Nieuwe maatregelen tegen de pers in Duitschland. Flora 1935 Heemstede. Trok reeds meer dan 250000 bezoekers! Het aantal bezoekers van de Internationale Bloemententoonstelling is gestegen tot 253237. waartegenover in dezelfde termijn van 1925 staat een aantal van 161224. Thans is men 56 3 4% op 1925 vooruit. Waar in 1925 het grootste deel der bezoe kers gedurende de laatste twee binnenten- toonstellingen kwam, verwacht men dat dit ook in 1935 het geval zal zijn. Want het bezoek neemt dagelijks toe. De Tulpen bloeien! Wilt gij de vollegrondstentoonstelling op Flora op haar schoonst zien? Ga dan nu kij ken, want zij geeft aan de bezoekers de voor- loopig niet meer terugkeerende kans op een voorsprong op duizenden andere bloemen liefhebbers. Wat toch is het geval? Het hoogtepunt van den bloei der bloembollenvelden is de bloei 'der tulpenvelden. Dan is bollenland op zijn fraaist, ten eerste, omdat de kleuren en scha keeringen bij geen enkele bloem een zoo vol maakte variatie te zien geven als bij tulpen en ten tweede omdat de tulpencultuur de grootste oppervlakte van de bloembollen- velden beslaat. Flora 1935 bevestigt "deze feiten. De aan- blik van de bloembollenstreek tijdens den tulpenbloei wordt verstoord door de kunst matigheid in de ligging der velden, door de bebouwing enz. Het toeval, of de velden langs de wegen liggen, speelt een te groote rol. Op Flora zijn die bezwaren er niet; integen deel, daar is de klaterende schoonheid der tulpenkleuren gevat in het eenige natuurlijke kader, dat deze schoonheid verlangt: het rus tige gazon en de statige boomgroepen van het natuurpark. De tulpenweelde. Weelde van tienduizenden tulpenbloemen. Tulpentijd!De winter is volkomen over wonnen, de lente is niet alleen aangekondigd, maar gekomen; er is geen aarzeling meer in de natuur, de gloeiende tinten der tulpen, beelden de volkomenheid der natuur ten volle uit. Daarom allereerst is dé tulpenbloei het hoogtepunt van Flora. En daarom ontbreke er niemand, die de kans wil hebben de meest vol maakte der voorjaarsbloemen in volle pracht van nabij te zien.!- Maar er is een'tweede reden voor een op wekking om n u Flora te bezoeken. En wel deze. Tulpen zijn niet „zoomaar" tulpen. Er is geen plant, die als bron van verscheiden heid in kleur, in vorm en in houding, zooveel stuwende scheppingskracht blijkt te bezitten als de tulp. Als een schijnbaar oneindig aantal kinde ren van één vader en toch alle verschillend in uiterlijke gedragingen, komen de variëtei ten zich melden. En dat is het interessante en betooverende, dat de tulpenschat blijkt te omvatten de niet vermoede, de verbijsterend- ste variatie die zich laat denken. Als men onze enkele vroege tulpen met hun blanke geel, rose en rood gerande, veelal grillig geplooide bloembladen gezien heeft, heeft men nog niet aanschouwd de Mendel- tulpen die ongeveer gelijktijdig bloeien op hun ranke stengels in kleuren van alle tinten rose tot alle nuances van rood. De dubbele vroege tulpen zijn op onzen weg door de „bloemenweide" een zee van blijde kleuren. Voort moet men,.naar de stoere triumph- tulpen die, op huri forsche stengels, fraaie schemerkleuren dragen in de grootste bloem kelken die men zich kan denken. En intusschen is het. alsof de darwins vra gen, of zij nog niet zijn opgemerkt, of hun prachtige pasteltinten niet waard zijn om vergeleken, door de oogharen bezien en niet vergeten te worden. Flora biedt een rijkdom en variatie op dit punt als nergens elders ter wereld is te zien. En nu de reden waarom men op Flora moet komen om van deze tulpenweelde te genieten? Omdat de tentoonstelling de gelegenheid geeft om al die bloemen van dichtbij te be zien, de namen ervan te noteeren en de schoonheid ervan in bezit «te nemen. Dat is de bekoring van een bezoek in de komende weken aan de uitgestrekte tulpenbeplantin gen op het Flora-terrein. Inzenders door het gemeentebestuur ontvangen. