Dertig jaar Kunstleven. Abessynische grieven tegen Italië. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT THIJS IJS EN DE WINTERKONING ntNSD AG 21 MEI 1935 BUITENLAND. ^?.'ier ^a''e Selassi richt zich tot den Volkenbond. Italië poogt zich aan de internationale verplichtingen te onttrekken. Stopzetting der Italiaansche militaire voor bereidingen geëischt. betooging te houden, waarbij ook militaire oefeningen zouden worden gehouden. De po litie heeft echter tijdig ingegrepen en een honderdtal als nationaal-socialisten bekend staande personen gearresteerd - Starhemberg wenscht geen Duitsche inmenging in Tirol. iCT BELANGRIJKSTE NIEUWS GENêVE. In het telegram, dat de keizer van Abes synië heeft gezonden aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond, wordt er op ge lezen, dat reeds van voor September 1934 Italië troepen, militaire vliegtuigen, tanks en oorlogsmateriaal van allerlei soort aan de urens concentreert zonder dat van Abessy nische zijde eenige provocatie is geschied of door middel van een mobilisatie van men- schen of materiaal hierop eenig antwoord is gegeven. In de ..Innsbrucker Nachrichten" heeft prins Starhemberg geprotesteerd tegen de Duitsche inmenging in Italiaansch Tirol. „De nationaal- socialistische propaganda in Italiaansch Ti- rol." schrijft hij. „plaatst de Oostenrijkers daar tegenover de Italiaansche autoriteiten in een onlioudbaren toestand. De Hitlerianen moeten ophouden zich te bemoeien met za ken, die hun niet aangaan." Keizer Haile Selassi. Na het incident van Wal Wal heeft Italië met alle middelen geprobeerd zich aan zijn internationale verplichtingen te onttrekken en een onpartijdig onderzoek van de geschil len te onderzoeken, welke helaas tusschen Abessynië en Italië zijn ontstaan en door middel van bedreigingen te bereiken, dat Abessynië compensaties en verontschuldigin gen zou aanbieden voor vergrijpen, die het niet heeft begaan, daar toch duidelijk is, al dus het telegram, dat Italië een essentieel gedeelte van het Abessynische gebied on rechtmatig bezet houdt. Indien Italië beschuldigingen heeft in te brengen tegen Abessynië of tegen zijn regee ring, is Abessynië bereid te gelegener tijd en plaatse daarop te antwoorden. Italië heeft thans als lid van een arbitragecommissie twee ambtenaren van zijn regeering be noemd. Deze wijze van optreden zou ieder onpartijdig onderzoek moeilijk, zoo al niet onmogelijk kunnen maken. Bij het huidige standpunt van Italië is een overeenstemming langs diplomatieken weg volgen# een werkelijk onpartijdige procedure niet mogelijk en zal het dan ook niet zijn. Abessynië heeft Italië reeds de benoemin; medegedeeld van twee arbiters, die geen Abessyniërs zijn en Abessynië heeft hiermede het zijne willen doen om een spoedige, on partijdige afwikkeling van het geschil te be werkstelligen. Abessynië eischt pertinent, dat de Raad voor de afwikkeling zorg draagt en de militaire maatregelen van Italië, welke abusievelijk defensief worden genoemd, een halt toeroept. Indien Italië de scheidsrechterlijke inter pretatie van het verdrag van 16 Mei 1908 en de behandeling van alle inicidenten. welke zich sedert 23 November in de buurt van de grens tusschen Abessynië en Somaliland hebben voorgedaan van de hand wijst, eischt Abessynië van den Volkenbond dat deze zich zelf met het geschil zal bemoeien en op grond van art. 15 van het Pact zal overgaan tot een diepgaand ond erzoek Italië zou, naar wordt gemeld, den Fran- schen en Amerikaanschen jurist wraken, die door Abessynië zijn gekozen als vertegen woordigers in de verzoeningscommissie voor het Wal-Wal-ineident. Volgens het Italiaansch-Abessynische ver drag van 1928 zal een neutraal arbiter slecht1 worden gekozen, indien de commissie-bespre kingen niet tot een resultaat leiden. Italië dan ook van oordeel, dat de neutraliteit eischt. dat de gewone leden der arbitrage commissie onderdanen van de betrokken lam den zijn. Hons Regeering stelt een vierjarenplan op. