Nederland in een oogopslag. DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. K. L. M.-Iyn op Milaan geopend. Minister Colijn schrijft aan Mussolini. Ter inwijding van de nieuwe lijn Amster damFrankfortMilaan, die gemeenschap pelijk door de Deutsche Lufthansa en de K. L. M. geëxploiteerd zal worden, zijn Woens dag een driemotorige Junker en een Douglass C. E. naar Milaan langs genoemde lijn gevlo gen, waar zij Woensdagmiddag op 17 uur 30 arriveerden. Zij werden verwelkomd door den regeeringsstadhouder, den burgemeester dei- stad, den Nederlandschen gezant te Rome. den heer Patijn, benevens den Nederlandschen en Duitschen consul generaal en tal van leden van de koloniën van beide landen. Met de beide machines waren naar Milaan gekomen een aantal Nederlandsche en Duitsche jour nalisten, benevens een lid van de directie van de Lufthansa en van de K. L. M. Het Nederlandsche vliegtuig had op den ge heelen afstand slechts te Frankfort een tus- schenlanding gemaakt. Het was daar verwel komd door den burgemeester van de stad, die in een toespraak tot de inzittenden van het toestel er op wees, dat met deze nieuwe lijn een nieuwe phase geopend werd in de Duit sche en de Europeesche luchtvaart. Namens de K. L M. zeide de heer de Vries dank voor de hartelijke woorden en wees op het belang van de samenwerking tussehen de Duitsche en de Nederlandsche luchtvaart waarbij zich, naar spr. hoopte spoedig ook de Italiaansche luchtvaart zou aansluiten. Met het Fokker/Douglasvliegtuig der K. L. M. Is een brief van minister Colijn aan Mussolini meegegaan. Voor instandhouding onzer industrie. Het rapport der commissie voor werk verruiming. Een dezer dagen verscheen bij de lands drukkerij het derde verslag van de Rijkscom missie van Advies voor werkverruiming over het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 November 1934. Aan dit verslag is toegevoegd het thans ook officieel gepubliceerde rapport inzake de reorganisatie van het visscherijbedrijf te IJmuiden waaruit wij in het begin van het jaar vele gegevens mochten publiceeren. Op sobere wijze geeft het verslag een over zicht van de werkzaamheden, die de commis sie in de afgeloopen drie jaren heeft verricht. Werkzaamheden, die, ondanks dat er weinig van bekend is, en er slechts weinig van wordt gepubliceerd van buitengewoon veel belang zijn voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Deze commissie timmert niet aan den weg en houdt zich bezig onder leiding van haar voor zitter, den heer Charles J. I. M. Welter met practisch uitvoerbare projecten. Het verst strekkend en misschien het minst oogenblik- kelijk te verwezenlijken plan was dat voor de IJmuider visscherij. Tot een van de voornaamste terreinen waar op de activiteit van de commissie zich kon richten behoort in de eerste plaats de bevor dering van het gebruik van producten der Nederlandsche nijverheid. In het algemeen wordt deze activiteit gedragen door de idee, dat de ontwikkeling van de industrieele be drijven voor onze volkshuishouding in hooge mate noodzakelijk is. In ettelijke bijeenkom sten heeft men steeds weer gewezen op de na- deelen, verbonden aan het feit, dat zoowel de overheid en de onder haai' ressorteerende in stellingen, alsmede particulieren, nog steeds, hetzij uit sleur, hetzij door onbekendheid, of vooroordeel, bleven voortgaan meermalen op drachten in het buitenland te plaatsen, welke door de eigen industrie op bevredigende wijze zouden kunnen zijn uitgevoerd. In den loop der laatste jaren heeft de opvatting om eigen industrie, indien het mogelijk en juist is, boven buitenlandsche te