HET NIEUWE AVONDBLAD Mij Oosterduin" gaat haar terrein verder exploiteeren. Bloeitijd. leder ander dagblad IJmuider Courant! VELSEN Voorloopig geen mijnstaking. 20e JAARGANG No. 155 MAANDAC 6 MEI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 ^lus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele Invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN n Door verbinding van Oosterduinweg met Burg. Rambonnetlaan wordt een nieuwe verkeersweg geschapen. Links van de boerderij begint de Burg. Rambonnetlaan, op het Oosterduinplein. aangesloten wordt Onlangs is in een uitvoerig artikel in ons blad gewezen op het vele. dat in onze ge meente onafgewerkt is gebleven. Er ontston den toestanden, zoo werd geschreven, die men in andere gemeenten niet kent. Inderdaad., op vele plaatsen, vooral daar. waar het nieuwe op het oude botste; d.w.z. daar waar de bestaande bebouwing in conflict kwam met later gemaakte uitbreidingsplan nen. ontstonden de allervreemdste situaties, mestvaalten, oude schuren en loodsen, groote terreinen, bezaaid met afbraak kon (en kan men ook nu nog) vinden aan het eind van een nieuwe straat met keurige huisjes. Het sprekendste voorbeeld is wel de Kennemer laan, welke „quality streef' bij uitnemend heid haar roemloos einde vindt in een chaos van de hierboven genoemde ongewenscht- heden. Vóórdat al deze problemen zijn opge lost, zullen er zeker nog jaren verloopen, vooral nu door de moeilijke tijdsomstandig heden van de gemeente geen bijzondere maatregelen in de gewenschte richting ver wacht kunnen worden. Met des te meer genoegen is het, dat wij melding kunnen maken van een plan. dat als een groote stap in de goede richting be schouwd moet worden. De Maatschappij „Oosterduin", welke maatschappij eigena res is van de gronden die liga-en aan het Oost-el ijk uiteinde van de Kennemerlaan. heeft n.l. het plan opgevat, haar terrein ver der in exploitatie te brengen. Wel zal hier door de gewenschte verbinding van de Ken nemerlaan met het Oosterduinplein niet tot stand komen (dit wordt belet door de boer derij daar ter plaatse, die niet aan „Ooster duin" toebehoort) maar doordat de Alexan der Bellstraat en de Napierdwarsstraat zul len worden doorgetrokken en verbonden met de Burgemeester Rambonnetlaan. zal onze gemeente binnenkort twee onvoltooide stra ten minder tellen. Maar het belangrijkste resultaat van dit werk zal zijn het totstandkomen van de verbinding tusschen Oosterduinweg en Velserduinplein, waardoor een nieuwe verkeersweg ontstaat, die een recht- streeksche verbinding tot stand brengt tusschen het Velserduinplein en het Visschershavenkwartier. Want ook de Burgemeester Rambonnet laan zal in Oostelijke richting worden vol tooid en in verbinding worden gebracht met hel; Oosterduinplein Zooals men weet is dit gedeelte van de Burgemeester Rambonnetlaan. evenals de geheele Oosterduinweg zoo geprojecteerd, dat de halve straatbreedte valt op de gronden, toebehoorende aan Jhr. Mr. Boreel van Ho- gelanden (de z.g. ..Kikvorsch"). Ook dit deel van de Burgemeester Rambonnetlaan zal dus slechts over de halve breedte worden aange legd. De weg verkriigt echter een breedte van 10 M.. waarvan 6 M. rijweg en 4 M. trottoir, breed genoeg dus om een druk verkeer te kunnen verwerken. De boerderij blijft intact en komt dus vlak aan de straat te staan. Om het plan te kunnen uitvoeren, zal het noo dig zijn, dat eenige oude boomen op het erf nabij de boerderen gerooid worden. De uitvoering van dit plan opent vele pers pectieven. In de eerste plaats zullen de toe komstige bewoners van de Burgemeester Rambonnetlaan een betere verbinding ver krijgen met het Velserduinplein, dat een