HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. T59 VRIJDAG 10 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. Een Modern Reiziger. De Australiër Sir Macpherson Robertson, die de luchtrace Londen-Melbourne op touw zette en er 25.000 pond sterling aan prijzen voor uitloofde, is op Schiphol geland. Hij is een van die hypermoderne luchtreizigers, voor wie de aardbol weldra te klein zal zijn. De stratosfeer-vliegerij kan geen voldoende op lossing voor hen brengen; zij zijn volkomen rijp voor het interplanetair verkeer dat nog komen moet. „Waar gaat u nu heen?" vroeg een verslag gever den ouden heer. Sir Macpherson riep zijn secretaris. „Ik ga immers naar Berlijn?" „Eerst naar Hamburg", verbeterde de secre taris. „O ja, eerst naar Hamburg, Ook nog naar Frankrijk en Italië". „Doet u hier zaken?" Sir Macpherson riep opnieuw den secretaris. „Wie moet ik hier bezoeken?" De secretaris noemde drie firma-namen. Onze grootvaders zouden een beetje ver baasd zijn over deze manier van reizen en za kendoen. Maar als men het ontwikkelings tempo van de luchtvaart bepeinst, is het dui delijk dat dit pas een begin is. Sir Macpherson is een oude heer. Zijn kleinzoon zal binnen een paar jaar tot zijn lijf piloot zeggen: „Waar zijn we nu zoowat?" „Tienduizend meter boven Parijs". „In welk land ligt dat ook weer? O ja. Frankrijk. Dan zijn we in tien minuten bo venbovenla's kijken.... ah ja, Hol land. Pas op dat je daar niet overheen schiet, ik geloof dat ik er iemand moet spreken. En dan meteen door naar Tokio". Het is duidelijk dat dit planeetje te klein wordt voor het nieuwe luchtras, dat zijn voor- loopers en propagandisten vindt in menschen als Sir Macpherson Robertson, admiraal Byrd, Fokker, Pannentier, Scott en zoovele anderen. Ik noem maar willekeurig enkele namen. Deze Australiër maakt al den indruk dat hij bij vergissing over Nederland heengevlogen zou zijn als Viruly hem niet op Schiphol had neergezet. Welk een wonderlijke toekomst gaan we toch tegemoet! Het kan niet lang meer duren of Nederland maakt zich druk over het verkrij gen van een vaste halte op de vaste luchtlijn rond den aardbol, op dezelfde manier als Aer- denhout weinige jaren streefde naar een halte op het spoorwegtraject Haarlemden Haag. En er zit veel meer in. Moet dit nieuwe lucht-ras zijn geduld bewaren ten aanzien van al die landjes met grensjes waarin het kleine werelddeel Europa zich zoo pietepeute rig en ruziemakerig gesplitst heeft? Ik geloof niet dat het dat doen zal. Ik heb hoop op de meening van een vTiend van mij, die al zeer lang aviateur is en in wiens „air- minded" hoofd de vaste meening is gegroeid, dat de wereld „aan de luchtvaart genezen zal." „Wij vliegers", zegt hij, „zijn de eerste werkelijke internationalisten. Wij gaan te hard en wij kijken te ver vooruit om op den duur met dien verouderden politieken „grond dienst" genoegen te blijven nemen. Al die hekjes en hokjes, al die ambtenarij- ties en douanetariefjes daar beneden zijn uit den tijd. Wil je wel gelooven dat ik telkens verademing voel als ik er weer boven uitklim? En ze hinderen ons! Ze laten ons telkens noo- delooze omwegen maken omdat we niet over een of ander landje mogen vliegen, en ze zaniken aan ons hoofd over paspoorten en in klaringen en de rest. Allemaal antiek gedoe. Geloof mij nou: op den duur past alles in deze wereld zich altijd aan bij het snelste verkeerstempo. Alles is een kwestie van tempo, en wanneer er een tijd komt waarin een nieuwe topsnelheid ontstaat en al de lagere zich moeten gaan