HET NIEUWE AVONDBLAD Perspectieven voor IJmuiden. VOOR TAXI VELSEN Visscherii-Snufjes Beter en Goedkooper IJmuider Courant! plaatsgenooten 20e JAARGANG NO. T66 ZATERDAG 18 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen /2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN In het belang van de reeders, is een centraleeen dringende vereischte. Vischverkoop- Het ziet er te IJmuiden zeer slecht uit met het visscherijbedrijf. Dit bedrijf, dat op vis- scherijgebied eertijds het grootste van het vaste land van Europa was, gaat helaas zien- deroogen achteruit. Vooral den laatsten tijd is dit zeer zeker het geval. Het grootste ge deelte van de vloot is gedurig opgelegd, waar vooral de geregelde aanvoer van visch, ernstig onder te lijden heeft. In de week van 5 tot en met 11 Mei j.l., kwamen er in hot geheel slechts 24 stoomtrawlers aan de markt, waaronder zich bovendien nog 2 vaartuigen bevonden, die er feitelijk zoo als terecht door Pieterman in zijn „Visscherij- Snufjes" van 11 Mei werd opgemerkt niet bij hoorden. Immers, door bekomen schade waren deze trawlers verplicht, de visscherij te staken en naar IJmuiden terug te keeren. Hoewel er gedurende meergenoemde week door meerdere trawlers behoorlijke vangsten werden aangebracht, lieten de besommingen van deze vaartuigen op enkele uitzonderin gen na. wederom zeer veel te wenschen over. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat. wan neer de prijzen van de visch welke in de eerstkomende maanden wordt aangevoerd, aan den lagen kant blijven, en helaas nog meerdere trawlers in verband met een steeds terugkeerende, onloonende exploitaatie, uit de vaart genomen moeten worden, ten einde in het „Museum van historische visschersvaar- tuigen", dat reeds meerdere jaren aan de Zuidzijde van de visschershaven en in de haringhaven, gevestigd is, te worden onder gebracht. Daar zijn ze te vinden, de sche pen, die eertijds welvaart in de gezinnen van de betrokkenen brachten; daar liggen ze nu in rijen van drieën en vieren naast en aan elkaar vastgemaakt, geheel verlaten met af gedekte schoorsteenen, door den invloed van Wind en weder, te verteren Trawlers, die eens tot de grootste visschers- vloot van het continent behoorden, zijn he laas reeds meerendeels klompen oud roest ge worden en niet meer voor de visscherij ge schikt. Inplaats. dat er door de belanghebbenden gezamenlijk wordt ingegrepen, ten einde te trachten aan deze voor het geheele bedrijf fnuikende toestanden, zooveel mogelijk paal en-perk-te stellen, wordt er op enkele uitzon deringen na, hoegenaamd niets gedaan. Wel zijn aller oogen op Den Haag gericht! Im mers, van deze plaats moet de „Victorie" komen. Of deze veronderstelling, die door velen te IJmuiden wordt gedeeld, geheel juist is, betwijfelen wij ten zeerste. Ten einde het bedrijf echter voor alge- heelen ondergang te behoeden, zullen de ree ders thans zelve zonder uitzondering, ge zamenlijk moeten ingrijpen en zal de „Jan Saliegeest", die op enkele uitzonderingen na, in deze kringen hoogtij viert, zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Hoewel het grootste gedeelte van de IJmuider vloot niet meer voor de visscherij geschikt is en drin gend vernieuwing behoeft, is het thans een eerste vereischte om de schepen, die thans nog in de vaart zijn, loonend te maken. Hier voor zijn de reeders o.i. absoluut in de gelegenheid. Het zijn immers de personen, die de schepen en de aangevoerde visch in handen hebben. Zij immers kunnen door sa menwerking in de naaste toekomst betere prijzen voor hun visch bedingen, dan tot op heden het geval was. Zij immers kunnen de buitenlandsche importeurs, den binnenland- schen