IJMUIDER COURANT HET NIEUWE AVONDBLAD Veil ingpri|zen. ^JAARGANG No. 167 MAANDAG 20 MEI 1935 ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt "dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alieabonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers «jjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN „De Volkenbond van 18 Mei 1935". „De gedachte moet doordringen dat, wat men wenscht te hebben, niet moet worden verkregen door gewield, maar door internationale recht spraak," In öe gymnastiekzaal van de Rijks Hoogere Burgerschool vond Zaterdagavond een bijeen komst plaats van de Velser H.B.S.-Vereeniging die in verband met den Volkenbondsdag was gewijd aan de Volkenbondsgedachte. De zaal was geheel bezet toen de voorzitter der vereeniging, de heer Rotmans, de aanwe zigen met een kort woord welkom heette. Spreker zeide, dat de laatste vereenigings- avond in verband met den Volkenbondsdag op dezen avond was belegd. De heer Willemse, jié als spreker zou optreden, was plotseling 'verhinderd; het verheugde den voorzitter dat Mr. J. H. van Peursum bereid was, den heer jVillemse te vervangen. *De heer van Peursum zeide. het verzoek, voor de Velser H.B.S. Vereeniging te komen spreken over den Volkenbond, gaarne te hebben aan vaard, niet wetende dat hier zulk een groote belangstelling voor het onderwerp zou zijn. Spreker herinnerde er aan dat toen hij 7 jaar geleden cp zijn eigen school voor het eerst op 18 Mei hdd gesproken over den Volkenbond, de Volkenbond door het optreden van mannen als Stresemann en Briand er gunstiger voor stand dan thans. Nu hoort men maar al te dikwijls, dat de Volkenbond heeft afgedaan. Eenige jaren geleden heerschte er een geest van vertrouwen, maar thans nu het econo misch leven aan het wankelen is, zijn vele menschen pessimistisch geworden. Zij hebben geen vertrouwen in de toekomst. Hoe komt het, dat het optimisme is veranderd in pessi misme? Omdat het optimisme van vroeger niet berustte op beginselen, op idealen; de idealisten zijn den Volkenbond trouw geble- ,ven. Twee dingen zijn het, die sprekers idealisme ten aanzien van de Volkenbondsgedachte heb ben gesteund, in de eerste plaats het Volken bondsnummer van de Velser H.B.S. Vereeni ging, en in de tweede plaats de vredesgang van duizenden en duizenden vrouwen, die uit alle provincies naar den Haag waren gekomen om uiting te geven aan de vredesgedachte. Zij deden dit op ontroerende wijze en menigeen die langs den weg stond herhaalde telkenmale het eene woord, dat hierbij gesproken werd: „Vrede". Als we den Volkenbond steunen, behoeven we niet te rekenen op het bereiken van het ideaal, aldus spreker, maar we moeten dit steeds voor oogen houden, opdat de maat schappij zich richt naar een eenheid. Spreker wees op het nut van samenwerking der ver schillende staten. De Vereenigde Staten van Europa zullen er niet komen in den vorm van de Vereenigde Staten van Amerika, maar het is noodzakelijk, dat er samenwerking tusschen de volken komt. Dit te bereiken is het doel van den Volkenbond. Er was steeds veel critiek op den Volkenbond, maar hierin is veel ver anderd en thans is er alleen nog maar critiek van de la kschen, van de menschen zon dei- vaste overtuiging, zonder ideaal. Men zegt: de Volkenbond kost geld. Zeker de Volkenbond kost geld, maar dit is slechts 1/20 van de ge- heele begrooting van ons land. De Volkenbond zou niets gedaan hebben? Dit is een critiek, zeide Mr. van Peursum. die of leugenachtig is, of voortkomt uit onwetendheid. De Volkenbond heeft veel gedaan, al is dit dan niet wat men er van verwacht heeft. Men meende wellicht, dat de tijd van den eeuwigen vrede was geko men; dit is helaas niet het geval. Maar toch is er veel aan de actieve zijde van de balans, dat het