Stabilisatie der Valuta. UITHET BUITENLAND Frankrijk. Burgemeesters-verkiezingen in Frankrijk. THIJS IJS EN DE KWADE SLANG RADIOPROGRAMMA. RADIO MOORS N.V. 7ATERDAG 4 MEI 1935 Het Fransch-Russische bijstandspact gepubliceerd. Onmiddellijke consultatie bij oorlogsdreiging. Laval tevreden met het bereikte resultaat. afgetreden nadat Lerroux met de ministers had beraadslaagd en de president het ontslag heeft aanvaard en Lerroux bedankt heeft voor zijn werkzaamheden. Men hoopte de kabinetscrisis nog Zaterdag heden, op te lossen. De inhoud van het verdrag met Rusland. Tiet tussohen Frankrijk en Rusland gesloten rdrag van wederzijdschen bijstand ver- ii art in zijn inleiding, dat het bestemd is versterking van den vrede, verzekering Ti de beschikkingen van het Volkenbonds- ct. en tot standbrenging van de overeen- *>mming in Europa. Artikel I zegt, dat Frankrijk en Rusland h verbinden tot onmiddellijke consultatie 2UL de maatregelen, te nemen volgens artikel in van het pact, indien zij bedreigd worden 1" Lrtnpf nn/l Ovfilrol TT den Europeeschen toestand; artikel bepaalt. dat beide landen bij een aanval in- ff5eSmiTiing tusschen de leden van den Volkenbond) elkaar onmiddellijken bijstand niiipn verleenen. Aritkel Hl regelt denzeltden bijstand in van artikel 16 van het Volkenbondspact, ür'cht tegen den aanvaller in strijd met de %j!kelen 13 en 15 van het pact en aldus vLldiz tegenover alle leden van den Bond. oSfde geldt voor artikel 17 lid 1 en 3 (in «val van conflict met een staat geen lid van L Volkenbond zijnde). Artikel IV van het verdrag verklaart, dat het niet de vredeszending van den Volken- hond beperkt. Artikel V voorziet in een spoedige ratifi- r.tie en registreering te Genève voor den Sur van 5 jaar. Het verdrag kan worden op «zezd met een termijn van een jaar tn%en telegram aan Laval geeft Litwmof uiting aan lijn vreugde over het sluiten van u.t Fransch-Russisch pact, dat het resultaat k van het streven der twee regeeringen „met het oog op de pacificatie en de veiligheid D»*MgSng der U. S. S. R., voegt Litwinof ,r bli ziet met bijzondere voldoening het a.s. hezoek van Laval aan Moskou tegemoet. Engeland. Regeeringszetel behouden bij tusschentijdsche verkiezing. Bij de tusschentijdsche Lagerhuisverkie- zin» te Edinburgh, in het district West-Edin- bur?h ter voorziening in de vacature ont staan'door het openvallen van de plaats van het conservatieve Lagerhuislid W. G. Nor- mand, behaalde de Nationaal-conservatieve regeeringscandidaat T. M. Cooper 16.373 stemmen, de Labour-candidaat McAdam 10.462 stemmen en de Liberale candidaat Sir George Paish 4059 stemmen, zoodat de zetel voor de regeering behouden blijft. Bij de algemeene verkiezingen in 1931 be haalde Nonnand 31.407 stemmen en de La bour-candidaat Mathers 12.704 stemmen. Spamj©» van artikel 15, lid 7, van het pact (geen Ongerustheid over Duitsch verkeersvliegtuig. Sinds 30 April vermist Een groot vliegtuig met verscheidene pas> sagiers aan boord, dat op 30 April van Boeblin- gen bij Stuttgart naar Breslau is vertrokken, wordt sindsdien vermist. Ondanks alle na sporingen is het tot dusver niet gelukt iets van het vliegtuig op Duitsch grondgebied te ontdekken. Ook het onderzoek der Tsjechische en Poolsche autoriteiten heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Katholieke bladen in beslag genomen. Delegatie der belijdeniskerk bij Frick. Verschillende katholieke kerkbladen o.a. het kerkblad voor het bisdom Berlijn, zijn in beslag genomen, daar zij een herderlijk schrijven