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat de Hongaarsche regeering een werkpro gram voor vier jaren heeft uitgewerkt. Overeenkomstig dit program zullen eenige constitutioneele handelspolitieke, industriee- Ie, cultureele, landbouw-, sociale en admini stratieve kwesties gedeeltelijk langs wet- gevenden weg, gedeeltelijk door middel van verordeningen worden geregeld. Er is reeds een aanvang gemaakt met de ten uitvoerlegging van dit program met de wet aangaande de administratie van het on derwijs en door de indiening van een wets voorstel tot. instelling van een ministerie voor de industrie. em. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 4 *3^ met garantie, pijn- vanat J op. !oos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv, Ingez. Med.) Ooggetuige schildert de ramp van de „Maxim Gorki". Kabinet blijft voorloopig aan. Het Poolsche kabinet heeft zijn ontslag in gediend bij den president der rupubliek, die het opnieuw zijn vertrouwen betuigde, en verklaarde, dat een eventueele kabinetswijzi- ?in? eerst na afloop van de zes weken van bationalen rouw zal worden aangebracht. Oostenrijk. Massa-arrestatie van Nazi's in Graz. jpe nationaal-socialisten in het district Graz Saten, naar Reuter verneemt, van plan een De vlieger Blagin schoot door den vleugel heen. Reuter meldt uit Moskou, dat het vlieg tuig „Maxim Gorki" op zijn laatste vlucht begeleid werd door twee vliegtuigen. Een van deze veroorzaakte de ramp, het andere is weer veilig gedaald, dit toestel werd bestuurd door den piloot Rybuschkin. Deze schildert het ongeluk als volgt: .„Ik had opdracht met een filmoperateur op te stijgen om de „Maxim Gorki" en het toestel van Blagin te filmen, om het onder scheid tusschen beide vliegtuigen vast te leggen. Onmiddellijk voor het opstijgen zeide de piloot van de „Maxim" Michejef. aan Blagin. dat hij het kunstvliegen achterwege moest laten en ver van de „Maxim" moest blijven Blagin voelde zich gekrenkt en zeide. dat hij geen kleine jongen meer was. doch reeds 15 jaar vloog. Toen de vliegtuigen weer naar het vlieg veld terugkeerden, steeg ik met mijn vlieg tuig iets hooger om opnamen te maken. Ik zag toen, dat Blagin figuren begon te maken en daarbij afgedreven werd. ik steeg nog hooger om een botsing te vermijden. Toen voerde Blagin een nieuw figuur uit, doch dit mislukte en hij raakte den rechber- vleueel van de „Maxim" ongeveer waar zich de middelste motor bevindt; klaarblijkelijk raakte hij een benzine-reservoir, want er ont wikkelde zich een zwarte rook. Blagin was door de boven- en onderbeklee- ding van den vleugel gestooten. de „Maxim" neeg naar rechts, doch hield zich nog 10 tot 15 seconden in de lucht Blagin gleed van den vleugel af en stortte omlaag. Een deel van den rechtervleugel van de „Maxim" raakte los, het vliegtuig viel daarop loodrecht naar beneden en sloeg tegen den grond aan splinters. Ik sloot den gastoevoer af en maakte een "^vlucht over de plaats des onheils; de film operateur had evenwel een zenuwschok ge kregen en greep mij bij de keel om mij te dwingen een noodlanding te ma-ken. Ik ver loor een oogenblik de macht over mijn ma chine en moest hem een harden slag in het gezicht geven om weer vrii te komen. Daarop hield hij zich kalm en kon ik mijn machine aan den grond zetten, hierdoor kon den evenwel geen opnamen van het ongeluk worden gemaakt. Kerken in Duitschland onder bewaking. Als in een gevangenis BERLIJN, 20 Mei <V.D.) In verband me de demonstraties en de voorlezing van protesten in de Katholieke kerken werden gisteren in vele steden vooral te Berlijn en'Muenchen de Katholieke kerken .tijdens den dienst door politie en Gest -cherp bewaakt. BERLIJN, 21 i i;Reuter).In een preek zeide de bekende dominé Niemöller: Onze kerken worden gevangen is-kerken, want we kunnen daarbuiten niet meer over het evangelie spreken. Hij gaf een lijst van 22 dominés in concen tratiekampen, een aantal in politie-arrest, een twaalftal die uit hun parochies verwij derd en zes wien verboden is te preken. De beteekenis van ..Kunst van Steden' Een kapitale Tentoonstelling. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN MEVROUW LAWRENCE. SJANGHAI 20 Mei (Reuter). Mevrouw Lawrence, de moeder van de gisteren over leden Lawrence „van Arabië", is te Ichang aangekomen. 965 mijl van de monding van de Yantseerivier op weg naar Engeland. Zij reist in gezelschap van haar oudsten zoon. Donderdag is hun schip door Chineesclie zeeroovers overvallen en geplunderd. Den passagiers werd geen overlast aange daan. doch mevrouw Lawrence die kort ge leden ziek is geweest, werd er ernstig door geschokt. Zij was een van de Britsche ondei'danen, die voor de Communistische dreiging uit Tsjengtoe werden geëvacueerd. UITVAART DER SLACHTOFFERS VAN HET ONGELUK MET DE MAXIM GORKI. Maandagavond zijn de slachtoffers van de ramp van het vliegtuig Maxim Gorki op plechtige wijze te Moskou bijgezet. Een zeer groote menigte heeft Maandag langs het vakvereenigingshuis, waar de urnen en lijkkisten met het stoffelijk overschot der slachtoffers stonder opgebaard, gedefileerd. Meer dan 100.000 personen hebben den over ledenen de laatste eer bewezen. Stalin. Molo tof, Kaganowitsj en Ordsjonokidse hebben den geheelen dag de eerewacht gevormd van de verongelukte kameraden. Tijdens de plechtige uitvaart cirkelde boven het Vakvereenigingshuis een eskader vlieg tuigen. Vóór de bijzettingsplechtigheid werden nog eenige toespraken gehouden. Drie nieuwe reuzenvliegtuigen in Rusland. WOENSDAG 22 MEI. HILVERSUM. 301 M, VARA-uitzending. 10.00 VPRO 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst en Gram. platen. 9.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. Gram. pl. Nap de Klijn (viool) en R. Schouten (piano). 11.00 RVU. Causerie O. v. Tussen broek. 11.30 De Flierefluiters olv. E. Walis. 12.00 De Notenkrakers olv. D. Wins. 1.00 1.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 voor de kinderen 5.30 VARA-orkest olv. K. Mengelberg. 6.30 RVU. S. van Dantzig. De crisis, het goud en de wisselkoersen. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Voor het Platteland. 7.30 A. Wins: Voor het voetlicht. 8 00 Herh. 'SOS-Berichten. Vaz Dias, VARA-Varia. 8.15 „Op en rond de Groningsche kermis" gevar. reportage (dansmuziek, too- neel revue, operette, enz.)11.5512.00 Gra mofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. G. Aalders. 11.00—12.00 Harmoniumspel S. Duif. 12.15 Gram. ol. 12.30 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2.00 Gram. pl. 2.30 Voor Postzegel verzamelaars 3.003.45 Orgelspel R. Parker. 4.00 Viool-recital M. Stoker. A. d. vleugel: mej B. Lopes de Leaö Lagune. 5.00 Kinderuur. 6.00 Technische causerie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Land- bouwhalfuur. 8.00 Vaz Diaz. 8.05 Bach-Her- denking in de Groote Kerk te Arnhem door de Chr. Orat. Vereen, olv. A. Wagenaar mmv. A. van Wickevoort Crommelin (sopraan), J. v. d. Meent-Walters (alt) en Adr. Engels (orgel). 9.30 Armenius: Laand en Volk ut de Bè '.w. 10.00 Vaz Dias, 10.05—11.30 Gramo- foonmuziek. (Van onzen correspondent.) BRUSSEL. 18 Mei. Reeds meer dan dertig jaren beheerscht de te Antwerpen gevestigde vereenlging „Kunst van Heden" het Belgische kunstleven. En dit dank zij 'n grondwet, welke het spel van naijver en eigenbaat zoo niet geheel verhindert, dan toch vrijwel geheel neutra liseert. De praktijk leert nu eenmaal, helaas, dat kunstenaarsverenigingen in een belan geloos enthousiasme opgericht, na korter of langer tijd in gevaar gebracht worden, door dat persoonlijkheden, groepen of generaties zich van de macht willen meester maken. Door dergelijke ruzies, die dikwijls zeer hoos. loopen. wordt het bestaan van zulke ver- eenigingen bedreigd en in elk geval hun nut tige werkzaamheden verminderd. Daarom bestaat .Kunst van Heden" uit een kleine groep leden, die zich niet metterdaad aan eenig kunstvak wijden: het zijn belangstel lenden. liefhebbers, kenners, critici. Deze le den kiezen om hen voor te lichten en bij te staan ieder jaar een commissie van advies