DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. OVER ADVERTEEREN UNIE-KOFFIE Zevenfig Jeugdherbergen wachten op de jeugd. Allen een bezoek meer dan waard Op uitnoodiging van het bestuur der Neder landsche Jeugdherberg Centrale heeft een aantal persvertegenwoordigers dezer dagen een tournee per auto langs verscheidene Ne- derlandsehe jeugdherbergen gemaakt, waarbij de bedoeling voorzat den deelnemers een qver- zicht te verstrekken van den omvang van hét werk en hen, door de maaltijden in de jeugd herbergen te laten gebruiken en daar tevens "te overnachten, vertrouwd te maken met déze tehuizen en hun inrichting. Tijdens dezen tocht, welke vijf dagen 'duurde, werden achtereenvolgens de jeugdher bergen te Bunnik, Vught, Beegden (L.), Klim men (Z. Limb.) Ubbergen, Arnhem, Beek b. Di- dam, Loohem, Gorssel, Epe, Oldebroek, Berkum bij Zwolle, Meppel, Sneek, Terschelling, Harlin- gen, Oosterland (Wieringen), Petten, Castri- cum en Heemskerk bezocht. De leiding berustte in handen van de hoeren L. Meilink en J. W. Kesler van de N. J. H. C. en van dien kant heeft men zorg gedragen voor een rijk en gevarieerd programma. Utrecht, Brabant en Limburg werden bezocht op den eersten dag. In de jeugdherberg „Rhynauwen" te Bunnik nam deze tournee een aanvang en nadat deze jeugdherberg een oud statig buiten aan een ouden Rijnarm bezichtigd was, vertrok men naar Vught, waar de jeugd herberg „De Mijlpaal".een schakel vormt tus- schen de jeugdherbergen noordelijk der rivie ren en zuidelijk daarvan gelegen. In „Kasteel Rivieren" werd voor de eerste maal overnacht en daar konden de deelnemers aan deze excursie kennis maken met de regels van de jeugdherberg, het toezicht van de her- berghoudefs, de organisatie van de Jeugdher berg Centrale voor de gasten. Op den tweeden dag eindigde de tocht in „Wolkenland" te Beek bij Didam. Daar werd door den heer Meilink een uiteenzetting gege ven van de organisatie van het jeugdherberg- werk in ons land. terwijl tot slot een Neder- landsche en Engelsche film werden gedraaid. Uit een en ander kregen toehoorders en toe schouwers eenx duidelijk beeld, hoe het net in Nederland is opgebouwd, hoe de jeugdherberg in de practijk werkt, hoe de controle op een goeden gang van zaken wordt uitgeoefend, hoe ernstig gewaakt wordt voor de belangen der jeugd, opdat men eikaars meehing en overtui ging eerbiedigt. Want over politiek of geloof wordt in de jeugdherbergen niet gesproken, alcohol en nicotine zijn voorts verboden waar in deze jeugdtehuizen. De derde dag van deze tournee eindigde te Meppel, de vierde in de jeugdherberg Hans- kedune op Terschelling. Boven op een duin heeft men in de jeugd herberg een schitterend uitzicht op de Wad denzee en een groot gedeelte van het eiland met het dorp West-Terschelling op den ach tergrond. Temidden van een trotsche natuur en een wilde zee lag „Hanskedune" rustig on der het enorme licht van den machtigen vuur toren. Niet alleen Terschelling bezit een jeugdher berg, maar ook Vlieland en Texel zijn een der gelijke instelling rijk en hoe belangwekkend moet het voor de jeugd zijn deze eilanden op een trektocht achter elkaar te kunnen bezoe ken. En op den terugweg kan de reis via Har- lingen naar den Afsluitdijk leiden en verder naar de jeugdherberg „Nieuwland" op Wierin gen, een toepasselijken naam voor een fris- sche jeugdherberg. En van Wieringen kan men verder naai* Petten gaan en langs de Noordzee via SChoorl en Castricum'naar Heemskerk, een zeer aan te bevelen tocht langs de duinen. Te Assumburg verrijst het kasteel van dien naam, een bouwwerk van vele eeuwen her met een historische achtergrond, dat dank zij den arbeid van de Rijksmonumentenzorg voor het nageslacht gespaard is gebleven. Een deel van dit