HET NIEUWE AVONDBLAD Domineeren. Veranderingen in het Britsche Kabinet. i2Qe JAARGANG No. f71 VRIJDAG 24 MEI 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hétzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. Aan ons Voetbal-Publiek. Het Engelsche voetbal-gezelschap is ver trokken. Het heeft hier niet alleen gevoet bald, maar ook de Flora bezocht en de Amsterdamsche haven, en den Davis Cup wedstrijd in Den Plaag (waar het onze tennissers niet met 01, maar met 05 zag verliezen van Japan). Het heeft ook nog Volendam en Marken bezocht, om de En gelsche tradltioneele denkbeelden over ons land een beetje vast te houden. Er zijn ver scheidene diners geweest, en de Engelschen hebben Karei Lotsy een zilveren sigaretten doos en een reisnécessaire cadeau gedaan omdat hij zoo goed voor hen gezorgd had. Verder hebben ze een reeks complimenten geuit omtrent ons faire spel. en ook om trent u, Publiek. Hun leider, Wreford Brown, heeft in zijn laatste tafelrede op onzen bo dem verklaard „dat het Nederlandsche pu bliek zijn weerga niet kent in objectiviteit". Ook heeft hij verzocht om „door de Neder landsche pers dank te betuigen aan het Nederlandsche publiek voor de bijzonder sympathieke houding". Hierbij voldoe ook ik aan dit verzoek. Ik feliciteer u met de pluim, Nederlandsch Voetbal-Publiek. Het is u niet vaak over komen dat zulk een lofspraak u gewerd, en dan nog wel van zulk een zijde.... van het land namelijk, waarin de wieg van den voet bal staat, dat bal staat, dat de bakermat van het nobele spel is.... en hoe noemen ze dat nog meer in het cliché-archief van de sportbladen. Voorwaar, ik wensch u geluk. Het is een soort sportiviteits-kampioenschap, dat u ho noris causa namens de Football Association is uitgereikt. Maar laten wij het er nu nog eens even onder ons over hebben. De Engelschen zijn weg, ze kennen bovendien geen woord Ne derlandsch, dus we kunnen er veilig even over praten.. Laten we nou wêl wezen. Allemaal hebben we gedacht, dat we dit partijtje voetbal dik verliezen zouden. We hebben het maar met 0-1 verloren, en dat is ons geweldig meege vallen. U vooral, o Voetbal-Publiek. Gij waart tegenover de Engelschen heel anders gestemd dan gij zoo vaak jegens de Belgen, de Zwit sers, de Franschen enz. gestemd zijt geweest. Als die kwamen dacht gij altijd dat wij winnen zouden. En als dat niet lukte, o Voetbal- Publiek, pi als het ook maar dreigde niet te lukken als we bv. tegen één van die tegen partijen met één of twee goals achter ston den hoe reageerdet gij dan? Was dat ook zoo bar sympathiek? Zelfs als wij wonnen was het dan immer zoo fraai? Herinnert gij u de kreten „Tien, tien, tien!" die gij meendet te moeten uiten toen wij indertijd eens een stuk vóór stonden tegen de Belgen en met 9—3 wonnen? Ik weet wel dat gij u niet allen op dezelfde wijze pleegt te gedragen lang niet maar het gaat nu om het collectieve effect. En als gij, Voetbal-Publiek, de hand nu eens in eigen boezem steekt en u tot peinzen zet, zijt gij dan wel zoo overtuigd dit kampioenschap ver diend te hebben? Herinner ik mij niet van den laatsten NederlandBelgië-wedstrijd de Amsterdamsche dame-in-bontmantel vlak achter mij, die den scheidsrechter Fogg (ook een Engelschman) bij veelvuldige herhaling tot kampioen-prul benoemde, en zich over de Belgen uitliet in termen, die ik hier niet her halen zal? Herinner ik mij niet den Rotterdamschen heer, die het advies „Trap ze aan mootjes, Puck" tot zijn leidmotief gekozen had? Zijn er in uw midden niet tal van dames en heeren, van wie ik mij dergelijke uitlatingen herinner, en nog veel meer anderen die iedere goal van de tegenpartij met „ofseid" veroordeelden en iederen duw van de tegenpartij, zelfs den mildsten en zuiversten, met