kleinhandel en den consument, direct van visch voorzien, zonder dat de tusschen- handelaars die zich ten koste van de ree ders, visschers en consument, dikwijls meer dan een royaal leven kunnen veroorlooven hierin betrokken worden. Ten einde dit te kunnen bereiken zal dooi de reeders een „Vischverkoop-centrale" moe ten worden opgericht, welke te IJmuiden wordt gevestigd en in meerdere plaatsen van het binnen- en buitenland, vertegenwoordi gers heeft. De visch, die alsdan te IJmuiden wordt aangevoerd, zal ter beschikking van deze cen trale moeten worden gesteld, die voor ver koop en distributie aan de verschillende ver tegenwoordigers en of direct aan den klein handel zorgdraagt Alle soorten visch. mits van goede kwaliteit (de slechte kwaliteit zal ten behoeve van de vischmeelfabrieken uit den handel moeten worden genomen), die te overvloedig worden aangevoerd, kunnen door de centrale tijdelijk in de koelhuizen worden ondergebracht, ten einde bij navraag onmiddellijk verzonden te kunnen worden. Door de oprichting van een „Vischverkoop- centrale" zullen de reeders een behoorlijken prijs voor hun product kunnen maken, ter wijl de kleinhandel en consument hiermede eveneens ten zeerste gebaat zullen zijn. Aan het oprichten van deze door ons be doelde „Vischverkoop-centrale" zijn natuur lijk vele moeilijkheden verbonden en boven dien zal er ook op zeer ernstige tegenwerking vooral van de zijde van den Zeevischgroot- handel en grossiers gerekend moeten worden, doch die zijn er nu eenmaal om overwonnen te worden. Immers: „geen overwinning zonder strijd! De reeders zijn toch verplicht een zoodanigen prijs voor de visch te maken, waardoor hun schepen een rendeerende visscherij kunnen uitoefenen. Dit is echter alleen te bereiken door het oprichten van een „Verkoop-cen trale". De „eet-meer-visch" propagandacampagne, zooa1s tv^nc nïterpunerd. bp°ft. af gedaan Hiermede zijn de reeders en de con sument niet gebaat De gelden, hiervoor aan gevoerd, zijn als weggegooid te beschouwen. In het beiang van de visscherij moet het vischverbruik in Holland belangrijk worden opgevoerd. Dit laatste is zeker mogelijk. Van bi ij ft Uw nummer (Adv. Ingez. Med.) het uitgeven van stukjes haring en gebak ken visch, verwachten wii niet veel. Volgens onze meening is er slechts één goede vorm van propaganda, die op het vischverbruik stimuleerend zal werken en dat is „de propa ganda van den prijs". Wil men visch kwijt raken, dan zal de prijs zoodanig moeten zijn, dat de consument in derdaad in. staat is, het product te kunnen koopen Alleen de reeders en niemand anders, heb ben dit in handen! IJmuiden (Oost). D. KRULJFF. PASTORIE WORDT VERHUURD. De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk heeft, in verband met het teleurstellende beroe- pingswerk, waardoor het zich laat aanzien, dat voorloopig het ambt van predikant on vervuld zal blijven besloten, de pastorie voor één jaar te verhuren. VOOR DE RIJPERE JEUGD. Naar wij vernemen zal Donderdag 30 Juni (Hemelvaartsdag) en beide volgende dagen in de voormalige school B een tentoonstel ling worden gehouden van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van de Rij pere Jeugd. Burgemeester Kwint zal worden verzocht, de tentoonstelling te openen. ZWEMBAD WORDT HEDENMIDDAG GEOPEND. Wij herinneren er aan. dat het zwembad van de Velser Zweminrichting in den put van het Spuikanaal hedenmiddag 3 uur ge opend zal worden. Van 34 uur is de inrichting gratis toe gankelijk. Het is voor de liefhebbers en liefhebsters te hopen, dat de IJsheiligen maar spoedig vertrekken, want anders zal er meer animo zijn voor een overjas of wintermantel dan voor een