UrT"IET BUITENLAND Het Olympische feest in het Derde Rijk. Duitsche Duikbooten THIJS IJS EN DE KWADE SLANG Radio-Programma i WOENSDAG 1 MEI 1935 Duitschland's vlootplannen. Volgens de Giorno d'ltalia zou de uitbreiding circa 100.000 toq beloopen. De Oostenrijksche bondscommissaris Adam kondigt amnestie aan- Vele Februari-revolutionnairen vallen er onder. DiLaatsdfalaimd. jtflliaansche onthulling over ie Duitsche vlootplannen iipt Giornale d'ltalia zegt, dat het Duitsche ■nrttorogramma voor 1935 '36 in totaal bijna Snoo ton beloopt, met inbegrip van twee «chepen van 20.000 ton, twee kruisers van 10 000 ton en een aantal duikbooten, waar- sjiioiut meer dan twaaIf- Rijksdag 15 Mei bijeen? vaar wordt vernomen gelooft men in poli- i-ke kringen te Berlijn, dat Hitier tegen 15 leiden Rijksdag bijeen zal roepen. Hij zal dan uiteenzetting geven van de buitenlandsche jSStiek der rijksregeering. (Reuter). Oostenrijk. Bondscommissaris Adam kondigt amnestie aan. np bondscommissaris voor den binnenland-" -hen dienst, tevens secretaris-generaal van w vaderlandsche Front, kolonel Adam, heeft een radio-rede gehouden, waarin hij Lr belangrijke verklaringen aflegde. 'tien beeft, aldus verklaarde hij, de nood- kelijkheid ingezien, dat den arbeiders en snderen geëmployeerden de gelegenheid wordt Leven, naast de behartiging hunner sociale belangen ook hun politieken wil tot uiting te brengen. Daarom zal in het kader van het Vaderland sche Front de „Sociale Arbeidsgemeenschap" als 'oostenrijksche arbeidersbeweging worden De bondsregeering heeft reeds thans aan wijzing gegeven, den sport- en turngroepen der vakvereenigngen en den cultureelen arbeiders- vereenigingen de beschikking te geven over de m beslag genomen bezittingen der ont bonden sociaal-democratische organisaties. Verder deed kolonel Adam mededeeling over amnestiemaatregelen der Bondsregeering. In totaal zullen daaronder vallen 600 personen, die op het oogenblik straffen ondergaan, van wie 195 veroordeeld zijn wegens politieke delicten. Van deze 195 personen zijn weer 135 veroordeeld in verband met de sociaal democratische onlusten van Februari 1934. Kolonel Adam zeide tenslotte nog, dat zich op het oogenblik in totaal 1445 personen in hechtenis bevinden. Door het staken van strafvervolgingen zijn overigens reeds 3000 deelnemers aan de Februari-revolte be- Dantzig. deze ziet de regeering met een gerust hart te gemoet. De regeering, aldus besloot Greiser, gaat, gedragen, door het vertrouwen van de over- groote meerderheid van de Dantzigsche be volking, aan het werk voor het Duitsche Dant- zig, voor zijn bewoners en voor het Duitsche volk. Na deze regeeringsverklaring werd de zit ting van den voiksdag gesloten. Polen. elkaar weg te laten. Het Nederlandsche pa viljoen, dat een sieraad voor oog en geest is, werd door den minister als een model be schouwd (applaus). Burgemeester Max spreekt. Vervolgens was het woord aan den burge meester van Brussel, Adolphe Max die even eens zijn vreugde over de Nederlandsche deel neming uitsprak en herinnerde aan het groote verleden van Nederland. Het Nederlandsche paviljoen vereenigt zoowel het verleden als het heden en de toekomst van Nederland dat groot was geweest op zee, in Indië werk heeft verricht dat de bewondering heeft opgewekt van den Koning en in het algemeen een durf heetf betoond, die ook op deze tentoonstelling tot. uiting komt. Met een woord van gelukwensch aan de Ne derlandsche deelnemers besloot burgemeester Max zijn rede. Nationaal-socialistische propaganda zal een woordje meespreken. „Mein Kampfin beslag genomen Nadat te Warschau uit Lodz en Kattowitz berichten ontvangen waren over in beslag neming van „Mein Kampf" van