der Pruisissche bisschoppen publi- ceeren, waarin kritiek wordt geoefend op het regeeringsbeleid. Twintig leden van de belijdende kerk te Leipzig zijn als pelgrims naar Berlijn ge komen om den minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick te smeeken achttien predi kanten van de oppositioneele kerk. die in de concentratiekampen zijn opgesloten, vrijheid te stellen. DR. CHAIM WEIZMANN. De Jüdische Rundschau merkt naar aan leiding van 't bericht, dat dr. Chaim Weiz. mann zou heengaan als leider der Zionisten, op. dat men hier waarschijnlijk met naams verwisseling te doen heeft. Aangenomen wordt, dat de nieuwbenoem de leider van de bedoelde chemische industrie een broer van Chaim Weizmann is. Vandaag een nieuwe regeering? Het kabinet Lerroux is afgetreden doch president Zamora weigerde het ontslag te aanvaarden en verzocht Lerroux er nog eens over na te denken. Deze zou zijn antwoord Vrijdagmiddag geven. Nader meldde Reuter, dat het kabinet was Philippijnsche opstandelingen wijken. Amerikaansche marine behoeft niet in te grijpen. De op de PhiÜppijnen uitgebroken opstand schijnt volgens de laatste berichten aan het verzwakken te zijn. De Sakdalistas hadden een oproep uitgevaardigd tot daden van ter reur tegen de regeering met het parool te pro testeeren tegen het op 11 Mei plaats vinden de plebisciet inzake de nieuwe grondwet van de PhiÜppijnen. In het verloop van de daden van terreur werden de telefoonlijnen en tele graaf verbindingen, die Manilla met het ach terland verbinden, doorgesneden. Op ver schillende plaatsen kwam het tot bloedige botsingen tusschen de politie en de Sakdalis tas. Een der laatste berichten bevestigt, dat het de politie en de militairen gelukt is de opstandelingen terug te dringen. Het cen trum van de opstandige beweging, het plaatsje Calamba is echter nog in handen van de op roerlingen. Daarheen is ook de hoofdmacht van de verslagen Sakdalistas gevlucht. De to tale verliezen worden tot dusverre geschat op 70 dooden en 100 gewonden. In Manilla staan meer dan 8000 Amerikaan- sche mariniers gereed om zoo noodig in te grijpen, doch men gelooft niet, dat dit noo dig zal zijn. Onze Parijsche correspondent schijft ons uit Bois Colombes: In de eerste stemming moet de Fransche bevolking Zondag a.s. in elke gemeente een burgemeester, wethouders en gemeenteraads leden kiezen. En ditmaal belooft de strijd meer dan ooit bijzonder vinnig te zullen wor den. Het is thans niet meer een kwestie van politieke kleurtjes of tinten, maar zooals alle sprekers het zeggen een worsteling tusschen twee kampen: pro- of anti-fascisme In héél dien verkiezingsstrijd worden de ge meentelijke belangen op den achtergrond geschoven en moet alles plaats maken voor de groote politiek. Immers, een gekozen bur gemeester komt bijna automatisch in aan merking voor een plaats van „conseiller général" en vandaar is het maar een klein stapje naar het senatorschap. Vooral voor groote en belangrijke gemeenten zooals de Parijsche voorsteden. Met vrij groote zeker heid kan men zeggen, dat een burgemeester daar binnen héél korten tijd wordt afgevaar digd, hetzij naar de Kamer, hetzij naar den Senaat. En dat verklaart dan ook in de meeste gevallen de groote ambitie, welke er bestaat om zich zoo'n plaats te veroveren. Sedert een week worden er eiken avond in de Parijsche voorsteden Asnières, Cour- bevoie, Bois Solombes (gemeenten, welke ongeveer 100.000 zielen elk tellen) groote vergaderingen en meetings gehouden om te trachten de kiezers over te