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft Donderdagmiddag in restaurant Flora de in zenders ontvangen, die medegewerkt hebben aan het doen slagen van Flora 1935. Aanwezig waren o.a. het voltallige Uitvoerend Comité, de architect, de heer Brand en de lichtarchitect, de heer Duchateau. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. W. W. van D o o r n sprak namens het gemeen tebestuur er zijn groote erkentelijkheid over uit, dat zoovelen die nauw betrokken zijn bij de tentoonstelling en er zooveel voor gedaan hebben, gevolg gegeven hadden aan de roep stem om aanwezig te zijn. De gemeente wordt door groote banden met Flora verbonden en ze is in meer of mindere mate het middelpunt van activiteit en wils kracht. Op vele plaatsen en bij verschillende gelegenheden heeft men zijn waardeering al uitgesproken over het voor de Tentoonstelling gepresteerde werk en scharen bezoekers, zoo wel binnen- als buitenlanders, hebben zich vol lof uitgesproken. Het verheugt het gemeente bestuur, dat het hen ziet, die de tentoonstel ling gebracht hebben op het peil van nu. Met vreugde begroet spr. de vakmenschen, die hier gebracht hebben wat ze met zooveel moeite en geduld tot stand wisten te brengen, ondanks vele moeilijkheden, waarover spr. thans niets zeggen zal. Het vak is niet lamgeslagen daar door, dank zij moed, durf, en energie. Deze tentoonstelling is een voorbeeld van wat men bereiken kan als men wil. De inzenders zorg den ervoor dat er wat tentoon te stellen was. Hier kunnen ze hun producten laten zien. Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling het begin moge zijn van een nieuw tijdperk, waarin de producten in ruimere mate, een afzetgebied zullen vinden, een begin van een grooteren bloei der bedrijven. Zich tot het Uitvoerend Comité richtend, bood spr. het driemanschap elk een pressepa- pier aan, met zilveren afbeelding van het ge meentehuis van Heemstede. Ook de heeren Brand en Duchateau ontvingen deze herinne ring. Onder applaus reikte de burgemeester de voorwerpen over. De heer Tom van Wave ren, voorzitter van het Uitvoerend Comité, dankte namens hen; die de herinnering mochten ontvangen, rumens het Uitvoerend Comité en namens de gasten. Hij zei het bijzonder op prijs te stellen, dat hij ook in dit gezelschap van vakgencoten de gemeente kon prijzen voor de gastvrijheid en de medewerking. Ook het persoonlijk con tact heeft hij steeds hoog gewaardeerd. Het-1 enthousiasme en de zorg en steun van de ge meente zijn boven alle lof verheven. Met eenige aardige jeugdherinneringen aan Heem stede sloot hij zijn vlot dankwoord. Japan streeft naar een handelsovereenkomst. De minister van handel, Matsjida, die on derweg is naar Osaka, heeft tegenover een aantal journalisten verklaard, dat het ruil handelsysteem niet kon bijdragen tot een oplossing van den eenzijdigen handel tus- schen Japan en enkele vreemde landen. Matsjida sprak als zijn meening uit, dat een driehoeks-handelsovereenkomst tusschen Japan, Nederlandsch-Oost-Indië en Austra lië, of tusschen Japan, de Ver Staten en La- tijnsch-Amerika zeer veel zou helpen voor de reguleerin^ van den handel. De minister voegde hieraan toe, dat een zoodanige rege ling zorgvuldige overweging en studie ver- eischte PROF. G. A. VAN DEN BERGII VAN EYSINGA TE AMSTERDAM BENOEMD. Buitengewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis Op de agenda voor de Donderdag gehouden vergadering van den Amsterdamschen ge meenteraad kwam voor de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israelitischen godsdienst. Voorgedragen was prof. dr. H. Th. Obbink te Utrecht. Van de 39 uitgebrachte stemmen kreeg prof. Obbink 11 stemmen, dr. A. de Buck uit Lei den 16 stemmen en prof. G. A. van den Bergh van Eysinga 12 stemmen. Een'nieuwe vrije stemming volgde. Hierbij verkreeg prof. Obbink 