KARTEL WET IN DE BRANDING BLACKBOy DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. Examenvrees? PRUIMTABAK EERSTE KAMER LVoor- en tegenstanders van de wet inzake de ondernemersovereenkomsten. v. d. Bergh, 's-Gravenhage Woensdag Nadat de voorzitter Dinsdagavond Mr. Smeenge had herdacht, begon vandaag het werk. Alle agendapunten, ook de wijziging der kieswet, werden stilzwijgend aange nomen.. De senatoriale tongen kwamen pas los hij de behandeling van het ontwerp inzake het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten. Dr. Wibaut (s d.) zou lang van stof zijn. want dit on derwerp ging hem reeds zeer vele jaren bij zonder ter harte. Slechts zij aan gestipt, dat hij van het verbond van Nederland- sche werkgevers een brief had gekregen, waarin op zijn vraag omtrent het aantal hier te lande bestaande kartels, het antwoord luidde, dat die gege vens in het algemeen niet voor publicatie geschikt zijn! "Het wezen van een kartel is aldus deze afgevaardigde het behalen van een zoo groot mogelijke en zoo regelmatig moge lijke winst. De Regeering tracht de quadratuur van den cirkel op te lossen, als zij meent door haar voorstel kartelvorming te kunnen be vorderen in 't belang der ondernemers én tevens de belangen der consumenten te kun nen dienen. Citroenen zijn nu eenmaal zuur en niet zoet. Kartels dienen voor onderne merswinst, niet voor behartiging van het be lang der verbruikers. De verbindend verkla ring heeft ten doel de concurrentie uit te schakelen, terwijl de mogelijkheid van on verbindend verklaring wegens strijd met het algemeen belang een illusie is. Na in herinnering gebracht te hebben hoe ter. Geneefsche economische conferentie van 1923 op publicatie internationale samenwer king en toezicht op karteJgebied was aange drongen, gaf spr. te kennen dat z i. de Me morie van Antwoord een veel te idealistische voorstelling van zaken bevatte omtrent de plaats door de ondernemers in het produc tie-stelsel ingenomen. In dezen tijd is meer dan ooit noodig als men over ordening spreekt, te weten waar die ordening heen zal gaan en ook in dat op zicht had Dr. Wibaut ki"itiek op de M. v. A., welk stuk hij nog nader op eenige punten onder handen nam. Eindelijk was hij uitgepraat en kon de heer v. d. Bergh (lib.) verklaren in het verleden t.a.v. hier te lande bestaande verhoudingen tusschen onder nemers onder ling geen enkel misbruik te heb ben bespeurd, dat een wettelijk in grijpen als thans wordt voorge steld, zou kunnen rechtvaardigen. Wetgeving als deze was in elk geval in normale tijden ten onzent overbodig. En hebben zich de toestanden in de crisis dusdanig gewijzigd, dat er zich nu leemten in de wetgeving openbaren, waarin voorzie ning noodig ware? Maar dan ook alleen in den vorm van een crisiswet. dus met een uit sluitend tijdelijk karakter. Mede op deze vraag moest volgens den liberalen woordvoerder het antwoord negatief luiden. Minister Steenberghe echter denkt er an ders over en durft wel in te grijpen in de ver houdingen tusschen pai-iiculieren. Spr. be treurde dit en wees dit ontwerp vierkant af. Samenwerking door onderling overleg is thans o zoo gemakkelijk te bereiken. Daarop diende deze Minister zich toe te leggen. Aldus de heer v. d. Bergh, die zich echter door Excellentie Steenberghe hoorde toevoegen, dat de onder nemers, als ze door de Regeering tot overleg worden uitgenoodigd, niet eens komen op dagen. Na den liberalen senator verlustigde zich Prof. v. Embden (v.d.) eerst in eenige theore- tisch-economische boks-ronden mét Dr. Wi baut om vervolgens te betoogen, dat juist in dezen tijd overleg tusschen de ondernemers geboden is. ook over den prijs. In tegenstelling- met den s.d. spreker kende de v.d. afgevaar digde wèl beteekenis aan de onverbindend- verklaring toe. Als waar is wat de heer v. d. i Bergh beweerde, dat er eigenlijk in