aanpassen, krijg je herrie en verwarring. Dat is de crisis: de trage meerderheid die zich verzet tegen onze bliksemsnelle minderheid, en die tenslotte toch mee zal moeten". Ik heb aan hem en zijn theorie gedacht toen ik vernam wat Sir Macpherson Robert son gezegd had. Er zit iets in... R. P. IJMUIDEN SUPPORTERS VER. „DE DAAD". Naar wij vernemen, zal de officieele ope ning van het eigen gebouw van de Supporters vereniging „De Daad", de voormalige zaal van Flora aan den Zeeweg, a.s. Zondagavond plaats vinden. LOGE I.O.G.T. „RECHT DOOR ZEE". Gisteravond heeft in het Hervormd Ver enigingsgebouw Kalverstraat een open zit ting plaats gehad van de Loge „Recht door Zee." der I.O.G.T. De avond werd geopend door den heer J. Dalmeyer en was bedoeld als propaganda- ontwikkelingsavond. Uitgenoodigd was de heer J. Gijs oud-mijnwerker, thans te Amsterdam woonachtig. De heer Gijs, die ruim 21 jaar als mijnwerker onder den grond heeft gewerkt, hield een causerie over den arbeid in de mij nen, die hij verduidelijkte met lichtbeelden. Na eerst het een en ander over den mijnbouw in het algemeen verteld te hebben, schetste hij de moeilijkheid van den ondergrondschen arbeid en de gevaren, die hieraan verbonden zijn. Lantarenplaatjes toonden duidelijk aan, met hoeveel moeite het zwarte goud naar boven wordt gebracht. Tijdens de pauze werd een verloting gehou den, waarna de heer Gijs uiteenzette de con structie van een mijnlamp. Hij demonstreerde duidelijk de werking van zulk een lamp, sprak voorts over den kameraadschappelijken geest onder de arbeiders en liet niet na, propagan- da te maken voor geheelonthouding. j De avond werd verder opgeluisterd door declamatie van mevrouw Gijs en muziek van I de heeren Kofman en Sacher. Het was een mooie avond, die zeer zeker aan I zijn doel beantwoord heeft. Het jubileum van den heer B. Schipper. Veel belangstelling van ouders, kinderen en personeel. Op ondubbelzinnige wijze hebben ouders, kinderen en personeel Donderdagmorgen getoond welk een groote plaats de jubi- leerende heer B. Schipper, hoofd der P. Ver- meulenschool in aller harten inneemt. Half tien per auto afgehaald met z'n gezin, werd hij door een haag van eerepalmen (de eere- wacht bestond uit 5 jongens en 5 meisjes van de hoogste klas) naar z'n plaats in de mooi versierde gymnastiekzaal geleid, terwijl alle kinderen een speciaal welkomstlied zon gen. Hierna boden twee kleine peuters uit de eerste klas hen jubilaris en zijn vrouw bloe men aan, benevens een ander meisje een groot couvert met 't feestprogramma - en de te zingen liederen. Hierna sprak de oudste onderwijzer, de heer Smit die de leiding had, een welkomst woord en ging voor in gebed. Na het zingen van een koraal „Geloofd zij God" sprak de heer Smit den jubilaris namens de kinderen toe. Deze releveerde de onderwijzersloopbaan van den heer Schipper en ook hoe 8 jaar geleden déze naar IJmuiden-Oost gekomen was en hoe hij in den loop der jaren aller harten gewonnen had en zich in en buiten de school met volle werkkracht gaf. Namens de kinderen overhandigde hij een fraaien stoel en een „Bijbels Handboek en Concor- danti". De kinderen wenschten hun meester daarna zingend de zegenbede uit Ps. 134 toe. Hierna kreeg onderwijzer de Jong het woord. Met een luimige speech overhandigde hij namens het personeel benevens de geschon. ken bloemenmand een blijvend huldeblijk, n.l. een vulpen, veronderstellend dat de heer Schipper al had hij nu een stoel en een boek, nog niet met een boekje in een hoekje wilde, maar steeds