12 stemmen, dr. De Buck 12 stemmen en prof. van den Bergh van Eysinga 15 stemmen. Thans moest uitgemaakt worden wie met prof. van Eysinga in herstem ming zou komen. Bij deze stemming kreeg prof. Obbink 20 stemmen en dr. De Buck 19 stemmen,. Een herstemming moest dus plaats hebben tusschen prof. Obbink en prof. Van den Bergh van Eysinga. Bij deze herstemming kreeg prof. Obbink 14 stemmen en prof. van den Bergh van Eysinga 24 stemmen, zoodat prof. G. A. van den Bergh van Eysinga, die bijzonder hoog leeraar te Utrecht is, benoemd is. VALSCHE MUNTERS VEROORDEELD. Tot vier jaar gevangenisstraf. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde de gebroeders W. wegens valsche munterij ieder tot een gevangenisstraf van vier jaar Het O.M. had vier jaar en zes maanden gerequireerd. Het vorige jaar had het twee tal een aantal rijksdaalders nagemaakt. EEN NIEUWE PERSTL-SCHOOL TE AMSTERDAM. Teneinde den uitgebreiden kring van ver- bruiksters der producten van de Nederland- sche Persil-fabrieken te Jutphaas in de ge legenheid te stellen zich op practische wijze door terzake kundig en terdege onderlegd personeel omtrent het voordeeligste en nut tigste gebruik daarvan te laten voorlichten, heeft de Directie van E Ostermann Co.'s Handel Mij. N.V. besloten tot stichting van een zoogenaamde Persil-School; daartoe heb ben de perceelen -79 aan het Kleine Gart- manplantsoen te Amsterdam een volledige verbouwing ondèrgaan. De officieele opening van deze nieuwe Persil-School, welke zal geschieden door Dr. I. H. J. Vos. wethouder te Amsterdam. is vastgesteld op Donderdag 2 Mei a.s., des mid dags te 3 uur LANDDAG BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. De -Landstormkorpsen „Stelling van Am sterdam", „Nieuwe Hollandsche Waterlinie en „Kennemerland", hebben het voornemen op Zaterdagmiddag 18 Mei a.s. in het Ge meentelijk Sportpark te Hilversum een In- ter gewestelij ken Landdag te houden. N.V. Rotterdamsche Scheeps- hypotheekbank. Door den verbeterden toestand van een deel van de binnenscheepvaart werd naar in het jaarverslag der N.V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank over 1934 wordt mee gedeeld gedurende het afgeloopen jaar meer rente betaald dan in de voorafgaande jaren. Tegenover dit eenigszins bemoedigend ver schijnsel staat evenwel, dat de achterstand in aflossingen, mede ten gevolge van de moeilijkheden, die wij daaromtrent in, Duitschland ondervinden, wederom belang rijk is toegenomen. Daar de waarde der sche- pen in het algemeen voortdurend afneemt err de schepen daarenboven ouder worden, moet er rekening mede gehouden worden, dat dit op den duur tot verliezen aanleiding zal geven. Op 31 December 1934 stond in Duitschland uit een bedrag van 3.387.830. Ook in België heeft men van overheidswege verschillende maatregelen, als inzake de belemmering van executie, genomen, die voor ons bedrijf na- deelig kunnen zijn. In 1934 hebben wij slechts 20 geldleenin een. tot een bedrag van ƒ339.825 uitgezet. In 1934 werd een bedrag van 1 779.082 afgelost, waarvan een bedrag van ƒ378.938 van buiten gewone aflossingen afkomstig is. Het bedrag der uitstaande geldleeningen is verminderd tot f 18.943.709 Over 1934 was aan rente te betalen 1.260 017. Hiervan werd tot op 31 December 1934 betaald ƒ824.530. zoodat op 31 December 1934 nog een rente-achterstand over 1934 be stond van ƒ435.487. welke op heden vermin derd is tot 275.632. De bij de Konversions Kasse für Deutsche Auslandsschulde te Ber lijn gestorte rentebedragen werden door ons niet als ingekomen beschouwd en dus niet als zoodanig geboekt. Ultimo December 1934 be vond zich aan rente in deze kas ƒ70.605. welk bedrag inmiddels is afgeboekt. Over de verplichte storting wordt aan aan deelhouders wederom geen dividend uit gekeerd. Na afschrijvingen van ƒ1140 op kantoor pand en meubelen, wordt voorgesteld te stor ten