HET NIEUWE AVONDBLAD Kieviten. IJmuider Courant! Bekende plaatsgenooten 2ue JAARGANG No. 151 WOENSDAG 1 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op Voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; f400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Ernstig verkeersongeval bij de pont. Twee gewonden. Gisteravond is nabij de pont een ernstig ongeluk geschied, waarvan de juiste oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Twee inwoners van Alkmaar, de heer Slij- derink als bestuurder en de heer Timmer als duo-passagier waren met een motorrijwiel op weg van Alkmaar naar Haarlem. Bij den driesprong is de bestuurder, ver moedelijk verblind door tegenlicht den weg kwijtgeraakt, althans men vond beide mannen langs den weg liggen. Het motorrijwiel is on getwijfeld over den kop geslagen. Beide man nen lagen bewusteloos langs den weg. De dok toren de Weerdt en Boosman waren spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. Zij werden bijgestaan door den heer A. P. Bakker van het Roode Kruis, die toevallig met zijn auto te rugkomende van Amsterdam passeerde. Met ziekenauto's van Van Gameren, Velsen en Beverwijk werden de slachtoffers naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden overgebracht. De heer S. bleek een zeer ernstige schedel breuk te hebben opgeloopen en was heden morgen nog buiten kennis. VEREENIGING „ALGEMEEN BELANG". De vereeniging „Algemeen Belang" houdt 11 Mei a.s. haar tweeden propaganda-avond in Het Wapen van Velsen. Opgevoerd worden drie blijspelen: Stadshuispijn, De Gruweldaden van Fiebermans en Een minnaar zonder jas. Na afloop is er bal. De muziek wordt ver zorgd door de Brouwers Band. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Op Donderdag 2 Mei a.s. zal door de leden der transportcolonne en helpsters een buiten oefening worden gehouden en wordt den deelnemers en deelneemsters verzocht des avonds om 8 uur samen te komen bij de Pont te Velsen. CENTRALE VAN SPEELTUINEN. Men schrijft ons: Op Maandag 29 April hield de Centrale Van Speeltuinen in de Gemeente Velsen een vergadering, waar besproken werd het orga- niseeren van een bloempjesdag. Besloten werd behoudens goedkeuring van B. en W. dezen dag te houden op Zaterdag 29 Juni. Dat een bloempjesdag noodig is. ten bate voor het Speeltuinwerk behoeft verder geen betoog. Voor onderhoud en aanschaffen van Speel materiaal is veel geld noodig. Het is voor het kind. De wegen worden onveiliger, de open terreinen, meer bebouwd. Wij vertrouwen dat de ingezetenen der gemeente Velsen mede zullen helpen het speeltuinwerk te steunen. Ook rekenen wij weer op de dames welke ons het vorig jaar behulpzaam zijn geweest ons nu ook weer te willen helpen. Zij kun nen zich bereids opgeven bij de adressen: als volgt. Voor Speeltuinvereen. De Moerberg bij mevr. Iskes, W. Beukelz.straat 16 IJmuiden en den heer N. van Vliet, Wijk aan Zeeërweg 100. Voor Speeltuinver. „In Veilige Haven mevr. v. d. Berg, Velserduinweg 211, P. Reek Velserduinweg IJmuiden-Oost. Voor Speeltuinvereen. Kindervreugd, mevr. Stappers Kanaalkade en mevr. Wormsbekker Korverslaan Velsen-N. CHR. ORANJE-VEREENIGING. De Chr. Oranje-Vereeniging te IJmuiden- Oost- hield ter gelegenheid van den verjaardag der Kroonprinses een feestelijke vergadering. Het ruime vereenigingsgebouw was geheel gevuld toen de voorzitter de heer B. Schipper de feestvergadering door het te laten zingen van Ps. 118 1 en gebed opende. In het openingswoord sprak de heer Schip per er zijn vreugde over uit, dat de 30e April meer dan ooit een feestdag wordt en spreker hoopte, dat de band welke er bestaat tusschen Nederland en Oranje hechter en sterker mag worden ook in donkere tijden. Hierna werden door alle aanwezigen staande gezongen drie coupletten van het aloude Wil helmus, de nos. 1, 6 en 14. Hierna verkreeg de heer K. J. Noij het woord, die