DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip verm. aankomst Laatste bericht Alcinous Aludra Amazone Alkmaar Atlas (Gr.) Ascania Barneveld Boschfontein Berengttr Boskoop Bennekom Bramow Clytoneus Costa Rica Cottica Calypso Elsa Essen Euterpe Giekerk Heidelberg Harmonie Hermes (Ned.) Helder (Ned.) Holmpark Hercules Helene Russ Itauri jjjeria Joh. de Wit-t Juno (Ned.) Jagersfontein Krasnoe Znamia Klara Zetkin Maasland Me rope Nikoklis Oberon Patricia Parana Pan Aruba Polydorus Poelau Bras Poelau Laut Poseidon (Ned.) Phoenicia Poelau Tello Phobos Perseus (Ned.) Pluto (Ned.) Southgate Sernoskerk Stella (Ned.) Sheaf Lance Salabangka Saleier Saturnus Salland Stentor Scliieland Saltersgate Spica Theseus (Brit.) Taiand^n Triton (Ned.) Tiberius Telamon Treworlas Troja Ulysses (Ned.) Waterland- (Ned.) Batavia Z. Afrika West Indië Chili Constantza Stenkjaer (n..Velsen) Chili Z. Afrika Buenos Aires Chili Hamburg Danzig Batavia West Indië West Indië Hamburg Constantza Ned. Indië Bordeaux Beira Ned. Indië Buenos Aires Bourgas West Afrika Rangoon West Afrika Trangsund Ned. Indië Pto Barrios Batavia Middell Zee Z. Afrika Novosossisk Leningrad Buenos Aires Danzig- Buenos Aires Alexandrië Mexico Buenos Aires Aruba Batavia Ned.-Indië Hamburg West Indië Mexico Batavia Curacao Stettin Gothenburg Rosario Japan Bourgas Basse in Ned. Indië Batavia Midd. Zee Buenos Aires Batavia New Castle Villa Constitucion Bilbao (n. Velsen) Batavia Ned.-Ind?ë Alexandrië Gdynia Hamburg Buenos Aires West Indië Hamburg Hamburg Buenos Aires 12 Mei 5 Mei P. Jnni 12 Mei 15 Mel 7 Mei 5 Mei 12 ivTel 6 Mel 28 Mei or Mel 21 Mei "7 Mel 12 Mei 5 Mel in Ti/rpi 01 TVrej q A/rei 1 Tiini 1« -mpi 4 Mei 7 Juni 7 Mei 6 Mei- ia r Mei s Tv/rei 7 Tun I 28 Juni 24 Mei 17 Mei 7 Mei "Mei 3 Mei 7 Jnni 1 Mei 29 April van Port Said. 30 April te Bremen. 1 Mei van Lizard. 30 April van Talcahuano. in lading. 27 April vertrokken. 1 Mei van Liverpool. 3 Mei te Antwerpen. 28 April van Fern. Noronha. 27 April van Paita. in lading. 1 Mei vertrokken. in lading. 30 April van Barbados. 29 Anrjl van Paramaribo. in lading. 29 Anril van Gibraltar. 1 Mei van Padang. 3 Mei vertrokken. 1 Mei van Ouessant. 30 April van Marseille. 26 Anril van St. Vincent. 1 Mei van Constantza. 27 April van Takoradi. 25 April van Port Said. 26 April te Bata. 30 April vertrokken. 26 April van Colombo. 3 Mei van Pto Colombia. 1 Mei van Colombo. 1 Mei te Malta. 1 Mei van Beira. 22 April van Stamboul. in lading. 26 April van Montevideo, in lading. 6 April van Nicochea. 30 April van Gibraltar. 27 April van Port af Spain. 29 April vertrokken. 21 April vertrokken. 1 Mei van Padang. 1 Mei van Perim. 2 Mei te Bremen. 21 April van Pto Barrios, in lading, ill lading. 30 Anril te Panillac. in lading. in lading. 15 Anril v. La Plata 1 Mei van Perim. 30 April van Izmir 29 April van Perim. 19 April te Batavia. 1 Mei vertrokken. 1 Mei van Finisterre. in lading. in lading, in lading, in lading. 29 April vertrokken. 23 April van Belawan. 2 Mei van Port Said. 1 Mei van Gibraltar. 30 April te Kopenhagen, in lading. in lading. 20 April van Cristobal. in lading, in lading. 28 April van Las Palmas. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Papierfabriek Gefle cellulose IJMUIDEN JUBILEUM BIJ HET STAATSVISSCHERS- HAVENBEDRIJF. Gisteren herdacht de heer J. Smakman, electricien bij het Staatsvisschershavenbedrijf den dag waarop hij 25 jaren geleden in dienst trad bij genoemd bedrijf. De jubilaris mocht op dezen dag vele ge- lukwenschen in ontvangst nemen. Hij werd o.a. gecomplimenteerd door den directeur den heer C. Oud, den assistent den heer D. J. van Dijk. den opziener den heer H. L. van Marken en door vele ambtenaren en ander personeel van het bedrijf. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Namens het Comité van Uitvoering te Vel sen van den Nationalen Reclasseeringsdag verzoekt men ons, het volgende te melden: Aan de Radioluisteraars! Hallo, hier de Nationale Reclasseeringsdag! U luistert en hoort dan: Op 10 Mei a.s. 7.157.30 uur n.m. de N.C.R.V. Mr. Dr. J. Donner. Op Zaterdag 11 Mei a.s. 5—5.15 uur n.m. de V.A.R.A. Mr. T. J. de Jongh. Op Dinsdag 14 Mei a.s. 7.157.35 n.m. de K.R.O. Prof. Mr. W. P. J. Pompe. Op Vrijdag 17 Mei a.s. 10.1510.45 n.m. de V.P.R.O. Ds. J. J. Thomson. In de week van 11 t/m 18 Mei zal de A.V.R.O. eenige malen de collecte aanbevelen. TOONEELVER. „HET MASKER". Naar het bestuur van de Tooneelvereeniging ..Het Masker" ons meldt, zal de aangekondig de voorstelling van Kitty jokt nooit" de be kende klucht van A. Pool plaats vinden 4 Mei a.s. in „Het Wapen van Velsen". Geen voordeclige exploitatie. Het dezer dagen gepubliceerde verslag van de Cie. Maritime Beige (Lloyd Royal) geeft over 1934 een exploitatieverlies aan van 0,5 millioen francs. Tezamen met het nadeelig saldo over vorige boekjaren ten bedrage van 15,4 millioen francs en de rente der obligatie- leening 2,9 millioen francs, bedraagt het totale verlies dezer reederij 23,25 millioen francs. Kustlicht gedoofd. De B. a. Z. vermelden, dat het witte schit- terlicht Oosterlid op Vlieland in de eerste helft dezer maand zonder nadere aankondiging zal worden gedoofd. BESOMMINGEN. Loggers: Sch. 361 f 350. K.W. 31 f 380. KW. 127 f 250 KW. 57 f 150. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 3 MEI. Tarbot per kilo f 0.84—f 0.75 5 Griet per 50 kilo f 20f 5.50 Tongen per kilo f 0.56—f 0.44 leine schol per 50 kilo f 11f 2.50. "-t per 50 kilo f 5f 2. Wijting per 50 kilo f 1.90{$^0. UITSLAG AANBESTEDING. De directie van het Staatsvisschershaven bedrijf heeft aanbesteed het uitvoeren van verfwerk aan gebouwen, behoorende tot het onderhoud van de werken van genoemd be drijf. Ingeleverd werden 18 biljetten als volgt: Perc. I en n Perc. I Perc. H tezamen A. Breed te Heerhugowaard f 4.666 f777 A. A. de Pauw, IJmuiden 4.980 990 Van Heusden's Sohil- dersbedr. Schiedam 5.650 fa. A. de Furster, Zeist 6.344 J. Oosterom, Amsterdam 6.390 925 M. C. Henskens, Rijswijk Z.H. 6.500 fa. P. H. v. d. Bos en Zonen Haarlem 7.200 878 H. Ooms, Amsterdam 7.325 885 A. van Putten, Utrecht. 7.450 J. G. Verlaat, Kamerik (U.) 7.500 787 8.287 A'damsch Spuitinstallatiebedrijf van H. Kolen- f5.443 5.970 445 6.095 brander,. Amsterdam L. van Trigt, Dordrecht F. J. Misset, Hilversum G. Kletter, Utrecht C. van der Leden, Zeist B. A. Dammers, IJmuiden H. Peek, IJmuiden D. Schild, Utrecht 7.800 7.960 8.250 890 760 922 970 1.020 7. 8.000 BEVERWIJK Recht en Plicht spreekt zich uit over de lijsten. Verzoek aan de Kamerfractie tegen bezuinigingsplan te stemmen. Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zui delijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer. Iets warmer. Barometer Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden 50 F. HOOG WATER TE IJMUIDEN. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, Tel. 5460 IJmuiden Zaterdag v.m. 3.43 uur; n.m. 4.10 uur. Zondag v.m. 4.27 uur; n.m. 4.52 uur. Maandag v.m. 5.10 uur; n.m. 5.36 uur. In een Donderdagavond gehouden leden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht is de volgorde vastgesteld dei- lijsten, waarover de leden zich Zondag 12 Mei moeten uitspreken ter vaststelling van de in te dienen candidatenlijst voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen Deze volgorde is: 1. R.K. Arbeiders (G. Wela- gen), 2. Lijst Bisschop. 2a. Lijst W. de Groot, 3. Lijst R.K. Land- en Tuinbouwers (J. G. Poel). 4. R.K. Middenstander.1- (N. J. Out). 5. Lijst P. J. J. Haazevoet. Tevens is op deze bijeenkomst een voorstel- Poelman ter sprake gekomen, behelzende ver zoek van het zenden van een brief aan de R.K. Kamerfractie. Het bestuur besloot in zake het bezuinigingsontwerp een brief te zen den na uitvoeriger bestudeermg van dit plan waarin de kamerfractie verzocht wordt het r~ geeringsvoorstel niet aan te nemen. SPOEDEISCIIENDE RAADSVERGADERIN Heden, Vrijdagavond is een spoedeischen j vergadering van den gemeenteraad vr verwijk. Het eenige agendapunt is het aangaan I meldt: Hoogste Ween en. Laagste Vardö. barometerstand 769.5 m.M. te barometerstand 754.6 m.M. te en voorspelt: BelgiëNederland. VRIJDAG 3 MEI 1935 Zeventien spelers aangewezen. Door de Keu ze-com missie van den K. N. V. B. zijn Donderdagavond zeventien spelers aangewezen, waaruit de volgende week hei Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen België zal worden samengesteld. Het zijn: Anderiesen (Ajax), Bakhuys (Z.A.C.), Cal- denhoven (D.W.S.), Van Diepenbeek (Ajax), Drok (R.F.C.), Van Gelder (V.U.C.), L. Hallo (Go Ahead), Van Heel (Feijenoord), Van Hou- tum (Longa), Lagendaal (Xerxes), Mul (H. B. S.), Van Nellen (D.C.H.); B. Pauwe (Feijenoord), Van Run (P.S.V.), Smit. (Haar- dem), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Wels (Uni tas). van een rekening-courant overeenkomst voor kapitaalsuitgave met de Bank voor Nederland- sche gemeenten. Dit voorstel houdt verband met het raadsbesluit van 29 December 1933 waarin besloten werd het aantal opcenten over het belastingjaar 1934'35 te bepalen op 100 ten behoeve van het gemeentefonds.^ Intusschen is door de wet van 4 Mei 1935 het maximum van het aantal opcenten terug gebracht op 75. De overige 25 moeten worden gestort in het werkloosheids-subsidiefonds. DIAMANTEN JUBILEUM VAN EEN MELKSLIJTER. Donderdagavond werd in café De Vriend schap aan den Alkmaarschen weg een bui tengewone vergadering gehouden van de ver- eenlging van melkslijters „Eendracht maakt macht". In deze bijeenkomst werd de heer J. J. Bisschop gehuldigd wegens zijn zestig jarig jubileum als melkslijter. Namens de vereeni- ging werd hem een groote foto aangeboden Van vele zijden ondervond de jubilaris waar deering, o.a. in den vorm van bloemstukken, waaronder ook een van de Harddraverijver- eeniging Beverwijk en omstreken. VELSEN Gisteren had in hotel de Prins ten over staan van notaris W. A. Dolleman de open bare verkooping plaats van het woonhuis met slagerswinkel enz. aan de Korverslaan ns. en 67; kooper werd H. Oudshoorn te Vel sen voor f 3310. DE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER KWINT. Een rectificatie. In ons verslag over de installatie van bur gemeester Kwint werd onder de aanwezigen genoemd de burgemeester van Haarlem. Men gelieve hiervoor te lezen: de burgemeester van Maarn. BEKERWEDSTRIJD