in een weder opnieuw te vormen reserve voor een eventueel verlies van de beleggingen op het reservefonds ƒ13.421 en in de bedrijfs- reserves .f328.086. Uit het daarna overbliïvend batig saldo (f 31.204") behoort aan aandeel houders die hun' aandeelen onverplicht vol gestort hebben de hun statutair toegekende uitkeering betaald te worden, waarvoor een bedrag van ƒ28.087 nood'g is. Verveleend kan in het reservefonds 3.117 gestort word^m De gezamenlijke reserves zullen ƒ2.305.361 1.960.735) bedragen. De Jeugd voor den Vrede. Bijeenkomst te s-Gravenhage. Kweekschoolleerlingen uit alle deelen van het land. Van de zijde van de Jeugd-Onderwijs-Com- missie van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede is in de Paaschvacantie te 's-Graven hage een bijeenkomst van leerlingen van Ne- aerlandsche kweekscholen georganiseerd. Donderdagmorgen zijn de deelnemers te "*s-Gravenhage_ aangekomen. Tegen half één vereenigden de jongelieden, een vijftigtal, zich in de gymnastiekzaal van het Nederlandsch Lyceum, aan de Willem straat. Uit alle streken van het land waren zij ge komen, zoowel uit Appingedam als uit Middel burg, uit Dokkum en uit Bergen op Zoom, uit Amersfoort en Heerlen. Van elke kweekschool is er één leerling, jongen of meisje, en ieder heeft tot taak om, wat hij in deze samenkomst verneemt, en er vaart. in zijn milieu uit te dragen. Prof. Casimir heeft de deelnemers in een toespraak „weikom in de stad van den vrede" geheeten. Hij merkte op, dat het ter versterking van de vredesgedachte noodig is, dat zij post vat ook in de jeugd, opdat het sterke fundament gelegd worde, dat het groote werk behoeft. Hij wees op het groote belang van het lager on derwijs en van den geest, waarin het gegeven wordt, voor den vredesarbeid. die, zeide hij, een werk is van misschien wel duizend jaar. Hij stelde de beteekenis van den Haag als plaats, waar deze arbeid verricht wordt, in het licht en uitte de hoop, dat deze dagen in de gedachten der jongelieden zullen blijven staan en dat zoo jonge geestdrift en vurig en thousiasme voor de taak in het belang van den vrede zullen worden gewekt. Men zat vervolgens aan een koffiemaal aan. Hierna hebben de jongelui, onder leiding van het gemeenteraadslid mr. Tj. Mobach, een autotocht gemaakt door Den Haag en Sclie- veningen. In den namiddag hebben de jongelui in de kleine gerechtzaal van het Vredespaleis een vergadering bijgewoond. De heer Jan Bastiaans, voorzitter van de commissie en lid van het hoofdbestuur der vereeniging. verwelkomde hier de jongelieden, opmerkende, dat idealisme en enthousiasme wel vaak bespot worden maar ten goede wer ken. Mr. J. Limburg, lid van den raad van State en lid van het hoofdbestuur der vereeniging, heeft hier over de tegenwoordige "beteekenis van den Volkenbond het woord gevoerd. Mr. Limburg stelde de vraag hoe de wereld er thans zou uitzien indien er geen Volken bond was geweest. Daarbij herinnerde hij aan het goede werk van den Bond in het Hon- gaarschJoego-Slavisch conflict en aan het goede verloop van de Saarstemming. Het essentieele doel van den Volkenbond is. oorlog te voorkomen. De Volkenbondsleden verbinden zich om, als zij een geschil hebben, dit te brengen voor scheidsrechters of voor het Internationale Hof of voor den Raad van den Volkenbond. Het Volkenbondstraktaat verbiedt tal van oorlogen, maar heeft nog scheurtjes, waardoor de oorlog nóg zou kunnen binnendringen. Vele staatslieden trachten deze scheurtjes dicht te maken. In dit verband noemde spr. het- Kel- loggpact-, waarbij de staten zich verbinden, hun geschillen langs geen anderen dan den vreedzamen weg op te lossen en den oorlog niet te maken tot een instrument van hun politiek. Het internationale recht heeft nog geen sancties. Als een land zijn verplichtingen schendt, is er geen macht, die het bij de kraag kan pakken. Het is bovendien soms zoo