UIT HET BUITENLAND Hitier en de Ontwapeningsconferentie. THIJS IJS EN DE WINTERKONING Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 28 MET '1935 Opperste Gerechtshof te Washington verklaart vijfhonderd industrieeie codes ongeldig. Artikel drie der N. R. A. in strijd met de grondwet, evenals de pachterswet Fraiier— Lemke. Roosevelt lijdt een nederlaag. Amerika. Ernstige slag voor de N. R. A. Blijkens een Reuterbericht uit Washington zijn gisteren de bepa lingen van de N.R.A. inzake de vijf honderd codes voor de industrie door het Opperste Gerechtshof der Ver. Staten ongeldig verklaard. De rechtbank verklaarde artikel drie van de NR.A. waarin het Con gres den president de bevoegdheid verleent codes voor de industrie te geven, in strijd met de grondwet, daar de macht van den president hierin niet voldoende werd omschre ven en bepaald. Het vonnis werd uitgesproken door den president van de rechtbank, Hughes, in een zaak, die door de regeering was uitgekozen oin te laten uitmaken of zij de macht had de salarissen en werkuren van de arbeiders door N.R.A.-codes, wier aantal meer dan vijfhonderd bedraagt,' te regelen. De beslis sing van de rechtbank werd met algemeene stemmen genomen. Richberg, de leider der N.R.A., die namens de regeering de codes verdedigde, weigerde commentaar te geven op het besluit van de rechtbank, dat in regeeringskringen als een volledige nederlaag voor de regeering wordt beschouwd. Het Opperste Gerechtshof verklaarde ver der, eveneens met algemeene stemmen de Tvet-Frazier Lemke waardoor duizenden pachters een moratorium konden krijgen van vijf jaar om hun hypotheken te betalen, in strijd met de grondwet. Toen Roosevelt de wet-Frazier, waarvan hij niet het initiatief had genomen, onderteekende, verklaarde hij. dat zij waarschijnlijk gewijzigd zou moeten worden. Nader meldt Reuter dat het vonnis van het Opperste Gerechtshof inzake de N.R.A.- codes werd geveld in een hooger beroep aan hangig gemaakt door vogelfokkers te Brook lyn. die wegens overtreding der voor hun in dustrie geldende codes tot gevangenisstraf waren veroordeeld. Tsjecho^SlowakiJe. men, teneinde onderhandelingen op de basis van de passage in de recente rede van Hitier, betreffende de beperking der luchtbewapenin- gen en zoo niet of en wanneer dit het geval was welke stappen door de Britsche regeering genomen werden om de spanning te verzach ten, die internationaal heerscht, heeft Sir John Simon verklaard, dat wat het eerste gedeelte van de vraag betreft de Britsche regeering, die steeds aangedrongen had op de belangrijkheid van het bevorderen vqn overeenstemming over dit onderwerp, sedert eenigen tijd in contact had gestaan met de andere betrokken regee ringen, betreffende de mogelijkheid van on derhandelingen tusschen de vijf mogendheden, genoemd in het Londensche communiqué in zake de overeenkomst betreffende een lucht- pact en luchtbewapeningsbeperking. Wat het tweede gedeelte van de vraag betreft, streeft de regeering er zeer vurig naar een algemeen aanvaardbare regeling te bevorderen voor alle partijen, die betrokken zijn, bij de verschil lende problemen, die thans op internationaal gebied hangende zijn. Geen troepenconcentratie aan den Nijl Simon weerlegde voorts de verschillende te Rome gepubliceerde beweringen over een con centratie van Britsche troepen aan beide zij den van den Witten en den Blauwen Nijl ën Sobat bij het Rudolphmeer, over een aanwer ving van inboorlingen en den aanleg van stra tegische spoorlijnen naar de grens van Abes- synië, den aanleg van gecamoufleerde lan dingsterreinen en aangaande de concentratie van vliegtuigen in verschillende grenscentra en in het bizonder te Kartoem. Simon verklaarde dat al deze beweringen zonder eenigen grond zijn. Engelsch-Duitsche vlootbespre- kingen beginnen op 4 Juni. De Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen zullen op 4 Juni te Londen aanvangen. Dien dag zullen de heer von Ribbentrop en de Duitsche vlootdeskundigen te Lon den arriveeren. De verkiezingen voor de Nationale Vergadering. Het definitieve resultaat der verkiezingen yoor de Nationale Vergadering is als volgt; afgevaardigden Republikeinsche partij 45 Tsjechische Soc. Democraten 38 Tsjechische Nat. Socialisten 28 Tsj. Slow. Middenstanders 17 Tsj. Slow. Nat. Socialisten 28 Tsj. Slowaaksche Volkspartij 22 Nationale Vereeniging 17 Fascisten 6 Autonomisten 22 Duitsche partijen: Duitsche Soc. Democraten 11 Sudetenduitschers 44 Landbouwers 5 Duitsche Christ. Soc. 6 Communistische Partij 30 Hongaarsche Oppositie 9 senatoren 23 20 14 8 14 11 11 6 23 3 16 6 Frankrijk. Overeenstemming in het kabinet over de volmachten. Na afloop van de zitting van