IN DE Z.M.C. A.s. Zaterdagmiddag trekt het eerste elftal van V.G.S. naar den Zaankant, om uit te komen tegen L.S.V. (Linoleumfabriek)In dezen wedstrijd zal V.G.S. den fraaien zilve ren beker, uitgeloofd door de directie der Li noleumfabriek moeten verdedigen, welken zij verleden jaar met sprekende cijfers heeft ge wonnen. Kampioenschap van Haarlem. Haarlem—V. S. V. (1—3) Donderdagavond werd op het verlichte Haarlem-veld bovengenoemde wedstrijd speeld. Beide elftallen waren onvolledig. Haar lem was zonder Voogd, Huijsmans en Smit. Bij V. S. V. was de Lugt niet opgesteld. Namens den Haarl. Voetbalbond sprak vóór het begin de heer v. d. Aart een woord van waardeering voor deze lichtinstallatie aan het adres van het Haarlem-bestuur; hij bood aanvoerder Kammeijer een foto in lijst aan van den eerst gespeelden lichtwedstrijd Haar lemFeijenoord. Daarna trapte Haarlem af. De V. S. V.'ers doen in het begin zeer onwennig; voor het Velsensche doel ontstaan gevaarlijke momen ten, die echter goed afloopen mede door uit stekend werk van keeper Van der Wint. Als V. S. V. dan wat ingespeeld raakt, gaat strijd meer gelijk op. De V. S. V.-voorhoede weet de leiding te nemen als een kopbal van Karrebeld door De Vries verkeerd wordt be oordeeld (01) Haarlem heeft hierna wel het beste van het spel, maar de roodwitte verdediging weet van geen wijken. Een ver schot van Sterk word-' door De Vries wederom verkeerd beoordeeld (0—2). De Haarlem-voorhoede blijft het de V.S.V.- verdediging geducht lastig maken maar eerst vijf minuten voor de rust lukt het Van Po- lanen, uit een mooie pass van De Winter een mooi tegenpunt te maken (12). Haarlem is na de hervatting onmiddellijk in den aanval; V. S. V. wordt teruggedrongen. Het doel der roodwitten Verkeert herhaal delijk in gevaar. Een serie hoekschoppen, uit stekend door Van Polanen en Hurkmans voo: het V. S. V.-doel geplaatst, brengen Van der Wint c.s. voor tal van moeilijke situaties. Zoo wel Van Zutphen als Van der Griend-t moeten telkens bijspringen; zelfs weten zij op de doellijn staande, als Van der Wint reeds is gepasseerd redding te brengen. De V. S. V.-voorhoede komt er geruimen tijd niet aan te pas, mede door uitstekend spel van Kammeijer, De la Mar en Vreeken in de mid denlinie. Als dan eindelijk V. S. V. zich weet los te werken, wordt ook de Haarlem-verde diging aan het werk gezet. Van Gooi weert zich echter uitstekend. Vijf minuten vóór het einde maakt V. S. V. uit een hoekschop nog een doelpunt. Zij wint dus dezen strijd met 31. Scheidsrechter Vrugt leidde uitstekend. V. S. v.—H. F. C. A.s. Donderdagavond wordt wederom op het verlichte Haarlem-veld voor het kam pioenschap van Haarlem de wedstrijd V. S. V.- H. F. C. gespeeld. VOETBAL. NEDERLANDSCH TEGEN BELGISCHE STUDENTEN. Op Zondag 5 Mei wordt op het V.U.C.-veld in Den Haag de studenten wedstrijd Neder landBelgië gespeeld. Het Nederlandsch elf tal is volgens de Sportkr. als volgt samenge steld: Doel: Beins (Be Quick); achter: Hogen Esch en Tromp (beiden G.V.C.)m i d- den: Boesman (Kampong). Koreman (H.V.V.) en Niks (H.V.V.)vóór: Gentis (L.S.V.) Pasteur (H.V.V.), Dommering (Vitesse), Wep- s-ter (H.F.C.) en Jensema (Be Quick). Reser ves zijn Drijver (H.F.C.)Borren (Sphaerin- da, Utrecht) en Van Poeteren (Wageningen). AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 3 MEI Bioscoop De Pont: De Big van het Regi ment. 8 uur. ZATERDAG 4 MEI Bioscoop De Pont: De Big van het Regi ment. 7 en 9.36 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 3 MEI Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, ten bate van de H. O. V. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 u. Frans Hals Theater: „De blinde vliegenier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „It Happened one Night", geprolongeerd. Matinée 2.30 uur. Ver der doorloopeinde voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Cinema Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel: Carmelo Vesio; de beroemde Italiaansche tenor. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Madame Du Barry" Op het tooneel: Milcar Comp., een bijzondere variété-attractie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Groenendaal van 12 uur. Bloemententoonstelling in 's morgens 9 tot 's avonds ZATERDAG 4 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des wonds. Heemstede: C v:"1: van 12 uur. au.i het woord.... Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Maatschappij Ziekenfonds „IJmuiden". Geachte Redactie, Vrijdag 12 April j.l. verscheen mijn eerste ingezonden stuk in dit blad; uit de daaronder geplaatste noot der r.edactie zal men hebben gezien, dat de Administrateur er niets voor gevoelt, op mijn vriendelijke uitdaging in te .n. Maar nu moet U vooral niet denken, dat deze uiterlijke vertooning, deze inneming van een er-boven-staan-de positie ook de innerlijke overtuiging van administrateur en verder be stuur van het ziekenfonds „IJmuiden" is. Want wat zegt U dan van het schrijven, dat ik op 15 April van Mr. Julius Hoog ontving, lui dende: „Hierbij bericht ik U, dat ik U in een „kwestie, het ziekenfonds IJmuiden be- „treffende, gaarne eens zou willen spre- „ken. Schikt het U Woensdag om 10 1/2 „uur te mijnen kantore te komen?" Ik heb hem geantwoord, dat ik tot mijn spijt aan zijn vriendelijke uitnoodiging geen gevolg kan geven, daar de mij resteerende tijd (behalve voor mijn drukke werkzaamheden) geheel in beslag genomen wordt door de actie tegen het Ziekenfonds IJmuiden. Ook de secretaris-penningmeester van de Huisartsen-Commissie der Nederl. Mij. tot be vordering der geneeskunst te Amsterdam, Dr, Ch. Eggink, voerde intusschen een correspon dentie met mij. De heer Eggink, die blijkbaar allerminst gesteld is op publicatie van de IJmuider toestanden, schreef o.a.: „Wat betreft de tweede alinea van Uw „brief, wil ik volstaan met U te herinne- „ren aan de gemaakte afspraak, dat een „z.g. openbare actie Uwerzijds hangende „het onderzoek ten gevolge zal hebben, „dat dezerzijds de kwestie als afgedaan „zou beschouwd moeten worden, want „hieruit zou duidelijk blijken, dat andere „motieven, dan de door U genoemde bij „U een rol speelden". Onnoodig te zeggen, dat de destijds ge maakte afspraak geen afspraak voor de eeuwig heid was en dat ik meer dan voldoenden tijd gelaten heb voor een correcte en grondige behandeling van de kwestie. Maar om nog andere redenen was het mij niet meer moge lijk te blijven zwijgen, ook al werd getracht i mij door insinuatie het zwijgen op te leggen. Bloemententoonstelling in Ik heb geen andere motieven dan het behar- morgens 9 tot 's avonds Jtigen van belangen, die mij voor een deel zetten, hetgeen krom is. Het blijkt wel duidelijk, dat zelfs het hoofdbestuur van h Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst6 dat toch meer dan voldoenden tijd en gelede» heid had voor het onderzoek, mijn