Duizenden vrouwen betoonden haar vredeswil. Het geheim van Lady Littenton BEVERWIJK tentoonstelling van werk stukken. Vervaardigd door jonge werkloozen. zaterdagmiddag werd in een der lokalen vei de Nijverheidsschool in de C. H. Moens- straat een tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door jonge werkloozen op de in de wintermaanden gehouden cursussen, welke evenals vorig jaar georganiseerd werd door de commissie voor Ontwikkeling en Ontspan ning van jeugdige werkloozen. Bij deze opening waren o.m. wethouder K. Steijn namens het gemeentebestuur en vele leden der commissie tegenwoordig. De voorzitter der commissie de heer H. Bothr sprak een openingswoord, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat het niet alleen noodzakelijk is ontspanning voor den geest aan de jonge werkloozen te brengen, maar de bezigheid waarmede zij zich dezen winter on ledig hielden, brengt geen oplossing. Dat is slechts mogelijk, wanneer zij onderwijs kun nen ontvangen in het vak, waarvoor zij inte resse hebben. Spr. dankte vervolgens de autoriteiten voor de hulp en bijstand, die zij de Commissie ver leend hebben. Dit is helaas heel anders gesteld met Wijk aan Zee en Duin. Het is nog nooit gelukt, om een autoriteit van die gemeente op de tentoonstelling te krijgen, terwijl van o'e zijde van dat gemeentebestuur nog al eens getraineerd wordt. Tenslotte dankte spr. de kern uit de jonge werkloozen. die op prettige wijze met de commissie heeft samengewerkt. Wethouder S t e y n schetste den toestand, waarin de jeugdige werkloozen verkeeren als zeer somber en vooral de geestelijke nood is zeer drukkend. Het gemeentebestuur zal zeker niet •achterblijven, om de helpende hand te reiken. Er zijn eenige plannen en er zal gedaan wor den wat maar eenigszins kan, om de cursus sen zoo te maken, dat de jongeren ook vrucht yan hun arbeid zullen hebben. Intusschen constateerde de wethouder, dat de werkstukken op een vooruitgang wijzen. Spr. hoopte, dat meerdere jonge werkloozen deze cursussen zullen volgen en wenschte de commissie succes met haar tentoonstelling na dank te hebben gebracht aan de menschen, die hun lokalen voor de cursussen beschik baar stelden. De heer A. Smit memoreerde de medewer king van het gemeentebestuur, dat er in slaagde de regeering tot medewerking te be wegen voor vier cursussen, namelijk de p.B.N.A.-cursus onder leiding van den heer Gertenbach, de cursus in radio-techniek onder leiding van den heer Versteeg, huisvlijt en timmeren resp. onder leiding van de heeren De Wit en A. Smit. Voor de ontspanning stelde Mevr. van Hattum weer geheel belangloos haar gebouw in de Groenelaan beschikbaar. Voorts herinnerde spr. aan de medewerking. Ondervonden van de zijde der winkeliers, van Mej. A. Helmers en van de directies der bios cooptheaters, die de werklooze jongelui een maal per week in hun theaters noodigden. De heer Smit herdacht voorts het voortreffelijke werk van den heer Ehrbecker, die op 1 Febr. naar Haarlem vertrok. Hij was de man, die voor iedereen klaar stond en die overal een Oplossing voor wist. Voor de jonge menschen y/as hij een kameraad bij uitnemendheid. Tenslotte herinnerde spr. aan de gemaakte excursies en de gehouden lezingen en dankte vervolgens alle commissieleden voor hun ar beid in het belang der jeugdige werkloozen. Namens de cursisten sprak de heer De Wolff, 'die den wensch uitte, dat men voor dit werk spoedig over een eigen gebouw zal kunnen be schikken. De geest was onder de cursisten uit stekend ondanks de minder gunstige omstan digheden, waaronder het werk moest worden Verricht. Van groote beteeken is achtte spr. den band van kameraadschap, die een gevolg is van het dagelijksch met elkander