Boy Lusthoven in de Oudheid. Een belangrijk instrument in het vliegtuig. N Rubriek voor Vragen. De hangende tuinen Babyion. WOENSDAG 24 APRIL 1935 De hoogtemeter. Haar principe, eigenschappen en tekortkomingen. De hangende tuinen van Babyion In dé oudheid werd weinig aan tuinaan leg gedaan. Geen wonder! De aarde was immers nog weinig bevolkt, zoodat iemand die zich de weelde kon veroor loven een paleis of mooi huis te laten bouwen gemakkelijk een plaats kon uitzoe ken waar natuurschoon het oog verlustigde. De grond huiten de bewoonde plaatsen was meestal nog met bosch bedekt, en als het dan bovendien nog gelukte om de nabijheid van rivier of beek te zoeken, had men een ideaal plekje. Met de hangende tuinen van Babylon was het blijkbaar een bijzonder geval. Koning Nebukadnezar liet zoo wil een overleve ring althans die 600 jaar voor Christus bouwen voor zijn mooie vrouw, een dochter van een Medisch vorst Cyaxeres, die in het vlakke Babyion niet kon aarden, omdat zij naar de mooie bosschen en bloemenweelde van haar geboorteplaats bleef verlangen. Die hangende tuinen moesten haar dit gemis doen vergeten. Hoe een tuin bifreen der villa's in Pompéi er heeH uitgezien. Nu mooi moeten zij wel zijn geweest! Oude geschiedschrijvers zingen de lof daar van. Daarom zijn ze ook ingedeeld bij de zeven wereldwonderen. Met de schoonheid kon niets wedijveren! Ten tijde van den aanleg was Babyion op het toppunt van zijn macht. Na den val van Nineve begon de bloei van het tweede Babylonische rijk van Nebukadnezar. De koning had bij de over winning van Nineve hulp gehad van Cyaxe res den koning van Medië. Geen wonder dus, dat hij alle moeite deed het diens dochter, hem tot vrouw gegeven, naar den zin te maken. Het meer dan 100 Meter hooge bouwwerk verrees in het midden der stad aan de rivier de Euphraat. De omvang was niet minder dan 400 Meter lang en breed, het sloot aan bij het paleis van den koning. Het is eigen lijk onjuist te spreken van „hangende" tui nen. De teekening die wij hierboven geven (een reconstructie voor de „Wonderen der oudheid" geteekend) laat zien, dat de vorm ontleend is aan een Babylonischen tempel toren. Er waren rondom vier groote terras sen aangelegd waarop de tuinen een plaats vonden. Het waren breede lanen versierd met mooi houtgewas struiken en weelderige bloemenpracht. Om den groei te waarborgen was een dikke laag teelaarde op de terrassen gebracht. De terrassen waren verbonden met statige trappen. Bij de ruïnes die van de hangende tuinen gevonden zijn was een bij zonder gevormde waterput, waaruit afgeleid kan worden, dat een kettingpomp er voor zorgde, dat de hangende tuinen geregeld door het water uit de Euphraat besproeid konden worden. Bij de verzengende zonne stralen in dit Oostersche land zeker noodlg! Op het dak van deze hangende tuinen was een lusthof van groote uitgestrektheid. De oppervlakte was minstens gelijk aan die van een park in onze tegenwoordige steden. Het Middengedeelte van de hangende tui nen werd gevormd door een schitterend pa leis. Daaren ook in de tuinen gaf de ko ningin schitterende feesten. De Assyrische hoofdstad Nineve was inder tijd de grootste en mooiste stad uit het Oos ten. Maar na de verwoesting was het de wensch van Nebukadnezar een stad Babyion te bouwen dat nog indrukwekkender moest zijn dan het ondergegane Nineve. Daarin moet hij geslaagd zijn. Babylon was een vesting met niet minder dan 250 torens. Er stonden vele paleizen met fraaie parken. Maar het mooiste van al die paleizen was dat van de koningin, het paleis met de han gende tuinen. Het werd zelfs het tooverpa- ieis genoemd, om uitdrukking aan de over weldigende schoonheid te geven. Volgens een Grieksehe overlevering zijn de hangende tuinen van Babylon nog van ouderen datum. Zij zouden aangelegd zijn door Semiramis, de