Sport-Varia'. Hoe moet de t. b. c. worden bestreden? Jaarvergadering en lezing' van de Noordhollandsche Vereeniging. In Lion d'Or hield de Noord-Hollandsche vereeniging ter bestrijding der tuberculose de jaarvergadering, gevolgd door een lezing van Dr. M. R. Heynsius van den Berg. Het jaarverslag van den secretaris. Dr. L. C. Kersbergen, vermeldt dat de moeilijkheden op 't gebied der t.b.e.-bestrijding toenamen, zonder dat over de heele linie de toestand ongunstiger werd. In tegenstelling tot enkele andere districten kunnen alle patiënten uit Haarlem en omstreken zoo noodig nog naar sanatoria worden uitgezonden. Veel dankt men in dezen ook aan den steun van het provinciaal verpleegfonds. Het aantal nieuwe patiënten was voor Haarlem 699 (v. j. 660) en voor Haarlem-omstreken 852 (v. j. 784). De sterfte aan t.b.c. is voor het Haarlemsche district 3.8 per 10.000 der gemiddelde bevol king, welk cijfer gelijk is aan 1933. Voor de provincie Noord-Holland is dit cijfer iets meer dan- 5, voor het geheele land 5 45. Deze cij fers zijn zeer gunstig, doch indien ergens reeds ondervoeding mocht bestaan of zou ont staan, zouden de fatale gevolgen pas veel later tot uiting komen in de cijfers. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. Michels, vermeldt de moeilijkheden met overheidssubsidies. De fi- naneieele toestand is moeilijk, doch voorioo- pig hoeft men nog geen zorg te hebben. Dr. Heynsius van den Berg hield daarna een rede over de vraag of het noodzakelijk is het aantal bestrijdingsmiddelen tegen t.b.c. uit te breiden. Hij begon een overzicht te geven van den strijd tegen de tuberculose, die vooral door de ontdekkingen van Robert Koch in 1882 in een andere richting is geleid, of schoon dat nog eenige tientallen jaren heeft geduurd. Dacht men vroeger (18e eeuw en eerder) dat men vooral maatregelen moest nemen na het overlijden van een patient en waren dienaangaande ook strenge voorschrif ten gegeven door de overheid, na Robert Koch;s ontdekking besefte men dat de strijd vooral gevoerd moet worden door te waken tegen besmetting gedurende het leven van den t.b.c,-lijder. Al is men erin 'geslaagd het besmettings gevaar z-eer te verminderen (60—70 der aan open t.b.c. lijdende patiënten kunnen de sa natoria verlaten met gesloten t.b.c., waardoor de besmetting nagenoeg wordt uitgesloten) als men de gevreesde ziekte wil uitroeien, zullen andere methoden moeten worden toe- Het 80-jarig- feest der Haarl Jongemannen Vereeniging, Bijeenkomst van oud-leden. Statistieken toonen aan hoe het verloop dezer ziekten in den loop der jaren in ons land is geweest. Daaruit blijkt dat het aantal sterfgevallen aan longtering in Amsterdam sinds 1860 tot een tiende is teruggebracht, wat aan verschillende factoren is te danken. Treffend was het te zien hoe in den oorlogs tijd. door de daarmee, gepaard gaande slechte voeding, het aantal sterfgevallen een groote stijging vertoonde. Het' aantal lijders aan t.b.c. is uiteraard niet bekend, wel natuurlijk het aantal sterfgeval len. Bovendien mag men niet vergeten dat door de moderne wetenschap velen langer in het leven,, gehouden kunnen, worden, clan vroeger het 'geval is geweest, zoodat men moeilijkverhpndingscijfers kan geven. Wel van belang is te weten dat het aantal in sanatoria verpleegde t.b.c. lijders uit Amster dam daalde in 1922 van 18.5 per 10.000 in woners tot 5.5 in 1935. Zeer belangwekkend zijn de ervaringen opge daan door de reactie van Pirquet. Door een eenvoudige methode Ceen krasje op de huid waarop een druppel tuberculine is gebracht) kan men constateeren of een persoon reeds eens met t.b.c.