HET NIEUWE AVONDBLAD Stemt Vlekke Lijst 7 Velsen's nieuwe burgemeester. Stemt N.S.B. - Lijst 7 - Vlekke UatkspeMMleu de groote openbare vergadering Nationaal Socialistische Beweging in Nederland KAMERAAD VAN KAMPEN Entree 15 cent. Vraagavond voor ieder! 20e JAARGANG NO. 138 MAANDAG 15 APRIL 1935 IJMUIDEP C DU PA NT „ORNEMENTEN: per week 10 ets., per maand A cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, gantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. honnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers meeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- cef rri tégen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen innn hij algebcele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van band, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Mr. M. M. Kwint, thans burgemeester van Zuilen, benoemd. Mr. M. M. Kwint. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Yelsen mr. M. M. Kwint, thans burgemeester tan Zuilen. Mr. Kwint, die de zoon is van den Utrecht- Khen Hervormden predikant ds. Kwint, werd cp 27 April 1898 te Nieuw en Sint Joostland in Zeeland geboren. Hij is te Utrecht leerling ge west van het Christelijk Gymnasium, waarna 'lij student werd aan de Utrechtsche Universi- wt. In de Senatus Veteranorum was hij een «er gezien lid. Na zijn promotie in 1924 kwam eij op de gemeentesecretarie van Maarn, waar ce reserve-ritmeester Everwijn Lange burge meester was. Toen baron Van Tuyll van Se- rooskerkeii aftrad als burgemeester der ge- ?05inte Zu.ilei^. werc* mr. Kwint op 9 November wl tot tijdelijk burgemeester dezer gemeente benoemd, in afwachting van een mogelijke annexatie van Zuilen door Utrecht. Deze an- jaatie bleef echter uit en op 15 Maart 1934 volgde de definitieve aanstelling van den heer wint als burgemeester van Zuilen, welke ge rente zooals men weet onmiddellijk aan "tocht grenst. Mr Kwint is een groot liefhebber van de Paardensport en van de jacht. Bij den A. N. ïL 13 hij' .consul voor het ruitertoerisme. ■•oer was hij eenigen tijd whipper-in (hulp- .^ermeester) van de Koninklijke Nederland- r ^ereeniging. Voort-s heeft hij zitting net Comité voor Nationale Veiligheid. heer Kwint is ongehuwd. Een onderhoud met mr. Kwint aan bet Janskerkhof in Utrecht treden wij --stang heerenhuis binnen. Wij staan in ,.J™' monumentale hal, waarbinnen een Palende rust heerscht. Het zware, blanke T^'er roaakt op den bezoeker een sterken biS - zou. ^eze haast gewijde stilte fluisterend te spreken of op de ftrin? ?-gaa.n loopen. Dit is het huis van ds. g.üie hier woont met zijn dochter en kwm P11"' M' M' Kwint, den toekomstigen .«ester van Velsen. Even duurt het voor- L,°r mr. Kwint te woord worden ge- ben pi eP zijn Juist bezoekers en wij heb- C'2=n 7nPén flauw vermoeden van, dat zij op kn zijn We^ €ersten geweest zul- onze beurt om tot mr. Kwint's worden hoegelaten, zuilen's jonge J» maakt op ons den indruk van ^nlijkheir!Suniaur ,tev€ns sympathieke per- !-;erdeP» H- heeft iets weg van den ge- kniee fio, tegelijkertijd herkent met in zijn 1* dp hT u11 zijn gezond en blozend uiter- Een ofnrif - trekken van den sportsman. °ogen en P6 ^acbhhond met een paar goedige wij jnj.i e,ve,n goedige manieren ontwaakt, als !céj1 onderhoud willen beginnen en Nanaffieupoofc' blijkbaar bij wijze van éi baas ml oven °P onze blocnote, zoodat Wéiin» mr06 .derven ieeren en zijn vertrou- ingetogenheid moet manen. Kwint one t lnhermezzo vragen wij den heer Tef»chillpnrtle i ïe willen mededeelen uit de stadia van zijn loopbaan. „Feitelijk had ik naar de Koninklijke Mili taire Academie gewild om me voor cavalerie- officier te laten opleiden", vertelt mr. Kwint, „maar er was in mijn oogen iets niet in orde. zoodat ik werd afgekeurd. Ik besloot toen in de rechten te gaan studeeren". Met veel enthousiasme spreekt de heer Kwint over zijn Utrec.htschen studententijd, waaraan hij de mooiste herinneringen