halen voor zekere lijsten te stemmen. En het gaat daar aller zonderlingst toe en niemand, die niet de zeden en gewoonten kent zou er stom ver baasd van Opkijken, wanneer hij daar hoorde hoe Jan-en-alleman het volste recht heeft, zonder voor beleediging van de autoriteiten te worden opgepakt, de meest beleedigende en kwetsende woorden te slingeren naar hét hoofd van den burgervader, schout en sche penen, die aan de beurt zijn om af te treden. Het doet er niet toe. of de burgervader, zoo als in Asnières, Billiet (senator) heet, of Grisoni (député) in Courbevoie, of Fillion (député) in Bois Colombes... „bende dieven" „schurken", „oplichters", dat zijn enkele van de liefelijke woorden, welke ze op verkiezings avonden naar het hoofd krijgen geslingerd door ontevreden stadgenootendie zich zelf natuurlijk candidaat stellen. Niemand verwondert er zich over in tegendeel: de meesten verkneukelen zich en de aangevallene tracht op zijn beurt zijn aanklagers zoo har<i mogelijk te beschuldigen van alles wat gemeen is. Maar het wordt nog feller, wanneer de candidaat, na al zijn grieven uiteen te hebben gezet het onderwerp van algemeene politiek aanroert. De com. munisten hebben nu al overal openlijk ver klaard, dat ze één blok zullen vormen met de socialisten en dat ze desnoods, wanneer het op herstemming moet aankomen hun candidatuur zullen intrekken ten behoeve van de volgelingen van Léon Blum. En ge kunt nagaan met welk een twijfelachtig enthousiasme zulke verklaringen worden ontvangen door de meeste kiezers, die met angst en beven de quaestie van de Fransch- Russische overeenkomsten volgen. Maar om hen te overtuigen schreeuwen de candidaten dat er anders geen uitweg is om het gevaar van fascisme te voorkomen. Mag men hen ge- looven. dan staan generaal Weygand, Chiappe etc. gereed om een einde te maken aan de Republiek Eén van de Parijsche voorsteden, waar de Eerste eisch voor economisch wereldherstel. Toestand in Groot-Brittannlë wordl betar. SIR HERBERT SAMUEL IS OPTIMISTISCH.] Economic!, bankiers, kooplieden hebben bl| In een overzichtelijk artikel geeft Sir herhaling deze onwrikbare waarheid verkott* Herbert Samuel, oud-minister van Bin- digd. Met bijna algemeene stemmen hebben nenlandsche Zaken van Groot Brittan- zij betoogd dat een internationale overeen- nië en de leider der Liberale partij, zijn I komst ter stabiliseering der munteenheden meening iceer over den algemeenen toe- urgent is. Er gebeurt echter niets. Ja, van tijd stand en die van Groot Brittannië in\ tot tijd gebeurt er wel wat.... Dan wordt de het bijzonder. toestand in het een of andere land nog wat Hij is ervan overtuigd dat alleen een slechter: een plotselinge waardevermindering internationale overeenkomst ter stabi- J van de goudwaarde van het pond sterling, een Doodstraf tegen 22 officieren geëischt. Nasleep van den Griekschen opstand. In een proces van het krijgsgerechtshof tegen marine-officieren, die betrokken waren bij den Putsch van Venizelos is tegen 22 be klaagden de doodstraf geëischt. In een an dere zitting van het krijgsgerecht werden gisteren generaal Vlachos en majoor Had- jistavris bij verstek ter dood veroordeeld. Vlachis bevindt zich op de Dodekanesos. De verblijfplaats van den majoor is onbekend. strijd het hevigst woedt is Bois Colombes. Burgemeester Fillion heeft het bij zijn in woners verbruid. Alle openbare inschrijvingen voor groote publieke werken in zijn gemeente heeft hij autoritair opzijde gelegd om die be stellingen, tegen waanzinnig hooge