publican" vreest. l? Maar nu eerst éven de andere redenen vnn mijn publicaties, althans voor het thans bliceeren van hetgeen ik meen, dat gepubn ceerd moet worden. u* Deze zijn: le. de belangrijke rede van Dr t Feisser te Rotterdam, gehouden op de vér' gadering van de Nederl. Ver. voor Sociale Gp neeskunde; 2e. de behandeling in de Raadsver gadering van Beverwijk van het voorstel van B. en W. om toeslag op ziekenfondspremie dooi de gemeente te laten betalen. or Ik zal U trachten duidelijk te maken welk verband er bestaat tusschen deze twee pun ten onderling en tusschen die beide puntte en mijn actie. Dr. Feisser had het in zijn rede over de ee neeskundige en hygiënische verzorging Nederland, mede in verband met de verand* ringen in de economische structuur. Hij begon met de artsen aan een beschouwing te onder werpen en te wijzen op twee belangrijke ver" schijnselen, ten eerste een groote verandering in het emplooi van de geneeskundigen en ten tweede een sterke vermeerdering van hun aantal. Er zijn thans in Nederland ongeveer 3000 huisartsen gevestigd, dat is ongeveer één op 2760 zielen. De bestaansstrijd is voor den arts een harde strijd geworden, die vaak ge- streden wordt ten koste van het aanzien van den stand der huisartsen. En wanneer hij het over de ziekenfondsen heeft, -dan zegt hij, dat deze fondsen, opge. richt ten behoeve der minvermogenden, niet gebaseerd mogen zijn op het maken' van winst: die kan alleen behaald worden, wan neer de leden meer betalen dan noodig is voor dekking der kosten; wanneer zij dus te hooge premies aan hun leden berekenen. En fi» voorziet zelfs, dat wanneer de ziekenfondsen niet spoedig overgaan tot belangrijke premie- reductie, die fondsen hun leden zullen verlie zen en tot verdwijnen gedoemd zullen worden Het is hetzelfde, wat ik in mijn eerste inge zonden stuk beweerde natuurlijk niet met evenveel en even goed gekozen woorden, maar met toch wel sprekende cijfers en dat zeer in het bijzonder van toepassing is op het Zie kenfonds IJmuiden. U ziet, dat ik niet alleen sta en dat naar eenzelfde doel, maar in veel grooter lijnen nog heel wat meer strijders streven, strijders van naam en met kunde en kennis. Bovenbedoelde vergadering werd bijgewoond o.a. ook door Minister Slotemaker de Bruïne; men mag dus aan deze rede wel bijzondere waarde hechten. En nu punt 2. Het voorstel van B. en W. van Beverwijk omtrent het verleenen van toesla gen op door on- en minvermogenden te be ialen ziekenfondspremies. Een mooi en sym pathiek voorstel, dat met 10 tegen 2 stemmen aangenomen werd. Ook het Ziekenfonds IJmuiden heeft zijn wèrklooze leden, zijn verzekerden, v-oor wie de premie te zwaar is in deze tijden. Ook het Ziekenfonds IJmuiden tracht door de ge meente, door Maatschappelijk Hulpbetoon, dien last van den huidigen tijd te laten dra gen. Een fonds met meer dan een halve ton reserve, een fonds, dat volgens Dr. Feisser en nog vele anderen tot oordeelen bevoegden niet op winstbejag gebaseerd mag zijn (en der gelijke ongemotiveerde reserveeringen zijn niets anders dan winsten) is niet bereid die reserve aan te spreken voor tegemoetkoming aan on- en minvermogende leden; dit is vol komen en lijnrecht in tegenstelling met het doel waarvoor ziekenfondsen van de Ned. Mij. tot Bevordering -der Geneeskunst worden op gericht. Hoe werd en hoe wordt de werklooze ver zekerde van het ziekenfonds IJmuiden be handeld? Ik meen hierop nog nader