HET NIEUWE AVONDBLAD Nieuw leven in de „eet meer visch- propaganda. Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 145 WOENSDAG 24 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y, cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. UMUIDEN Aannemers schenken tentoonstellingsstand. Sneek heeft de primeur van het nieuwe materiaal. We hadden in langen tijd niets gehoord van de Vischpropaganda-Commissie. waar mede we natuurlijk bedoelen de commissie, die in het leven werd geroepen door de Ree- dersvereeniging en de IJmuider Vischhan- delvereeniging ter bevordering van het visch- gebruïk in ons land. Deze commissie heeft, zooals men weet in een vijftal plaatsen van ons land een vischtentoons telling georganiseerd. Het suc ces was niet overal om over te roemen en wel voornamelijk doordat het moeilijk viel de tentoonstelling zoodanig in te richten, dat zij voldoende trekkracht op de groote massa kon uitoefenen, vooral tengevolge van gebrek aan middelen. Met de laatste ten toonstelling. welke in Amersfoort werd ge houden, heeft men met het systeem: het organiseeren van speciale vischtentoonstel lingen. gebroken. Daar werd geëxposeerd en gedemonstreerd op een algemeene tentoon stelling van levensmiddelen enz. Daarvan vormde de vischtentoonstelling een belang rijk onderdeel en daar had men over gebrek aan belangstelling niet te klagen. En nu, op den drempel van een nieuwe periode van actie stond de commissie voor een nieuwe moeilijkheid. De commissie kreeg van den heer Tosi. organisator van tentoon stellingen gratis de beschikking over de noo- dige standruimte, maar dan moest men tip top voor den dag komen. En hiervoor was geld noodig en de kas van de commissie ver toonde zeer bedenkelijk een groot deel van haar bodem. Hoe men tenslotte de zaak voor elkaar gekregen heeft? Het antwoord hierop gaven ons de heeren Vermeulen en Uitzinger in een gebouwtje, ingang Huijgensstraat. waarin vroeger een magazijn van de Rijkstelefoon was gevestigd. Een vreemde plaats, zult u zegeen, maar dat had een bijzondere reden. Allereerst vertelden de heeren ons dan van het royale aanbod van den heer Tosi. Men zou dit natuurlijk gaarne willen aanvaarden maar.er was een groote moeilijkheid: hoe komen we aan een behoorlijken stand, die genade zou kunnen vinden in de oogen des heeren Tosi? Aan de Regeering werd gevraagd om steun voor dit doel; de regeering zou er wel wat aan willen doen. maar alleen dan wanneer IJmuiden zelf ook iets deed. De commissie heeft zich toen gewend tot de afdeeling IJmuiden van den Nederland- schen Aannemers Bond en deze gevraagd, voor haar iets voor dit doel te maken. En het bestuur der afdeeling bood aan geheel koste loos een tentoonstellingsstand te maken. En deze stand nu, was in het gebouwtje achter de Huygensstraat opgeslagen. Weliswaar lag alles uit- en in elkaar, maar de heer Vermeu len heeft de zaak uiteengezet en toen ver rees voor ons geestesoog een fraaie stand, waar de menschen zich verdrongen om de producten van IJmuiden's visscherij be drijf te bewonderen. De stand bevat vijf groote vischbakken, een toonbank, benevens schotwerk ter leng te van 20 M. en ter hoogte van 2.80 M., dat zoo geplaatst kan worden, dat het een deel van de tentoonstellingszaal tot een intiem hoekje kan maken voor de uitstalling van alles wat de zeevisscherij oplevert. Een hoek van 3 bij 4 M. wordt gevormd door de stand van de vischbakkerijwelke wordt geïnstalleerd door de firma Avis. Te genover deze stand komt de haringstand, eveneens 3 bij 4 M. Beide Stands worden ver bonden door de stand van de versche visch, waar de vijf vischbakken een plaatsje krij gen, waar de wand versierd wordt met foto's van IJmuiden en van de trawlvisscherij, waar met grafieken wordt gedemonstreerd de opkomst en de val van IJmuiden, waar men modellen van trawlnetten en trawlers kan zien, alle vischsoorten die door onze trawlers worden gevangen, kortom waar men alles kan zien wat er feitelijk