hoofdprijsf100.- HaofU dus uüsiuiieud êif de deeêueuteude wiukeiiets ie (Juouden-Oost. VRIJDAg 12 APRIL 1935 Slachtoffers der Leeuwerik ter aarde besteld. /STERDAM, 11 April (V. D.) Vanmiddag de begraafplaats ZorSVlied aan den t iriiik de droeve plechtigheid plaats ge- n dè ter aarde bestelling van de vijf ;"jd w»meu leden van de bemanning van het toestel Leeuwerik, dat Zaterdag jl. op ^Ssche wiize is verongelukt bij Brilon. 2°o1 ver voor den aanvang van de be- l hoerschte op het anders zoo stille f'ïïiroote drukte. Ji's rijden af en aan. Honderden wa- Sar het kerkhof gekomen om de laat- ren pt te bewijzen aan de mannen van de Leeuwerik, die gevallen zijn bij het vervullen ^De^Wie^irad voor een sterke afzetting guur en koud op de begraafplaats. 25Zt graf. dat zich bevindt op het i wp oedeelte van het kerkhof was een ZZe bloemenschat opgesteld. 'r waren tientallen kransen. T de omgeving van het graf was een groo- f^veeiheid luidsorekers gemaakt, die het jo'Sjk maakten de redevoeringen te vol- 8 nm ruim een uur kwam de F 22, de Lap- d die lans over de begraafplaats vloog „era laats ten groet te brengen. TeVen kwart over een arriveerden de eer- ^.iSigwaren de heeren A. Piesman. di- - teiir der KX.M., E. Enthoven, voorzitter „den raad van bestuur van de K.L.I.M.. ^houder J. ter Kaar. mr. Smeenge, H. c. p Ede van der Pais, waarnemend direc- Lp van den luchtvaartdienst, als vertegen- ordper van den minister Waterstaat, die «ten/den directeur van den Luchtvaart- ienst vertegenwoordigde, de directeur van !'tT was vertegenwoordigd door den alg. j«r. mr, J- F. van Royen en de heer W. R. "volwaren talrijke collega's van de om- „komen vliegs en vele leden van het perso- feel der Ki M. diensten aanwezig. Rede van den heer Piesman. jn de eerste plaats heeft de directeur, de heer A Piesman, namens de K.L.M. een laat- groet aan zijn gevallen mannen ge- vrienden, zeide de directeur wanneer ra zoo straks aan den schoot der aarde toe vertrouwen deze vijf jonge luchtvaarders, en »aan onze gedachten uit naar de beide die daar bij Brilon het leven lie- L Ons hart is vervuld met weemoed en als we straks huiswaarts gaan is er voor altijd plaats in ons hart voor hen allen, die het le- ïen verloren, opengehouden. Allen die gevallen zijn, zij hadden geen vrees alleen de vreeze des Heeren en naar Hem'zijn hun gedachten gegaan in hun laat ste stonde. Hun taak hier is geëindigd Dit ongeluk heeft ons weer geleerd, dat wat jnenschen maken en organiseeren nooit on feilbaar is. Maar de ontwikkeling gaat voort. Wat nu niet kan zal binnenkort regel zijn, dank zij de wetenschap en de techniek. Wij hopen dan ook dat het offer van deze men- schen niet tevergeefs is geweest. Een zwaar offer, een bewijs van de gevaren tegenover den velen zonneschijn,-dien de vlie gers ook hebben. Uw kameraden zetten even wel" uw schoone werk rustig voort! Soer, Prillwitz, Weiman, Klein, Wingelaar, -gij hebt u in uw leven geheel gegeven. Ik tfank'u .voor uw groote gaven en uw .toèwij-, ding Voor uw nabestaanden moge het een troost zijn en berusting geven, dat gij uw werk met zooveel liefde verricht hebt. Gij waart één in uw arbeid, gij zijt ook in den dood ver- eènigd en zult tezamen rustenRust in vrede Diep ontroerd hoorde mem deze woorden aan. De heer E. Enthoven, voorzitter van den iajd van bestuur der K. N. I. L. M. herdacht speciaal de heer Prillwitz. Van hem kan ge tuigd worden dat hij een welbesteed leven heeft gehad, een leven dat geheel in dienst stond van de hooge taak, die hij op zich had genomen, een-taak die voor hem een vervul ling van zijn leven was geworden. De derde spreker was de heer J. ter Haar, wethouder der gemeente Amsterdam, die sprak namens het gemeentebestuur. In deze plechtige ure, bij het stoffelijk overschot van de vijf jonge, omgekomen K.L.M.