bewaart. De aloude studentenroeivereeniging Triton lag hem in deze jaren na aan het hart, hetgeen voor de hand ligt, wanneer men weet, hoezeer zijn ge voelens naar de sport uitgaan. „Na mijn promotie in 1924 heb ik nog eeni gen tijd Romeinsch recht gedoceerd en toen werd ik whipper-in bij de Koninklijke Neder- lanasehe Jachtvereeniging". De beteekenis van deze uitheemsche term was zeker niet spoedig tot ons leekenverstand doorgedrongen, wanneer onze gastheer haar niet met „huipjagermeester" vertaald had. „Die functie ben ik blijven vervullen tijdens mijn werkzaamheden te Maarn", vertelt bur gemeester Kwint verder, ,,'s Morgens zat ik daar op de secretarie en 's middags ging ik naar Amersfoort om bij de jachtritten aanwe zig te zijn". Dan betreden wij in ons gesprek de gemeen te Zuilen. Zuilen, waar mr. Kwint nu bijna drie en een half jaar het leiderschap be kleedt. „Zuilen is geen gemakkelijke gemeente", oordeelt hij. ,,Zij heeft, zich de laatste jaren in een ontzettend snel tempo uitgebreid. Vele nieuwe straten werden aangelegd, scholen ver rezen. Sinds ik mijn ambt in 1931 aanvaardde is de bevolking bijna verdubbeld en dat alles eischt natuurlijk de grootste zorg". Natuurlijk komt de annexatiekwestie ter sprake, die in deze streek zooveel stof heeft doen opwaaien. Burgemeester Kwint staat op het standpunt, dat deze annexatie zeer zeker doorgang had moeten vinden. Utrecht en Zuilen zijn thans op een dusdanige wijze met elkaar vergroeid, dat er van twee op zich zelf staande gemeen ten geen sprake meer is. Aan tal van andere moeilijkheden heeft mr. Kwint het hoofd moeten bieden. Hij vertelt ons van zijn strijd tegen de werkloosheid en van de moeilijkheden die zich bij den aanvang van zijn ambtsperiode met de steunverleening voordeden. „In. die periode stond ik aanhou dend in contact met de regeering", aldus de burgemeester, „en ik moet vaststellen, dat het overleg op vlotte wijze geschiedde. Maar ook van den gemeenteraad ondervond ik de volle medewerking". Mr. Kwint legde sterk den na druk op de goede verstandhouding, die immer tusschen hem, de wethouders en den raad heeft bestaan. Hij merkte in dit verband o.a. op, dat van de vijftien gemeenteraadsleden er veertien de richting van één der drie wethou ders zijn toegedaan, n.l. de R.K. Staatspartij, de te Zuilen gecombineerde C. H. en A. R. en de S. D. A. P. De wethouders beheeren ten eerste onderwijs, ten tweede openbare werken en volksgezondheid en ten derde sociale za ken. De burgemeester heeft financiën, het grondbedrijf, het electriciteitsbedrijf, het uit breidingsplan, politie en brandweer onder zijn berusting. Mr. Kwint heeft zich voorts beijverd de be langen der te Zuilen gevestigde industrieën zooveel mogelijk te behartigen. Werkspoor is er o.a. gevestigd en men heeft er de staalfa brieken, die zoo nauw verbonden zijn aan het IJmuidensche Hoogovenbedrijf. Een foto brengt ons gesprek nog eens op de jacht terug. Mr. Kwint vertelt, hoe hij haast In alle deelen van het land er met de meute op uit getrokken is, nu eens naar den omtrek van Noordwijk, dan weer naar Amersfoort of naar de Groningsche contrijenEn het is alsof op dit oogenblik de viervoetige metgezel van den burgemeester een steelschen blik op zijn heer werpt Wij hebben mr. Kwint tenslotte naar zijn politieke overtuiging gevraagd, doch daarop non hij ons geen positief antwoord geven. „Ik heb altijd de overtuiging gehad, dat ik als hoofd der gemeente beter deed mij niet bij een politieke partij aan te sluiten", aldus zijn con clusie. „De burgemeester moet zich naar mijn meening boven de partijen stellen". Mr. Kwint wacht in de zoo gecompliceerde gemeente Velsen een uiterst zware taak. Hij is zich echter van het gewicht van die taak volkomen bewust en dat hij zich niet door moeilijkheden laat afschrikken, daarvan biedt zijn bewindsperiode in Zuilen het sprekende bewijs. Wij zijn er van overtuigd, dat