipes verzoenen de aarsvijanden zich. Chuck haal Steve over om ook dienst te nemen en zoo zien wij aan het slot de beide rivalen broederlijk naast elkaar in den troep, terwijl de kleine Swipes, verborgen in een munitie wagen, met hen meetrekt. „Carnaval der Liefde" is een film van een ander genre. In deze film kan men onze Ne- derlandsche filmster Lien Deijers bewonderen. Deze film is vooral voor muziekliefhebbers aan te bevelen. verbouw-verbod van aardappelen. In verband met het voor 1938 uit te vaar digen verbouwverbod van de aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen zullen vele ver bouwers van deze rassen er toe moeten over gaan, pootgoed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van onthef fing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voor komen, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit pootgoed reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo de Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aard- appelwratziekte vatbare rassen verbonden zijn te verminderen, is het in de hoogste mate gewenscht ter vervanging van de ver boden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zijn. Tot deze rassen behooren o.a. de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgeno men geelvleezige rassen. Bevelander, Noor deling, Souvenir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preus- sen. Alberta en Juli en de witvleezige rassen: Albion, Hellena, Concurrent, Parnassia, Ma jestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de rasechtheid. Het te velde goedgekeurd pootgoed, voorz'en van certificaat en plombe van de N K. geeft bijzondere waarborgen van ecb l-c .d. Bij aanschaffing van niet te velde gekeurd pootgoed trachte men op andere wijze de noodige zekerheid te verkrijgen, in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1