-mannen, wil ik getuigen, aldus sp., van de groote waar-1 deering en de bewondering, die het gemeente bestuur steeds heeft gekoesterd voor het prachtige werk der K. L. M.; voor het werk ook van piloten, mecaniciens en marconisten Weest overtuigd, zoo eindigde de heer Ter Haar. van de waarachtige deelneming van het Amsterdamsche Gemeentebestuur. De Burgemeester van Nieuwer Amstel, Mi". Haspels, zeide dat zijn geheele gemeente innig medeleeft met het tragisch lot van hen, die omgekomen zijn bij het verongelukken van de „Leeuwerik". Vervolgens sprak de heer Eggink, burge meester van Havelte de geboorteplaats van Soer. De Burgemeester sprak mede namens den Commissaris der Koningin in Drente. Tragisch en vreeselijk, zoo zeide hij, was de ramp, die zeven menschenlevens kostte.Onder hen was een stoere trouwe Drent, Soer. Drente weet dat hij zijn leven aan zijn plicht heeft opgeofferd. Tot in lengte van dagen zullen de Drentenaren hem dankbaar ge denken. Vervolgens voerde de heer Stemerding, wethouder van Rotterdam het woord en gaf namens het gemeentebestuur uiting aan de droefheid en het medegevoel in dit vreeselijke gebeuren. Mr.- Harm Smeenge lid van de Eerste Ka mer, herdacht Soer als Drentenaar. Een slotwoord sprak daarop Ds. Konings bergen. Als Evangelieprediker, zoo zeide hij, ben ik in uw midden om een woord van hart tot hart te spreken. Wij kunnen niet spreken van het waarom van de groote droefheid, die thans in onze harten is. Woorden van troost kunnen wij niet spreken, slechts God kan troost brengen in deze moeilijke en zware uren. Het orgel deed hierop het slotkoor uit de Matthaus Passion van Bach hooren. Hierop werden de vijf kisten, welke bedekt waren met witte seringen en aronskelken, naar buiten gedragen, en vervolgens ging het grafwaarts onder de tonen van het orgel, dat „Ases Tod" ten gehoore bracht, welker klanken door middel van de luidspre kers ver werden uitgedragen. De kisten met de stoffelijke hulsels van P. Soer, E. A. J. Prillwitz, P. Weiman, H. Winge laar en Th. van der Klein werden vervolgens op het door balken afgedekte graf geplaatst, waarna mevrouw Soer als eerste der familie leden bloemen over de lijkbaren strooide. In den koud An wind, die in felle vlagen over de open vlakte blies, schaarden zich de familie leden rondom de groeve. Kransen werden aangedragen, waarmede het graf en de kis ten langzamerhand geheel aan het oog werden onttrokken. De Burgemeester van Nieuwer Amstel Mr. Haspels, sprak daarna, hoewél hij zelf niet tot de familieleden behoorde, namens hen eenige woorden van dank. Tenslotte sprak kapelaan Van der Klein uit Beverwijk, een broer van den omgekomen radiotelegrafist, de gebeden uit, welke deel uitmaken van de beaardingsplechtigheid. De teraardebestelling van den heer Briel. Zeer veel belangstellenden zijn getuige ge weest van de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer Briel op het Protestantsche kerkhof „De Bieberg" te Gin- neken. Op Ginneken's grondgebied heeft de burge feester van Ginneken de heer Jhr. mr. F. Ser- raris een krans namens de gemeente aan den lijkwagen gehecht. Hierna arriveerde