-bacillen in aanraking is ge weest. Dat wil nog niet zeggen dat de betref fende lijder is! Nu bleek dat op 15-jarigen leeftijd reeds zeer velen een positieve reactie vertoonen. Dit zou zeer ondustbarend lijken indien er niet was het verschil tusschen hen die geregeld in een omgeving zijn van een patient en hen die in een andere omgeving verkeeren. Dee laatste groep vertoont pas op lateren leeftijd een positieve reactie. Proeven hebben nu uitgewezen dat het aantal personen met een positieve reactie langzamerhand aan het verminderen is, cloch in plaats dat dit een verheugend feit is, geeft 't ernstig te denken. Immers gaat met 'n geringe besmetting, waar door de reactie positief is, zonder dat de onderzochte t.b.c.-lijder is, een zekere immu niteit gepaard. Neemt dus het aantal positieve reacties af, dan stijgt daarmee het gevaar voor acute t.b.c.. Met interessant voorbeelden illustreerde de spreker deze stelling: volkeren die de ziekte niet kennen en door een toevalligen samenloop van omstandigheden ermee in aanraking komen, vertoonen plotseling in zeer heftige mate een uitgebreid aantal sterfge vallen. Als bestrijdïngsmethoden noemde Dr. Heyn sius van den Berg ten eerste een zeer strenge Isolatie van t.b.c.-patienten en ten tweede de noodzakelijkheid dat de consultatiebureaux de lijders eerder ontdekken dan nu het ge val is .Het war derhalve wenschelijk om groote deelen van de bevolking Röntgenologisch te laten onderzoeken, om zoo in het allereerste stadium de vreesde ziekte te ontdekken. Deze wijze is goedkooper en sneller dan andere methoden. In het buitenland heeft men deze methode reeds toegepast, in ons land ge schied het vanwege enkele groote fabrieken en nu ook bij het onderzoek van ongeveer 80.000 onderwijzers. Ten derde komt de vraag op, of vaccinatie is gewenscht. Dit is een materie waarover het moeilijk is nu reeds een oordeel te vellen. Vaccinatie zou moeten ge schieden met levende t.b.c.-bacillen die echter niet meer virulent zijn. Dit is gevonden door Calmette, tien jaar geleden, in het bekende B.C.G.-serum. Men kan dit toepassen bij hen bij wie de reactie van Pirquet negatief is. De vraag is echter in hoeverre het een absolute waarborg is tegen immuniteit en hoe lang die immuniteit zou duren, zooals echter bij alle vaccinatie het geval is. Negen jaar prac- tijk in Amsterdam bij ongeveer 1200 kinderen heeft bewezen dat nog nimmer ongunstige resultaat zijn bereikt, ofschoon men in den beginne wel eens huiverig was een zuigeling drie maal vier honderd millioen levende tuberc'el-bacillen in te gevenStatistie ken hebben weer bewezen dat het aantal sterfgevallen bij ingeënte tot het tweede jaar 4scheelt met dat van niet-ingeënte, zoo dat men hieruit reeds zou kunnen conclu- deeren dat veel voor inenting is te zeggen. De spreker besloot zijn betoog met de op merking dat hij in dit stadium nog niet voelt voor een inenting op groote schaal, doch wel voor bepaalde groepen der bevolking, zoo als zij die ambtshalve gevaar loopen besmet te worden. De voorzitter, de heer Heerkens Thijssen zei Dr. Heynsius van den Berg na afloop dank. De viering van het tachtigjarig bestaan der Haarlemsche Jongemannen Vereeniging werd Vrijdagavond voortgezet met een bijeenkomst voor de oud-leden in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw aan de Lange Margare- thastraat, waarvoor een groote belangstelling bestond. Het v/as alweer de bejaarde Directeur, Ds. C. Veen, die de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze opende, nadat de aanwezigen staande het Bondslied hadden gezongen. Ds. Veen hield daarna een openingsrede. „Als u zoo voor me zie," aldus spreker, „dan voel ik me nog eenige