in IJmui den te koop is. Natuurlijk is de commissie de afdeeling van den aannemersbond zeer erkentelijk voor de fraaie stand, in het bijzonder den heer Bart Jr., die er veel toe heeft bijgedragen, dat alles netjes werd afgeleverd. Maar er zijn er meer, die zich verdienstelijk maak ten: de firma's Haasnoot en Peek hebben gratis de schotten en alles wat bij de stand behoort geschilderd, de heer Tack heeft gra tis de zinken bakken gemaakt, de IJmuiden Stores en de firma Boon izullen alles gratis vervoeren. Verder mochten wij nog vernemen, dat de nieuwe stand het eerst te bewonderen zal zijn in Sneek en wel van 27 April tot 4 Mei op de watersport-tentoonstelling H.A.W.A. T.SO dat gerekend wordt op .-.afnemers" van 10.000 porties haring met toast, en even veel porties gebakken visch. welke gratis aan lederen bezoeker worden aangeboden, dat alle vischsoorten. die in IJmuiden worden aangevoerd, geëxposeerd zullen worden, dat men voor een en ander ongeveer 1500 K.G. Noordzeevisch noodig denkt te hebben, waar bij er op gerekend is, dat de expositievisch driemaal ververscht wordt en dat de Huis houdschool in Sneek verzocht is, voer reke ning van de commissie vischschotels klaar te maken. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Regee ring heeft toegezegd, via de Visscherij-Cen trale het werk der commissie te steunen en dat thans in de propaganda-commissie ook vertegenwoordigd zijn de haringreeders, ver- eenigd in „De Vuurbaak" te Katwijk aan Zee, de Ree dersver eenigimg „Scheveningen" te Scheveningen en de Reedersvereeniging „Vlaardingen" te Vlaardingen. Aldus gesteund van alle kanten begint de commissie met frisschen moed aan een nieu we serie tentoonstellingen. Na Sneek komen dit jaar aan de beurt Leeuwarden, Zwolle, Maastricht en Eindhoven. Zestig jaar getrouwd. Op Zaterdag 4 Mei a.s. hei-denkt het echt paar D. Koster en Th. Koster-Halmessen, wonende Kruisstraat 15 te Velsen-Noord, den dag waarop zij zestig jaar geleden in den echt werden verbonden. Ondanks hun hoogen leeftijd, de bruidegom is 81 jaar het bruidje telt 83 lentes genieten zij nog een uitstekende gezondheid. De heer Koster is geboren te Abbekerk op 2 Maart 1854 zijn echtgenoote te Genemuiden den 12en Augustus 1852. Vele voetstappen heeft de bruidegom te Ab bekerk liggen. Hij bekleedde daar vele func ties. op kerkelijk gebied, o.a. was hij koster der N. H. Kerk hulppostbode, orgeltrapper; zijn hoofdbestaan vond hij bij de N. H. Begrafe- nisvereeniging waar hij gedurende 31 jaren bode van is geweest. Hij geniet uit deze be trekking een klein pensioentje als erkenning voor zijn accuraat en keurig werken. Toen de heer Koster reeds den leeftijd van 65 jaar had bereikt, kwam hij aan de papier fabriek alhier. Hij werd geplaatst op de sor- teerafdeeling van het oude papier. Hij is nog edurende 7 1/2 jaar op de fabriek werkzaam eweest. Het echtpaar heeft nog drie kinderen in le ven, een vierde, een dochter heeft het dooi den dood verloren. Dit sterfgeval was een groote slag voor vader en moeder Koster. Met trots spreken beide over de vele klein- en achterkleinkinderen. In de nette woning aan de Kruisstraat is het in deze merkwaardige bruidsdagen een komen en gaan want velen willen bruid, en bruidegom hunne gelukwenschen aanbieden En daar natuurlijk de bloemen niet vergeten worden heeft de woning een feestelijk aan zien gekregen. De buren hebben zelfs een fraaie eerepoort voor de woning opgericht. Ongetwijfeld zal de 4e Mei een gelukkige dag voor beiden worden want van alle kanten zullen de bewijzen toestroomen van de groote genegenheid die men voor het echtpaar koes tert. De Gerberdina Johanna niet meer naar de Lofoden. Zoo is dan ook de tweede reis van de Ger berdina Johanna IJ.M. 38 naar de Lofodden op een mislukking uitgeloopen, hetgeen voor de reederij zoowel als voor het visscherijbe- drijf in het algemeen zeer te betreuren is. Naar wij vernemen heeft de directie van de Vem thans besloten de boot