een rede hield over Vrijheid, Vrede en Eenheid. Naar aanleiding van de namen dei- prinses werd voor enkele jaren er een rede gehouden over Juliana van Stolberg. Spreker stond vanavond stil bij den naam Louise de Coligny. Deze edele vróuw, een der gemalinnen van Prins Willem van Oranje, werd door den heer Noij breedvoerig geschetst. Haar geboor te, haar jeugd, haar ouders, de strijd der Hu genoten, de bange bloednacht der Hugeno ten, haar huwelijk met den Prins van Oranje, het geheel paste in het kader van dezen avond, en gaf een duidelijk beeld van leven en wer ken van de voorouders der Prinses in dienst van Vrijheid, Vrede en Eenheid. Een dankbaar applaus mocht deze spreker in ontvangst nemen. Verder zong het meisjeskoor „Het Harpje" met medewerking van enkele dames van Nieuw Hosanna onder leiding van dir. Wiersma De Vlaggen uit, Wiegeliedje, O Heer, die daar uw tente spreidt. Jammer dat directeur Wiersma deze werkjes niet a cappella liet zingen. Het mooie gini door de begeleiding verloren. Declamator de heer A. de Jong oogstte veel succes met zijn beide nummers „Leve de Ko ningin" en „Een Prinsesje geboren!" Het Harpje liet zich nog eens hooren. De Chr. Oranjevereeniging mag op een goed geslaagden feestavond terugzien. Concert Orgelfonds Geref. Kerk. Verjaardag van Prinses Juliana herdacht. Ten bate van het Orgelfonds der Geref. Kerk IJmuiden-West werd in dit kerkgebouw op Prinsessedag een gemengd concert gegeven. Het orgelfonds is opgericht om bijdragen te verzamelen ten einde tot een volledige res tauratie van het kerkorgel te komsn. Reeds geruimen tijd voldoet dit instrument niet meer aan de eischen, welke men aan zulk een edel instrument stellen mag. Door ons is hier al op gewezen; het benoodigd bedrag, door deskun digen noodig geschat voor een ingrijpende restauratie, is reeds voor de helft bijeenge bracht. Dat een spoedige reparatie hoog tijd wordt konden we op deze uitvoering, die zeer druk bezocht was. wederom constateeren. Vooral het „volle werk" is niet comme il faut; de trompet ga zicli schamen. De heer C. F. Morriën had de dankbare taak dit overtuigend te bewijzen en kweet er zich met vaardige hand van. Ds. R. J. van der Meulen heeft deze samen komst geopend met een „Oranjewoord" her innerende aan dezen feestdag, waarna ge meenschappelijk zingen van Psalm 150 1. Van het gevarieerd programma opende het kinderkoor „Lente-klokjes" onder aanvoering van mej. Riek Meijering uit Katwijk aan Zee. Lenteklokjes luidden den verjaardag onzer Prinses uit met A. van Dijk's „30 April". Sinds het laatste optreden is het getal „klokjes" wederom grooter geworden; de peuters van de eerste rij zijn al een attractie op zichzelf. Wanneer men observeert, hoe deze er volledig .bij" zijn, is het succes van het koor reeds voor de helft verzekerd. Frisch gezongen werden de liedjes van het tweede en derde viertal; ze spraken tot de fantaisie der kinderen. Dat hoor je zoo onmiddellijk uit de wijze, waarop Schommelliedjes. Klepperklompjes, de Verkeersagent of die simpele maar toch zoo waardevolle Dalcroze-competitie over Het Kleine Huisje, om er maar enkele te noemen, weergegeven worden. Dankbaar werden de Klokjes van mej. Meije ring beapplaudisseerd. Mej. van Huët uit Haarlem gaf haar mede werking als sopraanzangeres en bracht met klaar en vol geluid een viertal geestelijke lie deren ten gehoore. Mej. van Huët bezit zeker middelen, welke een belofte inhouden. Haar stem zweemt meer naar een mezzo. Handei's Largo en Hiller's Gebet maakten een beteren indruk dan de twee van Holland sche origine. De heer Han Zirkzee, de trouwe accompag- nateur van het kinderkoor, solieerde met een Brahms' Ballade, naar wij meenen de derde. Hij heeft zich met zijn spel hier reeds een •eputatie verworven en we mogen dus vol staan met hem wederom met lof te vermelden. Ook mogen we den begeleider der zangeres niet