jaren jonger, hoewel ik me nog lang niet oud voel. In mijn gedachten zie ik u nog met een zwarten haardos en zonder ringen aan den vinger. Ik weet dat gij u altijd volkomen in onzen lering thuis hebt gevoeld; dat ge opgewekt hebt deelgenomen aan het vereenigingswerk. Er zijn vriendschaps- broederschapsbanden gelegd, die tot den hui- dïgen dag toe hecht gebleven zijn. Er zijn on der u, die met mij nog vergaderd hebben in het oude vereenigingshuis aan de Lange An- nastraat. Ik zeg met opzet vereenigingsh u i want een gebouw, zooals we nu bezitten, mocht het niet genoemd worden. We hebben er heerlijk samengewerkt; er was natuurlijk wel eens verschil van meening, maar het twist vuur heeft onder-ons nooit gebrand. I-Iet zijn heerlijke oogenblikken geweest, die we met el kander hebben doorgebracht en die tot he den toe hun gezegende uitwerking hebben gehad. Ds. Veen herinnerde aan de vele afdeelin gen, die de vereeniging gehad heeft, zooals een Zondagsschool, een reciteergezelschap, een zangclub en een fanfarekorps, dat zich bij feestelijke gelegenheden en nationale feest dagen nooit onbetuigd heeft gelaten. Al die af deelingen zijn helaas als sneeuw voor de zon verdwenen. Ook herinnerde Ds. Veen aan alle vergaderlokalen, die de vereeniging in den loop der jaren gehad heeft. Het eerst werd vergaderd in een kamer van eenbe- grafenissociët-eit aan de Crayenhorsterlaan, thans Nassaulaan. De stichting van het fraaie gebouw aan de Lange Margarethastraat heeft wel veel moeite gekost, maar welk een vreugde was het voor het bestuur, toen de dag van ingebruikneming gekomeii was. „Wij willen hier," aldus eindigde Ds. Veen, „den Koning van het Godsrijk zoeken en doen ko men in het hart der jonge menschen." Nadat mej. L. Alphenaar (piano) en de heer J. Halsema (viool) zich op bijzonder ver dienstelijke wijze hadden doen hooren kreeg Ds. A. A. Wildschut uit IJmuiden het woord voor het houden van een feestrede. „Er zijn in ons leven drie dingen, waarmee we zitten dat zijn: groeiend wantrouwen, groeiende onmacht en groeiende onwil. Groeiend wan trouwen: dat kan men merken aan de steeds toenemende hoeveelheid prikkeldraad. Vroe ger kon men vrij ongestoord in het heerlijk duingebied wandelen. Thans alleen door een kilometerslange haag van prikkeldraad. De menschen zijn' de oorzaak, 'dat' de eigenaars van het duingebied wantrouwend zijn gewor den. Dat komt omdat we in het nationale en internationale leven niet verder zien, dan onze neus lang is.. Men zegt wel eens: „de menschen moesten elkaar wat meer vertrou wen, dan zou het wel beter gaan." Maar zij die dit zeggen, vertrouwen de menschen al leen- zoo'lahgnnen ze zien. kan..Er is- eenrtoo nemende onïnaéht; Er is door ministers den laatsten. tijd veel. geconfereerd en gesproken Dit is niets anders, dan een bewijs van on macht. Er wordt gegrepen naar formules en teksten, maar hoe grooter de regen van for mules en teksten wordt, des te grooter wordt de onmacht. We weten niet, hoe we de vraag stukken. moeten oplossen, .maar we staan er toch voor. Ook is er een groeiende onwil. Sinds 1918 is er telkens gesproken over ontwapening, maar de diplomaten spreken alleen over be perking van bewapening. Sinds 1918 is er al- "een onwil geweest. Het resultaat is, dat er geen bloeiender industrie bestaat, dan de wa pen-industrie in alle landen. Men wil geen of- "er brengen van nationaal belang ten bate van samenleving of gemeenschap. In het Christelijk vereenigingsleven zien we ook on macht- en onwil. Aan het begin een Christe lijke vergadering wordt wel gebeden om Gods leiding, maar de afgevaardigden zitten allen met bindende mandaten; de neuzen