kasteel is tot jeugdherberg ingericht en doordat het slot thans bewoond wordt de jeugd is er heer en meester wordt het voor verval behoed. Twintig jeugdherbergen hebben wij op deze tournee gezien in aanmerking genomen, dat 9r in totaal 70 in ons land zijn, mag dit een- ffroot aantal genoemd worden. Of het nu een oud kasteel was of een nieuwe model jeugdher berg, of het een villa of een statig buiten was, of de jeugdherberg in het Oosten, Westen, Noorden of Zuiden van ons land lag, overal heerschte reinheid, eenvoud, huiselijkheid, ge zelligheid, karaktereigenschappen, die hun stempel drukken op het geheele Nederlandsche volk: Hier vindt de jeugd op haar tochten een vertrouwd huis, hier kan de jeugd haar ro mantische idealen uitleven in het bezoeken van een oud kasteel, een gevangenis, een mo deljeugdherberg, een villa. De jeugdherbergen liggen op een dergelijken afstand van elkaar, dat men zonder jachten, dus op rustige gemakkelijke wijze, langs de mooiste wegen en paden, van jeugdherberg tot jeugdherberg kan trekken. Elke jeugdherberg heeft naar gelang van bouw en inrichting, naar gelang van de streek en haar bewoners, eigen karakter en eigen sfeer, vaak zeggen de echt-Hollandsche namen in deze bijzonder veel. Vóór dit karakter en deze sfeer, ontsproten aan de diepste waarden van ons volk, zal onze jeugd, geleid door de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale en haar instanties bij het bezoek aan deze tehuizen, de meest mogelijke eerbied hebben. Door het bezoeken van oude steden zal het begrip voor historie verleven digen,. door het zwerven in natuurschoonrijke deelen van ons land zullen de mogelijkheden en vooral ook moeilijkheden van de natuurbe scherming duidelijker naar voren komen. Het jeugdherbergwerk is, naar bekend mag zijn, in de laatste jaren sterk gegroeid en tienduizenden jongeren nemen er reeds aan deel. In Nederland vielen in 1934 170.000 over nachtingen te noteeren, in geheel Europa bijna 7 millioen, wel een bewijs, welk een le vensvatbaarheid het werk heeft. Binnen lut tele jaren zal in ons land de arbeid dergelijke afmetingen hebben aangenomen, dat men mag spreken, en daar stuurt men het tenslotte op aan, van een volkszaak in den waren zin van het woord. In gratis verspreide bladen geen succes. Wel in couranten met betalende abonnés Botsing tusschen Dajak- stammen. Koppensnellers aan het werk. BANDOENG, 27 Mei (Aneta). Op Borneo is in de onder-afdeeling Melawi (Wester-afdee- ling van Borneo) ruzie uitgebroken tusschen Oeloekajan- en Tebidah-Dajaks. Men is overgegaan tot vijandelijkheden en koppen snellen. Een lid van de Tebidah-stam is ge dood bij het snellen en een gewond; een Oeloekajan-Dapak is zwaar gewond. De gezaghebber van Melawi is met een militaire brigade naar de plaats der vijan delijkheden vertrokken. In overlég met den gewestelijk militair commandant nam de resident van de Wes- ter-afdeeling van Borneo maatregelen om de koppensnellers op te vangen ter voorkoming van verdere ongeregeldheden. In het officieel orgaan van het- Genootschap voor Reclame schrijft de heer H. Flaumenhaft over zijn ervaringen met adverteeren. Hij heeft voor de beurs van de Dameskroniek te 's Gravenhage een proef genomen met adver teeren in gratis verspreide bladen. De eigenaar van een op zeer groote schaal, huis aan huis, gratis verspreid weekblad verzocht hem zijn blad in de campagne voor de Beurs op te ne men. De advertenties zouden vrijstaand op de voorpagina worden geplaatst. „In de .eerste advertentie werden, afgezien van de algemeene propaganda voor de ten toonstelling, onderaan in een regel met een groote vette letter, gevraagd: twee mannen ter lengte van 1.95 M. Slechts enkele brieven kwamen binnen. Gezien de oplage van het