de stoet te Ginneken alwaar directeur ehhoofdper- soneel van de A.K.U. en vele andere belang stellenden aanwezig waren. Op het kerkhof waren nog verschillende autoriteiten. Toen de kist langzaam in de groeve was neergedaald, trad als eerste spreker ds. Ter Haar Romerey naar voren. Spr. voegde mevr. Briel en hare kinderen woorden van troost toe en noemde den overledene een stoe- ren werker, die een voorbeeld voor allen was. De heer Stoelemeijer voerde het woord na mens het bestuur der H. K. I., de directie der maatschappij en zusterfabrieken. Hij sprak woorden van dank voor de toewijding en de kennis van den overledene voor de zaak. Hij noemde den heer Briel een voorbeeld voor zijn collega's. Tenslotte spraken nog de heer Andries. namens de Verkoopcentrale, de heer Pauw, namens de K.L.M., de heer Eggelte, een vriend van den overledene, waarna de zoon van den heer Briel allen dank bracht voor de betoonde belangstelling. Burgerlijke kantongerecht zaken worden goedkooper. Wetsontwerp ingediend. Minister Van Schaik heeft heden het reeds eenigen tijd geleden aangekondigd wetsont werp tot wijziging van den eersten en twee den titel van het tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken, bij de Tweede Kamer ingediend. De minister is, blijkens de memorie van toe lichting, van oordeel, dat met het aanvullen van leemten en verduidelijking van eenige be palingen behoort te worden volstaan. Tege lijkertijd is. er naar gestreefd, het beginsel, dat alleen recht dient te worden geheven voor verrichtingen van de griffiers, meer tot uit drukking te brengen. Bovendien wordt voorgesteld, de vaste som in gedingen voor den kantonrechter te ver lagen tot 5 ten einde daarmede tegemoet te komen aan de wenschen van hen, die meenen dat het tarief bij kantongerechtzaken te hoog is GEEN GESLOTEN VISCHTIJD VOOR ZEELT. Naar de Visscherij-inspectie mededeelt, is bepaald, dat voor de zeelt dit jaar geen ge sloten tijd wordt vastgesteld. Het is derhalve toegestaan de zeelt welke ln de aalvischtuigen wordt medegevangen te behouden en te ver handelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den gesloten tijd voor de vischtuigen geen wijziging is gebracht, zoodat het gebruik van andere vischtuige dan de aalvischtuigen tot en met 21 Mei verboden blijft BOSKOOPSCHE BLOEMENTENTOON STELLING WEER GEOPEND De schade, welke door den hevigen storm aan de Boskoopsche bloemententoonstelling was toegebracht, is reeds zoover hersteld, dat de expositie heden weer is opengesteld Gearresteerde Duitsche emi granten in hongerstaking. Te Amsterdam en op fort Honswijk. In het Huis van Bewaring te Amsterdam ziin de 21 aldaar opgesloten anti-fascisti sche Duitsche emigranten, waarschijnlijk a1c orotest tegen de overbrenging van zeven bunner_ naar het intemeering?kamp fort Honswiik. in hongerstaking eegaan. Naar wi.i vernemen ziin ook de Dinsdag 1.1 naar fort Honswijk overgebrachte Duitschers als protest tegen hun interneering. een hon gerstaking begonnen. De vergiftiging te Nederweert. Dolle kervel de oorzaak. Zooals gemeld, zijn op 18 Maart j.l. twee zoontjes uit het gezin van den arbeider L. te Nederweert, bij wie zich vergiftigingsver schijnselen voordeden, plotseling gestorven. Haar wij vernemen heeft het ingestelde schei kundige onderzoek door dr. Waegeningh uit Maastricht in samenwerking met dr. Hulst uit Leiden thans uitgewezen dat de vergifti ging is veroorzaakt door het eten van een wortel van de zwaarvergiftige