uit de kunstenaars en deze wordt zooveel mo gelijk wisselend samengesteld. Met deze werk wijze heeft men buitengewoon fraaie resul taten weten te bereiken. Tal van tentoon stellingen door „Kunst van Heden" ingericht, hebben een historische beteekenis gekregen in de ontwikkeling van het Belgische geestes leven. En wanneer men thans de volledige lijst ziet van alle kunstenaars, die op een tentoonstelling van „Kunst van Heden" uit gekomen zijn, kan men vaststellen, dat er vrijwel geen naam van Europeesch belang op ontbreekt. Ter gelegenheid van de wereldtentoonstel ling Brussel 1935 heeft het bestuur van het genootschap gemeend iets bijzonders te moe ten doen. En daarom richtte het in het Pa leis der Schoone Kunsten te Brussel (anders manifesteert zich „Kunst van Heden" uit sluitend te Antwerpen) een breed-opgezette retrospectieve in. Deze valt buiten het ge wone programma, dat daardoor dit jaar twee tentoonstellingen instede van één omvat. In het begin Juni wordt ditmaal te Antwerpen wederom een tentoonstelling van .Kunst van Heden" geopend, waarbij door de leiders bij zondere aandacht is besteed aan de jonge ren. Zoo zal men er een fraaie groep werken kunnen bewonderen van den jongen schil der Marcel Stobbaerts. de kleinzoon van den grooten Jan Stobbaerts. Deze schilder, even in de dertig, heeft lang gezocht en zelfs zij die vertrouwen stelden in zijn talent en zijn persoonliikheid, begonnen te twijfelen of hij er ooit uit zou komen; tot hij vrijwel plotse ling in den aanvang van dit jaar. voor den dag kwam met een kleine, goed gekozen, ten toonstelling, welke na vele beloften eindelijk de zekerheid bracht en de bevestiging. Wij vinden op de afdeeling Moderne Kunst van de wereldtentoonstelling een van zijn aller fraaiste stukken: ..La Dame en Rouge"; van een subtiele en warme kleur en getuigend van een hooge eerbied voor het leven. Het is afkomstis uit de bekende collectie-Nükerk te Brussel. Wij kunnen met voldoening vast stellen dat „Kunst van Heden" te Antwerpen nog een verrassing zal brengen en wel: een NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De 158ste jaarvergadering van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt van 27—29 Juni a.s. te Groningen ge houden. ZIJN „AMSTELLAND" VERSTERKT SLUIZEN. Bij de herstelling van de Ipeslooter- en Die- m-erdammersluis nabij Muiden herstelling van het metselwerk heeft men een nieuwe werkwijze toegepast, waarmede men in Ne derland tot nu toe goede resultaten heeft be haald. Men heeft n.l. 250 gaten van 30 tot 150 c.M. diep in het metselwerk geboord en daar in onder 6 a 7 atmosfeer druk cement ge perst, tevens wordt het gewelf over de sluis- kolk voorzien van een laag spuitbeton ter dikte van 6 c.M. Deze wijze van werken, voor ons land toege past door den heer J. J. de Boer, te Heem stede, beteekent voor het desbetreffend hoog heemraadschap Amstelland een zeer groote besparing. Indien men volgens de oude me thode te werk was gegaan afdamming dan waren de totael kosten f 80.000 a f 100.000 geweest. Nu nog geen f 5000. Tevens blijft nu het oude cachet geheel gehandhaafd. Van dezelfde afmetingen als de „Maxim Gorki". MOSKOU. 20 Mei (Reuter) Naar Tass be richt heeft de Raad van Volkscomissarissen en het Centraal Comité, besloten een drietal nieuwe vliegtuigen te bouwen van het zelfde type en dezelfde afmetingen als de veron gelukte „Maxim Gorki". De drie toestellen zullen heeten „Wladimir Lenin", „Iossif Stalin" en „Maxim Gorki". MOSKOU, 20 Mei (Reuter) Tass deelt mede, dat de bladen een condolance-bericht op nemen. onderteekend door Stalin, Kalinin en Kolotof, waar zij hun diepe droefheid uit- spreke over de tragische dood van de kame raden, welke bij de ramp van de „Maxim Gorki" om het leven kwamen. Zij betuigen hun medeleven met de nage laten betrekkingen en vrienden. THANS 800 SLACHTOFFERS BIJ DE MIJNRAMP TE SJANTOENG. SJANGHAI, 21 Mei. Volgens de Sjoen Pao is het aantal om het leven gekomen mijn werkers te Tsjetsjoean tot 800 gestegen. Men acht het buitengesloten de in de on- dergeloopen mijnschacht achtergebleven mijnwerkers te redden, daar de reddingsman schappen niet kunnen doordingen tot de vooraan gelegen schachten, te meer daar de gangen zijn vernield en de pompen buiten be drijf moesten worden gesteld. Door de mijnramp zijn voorts 3000 mijn werkers werkloos geworden. XV. D). Een vreemde slang. Op een der Philip- pijnsche eilanden leeft een slang, die zelden langer wordt dan 1 M. en die, wanneer men hem oppakt, geheel verstijft. Alleen de kop beweegt zich dan. Men noemt die slang de wandelstokslang. ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC. „Ha!" zei de vogel, „ik heb een goed idêe! Wellicht heb jij wel eens van Oberon gehoord. Oberon is koning van de elfen en woont ver hier vandaan. Als ik hem zeg dat Thijsje IJs door Koning Winter werd gevangen, dan zal hij zeer zeker Thijsje willen bevrijden. Hij weet er wel iets op nu ga ik maar tot weerziens." De marter riep: „Een goede reis breng maar snel hulp voor het arme beertje!" omvangrijke en representatieve groep van den Luxemburgschen meester Joseph Kutter. Deze schilder, op het toppunt vair zijn kun nen. bevindt zich in een eigenaardige positie. Hij is in zijn land absoluut de eenige schilder van Europeesch formaat en op Europeesch peil. Rabinger. Schaack, Trémont, die zeker niet zonder eenig talent zijn. maken naast de geweldige kracht van Kutter den indruk van bescheiden provinciale teekenmeesters. In zijn eigen land. met een zoo beperkt pu bliek, ontbreekt hem expositiegelegenheid en op de groote internationale tentoonstellingen, vergeet men bijna altijd Luxemburg uit te noodigen. De Brusselsche wereldtentoonstel ling maakt hierop een uitzondering. De in richters van de afdeeling moderne kunst heb ben Luxemburg geinviteerd, uilsluitend om op die wijze zeker te zijn van Kutter's aan wezigheid. Hij hangt daar met zijn drie ka pitale doeken pijnlijk eenzaam tusschen al lerhande dilettantische huisvlijt/oefeningen in; maar vormt, met Permeke niettemin een clou der expositie. Door de dubbele aanwe zigheid van Joseph Kutter te Brussel en te Antwerpen, waar hij gelijkelijk opvalt door zijn sterke, oorspronkelijke persoonlijkheid en zijn gerijpt vakmeesterschap, is hij einde- Hik uit zijn isolement verlost. De tallooze kenners die thans in Brussel zijn en dezen zomer nog naar Brussel zullen komen weten nu meteen en voor goed welk een indruk wekkende en autonome macht hij in de Euro- peesche schilderkunst vertegenwoordigt. Ik gaf dit alles slechts even aan om te be wijzen. welk een gunstige invloed „Kunst van Heden" steeds heeft uitgeoefend en nog uit oefent. Alles wat nieuw is en dc aandacht verdient, wordt door deze vereenlging be kend gemaakt. En als wij thans terugkeeren naar de retrospectieve in het Paleis van Schoone Kunsten, zien wij hoe in alle pe rioden de belangwekkende kunstenaars door het Antwerpsch genootschap zijn binnen gehaald. Ook onze Nederlandsche schilders hebben van oudsher op „Kunst van Heden" geëxpo seerd. Van Gogh, Breitner, Verster, Van Don gen, Suze BisschopRobertson, Bauer, Jan Sluyters, e.a. Wanneer men de volledige lijst consulteert, valt het ons op dat Isaac Israels daarop ontbreekt. Ook toonde het genoot schap te weinig belangstelling voor de jon geren. Matthieu Wiegman. Charley Toorop, Herman Kruyder. Jan van Herwynen hadden reeds lang uitgenoodigd moeten worden; om van de belangrijke groep der nieuwe Neder landsche beeldhouwers te zwijgen. Op de retrospectieve vindt men, voor zoover het de Nederlandsche afdeeling betreft (met veel smaak bijeengebracht door dr. G. Knut tel, ambtenaar aan het 's-Gravenhaagsche Gemeentemuseum) eenige Van Gogh's, die we door de reproductie goed, tè goed ken nen. De „Zonnebloemen" bijvoorbeeld en het „Blauwe Zelfportret" Ik verkies de veel vroe gere, Aardappeleters" in hun primitieve sa mengebalde kracht. Verder zijn er twee de licate en blanke Bauers, een Vrouwenportret van Jan Sluyters, dat we niet tot zijn beste werk kunnen