legendarische koningin van Assyrië, de stichtster van Nineve. Daar om worden zij ook wel aangeduid als de han gende tuinen van Semiramis. Mogelijk is natuurlijk dat koningin Semi ramis de tuinen heeft aangelegd en dat ko ning Nebukadnezar ze later heeft gerestau reerd en verfraaid Hieronder geven wij ook een reconstructie van Ch. Chipez van het paleis-complex van de Perzische koningen te Persepolis. Daaruit val af te leiden, dat bij de paleizen van Darius een groot lusthof was aangelegd. In deze lommerrijke tuinen verpoosden zich de koning en de koningin onder de palmen. Onder de muurinscripties van de oude Egyptenaren bewaard gebleven zijn is er ook een die in beeld brengt het verwoesten van een lusthof bij het paleis van een overwon nen vorst. Daar worden palmboomen door soldaten omgehakt. Blijkbaar waren palm en cederboomen de voornaamste stoffage van de oude tuinen. Maar ook waren er in 't warme Oostersche land schitterende bloe men. De rijkst bloeiende cactussen vinden daar immers hun oorsprong. Het gouden huis dat keizer Nero te Rome bewoonde stond in een mooi park met fraai geboomte en zeldzame bloemen. In dien tijd werden zulke parken verlevendigd door vij vers (ook wel zwembaden). Ook standbeel den waren een gewilde versiering. De villa die keizer Hadrianus in 125 te Rome liet bouwen had ook een fraaien tuin. Daarbij was partij getrokken van het be staande natuurschoon op de heuvelen. Het middengedeelte van den tuin was aangelegd. Daar stonden veel boks- en laurierboomen, die in fantastischen vorm gesnoeid waren. Tijdgenooten bewonderden dezen smaak van den keizer niet. Het gedeelte van den tuin waarin de natuur alleen geregeerd had was veel mooier, temeer omdat daarin een vijver gevonden werd, terwijl de hellingen van de heuvels mooi begroeid waren. De afbeelding van een tuin bij een villa in het bedolven Pompeï laat zien, dat de stee- nen hoven behalve standbeelden ook nog heesters en bloemen als versiering hadden. C. J. v. T. Glanzend, donker, taai en stevig Is de inhoud van zoo'n pak; Lekker sappig en ook pittig Het is BLACK-BOY Pruim-tabak. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK Een van de instrumenten, die in een vlieg tuig een belangrijke plaats innemen, is wel de hoogtemeter. Hij kan den vlieger in moei lijke oogenblikken een moreelen steun geven, doch daarentegen onder abnormale weers omstandigheden den bestuurder in een zeer hachelijke positie brengen met alle fatale ge volgen daaraan verbonden. Willen wij de be- teekenis van een hoogtemeter op de juiste waarde leeren schatten, dan dienen wij eerst na te gaan op welke beginselen de werking van dit instrument berust. Vooraf dient dan gezegd te worden, dat dit laatste slechts in groote lijnen kan geschieden, daar een diep gaande studie van dit beginsel met alle bij - behoorende luchtwetten niet in dit bestek kan worden behandeld. (Adv. Ingez. Med.) Een verkeerstelling te Haarlem Door de politie te Haarlem is op de Paasch- dagen een verkeerstelling gehouden bij de Amsterdamsche poort. Het resultaat was: len Paaschdag: Komende van Amsterdam: 8— 9 uur 115 motorrijtuigen 261 fietsen 9—10 240 807 10—11 530 1820 11—12 667 1960 12— 1 590 1126 1— 2 290 168 Totaal 2432 6142 Richting naar Amsterdam: 23 uur 350 motorrijtuigen 1623 fietsen 3— 4 363 1250 4— 5 510 806 5— 6 520 563 6— 7 482 310 7— 8 258 194 8— 9 204 135 9—10 136 109 Totaal 2823 4820 2den Paaschdag: Komende van Amsterdam: 8— 9 100 131 9—10 225 254 10—11 400 585 11—12 514 872 12— 1 420 497 1— 2 540 700 Totaal 2199 3039 Naar Amsterdam 2—3 uur 276 629 3-4 340 592 4—5 500 1039 5—6 745 1030 6—7 724 685 7—8 420 382 8—9 344 260 9—10 211 202 Totaal 3560 4820 „LANGE NEL" TOT EEN JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 23 April (V. D.) Het ge rechtshof veroordeelde heden Nel K., bijge naamd „Lange Nel", een bekende figuur in donker Amsterdam, wegens verduistering tot een gevangenisstraf van een jaar. De recht bank had haar op andere gronden eveneens tot een jaar veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd, Verdachte had f 2000 in bewaring gehad van een man, die een erfenis had gekregen. De rest van het geld had hij er met Nel en haar vrienden doorgebracht. Toen de gelukkige erf genaam zijn twee biljetten van f 1000 terug kwam halen, ontkende de vrouw ze te hebben ontvangen. Verd. is onlangs wegens de dief stal bij Lissone gepleegd tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 April. Bevallen 18 April: C. J. de BraaiBraun, d. I. van BoekeiDas, z.; 19 April: D. J. v. Spekvan Tongeren, d.; M. W. F. van Lunen burgMensing, d.; 20 April; C. Ketting- Jong, z.; J. GroenendaalBoxem, d. Overleden 18 April: W. C. Bom, 31 j., Ein den-houtstraat; 19 April: S. F. Winkler Prins Arntzenins, 70 j., Floraplein; R. Koopman, 11 j., Gr. Houtstraat; W. M. Janson-Kroon, 65 j Obistraat; F. Mulder, 63 j., Hazepaterslaan. De lucht dan, die onze aarde omgeeft, be staat uit pl.m. 78 pet. stikstof, pl.m. 21 pet. zuurstof en verder een geringe hoeveelheid andere elementen in verbindingen. Deze sa menstelling blijft nog gehandhaafd tot de grootste hoogte, welke tot nu toe door vlieg tuigen is bereikt, nl. pl.m. 14 K.M. Dit lucht- omhulsel wordt door de aantrekkingskracht van de aarde aangetrokken en drukt zoo doende met zijn volle gewicht op het aardop pervlak, gelijk het water van de zee met zijn gewicht drukt op den zeebodem. De boven ste luchtdeeltjes oefenen door hun gewicht een kracht uit op de onder hen liggende laag, waardoor de luchtdeeltjes in deze laag wor den samengedrukt en dus ook meer lucht deeltjes per volume eenheid zullen bevatten Dit verschijnsel zet zich nu verder naar om laag voort, zoodat ten slotte op de aarde het totaal gewicht van de lucht rust en de lucht deeltjes hier dus ook nog meer zijn samen- :edrukt. Onder normale weersomstandighe den zal de luchtdruk op plaatsen onder den breedte graad van 45 gr. en bij een tempera tuur van 0 gr. C., bedragen 1,0333 K.G. per cM2, of wel 10333 K.G, per M2 Uit metingen is vastgesteld dat 1 L. of wat hetzelfde is 1 d.M.3 lucht een gewicht heeft van 1,3 gram. Hieruit volgt dus dat 1 M3 lucht weegt 1,3 K.G. De druk van 10333 K.G. per cM.2 zal dus gelijk staan met een luchtho«veelheid van 1,0333 0.796 M3. 1,3 In dien nu op alle hoogten de luchtdruk gelijk zou blijven, dus m.a.w. 1 M3 lucht het gewicht zou behouden van 1.3 K.G., dan zou, volgens bovenstaande berekening onze at- mosfee.r slechts een dikte hebben van 7960 M. Uit waarnemingen is echter gebleken, dat deze dikte op pl.m. 300 K.M. mag worden ;esteld. Hieruit volgt dus dat zoowel de luchtdruk, als de luchtdichtheid met de hoogte afneemt. Onder de dichtheid van de lucht miet worden verstaan de massa van alle luchtdeeltjes, die zich in een ruimte van 1 M3 bevinden. Men heeft aan de eenheid van luchtdruk den naam gegeven van „atmosfeer" en hier voor aangenomen een druk van 1 K.G. per c.M. 2. Nu wordt de luchtdruk in de praktijk niet aangegeven in K.G./C.M.2 doch in m.M. kwik, zooals wij dit in al onze huisbarome ters kunnen terugvinden. Als normale druk is aangenomen de druk van een kwikkolom van 760 m.M. en bij een temperatuur van 0 gr. C. Van dezen normalen druk uitgaande kan men door middel van een zeer eenvoudige formule den luchtdruk op verschillende hoogten be rekenen. Wij hebben reeds gezien dat de luchtdruk met de hoogte afneemt. De grootte van deze afneming hangt nu ook af van de temperatuur aan den grond en van de grootte van temperatuur afneming met de hoogte. Want zou men de kwikkolom, behoo rende bij den normalen druk bij een hooger temperatuur aflezen, dan zou ook een hoo- gere druk worden