waterscheer ling. Na de vergiftiging werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en langs den weg, welke door de jongens was gevolgd op weg naar hun woning een wortel van deze waterplant, waar aan was geknabbeld gevonden. K.N.A.C. EN AUTOMOBIELHANDEL. Contactcommissie samengesteld. Het in de buitengewone algemeene verga dering van de Kon. Ned. Automobielclub van 10 Januari jl. goedgekeurde rapnort van de commissie welke tot taak -hérd de bestudee ring van de vraag: „Hoe moet zijn de ver houding van de K.N.A.C. tot het door haar gebruikte tijdschrift en tot den handel", heeft geleid tot de instelling van een contactcom missie. bestaande uit afgevaardigden van de K.N.A.C, en van de Ned. Ver. Rijwiel en Automobiel Industrie. Voorzitter dezer com missie is-de voorzitter der K.N.A.C.. mr. J. Linthorst Homan. Namens de K.N.A.C. ziin benoemd tot leden, de heeren Mr. A. B. Bom- mezijn, mr. G. H. E. Nord Thomson en jhr. W. A. van den Brandeler en namens de R.A.I de heeren K. Landeweer, L. M. Manson en van Rongen. VEREENIGING DE ZAANSCHE MOLEN 10 JAAR. Wij vernemen, dat de vereeniging „De Zaansche Molen", die dezer dagen tien ja ren bestond, dit feit hoopt te herdenken met een tentoonstelling in enkele lokalen van de Ooenbare School te Koog a. d. Zaan. Kinderen veroorzaakten een grooten brand. Twee boerderijen en vijf schuren verwoest. Donderdagmiddag te omstreeks kwart voor twee brak brand uit in de boerderij van den landbouwer M. van Dam te Wezen gemeente Oldebroek. Oorzaak van den brand was. dat kinderen in het achterhuis met lucifers heb ben gespeeld. Door den hevigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen. zoodat weldra de geheele boerderij In lichter laaie stond. Ook de drie om de boerderij gelegen schuren vatten vlam Ook de naast gelegen boerderij van den landbouwer C. Hartman en twee in de nabij heid gelegen schuren benevens een hooi berg gingen ln vlammen op. De stoomspuit uit Oldebroek was spoedig ter plaatse. Te gen de geweldige vuurzee was evenwel, mede tengevolge van den buitengewoon hevigen wind niet veel uit te richten. De brandweer kon niet voorkomen, dat de twee boerderijen en de vijf schuren totaal afbrandden. Een villa van den heer Hartink benevens de boerderij van den landbouwer van dei- Kolk liepen nog een oogenblik zoo groot ge vaar dat beide door de bewoners moesten worden ontruimd. De brandweer kon even wel voorkomen dat ook deze een prooi dei- vlammen werden. Van den inboedel van de boerderijen kon niets gered worden. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Beide landbouwers zijn verzekerd. Ook brand te Oss. Te Oss is door onbekende oorzaak een boerderij van G. Buuts tot den grond toe af gebrand. De brandweer kon wegens gebrek aan water geen hulp bieden. LIJN I. 'k Hing aan het Lusje van Lijn I. Juist opgerezen Voor 'n moedertje. Naast haar zat 'n Heer Een boek te lezen. De conducteur gaf hem beleefd 't Retourtje. Hij nam het aan zonder een blik Of een bonjourt je. De tram stopte. Een vrouw met 'n kind Kwam aarz'lend binnen. Wist in de volte blijkbaar niet Wat te beginnen. Zij greep, nog hijgend, naar de lus Boven het Heertje. Dat even opzag met 'n gezicht van Wat mankéért-je? Zijn been optrekkend las hij door, Waarbij hij lachte. Niet tegen mij, niet tegen 't kind, Maar om 'n gedachte. Nieuwsgierig boog 'k mij over 't boek En las toen even De Titel: „Brengt wat Zonneschijn In 't dag'lijksch Leven". (Auteursrechten.) HARRY PONS. FABRICAGE