een woedend ge fluit op hun vingertoppen begeleidden? Het is, o Voetbal-Publiek, niet al-tijd zoo erg best. En als gij tot collectieven zelfinkeer komt (hetgeen een moeilijke zaak is als gij niet alleen bijeen zijt) dan zult gij toch moeten erkennen dat de term „het Nederlandsche publiek dat zijn weerga niet kent in objecti viteit" wel een beetje kras is tegenover de andere publieken. Niet dat die beter zijn dan gij. Ik heb vele malen het Engelsche, het Fransche het Belgi sche en ook nog wel andere Publieken in actie gezien en gehoord. Wat het Italiaansche be treft: dat stelt men achter tralies op. Ik geloof op grond van mijn ervaringen niet, dat de andere Publieken beter zijn dan gij. Eenmaal door de bruine-1 eer-psychose bevangen, gelij ken alle volksmassaas erg op elkaar. Dus geloof ik dat gij voor niemand opzij hoeft te gaan. Maar met uw kampioenschap- in-sportiviteit is een andere zaak. Gij hebt het nu te pakken, uit handen van meneer Wreford Brown-zèlf, van de Football Asso- ciation-zelf, uit het Land-van-de-Wieg-zelf. Laten we onder ons erkennen, in de u zoo wel bekende elegante voetbaltermen, dat gij met het behalen van deze zege lichtelijk „ge zwijnd" hebt. Maar gij hebt de glorie nu. Gij, Nederlandsch Voetbal-Publiek, zijt geadeld! Bedenk dat adel verplichtingen oplegt. Als de Engelschen de volgende maal komen, zult gij meenen een kans op de overwinning te hebben. Dat kon dan wel eens tegenvallen. Hoe zult gij u dan gedragen?o edel Ne derlandsch Voetbal-Publiek? Dan moet gij uw kampioenschap zien te behouden! En als de Belgen komen, en de Zwitsers, en de Fran schendan ook! Want gij kent immers uw Weerga niet in objectiviteit? Nu dan: ik wensch u nogmaals geluk met de hooge onderscheiding. En ik wensch u sterkteom haar te behouden! R. P. IJMUIDEN De komende verkiezing voor den gemeenteraad. Afdeeling IJmuiden der C. P. II. wil samen werken met de S. D. A. P. De aanvoeren waren aanzienlijk minder dan de vorige week, doordat tientallen trawlers uit de vaart zijn genomen om te worden nage zien. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van de Communistische Partij Holland heeft zich schriftelijk gewend tot de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. met het voorstel, de komende verkiezingsactie „in het teeken te zetten van eensgezin den strijd tegen de aanpassingspo litiek van de huidige regeering, tegen het drei- ende oorlogsgevaar en tegen het Mussert- Fascisme". In den brief wordt verwezen naar het één heidsfront in Frankrijk, „waar liet fascisme geen kans van slagen heeft" en naar de suc cessen voor beide partijen bij de laatste ver kiezingen, SPEELTUINVEREENIGING „DE MOERBERG" Het bestuur van de Speeltuinver. „De Moer- berg" is thans als volgt samengesteld: K. Broekhuizen, voorzitter, N. van Vliet, 2e voor zitter, A. Bakker, secretaris, De Bakker 2e se cretaris, mevr. Iskes, penningmeester, Goris 2e penningmeester, mevr. Krab en mevr. v. d. Linden, commissie van toezicht. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL Geslaagd voor stuurman kleine vaart: de heer H. W. J. de Vries; voor radio-telefonist: de heeren G. van Gelder en C. van Es; voor het diploma Boeten en Schiemannen: de hee ren M. Plakker, G. Verschuren, G. van der Wiele, E. Weinberg en A. H. Keur; voor Mo tordrijver voor de zeevisohvaart, de heer P, Woord; voor Motordrijver ter koopvaardij: de heeren G. A. van Willigen, A. van den Breek, J. J. de Pee, C. G. Smit en S. Wildeboer. BURGEMEESTER KWINT BEZOEKT DE VISSCHERIJSCHOOL. Burgemeester Kwint bracht gisteren een be zoek aan de Gem. Visvscherijschool. De burge meester nam met belangstelling kennis van de verschillende in de school aanwezige hulpmid delen. welke bij het onderwerp worden gebe zigd en woonde voorts een deel van de exa mens bij die juist werden afgenomen. DEBAT TUSSSCHEN N. S. B. EN A. R.? De Anti. Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft het volgende schrijven ver zonden aan den Kring IJmuiden der N. S. B. „Tot onze verwondering hebben wij Uwer zijds nog steeds geen definitief antwoord ont vangen op onze uitnoodiging, gedaan den 29en Maart 1935, inzake het organiseeren van een deb at vergadering'. In Uw schrijven van 2 April 1.1. heeft U opge merkt dat in elk geval eerst de verkiezingen achter den rug moesten zijn, en ten tweede dat U overleg moest plegen met den Alge meen Propagandaleider in Hilversum, over het al of niet aanvaarden van onze uitdaging. De verkiezingen zijn thans al 5 weken voor bij, een tijdsruimte die onzes inziens wel ruim genoeg geweest is om een antwoord samen te stellen. Bij dezen dringen wij dus nadrukkelijk aan op antwoord Uwerzijds en zouden het op prijs stellen indien we dit voor 31 Mei a.s. mochten ontvangen." Visscherijnieuws in een notedop. De vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 611 Mei werd in Altona door 9 trawlers in totaal971.500 pond versche zee- visch aangevoerd, waarvan 5 trawlers met 255.600 pond van de Noordzee en 4 trawlers met 715.900 pond van IJsland. In Cuxhaven werd door 45 trawlers aange voerd 1.479.789 p., waarvan 271.712 p. van de Noordzee en 1.161.230 p. van IJsland. In Weser- münde bedroeg de aanvoer 4.218.600 p., afkom stig van 29 trawlers, waarvan 3.940.300 p. van 23 IJslanders en 278.300 p. van Noordzee- booten. De gemiddelde aanvoer bedroeg bij de IJslanders 1713 centenaars en bij de Noord- zeebooten 464 centenaars. VELSEN Een centrale werkplaats voor jeugdig-e werkloozen. Omtrent het plan inzake het van gemeente wege stichten van een inrichting, waar jeug dig werkloozen in de gelegenheid worden ge steld, practisch werkzaam te kunnen zijn in het door hen geleerde vak, deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede: Sinds begin Maart 1932 bestaat er in het ge bouw van de vroegere school B aan de Botha- straat te IJmuiden gelegenheid voor werk loozen om zich in verschillende vakken verder te bekwamen. Deze „ontwikkelingscursussen voor werkloozen" werden in den aanvang zeer goed bezocht, doch vertoonen hoe langer hoe meer een achteruitgang, die vree-zen doet, dat het theoretisch onderwijs geheel zal moeten worden opgeheven. Dit verschijnsel doet zich in verschillende gemeenten voor en is de oor zaak geworden van het zoeken naar een wijze van werken, die meer op de praktijk is gericht. In vele gemeenten bestaat dan ook sinds kor- teren of langeren tijd een z.g. „Centrale Werkplaats", waar jeugdige werkloozen tot op 25 jarigen leeftijd praktisch werkzaam kunnen zijn in het hun aangeleerde vak. Dat een der gelijke wijze van handelen in het belang is van de werkloozen moge blijken uit dit voor beeld van een gemeente, waar dagelijks pl.m. 200 deelnemers praktisch bezig zijn en waar reeds in één jaar tijd 155 personen in een vasten werkkring in diverse beroepen werden geplaatst en 45 in een tijdelijke betrekking. Teneinde ook in deze gemeente een derge lijke gelegenheid te scheppen voor de jeug dige werkloozen hebben B. en W. zich met plannen gewend tot den Minister van Sociale Zaken, die de toezegging deed, een Rijkssub sidie in de kosten te verleenen, berekend naar hetzelfde percentage, als waarnaar de ge meente, overeenkomstig de bepalingen der wet op het werkloosheidssubsidiefonds, subsidie zal ontvangen in de kosten van werkverschaf fing en steun verleening. Deze kosten hebben B. en W„ blijkens een bij de stukken gevoegde begrooting, voor 1935 geraamd op f 12.000, ter wijl blijkens de begrooting der gemeente voor 1935 het subsidie