blad. 107.000 exemplaren, was dit geen aan moedigend resultaat. De daarop volgende week werden de leze ressen van twee Haagsche Dagbladen in een advertentie aangespoord om abonné van de Dameskroniek te worden. Dezelfde advertentie stond ook in het gratis verspreide blad, echter met een bijzonder vet gedrukte vermelding, n.l. dat men tegen afgifte van de advertentie, behalve de ook in de andere bladen genoemde voordeelen, nog bovendien een massief zilveren bloemenlepel cadeau kreeg. Van de in deze week nieuw binnengekomen abonné's hebben slechts 10 pet. de advertentie van dit week blad ingeleverd. Op de beurs van de Dameskroniek te Am sterdam hebben de bezoekers van het Lilliput- theater 35 cent entree moeten betalen. De Haagsche plannen hieromtrent waren nog niet bekend. De volgende advertentie kondigde aan een voorverkoop van entreebewijzen voor de ten toonstelling; men kon dan tevens tegen inle vering van de advertentie een toegangsbewijs tot de voorstelling in het Lilliput-theater krij gen. Om niet aan verrassingen bloot te staan, werden bij het belastingkantoor 2000 entree bewijzen besteld. In werkelijkheid werden in verhouding tot de oplage 'van het blad nau-' welijks één pro mille verkocht. De week daarop volgde een andere proéf. Zooals bekend ontvangt iedere 10e bezoeker van de Dameskroniek een geschenk. In de ad vertentie werd aan de lezers van dit gratis weekblad een bijzonder voorrecht verleend. Elke lezer kon op de tentoonstelling, geduren de vier middagen en avonden, tegen inlevering van een, met naam en adres ingevulden bon een geschenk in ontvangst nemen. Slechts 5 pet. van de bezoekers leverden zoo'n bon in. Hiermede was eigenlijk dit onderzoek geëin digd en de door vakmenschen algemeen er kende theorie bevestigd, dat het publiek geen belang, of althans niet in noemenswaardige mate belang stelt in bladen, die gratis in de bus worden geworpen. Toen ik dit resultaat aan den uitgever mede deelde, verdedigde hij zijn standpunt door naar voren te brengen, dat het publiek hui verig is om een bon met naam en adres in te vullen. Men wenscht niet lastig te worden ge vallen met reclames, bezoeken enz. Deze rede neering was onjuist. De lezeressen van de Da meskroniek behoefden- dezë vrees niet te koes- 'teren, en' hebben toch bijna' geen gébruik van deze bon gemaakt. De uitgever wilde zijn standpunt bewijzen en bleef aandringen, om nog eens een bon op de voorpagina zonder naam en adres te plaatsen. Deze bon kon op den laatsten Zater dagmiddag op de tentoonstelling tegen een geschenk worden ingeruild. Het aantal perso nen, dat op dezen middag een bon inleverde,- bereikte nog niet eens 2 pet. van het totaal dei- bezoekers op dezen middag. Indien het juist was, dat gratis verspreide advertentiebladen worden gelezen, dan waren de resultaten stellig niet zoo poover uitgeval len. De bezoekers konden onmiddellijk aan den ingang hun geschenk in ontvangst nemen en behoefden er geen bijzondere moeite voor te doen. Deze geschenken werden uitgereikt aan dezelfde tafels, waaraan ook de andere ge-; bruikelijke cadeaux overhandigd werden. Er was dus geen reden voor terughoudendheid. Nu zal men wellicht aanvoeren, dat de regel-, prijs van de ^advertenties in zulk een blad niet hoog is. Maai* de Dameskroniek heeft nu on dervonden, dat de zoogenaamde lage regéïprijs erg duur was, wanneer zij vergelijkt de zeer geringe resultaten, verkregendoor de adver tenties in dit blad-mét die van andere, door haar toegepaste reclamemiddelen zoo be sluit de heer Flaumenhaft." DORDTSCHE PETROLEUMINDUSTRIE MIJ. Door den raad van commissarissen van de Dordtsche petrólëumindustriemij N.V. werd besloten aan de algemeene vergadering van' aandeelhouders voor te. stellen over het'boek