HET NIEUWE AVONDBLAD Pantoffelparade. Bekende plaatsgenooteii 10e .JAARGANG No. 157 WOENSDAG 8 ME! 1*35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent gpoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING Een geslaagde start van bur- meester Kwint als voorzitter. Over begrafenissen en begraaf plaatsen. O, die Jan Gijsenvaart. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Kwint. Met deze vergadering heeft onze nieuwe burgemeester zijn première gehad als leider van de vergaderingen van het college, dat staat aan het hoofd der gemeente. En wij mogen hieraan direct toevoegen, dat de pre mière een goeden indruk heeft gemaakt. De voorzitter bewees, ondanks dat hij slechts enkele dagen tijd heeft gehad, om kennis te nemen van de voordrachten, aan geen van alle waarvan hij een werkzaam aandeel heeft gehad, met zijn eerste op treden als 's raads voorzitter, dat hij alle kwesties onder de knie had. terwijl voorts geconstateerd kon worden, dat hij, zonder de touwtjes al te strak te trekken, uitste kend leiding weet te geven aan de debatten en er niet van houdt, dat de leden zich op zijpaden begeven. De Raad maakte het hem trouwens heel gemakkelijk en voor de rest was de agenda van dien aard, dat slechts enkele punten tot een eenigszins omvangrijke discussie aanlei ding gaven. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat de geheele agenda in een record-tijd van twee uur werd afgehandeld. De eerste punten van de agenda gaan vlot onder den hamer door. Vastgesteld worden de kohieren der Straatbelasting en het Precariokohier 1935. goedgekeurd wordt het voorstel inzake wij ziging der gemeente-begrooting 1933 en worden vastgesteld de 5e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1934 en de pen sioengrondslagen. Verder verklaart de Raad zich accoord met het standpunt van B en W. ten opzichte van het adres inzake begrafenissen voor re kening van Maatschappelijk hulpbetoon, echter niet dan na eenige discussie. De heer Enzerink (lib.) is over het antwoord niet tevreden. Hij vindt dit wel wat al te kras en vraagt of het wel juist is. dat de Raad zich met deze zaken niet mag bemoeien. De voorzitter zegt. dat M H. autonoom ls. Met dit antwoord is de heer Enzerink te vreden. Maar, zegt hij, de gemeente geeft toch het geld, waarop de voorzitter ant woordt, dat dit ook de eenige taak van de gemeente is. De heer Maas (R.K.) betreurt het, dat men in sommige gevallen geen uitzondering maakt. Hij acht het gewenscht, dat alle be trokkenen over eenzelfde kam geschoren worden. Alsnog zou hij willen, dat in het vervolg in dezen zin gehandeld wordt. De heer Homburg <A. R.) spreekt in gelijken zin, waarna de heer Visser de houding van M. H. verdedigt. M. H. heeft in het belang van de gemeente gehandeld en de wijze waarop de betrokken aanspreker de begrafenissen verzorgt heeft nooit aanlei ding tot opmerkingen gegeven. Het besluit is op goede gronden genomen. De heer Bosman zegt, evenals de voor- ziter. dat de raad inderdaad in deze niets te zeggen heeft. Het college van B. en W. zou eventueel aanmerkingen kunnen maken. Spreker wees op de zeer uiteenloooende prij zen, die voorheen door de verschillende aan nemers berekend werden. Zooals het thans geschiedt is het in het belang van de ge meente. De heer Sluiters (C. H.) wijst er op, dat •tot op heden adressanten nog niet hebben aangeboden, de begrafenissen tegen den zelfden prijs te verrichten als Haeseker. Het is een storm in een elas water en M H. heeft gehandeld in het belang der gemeente. Aangenomen wordt het voorstel inzake wijziging van de overeenkomst met Hoog ovens. terwijl de Raad zijn goedkeuring hecht aan het advies omtrent het beroepschrift van H. M. Troupin te Haarlem tegen de wei gering eener bouwvergunning. Huurovereenkomst kampeerterrein. Omstandigheden maakten het noodig, dat een uitbreiding in Oostelijke richting van het kampeerterrein kwam