omgaan yan de cursisten. Thans is het zomerwerk in voorbereiding om het onderlinge verband te behouden. Ook deze spreker herinnerde aan het voortreffelijke werk van den heer Ehr becker. De tentoonstelling werd vervolgens met groote belangstelling bezichtigd. Ondanks de reeds gememoreerde ongunstige omstandigheden waaronder de arbeid verricht moest worden, hadden de cursisten toch nog kans gezien om een groote verscheidenheid var. werkstukken af te leveren. Er waren zoo wel proeven van huisvlijt als van timmerwerk en zoo zag men naast kunstig gezaagde lam pen, molens, schilderijen enz. ook een verza meling nuttige gebruiksvoorwerpen als trap pen, strijkplanken en dergelijke nuttige zaken. Ook de radio-cursus had de beschikbaar ge stelde onderdeelen nuttig gebruikt en met yeel vernuft was er „van oud nieuw gemaakt". De tentoonstelling was ook Zondag geopend. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft zijn be langstelling in het werk der commissie ge toond, door een bezoek aan de expositie te brengen. SOCIALE ZONDAG. Tot besluit van het winterprogramma werd Zondag voor de leden van de plaatselijke af- deeling van den R.K. Volksbond een Sociale Zondag gehouden. Des morgens te 10 uur heeft de geestelijke adviseur der afdeeling kapelaan S. Ligthart, onder de Hoogmis in de St. Agathakerk een predikatie gehouden. Na de Mis werd in het K.S.A.-gebouw een vergadering gehouden, waarin de secretaris van het Centraal Bestuur, de heer A. J. M. Aengenent een rede hield over het onderwerp „Gezinsloon". Des avonds te 7 uur werd de dag besloten met plechtig Lof in de' St Agathakerk. Kape laan S. Ligthart hield onder het Lof de pre dikatie. itmntvl .tea* ivr>idJ£. Het Mannenkoor „Zanglust" zal van 3 tot en met 6 Augustus een uitstapje maken naar Oberhausen (D.) Het geldt hier een tegenbezoek aan de Kwartetvereeniging „Rheingold". die eenige jaren geleden een bezoek bracht aan Bever- wijk. Met dit Duitsche koor worden nog altijd zeer vriendschappelijke relaties onderhouden Het ligt in het voornemen van „Zanglust" om Zaterdagsavonds na aankomst in Oberhausen een concert te geven. KENNEMER WANDELCLUB. In een ledenvergadering van de Kennemer Wandelclub zijn aan 19 leden de fraaie be kertjes en diploma's uitgereikt, als belooning voor de volbrachte trainings- en seriemarsch over 200 K.M. In verband met het bedan ken van den heer T. van Dam als secretaris verruilde de voorzitter de heer Brandwijk zijn functie met die van scriba. Als nieuwe voor zitter werd de heer H. Mol Sr., gekozen. Binnenkort zullen de voorbereidingen worden getroffen voor den op 23 Juni te houden z.g.n. aardbeienmarsch. DE COLLECTE OP DEN RECLASSEERINGS- DAG. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor het Nationale Reclasseeringswerk werd nu niet bepaald gezegend door gunstige omstan digheden. In den namiddag daalde onafge broken een plasregen op de collectrices en collectanten neer. Maar het legertje medewer kenden liet zich niet afschrikken. De oude heer Root stimuleerde ondanks zijn 70 ja ren de jongere door zijn voorbeeld. Hij bleef op zijn post en staakte zijn arbeid eerst toen het tijd was. De oude heer had den grootsten oogst binnengehaald! Ook de voetbalwedstrijd NederlandEnge land was niet bevorderlijk aan den opbrengst. Tusschen 6 en 8 uur hadden de menschen zich in hun woningen rond de luidsprekers ge plaatst en in deze uren deden de collectanten bepaald slechte zaken. Deze ongunstige factoren in aanmerking genomen is de opbrengst toch niet tegenge vallen. Voor Beverwijk en Wijk aan Duin was zij f 266,28 voor Heemskerk f 43.60 en voor de badplaats Wijk aan Zee f 26.24, zoodat in to taal f 336,13 aan het hoofdcomité voor den Nationalen Reclasseeringsdag kon worden af gedragen. De organisaties, die dezen reclas seeringsdag zoo voortreffelijk voorbereidden en de collectrices en collectanten, die s^ch voor dit werk beschikbaar stelden, kunnen met voldoening op hun verdienstelijken ar beid terugzien. een voorzet van lmks weet te penutten uOn Kort hierop, bij een V.V.Z.