zijn al bij voorbaat geteld. Daar klopt dus iets niet in het Christelijk vereenigingsleven. Men acht zichzelf nog te veel beter, dan een ander. Er gelukkig een Leeraar, die de som oplost. Deze zegt: „Gij zult liefhebben den Heer uw God en uw naasten," Hij zegt ook: hoe we moeten liefhebben, namelijk als ons zelf. Dus voor honderd procent. Het Koninkrijk Gods moet komen; dan gebeurt Gods wil. Dan is er gekomen, wat komen moet: leven onder leiding van Gods geest. Wij moeten het ons door Jezus Christus laten zeggen, dan is dit stuk van Haarlem binnen gegaan in de feest zaal." Deze rede werd met groote aandacht aan gehoord. Na de pauze werd opgevoerd het tooneel- stukje in één bedrijf: „Marken", onder regie van J. C. Baggerman. Ook had er een verlo ting van mooie en nuttige voorwerpen plaats. Öok dit gedeelte van het groote feestpro gramma mag uitstekend geslaagd genoemd worden. UITSMELTEN VAN VET. Een vergunning zal noodig zijn. Binnenkort zullen verschillende, thans op grond van de Crisis-Zuivelwet getroffen be palingen, worden gebaseerd op de Landbouw- Crisiswet. Alsdan zal o.a. het smelten van vet slechts worden toegestaan aan degenen, die georgani seerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale. Treedt de nieuwe regeling in werking, dan zal b.v. een slager, die niet bij deze Centrale georganiseerd is, geen vet mogen uitsmelten. Om als georganiseerde bij de Nederland sche Zuivelcentrale toegelaten te worden, moet de betrokkene daartoe een aanvraag indienen op een daarvoor vastgesteld for mulier. De secretarissen der afdeelingen van de Slagerspatroonsbonden hebben zich bereid verklaard .om de bij hen georganiseerden bij de invulling van die formulieren, welke bij hen verkrijgbaar zijn. de behulpzame hand te bicden. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Overigens kunnen belanghebbenden en b.v. niet-leden van Slagerspatroonsbonden een aanvraagformulier verzoeken aan de Neder landsche Zuivelcentrale (Bureau Erkennin gen) Laan van Meerdervoort 84, te 's-Graven- hage. Voor de slagers zal het georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale geen noemenswaard verschil maken met den hul digen toestand; voor hen blijven practïsch dezelfde bepalingen bestaan. Alleen zullen zij bij overtreding der voorschriften als regel niet door den gewonen strafrechter, maar dooi den tuchtrechter worden berecht. Zooals reeds boven gezegd, moet dus iedere slager, die zelf vet uitsmelt, ook al doet hij dit bij hooge uitzondering, georganiseerd zijn. HET R.-K. DAGBLAD trDE MAASBODE" EN HET LIBERALISME „De Maasbode" schrijft dat het nationaal-socialisme in Duitschland in staat was gebleken het communisme en socialisme volkomen te breken, MAAR DAT HET HET LIBERALISME NIET HAD KUNNEN OVER WINNEN Dit verwondert ons niet, want HET LIBERALISME IS VAN ALLE TIJDEN EN ONUITROEIBAAR STEUNT DE LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Inlichtingen: Secr. JULIANAKADE 47 IJMUIDEN Telef. 4241. I (Adv. Ingez. Med.) Conferentie van het Univer- seele fascisme. Vragen van Kamerleden beantwoord. Op vragen van den heer Mendels betref fende een internationale fascistische confe rentie, welke op 29 en 39 Maart in het Am- stelbotel te Amsterdam is gehouden, heeft de minister van justitie geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat op 29 Maart j.l. in een kamer van een hotel te Amsterdam een bijeenkomst is gehouden door een aantal personen uit verschillende landen, vormende een commissie voor het univer seels fascisme, aan welke conferentie een achttal vreemdelingen hebben deelgenomen, In een publicatie van de leiding der N.S.B. wordt medegedeeld, dat