badpak. „HALLELUJAH". In de ledenvergadering van het Chr. Ge mengd Koor „Hallelujah", dir. Theo van Zut- fen, werd tot voorzitter gekozen de heer Jur. Visser inplaats van den heer Joh. v. d. Pijl, die een achttal jaren onafgebroken het voor zitterschap bekleedde. KERKELIJK EXAMEN. De heer J. Oskamp, benoemd tot tijdelijk hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk IJmui- den-Oost is geslaagd voor het examen van candidaat tot den H. Dienst. AMBTSAANVAARDING HULPPREDIKER. De heer J. Oskamp, onlangs benoemd tot hulpprediker bij de Herv. Gemeente IJmuiden- Oost, zal Zondagavond in den dienst van 5.30 uur zijn arbeid als hulpprediker aanvaarden. „DE VOLKENBOND OP 18 MEI 1935". Hedenavond houdt Mr. J. H. van Peursum in de Rijks Hoogere Burgerschool een lezing met als onderwerp „De Volkenbond op 18 Mei 1935". Ook niet-H.B.S.'ers hebben toegang. HONDENDRESSUUR. De heer C. G. Zorgdrager, agent van politie alhier, lid van den Nederlandschen Bond voor den Diensthond, afd Velsen behaalde tijdens de op Donderdag j.l. gehouden keuring voor politie-honden met zijn politie-hond Max met 391 punten het Certificaat. De af deeling Vel sen behaalde na haar oprichting na 11/2 jaar met vijf honden het certificaat. Hulde aan de oefening-leiders en de leden is hier dan ook zeker op zijn plaats; zij werden dan ook harte lijk gecomplimenteerd door hun eere-voorzit- ter, den Commissaris van Politie alhier. De vereeniging zal spoedig een demonstratie hou den; belangstellenden worden opgewekt deze bij te wonen en deze Vereeniging. welke vol komen ten doel stelt het algemeen belang te dienen met een donateurschap te steunen Secretaris der Vereeniging is de heer H. Ver- weij, Park Velserbeek, Velsen. ANSJOVIS-BERICHT. Ansjovis: Markstemming vaster. Gedaan werden 1934er, soort 23/2700 stuks p. a f 18.50; 1933er. soort 25 2800 stuks p. a a f 18; 1932er a f 16.50. De visscherij. die vóór ongeveer een maand begonnen is, heeft nog zoo goed als niets op geleverd. Het lijkt er naar, dat men dit jaar: misschien ook al door de afsluiting der Zui derzee, rekening zal moeten houden met een mislukte vangst. Het Volkenbondsnummer der Velser H. B. S.-Bode. De opzet uitstekend geslaagd. Eenige weken geleden maakten wij melding van het voornemen van de redactie van de Velser H. B. S. Bode, om in verband met den Volkenbondsdag een Volkenbondsnummer uit te geven. „Het plan getuigt van een optimisme, der jeugd eigen. Er zullen teleurstellingen komen; het is mogelijk, dat de opzet niet volkomen slaagt, ook al omdat de tijd van voorbereiding kort is", schreven wij toen. Thans ligt het nummer voor ons en tot onze vreugd kunnen wij constateeren, dat de opzet uitstekend is geslaagd, zoodat ook hiermede bewezen is dat de optimist gelijk heeft. Het is een nummer geworden van niet minder dan 20 pagina's, zoodat de omvang is geworden zooals de redactie zich die had voorgesteld. En de in houd is belangwekkend, van de eerste tot de laatste pagina, want tal van vooraanstaande figuren in en om den Volkenbond, evenals tal van bekende pacifisten zonden een bijdrage voor het nummer. De bedoeling van de uitgifte van dit Volken bondsnummer vinden wij genoemd in het „Woord ter inleiding van de redactie": „Met dit nummer zullen wij trachten, de Vredes- gedachten beter bekend te maken onder het schoolgaande deel van onze bevolking en de studeerende jeugd te doen beseffen, dat de Volkenbond als internationale statenorganisa- tie den steun noodig heeft van de geheele wereld". Burgemeester Kwint opent de lange rij van bijdragen met een sympathiek stukje, waarin hij wijst op de berichten in binnen- en buiten landsche pers over versterking der