-aanval. trapt Beentjes finaal over den bal, waarvan v. d. Wardt gebruik maakte (11). Na de rust is A.D.O. sterker, wat ze met twee goede doelpunten van Brasses en v. d. Kolk weet uit te drukken (311. Uit een scrimmage voor het A.D.O.-doel weet Kateè den achterstand te verkleinen 2>, waarmee het einde komt. Dit was de derde nederlaagwedstrijd die door A.D.O. in een overwinning werd omgezet. Hierna werd de uitgeloofde beker door den voorzitter dei- Supportersclubden heer Burger, aan den A.D.O.-aanvoerder uitgereikt. De verdere uitslagen zijn: AD.O. 3—O.J.V. 2 23 A.D.O. bV.V.Z. b 0—4 Indrukwekkende vredesgang in Den Haag. Ondanks slecht weer bijna drie keer zooveel deelneemsters als verleden jaar. WIJK AAN ZEE EN DUIN GEEN OPENBARE BESPREKING TUS SCHEN DE HEEREN B. SCHELVIS EN C. C. SCHAAPER. De commissie tot behartiging van de be langen der R. K. Staatspartij heeft de heer C. C. Schaaper mededeeling gedaan van de beslissing der R. K. Kamercentrale, welke alle bijeenkomsten van of namens de R.K. Staaspartij in Wijk aan Zee tot na de verkie zingen heeft verboden. Ongeacht deze beslissing meent de commis sie, dat het geen doel heeft met den heer Schaaper als vertegenwoordiger van een dis sidenten lijst van gedachten te wisselen Het antwoord der commissie, welke naai de meening van den heer C. C. Schaaper op onrechtmatige wijze in het leven geroepen is. kan niet beschouwd worden als persoonlijk antwoord van den heer B. Schelvis, waarom de heer Schaaper zijn uitnoodiging heeft her haald. HEEMSKERK De Zaterdag gehouden collecte voor de reclas- seering heeft f42,60 opgebracht. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Door een 50-tal leden van den B. V. L. werd Zaterdag met een tweetal bussen een reis ge> maakt naar Hilversum, teneinde aldaar den Nationalen Landstormdag bij te wonen. O.N.A.—ALL-RIGHT (2—2). De korfbalclub O.N.A. speelde Zondag te gen het sterke All-Right uit Alkmaar. Zij dank zij een tweetal mooie goals van mej. Huype, een gelijk spel te behalen. A.D.O.V.V.Z. (3—2). Jubileumwedstrijd. Zondag werd door A.D.O. het 15-jarig be staan op feestelijke wijze herdacht. Des mor gens half zeven werd een H. Mis opgedragen. In den namiddag werd tegen V.V.Z. (Ie klas I.V.C.B.) een f eestwedstrijd gespeeld, waarvoor de supportersclub „Blauw-Wit" een beker beschikbaar stelde. De ontmoeting gtpld echter tevens voor nederlaagwedstrijd. Vóór het begin werd A.D.O. door den V.V.Z.-aan voerder met bloemen gehuldigd, t. waarbij eenige toepasselijke woorden werden gespro ken. Direct na het begin ontwikkelt zich een vlugge wedstrijd met V.V.Z. iets in de meer derheid. De Zaandammers krijgen de eerste kans tot scoren maar Beentjes redt fraai. Er is reeds eeruimen tijd gespeeld als Kos (Van een onzer redacteuren) De sceptici tegenover den Vrouwen Vredesgang zouden wellicht anders hebben geoordeeld, wanneer zij Za terdagmiddag op het Malieveld in Den Haag zouden zijn geweest. Hoe veel vrouwen aan den Vredesgang hebben deelgenomen? Het is moeilijk te schatten geweest, doch wanneer wij aan den lagen kant willen blijven noemen wij het getal zeven duizend. Zeven duizend vrouwen uit alle dee- len van Nederland hebben hun wil tot vrede geuit. Dit is bijna drie keer zooveel als verleden jaar. Het was ongetwijfeld een indrukwekkende stoet. Tegen twee uur was het Malieveld nog nagenoeg leeg, doch met het naderen