Gedachten van een jonge vrouw." Het is ongebruikelijk de aandacht van ^er te vragen voor een ingezonden stuk fn een ander blad. De geweldige hoeveelheid rhrtfturen en commentaren, waarmee de moderne wereld overstroomd wordt, sluit tlze mogelijkheid vrijwel uit. Wij journalis ten hebben geen tijd-over om er nota van tP nemen. Maar het toeval wilde dat ik in Groene Amsterdammer een ingezonden 5.uk laa van een mij onbekende mevrouw R. rulof onder bovenstaanden titel, en daarbij «erd'ifc getroffen door de zuiverheid van de ïeuite gedachten. De schrijfster, die zich richt tot den hoofd redacteur, mr. M. Kann, naar aanleiding van een artikel waarin hij de gevoelens van een fonge moeder over den oorlog te berde heeft gebracht, zegt het volgende: Ik bezit dezelfde gevoelens als uw jonge Moeder ten opzichte van oorlog; ik heb drie kinderen, maar toch ben ik het er ook niet juee eens dat vertrouwen in vrede ons den vrede za' geven. Er moet zeer zeker voor gestreden wor den maar ik ben het niet met u eens dat volkomen kennis van politiek daarvoor noo dle is Het schijnt eerder belemmerend te werken op de mannelijke „mind". voor zoo ver de resultaten gaan. De groote problemen tusschen landen, eco nomisch en financieel zullen altijd biijven bestaan. Zoo ook de internationale moei- ^UvTartikel is misschien goed, misschien niet; wij vrouwen die leven met ons gevoel kunnen dat niet zoo beoordeelen, maar het js koel. rustig en overzichtelijk. Wij, die het lezen ervaren echter het tegendeel: het klinkt wreed, zinloos en vol chaos. Ons leven heeft andere waardebepalingen, we worden gestuwd door een andere kracht. Uw woorden zijn waar en belangrijk, we zouden liever willen dat ze niet belangrijk waren, er blijft ons geen illusie over. Als al die politiek uitgevoerd werd met koud ver stand zouden we niet zoo angstig zijn. maar achter dit alles zitten menschepke passies en zwakheden van karakter en moraal. Er is geen waarde meer in het leven als we suf getoeterd worden met feiten, gepraat en lezen en weten. Hier in Britsch-Indië zeg gen ze dat de menschheid een „change of heart" noodig heeft. Alles verlaat je, geloof in de onbaatzuch tigheid van regeering, kerk. pers. moraal, traditie, liefde voor medemenschen. Als het nog blijft bestaan hang je zoo absoluut in 't oneindige, alleen. Waarom zelf lijden, waarom leven in de wereld brengen met het bewuste doel het te laten lijden? In vollen groei het te laten mishandelen door een toekomstigen oorlog, of er,or werkloosheid en het zich bewust laten worden van de complete nutteloosheid van eigen bestaan? Kan een krant nu nooit iets anders raken in den mensch dan verstand en lage in stincten? Waarom wordt het innerlijke vrouwenleven geen publiek eigendom, misschien zou de man een wereld van leed en ellende zien opengaan, en eens even ophouden te spelen met zijn tinnen soldaatjes, machines en gezwollen spel van macht en kracht." Mijn collega van „de Groene" geeft op dit stuk het volgende korte antwoord: „Inderdaad: het leven, ook het politieke leven, is wreed en vol chaos hoewel mis schien niet geheel zinloos. Deze wreedheid te verminderen een weinig orde te scheppen in dien chaos, daarnaar streven wij allen. Voor de krant staat hierbij slechts een beroep op het nuchter analyseerende verstand open. Maar is het niet de taak der vrouwen, op haar wijze bij te dragen aan de tot standkoming van die „change of heart", die wij allen vurig wenschen?" Dat „voor de krant slechts een beroep op het nuchter analyseerende verstand open staat"daarmee stem ik niet in. Het klinkt wat erg pessimistisch, en de bewijzen van het