getuigt van onkunde, als men dit niet wil erkennen. Het is waanzin, te verwachten aat wat in 2000 jaren niet bereikt kon worden, in 15 jaren door den Volkenbond tot stand ge bracht wordt. Als er niet meer bereikt is, is dit doordat de menschen niet voldoende van hun vredeswil getuigen. Spreker ontkende, dat de Volkenbond in strijd is met liet natio naal gevoel. Hij herhaalde de woorden van Monseigneur Pacelli: „Men moet zijn vader land dienen als een moeder die men liefheeft, met als een afgod dien men vreest". Als men zijn vaderland liefheeft als een moeder, zal men trachten alles in het werk te stellen, het vaderland door internationale samenwerking t€i beschermen. Groote nationalisten als de Abbe de St. Pierre, Simon Bolivar en Thomas Mazaryk hebben gestreden voor internationale samenwerking. Omdat- 18 Mei 1899 de eerste vredesconfe rentie was gehouden wordt op dezen dag spe ciaal de aandacht gevestigd op den Volken hond en de Volkenbondsgedachte, vervolgde spreker. Deze eerste vredesconferentie heeft niets bereikt, maar het begin was er. Op het oogenblik zijn 58 staten lid van den Volken bond, waaronder de meeste Europeesche sta- Tot het belangrijkste werk van den Volken bond behoort het streven naar ontwapening, in hoeverre resultaten bereikt zijn, wil spreker Duiten beschouwing laten. Conflicten moeten net langs den weg van geweld worden opge lost, maar door het Internationaal Gerechts- «i reeds tal van geschillen heeft be slecht. Ontwapening en oplossing van internatio nale geschillen gaan zeer goed samen. De ge- oachte moet doordringen dat, wat men «enscht te hebben niet moet worden verkregen boor geweld maar door internationale recht spraak. De woorden van Paus Pius XI: „Ver- zn Heer de volken- die den oorlog willen" spreker tot de zijne willen maken. Oorlog peteekent ondergang van de Westersche be schaving, druischt in tegen religieuze begrip pen van „Heb uw vijanden lief". w V?5eker besloot zijn mooie rede met een op- eskmg. te blijven getuigen voor het: vrede door recht. klonk een luid applaus. Drs. D. J. Wansink dankte Mr. van Peursum voor zijn mooie rede en richtte voorts woor den van dank tot het bestuur van de Velser H.B.S. Vereeniging, dat het de V.C.J.B. in de gelegenheid heeft gesteld, deze bijeenkomst bij te wonen. Drs. Wansink zeide, zeer verheugd te zijn over het slagen van het Volkenbonds nummer, vooral over de bijdragen. De heele administratie en de heele redactie heeft ge werkt om er van te maken wat er van te maken is. Speciaal de hoofdredactie (H. Stol) heeft veel voor het nummer gedaan. De Vol kenbond zeide spreker, is geen begin en ook geen einde, hij is een episode in de ontwikke ling van de menschheid, is een middel, te hel pen bouwen aan een samenleving, waarin vrede en recht heerschen. Zonder internatio nale organisatie zal de wereld naar haar on dergang gaan. Ook de heer Wansink oogstte veel applaus. De voorzitter der Velser H.B.S. Vereeniging dankte de sprekers voor hunne medewerking, waarna hij de bijeenkomst met een kort woord sloot. EXCURSIE „ANIMO". Op Donderdag 23 Mei maakt de Ontwikke lingsclub „Animo" (Onderafd. Hoogoven- Staten) een excursie naar de Kromhout Mo- torenfabrieken te Amsterdam. EEN BEETJE RUZIE. Zaterdagavond circa 8 uur ontstond in de De Ruyterstraat een scheldpartij tusschen een varensgezel B. genaamd en zekeren van V. Laatstgenoemde trok zich spoedig in zijn woning terug. Dit was niet naar den zin van B. Deze trapte de voordeur van van V.'s wo ning in en richtte nog verdere vernieling aan. De politie, die gewaarschuwd was, heeft tegen den vernielzuchtigen zeeman proces verbaal opgemaakt. Tuinfeest „In Veilige Haven". De nieuwe glijbaan wordt ingewijd. Mevr. A. A. W. v.. d. Bex-g, secretaresse van „In Veilige Haven'j^schrijft