van de regenbui kwamen ook de deelneemsters aan den gang naar Houtrust. Zij stelden zich op in tien groepen, ten deele provinciegewijs, ten deele stadsgewijze. Het feit dat Haar- len en Heemstede samen een groep konden vormen, bewijst hoe groot het aantal deel neemsters uit onze directe omgeving was. Wij schatten dat ruim duizend vrouwen uit Haarlem en omstreken aan dezen vredes gang hebben meegedaan! Aan den kop van den stoet liep o.a. mevr. E. MioléeRiem Vis uit Haarlem, die ver leden jaar het initiatief heeft genomen voor dezen vredesgang, die nu reeds in vijf plaat sen in het buitenland navolging heeft ge vonden. Om half drie was het vertrek in doodsche stilte, die gedurende den geheelen tocht in acht werd genomen. Ondanks den druileri- gen regen bleef de stemming in de geheele stoet opgewekt en bijna alle deelneemsters konden het tempo bijhouden. Er bestond in de stad veel belangstelling en bij den ingang van Houtrust waar de tocht eindigde, stonden tientallen die de stoet opwachtten. Toespraken op Houtrust. Mevrouw Mr. Bakker—Nort, presidente van het Centraal Comité opende de bijeenkomst en sprak den dank uit van het Centraal Co- II A A X D A G 20 MEI 1935 mite dat zulk een groot aantal vrouwen ge volg heeft gegeven aan den oproep. Zij zei dat deze demonstratie helaas thans meer dan ooit noodig is nu allerwcge ern stige oorlogsgeruchten de internationale sfeer versomberen, en opnieuw de mensch- heid en de beschaving met vernietiging wordt bedreigd. Kostte de wereldoorlog reeds 12 millioenen mannen het leven en werd nog een grootcr aantal verminkt, de volgende oorlog zou vol gens deskundigen nog verschrikkelijker zijn; ook de weeiiooze bevolking der steden zou vergast en gedood worden. Moet de menschheid, moeten de vrouwen dit lijdelijk aanzien? Neen! De vrouwen moeten in zulk een groot aantal in alle landen getuigen van haar vredeswil, dat de regeeringen rekening moe ten houden met haar verlangen naar ont wapening en vervanging van het wapenge weld bij internationale geschillen door recht spraak. Voor 't eerst in 1934 hebben in Nederland vrouwen van alle richtingen, godsdienst en stand op den volkenbondsdag getuigd van haar wil tot vrede, 't Was een imponeerende, waardige betooging, die algemeen werd ge roemd. Bijzonder verheugend vond spreker het, dat verschillende landen o.a. Frankrijk. En geland. Schotland en Zuid-Afrika ons voor beeld reeds hebben gevolgd. Luid moet ook onze stem weerklinken tegen het schandaal van de internationale parti culiere wapenindustrie en wapenhandel, die om winst te behalen, het verlies van milli oenen levens, zelfs van eigen landgenooten, niet achten. Mevrouw BakkerNort las daarna de adressen voor. die door deputaties uit de be tooging aangeboden zijn aan de Nederland- sche regeering en den Volkenbond. De tweede spreekster: mevrouw C. Ra- mondtHirschmann zei o.rm: De primaire oorzaak van den actueelen chaotischen toestand der wereld ligt in den oorlog 1914'18 en in de vredesverdragen die berusten op de oorlogspsychose, op wantrou wen, vrees en wraakgevoelens. De staatslieden hebben het gunstige mo ment laten voorbijgaan, waarop een ontwa pend Duitschland eerlijk bereid was tot on derlinge samenwerking en systematischen vredesopbouw. De na-oorlogsche politiek ver sterkte de fouten der vredesverdragen en maakte den Volkenbond, welks Statuut aan die verdragen was gekoppeld, machteloos. Men heeft voortdurend getracht door lap middelen den toestand te verbeteren. De goede zijde van een eindeloos aantal con ferenties was echter dat openbaar werd (al thans voor deel) wat vroeger „geheime di plomatie" was. De Slotkerk van het oude koningspaleis te Krakau, waar het stoffelijk overschot