vergeten; deze had gelukkige momenten met het middelpunt van dit concert: het kerk orgel. De heer T. van Popta sprak de jaarlijksche Oranjerede uit Spr. ving zijn rede aan met te herinneren, hoe de bekende Groen van Prinsterer tijdens zijn verbintenis aan het kabinet van Koning Willem I, toestemming kreeg de Oranje archieven te doorzoeken. De heer van Popta ging terug tot de eerste onderzoekingen, welke Groen van Prinsterer 100 jaar geleden publiceerde en waaruit de grootschheid en het adeldom van het huis van Oranje duidelijk bleek. Altijd is Oranje on verbrekelijk verbonden geweest aan de ge schiedenis van ons land. Wanneer dan één vorstin met eerbied en aanhankelijkheid ge noemd moet worden is het Koningin Wilhel- mina. Spr. schetste daarop de positie en de houding onzer Vorstin jegens ons volk, die alle liefde en eerbied afdwingt. Gemeenschappelijk heeft men na de rede van den heer van Popta het Wilhelmus ge- (Het nieuwste Douglas vliegtuig der K.L.M. de Kievit is uit Frank rijk naar ons land gevlogen.) Een kievit aan den rand der sloot Vernam een dreunend zoemen, En zag het vliegtuig, snel en groot, Dat wij de Kievit noemen. Het dier beschouwde met ontzag De machtige machine, Die zich ook vogel noemen mag, Bij gratie der benzine. Het keek naar boven en het dacht: Om 't eerlijk te verklaren, Zoo'n snelheid en zoo'n reuzekracht Kan ik niet evenaren. Ik ben ook niet zoo glad en fraai, Al kan de smaak verschillen. En ik maak niet zooveel lawaai, Ik hoor meer tot de stillen. Ik maak ook niet zoo'n lange vlucht, Ik kan geen menschen dragen, Ik blijf veel lager in de lucht, 'k Durf me zoo hoog niet wagen. O, naamgenoot in 't firmament, 'k Bewonder en benijd je, Maar leg nu, machtig als je bent. Eens zoo'n gespikkeld eitje! P. GASUS. HET LAAGST IN PRI3S, HET M E E S T GELEZEN. dèt is de zongen. W. FEESTAVOND JEUGDKERKKOOR. Door het Jeugdkerkkoor werd in het gebouw voor Chr. Belangen een feestavond ter eere van den Julianadag gegeven. Ook deze bij een- kost verheugde zich in een zeer groote be langstelling. Medewerking verleenden het strijkje onder leiding van den heer S. A. Doevendans, mej. L. A. Peek (piano) en de heer M. van Dongen (declamatie). Ds. L. W. Erdmann heeft dezen avond met een korte rede over oranje geopend, nadat allen het Wilhelmus gezongen hadden. Uit Luchtige Dingen van Luijendijk decla meerde de heer van Dongen met veel succes een fragment. Een strijkje van den heer Doevendans gaf acte de présence met Alte Kameraden, Vineta Gloeken en Traumdieale, die zich in 'n vlotte uitvoering verheugen mochten. Het jeugdkerkkoor voerde o.m. bij wijze van attractie een klompendans en een spel der Hollandsche maagden uit, die getuige het da verend applaus zeer in den smaak vielen. Mevr. G. DoevendansOortwijn zong op zeer muzikale wijze van Jeanne de Jonge „Juliana's Vreugdedag", dat terecht een warm applaus oogsten mocht. Het Jeugdkerkkoor, dat onder leiding van mevr. Doevendans staat, gaf een paar echt Hollandsche, met smaak gekozen liederen ten beste, w.o. van Arnold Spoel en Philip Loots. Met namen het fiere: Ik ben de Zanger die trekt door het land, werd met verve ten beste gegeven. Ook met het bekende liedje van den Berge- naar bewees het ensemble en haar leidster, dat ze zingen kunnen. In de pauze werden de aanwezigen, die zich zeer amuseerden met dezen door het Jeugd kerkkoor zoo vlot verzorgden avond bij wijze van verrassing nog getracteerd. Slechts 10 cent per week. Alle abonnés zijn GRATIS en HOOG verzekerd tegen ongevallen. VERGROOTING BEGRAAFRUIMTE. B. en W. stellen den Raad voor, ten- einde de vergrooting van de begraafruimte op de algemeene begraafplaats (De Biezen) in werk verschaffing te kunnen uitvoeren, hen een crediet van f 3520 toe te staan. De commissie van bijstand in het beheer dei- openbare werken kan zich hiermede vereeni gen. SPEELTUINVER. „DE