moei lijk als twee landen samen een twist hebben, uit te maken, wie aanvaller en wie aange vallene is. Er zijn wel enkele sancties. Als een land de misdaad begaat, een oorlog uit te doen bre ken, moeten de andere landen hun betrekkin gen met hem verbreken, kunnen zij een eco nomische blokkade tegen den staat-misdadi- ger ondernemen en kunnen zij zelfs militaire maatregelen nemen. Maar dit is niet uitge werkt. Het is nog zeer weinig effectief. Enge land en Amerika wenschten b.v. geen sancties tegen Japan, toen het Mantsjoerije nam. Voorgeschreven is, dat de bewapening moet worden verminderd, tot wat noodig is voor de veiligheid van het land. Dat de verminde ring van de bewapening nog niet is gelukt, komt o.m., omdat het zoo moeilijk is, dit mi nimum objectief vast te stellen. Spr. vestigde nog de aandacht op de taak, den Volkenbond opgelegd op het gebied van de sociale wetgeving, de handelstarieven, den- wapenhandel en het welzijn van de bevolking der koloniën. Hij besprak het werk van het hygiënische en het economische comité en het comité voor het vervoerwezen, dat o.m. de vaart op internationale rivieren als den Donau vrij heeft gemaakt. Hij memoreerde den ar beid van het orgaan voor intellectueele samen werking te Parijs. Al die dingen gaan rustig door en beteekenen een netwerk van interna tionale samenwerking, zooals er vroeger nooit heeft bestaan. Spr. noemde nog de tractaten inzake val sche munt en die nopens een eenvormig wis sel- en chèquerecht. Ten slotte wijdde mr. Limburg een beschou wing aan het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, een orgaan van den Volken bond. Rondgang door het Vredespaleis. Dr. Jacob ter Meulen, directeur der biblio theek van het Vredespaleis, heeft vervolgens de jongelieden in de groote gerechtzaal uit naam van de Carnegiestichting welkom ge heeten. Hij vertelde iets uit de geschiedenis van het Vredespaleis. Men heeft vervolgens een rondgang door het Vredespaleis gemaakt en de bibliotheek onder leiding van dr.Ter Meulen bezichtigd. In de hal van het Vredespaleis maakten hierna de leerlingen met hun Haagsche gast- heeren en gastvrouwen kennis. Rede van den heer A. Rienks. Gisteravond was er een gezellige bijeenkomst in de aula van het Nederlandsch lyceum, on der leiding van den heer A. Rienks, oud hoofdinspecteur van het lager onderwijs, kun sten én wetenschappenen lid van de com missie. De heer Rienks heeft een inleiding uitge sproken over Genève en 's-Gravenhage als Volkenbondssteden in historische verwant schap. SPOORWEGEN GAAN REIZEN ORGANI- SEEREN. Naar wij vernemen, zullen de Nederlandsche Spoorwegen dit jaar, behalve standaardreizen voor kinderen, ook reizen voor gezelschappen volwassenen organiseeren naar de mooiste streken van ons land. Deze reizen omvatten een volledig program, b.v. spoorreis, sight seeing, autotocht, koffietafel enz. Het station van vertrek regelt de geheele reis. Bouwcöngreg en tentoon stelling te Amsterdam. Opening zal door Mr. H. P. Marchant geschieden. In een persconferentie heeft prof. ir. R. C. A. Schoemaker, voorzitter van het N. I. V. A. enkele mededeelingen gedaan over het a.s. bouwcongres met bouw- en architectuur ten toonstelling, dat ter gelegenheid van het eer ste lustrum van het Nederlandsch Instituut- van Architecten zal worden gehouden. Congres en tentoonstelling zullen van 10 t'm. 19 Mei in het R. A. I -gebouw worden ge houden. De Minister van Onderwijs, mr. H. P. Marchant zal de openingsrede uitspreken. Het Congres is bedoeld als leergang ter ver ruiming van het inzicht betreffende de toe passingsmogelijkheden van verschillende bouwmaterialen op grond van hun technische en physische eigenschappen, zoomede ter ver duidelijking van de huidige eischen, welke de hygiënist aan het bewoningsprobleem stelt, waarbij voornamelijk op de beteekenis van doelmatige verlichting, verwarming en