mr. Kwint met al de toewijding en energie, die in hem is, voor de belangen van de gemeente Velsen op de bres zal staan. UIT DE MODERNE VAKBEWEGING. Cultureele organisaties krijgen een eigen gebouw. De supportersvereniging De Daad heeft, naar men ons mededeelde, de zaal van Flora aan den Zeeweg gehuurd, voorloopig voor den tijd van twee jaar. De Daad is de ver- eeniging. welke het werk der vier cultureele organisaties van de moderne arbeidersbewe ging 'Harmonie Voorwaarts, Mandolineclub Excelsior, Tooneelvereeniging PALVU en de zangvereniging IJmuïder Volksstem) daad werkelijk steunt. De repetities dezer organisaties zullen voortaan in dit gebouw plaats vinden. AANBESTEDING. De directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf zal Woensdag 1 Mei a.s. aanbesteden het uitvoeren van verfwerk aan gebouwen, behoorende tot het onderhoud van de werken van het Staatsvisschershavenbedrijf alhier. POOLSCH TOERISTENSCHIP VERWACHT. In het eind van deze maand wordt alhier verwacht het Poolsche toeristenschip Kos- ciuszko met ongeveer 400 passagiers aan boord. Het vaartuig zal een bezoek brengen aan Am sterdam. KRING 13 MUI DEN Algemeen Leider: Ir. A. A. MUSSERT. Op wien zult gij uw stem uitbrengen? Alvorens te stemmen bedenk dan, dat ons volk, het Nederlandsche volk, in nood verkeert. STEMT DUS HET NEPERLANDSCHE VOLK Bezoekt DINSDAG 16 APRIL in „THAUA" aanvang 8.15 uur, waar voor U zal spreken en waar iedereen mondeling kan vragen, wat hij wenscht te weten. (Adv. Ingez. Med.) De winkelweek in IJmuiden- Oost. Moderne reclame. Mr. Kwint temidden der meute in de omgeving van Amersfoort. Als de een of andere winkeliersvereeniging in onze gemeente eenige jaren geleden bij ge legenheid van een winkelweek eens op een bij zondere en pakkende wijze reclame wilde maken, werd „Kunst na Arbeid", „Concordia" of een andere muziekvereeniging in den arm genomen en een „rondgang met muziek" was meermalen de clou van een reclameweek. Nu gaat dit veel gemakkelijker. Er is altijd nog wel een winkelier te vinden die, ondanks de crisis, de gelukkige eigenaar is van een auto. Een andere winkelier, of misschien wel dezelfde, kan wel aan een gramofoon met electrische versterking komen, je maakt een luidspreker aan den wagen vast en er is altijd en overal wel iemand, die voor eenige minuten zijn stopcontact voor een stukje muziek wil afstaan. En zoo kon men Zaterdagmiddag in IJmui den een concert beluisteren, der burgerij aan geboden door de Winkeliers-Vereeniging IJmuiden-Oost, ter gelegenheid van de door haar georganiseerde bijzondere reclame-cam pagne. Het was dus „muziek in blik", maar het mocht er zijn. Straten ver klonk het en over al waar de muziekauto stopte, verzamelde zich spoedig een groot aantal luisteraars. En daar was het natuurlijk om te doen. Want als er een plaat afgedraaid was, kwam de micro foon er bij, door middel waarvan den volke nog' eens in het bijzonder werd bekend ge maakt de attractie, aan de reclame-cam pagne verbonden. zooals men weet, ontvangen de koopers bij eiken aankoop ten bedrage van 0.50 van de deelnemende winkeliers een bon. Voor 10 bon nen kan men een invullijst bekomen, bestemd voor het vermelden van de vreemde voorwer pen. die men in de étalages der winkeliers ge vonden heeft. Voor elke goed ingevulde lijst kan men deel nemen aan de uitgeschreven wedstrijden, waarvoor geldprijzen beschikbaar zijn gesteld van in totaal niet minder dan 360. We hebben eens geïnformeerd naar de re sultaten der reclame-campagne en ons werd medegedeeld, dat er alleszins reden tot tevre denheid is. Vooral j.l. Zaterdag zijn er heel wat bonnen ingeleverd. Maar het %roornaamste resultaat is dat het publiek naar de étalages komt kijken en hierdoor is er 's avonds een bijzondere drukte in de winkelstraten merk baar. En dat is ook wat waard. Wat de aan de campagne verbonden wedstrijden betreft, we mogen wel verklappen dat deze interessant en gezellig beloven te worden. Iedereen kan daar aan meedoen zonder in de onderscheidene takken van sport uit te blinken. Zooals men weet, duurt de campagne nog de geheele week voort. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". De uitvoeringen van het kinderkoor De Kleine Stem. onderafdeeling van de IJmui- der Volksstem van den Bond van Arb. Zang verenigingen, kenmerken zich altijd door de opgewekte sfeer, waarin dit koor zijn con certen geeft. Een uitverkochte Witte-Bioscoopzaal heeft weer eens oprecht genoten van datgene, wat de directeur, de heer J. Post, met zijn kleinen tot stand gebracht had. Het koor A (de allerkleinsten) zong een 8-tal kinderliedjes. We hoorden composities van Olivier Koop, Kor Kuiler en Dalcrose, die de kinderen, buiten het onmiddellijk ge not van ze thans te mogen zingen, ook iets van blijvende waarde mee geven voor het leven. Er werd met groote rhythmische dis cipline, Post en zijn leerlingen zoo eigen, ge zongen. De zuiverheid was: uitstekend en ook de uitspraak viel wederom te loven. Dat De Kleine Stem reeds de kunst ver staat, haar dirigent in al zijn aanwijzingen te volgen bewees ze in Luilak van Thiery en. IJs met Slagroom van v. Praag. In dit liedje en ook in Het kleine Huisje van Dalcroze waren momenten, dat het kin derkoor voor zijn verdere ontwikkeling een goede belofte te hooren gaf. Vermakelijk is altijd de ernst, waarmede de kinderen zich aan hun zang wijden. Op aandrang van velen had de heer Post gevolg gegeven aan zijn voornemen en ditmaal weer eens, gelijk vroe ger, een operette met zijn zangers en zange ressen ingestudeerd, nl. Himp. Hamp Hou Vast van de hand van D. L. Daalder, mu ziek van Joh. Brands. Laatstgenoemde heeft de muziek geschreven als iets geheel bevat telijks voor kinderen en toch van een zekere muzikale waarde. Dit blijkt al dadelijk uit de ouverture-miniature en het kabouter- koor. dat de aandacht van medewerkenden, en luisteraars vraagt. Door een ander concert, konden we de uit voering van Himp-Hamp niet geheel bijwo nen. Het zij vernield, dat er met animo ge zongen en gespeeld werd door Rosemarijntje de elfenhoedster, kabouter Dromeling, Ka bouterkoning, Pimpernikkel en Wilwël, de heks en de jonge houthakker, de goochelaar en zijn dochter Alimeh en nog zooveel ande ren, wier namen alleen al aan voorname oos terlingen deden denken. En dan al die deftige verschijningen! Het werd een daverend succes; hoe kon het ook anders. 't Blijft nog een open vraag, wie er meer genoten: de werkende leden of de toeschou wers. De muzikale begeleiding was bij den heer J. Tames in goede handen. De vice-voorzitter, de heer Broeren. heeft den avond met een in-eidend woord geopend. Hij deed o.m. de meaedeeling. dat het kin derkoor thans bijna 140 leden telt; een ver heugend feit. En de belangstelling der ouders is er natuurlijk evenredig aan. Alles met alles een welgeslaagde avond. W. Als de Gerberdina Johanna dat ook eens meemaake! School kabeljauw ontdekt met behulp van het echolood. Onlangs is voor het eerst in de geschiedenis der Noorsche visscherij met veel succes ge bruik gemaakt van het echolood voor het op sporen van vischscholen. Een Noorsche trawler met een ultra-sonoor echolood uitgerust, ontdekte met behulp van dit instrument ter hoogte van de Lofodden een groote school kabeljauw, twee K.M. lang en 500 M. breed, die voortzwom op een diepte van 72 M. De trawler verwittigde andere schepen in de omgeving van deze volksverhuizing in de diepte, en het gevolg was dat spoedig alle schepen met groote vangsten huiswaarts kon den keeren. Het is algemeen bekend, dat de wateren nabij de Lofodden rijk aan visch zijn. De ont dekking van deze school kabeljauw is er een duidelijk bewijs van. Als de Gerberdina Johanna, die thans weer bij de Lofodden vischt ook eens in zulk een school kabeljauw terecht kwam...»

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1