dezen tijd geen ondernemers meer zijn, die zich aan sa menwerking willen onttrekken, dan valt zeker tegen dit wetsvoorstel niets aan te voeren. Ook zonder deze wet is er toch kartelvorming. Maar dan op vaak minder verkwikkelijke wijze, nl. met behulp van verre van fraaie dwangmiddelen. Vergeleken nu met kartel vorming in het wild, is de wettelijke regeling- een belangrijke stap vooruit. Overdreven som ber bezien de tegenstanders van dit ontwerp de daarvan te verwachten nadeelige gevolgen voor het persoonlijk initiatief. Intusschen zij de Regeering sober met het toestaan van prijs-afspraken, al behoeft zij dit op het ge bied van den export niet zoo schaarsch te doen. Met instemming begroette spr. 's Ministers opvatting dat sluiting van het bedrijf evenmin doel van de kartels mag zijn als in het leven houden van zwakke niet levensvatbare ondernemingen. Ook in andere opzichten achtte hij waakzaamheid tegen be vordering van bepaalde privaat-belangen boven het algemeen sociaal belang geboden. Mr. Knottenbelt (lib.) zette hierna uiteen, dat hij dit wetsontwerp in strijd achtte met de grondslagen van ons verbintenissenrecht; er zitten ongekende revolutionaire elementen in. Het is een zeer belangrijke wijziging in een eeuwen-oud recht, zonder dat de noodzaak van het voorstel zelfs maar is aangetoond. De deur voor willekeur wordt door deze regeling ge opend. Al is het ontwerp niet ongrondwettig, onaanvaardbaar is, dat aan de uitvoerende macht zoo gewichtige beslissingen t.a.v. het bedrijfsleven worden overgelaten. Na dezen tegenstander kwam de voorstan der de Bruyn (R.K.) aan het woord, die in dit voorstel zag „een ordening opgebloeid in vrij heid" en die verder in den breede principieele uiteenzettingen over de verhouding tusschen ondernemer, onderneming', mensch en maat schappij enz ten beste gaf. Hierbij betoogde hij, dat de ondernemer z.i. allesbehalve een Prof. Kranenburg 'sociaal „Übermensch" is, doch eer in de so ciaal-economische onderwereld thuis hoort. Eenmaal wet geworden zal dat ontwerp na tuurlijk de economische moeilijkheden nog niet kunnen oplossen, maar zelfs los van de crisis ware een dergelijke regeling reeds ge- wenscht. Dit wetsontwerp biedt de mogelijkheid, dat er een redelijke prijs voor goederen en diensten wordt vastgesteld en het biedt perspectief voor een passende blijvende ordening van ons sociale leven. Mr. Pollema (c. h.), die vandaag de hekken sluiter was, gaf te kennen dat er hier grooter belang op het spel staat dan men zoo denken zou. Zoowel de staatkundige als de economi sche traditie als het contractenrecht worden door deze regeling in het hart getroffen. Dit wetsontwerp staat volstrekt buiten het c.h. beginsel als zoodanig. Dit wetsontwerp strijdt allereerst met de staatkundige orde van zaken en zulks is te wijten aan den vorm, waarin het voorstel door Minister Steenberghe is gegoten. Oor spronkelijk was het er alleen op gericht ge weest enkelen bedrijven hulp te verleenen om ze over de tegenwoordige crisis-moeilijkheden heen ie helpen. Dat was geschied toen de Pre mier ad interim aan het hoofd van Economi sche Zaken stond. Doch later, toen Mr. Steen berghe deze portefeuille had aanvaard, kwa men er zeer belangrijke wijzigingen in het voorstel. Hierdoor werd het een ontwerp tot verandering van de economische structuur van ons productie-wezen en daartoe werd pas bij de M. v. A. overgegaan. Dus op 'n moment, waarop de Raad van State hierover niet meer advies had- uit te brengen. „Ik wil de Regee ring gaarne verstrekkende machtigingen ge ven als ze nauw verband houden met de crisis, maar niet voor structuurwijzigingen, wat im mers buiten het kader valt van hetgeen het kabinet-Colijn zich als taak heeft gesteld. Een tweede hoofdgrief van den heer Pollema tegen het ontwerp was. dat het ernstige in breuk maakt op het tot nu toe