Hitier, zijn thans ook berichten ontvangen over huiszoe kingen in Duitsche boekhandels in West-Polen. Daarbij werd in de eerste plaats alle littera tuur, die met Schlageter in verband staat, in beslag genomen. De Wereldtentoonstelling Brussel. te Nieawe Volksdag in eerste zitting bijeen. De nieuwste bewapenings-rel. Dantzig's Senaatspresident Greiser. De nieuwe Volksdag van Danzig heeft in zijn openingszitting de nationaal-socialistische regeering met 43 stemmen van de N.S.D.A.P. tegen 26 van de oppositie met één stem blanco vertrouwen geschonken. Tegelijkertijd werd de senator voor economische zaken Huth met een zelfde stemmenverhouding gekozen tot vice-voorzitter van den senaat. De regeering van Dantzig blijft daarmede in onveranderde samenstelling in functie. Tevoren koos de Volksdag een presidium. De tot dusverre president geweest zijnde afge vaardigde van de N.S.D.A.P. von Wnuck werd herkozen. Tot vice-presidenten werden even eens twee nationaal-socialisten gekozen. De president van den senaat Greiser legde ver volgens een regeeringsverklaring af. Hij zeide o.m., dat na 7 April de oppositie partijen niet meer het recht hebben voor in ternationale instanties te beweren, dat de be volking van Dantzig niet achter de nat. soc. regeering staat. De uitslag der verkiezingen heeft uitgewezen, dat de bevolking volgens nat. soc. principes wil worden geleid. De nat. soc, regeering heeft derhalve geen aanleiding de doelstelling harer politiek op eenigerlei wijze te veranderen of door parlementaire wij zigingen binnen de regeering aan te duiden. Minder dan tot nog toe zal geduld worden, dat de volksgemeenschap gestoord wordt door het drijven van eenige groepen. Persproducten, die tegen deze principes in gaan zal de regeering niet meer dulden. Met nadruk keerde spr. zich verder tegen de steeds meer om zich heen grijpende gedachtenwisse- '•ingen over religieuze en kerkelijke problemen. Wat de economische situatie van Dantzig betreft, zette Greiser uiteen, dat deze niet al leen door Dantzig zelf bepaald werd. Ondanlp alle factoren echter heeft men bij de bestrij ding der werkloosheid groote resultaten be haald. In dit opzicht zal voortgegaan worden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, herinnerde hij er aan, dat de betrekkingen met Polen door de energieke doelstelling van het nationaal socialisme aangepast en voor het grootste gedeelte geregeld zijn. Hierin zal niets veranderd worden. Danzig zal blijven sneven naar een vriendschappelijke verhou ding met Polen, gekenmerkt door het in acht nemen en respecteeren van het statuut, dat deze verhouding betreft. De vrije activiteit van alle Poolsche staatsburgers in het gebied der vrije stad is niet alleen in normale tijden, maar ook tijdens de opgewonden weken van den verkiezingsstrijd gewaarborgd. Des te betreu renswaardiger zijn de gebeurtenissen, die zich voorgedaan hebben in het Poolsche grens- Het Nederlandsche paviljoen geopend. Dinsdagmiddag is het Nederlanudsche pa viljoen op de wereldtentoonstelling te Brus sel geopend. Allereerst voerde de- commissaris-generaal der Nederlandsche deelneming, mr. dr. T. J. Verschuur het woord om de aanwezigen te verwelkomen: De rede van oud-minister Verschuur. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: „Het strekt ons tot groote voldoening, dat zoo tal van aanzienlijke genoodigden aan on zen oproep wel hebben willen gevolg geven en ik hun hier op een klei» stuk tegelijk Belgi schen en Nederlandschen grond, het welkom mag toeroepen. Mijnheer de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de welwillendheid waarmede uwe excellentie hebt willen gevolg geven aan onze uitnoodiging, is ons even dierbaar als van de heeren Commissarissen-Generaals der ver schillende landen, mijne Ambtsgenooten, met wie ik van ganscher harte hoop de betrekkin gen van goede verstandhouding voort te zet ten, die zich reeds op zoo gelukkige Wijze tus schen ons gevestigd hebben. Als merkwaardigheid heeft ons bij de in richting van onze tentoonstelling getroffen, dat de vertegenwoordiging der individueele ondernemingen meer dan anders naar den achtergrond is getreden. Gevolg van de crisis ■van de uitputting der reservekrachten, van een zekere sceptis! Of spreekt hier ook het voortschrijden van het corporatief handelen in het economisch leven een rol? Alleen bij de industrieele afdeelingen neemt het corpo ratieve optreden veel minder plaats in, of schoon in ons Nederlandsche economische le ven in verschillende takken reeds collectief gehandeld wordt. Dat allen, die hebben samengewerkt aan het tot stand brengen van onze tentoonstel ling bij dezen de uitdrukking aanvaarden van onzen diep gevoelden dank. Openingsrede van Minister Steenberghe. Vervolgens sprak de minister van economi sche zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die na mens de Nederlandsche Regeering de aanwe zigen welkom heette, en dankte voor de be langstelling voor de Nederlandsche inzending op de Wereldtentoonstelling Brussel 1935. In het bijzonder begroette hij hierbij de Belgische Ministers en andere Belgische autoriteiten. „Het is een merkwaardig feit, dat het mo gelijk was aldus Minister Steenberghe slechts luttele jaren na de groote tentoon stellingen van Antwerpen en Luik. welke in 1930 plaats hadden, opnieuw in België en thans in de hoofdstad des Rijks, een wereld tentoonstelling te houden. Ik meen, dat Bel gië in dit opzicht een uitzonderlijke positie inneemt; mij is althans geen land ter wereld bekend, dat er zich op kan beroemen binnen een zestal jaren drie grootsch opgezette We reldtentoonstellingen te hebben aangedurfd en tot stand gebracht. Deze prestatie is te merkwaardiger om de tijdsomstandigheden waaronder zij plaats heeft. Aan het slot zeide de minister: Op deze wijze heeft de Commissie onder voorzitterschap van den Commissaris-Gene raal mr T. J. Verschuur gemeend, de Neder landsche inzending ter Brusselsche Wereld tentoonstelling te moeten verzorgen. Zij heeft daarmede geheel gehandeld in den geest van de Regeering en ik moge bij deze eelegenheid u, mijnheer de Commissaris- Generaal voor Nederland en uw medewer kers daarvoor mijn dank betuigen. De Regee ring hoopt, dat de Nederlandsche deelne ming zoowel de cultureele als de economi sche betrekkingen tusschen de beide buur staten zal bevorderen. Indien dit mocht wor den bereikt, zullen zoowel ideëele als mate- rieele belangen worden gediend. Ideëele in dien zin, dat de onderlinge verstandhouding niet anders dan baat kan vinden bij ver meerdering van wederkeerige kennis van land en volk. Materieele, omdat de tentoon stelling er toe kan bijdragen de uitwisseling van producten te bevorderen ten bate van belangrijke takken van bedrijf, ten bate ook van de volkswelvaart in het algemeen aan beide zijden van de grens. Met den wensch. dat de wereldtentoonstel ling Brussel 1935 in deze beide opzichten vruchtdragend moge zijn, verklaar ik het Ne derlandsche paviljoen geopend. Minister Van Isacker aan het woord. Na de rede van minister Steenberghe was het woord aan den Belgischen minister van Economische zaken van Isacker die zijn vreug de erover uitsprak Nederland ook te Brussel vertegenwoordigd te zien, nadat de indruk, die Nederland op de wereldtentoonstelling te Ant werpen had gemaakt, nog niet uit de herinne ring verdwenen was. De minister herinnerde aan de velerlei dingen, die België en Neder land