venti latie zal worden gewezen. Uiteraard zal door verschillende deskundi gen de aandacht worden gevraagd voor den invloed der moderne bouwtechniek en der moderne bouwmaterialen op de architectuur in verschillende cultuurlanden. In nauw verband met dit congres zal de bouwtentoonstelling staan, omdat de moderne techniek en de uitkomsten van laboratorium onderzoekingen hun invloed doen gelden op de technische uitrusting en afwerking van het gebouw, zoomede op de toe te passen bo u w ma te r ialen Naast de moderne bouwmaterialen en verf stoffen e. d., sanitaire inrichtingen, verwar- mings- en verlichtingssystemen, zal worden aangetroffen een laboratorium, waarin het onderzoek van geluiddempende eigenschap pen van bouwmaterialen wordt verricht, ter wijl tevens aldaar wordt gedemonstreerd, hoe de acoustiek in verschillende ruimten van te voren kan worden beoordeeld. Het Verlich tingsgenootschap zal met modellen doen uit komen, op welke wijze de meest doelmatige verlichting van een vertrek kan worden be paald en daarbij ieder belangstellende in de gelegenheid stellen, zelf een oordeel te vor men over de juiste plaatsing der ramen en de juiste verdeeling der lichtpunten. Dat ook de meest geschikte keukeninrich tingen als behoorend tot de uitrusting van het moderne woonhuis niet zullen ontbre ken, spreekt wel van zelf, doch tevens zullen de „keuken van morgen" en die van ..over morgen' doen uitkomen hoe de electrotech- nische vindingen deze economie-afdeeling van het woonhuis kunnen vervolmaken door een ver doorgevoerde automatiseering. De architectuurtentoonstelling zal werken bevatten van bekende architecten uit Honga rije, Tsjecho Slowakije en Finland, de landen, waarin thans nieuwe en belangwekkende ar- chitectüurstroomingen zijn waar te nemen. Daarnaast zullen ongetwijfeld een vijftigtal geaquarelleerde perspectiefteekeningen van bouwwerken, ontworpen door verschillende op den voorgrond tredende Engelsche archi tecten, de bijzondere belangstelling weten te trekken door voordracht, teekentechniek en uitvoering. Men zal o.m. de aquarelleertech- niek van Hepworth, Walcot, Farey en Harvey kunnen bewonderen. De collectie foto's van werken der N. I. V. A. leden zal een indruk geven van hetgebied, waarop zij in de laatste jaren werkzaam zijn geweest. Arbeid voor jeugdige werkloozen. Het bouwen van woningen? Bij de behandeling van de begrooting werd in de zitting van den Haarlemschen ge meenteraad van Donderdag 10 Januari (bij het Hoofdstuk Openbare Werken en Volks huisvesting) door den heer Klein Schip horst gesr>roken over de werkloosheid in het bouwbedrijf. Hij drong er vooral op aan de ieugdige werkloozen zooveel mogelijk aan het werk te zetten, waarbij hij de vraag stel de, of het niet mogelijk zou zijn eenige hui zen voor ouden van dagen door jeugdige werk loozen te doen bouwen. Hij verklaarde zich bereid om een deel van ziin tijd op te offe ren om dit werk te doen slagen. Hierop werd namens het college van B. en W. door wethouder Mr. J. Gerritsz o.a. het volgende geantwoord: ..B. en W. hebben nu het denkbeeld wo ningen voor ouden van dagen te laten bou wen door jeugdige werkloozen. Normaal zou men daarvoor 16 arbeiders een heel jaar te werk 'kunnen stellen het overige komt van buiten, dat zijn de materialen. Er zit maar voor 30 of 35 net. direct loon in, In de Com missie voor Openbare Werken zal worden overwogen on welke wij ze dit moet worden uitgevoerd. Daar dit nog niet den vorm van een plan heeft, moet dit eerst binnenska mers worden voorbereid. Soreker stelt zich daarbij voor, dat de arbeiders die boven de 20 jaar moeten zijn. f 12 tot f 15 zullen ver dienen naar ruwe schatting. Daarbij zal ern stig worden overwogen, wat de heer Klein Schiphorst heeft gezegd. Nog nergens heeft men woningen door jeugdige werkloozen la ten bouwen. Haarlem zal de eerste gemeente ziin. Men moet zich evenwel niet voorstellen, dat daardoor ernstige bestriiding van de werkloosheid zal plaats hebben. Want neemt dit grooten omvang aan. dan kriigt men de kwestie van rente en aflossing die belangrijk wordt". Waarschijnlijk, naar men ons verzekert, als een gevolg van de ernstige ziekte waar mede de wethouder Mr. J Gerritsz den laat- sten til d te kam oen heeft, is de primeur welke de wethouder Haarlem dacht te geven, ons voorbij gegaan, daar de gemeente Arn hem de eerste gemeente is welke op dit ter rein de eerste stoot heeft geeeven. In het ..Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw" deelt de heer J. E. S. Holt- haus. administrateur der Algemeene Wo- mngbouwvereeniging ..Arnhem", mede. dat deze organisatie besloten heeft dit. jaar een zestal woningen voor ouden van dagen te doen bouwen en dat wel door ieugdige werk loozen van 16 tot 24 iaar. Het werk zal ge schieden onder toezicht van een deskundig opzichter. De jonge aibeiders krijgen een vergoeding van f 3 per week. welk bedrag, met goed vinden van den Minister van Sociale Zaken, niet van het steunbedrag der werklooze va ders zal worden afgehouden. Alle hoofdbesturen van de bij dit werk be trokken vakbonden hebben zich met deze wijze van uitvoering accoord verklaard. De stichtingskosten zijn geraamd op f 12000. Voorloopig is bepaald, dat de huren der wo ningen f 3.50 per week zullen bedragen. Te Haarlem is de quaestie van het bouwen van huizen voor ouden van dagen door jeug- VRIJDAG 26 APRIL 19rt dige werkloozen nog in voorbereiding. Wel vernemen wij dat B. en Vv. binnenkort een voorstel aan den raad zullen doen o* een kleedhuis in het Sportpark in Haarlem Noord door jeugdige werkloozen te laten uiT voeren. Het rijk zal daarvoor subsidie geven De leiding van het werk zou berusten bij sp» directeur van Openbare Werken, bijgestaan door twee deskundige raadsleden Daarvoor zijn door B. en W. uilgenoodigd de neeien Klein Schiphorst en Meijers. Naar uit Berlijn wordt gemeld heeft ae Rijksperskamer alle bladen, die een particn- Her belang dienen en niet tot de nationaal* socialistische partij in betrekking staan ver boden. De eigenaars moeten bewijzen» hun voorouders voor 1800 Ariërs waren. Men vermoedt, dat door dezen maatregel een groot aantal bladen tot verdwijnen ge doemd zijn. ARROND. RECHTBANK. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Donderdagmiddag had zich voor de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem te ver antwoorden de melkslijter G. G.. te Velsen die zich volgens de dagvaarding schuldig zou hebben gemaakt aan het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Hij heeft on Zondagavond 20 Januari in de Breestraat te Beverwijk, rijdende met een auto. den 16-ja- rigen A. Stuyt uit Uitgeest, die met een fiets aan de hand aan den rechterkant van den weg liep, aangereden, i\et het gevolg, dat de jongen een gebroken linkerarm kxee°- bovendien een gebroken neus, een hersen schudding en nog eenige kwetsuren. In be- wusteloozen toestand werd hij naar het St Anthonie Ziekenhuis te IJmuiden overge bracht. Als eerste getuige werd gehoord Dr. J. F. Kuijer, die den jongen behandeld heeft.' Op een vraag van den verdediger, Mr, T A. M. A. v. Löben Seis, antwoordde getuige' dat volledig herstel mogelijk is. Getuige Stuyt vertelde, dat hij op Zpndag- avond 20 Januari in de Breestraat wandelde met een paar meisjes, die op het trottoir aan den rechterkant liepen. Hij zelf liep vlak naast het trottoir, met de fiets aan de linker hand. De President: „Over het ongeluk zelf kunt u natuurlijk niets zeggen, want u was be wusteloos. Eerst in het ziekenhuis keerde u tot het bewustzijn terug". Getuige: „In de ziekenauto ben ik ook nog even bij het bewustzijn gekomen, maar toen werd ik weer bewusteloos". Getuige deelde verder mede, dat hij geen pijn meer had en weer volledig aan het werk is kunnen