volgens hem terecht gehuldigde beginsel van het particu lier productie-wezen. „De particuliere onder nemer is de golfbreker voor de maatschappe lijke welvaart; zijn initiatief moet men zelfs in dezen tijd, zoo weinig mogelijk breidelen". Als laatste, niet het minst voorname, argu ment tegen de ontworpen regeling voerde de spreker aan, dat zij indruischt tegen het con tractenrecht, zooals dat sinds geslachten in ons wetboek is neergelegd. Tot nu toe strekte de onderlinge wils-overeenstemming partijen tot wet, doch hier krijgt men de tot dusverre in onze juridische structuur onbekende figuur, dat de wet de overeenkomst breekt en haar macht ook uitstrekt over wie niet bij die overeenkomst betrokken waren. Zeker, ook in 't arbeidsrecht bestaat er wel zoo iets, maar daar gaat het alleen om de vraag of men niet om der wille van de gemeenschap zekere uitwassen moet verzachten. Daar is zoo iets als een ethische achter grond van het contractenrecht, waarmee dit. wetsontwerp breekt. Ook vroeger beleefden we moeilijke tijden, doch steeds hield men vast aan het heilige beginsel van ons contractenrecht. Wordt dit ontwerp wel aangenomen dan zal men naast elkaar krijgen enkele bedrij ven die de vruchten van de Regeeringspoli- tiek zullen binnenhalen, maar daarnaast een groote klasse paupers voor wie het paradijs van het geordende bedrijf gesloten zal zijn. Aldus het slot dezer philippica, waarop mor gen de Minister van antwoord zal moeten dienen. E. v. R. NOODKREET DER MEUBELTRANSPORT- ONDERNEMERS. De Nationale Bond van Meubeltransport- ondernemers zendt ons een schrijven over den noodtoestand van de Meubelstransportbe drijven. Hierin wordt gezegd, dat men gemeend had op zeer spoedig ingrijpen der regeering te mogen vertrouwen teneinde deze bedrijven voor algeheelen ondergang te behoeden. Tot heden is men hierin echter bitter teleurgesteld De groote moeilijkheden acht de Bond een di rect gevolg van de ongunst der tijden, waar tegen de zakenlui schouder aan schouder maatregelen hebben te nemen. Ten aanzien van één feit echter wil men de hulp der regee ring inroepen; tegen de geweldige expansie in het aantal meubeltransportbedrijven, waar voor vele oorzaken zijn aan te wijzen, o.m. het afbetalingssysteem, dat het mogelijk maakt met een luttel bedrag een autota-pissière in bezit te krijgen. Om deze redenen hebben een aantal bona-fide bedrijven besloten de hulp der regeering in te roepen, teneinde een licen tiestelsel voor haar bedrijven ingevoerd te krijgen. Men is evenwel door de regeering te leurgesteld, welke door de per 1 Januari 1935 ingevoerde verkeersbelasting nog een extra- last op verhuistransportb-edrijven heeft gelegd, waardoor nu gemiddeld f 500 per autotapis sière per jaar moet worden betaald, tegen ge middeld f200 per jaar vóór 1 Januari 1935. De Bond vraagt de Regeering de reddende hand uit te steken, want als dit niet zeer spoedig geschiedt, dan liquideert het meubeltransport in ons land. Mijnwerkersbonden hebben bezwaar tegen regeerings- voorstel. Inzake het A. M. F. Woensdag vergaderden de gezamenlijke mijnwerkersbonden, ter vaststelling van het antwoord aan den Rijksbemiddelaar. In hun antwoord hebben zij hun waardee ring uitgesproken voor het besluit van de Regeering tot instelling van een onderzoek naar den algemeenen toestand van het mijn bedrijf, o.l.v. oud-minister Verschuur. Zij hebben er verder op gewezen, dat er bij hen overwegende bezwaren bestaan tegen de for muleering van de bevoegdheden van den re- geerings-commissaris in het Algemeen Mijn werkers Fonds, welke bezwaren zieh vooral richtten tegen het feit. dat er besluiten zul len kunnen worden genomen ook wanneer slechts één der direct-belanghebbende groe pen een wijziging wenscht en zonder dat de andex-e groep daartoe eenigerlei medewerking verleent. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Woensdagmiddag omstx-eeks één uur heeft een militair vliegtuig, de Z 16, afkomstig uit het vliegkamp De Kooi bij Den Helder, een noodlanding gemaakt wegens een motor defect op eexi terrein aan den Apeldooxmschex'. straatweg bij Arnhem. De beide inzittenden van het vliegtuig ble ven ongedeerd. Het vliegtuig, dat licht be schadigd is, zal ter plaatse worden gedemon- teex'd. Beerta krijgt weer een gemeenteraad. Regeering wil onder curateelestelling intrekken. Eexx wetsontwerp is thans ingediend om de wet, waarbij in het bestuur van Beerta werd voorzien, in te trekken. Minister De Wilde herinnert er in de Me morie van Toelichting aan, dat in de bedoelde wet werd bepaald, dat, zoodra het gevaar van verwaarloozing van het bestuxir van de huis houding van Beerta geacht kan worden niet laxxger aaxiwezig te zijn, aan de Staten-Gene- raal een voorstel van wet zou worden gedaan tot intrekking. De wetsvoordracht van thans beoogt, aan dit voorschrift te voldoen. Stellige waarborgen, dat de toestand te Beerta zal verbeteren, zijn nimmer te geven; wel echter mag redelijkerwijs wordexi aange nomen, dat de scherpe maatregel van correc tie invloed texx goede zal hebben op het beleid der plaatselijke bestuursorganen in de toe komst. Het is redelijk, dat het nieuw gevormd college op welks totstandkoming de correc tieve maatregel van invloed kan zijix geweest in de gelegenheid wordt gesteld, te toonen. dat het uit den loop van zakexx leering heeft geput. De nieuwe raad vindt bij zijn optreden geen anderen toestand, dan wanneer een nor male bestuursperiode ware voox-afge'gaan!v Geen sprake van, indien gij slechts Mijnhardt's Zenuw«able«ten gebruikt Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Vlieghavens worden beter beveiligd. Een vrije zóne van vijf kilometer. EEN BROCHURE VAN MR. H. P. MARCHANT Naar wij vernemen zal aan het einde van deze week een brochux*e verschijnen van Mr. H. P. Marchant, getiteld: „Tot Verweer". Geen hooge gebouxven enz. in tie omgeving. De wenschelijkheid doet zich gevoelen om in afwachting van een in voorbereiding zijnde algeheele hex-ziening van de Luchtvaartwet, een partieele wijziging aan de orde te stellen, opdat spoedig wijziging kan worden gebracht in de bepalingen rakende luchtvaart terreinen. Ten aanziexx van deze bepalingen, opgesteld in een tijd, waarin de oxxtwikkelixxg. welke de luchtvaart de laatste jaren heeft genomen, niet was te voorzien, zijn bezwaren aan het licht getreden, welker wegneming urgent is te achten. De mogelijkheden, welke het bestaande ar tikel 22 biedt voor het leggen van een bouw- verbod, zijn in de practijk te beperkt gebleken, zoodat het veilig gebruik van de belangrijkste luchthavens dreigt te worden belemmerd. De zónes, waarop eexx bouwverbod kan wor den gelegd, dienen belangrijk te wordexx uit gebreid exx in beginsel moet de mogelijkheid worden geopend tot een afstand van 5000 M. van de grenzen vaxi het luchtvaartterreixx de daarvoor ixi aanmerking komende terrein-ge deelten van hooge boixwwerken of beplantin gen vrij te houden. Bij eexx mistlanding met behulp van een radiobaken zal het vliegtuig immers reeds op evengenoemden afstand beginnen de koers- lijn van het radiobaken op geringere hoogte boven den grond en daaraan evenwijdig te volgen. De regeering ontveinst zich niet, dat de thans voorgestelde bevoegdheden van vèr- gaaxxde strekking zijn. Te allen overvloede wordt er in dit verband nog op gewezen, dat in de practijk steeds bij eexx bouwverbod over leg wordt gepleegd. OnmenscKelijk optreden. Boerenknecht na auto-ongeval door een boer op straat gezet. Men schrijft ons uit het Gooi: Een 26-jarige boex-enknecht, wiens ouders in Eemster (Dr.) wonen, trad j.l. Zaterdag bxj den veehouder J. PI. aan den rijksweg bij den Hakkelaar (gem. Muiden) ixi betrekking. Dien zelfden avond had de jongeman