verkiezen, ten ge volge van de economische omstandigheden, aan beteekenis gewonnen. Immers niet meer beteekent zij nagenoeg uitsluitend het. bevor deren van het betrekken van producten der Nederlandsche industrie ter vergrooting van de werkgelegenheid, maar vaak is thans van het al of niet verleenen van opdrachten het voortbestaan van belangrijke takken van nij verheid in groote mate afhankelijk. De tal rijke maatregelen, in het buitenland geno men, ten gunste van de eigen industrie heb ben aan de Nederlandsche nijverheid een be langrijk deel van den afzet ontnomen; de ver mindering van het aantal bestellingen door Nederlandsche bedrijven en instellingen heb ben den toestand nog verergerd. Zoo heeft de commissie deze jaren niet zelden haar bemid deling verleend voor het verkrijgen van op drachten voor ondernemingen, voor welker voortbestaan deze opdrachten van het groot ste belang waren. Mede onder den druk van de economische omstandigheden heeft het streven der com missie van verschillende zijden meer en meer steun ondervonden. Ook werd de commissie bij haar arbeid gesteund doordat de minis ters van binnenlandsche zaken en waterstaat tot de provinciale- en gemeentebesturen, on derscheidenlijk tot de besturen der water schappen, de hoofden van de onder het de partement van Waterstaat ressorteerende diensten en bedrijven en de spoor- en tram wegmaatschappijen aanschrijvingen richtten, waarbij aan deze besturen onder het oog werd gebracht, dat, waar mogelijk, aan voort brengselen der nationale nijverheid de voor keur moet worden gegeven. Het resultaat van dit alles was dat de com missie thans in staat is, in haar rapport, een tamelijk uitvoerige lijst van opdrachten te kunnen publiceeren, die mede, dank zij haar bemoeienis voor de Nederlandsche industrie werden behouden. Men moet hier wel bij op merken, dat men ten opzichte van buiten landsche producten niet steeds zonder meer tot het aanschaffen van Nederlandsche pro ducten adviseerde, maar wel degelijk prijsver schil. kwaliteit en eventueel andere factoren en technische voorkeur in aanmerking nam. Het derde hoofdstuk van het rapport, dat handelt over maatregelen tot instandhouding, uitbreiding en oprichting van industrieën is o.i. het meest interessante deel. De commissie ging n.l. over tot overleg tussehen bepaalde ondernemingen als opdrachtgevers eenerzijds en de producenten van bepaalde voortbreng selen, welke voor die ondernemingen noodig zijn, anderzijds. Het doel van dit overleg is, zooveel mogelijk vast te stellen hoeveel van bepaalde producten over een zekere periode benoodigd is, teneinde de producenten hiervan in staat te stellen hunne productie hierop beter in te richten en de gelegenheid hierdoor te verkrijgen hun productiekosten te verlagen. Aan de doorvoering van verschillende maat regelen, die voor onze industrie van belang zijn, zooals credietverstrekking, exportcrediet- garantie, subsidieverstrekkingen, en bescher mende maatregelen heeft men blijkens het rapport met meer en minder succes medege werkt. Zoon poogJe zijn vader te vermoorden. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan een 43-jarige man, tegen wlen de Officier van Justitie wegens het plegen van ongeoorloofde handelingen vier jaar ge vangenisstraf eischte In verband met deze zaak stond ook terecht zijn 18-jarige zoon. wien ten laste is gelegd poging tot moord op zijn vader. Verdachte heeft met een dubbel loops jachtgeweer, geladen met hagel, in den avond van 25 Februari twee scholen op zijn vader gelost, uit wraak dat deze zijn kinde ren zoo slecht behandelde. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger vroeg een meer clemente straf, daar de vader de oorzaak is van deze daad. Te laat heeft men dezen man uit de ouderlijke macht ontzet. Shell Union Oil Corporation. Aan het jaarverslag over 1934 van de Shell Union Oil Corporation ontleenen wij het volgende Het netto bedrijfsverlies over 1934 bedraagt 949.111.03 na aftrek van diverse afschrij vingen, boorkosten, interest en belastingen terwijl het netto bedrijfsverlies over het jaar 1933 5.250.290.51 had bedragen. Een verlies ad 404.789.51 in verband met, de intrekking van obligaties, brengt het totale verliessaldo voor het jaar 1934 echter op 1.353.900.54, vergeleken met een verlies ad 4.240.964.89 over het voorafgaande jaar. na aftrek van een gedurende dat jaar op den inkoop en de intrekking van eigen obligaties ;erealiseerde winst. Tegenover de loopehde verplichtingen, in totaal 23.863.558.03 staat per einde 1934 een bedrag van 62.932.491.82 als activa. Voor 1933 zijn deze bedragen resp. 21.615.112.02 en 78.399.162.76. De kasgelden en het bezit aan schatkist papier beliepen gezamenlijk 14.178.642.04 d.i. 14.305.195.58 minder dan per ultimo van het voorafgaande jaar. Gedurende de verslag periode werd de obligatieschuld met 32.428.000.verminderd, waartegenover 9.000.000 één-, twee- en drie-jarige notes werden uitgegeven, resulteerende in een netto vermindering der obligo's met S 23.428.000. Het nadeelige saldo der surplus-rekening Ao. 1934 bedraagt 18.435.041.90. Het verslag meldt, dat met het oog op den onzekeren toestand der petroleumindustrie de speciale reserve van 15.000.000. voorals nog wordt gehandhaafd en dat een defini tieve beslissing ten aanzien van de al of niet instandhouding van dezen post zal worden genomen, zoodra de toestanden in de petro leumindustrie meer stabiel zijn geworden. De maatschappij verkeert overigens in een gezonde positie, dank zij de vorming van krachtige reserves tegenover haar in bezit tingen geïnvesteerde kapitaal en door de be langrijke vermindering van haar obligatie schuld. De boekwaarde der voorraden, welke im mer zijn gewaardeerd tegen den laagsten dei- beide factoren: kost- of marktprijs, is ten laste van de bedrijfsrekening verder vermin derd met 1.750.000. Door verlaging der obligatieschuld werd een belangrijke rentebesparing bereikt. De obligatieschuld werd gedurende de laat ste 5 boekjaren niet slechts van S 126.334.500 tot S 56.208.500 gereduceerd, doch bovendien zijn practisch gesproken, alle hypothecaire en andere verplichtingen welke uit hoofde -van de onderneming van bezittingen ontstonden ten voile afbetaald. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het noodig was uit de inkomsten een bedrag van ca. 650.000 te reserveeren voor Federale inkomsten- en overwinstbelastingen, buiten en behalve de reeds gevormde reserves, in weerwil daarvan, dat de bedrijfsresultaten der maatschappij als geheel geen winst aan- toonen. Het verslag vraagt de bijzondere aandacht der aandeelhouders voor den steeds zwaar der drukkenden overmatigen last der belas tingheffingen op de petroleumindustrie. Voornamelijk tengevolge van de volledige naelving dor voorschriften van de Petro leum Code, steeg het aantal employés tot 32.107 per ultimo 1934, tegenover 27.860 per ultimo 1933, een toeneming dus van meer dan 15 pet. In dezelfde periode is het bedrag, uitge keerd aan salarissen en loonen. met 20 pet. gestegen. De totale hoeveelheid ruwe olie geprodu ceerd door Shell Union's maatschappijen be droeg bruto 40.212.336 bbls. en netto 35.307.953 bbls AMSTERDAMSCHE BANK N.V. In de onder voorzitterschap van den heer