prijzen, op te dragen aan zijn beide schoonzoons .een elect-riciën en een aannemer. Zoo heeft hij geheel op zijn eigen houtje, in de zes jaren van zijn burgemeesterschap de gemeente lijke schulden met tientallen millioenen op gejaagd en de bevolking zit thans voor de douloureuse" (de smartelijke) d.w.z. de reke ning. En ziet, daar is in deze groote Parijsche voorstad een van de oudste inwoners opge staan. een Franschman, geneesheer, reserve kolonel in het Fransche leger, rosette van het Legioen van Eer, wiens naam luidt: F. van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh. Sedert dertig jaren kent men tot ver in den omtrek den geneesheer, die zich in zijn prac- tijk kort-weg dr. Barneveld noemt. Mij in de politiek begeven? Ik denk er geen oogenblik aan, zoo zei hij ons toen we eens met hem gingen praten. Als ik tot burge meester word gekozen, dan ligt het in mijn voornemen mijn plaats aan een ander af te staan. Mijn eenig doel is Bois Colombes te bevrijden van een Fillion en zijn trawanten. Daarom is de lijst welke ik heb samengesteld een lijst zonder politieke kleur. De belangen van de gemeente, dat is het eenige wat ons interesseert. Véél plezier zult n anders wel niet van uw candidatuur hebben. Nog minder dan Johan, zaliger nage dachtenis, van zijn bestuur over de Neder landen. Als ze me konden onthoofden dan zouden ze het zeker niet nalaten. Maar na het eten zullen we samen naar de vergade ring gaan. En we zijn gegaan en bij den ingang van de vergaderzaal, in de overdekte markt, be gon het al zoodra we binnentraden: HuhuhéHollandsche kaas kop baron van de lage grondenalle maal niks dan jaloezie, dat je geen directeur van het gemeentelijke ziekenhuis bent ge worden, hè.... ga aan Koningin Wilhelmina en bij de Hollandsche nazi's een baantje vragen Maar daar wordt het geschreeuw van de aanhangers van Fillion overstemd, want de aftredende burgemeester treedt zelf binnen Het geloei wordt steeds heviger. Als dokter Van Oldenbarneveld eindelijk kan vertellen, hoe Fillion in het geheim bij hem is gekomen met het verzoek samen een blok te vormen, en hoe hij. Barneveld met de echte stijf hoofdigheid van een Van Oldenbarnevelt heeft geantwoord: Als u, Fillion, u terugtrekt en uw candidatuur opgeeft, dan doe ik het ook waarop Fillion natuurlijk niet is in gegaan dan ziet het er een oogenblik naai uit, alsof men den burgervader, die zich dan ook haastig terugtrekt, te lijf wil gaan En de communisten kunnen dan ook mooi voorspellen, dat men met Van Oldenbarne veld een dictator op het gemeentelijke troon tje zou plaatsen.... de verzekering van den candidaat, dat hij niets voor zich zelf op- eischt maakt in een verpolitiekte menigte toch wel héél veel indruk. Zoodat we het gansch niet onmogelijk ach ten dat een nazaat van onzen grooten Johan Fransch burgemeester wordt! HENRY A. TH. LESTURGEON. lisatie der munteenheden een wereld- chaos kan voorkomen en meent dat het initiatief door de Vereenigde Staten ge nomen moet worden. Den toestand in Groot Brittannië noemt hij, zij het verre van bevredigend, toch gunstig, hetgeen hij argumenteert met een beschouwing over de begrootbig. Over 't algemeen klinkt uit dit artikel een rustig optimistische toon. De Britsche begrooting is in het Lagerhuis in behandeling genomen. Over 't algemeen ziet zij er nogal gunstig uit. Nadat een be scheiden som is uitgetrokken voor de betaling der oorlogsschulden, sluit de rekening met een klein batig slot. Daardoor zijn kleine verla gingen der belastingen in het