gaan. De schade is vergoed. Verdachte antwoordde op een vraag van den President, dat hij met een snelheid van 30 a 40 K.M. gereden had. Mi'. Top: „Waarom bent u doorgereden?" Verdachte: „Van den schrik". Mr. Top: „Maar als er een ongeluk gebeurd is, dan moet toch de eerste gedachte zijn, te stoppen?" Verdachte deelde mede. dat hij slechts vijf glaasjes bier had gedronken. Mr. Top: „Maar dan had u niet moeten rijden!" Getuige Maks merkte op, dat verdachte slingerend gereden had. Hij kreeg den in druk, dat het stuur los zat. Op een vraag van den President deelde getuige mede, dat ver dachte niet alleen na het ongeluk was door gereden, maar dat hij ook zijn snelheid ver grootte. Dat kon getuige ook hooren aan het meer gas geven. Mr. v. Löben Seis vroeg aan dezen getuige nadere bijzonderheden over het slingerend rijden. Getuige zei nu, dat. de atuo niet slingerde, maar dat de wielen een weinig wiebelden. Mr. v. Löben Seis: „O, maar meneer de President, dat is heel wat anders! Het blijkt nu, dat de auto niet geslingerd heeft". Getuige a décharge Haak. caféhouder, ver klaarde, dat verdachte drie kleine glazen bier had gedronken. Mr. v. Löben Seis: „Had u den indruk, dat verdachte onder den invloed verkeerde?" Getuige: ..Neen". De President: ..Een caféhouder zegt nooit, dat iemand onder den invloed is". De President vroeg aan verdachte, hoeveel glazen bier hij had gedronken. Verdachte antwoordde, dat hij met getuige Maks drie glazen bier had gedronken. Te voren had hij ergens anders ook nog twee glazen bier gebruikt. De Officier van Justitie is van oordeel, dat deze verdachte hoogst roekeloos gereden had. Hij heeft drie groote fouten gemaakt. Ten eerste heeft hij bier gedronken. Dit acht spreker heel verkeerd van iemand, die met een auto rijdt. De tweede fout was. dat hij niet voldoende op het verkeer gelet heeft. Hij zat te rooken en had veel aandacht voor het verwijderen van de asch van zijn sigaar. Ten derde is hij hard weggereden. Dit vindt spre ker schandalig. De schuld van verdachte ligt er dik op. Hij had meer op het verkeer moeten letten, dan op de asch van zijn si gaar. Daardoor is hij te veel naar rechts gereden. Inplaats van door te rijden, had hij dadelijk moeten stoppen om hulp te bie den. Verdachte, die al eens meer een aanrij ding heeft gehad, heeft ergerlijk gereden. Wat de strafmaat betreft, merkte spreker op, dat verdachte in ieder geval een herinnering aan het gebeurde moet bewaren. Daarom eischte hij vier maanden voorwaardelijke en twee maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf, plus ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Mr. v. Löben Seis merkte in zijn pleidooi op, dat de gevolgen van deze aanrijding toch niet ernstig zijn geweest. De jongen zal vol ledig herstellen en hij is weer gewoon aan het werk gegaan. Ook meent pleiter, dat het kloppen van de asch van de sigaar niets te maken heeft met het gebruiken van bier. Die onoplettendheid met de asch is te veroor- deelen. maar het wijst meer op een zorge loosheid, die tegenwoordig veel bij jongelui geconstateerd wordt De aanrijding is meer aan pech te wijten. Als iemands fiets aange reden wordt, dan zal die fiets meestal mee gesleurd worden en niet de persoon, die de fiets aan de hand had. Hier viel echter de jongeman en breekt zijn linkerarm. Dat is niets anders dan pech, Pleiter deelde mede, dat verdachte, die zeer tot tevredenheid bij zijn vader werkt, gunstig bekend staat. De door den Officier geëischte straf acht pleiter veel te hoog, vooral omdat de aanrij ding geen doodelijk gevolg heeft gehad. Ook vroeg hij dringend, aan verdachte niet het rijbewijs voor een jaar te ontnemen, omdat hij het voor zijn beroep noodig heeft. Pleiter beval ziin cliënt in de uiterste clementie van de rechtbank aan. Uitspraak over veertien dagen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2