Gottfr. H. Crone gehouden Jaarlij ksche Al- gemeene Vergadering van Aandeelhouders, zijn de balans per 31 December 1934 en Winst- en Verliesrekening over 1934 goedgekeurd. Het dividend over het boekjaar 1934 werd vastge steld op f 8 per aandeel van f 206 betaalbaar op dividendbewijs No. 67 en het saldo ad f 220.300.56 werd op nieuwe rekening over gebracht. De periodiek aftredende leden van den Raad van Commissarissen werden her benoemd. Mooi Nederland"laat ons het eigen land zien. Tentoonstelling in Amsterdam's Apollohal met veel attracties. 0 ONRECHTMATIG BENZINE IN IIUIS. De Zwolsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de N.V. G. J. K. en Co., houtbereiding tegen bederf en de Overijselsche Olie en Benzinehandel, vereenigd onder den naam „Obo" te Zwolle, van welke N.V. veer tien dagen geleden de directeur terecht had gestaan wegens het in voorraad hebben van 24 vaten, inhoudende ruim 4500 liter benzine niet gedekt door eenig document, zooals dooi de wet is voorgeschreven. De officier van jus titie had duizend gulden boete geëischt. De rechtbank veroordeelde de „Obo" tot f 750 boete. Dinsdag 7 Mei zal de opening van een tentoonstelling zijn in de Apollo hal te Amsterdam, die ten doel heeft Nederland aan Nederlanders te too- nen opdat meer dan tot nog toe het geval was Nederlanders in eigen land hun vacantie zullen doorbrengen. Overzichten door diorama's, panora ma's, foto's en anderszins zullen hun, die Nederland nog niet kennen, Ne derland leeren. Zooals wij reeds vroeger hebben geschreven, zijn maanden geleden plannen opgevat een tentoonstelling te organiseeren, niet met het doel winst te maken, doch alleen opdat ons eigen land meer bekendheid zou verkrijgen als vacantie-land. Met den steun van de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is dit doel nu bereikt, Van 719 Mei zullen tientallen stands, die samen de tentoonstelling „Mooi Nederland' vormen, in de Apollohal te Amsterdam laten zien wat er in de verschillende deelen van ons land voor merkwaardigs te aanschouwen is. Op ongeveer zes meter hoogte wordt in de zaal een kaart aangebracht die de omtrekken aangeeft van ons land. Zooveel mogelijk daarmee correspondeerend worden onder deze kaart de stands van de betreffende deelen van het land opgesteld. Zeventig verschillende exposities zullen wedijveren om de gunst dei- bezoekers. Sommige plaatsen hebben maquettes ont worpen van de geheele stad, andere hebben diorama's gemaakt, waarin natuurbaden voor komen, lanen, straten, bosschen, riviertjes, alles natuurlijk natuurgetrouw. Het zou te ver voeren een volledige opsomming te geven van alle plaatsen die vertegenwoordigd zijn. Uit onze omgeving staan voornamelijk Heemstede en IJmuiden op het programma. Zooals te begrijpen is zal deze tentoonstel ling een zeer veelzijdig karakter dragen en zullen de inzendingen van Friesland, Zeeland. Twente, de Vechtstreek (om slechts enkele te noemen) onderling wel zeer veel verschillen. Behalve dus dat de tentoonstelling een goede reclame zal zijn voor de verschillende deel nemers, zal zij ook zeer leerzaam zijn. Daaraan is ook gedacht, toen voor scho lieren een speciale entreeprijs werd vastge steld, namelijk 12 1/2 cent, wat een kwart is van den gewonen prijs. Aan den wand zal men een teekening aantreffen van Jo Spier en B. van Vlijmen, en de namen der kunstenaars beloven dat de teekening geestig zal wezen. Zij hebben opzettelijk eenige fouten gemaakt en deze fouten vormen een prijsvraag. Behalve prijzen voor de fouten-speurderij zijn ook belooningen in uitzicht gesteld voor den zooveelsten bezoeker. Den eenen