het ongeluk, bij het overstekexx van den weg, gegi-epexi te worden door een auto, waardoor hij achter over op het wegdek sloeg en de eerste oogen- blikken bewusteloos bleef ligeen. De automo bilist met wiens auto de aanrijding had plaats gehad, en Roode Kruis-soldaten, die hun post bij de Hakkelaar betrokken hadden._ verleen den de eerste huln. De val bleek vrij ernstig aangekomen te zijn. want de jongemarx had een bloeduitstorting in het achterhoofd, zijn ledematen deden hem hevig pijn en hij kon moeiliik ademiialen. Gelukkig was hij dicht bij zijn nieuw tehuis, waar hij zich te bed moest begeven. Den volgendexi ochtexid was hij niet in staat, te voldoen aan de ondracht van den boer, om het vee te gaan melken. Toen Maandagavond de toestand nog zoo was, dat de knecht met koorts te bed lag. deel de de boer hexn mede. dat hij hem niet langer in betrekkixig wenschte te houden. De knecht moest, ziek als hij was, het huis verlaten. De beklagenswaardige jongeman begaf zich daarop naar de Muider politie,.om lxulp. Deze zegde toe, te zullen trachten, voorloopig on derdak voor hem te krijgen. Inmiddels moest de kxxecht nog zijn goed bij den boer weghalen. In welk een toestand de jongemaix zich op dat oogenblik bevond, wordt duidelijk, als men weet. dat hij op zijn fiets anderhalf uur noodig heeft gehad, om vaxx Muiden xxaar de Hak kelaar te komexi (een afstaxxd van 20 minuten gaans) Dank zij de tusschenkomst van de politie, slaagde men er in, bij de familie de J. te Mui den den patiënt voorloopig logies te verschaf fen. Intusschexx wordt deze zaak verder door de politie onderzocht. Op het oogenblik dat de boerenknecht zich bij de politie vervoegde, had hij hevige koorts. ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. Te Tegelen is bij het plotseling oversteken van den weg een 14-jarige knaap door een auto gegrepen en tegen dexi grond geslingerd. De knaap liep daarbij eenige bloedende hoofdwonden op en moest in zeer zox-gwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Te- gelen worden overgebx*acht waar hij is overle den. Het ongeluk geschiedde, doordat de jongen die zich door een vrachtauto had laten voort trekken plotseling van daax*achter te voor schijn kwam waardoor de bestuurder van de aanrijdende auto hem niet had gezien. Dezen treft dan ook geen schuld MISDAAD OF MISDADIGE ONVOORZICH TIGHEID? SOERABAJA, 22 Mei (Aneta). De Raad van Justitie ving heden de behandeling aan van de zaak tegen A. Machille (vroeger ge- heeten Macaré), die beschuldigd is van een Javaaxisch jongetje met opzet spiritus over schouders en hals te hebben uitgegoten en daarna in" brand 'te, 'hebben gestoken.. Beklaagde ontkent opzet, doch erkent on voorzichtig geweest te zijn. Beklaagde beweer de dat hij een brandende sigaretten-aanste ker in de haxxd had en om het kind te plagexi spiritus over dèn kxxaap uitwierp welke op onverklaarbare wijze vlam vatte. Beklaagde behandelde de wonden met hikt. Gebr. Gerzon's Mode magazijnen. In het verslag van Gebr. Gerzon's Mode magazijnen woi'dt o.m. het volgende medege deeld: De in 1934 verki-egen x-esultaten zijn niet bevredigend te achten. De in het vorig verslag geuite verwachting, dat de bedrijfs resultaten meer en meer van het achteruit gaan van de koopkracht een ongunstigen in vloed zouden ondervinden, zagen wij helaas bewaarheid. Optimistische 'toekomstklanken dienaangaande kan men niet doen hooren. Ook ons bedrijf is hiervoor afhankelijk van de resultaten van het geheele bedrijfsleven hier te lande en in Indië. Een modebedrijf als het onze ondervindt uitex-aard eveneens groote moeilijkheden bij de voorziening van goederen door de invoerrestrictie. Een herstel van het vrije handelsverkeer, wanneer mo gelijk. achten wij dan ook uiterst gewenscht. Wij hebben in 1934 ons onkostenbudget aan merkelijk verlaagd, ook in het loopende