be langrijk knooppunt van straten is. Maar het grootste belang komt naar voren, wanneer men he,t plan beschouwt van een breeder standpunt, n.l. in hef kader van het alge meene-verkee-r. Dan blijkt duidelijk, welk een belangrijke verkeersader van Oost naar West. de richting van het hoofdverkeer, tot stand zal komen. Heel het gebjed rondom de Vis- schershaven. dus" zoowel* de ten N. als ten Z. van deze haven gélégen handels- en in dustriecentra. krijgt er een kortere verbin ding door met het achterland. En ook strandbezoekers*-zullen er van kunnen profi- teeren. Nog een moeilijkheid te ovenvinnen. Er moet echter nog één moeilijkheid over wonnen worden. Want wanneer er verder niets geschiedt, zullen alleen voetgangers en wielrijders van het plan-Oosterduin kunnen profiteeren. Voor deze categorieën van weg gebruikers kunnen de terreinen rondom de Vlssehershaven via het Snelliusplein en de Kompasstraat en het prikkeldraadpaadje worden bereikt. Op zichzelf is dit geen ide ale verbinding, maar men kan het er mee doen. Voor het rij verkeer zal er echter iets anders moeten komen. Hiervoor is het noo dig, dat er een flinke afrit wordt gemaakt naar de Visschershaven. Nu van particuliere zijde zulk een belang rijk werk wordt verricht, dat van algemeen belang is, mag de overheid niet achterblij ven om te maken, dat de verbetering, die tot stand wordt gebracht, geheel tot haar recht komt. Er is hier een dankbaar object voor werkverruiming of werkverschaffing of wat ook en wij hopen dan ook, dat deze aange legenheid van de zijde der overheid die be langstelling mag genieten die zij verdient. Samenwerking tusschen rijk en gemeente, maar in de eerste plaats medewerking van het rijk is noodig om de volle 1Ö0 nuttig effect te bereiken. Moge dit stukje er toe bijdragen, om de oplossing van dit probleem te bespoedigen. Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat door de uitvoering van het plan van ..Ooster duin" een aantal arbeiders voor geruimen tijd werk zal kunnen krijgen. Vele vierk. meters straat zullen moeten worden aangelegd, hon derden meters rioleerbuizen zullen moeten worden verwerkt, vele kub. meters zand voor ophooging van het terrein zullen moeten worden verplaatst. En ten slotte, wanneer het terrein eenmaal bouwrijp is gemaakt, zullen zeker spoedig gegadigden komen om dit zoo gunstig gelegen deel van IJmuiden te be bouwen. CONCERT Ï.TMUIDENS A CAPELLAKOOR EN „DE EENDRACHT" De zangvereenigingen IJmuidens a Capella- koor en „De Eendracht", staande resp. onder leiding van den heer P. Grin Jr. en H. van Dijk geven Woensdag 8 Mei a.s. een concert in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Wel willende medewerking verleenen de heer Rikus Grin, violist te Hilversum, met pianobegelei ding van mevr. Grin-Gerke te Hilversum. Als solist treedt op de heer G. Nat, bariton met pianobegeleiding van mei. Bets de Waal. De Betuwe staat vol te bloeien En elders bloeit de tulp in 't land, Je ziet het groen der boomen groeien. Het bloeit en groeit aan allen kant. De kamperfoelie voor mijn ruiten Barst zelfs al uit in kleur en geur, De paardebloem -wast uit de kluiten In 't kleine grasveld voor mijn deur. Ik kan niet langer binnen blijven, Ik ga wat droomen in de zon, En straks moet ik maar verder schrijven, Waaraan ik lusteloos begon. Het is een glorie om te leven In dezen bloeiend schoonen tijd, Al wandelende raak je even Het schrikbeeld van je zorgen kwijt. Maar je ontwaakt weer uit je droomen, De plicht trekt je naar huis weer toe, Daar vindt je, kersversch aangekomen. Een nieuw belasting billet-doux. Je zit opeens weer in de zorgen En in de bloeimaand voel je goed, Dat je te