gemeenschappelijk hebben en de be staande samenwerkwing vindt zijn waardee ring door de gezindheid, waarmee Nederland zich bereid heeft verklaard aan de wereldten toonstelling te Brussel deel te nemen. De mi nister sprak de hoop uit, dat men spoedig de nog bestaande tegenstellingen tusschen de beide landen uit den weg zou weten te ruimen Want juist, in dezen tijd van crisis is dit drin- de beste LONDEN, 29 April. Aan het einde van de vorige week versche nen in de Londensche pérs berichten over duikbooten van 250 ton, welke Duitschland ging bouwen. Hoe het met deze kwestie pre cies staat heeft men inmiddels nog niet ver nomen. Onder het Verdrag van Versailles is het naar bekend aan Duitschland verboden duikbooten te bezitten. Een rechtstreeksche tegenspraak is van Duitschen kant niet ge gegeven, wel de voorstelling dat de berichten .voorbarig" zijn. De Berlijnsche correspon dent van den Sunday Times zegt te hebben vernomen dat plannen voor den bouw van duikbooten zijn gemaakt maar dat tot den bouw niet zal worden overgegaan voordat in internationale vlootbesprekingen Duitsch- lands vlootprogram bekend zal zijn gewor den. Indien de zaak zoo staat dan kan Duitschland nog niet worden verweten dat, het een ander deel van het vredesverdrag heeft geschonden. Tegelijkertijd kan de ge volgtrekking worden gemaakt dat Duitsch land de beperkingen welke het Verdrag aan de Duitsche vloot oplegt niet langer als bin dend beschouwt. Men hoopt in Berlijn blijk baar dat de a.s. Engelsch-Duitsche vlootbe sprekingen de gelegenheid zullen verschaffen voor vriendschappelijke regeling van de vlootverhouding tusschen de twee landen. Men meent te weten dat Hitier de fout, welke admiraal von Tirpitz indertijd heeft gemaakt door de macht van Groot-Brittannië ter zee te willen evenaren of desnoods te fnuiken wil vermijden omdat hij gelooft dat dit meer dan iets anders Engeland in den oorlog bracht aan Frankrijks zijde. In officieele kringen te Londen vat men de Duitsche duikbootplannen ernstig op, vooral omdat ze bekend zijn geworden aan den vooravond als het ware van de aangekondig de gezamenlijke vlootbesprekingen Het heeft er allen schijn van dat Duitschland Enge land weer voor een voldongen feit zal willen stellen, zooals het heeft gedaan tegenover alle mogendheden toen het de instelling van zijn conscriptieleger aankondigde. Verrassing over de voorgenomen hervat ting van duikbootbouw in Duitschland heerscht er overigens niet. In Britsche vloot kringen is men lang overtuigd geweest dat- Duitsche duikbooten niet lang op zich zou den laten wachten. Men wist dat vroegere duikboot-commandanten weer opgeroepen zijn en dat de duikbootschool in Kiel eenigen tijd geleden weer is geopend. De 12 duikboo ten van 250 ton, die aangekondigd worden zullen naar men in vlootkringen oordeelt moeten dienen voor opleiding van officieren en manschappen die later de bemanning zullen vormen van groote duikboot-kruisers. De Sunday Times schrijft in een hoofd artikel onder den titel „Een Nieuwe Bedrei ging voor den Vrede" dat de loop der Duit sche politiek, indien er, in wordt volhard, een rampspoedige uitkomst moet hebben. De jongste Duitsche maatregelen verhoogen on getwijfeld in ernstige mate het gevoel van ongerustheid dat in Europa heerscht, moeten tenslotte alle pogingen, om een stel sel van gezamenlijke veiligheid met beper king van bewapening te stichten, tot mis lukking doemen. „Duitschland's heerschers", schrijft dit blad. „mogen beweren dat niet zij maar hun vijanden in den grooten oorlog hun ver- nlichtingen onder het Verdrag hebben ge broken door niet te ontwapenen. Zü mogen beweren dat Duitschland slechts eigen eer en veiligheid beschermt door zich opnieuw