weermacht en voortschrijding der bewapening. „Verheu gend en verkwikkend is het daarom", zoo schrijft hij, „te ervaren dat er onder de jeugd nog zijn, die niet wanhopen, maar vol vuur en zonder zich te laten ontmoedigen, de vredes- gedachte propageeren en trachten te verbrei den. Dat de stoot tot deze hernieuwde vredes- actie door Velsen's jeugd werd gegeven, ver heugt mij in het bijzonder; de initiatiefne- „OUDEN VAN DAGEN." Op de vergadering van de commissie ..auto tocht voor Ouden van Dagen", Velsen, IJmuiden-Oost en Santpoort is besloten den i^arlüv-^Vi^n autotocht te houden op Don derdag 27 Juni a.s. In verband met het buitengewoon groote aantal deelnemers en deelneemsters op de laatste tochten is besloten, den minimum leeftijd voor deelneming te bepalen op 6r jaar. c C X X Ook deze week kwamen er slechts 24 traw lers aan de markt en dit kleine aantal was met behulp van de loggers voldoende, om in de vraag te voorzien; ik zou hieraan echter moeten toevoegen, dat nu en dan de braad- schelvisch wel wat,al te schaarsch was. Nog steed s is het misère met de tongen, die thans niet duurder zijn dan de andere, tot de „volksvisch" behoorende soorten. Duizenden kilo's tong worden er dagelijks aangevoerd en toch kunnen de vischliefheb- bers er moeilijk aan komen en als men zich zelf eens wil traeteeren valt de prijs nog lang niet mee. Wat wel eenigszins vreemd aan doet. als men weet, dat de marktprijs niet veel meer bedraagt dan 15 ets. per pond. Het schijnt den vischhandel aan het hart te gaan. deze vischsoort, die in den regel slechts bereikbaar is voor de betere 'beurzen, te de- gradeeren tot volksvisch en van hun stand punt beschouwd is daar wel wat voor te zeg gen. Men zou deze visch met een „behoor lijke" winstmarge (100 bruto) tegen 30 a 35 ets. per pond kunnen verkoopen, maar aangezien de normale detailprijs ongetwij feld in de buurt van een gulden ligt, houdt de detailhandel den prijs natuurlijk er lie ver wat op om straks, wanneer de markt weer omhoog gaat, geen al te vreemde ge zichten te zien. Voor de reeders is het zeer bedroevend te moeten ervaren, dat deze kostbare visch, die door de ruime vangsten een waarborg zou kunnen zijn voor een behoorlijke besomming, thans voor een appel en een ei weggaat. Waar ook de handel to-blocks zit, ziet men rondom de Visschershaven dan ook niets dan lange gezichten. Een enkele categorie, die van de Fransche exporteurs heeft reden tut tevre denheid, want deze profiteert ruimschoots van de lage tongprijzen en het is dan ook alleen deze categorie, die van de omstandig heden kan profiteeren. Het aantal in de vaart zijnde trawlers is zeer wisselvallig. Nu eens probeert een ree der het een keertje, dan weer heeft er een weer leergeld betaald en wordt een boot. na een enkele mislukte reis, weer opgelegd. Maar toch is de algemeen tendens: langzaam maar zeker achteruit. Van onze vloot van zeg: 150 bruikbare trawlers varen er op het oogen- blik nog slechtsveertig en aan de hand van dit cijfer kan worden vastgesteld, dat we voorloopig niet meer dan 20 a 25 trawlers per week in de haven zullen zien. De besom mingen van de schelvischbooten variëerden van 2000 tot 3000 gulden, voor de kustbooten was het ongeveer de helft van deze cijfers. De loggers hadden een loterijtje. Had er één het geluk met een jaar duizend kilo tong aan de markt te komen, dan was het een prijs, had men dit geluk niet, dan was het ook een niet. Vandaar dat de besommingen van de 1 ïncro-^r.c: variëerden van f 200.tot f 900. a f 1000.