ir. Mussert aan^ de werkzaamheden der commissie bij haar bij eenkomst te Amsterdam niet heeft deelgeno men en aldaar slechts enkele begroetingswoor den heeft gesproken. De politie heeft van de bijeenkomst kennis gekregen op een tijdstip, dat de besprekingen zoover kon blijken, reeds afgeloopen waren. Op het tijdstip der controle kon geen voldoen de inzicht worden verkregen of de gehouden conferentie al dan niet moest worden be schouwd als te vallen onder het verbod van politieke actie voor vreemdelingen. In ver band daarmede zijn toen geen genoegzame termen aanwezig geacht om tegen de betrok ken vreemdelingen op te treden. Op overeenkomstige vragen van het Twee de Kamerlid Schalker (C.P.H.) heeft de mi nister van Justitie een dergelijk antwoord gegeven VROUW DOOR GAS VERSTIKT. De filiaalhoudster van een ehocoladehan- del aan den Amsterdamsehen Straatweg te Utrecht is door gasverstikking om het leven gekomen. De vrouw is zeer waarschijnlijk in de keuken door een duizeling bevangen en heeft bij haar val vermoedelijk de slang van het gascomfoor los getrokken. Kampeeren met de „Tarakan' Aantrekkelijk plan voor onze jongens. De „Nederland" slaat nieuwe wegen m. Een origineel éïivóor lcïe jeuêrt buitengewoon interessant plan is, na langdurige voorberei ding, door de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" in hot stadium gebracht, dat de uit voering met Juli a.s. tegemoet kan worden gezien. Deze maatschappij heeft n.l. het voor nemen om ben voldoende deelneming in de a.s. zomervacantie een aantal 7-daagsche reisjes naar Noorwegen te organiseeren met haar 000 bruto registerton metend motorvracht schip „Tarakan", dat hiervoor als kampeer- schip zal worden ingericht. De deelnemers aan deze reisjes zullen in de gelegenheid gesteld worden uitstapjes in het Noorsche bergland te maken, te genieten van het schitterende landschap in de Noorsche fjorden en, wat vooral voor den rechtgeaarden Nederlandschen jongen van belang is: kennis te maken met het leven aan boord van een der motorvrachtschepen, van de Nederlandsche koopvaardijvloot. De deelneming wordt voornamelijk beperkt tot jongens van scholen uit geheel Nederland van Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs als H.B.S., Lyceum en Gymnasium, van den leeftijd van minimum 15 jaar tot en met 18 jaar, voor zoover deze in clubverband onder leiding van een der. leeraren of, jeugd leiders de reis wenschen te maken. Een schrif telijke bereidverklaring van de ouders of voogden, waarin dezen verklaren, accoord te gaan met- de bepalingen en voorwaarden, waar op passage wordt verleend, wordt als eisch gesteld. De passageporijs bedraagt- f25 per persoon. Per reis worden maximum 600 passagiers vervoerd. Elke groep staat onder toezicht en verantwoordelijkheid van den leeraar of groepsleider, die gedurende de reis de zorg voor de jongens op zich neemt, met hen ge zamenlijk de maaltijden in den passageprijs inbegrepen gebruikt en ook 's nachts in dezelfde verblijven logeert. De groepen ma ken in de aanloophavens met hun leider de nog nader aan te geven wandeltochten. Voor de goede organisatie is het noodzakelijk dat de groepen in aantallen van precies vijftien jongens plus den leider worden ondergebracht. Het leven aan boord wordt ingericht zoo als in een kamp, zoodat de verschillende diensten, zooals eten halen, schoonmaken dei- verblijven enz., door de jongens verricht worden. Wanneer er voor deze reizen voldoende animo blijkt te bestaan zullen van medio Juli de eerste reis zal Zaterdag 13 Juli aanvan gen tot medio Augustus een aantal reizen van Zaterdag tot Zaterdag worden gemaakt, die te IJmuiden aanvangen