van Pilsoedski een laatste rustplaats krijgt. Indien ECHTE ontwapeningsWIL der mil lioenen die hun handteekening zetten onder de petities aangeboden op 6 Februari 193'-, lauwheid en onverschilligheid overwonnen hadden, dan had die wil. uitgedrukt door 1 4 der wereldbevolking, meer effect kunnen hebben. Nu zal wellicht vrees voor de afstooteluke wreedheid der oorlogsmiddelen die de we tenschap uitvindt, de uitwerking hebben wel ke do ideëele vredes- en ontwapeningspro- pa ganda miste. Alleen een groote volksmacht kan vrede en ontwapening, kan ook betere economische toestanden brengen, niettegenstaande de ernstige bedreigingen gevormd door: a. dictatuur met militaristische expan sieneigingen. b. agents provocateurs. I c. het cynische eigenbelang van belang hebbenden bij de fabrieage van wa penen. munitie, gifgassen ên (dikwijls tegelijkertijd) bij de m-iddelen- ter ver dediging ertegen. i d. sommige onverantwoordelijke elemen ten in de wereldpers. e. de wanhoop der werkloozen. die zelfs oorlog zouden verkiezen boven dit doo- dend bestaan. f. de noodlottige instellingen en gevolgen van tolmuren, contingenteeringen, in flatie, devaluatie enz. g. de volkomen isoleerin-g van Duitsch land, grootendeels door eigen schuld. Krachtig moet het werk voor vrede en ont wapening worden voortgezet. Daarbij hebben ledige leuzen, noch misleidende demagogie waarde en vormen revoluties nog een erger kwaad. Waarheid, eerlijkheid en verdraag zaamheid in alle dingen is de eisch, ook en vooi-al aan staatslieden. Voor het maker, van OORLOG, zelfs voor den bewapeningswedloop zijn weinigen noo dig (al zijn de slachtoffers talrijk). Voor den opbouw van VREDE, voor de schepping van een nieuwen geest, een nieuwen wereldorde, zijn allen noodig. Mej. Ds. C. A. Elink Schuurman, de derde spreekster sprak over: „Vrees is der men schen ergsten kwaad". Op allerlei wijzen tracht de mensch zich zelf en zijn belangen veilig te stellen. Binnen de grenzen van partij, kerk, land en ras zoekt hij beschutting. Achter zijn dienen van deze groepen verschuilt zich zijn zelfzucht en zijn vrees. En zoo noodig vecht hij voor zich zelf; de vrees bant de liefde uit. Liefde bouwt op. Zelfzucht.vernietigt. In eiken strijd en zeker in een modernen oorlog verliezen, beide partijen. De vrouw en de vrede. De laatste spreekster: Mej. Tony de Ridder zei: Waarom het vooral de vrouw is die bijna zonder uitzondering pacifistisch denkt? Nnet alleen omdat zij is de oorsprong van alle leven dat zij moet hoeden er. bescher men, doch vooral omdat de vrouw in het algemeen meer dan de man open staat voor de diepste geestelijke waarheden, er meer van doordrongen is, er zich meer in verdiept. Omdat gedachten dynamisch zijn en ge weldige werkelijkheden, daarom is deze Vrou wen Vredesgang zoo belangrijk Dat zwijgend voortgaan, de gedachten sterk geconcentreerd op één punt, dat is tenslotte meehelpen steenen aan te dragen voor dat Gebouw, dat geen onzer zal zien verrijzen, doch dat aller vrouwengeloof heeft helpen bouwen! Omdat leven zeggen wil: vertrouwen in de Goede Wetten van het leven, ook daar waar onze oogen de oplossing niet zullen zien. Adres aan regeering en Volkenbond. Aan de Nederlandsche regeering is een adres gezonden, dat men ook den Volken bond heeft doen toekomen, evenals de pre sidente van het Vrouwen-Ontwapenings comité, Miss Mary Dingman en den president der ontwapeningsconferente Sir Arthur Hen derson. Het luidt: Het Centraal Comité van den Vrouwen Vredesgang, sprekende namens duizende Nederlandsche Vrouwen, die ongeacht ver schil van godsdienst of politieke richting uit alle deelen van Nederland opnieuw op den Volkenbondsdag in Den Haag te zamen zijn gekomen, is van