MOERBERG". De Speeltuinver. „De Moerberg" houdt Dins dagavond a.s. haar jaarvergadering in De Witte Bioscoop. Na het behandelen der agenda wordt de avond voortgezet met een vroolijk programma, als tooneel en voordracht. Verder is er bal na. VELSEN Het verkeer in de straten met plantsoenen. Een-richtingsverkeer thans „officieel" voorgeschreven. Met richtingpijlen werd het verkeer langs straten en pleinen, die door een plantsoen of gazon in tweeën zijn gescheiden in rechts en links gaand verkeer, gescheiden. Deze ver- keersaanduiding miste echter den wettelij- ken grondslag. Thans hebben B. en W. gebruik makende van de machtiging, hun verleend bij Raads besluit van 7 Augustus 1934, overwegende dat het voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen ge vaar oplevert om deze straten en pleinen aan beide kanten van het plantsoen in beide rich tingen te berijden, besloten gesloten te ver klaren voor het verkeer met alle motorrij tuigen, rijwielen en andere rij- of voertui gen: a. komende uit de richting van het Vel- serduinplein, het gedeelte van den Wijk aan Zeeërweg, liggende aan de linkerzijde van de plantsoenen in dien weg en wel tot aan den IJmu iders tra atweg b. komende uit de richting van den IJmui- derstraatweg het gedeelte van den Wijk aan Zeeërweg liggende aan de linkerzijde van de plantsoenen in dien weg en wel tot aan het Velserduinplein; c. het gedeelte van het Kennemerplein liggende ten Noorden van het plantsoen in dit plein, in de richting West-Oost. d. het gedeelte van het Kennemerplein lig gende ten Zuiden van het plantsoen in dit plein, in de richting Oost-West; e. het gedeelte van de Briniostraat .liggende ten Oosten van het plantsoen in die straat, in de richting Noord-Zuid; f. het gedeelte van de Briniostraat, liggen de ten Westen van het plantsoen in die straat, in de richting Zuid-Noord. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. M. J. v. d. Waartvan Zaaien z., Tollenslaan 5, Driehuis. H. M. A. Schol— Homan. d.. Dirk Hartoghstraat 9, IJmuiden. J. Wezelenburg—Geertsma. d„ Kruidberger weg 50, Santpoort. M. v. Croonenborg—Neef z.. de Ruijterstraat 167, IJmuiden. G. J. Wo- ninkLucas. z„ Oranjestraat 39rd„ IJmuiden. A. A. de JagerKleijn, z„ Hoofdstraat 75, Santpoort. H. M. Dukelvan Tunen, d., de Ruijterstraat 139, IJmuiden. C. J. van Berkel Brugman, z., Hagelingerweg 3, Santpoort. J. E. van RodenRos, d., Kortenaerstraat 19rd. IJmuiden. T. C. van LenningHoving, d Trompstraat 37, IJmuiden. A. Nierop Groot Molenaar, d., Jac. v. Heemskerkstraat 23, IJmuiden. C. E. RoscharZalm, d„ Noorder laan 30, Velsen N. B. van der ValkKraaijen- oord. z.. Fazantenlaan 17, IJmuiden. Overleden: H. Hoogerwerf, 56 jaren, echt genoot van J. van der Hoek. Kortenaerstraat 33. IJmuiden. S. van der Zijl, 82 jaren, echtgen. van E. van der Zijl, Oosterduinweg 12, IJmui den. CHRISTELIJK DEM. UNIE. De afdeeling IJmuiden-Velsen der Chr. Dem. Unie hield een goed bezochte ledenver gadering in het Hervormd Vereenigingsge bouw te IJmuiden-Oost. Met blijdschap werd geconstateerd, dat niet tegenstaande de felle bestrijding het aantal stemmen bij de Prov. Staten in de gemeente Velsen bijna verdubbeld was. De voorbereiden de werkzaamheden voor de groote openbare vergadering 7 Mei, waar het Kamerlid Van Houten zal spreken over het onderwerp „Christ. Democraten ook in den Raad" wer den geregeld. In verband met de a.s. raadsver kiezing werd besloten in de geheele gemeente een aantal vergaderingen te beleggen. De gros lijst. reeds definitief vastgesteld zal in alle kieskringen worden ingediend. Bij de rond vraag werd het denkbeeld geopperd in de ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin zoo spoedig mogelijk afdeelingen te stichten. Om zoodoende in geheel Kennemerland de Christelijk Democratische gedachte ingang te doen vinden. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE. De gisteren in onze gemeente gehouden Em- mabloem-collecte heeft opgebracht: in IJmui den f211,37 (v. j. f 269), in IJmuiden-Oost f 152,35 (v. j. f154), in Velsen f 63,59 (v. j. f 138), in Velsen-Noord f165 (v. j. f191), in Santpoort f 170,37 (f 180). De opbrengst is dus aanmerkelijk minder dan verleden jaar. Door onze lens gesnapt. A. TEN BROEKE. De heer A. ten Broeke, architect, ontving zijn opleiding aan de Vakteekenschool in Haarlem en bij Ir. G. D. Boerlage te Delft. In 1919 vestigde de heer ten Broeke zich als architect in IJmuiden. In onze snel groeiende visschersplaats lag een rijk ar beidsveld voor den bouwkundige, die zich toen hij zich hier vestigde, reeds een goeden naam verworven had. Geen wonder, dat hij tal van opdrachten mocht ontvangen en IJmuiden telt tal van fraaie bouwwerken, waarvan de plannen door den heer ten Broeke werden gemaakt. Zoo bouwde hij de Chr. Gerefor meerde Kerk met pastorie aan de Marconi straat, de Jeugdkerk in de James Wattstraat, de Julianaschool, de Emmaschool, het ge bouw van Zeemansrust aan de Trawlerkade, de Creutzbergschool; hij verrichtte de restau ratie van het Gebouw voor Christelijke Be langen, bebouwde een groot deel van het Kennemerplein, een groot deel van de Wil lem de Zwijgerlaan te Santpoort en heeft thans onderhanden het natuurbad bij de Ruïne van Brederode. Van 1911 tot 1914 was de heer ten Broeke leider van een particulier vliegtuigbedrijf in Zandvoort, dat zich ten doel stelde het bouwen van legervliegtuigen. In het openbare leven is de heer ten Broeke evenmin een onbekende. Hij is sedert 1923 onafgebroken lid van den Gemeenteraad namens de Chr. Historische Unie, voorzitter van Kring XII van het Crisis-Comité, secre taris van de Vereeniging voor Zwakzinnigen zorg en voorzitter van de Burgerwacht. Verder is de heer ten Broeke ouderling en voorzitter van den Kerkeraad der Chr. Gereformeerde Kerk, ouderling reeds van het jaar af, waarin hij zich in IJmuiden vestigde. EEN VERZOEK VAN „VOLKSONDERWIJS". Het bestuur van de afdeeling Velsen-IJmui- den van „Volksonderwijs" heeft den gemeen teraad verzocht, de vereeniging vrijstelling te verleenen van het betalen van gas en water. Het bestuur merkt in het desbetreffende adres aan den raad op. dat in 1934 werd uitgegeven voor gas f 136.94 en voor water f 160.70. in totaal f 297.64. Burgemeester en wethouders merken naar aanleiding van dit verzoek op, dat zij tot hun leedwezen niet kunnen adviseeren, de subsi- dieering van het bewaarschool-onderwijs te hervatten. Hiervoor zijn nog geen gelden be schikbaar. De begrooting voor 1935 is slechts sluitend kunnen worden gemaakt door het ramen van een extra-bijdrage uit het werk loosheids-subsidiefonds van f 143.0.76.37. Zoo lang de gewone ontvangsten der gemeente onvoldoende zijn om de gewone uitgaven te dekken, kan aan een hervatting der subsidiee- ring h.i. niet gedacht worden. Voor 1935 kun nen daarvoor geen gelden beschikbaar worden gesteld. B. en W. stellen dan ook voor, het verzoek af te wijzen. Een foto. door een Engelsch hoffotograaf genomen tijdens het jongste bezoek van Prinses Juliana aan Engeland. De Prinses in gezelschap van groothertogin Kyra van Rusland. DRIEHUIS GELUIDSVERSTERKER AANGEBRACHT. Bij wijze van proef is eenigen tijd geleden in de aula van het crematorium op Wester- veld een installatie aangebracht, welke ten behoeve van slechthoorenden het gesproken woord versterken zal. Voor het spreekgestoel te heeft men een microfoon geplaatst, ter wijl enkele banken van ontvangapparaten voorzien zijn; dit getal zal, als de proef ge slaagd geacht wordt, uitgebreid worden. Ongetwijfeld zal dit een belangrijke ver structuur van het gebouw voor onverwachte acoustische vraagstukken gesteld werd en hun die slecht van gehoor waren, het moeilijk viel den spreker te volgen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1