jaar 1934 .een "dividend uit te keeren op de- preferente aandeel-en 7 1/2 pet. (vorig jaar 7) en op de gewone aandeelen 7 1/2 pet. (vo rig jaar 5.4). OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR HEERLEN. Ter voorbereiding van het onderzoek naai den toestand in de mijnen, waarmede op uit- noodiging van de regeering de heer mr. T. J. Verschuur, oud-minister van economische zaken zich heeft belast, heeft deze in de af- geloopen week besprekingen op de betrok ken departementen gevoerd en conferenties gehad met den minister van Waterstaat en den rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M, Aal- berse. Het onderzoek ter plaatse, dat gerui- men tijd vergt, zal zich in hoofdzaak hebben te concentreeren te Heerlen, waarheen mr. Verschuur zich heden heeft begeven. BIJ AANKOOP VAN ELK HALF POND VAN 15 - 20 - 22'/2 - 30 - 40 - 45 - 50 CENT PER HALF POND BOVENDIEN OP DE KOFFIE 15% KORTING Statiegeld blik 15 ets. - Ledig blik wordt voor 15 etsteruggenomen UW 15 (Adv. Ingez. Med.) „Vakbeweging is ongeschokt." De heer E. Kupers opent congres van het N. V. V. In Amsterdam is Maandag begonnen het algemeene congres van het Nederl. Vakver- hond geopend door een rede van den voor zitter den heer E. Kupers-waarin hij zei dat de crisis nog steeds onverminderd voortduurt. Hij zette uiteen dat het noodzakelijk is te komen tot uitbreiding onzer industrie, voor al van die. die in ons land nog niet bestaan. De regeering dient hiervoor steun te verlee- nen. Spr. erkent dat er een en ander is ge beurd op het gebied van de werkverschaffing, maar het aantal te werkgesteld-en in werk-, verschaffing had'vèel gro'oter moéten.'zijn. Voortgaande constateerde -de heer Kuper-S' dat de vakbeweging voortdurend op de brés heeft gestaand om de belangen van de wer kende en de werklooze arbeiders te beharti gen. Daarin stond zij in de verdedigende stel ling. Van 1 Januari 1932 tot 1 Januari. 1935 daalde het ledental van het Nederlandsch Vakverbond van 319.994top 300443 dat is een achteruitgang van minder dan 20.000 of nog geen zes percent. Wanneer men daarbij mag constateeren dat het moreel vrijwel onge schokt is gebleven kan met voldoening wor den gezegd dat de vakbeweging de crisis moeilijkheden tot dusver boven verwachting heeft doorstaan. Ook financieel staat de vak beweging ongeschokt. Na deze openingsrede deelde de voorzitter mede. dat op het Congres tegenwoordig wa ren 29 hoofdbesturèn - met 235 afgevaardig den/ 50 bestuurdersbonden met 61 afgevaar digden en 5 fed. bestuurderbonden met 6 af gevaardigden. Hierna heette spr. welkom den heer G. Stolz, vertegenwoordiger van het Ï.V.V. en de vertegenwoordigers van de Belgi sche. Deensche. Zweedsche, Fransche en Tsiechische vakbonden. Deze afgevaardigden hielden vervolgens hun begroetingen. In de middagvergadering werd .een aantal huishoudelijke zaken afge daan. Berucht misdadiger te Aken gevlucht. Vermoedelijk naar ons land. Uit de politiekazerne te Aken is ontvlucht de 35-jarige Otto Wilhelm, geboren te Jung- fer. Wilhelm maakte deel uit van een inbre- kersbènde. die den laatsten tijd'opereerde in Aken en omgeving en in Zuid-Limburg, voor al in Heerlen, waar de bende eenige groote inbraken gepleegd heeft. Bij een der inbra ken werd de bende op het eind van de vorige maand te Aken op heeterdaad betrapt door den Oberwachtmeister Steinbusch. Laatstge noemde beambte werd door een lid van de bende dood geschoten. In verband hiermede was Wilhelm door de Duitsche Kriminalpoli- zei gearresteerd. Een uitvoerig onderzoek werd door de Kriminalpolizei en de Heerlen- sche recherche ingesteld, met het gevolg dat Wilhelm aan de Kriminalpolizei een volledige bekentenis aflegde. Hij noemde als mede daders zijn vröuw, genaamd Therese Ervene