ons: Zaterdag 25 Mei wordt de nieuwe glijbaan in gebruik genomen. Het "bestuur wenscht deze gebeurtenis op eenigszins feestelijke wijze te doen geschieden, en wel door een tuinfeest voor de kinderen van dé leden, waarbij ook de ouders van harte welkom zijn. In optocht wordt naar den tuin gewan deld. Vertrek om half drie van de H.B.S., Tiberiuspiein. In den tuin worden wedstrijden gehouden, waaraan mooie prijzen verbonden zijn. Voor kinderen van 5 tot 9 jaar blokjes- rapen of eierloopen. Voor kinderen van 10 tot 14 jaar zak- of hindernisloopen. Kaarten voor deelneming aan deze wed strijden zijn gratis verkrijgbaar op den tuin van Maandag 20 tot en met Donderdag 23 Mei. Op de tuin verschillende attracties. Voor Vaders en Moeders! Een échte schommel en een wip, Een rekstok, een paar ringen. Wat zijn dat voor de kinderen Verrukkelijke dingen! Géén vader of hij gunt ze graag Aan al zijn kleine klanten; Maar d' één mist er de ruimte voor En d' ander de.... contanten! En danhet is wel aardig, hoor, Maar, om alléén te spelen Hoe prachtig alles wezen mag. Dat gaat toch gauw vervelen! Welnu., wacht niet., neemt een besluit, Dat U niet zal berouwen En ga Uw kroost vanaf vandaag Den Speeltuin toevertrouwen! Wordt lid van de Vereeniging, Die niet naar winst wil jagen. Doch slechts één doel heeft: lucht en spel Voor al die jonge blagen! De Speeltuinis er; kant en klaar Wat zoudt gij langer dralen! Laat ook Uw kind wat levensvreugd En Zonlicht komen halen! VELSEN VOOR DE JEUGDHERBERG Een goed geslaagd kindermatinée. Zaterdagmiddag heeft, ten bate van de Jeugdherberg ..Duinlust" in gebouw ..Con cordia" een kindermatinée plaats gehad. Het gebouw was flink bezet. De kleinen hebben uitstekend genoten. Als eerste num mer van het program werd vertoond: ..Hansje in het hessenland". Met onverdeelde aan dacht werd dit door de jeugdige toeschou wers gevolgd. Verder vermeldde het program goochelaar, poppenkast en verrassingen. De ze bestonden uit prijsjes waarvan de briefjes zich bevonden in reepen chocolade, zoodat zij die een dergelijk briefje in de chocolode verpakt vonden, aanspraak hadden op een aardig prijsje. De jeugd heeft een prettigen middag gehad en zal met vreugde hieraan terugdenken. JAPAN IN CONCORDIA. De personeelvereeniging Papyrus heeft van haar laatsten ontwikkelingsavond, die ge houden werd in Concordia een Japanschen avond gemaakt en met het oog hierop was zoowel de zaal als het tooneel keurig met lamnions versierd, waardoor de zaal een ty pisch en vroolijk aanzien had gekregen. De heer Gerard Pilger uit Amsterdam hield een lezing over het leven, zeden en gewoon ten van de Japanners, welke lezing verdui delijkt werd met lichtbeelden. Na een kort openingswoord van den. voor- (Op de veiling te Barneveld heb ben jonge haantjes dezer dagen., twee cent opgebracht.) Twee centen voor een haan, Twee centen en niet meer, Daar. als hij 't kon verstaan, Kwam hij voor in 't geweer. De meester van de hen Verkwanseld voor zoo'n duit, Hangt hij daar strakjes den Gebraden haan voor uit? Zoo slecht op prijs gesteld, Toen hij ter veiling kwam, Is 't wreed, hoe Barneveld Hem in de veiling nam. Zoo kreeg zijn eigenaar Het ei nog niet betaald, Twee koop'ren centen maar, Hoe is zijn roem gedaald. Hoort hij, dat met zijn stand, 't Daarop is uitgedraaid, Dan vrees 'k, dat in ons land, Geen haan meer koning kraait. zitter van Papyrus, den heer C. Pels. begon, rondgeleid door den heer Pilger de reis door Japan, waar de spreker vele jaren heeft door gebracht. zoodat hij voor de „reisgenooten" een goede gids was. Tal van fraaie lantaren plaatjes stelden de bezoekers in staat, zich een denkbeeld te geven van de schoonheid van dit merkwaardige land en verder vertelde de heer Pilger eenige bijzonderheden, ter