tegendeel doen zich heusch nog veelvuldig ge noeg voor. Maar „de krant", in haar meenings- uiting uitsluitend door mannen geschreven, schiet tegenwoordig zeker tekort ten opzichte van de zoo eenvoudig en eerlijk door mevrouw Lulof geformuleerde menschen. Haar „cri de coeur" is begrijpelijk. Het leven hééft andere waardebepalingen dan koel verstand en ana lyse van politieke kennis. Heel treffend zegt mevrouw Lulof: „Uw woorden zijn waar en belangrijk, wij zouden liever willen dat ze niet belangrijk waren, er blijft ons geen Illusie over." Wat antwoordt, op dezen angstkreet van de Vrouw, de Man? „Maar is het niet de taak der vrouwen, op haar wijze bij te dragen aan de totstandkoming van die „change of heart", die wij allen vurig wenschen." Natuurlijk is dat zoo, en deze gedachten- wisseling herinnert mij aan het woord van een of ander groot man, die zeide: „Een groot deel der Historie is nimmer geschreven: dat is het deel dat de invloed der Vrouw vertegen woordigt". En hij bedoelde daarbij niet Cleo patra, niet madame de Pompadour en madame Dubarry, zelfs niet madame de Staël of Bertha von Suttner of Florence Nightingale. Hij be doelde den algemeenen invloed van de vrouw op den man, die veel belangrijker is dan de prestaties van alle historisch-vermaarde dames bij elkaar. Is die invloed in de laatste kwarteeuw niet verminderd? Is het beroep van den hoofd redacteur van ,.de Groene" op de Vrouw eigenlijk ook niet een cri de coeur? Heeft het feminisme, in de tijden van zijn hoogste ontwikkeling, niet dit nadeel met zich ge bracht dat men de stille invloedstaak van de vrouw, zoo enorm belangrijk voor de sa menleving, is gaan achterstellen bij triom fen van het vrouwelijk „koel verstand" en bij het behalen van persoonlijk succes? Heeft de jacht naar succes en naar het dierbare bewijs, dat de vrouw verstandelijk niet bij den man achterstaat, niet tenge volge gehad dat veel begaafde vrouwen die stille invloedstaak zijn g:..m verwaarloozen? Als dat deel der Historic, behelzend de in vloed der Vrouw" eens geschreven wérd, zou dan niet blijken dat de periode 1910—1925 er een van achteruitgang was? Men zal zeggen dat de tijd van het overdre ven feminisme voorbij is, dat een belangrijke kentering al is ingetreden, en wie kan dat ontkennen! Maar de gevolgen van die over drijving zijn nog lang niet uitgewerkt, de succesjacht beperkt zich volstrekt niet tot filmsterren en snelzwemmende kinderen. En het effect op den Man is niet gunstig. Hij is er de Vrouw anders door gaan zien: aan den eenen kant als een wezen, dat meer prestee- ren kon dan hij besefte, aan den andere als iemand die minder aandacht en belangstel- hng voor zijn maatschappelijke taak had dan hij verwacht had, en minder tijd en neiging bezat om haar stillen invloed op hem te doen gelden. Die uitwerking is ln den polemischen strijd over het feminisme indertijd teveel genegeerd En de holheid van succes in 't openbaar, bij de massa, moet een mensch eerst ondervonden hebben alvorens haar te beseffen. Dat leid ik af uit de gedachtenwisseling van mevrouw Lulof met mr. Kann, er de hoop aan toevoegend dat de kentering snel moge zijn. De huidige invloed der Vrouw op de Historie is te gering..., en zij is een on misbare factor. R. P. BEVERWIJK P romotiewedstrij d KennemersU. V. S. Groote belangstelling verwacht. Het bestuur van de B. V. V. „De Kennemers 1 verzoekt ons opneming van het volgende: Met het oog op de te verwachten groote be langstelling zijn door het bestuur van de Ken- nemers voor den op 2den Paaschdag te spelen promotie wedstrijd tegen U. V. S. de volgende maatregelen getroffen: Voorverkoop van plaatsbewijzen vindt voor Beverwijk plaats bij de sigarenmagazijnen Lindner, Breestraat en Groot Zeestraat. Voor Velsen-Noord bij den heer Waagmees- ter, Koningsweg. Voor houders van plaatsbewijzen, leden en donateurs wordt de poort tegenover de Albert v. Saxenstraat opengesteld. Leden en dona teurs, dienen hun diploma te toonen, omdat de diploma's van een kenmerk worden voor zien, Zonder diploma wordt niemand tot het terrein toegelaten. Op den tweeden Paaschdag v.m. tusschen 10 en 11 uur wordt op vertoon van stempel kaart een beperkt aantal toegangsbewijzen tegen betaling van 10 cent beschikbaar ge steld aan één loket van het sportpark. Na 11 uur worden deze kaarten niet meer uitgereikt, DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week in totaal 802 werkloozen ingeschreven tegen 881 aan het einde der vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 478 (vorige week 510), Wijk aan Duin 232 (256), Heemskerk 92 (111). De werkloosheid komt voor in onderstaande vakgroepen: Bever wijk: Bakkers2, bankwerkers 8. be hangers 2, betonvlechters 6, betonwerkers 8. blikbewerkers 5, blikslagers 2, carrosserie makers 1. chauffeurs 20, drukkers 4, electri- ciens 4, expediteurs 1, grondwerkers 76, hand langers 4, kantoorbedienden 3, kopergieters 1, landarbeiders 36, lasschers 3, loodgieters 2. losse arbeiders 162, machinisten 6, machine drijvers 1, machinale houtbewerkers 3, mar merbewerkers 3, marmerpolijsters 1, metaal bewerkers 5, metselaars 5, meubelmakers 1, monteurs 6, opperlieden 15, plaatwerkers 2, schilders 2, schippers 3, schoenmakers 2, si garenmakers 23, sorteerders 3, slagers 2. sme den 2, soldeerders 2, stoffeerders 1, stokers 8, stucadoors 1, teekenaars 3, timmerlieden 11, voegers 1, voerlieden 3, voorslaanders 2, win kelbedienden 3, werksters 2, dienstboden 3, gasfitters 1. koks 2, zeilmakers 1, totaal 478 (vorige week 510). W ij k aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 5, betonvlechters 1, betonwerkers 3, bliksla gers 3, carrosseriemakers 1, chauffeurs 4, electriciens 2, grondwerkers 40, handlangers 3, kappers 1, kantoorbedienden 2, kellners 1, kopergieters 1, landarbeiders 26, lasschers 1, loodgieters 2, lijnwerkers 1, losse arbeiders 60, machinisten 9, mach. houtbewerkers 2, me taalbewerkers 3, metselaars 3, meubelmakers 1, monteurs 1. opperlieden 12, plaatwerkers 2, schilders 2, schippers 2, schoenmakers 1. si garenmakers 5. slagers 1, steenhouwers 1, sto kers-4, timmerlieden 9, uitvoerders 1, winkel bedienden 2, werksters 3, dienstboden 1. zeil maker 1, stuurlieden 1. Totaal 232 (vorige week 256). Heemskerk: Betonvlechters 2, werkers 4, chauffeurs 4, electriciens 1 beton- grond- De Heffing van tie Roe-belastinug, In ons nummer van Vrijdag maakten wij reeds melding van de actie, welke de georga niseerde bloembollenkweekers zullen voeren tegen de van regeeringswege ingevoerde hef fing van de roebelasting. De ontevredenheid van de kweekers is voornamelijk gericht tegen het feit. dat de menschen, die in alle opzichten de saneeringsbepalingen zijn nage komen, van de door de Sierteeltcentrale ge volgde gedragslijn, het meest worden gedu peerd. Deze kweekers hebben zich namelijk strikt aan de minimumprijzen gehouden en hun bollenoverschot aan de regeering geleverd. Inplaats dat zij nu hun geld ontvangen plaatst de regeering tegenover deze vorderin gen een heffing. De betrokken kweekers staan daardoor in compensatie. Over het algemeen zullen zij, die er op rekenden per 1 Mei eenig geld te ontvangen, bedrogen uitkomen. Dit wordt temeer als een ernstige dupee ring gevoel, omdat er ook vele kweekers zijn, die hun overschot tegen alle prijzen aan par ticulieren van de hand deden. Zij zullen het geld in ontvangst kunnen nemen, zonder dat de regeering er aan te pas komt. De kansen zijn hier dus al zeer ongelijk verdeeld. Daarom heerscht over deze geschiedenis onder de bloembollenkweekers ernstige ontstemming. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. M. C. Stroomer—Koop z„ G. Grapendaaldu Pau. d., J. C. Baltusvan Dessel. z„ J. E. van BalenVellema, d., A. van der WindenOlijve, z. Overleden: Corn. Kraaijer oud 71 j.. zonder beroep, wonende te Velsen, geh. met T. Vader. Overleden te Velsen: Valentinus Smit. oud 69 j. wedn. van A. H. Alkemade. Wilhélmina van Baaren, oud 37 j. geh. met T. Stroom, wo nende alhier, Y. de Ruiter, oud 76 j„ winkelier ster, ongeh. wonende alhier. BEVOLKING Ingekomen personen: A. M. Gerz, huishoud ster, Wilhelminastraat 25 inw.. van 's Gra- venhage. Wed. P. Zeulevoet, huishoudster, K. Delfsweg 4 inw., van Wijk aan Zee en Duin. C. Velserboer, dienstbode, Koningstr. 22 inw., van Wijk aan Zee en Duin. E. van Oosten, dienstbode, Vondellaan 23 inw., van Amster dam. M. A. van der Wurf, zonder, Heemsk. weg 33, van Wijk aan Zee en Duin. M. P. de Prie, zonder, geh. met J. Bleeker, Gr. Hout weg 97, van Leimuiden. Vertrokken personen: L. A. Noordermeer en gez., chauffeur, naar Wijk aan Duin, Arendsweg 54. J. van den Heuvel, zonder, naar Ned. Indië. H. Siebers. zonder, naar Wijk aan Duin. Hoflanderweg 16. N. P. Half en gez., ar beider. naar Wijk aan Duin. Groeneweg 91. J. Dekker en gez. fabr. arbeider, naar Wijk aan Duin. H. Hoflanderweg 136, M. Rozendal, winkelbediende, naar Zaandam, Beethoven- straat 5. W. H. Soeffer, zonder, naar Den Lepelstraat 15. met hen op het witte doek te zien worstelen. Zijn manager Knapp en de manager van zijn grootsten concurrent Liondora, hebben een ontmoeting met elkaar en beiden komen op de gedachte nieuwe leeuwen aan te koopen. Laurel en Hardy verschijnen op een feest. De Baron heeft hen met een waardelooze cheque betaald en zij eischen hun dieren op. Zij worden weggejaagd door een vertoornden butler en laten een leeuw los, waardoor groote ontsteltenis ontstaat. Laurel en Hardy landen ten slotte in een nudistenkolonie aan, moeten er lid van worden en brengen ons opnieuw in den lach. voorzoo ver wij nog kracht om te lachen hebben over gehouden R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". ZATERDAG 20 APRIL' 1935 Vervolgens werd overgegaan tot de samen stelling van de lijst, welke als volgt zal lui den: 1. N. Passchier, 2. A. v. Velthoven, 3. J. v. Someren, 4. J. de Swart. 5. Chr. v. d. Outenaar H. J. Tibbocl, 7. G. v. d. Genugten. Voor het inleveren der lijst zullen zorgdra gen de heeren Kruithof en Runia, resp. van Zaalinge en Fossen, terwijl zich bereid ver klaarden in de commissie voor propaganda; enz. zitting te nemen de heeren: C. Th. Fos sen. A. Smit. C. Broeze en H. J. Tibboel. EéN POSTBESTELLING OP DE FEEST DAGEN. Het postkantoor zal op de Paaschdagen op de uren, geldend voor de Zondagen, zijn open gesteld. Op Tweeden Paaschdag zal één pakket- en postbestelling worden uitgevoerd. Op dien dag zal geen gelegenheid bestaan tot het afhalen van correspondentie. SECRETARIS COMMISSIE UIT DE INGEZETENEN. De gemeente-secretaris de heer J. W. A. C. van Loenen heeft zich bereid verklaard het secretariaat waar te nemen van de Commis sie uit de ingezetenen. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg een Waterloo-Herdenkings-Courant van 18 Juni 1865 en een ouderwetsch met afbeeldingen versierd reclame-briefopschrift van het voor malige Hotel Appeldoorn nabij de voormalige Velser-Voetbrug, over het Noordzeekanaal. BEKROONDE FILM IN HET KENNEMER THEATER. „It happened one night" is een Amerikaan- sche film, die uit een gansche reeks rolprenten werd uitgekozen, om met de gouden onder scheiding te worden bekroond. En deze be kroonde film zal met de Paaschdagen in het Kennemer Theater loopen. „It happened one night" is een humoristisch filmwerk, dat zich bijzonderen naam heeft verworven, niet alleen door het voortreffelijke spel van Clark Gable en Claudette Colbert, maar ook door de geesti ge en vlotte dialogen, die het filmverhaal „kruiden". Ongetwijfeld zal deze uitstekende film veel bezoekers trekken. Het tweede hoofdnummer is de vermake lijke film „Hollywood-partij" een dwaze en oer-komische geschiedenis met, Stan Laurel, Oliver Hardy, Lupe Velez enz. in de hoofdrol len. Juist dezer dagen verscheen in de film tijdschriften een bericht, dat Laurel en Hardy niet langer samen in films zullen optreden, zoodat de kans nu gunstig is, om dit vroolijke tweetal artisten in het Kennemer Theater nog eens bezig te zien. Voor zoover deze geschiedenis zich vertellen laat, ontleenen wij daarvan het volgende: Candidaten voor den Gemeenteraad. Vrijdagavond werden ln het K.S.A.-gebouw bij het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging ..Recht en Plicht" de namen ingeleverd van de candidater. voor de a.s. verkiezingen van den gemeenteraad. De candidaatstelling ge schiedt, voor de eerste maal onder de bepa lingen van het onlangs door de ledenverga dering vastgestelde nieuwe kiesreglement. Zestien namen werden ingeleverd van gega digden naar een raadszetel, t.w.: P. Bakker, J. Bisschop (aftr.), J. Blokker. N. Braun, C. Commandeur. W. de Groot (aftr.), P, J. J. Haazevoet, W. Langendijk, J. A. Modderman, N. J. Out (aftr.) J G Poel. J. L. F. Post. F. Scholts. M. Tromp. J Slotemaker. G. Welagen (aftr.) De aftredende raadsleden de heeren J. F. Braun en N. C. M. Braun hadden reeds te kennen gegeven geen candidatuur voor den gemeenteraad meer te zullen aanvaarden, zoodat hun namen op de candidatenlijst van de R.-K. Staatspartij niet meer zullen voor komen. Over de volgorde der candidaten voor de officieele lijst zal op Zondag 12 Mei door de leden van de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" een stemming worden gehouden. BLOEMENKWEEKERSVEREENIGING „FLORA". De Bloemenkweekersvereeniging ..Flora' zal op Donderdag 25 April in' het veilings gebouw „Centrum" een buitengewone leden vergadering houden naar aanleiding van het eerste lustrum. De heer A. Mortens zal in deze bijeenkomst een lezing met lichtbeelden houden over zijn ervaringen op tentoonstellingen in Amerika en Tsjecho-Slowakije. PAARD OP HOL. Vrijdagmiddag sloeg een paard gespannen voor een tuinderswagen op hol. Het dier rende door de Meerensteinstraat, passeerde twee op het Meerensteinplein geparkeerde auto's, waarvan „en passant" gedeelten van de spatborden werden meegenomen en kwam tenslotte na langs den verkeerden kant van de vluchtheuvels gehold te zijn op den Alk- maarschen weg terecht. Toevallig ontmoet te het paard bij deze ernstige verkeersfout geen enkel obstakel, zoodat het in pijlsnelle vaart ongehinderd in de richting Alkmaar kon verdwijnen. De voerman wist zich op den hok te handhaven. Eerst bij de Maerten van Heemskerkstraat in de gemeente Heems kerk kwam het paard tot staan. De voerman kwam met den hevigen schrik vrij. Wonder boven wonder had deze langdurige holpartij langs den drukken hoofdweg geen enkel on geval bot gevolg. MARKTBERICHTEN. Vereenigde veilingen Kennemerland ei Vrije Veiling. 