avond en te morgen Het heele jaar door.... „bloeien" moet. P. GASUS. TOONEELUITVOERING „HET MASKER' Zaterdagavond heeft in „Het Wapen van Velsen" een tooneeluitvoering van „Het Mas ker" plaats gehad. De zaal was niet zoo goed bezet als wij dit bij uitvoeringen van „het Mas ker" gewoon zijn. De reden zal ongetwijfeld zijn geweest het mooie weer. waardoor vele trouwe bezoekers van dergelijke uitvoeringen de voorkeur aan een wandeling gaven. De spelers hadden een volle zaal verdiend want hetgeen zij op de planken verrichtten was van dien aard, dat de aanwezigen volop genoten hebben. Opgevoerd werd een blijspel in drie bedrijven getiteld: „Ketty jokt nooit". De spelers waren allen goed in hun rol. Vooral de vertolkster van de titelrol, van Ketty, die er prat op gin; steeds niets anders dan de waarheid te zeg gen, en voorts van de roLvan haar huisvriend Jimmy, die eveneens nooit jokt. maar die bei den ten slotte niets anders doen dan leugen op leugen te stapelen waardoor de eene ver makelijke situatie na de andere ontstaat, tot groot vermaak der toeschouwers. Op verdienstelijke wijze verzorgde „de Brou wers Band" de entr'acte muziek. Een tijdens de pauze gehouden verloting was een aardige afwisseling en het gezellige bal een slot, dat geheel paste in het kader van den avond. VELSER ZWEMINRICHTING Wij ontvingen van het bestuur van het be kende Zwembad nabij de Noordersluis een exemplaar van een propagandageschriftje dat deze week door de post in een oplaag van 15.000 exemplaren huis aan huis wordt ver spreid. Door middel van een aan deze folder ge hechte kaart kan men weder evenals vorig jaar abonnementen tegen verlaagden prijs aanvra gen, terwijl tevens van 11 tot en met 18 Mei gelegenheid bestaat abonnementen en les- kaarten af te halen aan het kantoor van de V. Z. V. op het Willemsplein no. 5 te IJmuiden waartoe door den eigenaar het winkelpand belangeloos is afgestaan. Men verzuime ook niet de interessante étalage van dezen winkel te bezichtigen. ONTWIKKELINGSAVOND LOGE „RECHT DOOR ZEE" De Loge „Recht door Zee" der I. O. G. T., IJmuiden-Oost organiseert 9 Mei a.s. in het Vereenigingsg-ebouw Kalverstraat een ontwik kelingsavond. Er is muziek en declamatie, voorts zal een lezing gehouden worden over het mijnwezen, welke lezing verduidelijkt zal worden met lantaarnplaatjes. is minstens de helft duurder Neemt daarom de het dagblad voor dezen tijd 10 cent per week met GRATIS Ongevallenverzekering. FEESTAVOND IJMUIDER REDDINGS BRIGADE Zaterdagavond vond in Hotel Willem 3a- rendsz een feestavond plaats van de IJmuider Reddingsbrigade, die zich in een groote be langstelling mocht verheugen en die een vlot en geanimeerd verloop had. Voordat het aangename kon beginnen werd het nuttige afgehandeld, n.l. de agenda der jaarvergadering. De reeds door ons gepubliceerde jaarversla gen werden goedgekeurd. De verkiezing van twee bestuursleden had tot resultaat, dat ge kozen werden de heeren Heykoop en Hoekstra. Het feestelijke gedeelte slaagde uitstekend. Het tooneelstukje „Dé Aardschok" werd uitste kend gespeeld en vormde dan aan een bron van veel vermaak voor de aanwezigen. M'ej. Annie Stol, onze Argentina in den dop, liet ook dezen avond weer zien welk een ta lentvolle danseuse zij is. Vooral haar plastieke dans op muziek van Franz Léhar was zeer fraai. Eenige leden gaven nog voordrachten ten beste en ook hiervan hebben de aanwezigen genoten. Het bal zou beter geslaagd zijn, indien de belangstelling wat minder groot geweest was. Maar ook hier gold: „gedeelde vreugd is dub- oele vreugd". En zoo heeft de IJmuider Red dingsbrigade het seizoen van rust op waardige wijze gesloten en gaan de leden