verduidelijking van de plaatjes op het witte doek. Was voor een aantal jaren Japan ge sloten voor bijna iederen vreemdeling, aldus de heer Pilger. thans is dit geheel anders, al wijkt men niet af van oude zeden en gebrui ken. Japan is een groot land. rijk aan indu strie. maar het volk is arm. de arbeidstijden zijn lang' en sociale wetten kent men er niet. Na de pauze kwam de heer Pilger met de vertelling op Japansche wijze van een hel densage, waarbij hij een Japansch costuum droeg. Hét was een leerzame avond en de heer Pilger ontving een hartelijk applaus. De heer Pels was zeker de tolk van allen, toen hij den heer Pilger dankte voor den mooien avond. In zijn slotwoord deelde de voorzitter nog mede, dat een excursie zal plaats vinden naar een groot dagbladbedrijf in Amsterdam. Een gezellig bal besloot den avond. De Concordia-Band verleende ook op dezen avond weer haar medewerking. val. waarbij twee" bejaarde menschen door vier gemaskerde mannen zijn overvallen, ge kneveld en mishandeld en van hun spaar duitjes een bedrag van 2i)00 zijn be roofd. Nadat „De Rut" ter confrontatie naar Uden was overgebracht, heeft hij zijn wandaad, in het bijzijn van de slachtoffers, aan de mare chaussee bekend. Ook heeft hij zijn drie me dedaders genoemd. Dit drietal vertoeft, even als „De Rut", in de Bossche gevangenis. ,-De Rut", die zwaar geboeid naar de boer derij aan den Volkelscheweg werd geleid, ver telde in geuren en kleuren alle bijzonderheden omtrent den nachtelijken overval. De bende had vooraf van een handlanger, die goed met de financieele omstandigheden van de bejaar de landbouwersfamilie op de hoogte was, de „tip" gekregen. Elk bendelid heeft aan dezen tusschenpersoon bij wijze van provisie 10.— geschonken voor zijn waardevolle inlich tingen. Naar dezen man wordt op het oogen- blik nog gezocht. Elk oogenblik kan zijn ar restatie worden verwacht. De bende wordt nog van vele 'andere, onop gehelderde delicten verdacht, waarbij ook nog andere personen betrokken zijn geweest. Bin nenkort kunnen daarom nog vele onthullingen tegemoet worden gezien. Gutzeit weigert terug te keeren. Ossche geheimen komen los. ,,De Rut" legt een bekentenis af. Het stilzwijgen thans gebroken? Eenigen tijd geleden is door het bekennen van den jongen De Bie een tip van den ge- heimzinnigen sluier, welke over tal van mis daden te Oss hing. opgelicht. Thans heeft de marechaussee weer kans gezien een misdrijf, dat in Februhri 1934 is gepleegd, tot klaar heid te brengen en een hoofdpersoon uit het Ossche misdadigersmilieu aan het spreken te krijgen. Deze hoofdpersoon is de beruchte ..De Rut", die in de moordzaak G. de Bie hoofdge tuige was en bezwarende verklaringen heeft afgelegd ten laste van Piet de Bie. Thans heeft hij zelf bekend schuldig te zijn aan de in Februari 1934 te Uden gepleegde roofover- Hij geeft geen nadere opheldering. Verklaard tegen zijn wil tc zijn ontvoerd. kneed was. De monteur, die den motor ge repareerd had, instrueerde hem. legde hem uit, wat het 'gaspedaal beoogde en waarvoor de remmen aan een motor dienen, en na deze voorlichting, meende de heer Bar het er wel op te kunnen wagen. De uitkomst bewees echter al spoedig, dat hij te optimistisch was geweest. Het ongeiuk wilde, dat de afsluit boom vóór de Amsterdamsche brug, welke toegang tot Muiden geeft, juist gesloten moest zijn, toen de pas-geïnstrueerde motor rijder aan kwam snorren. Volgens later door hem afgelegde verklaringen, moet het zijn bedoeling zijn geweest, de rem in werking te stellen, maar daar hij nog niet ten volle met de machine vertrouwd was, bewerkte hij het gaspedaal met begrijpelijke, maar daarom niet minder te betreuren gevolgen. Het eerste gevolg was, dat de afsluitboom vernield werd; in de volgende seconde