—. Onze Harmonie Concordia zal goed doen, de treurmarsch van Chopin in studie te ne men. Je kunt nooit weten PIETERMAN. mers kunnen zich dan ook verzekerd houden van de sympathie en den steun ook van de Plaatselijke Overheid." Verder vinden wij bijdragen van de volgende personen Arthur Henderson, voorzitter van de Ontwa peningsconferentie. (In het Engelsch)Henri Rolin, Lid van de Senaat, Professor aan la Fa- culté de Droit: A. Pelt, Directeur van de Infor matie-Afdeeling van het Volkenbonds-Secre- tariaat; Ir. J. W. Albarda, Lid der Tweede Kamer; J. Bastiaans, Voorzitter van de Jeugd-Onderwijs-Commissie van „Volken bond en Vrede"; Mej. Mr. E. C. van Dorp, Oud-lid der Tweede Kamer; Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs in de 3e inspectie; Dr. H. Faber, Voorganger van de Vereeniging Vrijz. Hervormden; Prof. Mr. J. P. A. Francois, Referendaris, Chef v. d. Afd. Volkenbondsza ken bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken; Mevr. Dre. P. Gravin v. Heerdt-Quar- les, Voorzitster Kinder-Vredeslectuur-Commis- Mevr. A. v. MaanenMartin, Secretaresse van het Ned. Goodwill-Day Comité; H. Ch. G. J. van der Mandere, Algemeen Secretaris van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede' Dr. J. Ter Meulen, Bibliothecaris van het Vre- .eis; Ds. J. Th. Meijer, Predikant van de Ned. Herv. Gemeente; R. Peereboom, Directeur en Hoofdredacteur van „Haarlem's Dagblad' en „IJmuider Courant"; Prof. Mr. V. H. Rut gers, Oud-Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Hoogleeraar Vrije Univer siteit; Dr. J. Schokking, Oud-Minister van Justitie, Lid van de Raad van State en van Drs. D. J. Wansink, Leeraar R. H. B. S. te Velsen. Vermelden we tenslotte nog, dat de brief, waarin de redactie aan Arthur Henderson een bijdrage verzocht, was geadresseerd als volgt To Arthur Henderson, The well-known pa cifist England. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van E. G. Beukman, van beroep strandpachter wonende te IJmuiden, om een verlof B, voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in de beneden voorlokaliteit van het perceel Haring kade no. 24 te IJmuiden. Vóór 28 Mei 1935 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. HulsmanGregorius, z„ P. Hooftlaan 20, Driehuis. A. JoostenStam, Wijkerstraatweg 279rd.. Velsen-N. C. M. Don kerMolenaar, d„ Lijsterlaan 22, IJmuiden. G. FloorMonnier, d.. Kanaalstraat 112rd. IJmuiden. M. A. G. WigchertHandgraaf, z., Hagelingerweg 40, Sant-poort. Overleden: F. de Haas, 45 jaren, echtgenoot van J. E. Lub. Ondertrouwden: W. J. Gomes en A. E. Brandjes, Huygensstraat 18. IJmuiden. W. G. van Haaren en L. Spies, Zeeweg 341, IJmuiden A, Stolk en H. Vaartjes, Sluisplein 21, IJmui den. J. Beerepoot en M. E. Heeremans, Oude Niedorp. E. van Slooten en G. H. Gieskens, W. Beukelszstraat 12, IJmuiden. A. van Leeuwen en J. F. Beentjes, Walravenstraat 10, Velsen N. H. Dekker en A. A. Hartjes, Berken straat 4. IJmuiden. S. Castricum en A. H. Spek ken, Schulpweg 116, Velsen-N. W. de Jong en D. Prins, Diemen. J. Dries en A. Kramer, IJmuiderstraatweg 103, IJmuiden. H. A. van Duinhoven en E. C. van Deursen. Amsterdam. D. Opgelder en W. Plugboer, Wijk aan Zee en Duin. J. Alberda en R. van Aalst, Wijk aan Zee en Duin. Gehuwden: C. H. Grapendaal en G. Cozijn- sen, Wijk aan Zee en Duin. A. J. Buijck en M. G. Wessel, Heidestraat 6, IJmuiden. W. J. Rens G. E. Rekveld. Bik en Arnoldkade 18rd„ IJmuiden. Th. Krane en A. Brandjes, Bever wijk H. A. Jansen en D. G. Elenbaas, Pols straat 69, Velsen-N. G. Klein en F. L. Gutt, Meidoornstraat 24, IJmuiden. J. Flink en L. v. d. Valk, Kampen. P. Min en J. Wouts, Sta tionsweg 105, Velsen. J. Vlot en J. de Graaf, Cederstraat 13, IJmuiden. I. Kroon en J. Bais, Amsterdam, N. F. Feiten en W. H. Bom, Hoofd dorp. Wapenleveranties aan Abessynië? BAZEL. 