zich met fris- schen moed voorbereiden voor de taak die hen wacht, het redden van drenkelingen en het verrichten van alle mogelijke hulp, waar zulks noodig mag blijken. VELSENS ZIEKENFONDS KRIJGT MEER DOKTOREN In verband met den uitslag van het door het bestuur van Velsens Ziekenfonds in op dracht van een ledenvergadering gehouden referendum, zal worden overgegaan tot net uitbreiden van het aantal doktoren aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal. VERORDENING OP DE ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. In déze gemeente ontbreekt een verorde ning op de algemeene begraafplaats, schrij ven B. en W. aan den gemeenteraad. Daar de wenschelijkheid tot vaststelling daarvan reeds meermalen gebleken is, stellen B. en W. den Raad voor, na overleg met de commissie van bijstand een dusdanige verordening volgens opgemaakte conceptverordening vast te stel len. De gewone tijd van begraven wordt gesteld:. van 1 April tot 1 September, van des mor gens 8 uur tot des namiddags 1 uur; van 1 September tot 1 April, van des mor gens 9 uur tot des namiddags 1 uur; Buitengewone uren tot begraving bestemd zijn: gedurende het geheele jaar van des namid dags 1 tot des namiddags 3 uur. Buiten die tijden worden geen lijken op de begraafplaats toegelaten. Eén teraardebestelling mag slechts op het zelfde tijdstip plaats hebben. De begraafplaats is voor het publiek toe gankelijk: op werkdagen: van 15 September tot 15 April van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur; van 15 April tot 15 September van des voor middags 9 tot des namiddags 6 uur; op Zond- en algemeen erkende feestdagen van 15 September tot 15 April van des mid dags 12 tot des namiddags 4 uur; van 15 April tot 15 September van des mid dags 12 tot des namiddags 6 uur. Kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar worden zonder behoorlijk geleide van vol wassen personen niet toegelaten. Rijwielen, kinderwagens en honden worden op de voor begraving bestemde gedeelten niet toegelaten. SPELDJESDAG VOOR HET WIT-GELE KRUIS Ten bate van de R.K. Vereeniging h et Wit- Gele Kruis wordt a.s. Zondag een speldjesdag :ehouden. Besluit der regeering beslissend In verband met het mijnconflict had Zaterdag een bespreking plaats onder voorzitterschap van den minister van Waterstaat. Aanwezig, waren ook de min. van Sociale Zaken, prof. Slotcma- ker de Bruine en de rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, benevens de vertegen woordigers der mijndirecties en de directie der mijnwerkersbonden. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de regeering de voorwaarden die zij aanvankelijk verbonden had aan haar toegezegde bijdrage aan het Al gemeen Mijnwerkersfonds, na overleg met beide partijen nader zal formu leeren vóór 28 Mei a.s.. De regeering verzoekt, de staking uit te stellen tot dien datum. De mijnwerkersorganisaties hebben dit uitstel aanvaard. VOORJAARSTENTOONSTELLING VAN ST. LUCAS. Oncler groote belangstelling is Zaterdag middag de voorjaarstentoonstelling van de Vereeniging St. Lucas in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend. Onder de aanwezigen waren ook de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Röell, de wethouder van kunstzaken Walrave Boisse- vain en de heer Baard, directeur van het museum. De heer Bart Peizel, voorzitter van St. Lucas opende de tentoonstelling en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en zeide dank voor hun aanwezigheid. Naar spr. mededeelde, zijn de bestuurde- ren door eenige vrienden van St. Lucas in de gelegenheid gesteld, den St. Lucasprijs uit te reiken voor een kunstwerk, dat volgens een daarvóór benoemde jury