actief zou zijn en benevens" het voorname vak lezen op de school, ook schrij ven wilde. Hierna werd spontaan „Schipper Beste va er" als de heer de Jong den jubilaris be titelde, een feestlied toegezongen onder leiding van den heef 'de Jong, die de feest liederen vervaardigd had. Een der onderwij zeressen, mej. Rasmussens, zorgde voro de muzikale begeleiding. Mijnheer Schipper, nu aan 't woord komend, zeide ontroerd te zijn bij alles." wat hier gesproken, gezongen, over handigd en gedaan was. Hij bedankte allen hartelijk en haalde hierbij anecdotes uit z'n jeugd op, z'n schooljaren, want hij ging nu al van z'n vijfde jaar af op school; wat herhaaldelijk de lachlust der kleinen opwek te. Na gemeenschappelijk gezang en gebed van één der bestuursleden, dat mede van deze hulde getuige wilde zijn, de heer v. d. Brink, was het officieele gedeelte geëindigd, en gingen de kinderen zich met spel op de speelplaats vermaken, waarna ze allen in hun klassen duchtig getracteerd werden. Het was een heerlijke, hartelijke morgen geweest voor allen en een onvergetelijke dag voor den jubilaris. De receptie. Gisteravond recipiëerde de jubilaris in de turnzaal en velen maakten van deze ge legenheid gebruik. Namens den Geref. Kerkeraad complimen teerde Ds. van Teylingen den jubilaris en bood hém als blijk van waardeering het boekwerk „Saevis tranquillus in Undis", van Colijn aan. Namens de Chr. Oranjevereeniging spraken de heeren R. de Boer en J. Luit. Evenzoo was het schoolbestuur der P. Vermeulen- school, mejuffrouw R. Koning, hoofd der Chr. Bewaarschool en de heer Van Dongen namens de Zondagsschoolvereenigir.g aan wezig. Verder waren ter receptie aanwezig de heer Wouda chef politiepost IJmuiden-Oost. ouderlingen der Geref. Kerk, de heer Klut namens „Coneinere" de heer Fuldner namens de Zangvereeniging „Sursum Corda", de heer A. Kool hoofd der Julianaschool alsmede vele ouders van leerlingen der P. Vermeulen- school KAPELAANSBENOEMING. Dê Bisschop van Haarlem heeft tot kape laan te IJmuiden benoemd den weleerw. heer C. P. Meereboer. De weleerw. heer A. A. A. M. Coelen, thans kapelaan te IJmuiden is naar Den Helder overgeplaatst. UITVOERING D.O.S. De Christel. Gymnastiek Vereeniging D.O.S., directeur de heer Chr. F. Smit geeft a.s. Maan dag een uitvoering in het Gebouw voor Chr, Belangen. Het programma vermeldt oefenin gen voor kleuters, oudste meisjes, jongste meisjes, jongens, heeren en dames. Zoolang de voorraad strekt VOLVETTE KAAS 17 CENT per pond, bij 5 pond 15 ets. p. pond. Alléén „DE TO C" VELSERDUINWEG 90 Telefoon 4867 (bij Velserduinplein), (Adv. Ingez. Med.) LANGS DE STRAAT. Een Kluivenparadijs. VELSEN Centrale voor Werkloozenzorg Jong Holland snakt naar werk! Een Zaterdagavond in oud-IJmuiden. Licht uit de winkels, drukte op de trottoirs, luid geroezemoes tusschen de kraampjes van de weekmarkt op het Willemsplein, pantoffel parade rond het bioscooptheater. Onopvallend beweegt zich een hond van behoorlijke grootte voor een vleeschwinkel, een paradijs voor zoo'n beest, dat is hem aan te zien. Achter de groote ruit liggen pracht- objecten voor zulk een hongerigen gladakker uitgestald. Begeerig heeft het" dier al verscheidene malen de étalage bekeken, het beest heeft ook reeds enkele keeren schuchter gekeft en gehuild, maar niemand schenkt den hond eenige aandacht. Verkoopenverkoopenis het parool van den slager en zijn staf. Er is een wagen verschenen en een man laadt welgevulde zakken, uit den winkel ge haald, op de kar, gewone gonjezakken. bonkig en hoekig. Bijna