keer is 't een achtdaagsche abonnementskaart op de Nederlandsche Spoorwegen (die aan de ten toonstelling zeer veel medewerking heeft ver leend), een anderen keer is 't weer een bil jet voor het verblijf gedurende een weekeinde in een hotel. Er zullen echter nog meer attracties aan de tentoonstelling worden verbonden: er komt namelijk een oud-Hollandsch marktplein met vijftien gebouwen en een typisch oud raad huis. Als voorbeeld is het gemeentehuis van De Rijp genomen. Er komt een poffertjes kraam, kortom een lange reeks van specifiek- Hollan dsche vermakelij kheden. Deze tentoonstelling moet succes hebben; dat is aan geen twijfel onderhevig. De voor uitzichten zijn zoo gunstig, al was het slechts door het feit dat een dergelijke expositie nieuw is. Zeventig stands die in beeld brengen hoe ons land in werkelijkheid eruit ziet. is iets bijzonders Belangwekkend is de ervaring die men op Texel heeft opgedaan, na afloop van de jaarbeurstentoonstelling in Utrecht. Hier was Texel namelijk vertegenwoordigd met een dergelijke expositie als op de ten toonstelling Mooi Nederland er zeventig te vinden zullen zijn. Spoedig kwamen op Texel niet minder dan 490 aanvragen binnen voor verblijf gedurende de zomermaanden....! Een Groningsch industrieel heeft wel be grepen hoe belangrijk deelneming aan deze tentoonstelling is. Toen hij vernam dat de gemeente geen gelden beschikbaar kon stellen voor een stand en de uitvoering daarvan, heeft hij een groote ruimte afgehuurd, waar op Groningen nu zal uitkomen. Trouwens er was zóó'n animo voor deelne ming, dat indien alle aanvragen zouden zijn aangenomen, zelfs het R. A. I.-gebouw te klein zou zijn geweest. „Mooi Nederland", welke naam men niet moet verwarren, zooals reeds is gebeurd met andere tentoonstellingen, zal ongetwijfeld veel bijdragen tot de kennis van ons eigen land, en kennis van Nederland wil zeggen: „Nederland liefhebben, dus Nederland willen zien tot in de kleinste hoekjes en gaatjes." Het ligt niet in de bedoeling van de organi satoren, zooals de heer C. R. T. Baron Krayen- hoff, de voorzitter van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer op een bijeenkomst zei, om actie te voe ren tegen verblijf in het buitenland. Het gaat er hier slechts om propaganda te maken voor het eigen land, wat een groot verschil is. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal het van 7 tot 19 Mei druk zijn in de Apollo hal en zullen velen na een bezoek weten waar zij dezen zomer rust en ontspanning zullen kunnen vinden in eigen land. De verkiezingen in Gelderland Officiëele uitslag vastgesteld. Bij de Woensdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Gelder land is de officieele uitslag der verkiezingen vastgesteld. Deze uitslag komt overeen met de gepubliceerde cijfers. Tevens is vastgesteld de lijst der S. D. A. P. waarover nog geen zekerheid bestond in ver band met het feit, dat verschillende lijsten waren ingediend. Na loting is de lijst als volgt vastgesteld: 1. J. L. B. Keurschot. uit Didam 2. Mevrouw C. A. Weersma—van Duin, uit Zutfen, 3. B Bakker uit Arnlrm. 4. J. Roseboom uit Hattem 5. A. van Geuns. uit Tiel, 6 A. v. Dam, uit Winterswijk, 7. G. A. Corderwerer uit Nijme gen, 8. G. Stempher uit Apeldoorn. 9. .T Rronk- horst uit Arnhem. 