niet meer der waarts te zenden. Zij zou heden voor een ge wone Noordzeereis vertrekken. Het is min of meer aan een toevallige om standigheid te wijten, dat ook de tweede reis ondanks de zeer groote vangst (de trawler zat tot aan het dek vol visch), van een finan cieel standpunt beschouwd, op een misluk king is uitgeloopen. Het feit-, dat bij de eerste reis gebleken is, dat de schelvisch in IJmuiden haast onverkoopbaar was, was aanleiding, dat men zich op de tweede reis in het bijzonder ging toeleggen op het vangen van kabeljauw. De "trawler kwam binnen met hoofdzakelijk kabeljauw ennu bleek de kabeljauw zeer ongewild te zijn. Inderdaad is het jammer dat deze proef op niets is uitgeloopen, jammer zooals gezegd voor de reederij, die ongetwijfeld eenige dui zenden guldens op deze twee reizen heeft moeten bijleggen, jammer voor het visscherij bedrijf in het algemeen. Want er is met dit experiment bewezen, dat het- gebied, ■waai de trawler gevischt heeft een enorm rijk vischgebied is, wellicht het rijkste van West- Europa. En naar wij vernamen had de direc tie van de Vem ernstige plannen om, wanneer het mocht blijken, dat deze rijke vischgron- öen met kans van slagen van uit IJmuiden bevischt konden worden, speciale trawlers voor deze visscherij, groote booten dus, te la ten bouwen. Van deze plannen komt dus voorloopig- en misschien wel nooit iets. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL VAN DEN HEER P. GRIN Jr. Sinds verleden jaar Mei is het getal leer lingen der IJmuider Muziekschool, waar de heer P. Grin Jr. directeur over is, wederom toegenomen. En dat stemt tot verheugenis, omdat hieruit blijkt, dat de lust tot de studie der muziek bij de jongeren en het aanmoe digen van die ambitie door de ouders in dezen tijd van decadence gelukkig nog niet geheel en al verloren is gegaan. Ook al heeft het instituut der muziekscholen aan de radio- muziek een kwade concurrent. Met een kort woord heeft de heer C Visser Hzn. den openbaren lesavond, door de school van den musicus Grin in 't Wapen van Velsen gegeven, geopend, gevolgd door het door alle vioolleerlingen uitgevoerde Dancla-trio in G-dur, die hiermede de muzikale daad bij dat woord voegden. En met fermen streek en pit tig van voordracht ook! Toen volgde de verdere afwerking van het programma, dat, omdat natuurlijk iedere leer ling gaarne zijn of haar kunnen wilde toonen ruim 27 nummers omvatte. Zoodat men ons zal verontschuldigen alle jeugdige executan ten elk hoofdelijk te beoordeelen. Er waren er zeer gelukkig, gelukkig of minder-gelukkig in hun optreden, doch allen verrieden, dat de directeur een serieus leeraar is, die zijn leerlingen weet te laten aanpakken. Van de juniores-p5a.no legden Henk Grool, Beb van Gelderen, Beb v. d. Eijkhof, Zijtje Visser, Atie Grin, Cor Vreesman, Rika Boere- ma, Coba Hovingh, Annie de Haan, Beb van Vliet en Mien de Waard proeven van be kwaamheid af. De juniores-vioolklas bleef niet achter; ze was vertegenwoordigd door Emil Jenninga. Bertus Visser, Koen Wijker. Gerrit Baljet, Jan v. d. Starre en Cor van Veelen, die allen violisten-in-den-dop bleken te zijn en hun instrumenten meer dan gewone „veegdoozen' beschouwden. De heer Grin had het zijn dochtertje Atie met een lastige wals van Waldteufel niet ge makkelijk gemaakt. Van de jongere leerlingen voor klavier maakte Annie de Haan een heel goede beurt. Van de vioolklas viel ons de goede houding, het zuiver grijpen en de ferme streek op, drie zoo uiterst noodzakelijke dingen om goede aankomende violisten te kweeken. De seniores-viool waren ditmaal Gerard Grin met Seitz Schülerconcert in G-dur en Gerrit Smit met 't Concert van Rieding. De eerste had een warm applaus in ont vangst te nemen voor zijn keurige voordracht van dit, door viool-leerlingen zoo graag ge speeld repertoirenummer, 't Was dan ook hoogst loffelijk. Gerrit Smit deed voor zijn voorganger niet onder en wist van het Andan te-gedeelte een zeer verdienstelijke