bovenbedoeld is geraamd op 84,2 pet. en als extra-bijdrage 14,8 pet. Gedeputeerde Staten kunnen zich met een en ander vereenigen. B. en W. stéllen den Raad voor, het op de begrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag van f 5000 te verhoogen tot f 12.000 en hen te machtigen met de directie der N.V. Zeevis- scherij Mij. „Alcmaria" te IJmuiden een huur overeenkomst aan te gaan om de „Centrale Werkplaats" in het haar in eigendom toebe- hoorende perceel Industriestraat no. 45 aldaar te vestigen, onder bepaling, dat de huur niet meer zal bedragen dan f 90 per maand met inbegrip van het gebruik van machines, werk tuigen en gereedschappen en dat in het ge bruik mede is begrepen het aanbrengen van veranderingen en wijzigingen, zooals deze door B. en W. voor het beoogde doel noodig worden geacht en voorts onder de door hen te stellen voorwaarden. BEGROOTINGEN GOEDGEKEURD Naar wij vernemen zijn de begrootingen der gemeente voor de jaren 1933 en 1934 eindelijk door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. NUMMERING DER CANDIDATENLIJSTEN. De nummering der candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zal plaats vin den a.s. Dinsdagmiddag 2 uur. ONTHEFFING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders hebben voor Maandag 27 Mei a.s. algemesne ontheffing verleend van de bepaling, opgenomen in art-. 1 der verordening op de Winkelsluiting waarbij het verboden is een kapperswinkel voor het verrichten van kappers- of barbierswerkzaam heden voor het publiek geopend te hebben na des namiddags 1 uur. OORLOGSBODEMS GEPASSEERD. Gisteren passeerden door de sluizen vijf Britsche mijnenvegers voor het brengen van een vijfdaagsch bezoek aan de hoofdstad. EEN GEANIMEERDE HUWELIJKSMARKT. De huwelijksmarkt bereikte gisteren een record-omzet. Niet minder dan twintig paar tjes werden in den echt verbonden. Alle paartjes werden door den ambtenaar den heer C. J. van Oost in den echt ver bonden. IIET NIEUWE PROGRAMMA VAN DE PONT. „Abschiedswalzer" de eerste hoofdfilm van het nieuwe programma van De Pont ver filmt een episode uit het leven van den groo- ten Poolschen componist Chopin. Het is een film met muzikale kwaliteiten van den eer sten rang. zoodat vooral muziekliefhebbers de film moeten gaan zien en hooren. De korte inhoud is als volgt: De warme zon van een schoonen voorjaars dag straalt over de groenbemoste torens van de eeuwenoude stad Warschau. Uit de open vensters van een eenvoudig huis stijgen de klanken op van een vurige wals. die de harts tochtelijke verliefdheid en de toekomstige roem verkonden van den jongen Poolschen componist Friedrich Chopin. Vandaag kan zijn leeraar, de goede oude professor Eisner hem niet boeien met zijn droge theorieën over de leer der contrapunt. Volgens zelfge stelde wetten, die nieuw, zelfs revolutionnair zijn. heeft hij zoojuist een compositie vol tooid. Hij haast zich om dit werk als ver jaarsgeschenk naar de uitverkorene zijns har ten, Constantia Gladkowska, te brengen. De beide jonge menschen voelen, dat zij voor elkander bestemd zijn, doch de moeder heeft anders beschikt. Zij heeft haar oog laten val len op den rijken Grabowski. Professor Eisner heeft goede tijding uit Weenen ontvangen. Het groote plan om zijn leerling in Weenen te laten debuteeren, is gunstig ontvangen. Maar hoe de verliefde Chopin uit Warschau weg te lokken? Twee studenten, twee vrienden van Chopin, bren gen uitkomst. Donkere wolken hebben zich over Polen samengepakt. Het volk duldt niet langer meer de Russische slavernij. Binnen enkele dagen zullen de vlammen der revolu tie hoog oplaaien. Chopin behoort tot de re volutionnairen. doch zijn vrienden willen zijn leven niet in de waagschaal stellen. Niet met een wapen in de