VAN ALCOHOL UIT SUIKER BIETEN. Op 9 dezer heeft de secretaris-generaal van het departement van economische zaken mr. dr. A. A. van Rhijn, de door den minister in gestelde commissie voor een onderzoek om trent de mogelijkheid van de fabricage van alcohol uit suikerbieten geïnstalleerd. Vader en zoon staan terecht. In den avond van Zondag 27 Januari j.l. werd de gemeente Zoeterwoude in opschud ding gebracht door een ernstig misdrijf. Het slachtoffer van dit misdrijf, de onge veer 25-jarige losse werkman van Polanen uit Leiden werd door een broer van het meisje waarmee hij tegen den wil van haar familie omging,in de gang van de woning van dit gezin door een twaalftal messteken zóó ern stig gewond, dat hij tijdens het transport, naar het ziekenhuis te Leiden aan de gevol gen is overleden Spoedig daarop werden de 23-jarige F. W. van K. en diens 50-jarige vader A. van K. door de politie gearresteerd, waarbij de zoon bekende de messteken te hebben toegebracht en de vader toegaf van P. met een stuk hout te hebben geslagen, terwijl een met bloed be smeurde gaspijp in beslag is genomen. Donderdag stonden beiden voor de Haag- sche rechtbank terecht. De Officier van justitie eischte tegen den zoon 8 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en tegen den vader 3 jaar wegens zware mis handeling. Bezuinigingsontwerp laat op zich wachten. Indiening eerst over eenige weken. Het advies van den Raad van State over het algemeen bezuinigingsontwerp is, naar wij vernemen, in den ministerraad van Dinsdag in behandeling geweest. Er komen in dit advies echter enkele be schouwingen van principieelen aard voor, die nog nadere overweging vereischen, zoodat ver moedelijk in den loop van de volgende week een tweede ministerraad hieraan zal worden gewijd. In verband met een en ander zal de in diening van het ontwerp nog wel ongeveer twee weken op zich laten wachten. Een derde van het 60 millioen- plan besteed. Verschenen is het derde drie-maandelijk- sche verslag van het Werkfonds, loopende van 15 December tot en met 15 Maart. Thans zijn de volgende gelden vastgelegd: voor den huishoudelijken dienst f 62.950 en voor rijkswerken in totaal f12.075.625,65; voor werken van andere publiekrechtelijke organen f 6.438.150; voor 31 industrlëele projecten f 1.716.014 en voor andere werken f20.000. Het totaal bedraagt dus thans f 20.312.739,65. Scheepvaart op het IJselmeer gestremd. Schepen bij Pampus aan den grond. DURGERDAM, 11 April (V. DOp Pampus daalde de waterstand door den hevigen wind tot 1.60 meter beneden A.P. zoodat de schepen aan den grond liggen. De Oranjesluizen zijn thans gesloten met het gevolg dat de scheepvaart van Amsterdam naar het IJselmeer gestremd is. Mengelberg naar Los Angeles Een tiental concerten in den Hollywood Bowl. AMSTERDAM. 11 April. Prof. Dr Willem Mengelberg heeft een uitnoodiging ontvan gen om in den a.s. zomer een tiental concer ten te Los Angeles in den bekenden Holly wood Bowl te dirigeeren. Prof. Mengelberg heeft deze uitnoodiging aangenomen. JUdam-CmmM o *e:>ve ttmiden- ÓGst-VGGtuil Vraagt bij iedere deelnemende winkelier kenbaar aan een kaart deelnemer-Winkelweek bij aankoop van 50 cent een bon. Vult op de lijst welke U voor lO bonnen bij DULLER's KAPPERSHUIS, KALVERSTRAAT kunt krijgen de onbekende artikelen - welke in de etalages der deelnemers liggen in en U kunt MEEDINGEN NAAR HONDERDEN PRIJZEN, WAARONDER EEN

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3