en aldaar eindi gen, met uitzondering van de eerste reis, die te Amsterdam aanvangt en de laatste reis, die te Amsterdam eindigt. Het logies bevindt zich in de tusschendek- ken van het schip; de jeugdige passagiers vin den ligging op stroomatrassen en strookus- sens, door de maatschappij verstrekt. Deelne mers zorgen zelf voor lakens, sloopen en de kens. (Beter nog een slaapzak). De maaltijden, van eenvoudigen, doch dege- lijken aard, worden als regel gebruikt in een eenvoudige eetzaal, tevens recreatiezaal. Het plan der maatschappij heeft de volle dige instemming van het departement van onderwijs, hetwelk lijsten heeft verstrekt van alle scholen, die voor dergelijke reizen in aan merking komen. Aan de hoofden van deze scholen heeft de maatschappij bereids circu laires met volledige inlichtingen doen toeko men, met het gevolg dat de aanvragen reeds binnenkomen. Mocht het plan een succes worden, dan ligt het in het voornemen de deelneming uit te breiden tot jeugorganisaties, zooals b.v. de pad vinderij. Mogelijk kunnen dan ook reizen van langoren duur b.v. een veertiendaagsche reis naar de Middellandsche Zee worden ge maakt. Paardeninvoer wordt gecontingenteerd. Bij Kon. besluit is de invoer van paar den voor den tijd van één jaar, te rekenen van 1 Mei, gecontingenteerd. Deze contingenteering omvat paarden van 3 jaar en ouder, welke ten minste eenmaal hebben gewisseld en een schofhoogte van 1.45 M. hebben, alsmede paarden, die nog niet hebben gewisseld en jonger zijn dan drie jaar. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op 100 van het aantal stuks, dat in de jaren 1931, 1932 en 1933 is ingevoerd. Deze contingenteering is noodzakelijk ge worden ter bepei'king van den overmatigen invoer uit Polen en Litauen ZWENDELBANK IN DE RESIDENTIE. Men zij voorzichtig. De commissaris van politie der af deeling B. te 's Gravenhage waarschuwt ernstig tegen het in relatie treden met de N.V. Hol landsche Bankinstelling voor het intermedi- taire credietbedrijf, genaamd de Interbank N.V., gevestigd in perceel Parkstraat'2 A te 's Gravenhage, welke bank zich bezighoudt met z.g.: premieaffaires". Nadat bij de politie een ernstige klacht terzake van oplichting en van verduistering was ingekomen, en een onderzoek was inge steld, bleek, dat de directie naar het buiten land was gevlucht terwijl de overige ver antwoordelijke personen eveneens onzicht baar waren. De kasinhoud bleek slechts uit ca. f 200 te-bestaan terwijl een behoorlijke administratie niet voorhanden was. Inmid dels heeft men kans gezien, zulks ondanks het feit, dat het justitioneel onderzoek nog loopende is, een nieuwe directie aan te stel len, die het bankbedrijf voortzet. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. In een van de zalen van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht werd door de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, de algemeene vergadering gehouden, welke wegens ziekte van den voorzitter, Mr. Dr. A. van der Flier, te IJmuiden, onder leiding stond van den vice-voorzitter Mr. F. A. Ebbinga Wubben te Lent. Langdurige besprekingen werden gevoerd over het gemis aan steun voor de bijenteelt en door de vergadering er op aangedrongen, dat men bij de regeering op maatregelen in den vorm van declaratiedwang op buitefilandsclie honing en verhooging van invoerrechten op consumptiehoning zal aandringen. Scherpe critiek werd geoefend op die leden van de vereeniging die buitenlandsche ho ning verkoopen, onder den schijn van een Nederlandsch product te zijn. Een voorstel- Den Haag, luidende: Het is aan leden van de vereeniging verboden buitenlandsehen honing te verkoopen