vooruitzicht ge steld kunnen worden, evenals een kleine ver hooging van die salarissen, die onder de cri sis het meest hebben geleden, zoowel als be taling aan allen die den staat hebben ge diend. De wijze waarop de kanselier van de schatkist een en ander heeft kunnen bereiken oo wordt over het algemeen door alle partijen waarden, noch de Britsche regeering, noch gewaardeerd. I eenig ander land zulk een initiatief van de Het batig saldo zou nog hooger zijn geweest 1 hand zou kunnen wijzen of dit zou wenschen dit jaar in vergelijking met het vorige, ware te doen. Zoo'n daad zou de belangrijkste stap het niet dat de uitgaven met vijf en twintig Zijn qie gedaan zou kunnen worden tegen- millioen pond sterling waren gestegen. Van wooróig, door wie ook, en waar ook, ter herstel deze vijf en twintig milüoen zijn er tien mil- van de vooruitzichten der geheele wereld, lioen voor de begrooting van defensie. De -_._I~I.~-i. -«I- Uof- 1 SIR HERBERT SAMUEL oud-minister van Binnen landsche Zaken en leider van de Liberale partij. geschokt vertrouwen in de belga, een aanval op den gulden, de rijksmark in gevaar. Groot Brittannië heeft een ernstige verantwoordelijkheid te dragen in de ze materie der stabilisatie, maar al gemeen wordt erkend dat ten slotte alles afhankelijk is van de houding die de Vereenigde Staten aannemen. Noch her pond, noch de frank, noch eenig ander Europeesch ruilmiddel kan ge stabiliseerd worden en stabiel blijven, als de dollar niet op een bepaalde hoogte wordt gebracht en gehouden. Hierover kan geen verschil van mee ning bestaan. Ik geloof dat indien president Roosevelt te kennen zou geven dat hij bereid is een over eenkomst aan te gaan met de andere landen voor een algemeene stabiliseering der goud ramingen voor dit ministerie zijn in de laat ste jaren zeer laag gehouden en de verhooging is het gevolg van het feit dat de regeering overtuigd is dat de onbevredigende afloop van de ontwapeningsconferentie een hooger de- I fensie-buaget noodzakelijk maakt. De overige vijftien millioen worden besteed voor bepaalde groepen van werkloozen, betere zorg voor het I onderwijs, woningzorg en andere sociale diensten. Het groote aantal werkloozen en zijn onder- (Nadruk verbo d e n) houd drukt nog steeds zwaar op het Britsche HILVERSUM 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. volk. In vergelijking met verleden jaar is het 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. aantal bijna onveranderd; het scheelt 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws, postdui- maar twee procent. Dit kost den staat jaar- venberlchten. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lan- lijks niet minder dan drie en zeventig millioen tinga. 9.30 Gram.pl. 9.40 Th. v. I-Iuystee: Kam poud sterling, afgezien nog van de enorme be- peeren. 10.00 Orgelconcert G. Robert. 10.45 dragen die zoowel werkgevers als werknemers VARA-orkest olv. II. de Groot. 11.15 A. Pley- moeten betalen voor de werkloozenverzeke- sierVan Staat en Maatschappij. 11.30 Ver- rjngi volg orkestconcert. 12.00 Klokkenspel en uur- Terwijl sommige takken van bedrijf weer slag van de Groote of Martinikerk te Does- eeni^e-vooruitzichten hebben verkregen, zijn burg. 12.01 De Octophonikers olv. B. Drukker, er nog andere die voortdurend lijden onder 12.50 Het Schilderij van de Maand. 1.10 Kovacs den druk der tijden. De staalindustrie, de Lajos en zijn orkest. 2.00 Boekbespreking Dr. auto-industrie, de chemische industrie en de P. H. Ritter Jr. 2.30 Concert door H. Kraft bouwbedrijven hebben nog voldoende werk. (piano) en L. Kraft (viool). 