10. P. A. v. d. Ent, uit Arn hem. 11. M. Rademakers uit Arnhem, 12. J. Mooring uit Zaltbommel. Twee personentreinen botsten. Door een verkeerden wissel stand. Geen persoonlijke ongelukken. Woensdagavond is op het stations-empla cement te Nijmegen een ernstig ongeval ge beurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Er heeft n.l. een botsing plaats gehad tus sehen twee personentreinen, die ongeveer ge lijktijdig van het station in de richting Arn hem waren vertrokken. Het betrof Maas trichtAmsterdam, die om 20.09 uur van Nijmegen was vertrokken, die ongeveer drie honderd meter buiten het station in den flank werd aangereden door den trein welke voor Arnhem was bestemd, en die op onge veer hetzelfde tijdstip op een ander spoor het station had verlaten. Het ongeluk is veroorzaakt door een ver. keerden wisselstand. De aanrijding had plaats op het gedeelte waar de sporen elkaar naderen, De trein voor Arnhem reed" langs die voor Amsterdam en de locomotief schoof langs het eerste rijtuig en den bagagewagen om vervolgens de machine van den Amsterdamschen trein in den flank te grijpen. Deze is toen aan het waggelen geraakt, gederailleerd en gedeelte lijk naar rechts omgeslagen. De locomotief woelde zich diep in het zand, zoodat de rails ter plaatse sterk zijn verbogen en ook de dwarsliggers los kwamen te liggen. De treinen hadden beide uiteraard slechts een matige vaart en beide machinisten heb ben onmiddellijk, toen zij zagen wat er ge beurde, krachtig geremd. Dank zij het feit, dat de personenrijtuigen van den Amster damschen trein van staal waren gecon strueerd, hebben deze geen schade opge- loopen en bleven alle passagiers ongedeerd Ook de Arnhemsche trein bleef onbescha digd, terwijl ook van dezen trein geen dei- reizigers eenig letsel bekwam. Trouwens de inzittenden der wagens hebben van het on geluk niets gemerkt. Zij begrepen pas, wat e: was geschied, toen de treinen tot stilstam. waren gekomen. De machinist van den Amsterdamschen trein is ongedeerd gebleven en heeft mei zijn stoker, die door een glazen ruit werd geslagen, doch wonder boven wonder even eens ongedeerd bleef, maatregelen getroffen om de vuren te dooven, zoodat er voor brand niet het minst gevaar meer bestond. Ook de bezetting van den anderen locomotief heeft geen verwondingen opgeloopen. De ingenieurs van tractie waren onmid dellijk ter plaatse. Zij hebben den toestand opgenomen en zijn er in geslaagd het ver keer nog over één lij", te leiden. Deze lijn ligt niet aan de perro: - doch de dienst kon zoo geregeld worden, dat met eenige 'vertra. ging alle treinen konden binnenloopen. De Amsterdamsche trein werd op een rijtuig na, waarvan de reizigers in de andere wagens konden plaats nemen, losgekoppeld en naar het station teruggetrokken. Dit rangeeren nam ongeveer een uur in beslag. De wagons zijn daarop vastgehaakt aan den trein, die om 21.13 naar Amsterdam vertrekt. De Amsterdamsche locomotief is ernstig beschadigd; die van Arnhem is er beter af gekomen. Men mag van geluk spreken, dat men hier met stalen wagons te doen heeft gehad. In dien de trein uit houten wagons zou hebben bestaan, zou de schade zonder twijfel veei grooter zijn geweest, terwijl er in dat geval waarschijnlijk ook persoonlijke ongelukken zouden hebben nlaats gevonden. DONDERDAG 2 MEI 1935 Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 2 Mei: Men schrijft ons uit Enkhuizen: Woensdagavond werd hier een ver gadering gehouden, die natuurlijk al weer de „topic of the day" behandelde d. i. de spoorfeesten. Men moet inder daad onder hen behooren, die jaren lan* naar betere middelen van vervoer heb ben uitgezien, om te kunnen begrijpsn met welk een algemeene geestdrift de opening van de spoorlijn hier wordt tegemoet gezien. De Vereeniging tot Algemeen Nut en Vermaak „Willem de Zwijger", vond dan ook overal instemming met haar plan tot feestviering. Op het program staan: concert, illuminatie en een allegorische