onder zoodanig etiket ,dat daar door de indruk gewekt wordt, dat het Neder landsche honing is en indien zij dit toch doen door het hoofdbestuur voor royement zullen worden voorgedragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De begroeting over 1935 met een post in komsten en uitgaven groot ƒ13.328.0, werd onveranderd vastgesteld. Het ledental is ge groeid tot meer dan 10:000. BETERE AFWATERING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nabij het gehucht Othene in Zeeuwseh Vlaanderen -had Donderdagmiddag de plech tigheid plaats van het steken der eerste spade in den grond voor de werken ter verbetering- van. de afwatering .in het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, hetgeen geschiedde dooi den minister van sociale zaken Dr. Slotemaker de Bruine. Toen de minister om half elf per autq op het terrein arriveerde, Werd hij ver welkomd' door denheer H. A. Baron Collot d'Escuri, rentmeester van het Kroondomein. In zijn antwoord wees de, minister van sociale zaken op de sociale en economische beteeke- nis van het plan tot verbetering van de afwatering. Uit sociaal oogpunt vermindert de werkloosheid, omdat de groote werken in werkverschaffing zullen woïden uitgevoerd. De totale kosten bedragen 480.000 gulden, waarvan 192.000 aan arbeidsloon zullen.wor den uitbetaald. Economische beteekenis heeft het voor Zeeuwseh-Vlaanderen, omdat de hooge polderwaterstanden zoodoende zullen worden verlaagd. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. H.V.B.-Beker: Zand voortT.H.B. 2 uur Zeemeeuwen—Ripperda 2 uur Finale Stads Editie Bei r: E.D.O. 3Spaarnevogels terr. Haarlem 10 u. Promotie competitie 2e klas: Stormvogels 4Haarlem 3a 10 uur terrein de Kennemers. VI. VogelsV.V.H. 10 uur, terrein Haarlem. Promotie competitie 3e klasse Groep A: Kinheim 4—Swastika 10 uur ter rein Ripperda. Groep B: BrederodeSpaarnestad 2, 10 uur terrein Schoten. Gewone competitie: Afd. 2D Beslissingswedstrijd DamiatenZee meeuwen 4. 10 uur terrein Heemstede. Afd. 3A; Kenau 4Kennemers 7 10 uur Afd. 3C: Kenau 2—T.H.B. 3 12 uur Afd. 3D: D.O.A.Zwanenburg uitgesteld Afd. 3K: R.C.H. 8—DeCeO 5 Afd. 3L: Kinheim 5D.O.A. 2 JUNORES. Afd. D: R.C.H. -dHaarlem d 12 uur, terrein Haarlem. Afd. E: Spaarnestad—Bloemendaal c 10 uur terrein Rozenprieel. Afd. G: Haarlem eR.C.H. g Zandvoort bSpaarnevogels ADSPIRANTEN. Afd. D: Halfweg--—I.V.O. uitgesteld E.D.O. dRipperda 2uur Afd. F: E.D.O. fHillinen 3.30 uur 10 utu- 10 uur vervalt, uitgesteld. ZATERDAG 4 MEI 1935 lste afd. 2de afd. 3de afd.: E.H.S. 4—H.S.V. 3 uur. Schoten 2Kinheim 3, 12 uur V.S.V. 4V.O.G., half twee. Nederlaagwedstrijd Junioren. Rlperda Jr.E.H.S. Jr uur. Promotiecomp. 3de kl. H.V.B. Afd. A: Kinheim 4Swastika 10 üur A.s. Zondag voor den H.V.B.-beker Zee meeuwenRipperda. KORFBAL'. NED. KORFBALBOND. PROMOTIE—DEGRADATIEWEDSTRIJD, Haarlem moet morgen te Purmerend tegen haar aloude tegenstandster BJS.P. spelen Te Haarlem verloren de gastheeren, zoodat de Purmerenders thuis weer een goede kang hebben om voor de tweede maal te winnen AUTOMOBILISME. RALLYE NAAR MAROKKO. Uit Casablanca: Vrijdag werd de laatstë étappe van de Rallye van Marokko gereden n.l. van Agadir over Mogador, Safi en Maza- gan naar Casablanca, eindpunt der Rallye. De afstand bedroeg ruim 700 K.M., die met 'een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 75 K.M. moest worden afgelegd! Onze landge- nooten P. Bon en M. de Wit hebben ook dit traject in den voorgeschreven tijd afgelegd na een zeer zwaren tocht, waarbij van de automobilisten het uiterste gevergd werd om het gemiddelde te halen. Van de 38 verschillende Europeesche hoofd steden gestarte