sinister van aanblik Ons flitst de gedachteFransche revo lutie.... schrikbewindla Veuve. enz Op een gegeven moment, wanneer de baas?van den wagen binnen is en geen politieman van het bureau Willemsplein is te zien, vliegt de hond op den wagen af, heft zich op en bet.,uffeit de zakken. Hij heeft zich niet vergist! In die zakken zitten kluiven. Het dier krijgt visioenen. Hij gevoelt de nab"heid van kleine en groote kluiven, heerlijke kluiven, een kluivenpara dijs. Het dier begraaft den kop tusschen de plooien der zakken, hij kan zich niet meer beheerschen, graaft en bijt als een mollen- vanger in een weiland. De jute is op een dergelijken aanval niet berekend en scheurt. Weldra ploffen vier. viif zware bloederige kluiven op den grond. De voerman komt naar buiten als een chaos dreigt compleet te worden. Hij rent,, gezien de afmetingen van Hector, naar binnen om een of anderen stok te grijpen. Dit uitstel van straf laat de gladakker niet ongebruikt voorbij gaan. En als de baas naar buiten komt sleept Hector (het kan ook Bello geweest zijn) den buit naar één gedeelte van de straat, dat minder druk bewinkeld wordt en waar de veiligheid van een steeg donker plekt. Grommerig en jaloersch begint hij daar zijn maalen peinst wellicht over zijn struggle *for life Men schrijft ons: Onder dit motto organiseert de Centrale voor Werkloozen zorg over heel Nederland een inzameling onder geestverwanten en belang stellenden. In deze gemeente is een plaatselijk Comité gevormd, waarvan Mevrouw G. J. Buwin- gaGijsnink secretaresse is. Op 11 Mei zal deze nationale collecte gehouden worden, door middel van bonboekjes of inteekenlijs- ten. Uit de opbrengst hoopt de Centrale haar plannen tot het organiseeren van werkkam pen te kunnen uitvoeren. In kampen neemt de arbeid een grootere plaats in dan tot nog toe het geval was. Volgens het plan van de Centrale zal er een veertigurige werkweek zijn. De deelnemers gaan Zaterdag en Zondag naar huis, teneinde de band met het gezin te behouden. Het ligt in de bedoeling deze kampen telkens acht weken met dezelfde groep te bezetten. Daarnaast hebben de ge wone werkkampen, zooals die georganiseerd worden door het N.J.V., de N.C.S.V. en de Prov. Comité's van de Centrale, hun eigen bestaans recht. zoodat ook deze arbeid zal blijven be staan. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de medewerkende organisaties, voor zoover zij werkkampen organiseeren, hun aandeel in de opbrengst krijgen. Door het steunen van deze actie werkt men dus mede aan de instandhouding van wat er op het gebied van werkkampen van Christe lijke zijde bestaat. Wij kunnen veilig zeggen, dat geheel Chris telijk Nederland achter deze actie staat. Zoowel de Raad van Nederl. Kerken voor Practische Christendom, als de Synode van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken en Chr. Geref. Kerken hebben hun instemming met dit werk betuigd. Daarnaast steunt ook de Chr. Jeugdbeweging, vereenigd in de z.g. Con tact-Commissie deze actie evenals de Com missie voor Samenwerking, bestaande uit het Chr. Nationaal Vakverbond, Patrimonium. Chr. Nationale Werkmansbond en de Ned. Luthersche Bond voor Chr. Sociale Actie. Ons volksgeweten ontwaakt. Meer en meer beseffen de werkenden, dat zij mede verant woordelijk zijn voor het lot van de werkloozen. Speciaal de levensgang van de werklooze jeugd heeft meer en meer de belangstelling. Het is alsof langzaam onze nationale eenheid groeit. Trouwens wie de geschiedenis bestu deert, leert daaruit, dat het Nederlanösche volk in tijden van gevaar zijn geestelijke soli dariteit besefte en er naar wist te handelen. Het zou ons dan ook verwonderen als het Christelijk Volksdeel de Centrale voor Werk loozenzorg op 11 Mei niet in staat zou stellen haar plannen volledig te verwerkelijken. Als een ieder geeft naar zijn vermogen zal dit mooie werk vruchten kunnen plukken, maar ook alleen als een ieder zijn roeping wil verstaan. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND .APRIL 1935. Vestiging 326, Geboorten 73, Vermeerdering 399 Vertrek 277, Overleden 20, Vermindering 297. Geheele vermeerdering over de maand April 102. Totale bevolking op 1 Mei 1935 44592 spelen op Zondag hebben, een plaats vinden, evenals de scheidsrechters. Door de vele competitie-, promotie- en vriendschappelijke wedstrijden zijn zware elschen aan het veld gesteld. De toestand daarvan is dan ook slecht. Speciale aandacht zal dezen zomer aan de terreinverbetering worden gewijd, vooral daar de financieele situatie veel verbeterde. De jonge (pas 5-jarige) promotiekiasser heeft te weinig leden, is te klein. Het bestuur rekent op een groote toeneming van het leden tal voor den aanvang van de volgende com petitie l EEN FEESTAVOND. 11 Mei a.s. om 8 uur houdt de Strawberries een feestavond in Kennemerhotel voor leden en genoodigden. 22 Mei heeft 's avonds in het Huis te Velsen de maandelijksche clubavond plaats, waar o.a. spelregels zullen worden besproken. DE VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTE RAAD. Door den gemeenteraad zijn de volgende personen benoemd tot voorzitters en leden van de hoofdstembureaux en tot voorzitters van de stembureaux: Leden van het Hoofdstembureau in Kies kring I: E. W. de Boer, D. Bus, W. F. J. Meijer en J. E. Mulder. Voorzitter van het Hoofdstembureau in Kies kring II: J. P. Nijssen. Leden: L. M. Camman, G. Heijkoop, N. C. Hin, H. Homburg. Voorzitter van het Hoofdstembureau in Kieskring III: J. C. Dunnebier. Leden: S. van Dorp J. Lindhout-, F. J. Martens en P. F. C. Roelse. Stembureaux. Voorzitters; Stemdistrict 1 de Burgemeester, Stemdistrict 2 P. Bosman, Stem district 3 J. E. Sluiters, Stemdistrict 4 J. P. Handgraaf, Stemdistrict 5 H. Homburg, Stem district 6 D. Zalm. Stemdistrict 7 W. P. Mets, Stemdistrict 8 G. Heijkoop, Stemdistrict 9 A. ten Broeke, Stemdistrict 10 J. C. Dunnebier, Stemdistrict 11 H. Groeneveld. Stemdistrict 12 J. Zwanenburg, Stemdistrict 13 A. de Waal, Stemdistrict 14 J. van der Veer, Stemdistrict 15 C. P. J. Maas, Stemdistrict 16 W. van Heijst, Stemdistrict 17 E. Luikman. Stemdistrict 18 J. P. Nijssen, Stemdistrict 19 J. Stark, Stem district 20 W. F. Visser, Stemdistrict 21 W. Davidson, Stemdistrict 22 M. J. Enzerink. HOCKEY. HET JUBILEUM VAN DEN HEER B. SCHIPPER. De jubilaris en echtgenoote temidden van leden van het schoolbestuur, personeel en leerlingen. STRAWBERRIES II—AMSTERDAM V (0—1). Met deze nederlaag heeft Strawberries II het welhaast te lange hockeyseizoen besloten en promoveert dus niet naar de 2e klasse. Van beide zijden werd slecht gespeeld, er werd veel gemist en het spel was _mat. De wedstrijd was het aanzien dan ook niet waard. Een verontschuldiging is de voor- hockey te hooge temperatuur. Een uitzondering moet worden gemaakt voor keeper Pleyler, die een buitengewone pluim verdiende voor zijn juist opstellen en oordeelkundig uitloopen, waar door hij heel wat redde en de stand slechts 0—1 bleef. HET AFGELOOPEN SEIZOEN. Strawberries begon het jaar met vier elf tallen in de beide hockeybonden met zoo wei nig leden, dat