19 April 1935. Prijsno teering: Spinazie per kist 751.45 Sla per kist 3080 Andijvie per kist 6070 Wortelen per bos 1725 Rabarber per bos 817 Raapstelen per bos 45 Radijs per bos 69 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 36 Prei per bos 614 Bloemkool le soort per stuk 2230 Bloemkool 2e soort per stuk 1015 Uien per K.G. 45 Witlof per K.G. 12—24 Wortelen per K.G. 1—2 Knollen per stuk 24 Roode kool per stuk 1416 Gele kool per stuk 37 Aaardbeien (doosje) 3040 WIJK AAN ZEE EN DUIN Een gecombineerde lijst voor de verkiezingen. Christ.-Hist. Unie en Anti-Rev. gaan samen. Waarschuwing van Roosevelt aan de Senaatscommissie. Buitcnlandschc mogendheden dienen onfczicn te worden. WASHINGTON, 19 April. Na.aT aanleiding van het Britsche protest tegen eventueele publicatie van de correspondentie die de Britsche regeering tijdens den Wereldoorlog met het Amerikaansche Bankiershuis J. P. Morgan heeft gevoerd, heeft president Roo sevelt de Senaatscommissie van Onderzoek naar den wapen- en munitiehandel en -fa bricage een waarschuwing doen toekomen, bij het onderzoek zooveel mogelijk buiten- landsche mogendheden te ontzien. Hij heeft echter niet verzocht bij het onderzoek de financieele gestes van de firma Morgan bul ten beschouwing te laten. NEW YORK. 19 April (Havas). In een conferentie van Roosevelt met de leden van de senatoriale commissie tot onderzoek naar den wapenhandel is besloten elke actie die compli caties met buitenlandsche mogendheden ten gevolge kan hebben, te vermijden. UIT DE PERS. Scharzan de Geweldige, de held van vele werkers 15, kantoorbedienden 2, landarbeiders oerwoud-films, ziet zijn roem tanen, omdat 34, losse arbeiders 25, opperlieden 3, schilders zijn leeuwen oud, tandeloos en schurftig wor- tegenwoordiger 1, uitvoerders 1, totaal 92 (vorige week 111).den en dus het publiek er beu van raakt, hem heeft gedaan. Gisteravond vergaderden de gedelegeerden van de plaatselijke kiesvereenigingen der Christ. Hist. Unie en Anti-Rev. partij, ten einde besprekingen te voeren over een even tueel samengaan bij de eerstvolgende Ge meenteraadsverkiezing. Besloten werd gezamenlijk met één lijst uit te komen. Vooraf had de heer Kruithof thans lid van den raad, meegedeeld zich niet meer als zoo danig beschikbaar te stellen Hem werd dank gebracht voor hetgeen hij als Raadslid in het algemeen belang maar inzonderheid als ver der Christelijke partijen, Hieronder laten we nog, enkele stemmen van bladen over de verkiezingen van Provin ciale Staten volgen. ,De Standaard" schrijft: -De uitkomst wijst op een bedenkelijk te kort aan inzicht in de werkelijkheid en aan verantwoordelijkheid bij een belangrijk deel van ons volk. De partijen, welke zich heb ben overgegeven aan een onmatige, vaak alle perken te buiten gaande critiek op het re- geeringsbeleid, en aan een roekelooze spe culatie op den nood van velen, komen met belangrijke winst uit den strijd, konden zich handhaven, of gingen betrekkelijk slechts weinig terug. De achteruitgang in het per centage van dc S.D.A.P. wordt vrijwel opge heven door den vooruitgang van de Cummu- nisten. De N.S.B., welke haar uiterste krach ten heeft ingespannen, en geen middel on gebruikt liet, ook niet dat van verdachtma king. laster en demagogie heeft bijna acht procent van de kiezersbevolking aan haar zijde gevonden en verkreeg ruim 264.000 stem men. Dit moge op zichzelf bezien naar veler oordeel, wanneer rekening wordt gehouden met de verwachtingen, nog niet onrustbarend zijn, het is nu eenmaal niet een op zichzelf staand verschijnsel. Een belangrijk deel van deze stemmen zijn afkomstig van hen, die voorheen stemden op