deelnemers zijn er slechts 16 te Casablanca aangekomen, wel een bewijs hoe zwaar deze Rallye naar Marokko is ge weest. De uitslag van de Rallye bij aankomst te Casablanca kon niet direct bekend worden gemaakt. De Nederlandsche amateur wielrenner Hendrik Ooms uit Haarlem en Jan van der Vijver uit Breda zijn onder leiding van Guus Schilling naar Kopenhagen vertrokken om deel te nemen aan wedstrijden, welke dezer dagen op de wielerbaan aldaar worden ver reden-, - Naar wij vernemen zal aan het dames- turnen bij de Olympische Spelen 1936 te Ber lijn een plaats worden ingeruimd. Naar be kend is in 1928 te Amsterdam de Nederland sche damesturnploeg Olympisch Kampioene geworden. Te Los Angeles in 1932 kwam het damesturnen niet op het programma voor. Of te Berlijn de Nederlandsche dames haar titel zullen verdedigen is een vraagstuk, dat men nog nader in het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond onder de oogen zal moeten zien. SANTPOORT NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUTJ Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, „Het 'ware geloof". Luk. 7:50). Extra collecte voor de Kei'k. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: Ds. L. W. Er-dman, IJmuiden. GEREF. KERK, Bur gem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: de heer G. Toornvliet, theol, Cand. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. Collecte voor het rentefonds. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Gebouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10 uur: de heer K. v. d. Berg. IJMUIDEN LEGER DES HEELS. V.m. 10 en nam. 7.30 uur: Samenkomsten. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10 uurï Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10 uur? Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr. Hendrik straat 117. V.m. 10 uur: Leesdienst. Nam. 5 uur: Leesdienst. Maandag nam. 8 uur: Ds. Zandt, van Delft. EVANGELISATIE „EMMANUEL", Oranje straat 8. V.m. 10 uur: de heer Rönge. Nam. 8 uur: de heer Kok. Woensdag nam. 8 uur: de heer Kok. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 UUT! Prof. de Bruin van Apeldoorn. OUD KATH. KERK. V.m. 7.30 uur en v.m. 10 uur en nam. 7 uur: Pastoor L. Rinkel. GEREF. EVANGELISATIE, De Wetstraat. Nam. 8 uur: de heer de Groot. DOOPSGEZ. GEM. en AFD NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30 uur: Mej. M. P. Stol, van Haarlem IJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. -• Vereenigingsgebouw. Groeneweg. V.m. 10.30 uur: Ds. H. J. Kastein, van Haar lem. GEREF. KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds. van Teylingen. 5 i ,:r: Ds. van Tevlingen. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM, Willebrordstraat 10. V.m. 10.15 uur: Godsdienstoefening. Nam. geen dienst. BEVERWIJK VAN VRIJZINNIG aerparklaan. HER- VEREENIGING VORMDEN. N. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcax. 12 uur: Zondagsschool. EVANG LUTHERSCHE GEMEENTE Koning straat. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK. C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. EVANGELISATIE „EMMANUEL". Zeestr. 26. V.m. 10 en nam. 6 uur: Samenkomst. 12 uur: Zondagsschool. Nam. 8 uur: Openluchtsamenkomst bij het station. Donderdag nam. 2.30 uur: Vrouwenkrans. Nam. 7 uur: Dank- en Bedestond. Nam. 8 uur: Bijbelonderzoek. EVANGELISATIE „EB EN HAEZER" Ko ningstraat 99. V.m. 10 uur: de heer W. Akse. Nam. 6 uur: Geen dienst. SERIEWEDSTRIJDEN „RIPPERDA". A.s. Zondag spelen de navolgende elftallen op de terrein aan den Vergierdeweg: HEEMSKERK NED .HERVORMDE KERK. Van. 10 UUTS Ds. IJzerman. ji

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2