te vervallen en dat in plaats daarvan een uitbreiding aan de Noord zijde kwam. Goed, zegt de Ontvanger dei- Registratie en Domeinen te Zaandam, die in deze het Rijk vertegenwoordigt, maar omdat op het terrein een gebouw aanwezig is, bestemd voor den verkoop van levens middelen én dranken, moeten jullie 50 gld. huur meer betalen. Ook het Rijk moet op de kleintjes passen. B. en W. maakten terecht bezwaar tegen deze eenzijdige verandering van den huurprijs. En het college verdiende hiermede «voor de gemeente twee briefjes van 25. want ten slotte vond de ontvanger het goed. dat de verhooging niet 1 Januari 1935, maar 1 Januari 1936 ingaat. Voor dit jaar blijft de huur dus onveranderd, dw.z. 436.—. Het voorstel inzake de huurovereenkomst wordt goedgekeurd. O, die Jan Gijsenvaart. De Jan Gijsenvaart, die op Haarlemsch grondgebied dankbaar is opgenomen in het uitbreidingsplan en nu van een boerensloot- je een bescheiden stadssingel is geworden, is op Velsensch grondgebied een vies slootje gebleven. Er kwam een verzoek om een ge deelte te dempen, maar dit kost 2850 en aangezien de vier belanghebbenden er met hun allen slechts f 180.— voor over heb ben, zeggen B. en W. hetzelfde, wat de com missie van bijstand in het beheer der open bare werken zegt n.L: het zal niet gaan, de gemeente kan voor dit doel geen gelden be schikbaar stellen. De heeren Ellens c.a. zullen dus dieper in den zak moeten tasten. B. en W. zeggen, dat wanneer de vier adressanten de kosten zelf willen betalen, ze ..de vaart" willen laten dempen. Op dit vriendelijke aanbod zullen de heeren wel niet ingaan. Omdat er niet alleen persoonlijk belang, maar ook alge meen belang bij gebaat is, mag dit offer ook niet van adressanten alleen gevraagd worden. De heer van Rummelen (S.D.A.P.) wijst op het hygiënisch belang, aan demping verbonden. De toestand is onhoudbaar. De heer Sluiter: We zijn er van over tuigd. dat de gemeente het niet kan betalen en dat de belanghebbenden het ook niet kun nen betalen, maar het is gewenscht, dat een oplossing gevonden wordt. De aanwezigheid van deze sloot maakt een slechten indruk vooral wanneer men uit Bloemendaal komt, aldus deze spreker. De heer Vermeulen (A.R.) zegt, dat de menschen vroeger gelegenheid hebben ge had. dat de vaart verder gedempt werd, maar toen wilde men het stukje behouden, omdat het zoo aardig was. Wanneer de dem ping geschiedt, worden de perceelen stuk voor stuk 1/3 of 1 4 meer waard. Er zijn veel grootere belangen, als bijv. verbetering van bestrating, die vóór gaan en waarvoor ook geen geld is. De heer Dunne bier zegt, als het mo gelijk is, er iets aan te doen. dit zal geschie den. Hij vondt het aanbod van de eigenaars wel wat erg gering, Het blijft gewenscht, dat er verbetering komt, dat geeft spreker gaar ne toe. Het voorstel wordt goedgekeurd. Via eenige weinig belangrijke punten: ver laging van den huurprijs van perceelen wei land, verhuren van een woning te Sant poort en herziening van het tarief van het verhuren van de tennisbanen te Velserbeek komen we aan een punt, dat van wat meer belang is n.l. het voorstel tot vergrooting van de begraaf plaats „De Biezen". Ten einde dit werk in werkverschaffing te kunnen doen Uitvoeren vragen B. en W. den Raad een crediet van ƒ3520. De heer Visser (S.D.A.P.) kan om twee redenen niet met het voorstel accoord gaan. in de eerste plaats omdat het in werkver schaffing wordt uitgevoerd. Men mag alleen dan werkverschaffing toepassen wanneer uitvoering niet direct noodig is en dit werk is een normaal werk, dat moet worden uit gevoerd.' Ten tweede is spreker tegen uitvoering, omdat de schoonheid van de begraafplaats er door wordt geschaad. Hij acht het onge- wenscht, dat de begraafplaats min of meer geruineerd wordt .Voorts wijst hij er op, dat we binnen niet al te langen tijd met onze begraafplaatsen vast loopen, zoodat we naar een nieuwe begraafplaats moeten