rekenen en hem slechts ge deeltelijk vertegenwoordigt. De twee groote doeken echter van Suze Bisschop-Robertson geven ons wel heel sterk den indi'uk, dat deze kunstenares op dit oogenblik in haar eigen land niet de plaats heeft, welke haar uit hoofde van haar stoer en oorspronkelijk ta lent toekomt. Het valt. ons .op dat, dit werk in den loop der tijden weinig of niets van zijn beteekenis heeft ingeboet; net is nog levend en frisch als ware het gisteren vervaardigd. Ik heb de overtuiging, dat een met zorg en ken nis van zaken bijeengebrachte eere-keuze- tentoonstelling van Suze Robertson een blijde ontdekking zou kunnen worden voor de jon geren, die tegenwoordig liever vergeten dan leeren. Met zulke tentoonstellingen moet men echter oppassen voor wat den vijand van iederen kunstenaar is: het te-véél. Ik heb in den loop der jaren vele van zulke exposities gezien en vrijwel altijd misten ze haar doel, doordat de aandacht van de hoogtepunten door te veel zwakheden werd afgeleid. Een ty pisch voorbeeld hiervan vormde de retrospec tieve van Breitner eenige jaren geleden te Brussel gehouden. De inrichters waren uitge gaan van de overweging dat Breitner in Bel gië onvoldoende bekend was. Volkomen juist, zooals ook volkomen juist was, dat hierin ver betering gebracht moest worden. Wanneer zij behalve hun goeden wil, ook smaak en cri- tisch vernuft bezeten hadden, zouden ze Breitner's nagedachtenis gediend hebben. Thans hebben zij zijn roem eerder aangetast dan versterkt. Wat wij hier hadden moeten hebben was een strenge selectie van een veertig, op zijn allerhoogst vijftig, hoofdwer ken, na keuring en herkeuring, met zorg en aandacht bijeengebracht. In plaats daarvan kregen wij zalen vol. En daar Breitner een on gelijk meester was, zagen wij onver mijd elij- kerwijs naast het goede het minder goede en zelfs het niet-goede. Hier zijn slechts een paar Breitners opgehangen, maar deze zijn zóó superieur, dat alle kenners er in verruk king voor blijven stilstaan. Er is in het bij zonder een naakt, zóó bloeiend leven en daar bij zoo juichend geschilderd, dat het vrijwel al het aanwezige hier overstemt. Deze paar magistrale doeken op „Kunst van Heden" hebben méér tot Breitner's roem in België bij gedragen dan de geheele Breitner-tentoon- stelling. Werkelijk, men kan de beteekenis van een tegelijk critische en liefdevolle selectie niet hoog genoeg aanslaan. Feitelijk zou men ook Jacob Smits en Wil lem Paerels tot de Hollandsche afdeeling moe ten rekenen. Het zijn beiden naar afkomst en geboorte, maar ook in hun wezen en hun werk, Hollanders. Het feit. dat zij zich op la- teren leeftijd hebben laten naturaliseeren, heeft natuurlijk geen enkelen invloed gehad op het karakter van hun productie. Jacob Smits heeft hier enkele van zijn innige en mysterieuze landschappen met maan of met sneeuw. Met hem is het zóó. dat zijn werk óf heel goed, óf volkmen mislukt is, een tusschenweg blijkt niet mogelijk te zijn. Want als het hem niet lukt om zijn innelijke droom ook voor ons tot een werkelijkheid te maken, vervalt hij in een kinderlijke sentimentaliteit waar we geen oogenblik dupe van worden. Willem Pae rels die altijd een mannelijk, door en door rechtschapen, opgewekt schilder was, heeft in den laatsten tijd een merkbare verandering ondergaan. Hij zoekt het meer in subtilitei ten, in de teederste en de verborgenste nuan ces ven kleur en licht, waarmede dan een ver innerlijking van het gevoel gepaard gaat. Zoo maakte hij in den laatsten tijd een serie zee gezichten, waarvan hier twee prachtige sta len aanwezig zijn, gebouwd op een spel van roze. grijs en blauw; teeder en zinrijk als al leen een volmaakt meester kan verwezenlij ken. Nederland, slechts een klein deel van deze tentoonstelling uitmakend, toont hier de blij vende waarde van zijn schilderkunst op over tuigende wijze. In een volgend artikel vat ik mijn indrukken van de Belgische schilder kunst van nü samen. JAN GRESHQFE,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3