oordeel: dat oorlog in strijd is met elk begrip van humaniteit en godsdienst, en dat conflicten tusschen staten niet door het geweld der wapenen doch door rechtspraak of arbitra ge behooren te worden opgelost Het dringt er bij de regeering van Nederland op aan de internationale ontwapening te Genève zoo veel mogelijk te willen bevorderen. Het ver zoekt de regeering, gezien de onrustbarende onthullingen omtrent de internationale wa- penfabricatie en wapenhandel, die door de Amerikaansche Senaatsenquéte aan den dag zijn gekomen na onderzoek omtrent omvang, en relaties in het buitenland van de Neder landsche particuliere wapenindustrie, bij de Sta ten-Generaal een voorstel tot strengere staatscontrole daarop in te dienen, gelijk ook is geschied door de Zweedsche regeering. Verder verzoekt het 't voorstel door eenige staten bij den Volkenbond gedaan tot een. internationale regeling betreffende wapen- fabricatie en wapenhandel, te willen steunen. Namens de deputatie, welke zich bij prof. Frangois (de minister van Buitenlandsche Za ken was verhinderd, te ontvangen) op het de partement heeft vervoegd, heeft mevrouw J. P. F. van Rappard—van de Stadt, voorzitster van het Haagsche comité, het woord gevoerd. In zijn antwoord heeft prof. Frangois erop gewezen, dat de vrouw een speciale taak heeft ter voorbereiding van den vrede, en opge merkt, dat de Nederlandsche regeering in zake de particuliere wapenfabricatie het noo- 'dige verricht. Namens de deputatie, die zich bij Sir Cecil Hurst, den president van het permaner,te hof van internationale justitie, heeft vervoegd, heeft mejuffrouw Louise van Eeghen ge sproken. FEUILLETON. jELSA KAISER. 3) ..Vader ik kan niet. Is day mijn geluk, mijn teven, niet belangrijker dan de kletspraatjes var ae menschen? Een afgebroken verloving is niets zoo iets buitengewoons". *Viak na het schandaal met Emile?" „Toen was ik niet verloofd." „Je vriendinnen wisten dat je met hem 2oudt trouwen en zij hebben er wel voor ge zorgd dat iedereen het weten zou. Neen, Alice, hoe meer je praat hoe minder ik van idee verander. Er is geen „terug". Je moet Diet William Nelson trouwen. Ik wil het!" Bevend over haar geheele lichaam sprong zij op. „De tijden dat ouders de tyrannen voor niijn verloving verbreken met of zonder uw toestemming." Gordon was opgesprongen en riep Woedend „Je praat naar je wijs bent Alice, je weet. ik houd niet van groote Woorden maar het komt mij toch voor dat ik ïe eens aan je kinderplichten zal moeten her inneren aan je plicht van dankbaarheid die je tegenover mij hebt". ..Wat ik does: wil vader, is toch niet leelijken wat dankbaarheid betreft „Ik weet het, jullie moderne kinderen den ken niet aan dankbaarheid. Het zijn tegen woordig vreeselijke tijden en er heerschen vreeselijke ideeën in het bijzonder onder de jeugd. Het is geen geluk, kinderen te heb ben." Alice begon te snikken en stamelde: „Is het dan zoo'n ongeluk dat u een dochter hebt, ik kanl het toch niet helpen dat ik op de wereld ben. Zwijg, geen woord meer!" riep Gordon. ,.lk kwam bij u om te vragen of u mij hel pen wilde, maar u bent harteloos en toont zich geen vader tegenover mij." zeide Alice moe dig. „Jij bent onkinderlijk en ondankbaar." „Omdat ik niet met open oogen in mijn ongeluk wil loopen?" Je staat tegen mij op, je wilt mijn wensch niet tegemoet komen, geloof mij kind, je hebt meer grond tot dankbaarheid tegenover mij dan je wel denkt." „Dankbaar, waarvoor dan?" vroeg zij ver wonderd. „Voor alles, voor je zorgelooze leven, de weelde, voor alles wat je genieten kunt daar voor zorg ik toch, daarvoor heb ik altijd ge zorgd en nu verlang ik dankbaarheid." „Maar het is toch iets heel gewoons dat een vader voor zijn dochter