omzien. Met deze uitbreiding loopt de zaak over vier jaar weer vast. De heer tenBroeke (C.H.) acht het werk een goed object voor werkverschaffing. Hier door zullen er ook meer arbeiders werk kun nen krijgen dan wanneer het aanbesteed wordt, want dan komen er weer de noodige machines. Spreker is er niet bang voor, dat de begraafplaats er minder mooi door zal worden. De teekeningen wijzen er op, dat er een verfraaiing tot stand komt. De heer Vermeulen (A.R.) spijt het, dat men zich steeds blijft verzetten tegen het verrichten van werk in werkverschaffing. Er zou veel meer werk kunnen worden uitge voerd. Bij werkverschaffing komt nog, dat een goed deel van het loon voor rekening van het Rijk komt. Bovendien zou voorkomen kunnen worden, dat de gemeente over eenige jaren voor groote kosten komt Spreker acht het thans niet het juiste moment om tot een definitieve oplossing van het begraafplaats-vraagstuk te komen. Hij verwacht niet, dat uitvoering verfraaiing beteekent, maar de oplossing, zooals B. en W. die voorstellen is voor het oogenblik de beste. De heer v. d. Veer (S.D.A.P.) zou gaarne van den heer Vermeulen eenige objecten voor werkverschaffing vernemen. De heer Sluiters (C.H.) zegt, dat het voorstel zijn onverdeelde sympathie niet heeft. Tal van aanzienlijke families hebben De Biezen gekozen omdat het zoo'n mooie begraafplaats is en spreker vreest, dat de begraafplaats door het voorstel van B. en W. in discreaiet komt. Het oude plan, een be graafplaats bij Westerveld wordt hiermede bovendien op den achtergrond geschoven. De heer van Heijst (N.P.) is voor het voorstel daar het een oplossing voor de ko mende jaren is. Bovendien is het een goed object voor werkverschaffing en zullen eenige arbeiders gedurende eenigen tijd aan het werk gesteld kunnen worden. De heer Diepen daal (R.K.) vertrouwt, dat er met een mooie aanplanting wel weer iets moois te maken is. De heer van Woensel (C.P.) is princi- pieël tegen werkverschaffing. Als een arbei der zijn arbeidskracht geeft, moet hij het volle loon ontvangen. Een arbeider heeft een menschwaardig bestaan noodig en moet in zijn onderhoud voorzien. Spreker geeft de arbeiders in overweging, goed er op te let ten wat hier gezegd wordt. De heer Dunnebier bestrijdt den heer Visser als deze zegt, dat hier alles maar in werkverschaffing geschiedt. In contra-pres tatie zijn alleen uitgevoerd werken ter ver fraaiing van de gemeente. Toen het Rijk kwam met het plan, het abbattoir in werk verschaffing te laten bouwen heeft spreker zich daartegen verzet. Spreker heeft het denkbeeld van rooiing van oude graven van zich afgeschoven, maar de gemeente dient te zorgen dat de begraaf - ruimte wordt uitgebreid en dit kan nu met het plan van B. en W. geschieden zonder dat er veel beplanting verdwijnt. Spreker meent, dat de uitvoering gerust aan de afdeeling plantsoenen kan worden overgelaten. Spre- (Het Initiatief Comité Amsterdam heeft Zondag j.l. een welgeslaagde eerste -poging gedaan om op de Apollolaan een Zondagochtend pantoffelparade te scheppen.) Waarom zou de Amsterdammer Niet pantoffelparadeeren? 't Mag hem wat onwennig liggen, Alles is per slot te leeren. Hagenaars gaan wek ter piere Om elkander te aanschouwen, Omdat Amsterdam geen zee heeft, Kan het moeilijk pieren bouwen; Maar zoo'n bouwwerk is geen noodzaak Voor een Zondagsche parade, Van den trouwen Amsterdammer, Met zijn even trouwe gade. De Apollolaan kan dienen Voor de schoonen aan den wandel Aan den arm van haar Apollo's Van de Beurs en uit den handel. Als die geniale opzet, Als een blijvertje mocht slagen. Zal het comité beroemd zijn, Tot in lengte zijner dagen. Baedeker zal onze hoofdstad Eens als zeer mondaiïn vermelden, Als de dames paradeeren Nevens haar pantoffelhelden. P. GASUS. Maakt uw woning gezellig met B. B. C.-BEHANG, Dat geeft 100 "/o gezelligheid, terwijl de prijs uiterst laag is. B. B. C.