liet de motorrijder hetgeen ongetwijfeld óe meest verstandige daad was, den geheelen middag door hem verricht zich van zijn motor in achterwaartsche richting afglijden. Hij meende toen waarschijnlijk, dat de zaak daarmee uit was. maar de motor dacht er anders over en had klaarblijkelijk, neiging, zijn ouden baas weer op te zoeken. Weer een seconde later bevond de motor, zonder be rijder. zich ten huize van den bakker, na aldaar eerst <te winkeldeur benevens twee ruiten vernield te hebben, n.l. de ruit van ge noemde deur plus de etalageruit. Toen von4 zelfs de motor het welletjes en hield zich. verder rustig. Hoewel de heer Bar natuurlijk een belang rijken schadepost boekte, liep het geval overigens nog bar gunstig voor hem af. want hij liep persoonlijk niets anders dan een paar onbeduidende schaafwondjes aan zijn handen oP- In het Zollamt, even over de grens bij Gla- nerbrug heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den districtscommandant der Mare chaussee te Zutphen, den hoofdinspecteur van politie te Enschedé, den opperwachtmeester der marechaussee te Glanerbrug en den uit ons land ontvoerden beeldhouwer Gutzeit. Zo'oals men weet, had de Duitsc.he regeeting dezen toegestaan naar ons land' tërüg te kee ren. Gutzeit verklaarde echter, zonder nadere opgaaf van redenen, van deze gelegenheid geen gebruik te willen maken. Hij zeide in Duitschland te willen blijven. Tot driemaal toe werd hem van de zijde der Duitsche Krimi - nalbeamten gezegd: ..Sie sind frei, Sie können gehen", doch hij bleef bij zijn mededeeling op terugkeer naar ons land geen prijs te stellen. Van het besluit van Gutzeit is een offieieele verklaring in triplo opgemaakt, die behalve door Gutzeit zelf ook door de offieieele Duit sche en Nederlandsche vertegenwoordigers is onderteekend. Het besluit van Gutzeit wekte bij de aan wezige Nederlanders natuurlijk groote ver bazing. Hem is nog een kort verhoor afgenomen, waarbij hij verklaarde tegen zijn wil door KI. S. over de grens te zijn gevoerd. Hiervan is een rapport opgemaakt, dat Gutzeit heeft onderteekend. Dit rapport zal ongetwijfeld Dinsdag, bij de behandeling der ontvoerings kwestie voor de Almelosche rechtbank, wel ter sprake komen. MOTOR DIE NAAR TERUG WILDE. ZIJN BAAS Een Amsterdamsche stratenmaker, die den niet-alledaagschen naam Bar draagt, had van den bakker T. te Muiden diens motorfiets gekocht, welke eenige herstelling behoefde. Nadat de motorhersteller aldaar de motor fiets weer geheel in orde had gebracht, zou de nieuwe eigenaar er een ritje op gaan maken. Het bleek echter, dat deze in de kunst van motorrijden nog niet bepaald door- K. N. G. V.-marsch te Santpoort. Zondag hield de Turnvereeniging „Sant poort" ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan een K. N. G. V. marsch, die door een keurige organisatie, een mooie route, fraai wandelweer en een onverwachte groote deel neming zeer goed geslaagd is. Onder de pl.m. 280 deelnemers, waaronder 9 groepen, heerschte een zeer prettige stem ming, welke nog verhoogd werd toen even vóór hei einde een muziekkorps met den stoet begon mee te loopen. Na afloop werden de deelnemers toegespro ken door den hoofdleider, den heer B. Mars man, die de volgende extra-prijzen uitreikte: Vevstkomende groep uit Midden-Beemsfcer. Verstkomende persoon uit Den Haag. Grootste groep Simson, Koog Zaandijk. Jan Passtoors" mocht den extra prijs (een beker) voor de best marseheerende groep in ontvangst nemen. Deze marsch is een waardig onderdeel geweest van de plannen van het wakkere T. V. S.