geboren te Wurselen 26 Januari 1908 en den Nederlander Van der Velden; deze zou den Oberwachtmeister hebben doodgeschoten. Van der Velden is met de vrouw van Wil helm voortvluchtig en houdt zich vermoede lijk in Nederland of België op. Daar Wil helm familie heeft te Delft, vermoedt men, dat hij de wijk naar Nederland heeft geno men Van Deyssel en Kloos gepromoveerd. Door het. glazen .plafond van de hooge Aula der'Ühivèrsitéït te Amsterdam daalt hét;'licht' naar berieden."' Het kruipt oriilaag langs de pilarëfr 'ëri pilasters, dié' 'Vaal-géél zijn, en geen zonnestraal kan door het glas dak dringen om wat vr'oolijkheid aan de kil- aandoende zaal te geven. Maar de Wetenschap weert er rond. Ze vult de groote ruimte, en ze omzweeft u, zoodat ge u omringd voelt dbór denkers en gedachten. De Wijsheid heerscht er, gesymboliseerd door het groote witte beeld van Minerva, dat hoog achter de spreekgestoelten in een nis troont, strak en streng van blik, met een groot- oogige uil aan haar voeten. De namen van beroemde mannén staan gegrift in de wan den, boven in de zaal, én zij spreken ondanks hun eenvoud tot u van Vorschen en Zoeken enVinden. En op de tweede rij in zaal. rechts voor de spreekgestoelten, aan het middenoad zitten Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel, de beide letterkundigen, die door den Senaat waardig gekeurd zijn door hun zeer uit stekende verdiensten te promoveeren tot doc tor In de letteren en wijsbegeerten honoris causa. Groote mannen in de Nederlandsche letterkunde, die daardoor opgenomen wor den in de uitgelezen rij erkende groote man nen aan de Amsterdamsche Universiteit. Om hen heen zijn andere grooten geschaard, zitten vele professoren, autoriteiten en an dere belangstellenden, die de zaal geheel vullen. Er is voor deze plechtigheid een bui tengewoon groote belangstelling, zóó zelfs, dat velen zich met een staanplaats moeten te vreden stellen. Studenten zijn samenge stroomd op de galerij. Aandachtig volgt men het gesprokene en als prof. Verdenius een der schoonste regelen uit Kloos' sonnetten citeert is het treffend stileen zwijgende, maar groote hulde aan den dichter. Af en toe wendt zich het grijze hoofd van Kloos naar zijn rechter buurman, van Deyssel, dan draait het zich weer naar voren en de kunstenaars laten de hun toegesproken woorden op. zich toekomen, omdat ze toch vooral voor hen bestemd zijn, ter hunner eere gezegd od dezen dag, die zooals Van Deyssel het uitdrukt een der diepst zich inprentende te midden der onver getelijke dagen is. Prof. De Groot bevordert Kloos en Van Deyssel tot doctoren honoris causa, terwijl allen zich van hun zetels verheffen. Het is een plechtig moment als de promotor met duidelijke stem de gebruikelijke formule uit spreekt en ieder voelt de waarde van het oogenblik. DIN'S DAG 2S MEI Ï93S Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 28 Mei: Bij den heer Charles Ewings, uitgever te 's-Hage, ligt ter verzending gereed het eerste deel der „volledige Romanti sche werken van mevr. Bosboom- Toussaint". Dit standaardwerk zal al haar roman tische werken bevatten, onder haar toezicht en met een inleiding van de hand van de schrijfster het licht zien en in 25 deelen compleet zijn. De werken van de hoog begaafde schrijfster zullen door deze uitgave aanmerkelijk meer onder de aandacht van ieder komen, die er nog weinig of geen kennis mede hebben gemaakt. Bovendien ontvangen de inteekenaren in het derde deel, zijnde „Het Huis Lauernesse", een uitstekend portret van de schrijfster, geteekend en geëtst door P. J. Arendzen. Het werk is in 2^ a 3 jaar compleet. Dan gaat Van Deyssel naar voren en spreekt mede namens zijn vriend en kameraad Willem Kloos den dank uit voor de hooge eer. Zijn. stem