niet over reserves kon worden beschikt, behalve dan de scheidsrechters. Het toen getoonde optimisme bleek wel juist, want nu aan het einde van het jaar telt de vereeni ging zeventig leden. Bezien we de resultaten van de beëindigde competitie, dan zijn er te vermelden de prach tige promotie van het eerste dameselftal van de 3e naar de 2e klasse en van het eerste heeren elftal van de 2e naar de promotie klasse. Het tweede heerenelftal begon de com petitie slecht, eindigde toch nog op de derde plaats, waardoor het promotiewedstrijden mocht spelen, een goede prestatie dus. Deze wedstrijden brachten evenwel niet de gehoopte promotie. Volgend jaar zal de ook dan weer vergroote overgang van de 3e naai de 2e klasse het tweede zeker wel het tweede klasseschap brengen. Het tweede dameselftal behoorde tot de zwaksten uit de 4e klasse. Goede reserves voor de hoogere elftallen zijn noodzakelijk; aan dit dameselftal zal dus aan dacht moeten worden besteed. Het langzamerhand gevormde derde heeren elftal speelde vele vriendschappelijke wedstrij- I den en zal volgend jaar aan de 4e klassecom petitie deelnemen. Ook bestaat het plan om met een elftal aan de Zaterdagmiddagcompe titie deel te nemen. Hierin zouden spelers, die principieele of andere bezwaren tegen het SANTPOORT BREDERODE 2e KLASSER. Door een 51 overwinning op Spaarnestad 2 behaalde het le elftal in de promotie-com petitie het grootste aantal punten, waardoor de overgang naar de 2e klasse een feit werd. A.s. Zondag neemt het le elftal deel aan de door Heemstede georganiseerde seriewedstrij den en komt dan uit tegen R.C.H. 6. Het lid H. de Wolf is aangezocht, om in het westelijk elftal deel te nemen tegen het noor delijk elftal op a.s. Zondag in Groningen. Harm Smeenge overleden. ASSEN, 9 Mei In het ziekenhuis alhier is hedennacht op bijna 83-jarigen leeftijd over- leden mr. Harm Smeenge. De heer Smeenge heeft tot Zaterdag j.l. te Amsterdam gewoond en was voornemens zich thans elders te vestigen. Zaterdag heeft hij zich naar Assen begeven, waai- zijn dochter mevr. mr. Van Riel—Smeenge woont. Bij zijn vertrek uit Amsterdam voelde de heer Smeenge zich reeds niet goed. Dinsdagochtend is hij in het ziekenhuis te Assen opgenomen. Niemand had een zoo spoedig verscheiden verwacht. Mr. Smeenge, die op velerlei gebied in ons nationale leven een bekende figuur is geweest, werd op 25 Mei 1852 te Assen geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben bezocht studeer de hij aan de universiteit te Groningen. In 1877 promoveerde hij tot doctor in het Ro- meinsch- en hedendaagsch recht. In 1879 werd hij benoemd tot griffier aan het kanton gerecht te Meppel en in 1890 aan het kanton gerecht te Hoogeveen. Gedurende bijna 30 jaar namelijk van 1900 tot 1929 was hij griffier aan het gerechtshof te Amsterdam. Mr. Smeenge was in 1893 mede-oprichter van de Vereeniging tot Bevordering van het Am- bachtsonderwijs in Drente en van de Vereeni ging tot veredeling van het ambacht. Sinds 1900 was hij voorzitter van de Vereeniging Schuttevaer. Verder was hij lid van den Zui derzeeraad, voorzitter der Vereeniging Volks onderwijs en van de Vereeniging tot bevorde ring van de Vakopleiding van handwerkslie den in Nederland. De heer Smeenge had voor den Vrijheids bond zitting in de Tweede Kamer van 1886 tot 1919 en daarna in de Eerste Kamer. Hij was Ridder m de orde van den Neder- landschen Leeuw. Grootofficier der Oranje» Nassau-orde en conmandeur ir de Kroonorde van België.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1