aangewezen, aangezien de lucht zich door de hoogere temperatuur ook heeft uitgezet. Nemen wij aan dat bij den druk van 760 m.M. en bij 0 gr. C. iedere ver mindering van 1 m.M. druk gelijk staat met een hoogte verschil van 10 M. dan zou een druk van 750 m.M. gelijk staan met een hoog te van 100 M. Zou nu in bovengenoemd voor beeld de temperatuur stijgen dan zou de uit gezette luchtmassa mede omhoog gaan, om dat het gewicht van deze massa gelijk is ge bleven. In dit laatste geval zou dus de druk- vermindering van 10 mM. niet overeenkomen met een hoogte van 100 M. doch b.v. met een hoogte van 120 M. Onze hoogte meter zal in dit geval dus 20 M. te laag aanwijzen. In het tegengestelde geval, dus als de luchtmassa tengevolge van afkoeling inkrimpt, zal de hoogte meter ten opzichte van de juiste hoog te, te hoog aanwijzen. Daar de hoogte van de luchtzuil dus afhankelijk is van de tem- paratuur zal een hoogtemeter, die alleen den luchtdruk ter plaatse aangeeft, een onjuist; hoogte aanwijzen ten opzichte van de werke lijke hoogte. M. aan, dan zal de feitelijke hoogte boven den zeespiegel bedragen 900 M. Komt de vlieger plotseling, door stormen, al dan niet gepaard met zwaren sneeuwval in een gebied van zware depressie, dan zal de luchtdruk op deze plaats ook heel laag zijn. De hierbij op tredende temperatuursverlaging zal de lucht massa doen inkrimpen. In ons boven gegeven voorbeeld waarbij voor de lage hoogten aan gegeven werd dat iedere m.M. mindering in luchtdruk gelijk staat met een hoogte van 10 M. zou in de ongunstige omstandig heden, die door ons werden aangenomen, dit hoogteverschil kleiner zijn dan 10 M. per m.M. Het gevolg hiervan is dus dat onze hoogteme ter een hoogte aanwijst die hooger is dan de werkelijke hoogte. In een heuvelgebied zou dit natuurlijk bijzonder gevaarlijk kunnen zijn. vooral wanneer de vlieger door welke omstandigheden dan ook verplicht wordt lager te vliegen. Fatale gevolgen kunnen zich dan al heel gemakkelijk voordoen, en des te meer naarmate het uitzicht van den vlieger wordt belemmerd. Bevindt hij zich boven een vliegveld met het slechte zicht, dan bestaat voor den vlie ger toch nog een gunstige kans om veilig te landen. Een van de belangrijkste gegevens welke hij per radio van den grond ontvangt is de barometerstand aldaar. De vlieger zet den wijzer nu op den opgegeven stand, waar door hij nu ook zeker is van de juiste hoogte boven het vliegveld, De landing, zoo noodig met behulp van het baken, kan nu door hem volbracht worden, waarbij hij op het aller laatst nog kan gebruik maken van een z.g. fijn-hoogtemeter, waarbij iedere meter hoogte wordt aangewezen. Het ver-wondert ons dan ook in het geheel niet dat nog steeds met de grootste nauwgezet heid wordt gewerkt aan de volmaking en ver fijning van dit zoo bij uitstek belangrijke in strument. A. STEUP, Kapt.-vl. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan hei bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekent worden terzijde gelegde De antivoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd, PLANTEN VRAAG: Wat kan 11c planten ln een tuin op het Noorden onder boomen? ANTWOORD: Hulst, Mahonla, Kllmap, Maag- clepalm. enkele Cornussoorten, Aucuba's, enz. Bij na alle groc-ïen op zonnige o£ half beschaduwde plaatsen beter. VRAAG: Wanneer kan men bolbegonla's in den vollen grond planten? ANTWOORD: Niet voor half Mei. GIJ kunt den bloei vervroegen door de bollen eerst in kistjes uit te laten botten. VRAAG: 1. Wanneer ls het tijd voor het zaaien van O. I. kers, Balsemienen. Anjers en Afrikaan- tjes? 2. Hoe moet Ik mijn uitgebloeide cyclame be handelen? ANTWOORD: 1. De eerste helft van Mei. liefst ln kistjes en dan later uitplanten. 