-BEHANG leent zich ook uitstekend voor plafonds, gangen' en hallen. Komt eens de plafonds in onze zaak bezichtigen. Des- gewenscht vertrouwd, vakkundig personeel beschikbaar. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL, Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 (Adv. Ingez. Med.) ker kali het voorstel met alle vrijmoedigheid aanbevelen. Het zoeken van een terrein voor een nieu we begraafplaats houdt verband met het uitbreidingsplan en het zal nog wel een jaar duren voordat dit aan de orde komt. Ten slotte verdedigt ook de heer Bosman (wethouder') het plan van B. en W. Er moet een beslissing komen, aldus de heer Bosman. De heer Visser wijst er nog op, dat als hij in eerste instantie heeft gezegd, dat men alles gaat uitvoeren in werkverschaffing, hij hiermede niet de gemeente heeft bedoeld maar in algemeenen zin heeft gesproken. Na nog eenige discussies wordt gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met 8 stem men tegen. Tenslotte worden nog na eenige discussies aangenomen de voorstellen inzake aanvulling der verordening op de heffing der begrafe nisrechten en op de invordering dier rechten en wordt vastgesteld een verordening op de algemeene begraafplaats. Benoemingen. Benoemd worden voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstem- bureaux en van de stembureaux voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad. Tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting worden benoemd voor de standplaats Velsen de heeren W. L. Kuiper, G. Scholts, J. G. Bresser en J. P. Goed hart en voor de standplaats IJmuiden de hee ren W. L. Kuiper, J. P. Nijssen, G Heijkoop en J. de Waard. Rondvraag Bij de rondvraag wordt door den heer Slui ters (C. H.) de gas-propaganda naar voren gebracht, de heer de Waal (groep Schilling) stelt een vraag inzake de vergoeding voor de leden van de stembureaux, de heer Diepen- d a a 1 (A. R.) vraagt, hoe het staat met de kwestie der annuïteiten voor de woningbouw- vereenigingen en vraagt tevens beter politie toezicht op de leegstaande woningen, de heer Visser (S. D. A. P.) is eveneens ontevreden over het feit. dat de leden van de stembureaux niet de vergoeding hebben ontvangen volgens het raadsbesluit. Uit het antwoord van den voorzitter op deze vraag blijkt, dat de uitbetaling is ge schied volgens een voorschrift van de regee ring, De heer ten Broeke (C. H.) klaagt over de vervuiling van de straten doordat de jeugd de vuilnisbakken omgooit. De heer van Woensel (C. P.> klaagt over de huis vesting van de werkloozen, die zijn uitgezon den naar de werkverschaffing. Er zijn 40 man gehuisvest in een schuur. Ook wordt er min der loon uitbetaald dan is toegezegd. Spreker verzoekt B. en W. deze zaak te onderzoeken De voorzitter antwoordt, dat hij in zijn vorige gemeente de ervaring heeft opgedaan, dat de huisvesting en de voeding uitste kend is. De heer Bosman gelooft, dat de huisves ting niet zoo slecht is als de heer van Woen sel heeft geschilderd. Wat het loon betreft, hierop is de aandacht der regeering gevestigd. Klokslag negen wordt de vergadering sloten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Th. M. A. H. Letschert—Dommers- huijsen, z., van Tuyllweg 12. Velsen. W. v. d. Veen-Schotanus, de Ruijterstraat 155. IJmui den, J. de GierKramer, d.. Huijgensstraat 39 IJmuiden, G. Scheenaard-de Graaf, z., Over- bildtweg 29, Santpoort. i Overleden: H. Neef, 18 j., ongeh., Wijk aan Zeeërweg 115, IJmuiden, J. Leene, 49 j. echt- I genoot van A. M. C. Bröhl, Willebrordstr. 73, IJmuiden. J. van der Ploeg, 4 j. z. van A. J. I van der Ploeg, Ogelwightstr. 7, Velsen-N. De Gemeenteraadsverkiezing. Candidaten der O. K. Kiesvereeniging. De candidatenlijst van de Oude-Katholieke Kiesvereeniging is als volgt samengesteld: 1. G. Heijkoop, 2. P. Tol Czn., 3. J. E. de Groot, 4. A. Vis, 5. A. A. van Pel 6. C. Spoel- stra, 7 H. Stam Gzn., 8. G. Prins Pzn. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat er gelegenheid bestaat tot kost-elooze inenting tegen pokken op Maan dag 13 Mei a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur in de kamer van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Gemeentehuis te Vel sen en op Donderdag 16 Mei a.s., des namid dags van 2 tot 3 uur in de kamer van den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst in de school voor B. L. O. aan den Wijk aan Zeeër weg te IJmuiden Wij vestigen er de aandacht op, dat de in enting tegen pokken het minste gevaar ople vert bij kinderen van 3 tot 9 maanden, voor al wanneer deze wordt verricht in de maan-\ den Mei of December Wie zijn kind wil laten inenten tegen pok ken doet verstandig eerst aan zijn huisarts te vragen of daartegen bezwaar bestaat. Voor een juiste vermelding in de vaGcine- bewijzen van namen en geboortedatum der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen IJMUIDEN De zeevisscherij in Maart. Slechts 75 trawlers waren in bedrijf. De Afdeeling Visscherijen van het Depar. tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de Maand 1935, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Maart 1934. Aan de zeevisscherij namen 443 (447) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Neder landsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aange voerd 3.023.956 K.G. (3.026.300 K.G.) visch met een waarde van f 554.689 (f 663.875). In totaal waren 75 (78) stoomtrawlers in bedrijf. Te IJmuiden brachten de stoom trawlers in 152 (153) reizen 1.721.454 K.G. (1.498.150 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 307.637 (f 330.230) of gemiddeld per reisdag 975 K.G. (859 K.G.) en f 174 (f 189). (In Maart 1934 werd bovendien 98.300 K.G. visch aangevoerd ter waarde van f 8.293 afkomstig van drie reizen naar de Westkust van Engeland en één naar de IJslandsche wateren). Te Zoutkamp brachten een 2-tal sleepboot trawlers in 4 reizen 22780 K.G. Noordzee visch aan ter waarde van f 1450. De vangst bestond voor een groot deel uit puf. 5 (4) motortrawlers maakten 9 (7) Noord zeereizen en besomden voor 38.997 K.G (50.280 K.G.) visch f 13.1115 (f 13.266) of ge middeld per reisdag 780 K.G. (559 K.G.) en f 116 (f 147). (In Maart 1934 werd bovendien door één motortrawler nog 15.485 K.G. visch ter waarde van f 1685 aangevoerd, afkom stig van één reis naar de Westkust van Engeland). Van de motorloggers namen 118 (-112) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 268 (303) Noordzeereizen werd 554.972 K.G (585.820 K.G. visch aangebracht ter waarde van f 146.633 (f 190.691) of gemiddeld per reisdag 187 K.G. (191 K.G.) en f 49 (f 62) 6 (7) motorkotters maakten 34 (41) reizen en voerden 34.597 K.G. (45.405 K.G.) Noord zeevisch aan ter waarde- van f 5.195 (f 8.; of gemiddeld per reis 1.018 K.G. (1.107 K.G en f 153 (f 216). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen voorts 210 (209) kleine motorvaartuigen, waaronder ook enkele kotters en 23 (19) halfgedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvisschers maakten 1181 (1040) reizen en brachten 349.042 K.G. (327.240 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 49.506 (f 50434) of ge middeld per reis 296 K.G. (315 K.G.) en f 42. (f 48). Voor zoover bekend nam 1 (7) Nederlandsch vaartuig aan de visscherij met de zeevisch- zegen deel. In 1 (12) reis werd 558 K.G. (12.730 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 43 (f 1620). Door 25 Deensche motorkotters en 1 Bel gische motorkotter, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in respectievelijk 36 reizen en één reis 169.610 K.G. Noordzee visch te IJmuiden aangevoerd ter waarde van f 20.919. Van de Vlaardingsche vloot waren 3 (12) stoombeugers in bedrijf. In 6 (35) reizen voerden deze vaartuigen te IJmuiden 36.064 K.G. '157.100 K.G. beugvisch aan ter waar de van f 6627 (f 27.940) of gemiddeld per reisdag 622 