te wapenen. Zij mogen er nadruk op les dat hun voornemens vreedzaam zijn. Maar het feit blijft dat hun politiek de algemeene stemming van vrees en onveiligheid ten he vigste heeft doen toenemen"'. Het blad be sluit met te verklaren dat Duitschland de andere mogendheden tegen zich in het har nas jaagt en dat het zichzelf buiten sluit in dien het met de geschetste politiek voort gaat. H. d. De Dantzigsche regeering zal zich hier- door niet laten afleiden van haar consequen- gend noodzakelijk, te buitenlandsch politieke doelstelling. Met Nederland wenscht men in Bfat de actie der oppositie te Genêve betreft, 1 nabuurschap te leven en alle naijver jegens Lessen in voorkomendheid. (Van onzen correspondent) BERLIJN, 25 April 1935 Bij de voorbereiding van de Olympische Spelen, die het volgend jaar in Berlijn zullen orden gehouden is er een merkbaar streven, om bij de buitenlandsche gasten, die waar van men zich wel bewust is met zeer ge mengde gevoelens voor de politiek van het Derde Rijk naar hier zullen komen, vooreerst en vooral waardeering te wekken voor Duit sche cultuur, voor het leven in Duitschland op het gebied van kunst en wetenschap. De Duitsche Academie in Berlijn had in verband met dit streven een bijeenkomst waar de pre sident van het organisatie-comité voor de Olympische Spelen, Lewald het woord voerde Hij legde er den nadruk op, dat deze Olympi sche Spelen, de eerste die in Duitschland zul len plaats hebben, heel iets anders zullen moe ten worden dan hun voorgangers. Meer nog dan een groote sportdemonstratie moesten de ze zijn een vernieuwing van de oude Olympi sche Spelen, die niet alleen de sport dienden maar ook de eischen dier tijden op cultureel ebied. Daarom was er nu meer dan een om vangrijk sportprogram opgesteld. Deze Olym piade zal niet alleen zijn voor het lichaam, maar ook voor geest en ziel, volgens president Lewald De Duitsche Academie en de Duitsche sport moesten daarom samenwerken om waar deering te wekken voor Duitsch wezen er Duitschen aard. Er zullen tentoonstellingen voor kunst en wetenschap worden gehouden Duitsche en buitenlandsche geleerden van naam hebben zich reeds bereid verklaard we tenschappelijke voordrachten te houden. De beste tooneelgezelschappen van Duitschland, de grootste theater-ondernemingen van het buitenland zullen er hun kunst brengen. Toon kunstenaars en orkesten uit vele landen zullen er zich laten hooren.Het zal veel bezoekers uit het buitenland naar deze Olympiade trekken. Doch niet de Olympiade is voor Duitschland de hoofdzaak. Vóór alles wil men een grootst mogelijk aantal buitenlanders laten zien: Kijk, zoo leven wij in het Derde Rijk. En op elk gebied is men bezig menschen en steden en heele landstreken te bewerken en te steken in het bruiloftskleed, om de vreem de gasten feestelijk te ontvangen in een entou rage, die zich kenmerkt door inderdaad groot- sche opvattingen en eenvoudige schoonheid. Geen Potemkinsche knutselarij, alles echt en massief. Evenwelhoe achter dit en nog zooveel ander massiefs het economische leven bloeit of kwijnt is niet te beooordeelen, voor loopig nog niet. Bij het nieuwe Stadion is een fraai „Olym pisch Dorp" verrezen, waar de deelnemers aan de sportwedstrijden zullen wonen. Een vrien delijk complex van groote en kleine gebouwen temidden van parken en opgaand geboomte Er is een bankfiliaal, een postkantoor, een wasch- en strijkinrichting. een apotheek. Er zijn een aantal kleine winkels. In veertig groo te keukens zullen voor de afgevaardigden der zes en veertig deelnemende naties de spijzen worden toebereid, in elke keuken afzonderlijk volkomen naar den gastronomischen eigen aard van elk volk. Een dorp met alle allures en comfort