hand zal Chopin voor zijn vaderland moeten strijden, doch met zijn kunst. Als componist kan hij in het buiten land meer en beter voor zijn vaderland pro paganda maken, dan door zijn leven daar voor op te offeren. Eén is er maar. die hem uit Warschau krijgen kan: Constantia. Tijdens een tuinfeest bij Vorst Radziwill krijgt Professor Eisner gelegenheid zich met Constantia, die er Chopin's jongste compo sitie zal voordragen, te verstaan. Constantia begrijpt het offer, dat Eisner van haar ver langt en terwille van haar vaderland spreekt zij het woord, dat Chopin vertwijfelt en dat hem voortaan slechts een verlangen zal doen kennen: te reizen en zijn verdriet en teleur stelling te vergeten. Eisner en Chopin zijn in Parijs aangeko men. Met listen en lagen heeft de goede Eis ner het weten gedaan te krijgen, dat Chopin zijn Farijsche debuut in de ..Salie Pleyel" mag maken. Eisner verzorgt persoonlijk de re clame voor zijn genialen leerling. Persoonlijk bezoekt hij de dagbladbureaux. bewerkt hij de jeugd op de boulevards, doch hij heeft zich daarbij een grooten vijand om den hals ge haald: den gevreesden muziekcriticus Kalk- brenner. De avond van het concert is gekomen. Door de straten rennen de kran ten jongens met een sensationeel nieuwtje: Polen is in opstand gekomen. De grootste geesten van Frankrijk verschijnen op het concert om den jongen vertegenwoordiger van een bevriende om haar vrijheid kampende natie hun sympathie te betuigen. Victor Hugo, René de Balzac, Du mas hebben een plaats genomen op de eerste rijen van het parket Met weinig goeds voor spellende blikken zoekt ook Kalkbrenner zich een plaatsje. Dan gaat er plotseling een fluistering van bewondering door de zaal. Alfred de Musset, de groote dichter, de af god van een geheel volk is binnengekomen. Naast hem gaat de interessantste en meest begaafde vrouw van haar tijd: George Sand. Moeilijke tijden breken voor den jongen componist aan. dank zij Kalkbrenner, maar tenslotte bereikt George Sand haar doel, Chopin beroemd te maken en zijn liefde te winnen. De tweede hoofdfilm „Gevaarlijk Spel" is een spannende film uit de Amerikaansche onderwereld. George Bancroft vervult een der hoofdrollen. SANTPOORT R.C. BREDERODE. Dinsdagavond a.s. om half 8 heeft op het Brederode-terrein een proef wedstrijd plaats tusschen A en B elftallen van de Zaterdag middag-competitie. Op Hemelvaartsdag vinden bekerwedstrij den plaats tegen Beverwijk. Het programma voor dien dag luidt: Brederode jun.Beverwijk jun. 1011 u. Brederode 2Beverwijk 4 11.151.15 u. Brederode adsp.Beverw.adsp. 1.302.30 u. Brederode 1Beverwijk 2 2.454.45 u. De door den heer G. Vellinga uitgeloofde 4 beker wordt toegekend aan de vereeniging welke het grootste aantal punten uit deze wedstrijden heeft behaald. (De Roemeensche regeering heelt eenigen tijd geleden het kaartspel en thans ook het domineeren, in openbare gelegenheden verboden Dat is nu met kracht regeeren, Het is uit met domineeren In de restaurants en zoo; 'k Weet geen reednen op te sommen, Zocht men erger te vermommen, Wellicht, met een domino? Bij de Roe en goegemeente Is het dominogesteente Niet meer toegestaan als sport; Er moet toch wel wat gebeurd zijn, Voor 't onwaardig kan gekeurd zijn En tot steen des aanstoots wordt. Eerst verbood men kaart te spelen, Tot de diepe smart van velen En nu zijn ten langen lest, Slechts biljartspel en het schaken Nog geoorloofde vermaken, 't Is niet veel, dat Boeka rest. Blijkbaar is de redeneering: Kaarten deelt slechts de regeering, Met de troeven in de hand; En wil je met kracht regeeren, Dan betaamt het domineeren Ook slechts het bewind van 't land. Maar wanneer Een beeld van de terugkeer van admiraal Byrd en de zijnen te Washington, waar den Zuidpoolreizigers een enthousiaste ontvangst ten deel viel. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 22 Mei De drempels van het paleis hebben de laat ste weken een ongewoon aantal ministerieele voetzolen gevoeld. Vanwaar die drukke bezoe ken van ministers aan den Koning? vraagt men zich af. En men bevredigt de nieuwsgie righeid op tweeërlei wijzen. De Koning raad pleegt zijn ministers over een lijst van onder scheidingen in verband met het jubileum. En de Koning praat met zijn ministers over de a.s. veranderingen in het Kabinet. Simon, Eden, MacDonald en Baldwin zijn bij den Koning op audiëntie geweest, Baldwin. Lord President van den Raad het vaakst, Mac Donald niet zoo vaak. Ook een vermaard dag bladeigenaar is in Buckingham Palace geweest. Men concludeert dat dit niet alleen een zaa.k kan zijn van het voorstellen van namen voor onderscheidingen. Men verwacht groot nieuws in de naaste toekomst. Inmiddels hebben vele schrijvers voor de pers, die zich in het bezit weten of wanen van een politiek tweede ge zicht, al gezegd wat er staat te gebeuren. Aan gezien hun voorspellingen echter zeer uiteen- loopen, lijkt het maar het beste de komende dingen af te wachten. Men heeft vele maan den lang beseft dat er verschuivingen of ver wisselingen van ambten zouden plaats heb ben. Maar men heeft nooit geweten wanneer het zou gebeuren. De pers is nu weer erg on rustig en schijnt te voelen dat het niet lang meer op zich zal laten waehten. De jongste berichten vertellen dat Baldwin Premier zal worden en dat MacDonald Lord President van den Raad zal worden. Men houdt het er nog sterk voor dat Simon het Foreign Office zal verlaten en plaats zal geven aan Eden. De te genwoordige Labour-Lord-Kanselier (presi dent van het Hoogerhuis, gezeteld op den wolzak) Lord Sankey, zou vervangen worden door den minister van Oorlog Lord Hailsham. Sir Austen Chamberlain en de heer Runciman (thans President van den Board of Trade) worden ook genoemd als eventueele beklee- ders van andere belangrijke posten. De voor zichtigste correspondenten verklaren echter dat dit alles maar stoutmoedige veronderstel ling is en dat MacDonald nog heelemaal niet heeft uitgemaakt hoe hij zijn Kabinet zal veranderen. Hij heeft trouwens nog tijd, want men zal de zaak in elk geval tot midden Juli op haar beloop laten. Wij zeggen hier dat MacDonald nog niets heeft uitgemaakt. Maar in werkelijkheid zal hij alleen in schijn beslis sen. Want de leidende Conservatieve ministers zullen uitmaken wat er zal gebeuren. Zij heb ben al uitgemaakt dat aan het verlange* van MacDonald, buitenlandsche zaken te gaan lei den, geen gevolg kan worden gegeven, /.ij wi> len hem een post van hoog persoonlijk aanzien geven, waarin hij echter weinig invloed kan doen gelden. Daarom is de voorspelling dat hij Baldwin's positie zal overnemen niet zoo onwaarschijnlijk. Een Lord President van den Raad, die slechts een handjevol volgelingen in het Parlement heeft, is uiteraard een minder belangrijk persoon dan een Lord President als Baldwin, die een overweldigend leger volge lingen in het Parlement heeft. Austen Cham berlain kan niet naar het Foreign Office le- rugkeeren, omdat de oppermachtige Baldwin hem er niet wil hebben. Eden's kansen schijnen goed te staan indien Simon zich werkelijk terzijde zal laten zetten. Minister Elliot, van Landbouw is na een veelbelovend begin politiek en practisch een mislukking gebleken. En aangezien men al lerminst afkeerig is van een Lloyd George in het Kabinet schijnt hier een mooie gelegen heid te zijn den oud-Premier-heereboer in den bestuurskring te trekken. Lloyd George zal echter alleen willig zijn indien men zijn New Deal overneemt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1