3.15 C. R. T. Baron. Aan denanderen kant zijn in de katoen- Krayenhoff: Waardeert Uw eigen land. 3.30 industrie en bij de mijnen voortdurend een Omroeporkest olv. N. Treep. 4.30 Sportnieuws, groot aantal werkloozen te vinden. In andere Gram.pl 5.00 Arb. Muziekvereen..P. J Troel- industrieën blijft het aantal werkloozen veel stra", olv. J. Boers. 5.30 Voetbalpraatje. o.45 hooier dln normaal Vervolg concert. 5.55 Vaz Dias. 6.00 Boekbe- De Britsche export liep, weer in vergelijking spreking D. Coster. 6 30 Lezing. 6A5 Kerkd. u. met verleden jaar, met dertig millioen pond d. Ned. Herv. Kerk te Giouw. Vooig.. Ds. H. terug Dit mag een ontzettend groote hoeveel- N. Ysbrandy. 8.00 Vaz Dias. 8.15 „Hei, t was hcid iiikPn doch als men weet dat het slechts in de Mei", voorjaorsprogramma. 10.15 De één twaalfde deel fe ranVat in de eerste drie AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 11.00 Vaz Jfï nSiSi vprlnren werd od de buiten- Dias. 11.10—12.00 Omroeporkest olv. N. Treep. aren der crisis verloren werü op ae Duiren H^EN lg75 M 8 30 KR0 9 30 NCRV 12tf5 landsche markt, zou men bijna van winst gaan KRQ g oo NCRy 7 45_n 30 KR0 ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Opn: ieuw aardschokken in den Kaukasus. Tot nu toe 500 dooden en 1200 gewonden. Reuter meldt uit Istanboel: In de buurt van Kars (Kaukasus), die on langs door een aardbeving werd geteisterd, 2Ön de laatste 24 uur vijf nieuwe minder sterke schokken waargenomen. Het aantal slachtoffers is thans gestegen tot 500 dooden en 1200 gewonden. Er zijn 1300 huizen verwoest. Thijs is weer boven en klimt heel handig op den rand. „Hier is je hoed," zegt hij tot Sim, die snel naar hem toe komt. „Daarvoor ging ik toch naar beneden? Wees nu dus maar blij." Zij zijn nu heel erg in hun schik en hebben de grootste pret. Dit slangenavontuur was maar van korten duur zooals je ziet maar het was er daarom niet minder gevaarlijk om. ZONDAG 5 MEI. spreken. Over het algemeen mag men echter wel zeggen dat de economische ople ving in Groot-Brittannië gestadig voortschrijdt, wanneer men althans het geheel in oogenschouw neemt. In enkele belangrijke industrieën, voor namelijk in de particuliere, is deze vooruitgang echter nauwelijks waar neembaar. De nationale financiën zijn in een goeden I staat, ofschoon de belastingen zeer hoog zijn en nog blijven. De begrootingen geven batige saldi te zien in plaats van tekorten, en het ziet er naar uit dat het ook in de toekomst zoo zal blijven. De nationale schuldenlast neemt elk jaar af, zij het dan slechts met een klein percentage. De kosten voor het le vensonderhoud blijven stationnair en wanneer er een verandering te constateeren zou zijn. is I het een gunstige, zeer zeker kan men zeggen) dat de financieele toestand van Groot Brit tannië, ofschoon verre van bevredigend, over het algemeen beter is dan in eenig ander be langrijk land ter wereld. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Kerkdienst uit de I Geref. Kerk te Wezep. Voorg. Ds. N. G. Kers- sies. Orgel: L. Zielhuis. Hierna gewijde mu ziek. 12.15 Orkestconcert en lezingen. 2.30 Gram.pl. 2.45 Schlagermuziek en Gram.pl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.25 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te Vüssingen. Voorg.: Ds. L. J. C. Visbeek. Orgel: B. ten Cate. 8.00 Mariahulde. 9.15 Lezing. 9.35 Orkestcon cert en lezing. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Lezing. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 6 MEI 1935. HILVERSUM 301 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.Gramofoonmuziek. 9.Ensemble Lis- monde. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramo- foonplaten. 10.30 Vervolg Ensemble Lismon- de. 10.50 Herdenkingsdienst in de St. Pauls Kathedraal te Londen. 11.45 Gramofoonpl. 12.— Concert door „De Minstreels" en gra- Niettegenstaande dit alles, is de goudwaar-1 mofoonpl. 2—Orgelconcert P jjjn Egnwnd de van het pond sterling in het afgeloopen Jr. m.m.v. M. Snijders (zang). 3.00—4.00 Om- jaar weer minder geworden. Belangrijk min- roeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 4.15 Gramo- der geworden zelfs, namelijk twaalf procent, foonpl. 4.30 Max Tak: Paramout-films ?5.30 De belangrijkste oorzaak moet gevonden wor- Het Lyra-trio. 6.15 De Avro-Decibels o.l.v. E. den in de plotselinge terugtrekking van groote Meenk. 7.— Gramofoonpl. 7.20 Toespraak kapitalen uit Londen eenige maanden gele- van Z.M. Koning George van Engeland. 8.— den, welke kapitalen toebehoorden aan zenuw- vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. van achtige buitenlandsche beleggers. Ik heb geen Raalte m.m.v. S. Askenase piano. 9.— „Des reden te veronderstellen dat eenige regeerings- Konings vrijage", spel van C. O'Riordan, daad schuld is aan deze geschiedenis of dat vertP Beider; regie: Kommer Kleyn. 9.25 zij iets had kunnen, doen, dat met succes deze Tuinscène uit „Faust" Gounod (gram.pl.) terugtrekking had kunnen verhinderen. Het is echter aan geen twijfel onderhevig dat de val van het pond sterling een van de oorzaken is, (temidden van vele verschillende», waardoor de Britsche export achteruit geloo- pen is en de invoer in het Britsche rijk vooral in het eerste kwartaal van dit jaar zoo is ge stegen. Eveneens is het zeker dat de deprecia tie van het pond sterling zoowel in 1931 als later, de landen van het goudblok in moeilijk heden heeft gebracht, waarvan België een recent voorbeeld is. Men vergete echter niet hoe Brittannië in moeilijkheden is gebracht door de waardeverminderingen der omloop middelen vlak na den oorlog in Frankrijk. Duitschland, Italië, België en later Japan. De les die men hieruit kan trekken is de wenscheüjkheid voor een algemeene overeen komst ter stabiliseering der verschillende munteenheden. Tarief- en tolmuren zijn al erg genoeg en een eventueele „oorlog der mun ten", een wedstrijd in het devalueeren, zou de genadeslag zijn voor den wereldhandel. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.— Vaz Dias. 11.10—12.00 Concert uit Restaurant ..Haeck", den Haag (Hollandsch ensemble en Chas Dassy's orkest m. m. v. H. Grünhut, zang. HUIZEN 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gra mofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. E. Groeneveld. 11.Chr. lectuur. 11.30 Gramo foonpl. 12.30 Het Amsterdamsch Salonorkest o.l.v. Kiekens. 2.Voor de scholen. 2.35 Gra mofoonpl. 2,45 Wenken voor de keuken. 3.15 Gram.pl. 4.Bijbellezing. Ds. L. Hoorweg Jr. m.m.v. zang en orgel. 5.— Gramofoonpl. 5.30 Zang door A. Lambrechts (alt) a.d. vleugel A. Baartscheer. 6.30 Vragenuur. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vra genuur. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging o. 1. v. J. Spaanderman. 8.35 Causerie door K. D. Ko ning. 9.05 Chr, Gem. Zangver. ..Immanuel" o.l.v. H. A. v. Mechelen. 9.35 Vervolg concert (Om 10.10 Vaz Dias).; 11.11.30 Gramofoon muziek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7