van een eerste-klas badplaats. Mogen deze zonen der 46 vreemde naties in het vuur van hun sportieve wedstrijdlust in dit lieflijke dorp samenwonen in vrede en vriendschap waaraan temidden der jam merlijke toestanden in de wijde wereld ieder zijn beschouwingen kan aanknoopen. Dat is hun zaak. De Duitsche sportlui worden ge drild in vriendelijkheid en voorkomendheid, onderling en naar buiten. Langzamerhand gingen in den laatsten tijd de sportoefe- ningen over in oude militaire discipline en de instructeurs meenden het den nieuwen toe stand verschuldigd te zijn, den ouden beruch ten „Feldwebel-toon" weer aan te slaan. Het was zoo erg geworden, dat de rijkssportleider zich genoodzaakt zag in te grijpen. O! die tallooze kleine subalterne leidertjes, die op elk gebied al zooveel onheil hebben gesticht' De rijksspcrtleider verbiedt den bevelstoon en verlangt het innemende woord. De leiders der sportoefeningen mogen geen Feldwebels zijn, maar opvoeders en voorgangers en mogen zich niet voelen als drilmeesters. De rijkssportleider hield op uitnoodiging van het propaganda-ministerie voor de vertegen woordigers der buitenlandsche pers een voor dracht in verband met de a.s. Olympiade. Na een historische beschouwing over de oude Germanen en de ridders der middeleeuwen, die op hunne wijzen geestdriftige sportbeoefe naars waren en van het verval en den opbloei van de sport de gymnastiek voor en na de dagen van Frederik den Groote kwam hij tot den grooten opbloei onder de geestdriftige leiding van den turner Friedrich Jahn in het begin der 19e eeuw. Dat was in bewogen tijd. En wederom in fel bewogen tijd, direct na den wereldoorlog kwam een bijna fantastische groei der turn- en sportbeweging in Duitsch land. „Een biologische reactie''. In minder dan 3 jaren vertienvoudigde zich het ledental der verschillende turn- en sportvereenigingen. De rijkssportleider verweet de mannen die des tijds verantwoordelijk waren voor de geschie denis van Duitschland, dat zij niets hebben gedaan om deze beweging aan te moedigen. Deze kleine politieke zet was den spreker een aanleiding om te zeggen dat men „die lui" (van de regeering) veel kan verwijten, alleen niet dat zij maatregelen zouden hebben be vorderd om uit deze sportbeweging door mi litairen dril een geheime militaire macht te schepi>en, zooals destijds in het buitenland werd beweerd. Hij sprak van de vier doeleinden der lichaamsoefeningen: opvoeding en vorming, gezondheid, strijd, schoonheid. Komende tot de Olympische Spelen verklaarde hij dat de turn- en sportbeweging de kosten der voor bereiding zelf draagt. Uit alle turn- en sport wedstrijden en onvoeringen vloeien bijdragen in een „hulpfonds voor de Duitsche sport", waaruit die kosten bestreden worden. Hij bekent vrijmoedig dat Duitschland de bedoeling heeft „vele duizenden gasten een blik te doen slaan in zijn waren aard en zijn onvervalscht wezen, opdat de olympische idee, die de taal des vredes spreekt, getuigen moge voor een vredelievend Duitschland". H. L. Roosevelt verbiedt „kwetsende publicaties'1 Ter wille van de goede verstandhouding met bevriende mogendheden. In een scherp gesteld schrijven aan den voorzitter van de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft president Roosevelt er op gewezen dat het publiceeren van zittingverslagen, die kwetsend kunnen zijn voor bevriende mogendheden, gestaakt moet worden. Aanleiding tot dit persoonlijk ingrijpen van Roosevelt is geweest de verklaring van leger- autoriteiten volgens welke Amerika er in geval van nood op voorbereid moet zijn. be slag te leggen op de Fransche en Engelsche eilanden bij de Amerikaansche kust. Roosevelt voegde er aan toe. dat de Ame rikaansche regeering niet denkt aan de mo- elijkheid van een verandering in de vriend, schappelijke betrekkingen tusschen de Ver- eenigde Staten en eenige andere mogend heid. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLlNC. Nadat het blok is weggegleden, vallen Thijs, touw, slang en blok snel in de diepte. Als een pijl schiet Thijsje naar beneden en hij denkt: „Nu is het met mij gedaan nooit kom ik nog levend beneden." De slang viel nog een eindje van hem af en zag zeer witjes om zijn snuit. Hoe dit alles af zal loopen dat zul je morgen wel te weten komen. „Strooptochten, die walging verwekken". Scherpe woorden van de Times tot de Duitsche regeering. In elk land, waar men nog aan vrijheid hecht, zal de cordate houding van Zwitser land worden toegejuicht, zegt de „Times" in een hoofdartikel, zinspelend op de ontvoering van Jacob. Gewend om in eigen land de rechten van het individu en de politieke vrijheid onbarm hartig met voeten te vertreden, zoo vervolgt de „Times" heeft de Duitsche regeering er waarschijnlijk geen idéé van, hoezeer deze strooptochtn door Nazi-vrijbuiters, waarvan ons hedenmorgen vanuit Praag een nieuw voorbeeld bereikt, walging verwekken bij de wereld-opinie. Terwijl zij. dié het goed met Duitschland meenen, druk uitoefenen opdat dit land weer in de gemeenschap der volken wordt opge nomen, geven zulke gebeurtenissen kijk op een openbare gedragsstandaard, welke be schaafde landen niet kunnen dulden UITBREIDING VAN DE STAKING BIJ CHEVROLET. De staking bij de Chevroletfabrieken breidt zich uit. Gisteren staakten ongeveer 5000 ar beiders in de fabrieken te Toledo. Norwood en Cincinnati. Bovendien worden door een uit sluiting in de Fisherfabrieken 9000 arbeiders getroffen. De arbeiders der Buickfabrieken zullen in een vergadering beslissen, of zij al of niet zullen overgaan tot het afkondigen van een sympathiestaking. IHHIIIIIII DONDERDAG 2 MEI. HILVERSUM, 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Gerharz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Vioolrecital B. Lensky, mmv. E, Veen (plano) 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Gram. pl. 12.00 Ensemble Francis Keth, en gram. pl. 1.30 Omroeporkest olv. N. Gerharz en pianorecital mej. C. Moolenaar. 3.00—3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 4,45 Radiotoonecl voor de jeugd. 5.30 AVRO-octet olv. L. Schmidt 6.30 Sportpraatje H. Hollander 7.00 Orgelspel Pierre Palla. 7.30 Louis van Gasteren: So phocles' Elektra. 8.00 Vaz Dias 8.05 Gram. ol. 8 15 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg, het Toonkunstkoor Jo Vincent (sopraan), L. van Tulder (tenor), en W. Ra- velli (bas). 9.30 Lichte muziek, door het Reno- va-kwintet. 10.10 Gram. pl -Vaz Dias. 11.10 12.00 uit Atlanta, Rotterdam: José Rosen berg en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 Kro. 10.00 Ncrv. 11.00 Kro. 2.00—11.30 Ncrv. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. J. v. d. Woudc. 10.45 Gram. pl. 11.3012.00 Gods. halfuur. 12,15 Gram pl, en orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Voor de vrouw. 3.30—3.45 Gram. pl. 4.00 Bijbel lezing Ds. G. van Veldhuizen Azn., mmv. ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. Jeugd. 5.30 Gram. pl. 6.00 Hoborecital B. de Vries, m.m.v. A. iSamp (piano). 6.45 Causerie A. Stapelman. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram. pl. 7.30 Journ. wkeekoverzicht. 800 Vaz Dias. 8.05 Oratorium „Elia" Mendelssohn- Bortholdy. Mmv. de Chr. Zandvereen. „Excel sior" olv. J. Couvée, solisten en de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Opening door Ds. W. M. A. Kalkman (Om 9.20 Ouderuurtje) 10.35 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3