jaar zullen wij trachten zooevel mogelijk maatre gelen in dien zin te treffen. Er is een netto winst gemaakt van f 194.445. Van deze-som komt aan de houdeixs van pre- fex-ente aandeelen f 120.COO. Aan de gewone aandeelhoudei-s komt f 74 445. Op de prefe rente aandeelen kan worden uitgekeei-d een dividend van 5 1/2 (5.7) pet., op de gewone aandeelen van 4 (8) pet. De balans vex-meldt als activa: vaste goe deren f 3.612.923 (f 3.256.000)winkelinrich tingen f 1.244.076 (f 1.049.075), goed, f 1.584.491 (f 2.201.965), debiteuren f 711 250 (f740.104) effecten f337.040 (642.585), kas en kassiers f993.261 (f 1.255.001). Als passiva o.m.: aandeelen kanitaoi f4,000.000 (onv.). reservefonds f 1.260.935 (f 1.251236). pensioen- en ziekenf. f268.650 (f286.048). hypotheken f 1.270.000 (onv.). c.i-editeuren f 647.654 (f 1.140.313), gedepo neerde gelden f 801.033 (f840.478), winst f 194.445 (f337.000). De winst- en verliesrekening staat debet voor: algemeene onkosten f4.000.566 (f4.313.602), afschrijving op vaste goederen enz. f70.430 (f226.178), winst f 194.445 (f337.000), en credit voor: goederenwinst in terest enz. f4.265.442 (f4.896.780). DO ND EED'AG 23 MEI 1935 Wordt vervolgd Man! Het is zoo taai, zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fijn* Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje, Maar bedenk: 't moet BLACK-BOY zijn, GESAUSDE ZWARE M50 (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT, RECHTERLIJKE MACHT De rechtbank te Den Haag heeft ter vervul ling van de vacatux-e vaxi kantoxirechter al daar opgemaakt de volgende alfabetische lijst van aanbeveling: nxr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, x-eohter-plaatsvervanger te Den Haag; mr. dr. A. Foxxteixx, kaxxtonrechter te Amster dam exi mr. J. F. Hymans, advocaat en procu reur te Den Haag. PRINSES JULIANA AANVAARDT BESCHERMVROUWSCHAP. Naar wij vernemen heeft Prixises Juliana het Beschermvrouwschap aanvaard van de Nederlandsche Vereeniging texi behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit „Hospitaal Kerkschip". AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 24 MEI Bioscoop de Pont: „Abschiedswalzer" eij „Gevaarlijk Spel". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. He den: DONDERDAG MEI Luxor Sound Theater: Geprolongeerd: Het Jolige Weeuwtje. 7 uur en daarna doorloopen- de voorstelling tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Op stap". Met Ne- dex-landsche artisten. Op het tooneel Beuker en Denys. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Crime without pas sion" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Asfaltlelie". Op het tooneel Gills Pack, excentrique francais, 7 en 9.15 uui\ VRIJDAG 24 MEI Bioscopen, nieuw programma. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 23 Mei: Het volgende adres aan dexx Gemeente raad ligt ter teekenixxg bij den heer W. Klippers, boekhandelaar, Jansstraat, alhier De ondergeteekenden, belangstellen den in en belanghebbenden bij den bloei van deze gemeente, zijn van meenmg, dat daartoe op de eerste plaats behoort een hoogst zuinig beheer van de ge- meentefinanciën. Zij hebben de innige overtuiging, dat het verleenen van sub sidie aan schouwburgen en andere inrichtingen van publieke vermakelijk- mag worden beschouwd en dat een heid, niet als een zuinigheidsmaatregel dergelijk subsidie niet behoox-t te ge schieden uit de kas der gemeente, aan gezien zulk een bijstand een privilegie zou zijn voor enkelen, ten koste van velen. Zij nemen daarom de vrijheid, den Raad dezer gemeente met verschul- digden eex'bied, maar tevens met hoogst bescheiden aandrang, te verzoeken, de door het hier bestaande schouwburg comité of door andere personen, ge vraagde of nog te vragen subsidie, onder welken vorm ook. niet te vexdeenen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2