is misschien minder heheerscht dan anders en men merkt, dat deze gebeurtenis den grooten letterkundige ontroert. Dan is het afgeloopen. De pedel in ambts gewaad schrijdt tusschen de menigte door de zaal uit, gevolgd door autoriteiten, professoren en pas gepromoveerden. Het is duidelijk te zien, als zij daar loopen, dat de last der jaren physiek op beiden drukt, vooral op Kloos. Maar groot waren ze en groot zullen ze blijven voortleven. Buiten schijnt de zon op het binnenplaatsje met de paarse seringen, de bruine beuken en de groene kastanjes. En als we het nauwe gangetje met de boekenstalletjes zijn door- geloopen en in de straten van Amsterdam staan, dan schiet ons de zoo juist door Van Deyssel uitgesproken ware zin in de ge dachten, „dat Amsterdam door haar grachten behoort tot de drie of vier schoonste steden ter wereld". Want onbeschrijfelijk is de schoonheid van de grachtjes vlak bij de Universiteit daar in Amsterdam. Hun Amsterdam, van Kloos en Van Duys- sel. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken ge-plaatst oj niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet Geen versnippering van actie. Zoo luidde het hoofd geplaatst boven het ingezonden.stuk van den heer Homburg, .den. voorzitter van de .Middenstandscentrale voor Velsen é.o. Bij het lezen daarvan kon ik een glimlach niet onderdrukken. De heer Homburg zegt, dat sinds de Middenstandscentrale voor Vel sen e.o. haar actie in verband met de vast recht-tarieven van het P.E.N. begonnen is, te' constateeren valt dat enkele verbeteringen tot stand zijn gekomen. Ondergeteekende heeft gezocht, doch kan niets vinden. De heer Homburg" zegt verder (en nu komt de aap uit de mouw) dat er voor de kleinverbruikers een regeling, en let nu goed op. in voorbereiding is. Ik zou haast zeggen: eet daar maar van. Daar schieten we niet mede op. Hartgron dig ben ik het met u eens als u verder zegt, dat wij bij langen na nog niet zoo ver zijn als wij wenschen, namelijk bij een belang rijke verlaging, zoo mogelijk algeheele af schaffing van het vastrecht plus de meter- huur, want die is niet te betalen. Wat hebben we aan voorbereidingen? Het is hiermede even zoo. als dat men iemand maar tot in het oneindige blijft beloven, doch nooit zijn belofte nakomt. Wat is'het resultaat geweest van het tee kenen op de lijsten welke bij de winkeliers hebben gelegen? Toch zeker nihil; ik ver moed dat het de prullemand geweest is, die daar wel bij gevaren heeft. En nu de versnippering. De comités die nu naast de uwe mijnheer Homburg zijn opge richt. en nog zullen worden, hebben als devies „Eendracht Maakt Macht" en waar het mij bekend is, dat ook de Middenstandscentrale door ons is aangeschreven, hadden we wel mogen verwachten dat u contact met deze zou hebben gezocht, u de verzekering geven de. dat als u daarop gesteld zou zijn, het dé Middenstandscentrale met als voorzitter de heer Homburg mag zijn geweest, die den stoot tot verlaging van de P.E.N.-tarieven heeft gegeven. Het laat ons koud, wie die eer opeischt, als we ons doel maar bereiken, en liefst zoo spoedig mogelijk, want vergis ik mij niet. dan is het dr. A. Kuyper geweest die gezegd heeft: we kunnen geen dag, ja geen uur wachten. En zoo ,gaat het.hiermede ook, want zouden we den weg van u, mijn heer Homburg bewandelen, dan vrees ik, dat we dan den Methuzalem-leeftijd toereikt zou den hebben als het P.E.N. zijn tarieven ver laagd zou hebben. Ik hoop dat u, zoodra wij wederom ver gadering hebben, waarvoor u zeker een uit- noodiging zult krijgen, aanwezig zult zijn. U mijnheer de redacteur dank zeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. J. G. H. Lid van het comité van actie. tntnwD.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2