zorgt, daarvoor ben ik toch uw kind?" Op dit oogenblik verloor Gordon zijn be zinning, zijn kalmte, hij wist niet meer wat hij deed of zeide en riep uit: „Als je mijn dochter was zou je niet zoo tegen mij op staan als je nu doet, Alice". Toen hij haar plotseling doodsbleek gewor den gezicht zag, begreep hij wat hij gedaan had. Alice stamelde: „Als ik uw kind waswat bedoelt u daarmee?" Hij wendde de oogen van haar af en ant woordde niet. Zij schreeuwde het bijna uit: „Ik ben uw kind niet?" Hij zweeg nog altijd en keerde zich geheel van haar af. Maar zij volgde hem, greep zijn hand en fluisterde^,Ik ben uw kind niet, niet het uwe, wiens kind ben ik dan?" „Dat weet ik niet, Alice". „U weet het niet, en moeder? Ben ik dan ook moeder's kind niet?" „Je bent ook haar kind niet. hoewel ze van je hield als van een eigen dochter." Toen Edward Gordon het meisje doods bleek in een stoel zag neervallen en met doffe oogen voor zich uitstaren begreep hij wat hij gedaan had. Hij kon zich niet voorstellen dat hij zich zoozeer vergeten had en een heilige belofte aan een doode gedaan, had vergeten. Nooit had Alice mogen weten wie zij was en hoe zij in zijn liuis gekomen was en nu had hij zich in drift verpraat Berouwvol zeide hij „Neem het niet zoo zwaar op. Ik vind het. ellendig dat ik het je gezegd heb, het was mijn bedoeling niet, maar ik was driftig en buiten mezelf, alles kan toch zoo blijven als het is. Denk er niet meer aan, je was zelf ook onredelijk, ik zal dat vergeten." „Was zij onredelijk geweest, was het niet veel onrechtvaardiger geweest wat die man van haar verlangde, een man die niet eens haar vader was? „Wie ben ik?" vroeg zij. „Je bent A"liice Gordon, in je eerste levens jaar door ons geadopteerd, meer kan ik je niet zeggen." „U moet, stamelde zij met bleeke lippen, „nu moet u mij alles vertellen." Hij lachte geërgerd. „Ik kan je niet meer zeggen dat ikzelf weet. Je moeder, die jaren naar een kind verlangd had, ging op reis naar Europa ik kon niet meegaan. Onderweg werd ze ziek en moest naar een ziekenhuis gebracht worden. Toen zij beter was vertel den de doktoren haar dat zij nimmer meer op het bezit van een kind behoefde te hopen en raadden haar, omdat zij daar wanhopig over was, er één aan te nemen. Er deed zich een geval voor van een vrouw, die haar kind, dat slechts enkele dagen oud was, niet bij zich kon houden en mijn vrouw nam het kind tot zich. Dat kind was jij. Alice" „Waarom kon mijn moeder mij niet bij haar houden?." vroeg Alice. „Je vraagt mij teveel, kind, dat weet ik niet." „U móét het mij zeggen.", riep zij gekweld uit. „Als ik het zelf wist, je moeder bracht je hier In huis. Zij was heel lang weg geweest, daardoor geloofde iedereen dat jij ons kind was. Ik adopteerde je en zoo is het gegaan. Je was ons kind geworden." „Niet het uwe", mompelde zij voor zich heen. „Heb je je over iets te beklagen gehad? Was ik geen trouwe, zorgvolle vader voor je?" vroeg hij scherp. „Hoe kan ik dat weten, ik weet toch niet hoe een vader moet zijn ant woordde zij troosteloos. „Ik kan mij niet zoo uiten Alice, maar ik ben altijd tot nu toe, tevreden over je ge weest. Maar nu je je zoo tegenover mij ge draagt, verlies ik mijn geduld en heb ik je de waarheid gezegd, je moogt er met niemand over spreken en denk er nu maar niet meer aan. niets zal veranderen." „Maar ik moet weten „Wat ikzelf niet weet? Mijn vrouw heeft je moeder maar eenmaal gezien, je vader nooit. Zij heeft mij nimmer over je ouders gespro# k.en en ik ben niet nieuwsgierig daarom heb ik nooit iets gevraagd. Hoogstwaarschijnlijk wist zij zelf ook niets." „Waarom hebben mijn ouders mij dan weg gegeven?"

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5