vertolking- te geven, dat terecht met gullen bijval be loond werd. Jo van Os, Jopie Venus en Alie Donker be wezen met hun soli gerekend te moeten wor den onder diegenen, die het abc van het kla- vierspel reeds onder de knie hebben. Tenslotte spande het tweetal dames, wier optreden het programma besloot, de kroon. Het waren Annie Workum met de Orpheus- ouverture en Bets de Waal met Rachmani noff's Prelude in cis-moll. Met alle bewondering voor mej. van Wor- kum's technisch kunnen gelooven we nooit, dat wat zij speelde precies in de partituut staat. (De triller in de le candenza, het maat je van het eerste zangthema). Omdat zij tot de oudste leerlingen behoort, die (dit weten we uit ervaring) de kunst van het pianospel anders zeer goed beheerscht, willen we op deze foutjes toch even wijzen. Bets de Waal's spel was uitmuntend van voordracht en als zoodanig alleszins het aan- hooren waard, 't Kan qua tempo wat vlugger. De heer C. Visser Hzn. sprak in de pauze tot den heer Grin een woord van dank namens de ouders der leerlingen. Hem werd door een tweetal debutantjes enkele geschenken over handigd, waarvoor hij de gevers hartelijk dankzegde. Zoo was het voor de IJmuider Muziekschool wederom een prettige en succesrijke uitvoe ring. die haar directeur te kennen gegeven heeft, dat de sympathie der ouders en der leerlingen met dit Instituut is. W. V. v. V. Ditmaal zijn bovenstaande V's nu eens niet een afkorting van „Vereeniging voor Vreem delingenverkeer", maar van „Veilig Verkeer Velsen", welke jonge vereeniging hedenavond, teneinde meer bekendheid te geven aan haar werk en haar doel in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat een propaganda-vergadering belegt. Op deze propaganda-vergadering zal "vertoond worden de Verkeersfilm met. onder af deeling „Veilig Verkeer Voor Kinderen", welke belangeloos door de Amsterdamse he vereeniging beschikbaar werd gesteld. Na afloop vair de filmvertooning vindt een algemeene ledenvergadering plaats waarin o.a. een 'verkiezing zal worden gehouden van twee bestuursleden, ten einde het bestuur te completeeren. Visscherijnieuws in een notedop. De Amsterdam IJM. 58 krijgt een echolood. Naar wij vernemen zal op de Amsterdam IJM. 58 van de Vem een echo-dieplood worden ge ïnstalleerd. Lading natuurijs. In de Visschershaven is met een lading natuurijs gearriveerd het Noorsche stoomschip Skoger. Weer naar zee. De stoomtrawlers Ecliptica en Silvain zullen deze week naar zee vertrekken Opgelegd. De Julie Streiff is voorloopig op gelegd. Vischinvoer in Italië. In Rome is onlangs opgericht het Nationale consortium van im porteurs van versche visch (Consorzio Nazio- nale Importatori Perce Fresco) bij welk con sortium vijftig van de belangrijkste Italiaan- sche importeurs en handelaars zijn aangeslo ten. Het voornemen bestaat, den vischinvoer in het vervolg alleen door bemiddeling van dit consortium te doen geschieden, dat voor dit doel de beschikking krijgt over de invoercon- senten. In Milaan, Triest en Bari zijn inkoop- afdeelingen opgericht. Noorsche levertraan naar Duitschland. Tus- schen Noorwegen en Duitschland is een over eenkomst getroffen inzake het afnemen door laatstgenoemd land van het restant van de traan productie van het seizoen 1934 35 be staande uit 64.000 vaten. Duitschland zal deze hoeveelheid afnemen tegen een prijs van 15 per ton, zoodat deze overeenkomst loopt over een bedrag van 960000 of 19 millioen Noor sche kronen. De traan zal tot Juni geleverd worden. In de nieuwe clearingovereenkomst tusschen beide landen is een regeling getroffen inzake de afrekening van het nog openstaande be drag van 20 millioen kronen. Dit bedrag zal in September door Duitschland afbetaald zijn, waarna in twaalf maandelijksche termijnen de uit bovenstaande transactie ontstane nieuwe schuld zal worden afbetaald. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: K. ZwartGlas, d., Vleetstraat 21 IJmuiden. J. C. Versluis—Bonarius, z„ Haar lem. E. v. d. BoogaardStouten, z„ Zeeweg 66: IJmuiden. J. A. VerdonkTaffijn, z., Ruys- daelstraat 47, Umuiden. C. WeberZonne veld!, d., Tuindersstraat 38, IJmuiden. C. J. KortekaasSchoorl, d.. Hyacintenstraat 8. Santpoort. J. WichmannNol, z., Driehuizer kerkweg 54, Velsen. E. J. v. d. MeulenBrons, d„ Heidestraat 14, IJmuiden. A. Zuiderduij Troost, d„ Hoofdstraat 226, Santpoort. G. LangbroekDukel, z., de Wetstraat 15, IJmui den. J. J. HoltropJuchter, z., Leeuweriklaan 34, IJmuiden. C. K. ScholderGlas, d., Pr. Krugerstraat 12, IJmuiden. Overleden: G. A. Wtenweerde, 64 jaren, echtgenoot van G. v. d. Stege, Brederoodsche- weg 100, Santpoort. De korfbalclub van de Speeltuinvereeniging In Veilige Haven te IJmuiden die heeft deel genomen aan de seriewedstrijden, uitgeschre ven door de Korfbalclub Mercedes te Arnhem heeft een mooi succes geboekt. Onze jeugdige plaatsgenooten slaagden er n.l. in in hun se rie den eersten prijs, bestaande uit een zil- Door onze lens gesnapt. H. BOSMAN. De heer H. Bosman, hoofdagent van poli tie, werd 1 Mei 1909 aangesteld als politie agent te Kollum. Niet lang bleef hij in Fries- lands dreven want een paar jaar later vertrok hij naar Enschedé, waar hij eveneens agent van politie werd. Via Vierpolders, waar hij ge meenteveldwachter werd kwam de heer Bos man 1 April 1917 naar Velsen als agent van politie aan het bureau Willemsplein. Reeds eenige maanden later kreeg hij een aanstel ling als gemeente-veldwachter in het dorp Velsen. Op 15 Mei 1933 werd hem wegens op heffing der functie eervol ontslag verleend; met ingang van denzelfden datum werd hij benoemd tot hoofdagent. Het Oostelijk deel van de gemeente vormt voornamelijk het arbeidsveld van dezen poli tieman. Een belangrijk deel van zijn taak is de regeling van het verkeer bij de pont, en door dit moeilijke werk kent half autorijdend Nederland den heer Bosman. Op mooie warme zomerdagen, wanneer alles naar buiten trekt, otaat hij in wolken van stof en benzinedamp om er voor te zorgen dat het verkeer in goede banen blijft. En door zijn tactvol qptreden gelukt hem dit steeds uitstekend. Neen, Mevrouw MOOI BEHANG is niet duur meer. Wij hebben een pracht sorteering. Vraagt eens onze staalboeken. Eerste Schotensche Papierhandel H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 155, Haarlem, Tel. 11657. (Adv. Ingez. Med.) EEN TWEEDE SPEELVELD IN VAN GELDER'S SPORTPARK. Besprekingen tusschen de directie der firma Van Gelder Zonen en het bestuur van Kin- heim hebben er toe geleid, dat besloten is over te gaan tot het aanleggen van een twee de speelveld in het sportpark. Voor Kinheim beteekent de aanleg van dit tweede speelveld een oplossing van de moei lijkheden,, ontstaan als gevolg van het feit, dat het oude terrein naast Hotel de Prins niet meer beschikbaar is. Het nieuwe speelveld zal door de leden van Kinheim worden aangelegd, Reeds hebben veel leden zich bereid verklaard, hieraan me de te werken. Het werk staat onder leiding van Ir. v. d. Lee en den heer v. d. Worp. Laatst genoemde had ook het toezicht bij den aan leg van het eerste speelveld. PERSONALIA. De heer Hesterman behaalde op de honden- tentoonstelling, welke tweeden Paaschdag te 's Hertogenbosch werd gehouden met zijn 3 Iersche setters de volgende prijzen: Hartboune Lucy (teef) winster 1935, le prijs uitmuntend en kampioensprijs. Borrowdale Brandy (teef) in de limité-klas le prijs zeer goed. Cuchutain (reu) in limitè-klas le prijs zeer ;oed. Voor de beste groep van minstens drie Ier sche setters werd eveneens de le prijs behaald. SANTPOORT DE RAADSVERKIEZINGEN. De afdeeling Santpoort van de Ohr. Hist. Unie heeft in haar vergadering van Dinsdag j.l. als veren lauwertak, te winnen door hun beide I candidaten voor den gemeenteraad gesteld tegenstanders te verslaan. Voorwaar een mooi de heeren J. E. Sluyters, B. de Boer, J. J. Roo- succes. 1 denberg, G. de Jonge en W. Vorstelman.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1