-bestuur. om het tienjarig be staan op luisterrijke wijze te vieren. „Geen terreur in Ket Wilhelmina-Gasthuis". Het Amsterdamsche raadslid Sajet heeft naar gemeld, op 2 Mei 1.1. de volgende schrif telijke vi-agen tot B. en W. gericht: Hebben B. en W. kennis genomen van liet verhaal, dat ds. A. G. H. van Hoogenliuyze in „Volk en Vaderland" van 27 April publiceert betreffende de terreur, welke op een patient, die voor een driedubbele kaakfractuur werd verpleegd in een neutraal ziekenhuis be doeld is het Wilhelmlna gasthuis te Amster dam is uitgeoefend? 2. Willen B. en W. een onderzoek instellen naar de juistheid van hetgeen door ds. A. G. H. van Hoogenliuyze wordt gepubliceerd en van hun bevindingen volledige inlichtingen verstrekken? B. en W. der hoofdstad hebben tlians me dedeeling gedaan van het resultaat van hun onderzoek. Zij stellen er echter prijs op voor af te verklaren, dat, indien in het algemeen, feiten als door den heer Van Hoogenliuyze ge noemd, zich in de gemeenteziekenhuizen zou den voordoen, zij niet zouden aarzelen over te gaan tot de strengste maatregelen, daar zij van meening zijn, dat in de gemeentezieken huizen een strikte neutraliteit zoowel op godsdienstig gebied als politiek terrein moet worden gehandhaafd. Ten aanzien van de door den heer Van Hoogenliuyze genoemde concrete feiten kan het volgende worden meegedeeld: 1. Een groot aantal bloemstukken waren den armen jongen toegezonden. De N.S.B, linten waren er echter, voordat ze in de zaal werden gebracht, zorgvuldig afgeknipt. Die mociitgn de zaal niet mee binnen*. Daar deze linten aldus B. en W.. als uiting van een bepaalde politieke richting, in een neutraal ziekenhuis als het Wilhelmina-gast- huis uiteraard aanstoot zouden kunnen geven, is, zooals in dergelijke gevallen gebruik is, den patient verzocht, deze linten er af te nemen, aan welk verzoek door hem gevolg is gegeven. H. „Op de zaal wordt 's morgens de Inter- natioliale gezongen. Men laat dat toe, zingt zelfs mee, wetende, dat het hem ergert". Blijkens de verklaring van een mede-ver pleegde, die, zooals bij het onderzoek is ge bleken, den bedoelden patieni vriendschappe lijk gezind is, is volgens B. en W. eenmaal de Internationale aangeheven, op een oogenblik, dat er geen verplegend personeel op de zaal aanwezig was. III. „Toen hij op Zondagmorgen vroeg om een radio-kerkdienst aan te zetten, zeide men hem: we zuilen het doen. Maar toen zette men. de V.A.R.A. aan, die een socialistische toe spraak voor mijnwerkers uitzond". B. en W. antwoorden hierop, dat men, door dat het gebruikte radiotoestel van een yer- ouderd type is. Bloemendaal niet kon krijgen. Het is niet buitengesloten, dat tijdens het in stellen de V.A.R.A. eenige oogenblikken. tegen den wensch van de waarnemende hoofdver pleegster. is gehoord. IV. „Volk en Vaderland" mag hij per gratie lezen, moet het wegbergen onder zijn dek en het niemand anders geven, terwijl „Het Volk" van hand tot hand gaat". In de gemeenteziekenhuizen is het regel dat de publicaties van politieke strekking slechts worden gelezen door dengene, voor wien zij bestemd zijn. Wanneer evenwel een der andere patiënten vraagt, van een dergelijke publica tie te mogen kennis nemen, bestaat daartegen geen bezwaar. Wel echter bestaat er bezwaar tegen, dat publicaties van politieken aard aan andere patiënten ter lezing worden aange boden. Ten aanzien van den patient in kwestie is van dezen regel niet afgeweken. B. en W. van Amsterdam zijn van meening, dat van onaangenaam optreden of van terreur van verplegend personeel of patiënten geen sprake is geweest. Patient is, evenals alle ver- 1 pleegden, met de grootste liefde en toewijding verzorgd. Hij had evenwel niet het recht voor zichzelf een voorrecht op te eischen. dat aan anderen werd onthouden en dat in gemeente ziekenhuizen niet mag worden toegestaan. Is hij daardoor onaangenaam getroffen, dan heeft hij dit aan zichzelf te wijten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1