partijen, welke, hoe men ook over haar principes moge oordeelen, in elk geval gerekend kunnen worden tot de „legale partijen", en dat geeft reeds een zeer ernstig, ongunstig verschil. Het duidelijkst wordt men de beteekenis van de verschuivingen onder de kiezers gewaar, als men den uitslag in de twee grootste steden wat nauwkeuriger beziet. In Amsterdam vereenigden de S.D.A.P., de Comm. Partij, de R.S.A.P.. de C.D.U. en de N.S.B. te zamen ruim 231.000 stemmen op zich; dat is belangrijk meer dan de helft van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen, zijnde 378.307. In Rotterdam verkregen de S.D.A.P., de Comm. Partij, de R.S.A.P, en de N.S.B. te zamen ruim 136.000 van de 260.751 geldige stemmen, dat is eveneens meer dan de helft. D.w.z. als de kiezers in die steden niet spoe dig tot bezinning komen, dan zal er mede moeten worden gerekend, dat aldaar straks raden worden verkozen, welke niet tot het besturen van die steden in staat zijn. Men. ziet hieruit, dat. al mogen onze Amsterdam- sche geestverwanten niet ontevreden zijn over den stembusuitslag voor onze eigen partij op zichzelf gezien, de uitkomst tot somberheid stemt. De onverantwoordelijkheid, soms ge manifesteerd in de meest ruwe vormen, heeft bij deze verkiezing de leiding verkregen in breede kringen. De toenemende verwarring en ontbinding spreken zich in de cijfers uit. Wij komen daarop nog nader terug, als wij van den uitslag nauwkeuriger kennis hebben kun nen nemen." De „Tijd" bespreekt de vraag of het kabinet Colijn zich naar deze verkiezingen zal oriën- teeren. „Dat sedert zijn optreden iets veranderde op de politieke kaart van het land, is moei lijk te weerspreken. Dat liberalen en vrijz.- democraten, partijen van minder stemmen- aantal dan de N.S.B., leden in het kabinet- Colijn telen, accentueert de politiek der ver schuiving. En dat straks een zoo groot con tingent kiezers zich niet in het parlement kan uitspreken, als zijn oordeel wordt ge vraagd over het ingrijpende bezuinigings- ontwerp, zou in de parlementaire situatie een misteekening zijn. Vooral indien men in het oog houdt, dat de Duitsche kiezer al op twintigjarigen leef tijd naar de stembus gaat, en dat een twee jaren lang volhouden van de uitsluiting der N.S.B. en Chr. Dem. Unie in ons parlement den groei der nieuwe partijen van de onte vredenheid ernstig zal bevorderen, krijgt de vraag actualiteit, of aan de N.S.B. c.s. niet de volle maat der parlementaire critiek en ver antwoordelijkheid moet worden gemeten." HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk Rotterdam naar Vancouver 17 (9 v.m.) van Cristobal. HOLLAND— OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk 19 v. Rotterdam te Antwerpen. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 19 van Vlaardingen n. Kirkenes. Stad Zaandam 18 van Vlaardingen te Civita Vecchia, naar Oran en Huelva. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Aludra (thuisreis) 18 van Teneriffe. HOM. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Aurora 19 van Amsterdam te Rotterdam. Bodegraven 19 v. Hamburg te Antwerpen. Boskoop 18 van Tocopilla naar Ilo. Colombia 18 (4 n.m.) van A'dam te Hamb. Hebe 18 van Bilbao naar Santander. Hermes 18 van Izmir te Stamboul. Nereus Amsterdam naar Kopenhagen pass. 19 Holten au. Pluto 18 van Gothenburg naar Aarhuus. Saturnus 18 van San Felin de Guixols tc Barcelona. Yesta 18 van Napels te Alicante. Triton 18 van Piraeus te Alexandrië, Vulcanus 19 van Amsterdam te Rotterdam. Oranje Nassau 19 v. Amst. n. W.-Indië. Crijnssen 19 v. Amst. n. Colon. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 21 (v.m.) v. B.