ontoeht. waarin de oude tijd, d w. z. de tijd van onze anti-diluviaansche ver voermiddelen, en de nieuwe tijd, die van den spoorweg, aanschouwelijk zul len voorgesteld worden. Vlootcommissie bezoekt Schellingwoude. Opheffing van het marinevliegkamp jp overweging? AMSTERDAM, 1 Mei. Het marine-vlieg kamp te Schellingwoude, dat sinds kort tijdelijk bezet is door een vliegbrigade van het vliegkamp De Mok op Texel, heeft van morgen bezoek gehad van de Vlootcom missie. Deze commissie bestaat uit een aantal leden van de Tweede Kamer, die te zamen vrijwel alle politieke richtingen vertegen woordigen en toezicht uitoefenen op de be steding van landsgelden voor zoover betreft uitgaven voor de vloot en die daaromtrent advies uitbrengen aan den minister van Defensie. Voorzitter der commissie is de heer J. J. C. van Dijk, algemeen secretaris de heer J. C. J. B. A. Josselin de Jong, ge- pensionneerd generaal-majoor van de Marine terwijl verder in de commissie zitting heb ben de heeren C. L. van de Bilt, W. Drop, A. G. A. Ridder van Rappard, H. W. Tilanus en mr. A. M. Joekes. De commissie werd in het vliegkamp, waar het thans dank zij de bezettinf doro De Mok bedrijvig toeging, rondgeleid door den on der-commandant der marine, kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft. Omtrent het doel van het bezoek kon men ons geen inlichtingen geven. Niet onmogelijk is echter, dat het verband heeft gehouden met de plannen tot onderbrenging van dit vliegkamp bij het departement van Water staat, terwijl aan den anderen kant door dit bezoek de al of niet wenschelijkheid van opheffing van het vliegkamp uit bezuini- gingsoogpunt onder het oog kan zijn ge zien. NIEUWE BURGEMEESTER VAN SEMARANG BENOEMD. Tot burgemeester van Semarang is be noemd mr. H. E. Boissevain, thans burgemees ter van Cheribon. EEN NIEUWE ACCOUNTANTS- VEREENIGING. Een dezer dagen hebben een aantal accoun tants het initiatief genomen tot het oprich ten van een vereeniging, welke alle bona-fide vakgenooten in haar rijen zou willen opnemen. De opgerichte vereeniging stelt zich voor ten aanzien van den chaotischen toestand der talrijke administratiekantoren in opkomst een begin van orde te scheppen. Secretaris van de nieuwe vereeniging die de Nationale Vereeni ging van Accountants is genoemd, is de heer J. Roselaar te Hoorn. CH. DE HESSELLE OVERLEDEN. HEERLEN,. 1 Mei (V.D.) In het St. Joseph- ziekenhuis alhier is gisteravond na een kort stondig lijden, in den hoogen ouderdom van 80 jaar overleden de heer Ch. de Hesselle, oud burgemeester van Heerlen. Wijlen de heer Hesselle was apotheker en vierde in Juli van het vorig jaar zijn vijftig jarig apothekers jubileum. Op 1 October 1890 werd hij bij K.B. tot burgemeester van Heer len benoemd. De overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van verschillende buitenlandsche ordeteekenen. MOORDPARTIJ IN WAZIRISTAN. SIMLA, 1 Mei (Reuter). Khan Sahib Zangi, de leider van de pro-Britsche fractie van de Maddakhel-stam in Wazlristan, is tezamen met zijn broer en zijn neef vermoord. Eerst werd hun huis gebombardeerd, even wel zonder succes, waarna de moordenaars binnendrongen en de mannen met schoten doodden. Men vreest thans voor verdere moeilijk heden en de Britsche autoriteiten slaan den toestand nauwkeurig gade. De oorzaak van de daad wordt gezocht in het feit, dat de laatste overlevende van de Khost-rebellie in 1933, Pak, bij Zangi een toe vlucht had gevonden. Vermoedelijk vreesden pro-Afghaansche Maddakhels, dat Pak een nieuwe anti-Afghaan sche actie zou ontwikkelen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2