K.G. (4755 K.G.) en f 114 (f 84). Voor de drijfnetvisscherij op haring waren evenals in Maart 1934 geen Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. Een 2-tal Engelsche stoomdrifters brachten in 4 reizen te IJmui den 41.738 K.G. versche haring aan ter waarde van f 2983. Door onze lens gesnapt. DS. J. W. SWAAN. Ds. J. W. Swaan, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente IJmuiden-West werd in 1894 in Arnhem geboren. Hij studeerde in de theologie en werd in 1919 candidaat in de Provincie Gelderland. Den 21en Maart 1920 aanvaardde hij het predikambt in Schraard (Friesland) Hij vertrok van daar in 1922 naar Vollenhove en in 1926 naar Domburg, waar hij verschil lende beroepen ontving, o.a. naar den Haag, waarvoor hij echter bedankte. In 1930 werd hij beroepen naar IJmuiden welk beroep hij aan vaardde. Op 5 October van genoemd jaar deed hij alhier zijn intrede. Ds. Swaan bepaalt zich bij zijn arbeid in hoofdzaak tot het werken voor zijn gemeente. Zijn belangstelling gaat in hoofdzaak uit naar de Hervormde bewaarscholen en de jeugdbe weging. Vooral voor de Chr. Jongemannen Vereeniging is Ds. Swaan een groote stuw kracht. JAARVERGADERING SPEELTUIN VEREENI GING .,DE MOERBERG". Gisteravond heeft in het R.K. Vereenigings- gebouw de jaarvergadering plaats gehad van de speeltuinvereeniging „de Moerberg". De voorzitter, de heer Hunsche, opende de vergadering met een korte beschouwing over den geest die thans in de vereeniging heer- schende is. Echter wilde hij de hand niet houden aan de, zonder hem opgestelde agen da Op deze agenda kwam n.l. voor, volgens huishoudelijk reglement, royement van een der bestuursleden. De voorzitter wilde direct dit punt ter behandeling voorleggen, waartoe" na eenige discussie besloten werd. Na een vrij rumoerige en verwarde discussie sprak de vergadering zich tegen handhaving van den voorzitter uit. Na een woord van dank, gericht tot hen die tegen zijn royement gestemd hadden, verliet de heer Hunsche de vergadering. Hierna las de secretaris de heer Bakker het jaarverslag voor. Trots de strubbelingen die zich in de laatste tijden in de vereeniging hadden voor gedaan, getuigde dit toch van activiteit. Even eens werd in het jaarverslag herdacht wijlen de heer Chr. Broekhuizen, die tijdens zijn leven de ziel der speeltuinvereeniging was. Het financieel verslag deed, ofschoon de vereeniging niet zonder zorgen is, een goed geluid hooren. De heer K. Broekhuizen werd tot voorzitter gekozen. Verder werd het bestuur met twee leden uitgebreid waartoe gekozen werden de heeren D. Visser en J. Goris. Aan het einde der vergadering sprak de heer Misbeek een woord van dank tot den nieuw gekozen voor zitter voor hetgeen hij voor de vereeniging gedaan had en verzocht hierom de aanwezigen in te stemmen met een: „lang leze onze Klaas". De heer Van Dongen sprak namens de ouders een woord van dank tot den opzichter van den speeltuin, die steeds met veel zorg voor de kinderen vervuld is. Na afloop van het zakelijke gedeelte werd door leden der vereeniging een klucht in drie bedrijven opgevoerd: „Een dame van gezel schap". In deze klucht is de hoofdpersoon een verliefde student, die door schoonpapa in spé wordt weg gebonjourd. Het studentencorps zal zich hierover wreken. De verliefde student wordt als gezelschapsjuffrouw in het huis van den ouden brombeer binnengesmokkeld. Als hij hier in huis is verklaart de oude zijn liefde aan den student, quasi de juffrouw van gezel schap. Nu volgt de ontknooping, waarbij weer alle studenten, een ieder in zijn eigen rol. voor het voetlicht komen. De geheele klucht die geregeld de lachspieren der aanwezigen in beweging hield, werd zeer vlot gespeeld en de spelers mochten een dankbaar applaus oogsten. Verder werd een verloting gehouden, waarna nog eenige declamatie volgde, en tot slot een geanimeerd bal.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1