van hooge kunst uitingen getuigt. Dezen vrienden bracht spr. hartelijk dank. De prijs werd voor dit jaar toegekend aan de schilderij „Herfst" no. 200, van den heer G. Westerman. Met den wensch, dat St. Lucas nog lang moge bloeien tot heil der kunst opende spr. de tentoonstelling. Daarna nam Jhr. Mr. Dr. A. Röell, eere-lid van St. Lucas het woord1 en sprak den nieuwen voorzitter Bart Peizel toe, hem toewenschende, dat hij, in den tijd dat hij het leiderschap zal waarnemen, de Vereeniging tot grooten bloei moge brengen. LEIDING „NIEUWE GEDACHTE". Ds. A. R. de Jong te Bussum heeft van alle afdeelingen van de „Nieuwe Gedachte" heb verzoek gekregen om zich candidaat te doen stellen als voorzitter van het hoofdbestuur en leider dezer beweging, welke plaats is open ge vallen door et overlijden van Kees Meyer. De „Loanda" had alle schuld. Aan het zinken van de „Orania". Locomotief veroorzaakte groote heidebrand. Enkele honderden hectaren verloren gegaan, Zondagmorgen omstreeks half twaalf heeft in de gemeente Hengelo (G.) op de grens dei- gemeenten Zelhem en Ruurlo een geweldige bosch- en heidebrand gewoed. Het vuur is het eerst opgemerkt ten Noorden van de Zeven wegen in de directe nabijheid van de spoorlijn RuurloDoetinchem. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden aangenomen, dat het vuur is ontstaan door vonken uit een locomo tief van een passeerenden trein. Met groote kracht is het blusschingswerk aangevat door politie en burgers. Omstreeks vijf uur was men door het stichten van tegenbranden het vuur meester. De schatting van de verbrande opper vlakte loopt uiteen van 200 tot 400 H.A. Twee boerderijen hebben ernstig gevaar ge- De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het Nederlandsche stoomschip „Orania" met het Portugeesche stoomschip „Loanda" in de de haven van Leixoes. De Raad is van oordeel, dat deze ramp geheel te wijten is aan de schuld van het Portu geesche stoomschip „Loanda", dat recht op de ten anker liggende „Orania" is afgevaren. De „Loanda" is zonder loods de haven in gevaren, terwijl zij wist, dat de haven voor haar gesloten was. Beide schepen, de „Ora nia" en de „Loanda" hadden liggen wachten om naar binnen te gaan en de „Loanda" heeft kunnen en moeten zien, dat de „Orania" naar binnen ging. Voor het optreden van de „Loan da" is moeilijk een verontschuldiging te be denken. De Raad is zich, bij het uitspreken van dit oordeel, er volkomen van bewust, dat van de zijde van de „Loanda" geen getuigen zijn ge hoord. De toedracht van deze aanvaring is echter, niet alleen door de verklaringen van de zijde der „Orania" afgelegd, maar ook door de ter zitting aanwezige foto's, waarop de aanvaring zelve en de bewegingen van de „Loanda" even te voren zijn in beeld gebracht, zoo duidelijk, dat daarop getuigen van de zijde van de „Loanda" moeilijk een ander licht zouden kunnen doen vallen. DE NORMANDIë MAAKT EEN PROEFTOCHT Reuter meldt uit Saint Nazaire 5 Mei: De „Normandië" is vandaag uitgevaren voor een proeftocht, Aan boord bevindt zich de mi nister van Marine, Bertrand. Het schip keert terug te Le Havre en ver trekt vandaar op 29 Maart 1936 om voor de eerste maal naar New York over te steken. Omgeven door zes sleepbooten, verliet het enorme vaartuig veilig en wel de haven van Een situatieteekening van he.t terrein der Mij. Oosterduin. dat in exploitatie wordt gebracht. Saint Nazaire, begeleid door een eere-escorte loopen. maar zijn toch nog behouden geble- I van torpedobooten. Een enorme menschen- ven. Er is veel wild in de vlammen omgeko- I menigte was getuige van het majestueuze men. 1 vertrek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1