-Ayres te Amst. verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitreis) 19 (2 n.m.) v. Marseille. Kota Baroe 19 v. Rott. te Macassar Garoet 19 van Batavia te Rotterdam. Kota Gede (thuisreis) 19 (6 v.m.) te Genua. Kota Pinang (uitr.) p. 19 (1 v.m.) Finisterre. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurybates Batavia naar Amsterdam 18 van Port Said. City of Adelaide Japan n. Rott. p. 18 Perim. Agamemnon Japan n. Rott. 19 v. Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Madoera (uitreis) pass. 18 Dakar. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 19 van Port Said. Poelau Roebiah (uitreis) 19 v. Antwerpen. Koffie verjaagt de visch. In het afgeloopen jaar is de opbrengst der visscherij langs de kust van Brazilië zeer slecht geweest, waarnaar men een grondig on derzoek heeft ingesteld. Men meent thans de oorzaak van dezen ach teruitgang te moeten zoeken in de groote hoe veelheid koffie, welke als onverkoopbaar niet ver uit de kust in zee werd gestort. Vooral in den omtrek van Santos, waar de meeste kof fie werd weggeworpen, is de vangst het hardst teruggeloopen. Het schijnt, dat de koffie de zee te vuil maakt en de visch daarom naar andere plaatsen trekt. IJzerverscheping. Het van Amsterdam komend Noorsche stoom schip Brunla heeft bij de Hoogovens ijzer bij geladen en vertrok vervolgens naar Oslo. Kolenaanvoer. Het Britsche stoomschip New Lambton is van New Castle aangekomen met een lading kolen voor de Hoogovens. Terug uit zee. Het met olie geladen Britsche tankmotor- scheepje William Kipping, dat hier reeds een week in de Binnenhaven gelegen had wegens defect aan den motor en naar zee vertrok toen de schade hersteld was. keerde later wegens den harden Zuidwesten-wind uit zee terug en meerde opnieuw in de Binnenhaven. Onderzoek aanvaringen. De Raad voor de Scheepvaart zal a.s. Dins dag een onderzoek instellen naar de op 11 Februari in de Visschershaven alhier plaats gehad hebbende aanvaring tusschen de motor- loggers KW 22 Orion en KW 95 Toenadering en de aanvaring op 23 November van het vorig jaar tusschen de motorloggers KW 67 Noord ster I en KW 110 Gijsbert Karei van Hogen- dorp. Kans op berging. De kans om den bij Reykjavik gestranden Britsehen stoomtrawler Lincolnshire weer vlot te brengen is grooter geworden. In verband hiermee is de premie op de herverzekerings- markt te Londen van 75 tot 50 procent terug geloopen. AANGEKOMEN. 18 April: Cheldale s.s. West Afrika Hontestroom s.s. Londen Titus s.s. Hamburg 19 April: Hannestrcwn s.s. Danzig Sambre m.s. Rotterdam Lutgerdina m.s. Londen Sint Annaland s.s. New Castle New Lambton s.s. New Castle William Kipping m.s. terug uit zee VERTROKKEN. 18 April: Trajanus s.s. Hamburg Waterland s.s. New Castle Aurora s.s. Midd. Zee Gunlog s.s. Rotterdam Vulcanus s.s. Midd. Zee 19 April: William Kipping m.s. Londen Cheldale s.s. Hamburg BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 April. Ondertrouwd 18 April: K. A. E. Foulon en A. G. M. Meert-s; D. W. v. d. Schans en A. M. Peperkamp; H. W. van Dort en J. M. van Leeuwen. Getrouwd 18 April: A. J. Schreuder en K. Smit. Bevallen 17 April: J. J. G. RooijersPas man, d.; 18 April: M. A. van Leeuwen— delaers, z.; R. C. M. Ran—Lehmann, a.; Overleden 15 April: H. C. Berends, 67 j., Wagenweg; 16 April: J. Slikker, 80 j„ Ben Viljoenstraat; S. E. HerweyerSmeenk. 55 j.. Hazepaterslaan17 April: A. M. Derksen Coers. 74 j„ Emmaplein; H. J. Kuiper, 84 j.. Oranjestraat; M. E. KruijerScherpen huizen, 63 j„ Assendel verstraat; P. L. Boxhoorn, 65 j., Schotcrsingel.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5