2. Langzamerhand minder water geven en dan de pot droog bewaren tot het najaar. Dan ve-rsche aarde geven en opnieuw opkweeken. Het Pftleis vam den Persischen koning In groote trekken bestaat de hoogtemeter uit een of meer bijna luchtledige metalen doozen met elastischen bodem en deksel, die door een metalen veer worden uitgerekt. Bij het stijgen van den luchtdruk zal de doos worden ingedrukt, terwijl bij een daling het tegenovergestelde zal plaats vinden. Empi risch heeft men nu een schaalverdeeling aangebracht, waarop in M. de hoogten wor den aangeduid, die behooren bij den betrok ken luchtdruk. De juiste hoogte, waarop een vliegtuig zich heeft bevonden, dient door alle bovenge noemde afwijkingen te worden gecorrigeerd. Dit geschiedt door een bepaalde formule, waarin opgenomen worden de gemiddelde temperaturen nabij den grond en op de theoretisch bereikte hoogte en verder den ba rometerstand aan den grond en op genoemde hoogte. De hoogte door een hoogtemeter aangewe zen is dus betrekkelijk, aangezien het traject dat de vlieger volgt een gebied kan zijn met zeer onregelmatige bodemverheffingen, ter wijl de startplaats zelf al enkele honderden meters hoog kan liggen. De hoogtemeter zal dus al een hoogte aanwijzen, terwijl het toestel nog op den grond staat. De bestuui'der kan nu het nulpunt van de hoogteverdeeling door een knop brengen tegenover den wijzer. Iedere hoogteaanwijzing van den meter zal nu dus beschouwd moeten worden ten op zichte van de hoogte van de startplaats. Ligt dus het punt van vertrek b.v. 400 M. hoog en wijst de hoogte meter, nadat deze op het nul punt is gebracht, gedurende de vlucht b.v. 500 RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men Inktvlekken uit schoolbanken? Schuren met zeep en vim helpt niet en haalt de verf er af. ANTWOORD: Een eenvoudig huismiddeltje is de vlekken te wrijven met een schoone kurk en sigarenasch, die met citroensap is vochtig ge maakt. Daarna met warm water afsponsen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men witkalkspat ten van een keukenvloer van roode en blauwe te gels? Water en azijn helpt niet 2. Toen ik een half jaar geleden mijn woning betrok, heb ik den zoldervloer schoongeboend met bleelcwater en lysol. De lysollucht is niet meer weg te krijgen: alles, wat op zolder gehangen heeft, ruikt er naar. Wat moet ik daartegen doen? ANTWOORD: 1. Stevig af boenen met een har den schuier en lauw water, waarin een scheutje mlcrenzuur is gedaan. 2. Den zolder met heete soda-oplosslng terdege schrobben en met heet water naboenen. VRAAG: Hoe verwijdert men watervlekken uit een gepolitoerd eikenhouten tafeltje? Zij zitten er al geruimen tijd in. ANTWOORD: Flink afboenen met een lauw zeepsopje -en goed afdrogen. Daarna met de rech te breukzijde van een stukje glas voorzichtig af schrappen. Opnieuw ln de was zetten en stevig uitwrijven. VRAAG: Hoe reinigt men een vilthoedje? ANTWOORD: Goed stofschoon maken en dan met waschbenzine stevig afborstelen. Dadelijk daarna, voordat de benzine vervliegt, goed in wrijven met magnesia. Goed door en door droog laten worden en dan in één richting afschuieren. Deze behandeling buiten en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert met een levertraanvlek uit een wit wollen jurkje? ANTWOORD: De vlek eerst betten met een propje watten, bevochtigd met perchlooraethy- lecn; de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Laten drogen en dan afborstelen. Er blijft dan een gele vlek achter. Bet deze vlek met een propje watten gedoopt in een oplossing van 1 theelepeltje overmangaanzure kali op 1 theekopje kokend water, maar niet te nat, dus het propje even uitdrukken. Even laten inwerken. Er ontstaat dan een bruine vlek. Deze bet gij met zwaveligzuur, tot de bruine kleur ls weggetrok ken. De gele vlek is dan ook wel verdwenen. Zoo niete dan het bleekproces herhalen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7