17 Mei (D.N.B.) De Italiaansche „ezant te Bern heeft de aandacht van bonds raad Motta gevestigd op het feit dat er Zwit- sersche vliegtuigen waren geleverd aan Abes synië. Dit wordt van Italiaansche zijde het oogenblik opgevat als levering van oorlogsma teriaal. Ook te Madrid. Berlijn. Stockholm en Brussel schijnen soortgelijke bezwaren te zijn ingediend. Van Zwitsersche zijde is er op geantwoord, dat na onderzoek gebleken is dat er vier ver ouderde verkeersvliegtuigen zijn verkocht die volstrekt niet geschikt kunnen worden geacht om voor militaire doeleinden te worden ge bruikt, daar zij geen behoorlijke snelheid kun nen ontwikkelen. Onder deze omstandigheden achtte Motta het overbodig in te grijpen in de transacties tusschen de „Union Air" en de regeering van Ethiopië. PROF. DR. TH. J. STOMPS JUBILEERT. AMSTERDAM. 17 Mei. Op Zaterdag 18 Mei a.s. zal prof. Stomps, hoogleeraar in de Plantkunde aan de Universiteit van Am sterdam en gedurende dezen cursus rector- magnificus, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden tot doctor in de wis- en na tuurkunde aan de Amsterdamsche Universi teit promoveerde. dèt is de Slechts 10 cent per week. Alle abonnés zijn GRATIS en HOOG verzekerd tegen ongevallen. Wolkbreuken teisteren Italië. Ernstige schade aan den landbouw. MILAAN. 17 Mei (Reuter). Zware wolk breuken zijn gisteravond losgebarsten boven Noord-Italie. Het San Marco plein in Vene tië was in enkele uren veranderd in een meer. Ook in Verona en omgeving ontstond over strooming van de lager gelegen landen. Het onweer heeft zware schade toegebracht aan den landbouw. Het Lago Maggiore, opge zweept door den storm, is bijna een meter ge stegen. De bergen rondom Stresa zijn plotse ling weer met sneeuwwolken omhuld. De tem peratuur is aanzienlijk gedaald. Ook van de kust der Rivièra komen berich ten over zware stormen. Berlijn ontstemd over Fransch- Russische verdrag. BERLIJN, 17 Mei (Havas) Men is hier zeer ontevreden over de onderteekening van het Fransch—Sovjet-Russisch pact, vooral de verklaring van Moskou, dat alle vredelieven de staten zich moeten wapenen, heeft mis zegen gcv. ck: In der daad begrijpt men m verantwoorde lijke kringen zeer goed dat de financieele toestand van Duitschland het niet mogelijk maakt, om zooals Goering kort geleden zeide „tien tegenstanders het hoofd të bieden", Door onze lens gesnapt. P. J. VERWAIJEN. De heer P. J. Verwaijen, directeur der Gem. Visscherijschool werd 24 Augustus 1896 in Amsterdam geboren. Reeds op 16-jarigen leeftijd ging hij naar zee en op jeugdigen leeftijd nam hij dienst op een Amerikaansch zeilschip. Nadat de heer Verwayen in Ame rika den rang van 2en stuurman had be haald, kwam hij in 1915 in het vaderland terug. Successievelijk behaalde de heer Ver waijen de drie stuurlieden-diploma's en reeds op 25-jarigen leeftijd voer hij als le stuurman. In den oorlogstijd voer de heer Verwaijen voor de regeering om graan te halen. Op 1 September 1917 werd de heer Ver waijen benoemd tot leeraar in de nautische vakken aan de Gem. Visscherijschool telJmui- den. 1 September 1932 werd hij waarnemend di recteur en 1 September 1934 kreeg hij een vaste benoeming als directeur. De heer Verwaijen bezit de M. O.-akte voor zeemanschap (N XV) en het le klas diploma voor radio-telegrafie. Tijdens zijn directeurschap van de Vis scherijschool heeft de heer Verwaijen veel voor w. -. V - -is laatste jaren werden nieuwe cursussen aan de school geopend en tal van jongelui aangemoe digd door het voorbeeld van ouderen hebben de gelegenheid te baat genomen om zich theoretisch te bekwamen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1