te moe ten ingaan en niet te kunnen volstaan met het bovenstaande. Ik wil daarbij niet te ver teruggaan; ik wil niet aanhalen het komen, gaan en Weer komen van den huidigen voorzitter, met zijn grijpen naar de onbeperkte macht in het bestuur, met het uitschakelen van den leeken-bestuurder, met welken functionaris vrijwel geen reke ning gehouden werd; ik wil mij slechts be perken tot de kwestie der werklooze leden en hun behandeling door het Ziekenfonds IJmuiden. In 1933 was besloten de werkloozen koste loos te behandelen; een mooi besluit, waaraan alle deelnemende doktoren zich royaal hielden, met uitzondering vanden voorzitter, van wien wij het bewijs in handen hebben, dat hij een werkloos patient wel geneeskundige be handeling in rekening bracht. Deze 1933-regeling duurde één jaar; daarna werd besloten een z.g. „Crisisregeling" in te stellen, een regeling, waarbij doktoren en apothekers weder hun diensten en leveringen gehonoreerd zagen. De dokters-honoraria wer den vastgesteld op het gemiddelde der hono raria bij andere fondsen. Door deze crisis- regeling werden de rechten dier werkloozen aanzienlijk verminderd en zooveel mogelijk werd bovendien getracht de lasten te leggen op Maatschappelijk Hulpbetoon. En wanneer Maatschappelijk Hulpbetoon eenmaal was in geschakeld, dan werd in vele gevallen daar van een zeer ruim gebruik gemaakt. Alles is hierbij even scheef en onbillijk. Een fonds, dat voldoende middelen bezit om haar werklooze leden zelf te helpen, dat zelfs wan neer de ontvangsten daartoe niet toereikend zouden blijken te zijn, hetgeen ik voorloopig nog betwijfel, toch altijd nog een reserve van f 60.000 heeft om hulp mee te bieden, mag onder geen beding haar minder goed bedeel de leden ten laste brengen van de gemeente, van de gemeenschap. Wanneer een arme steuntrekker tracht, behalve zijn steun, die bijna nooit voldoende is om zijn gezin te on derhouden, nog eens een paar gulden extra te verdienen en hij geeft dat niet aan uit vrees voor vermindering van steun of intrek king daarvan, dan wordt zoo'n man, wanneer een dergelijk vergrijp (hetgeen ik in geen ge val wil goedpraten, maar waarvoor ik slechts verzachtende omstandigheden bepleit) wordt ontdekt, heel zwaar gestraft. Maar wanneer een rijk fonds, een fonds, dat rijk geworden is door het teveel contribueeren harer leden, zich toch tot Maatschappelijk Hulpbetooon wendt, al geschiedt zulks niet direct, dan.... is zooiets niet strafbaar en wordt zelfs geto lereerd. De misstanden bij het Ziekenfonds IJmui-, den vinden hun ontstaan en behoud bij den voorzitter en administrateur. De voorzitter, die misschien een prima medicus kan zijn, de administrateur, die misschien een goed lid van den gemeenteraad kan zijn misseO beiden den tact en bekwaamheid voor hun functie dij een ziekenfonds, dat niet op winstbejag mag worden gebaseerd. Over de taak der leeken-bestuurders van het fonds, hun verkiezing enz., zal ik in een vol gend ingezonden stuk schrijven. Voor heden mag ik geen verdere aanspraak maken op plaatsruimte, die mij zoo welwillend wordt afgestaan. A. J. P. PEDUZZI, Velserduinweg 73, IJmuiden-Oost. (We hebben dit stuk aan den heer J- Bekker, arts te IJmuiden-Oost, ter inzage ge geven. Hij wenschte echter geen gebruik van de gelegenheid te maken, hierop te antwoor* waren toevertrouwd; verder trachten recht den. Redactie IJmuider Courant).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6