den minister raad, welke werd gepresideerd door Flandin, is een communiqué gepubliceerd, waarna wordt verklaard: „Na den minister van financiën, Germain Martin te hebben gehoord over den monetai- ren toestand, hebben de ministers een ontwerp opgesteld, daarbij de regeering vergaande vol machten worden verleend op economisch en financieel gebied. Het ontwerp zal morgen- octhend in den ministerraad worden bespro ken en morgenmiddag in het Bureau van de Kamer worden gedeponeerd. Het Fransche kabinet is tot overeenstem ming gekomen inzake deze wet". Engeland. Eden is optimistisch gestemd. Onder hartelijke toejuichingen stond An thony Eden gisteren in het Lagerhuis op om te antwoorden op het verzoek van den leider der oppositie, Lansbury, inzake een verklaring met betrekking tot de gebeurtenissen te Ge neve, inzake het conflict tusschen Italië en Abessynië. Naderhand verzocht Lansbury toe stemming uit naam van het Lagerhuis den Volkenbond en Eden te mogen gelukwenschen met het resultaat van de onderhandelingen en te verklaren, dat hij meende, dat alle leden van het Lagerhuis hoopten, dat dit de eerste en belangrijkste stap was in de richting van een billijke en blijvende regeling van het con flict. Eden zeide o.m., dat in elk geval de Raad op 25 Augustus bijeen zal komen als op dien datum het conflict niet geregeld is door ver zoening en arbitrage. Het is duidelijk, dat de Raad in nauw con tact met den toestand zal blijven en weer bij een zal komen, teneinde de zaak te behande len, wanneer de omstandigheden dit noodza kelijk mochten maken. De behandeling van de zaak voor den Raad brengt duidelijk aan het licht, dat de vrijheid van de arbiters niet beperkt zal worden. Zij kunnen alle omstan digheden, die betrekking hebben op de ge schillen tusschen de partijen, in overweging nemen. De feitelijke bepaling van de grenzen jou geen deel vormen van de taak der arbi ters. Deze taak, die zonder twijfel langdurig zal zijn, zal te zijner tijd worden uitgevoerd, door een speciale Italiaansch-Abessynische grenscommissie. Het is echter tevredenstellend, dat beide partijen hun verzekeringen ver nieuwd hebben voort te zullen gaan met de overeengekomen bepaling van de grenzen, zoodra hun geschillen op vreedzame wijze ge beld waren. Zonder te willen ingeven, dat de resoluties van den Volkenbondsraad volkomen ®on einde hadden gemaakt aan de spanning, die ongelukkig ontstaan was tusschen Italië on Abessynië, zeide Eden, dat hij vertrouwde, dat deze resoluties een belangrijke vordering oeteekende in de richting van een vriend schappelijke oplossing. Beide partijen hebben de medewerking van den Volkenbond aanvaard bij het zoeken naar een regeling. hi antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag, of het voornemen bestond on adellijk een conferentie bijeen te doen ko Kroonprinselijk paar feestelijk ingehaald. Groot enthousiasme te Kopenhagen. Aan boord van het koninklijke jacht „Dan- nebrog" is Zondag kroonprins Frederik van Denemarken te Kopenhagen teruggekeerd, vergezeld van zijn bruid, prinses Ingrid van Zweden, met wie hij Vrijdag te Stockholm in het huwelijk is getreden. Naar schatting was een half millioen men- schen bij de aankomst van het jacht aan wezig. Ter begroeting waren 'bij de haven aanwezig de Koning en de Koningin van De nemarken en alle andere leden van de ko ninklijke familie, het geheele Deensche ka binet en de hoogste vertegenwoordigers van het leger en de vloot en tal van civiele auto riteiten. De „Dannebrog" werd geëscorteerd door- Deensche oorlogsschepen en 27 vliegtuigen, terwijl vele particuliere jachten achter hét koninklijk excorte aanvoeren. Nadat het bruidspaar door den burgemees ter van Kopenhagen was verwelkomd en de koninklijke familie en verschillende hoog waardigheidsbekleders het bruidspaar had den begroet, begaf de koninklijke galastoet zich naar de Amaliënborg, luide toegejuicht door de menigte die in dichte rijen langs den weg stond gestaard. Ook toen prins Frederik en prinses Ingrid op het balcon van hun paleis verschenen werden zij luide toege juicht. Te 4 uur Zondagmiddag maakte het bruidspaar in een open galarijtuig, a la Dau- rnont bespannen, en geëscorteerd door de koninklijke lijfwacht, een rijtoer door de hoofdstraten van de binnenstad. Vele Zwe den waren te Kopenhagen aanwezig om bij den blijden intocht van het bruidspaar niet te ontbreken. Des avonds hielden 500 Zweedsche en Deensche studenten een fakkeloptocht waar na het bruidspaar een serenade werd ge bracht. KIDNAPPERS EISCHEN 200.000 DOLLAR LOSGELD. Uit New York: Volgens mededeeling van de familie vam den eenige dagen geleden ont voerden George Wiyerhaeuler te Tacoma, hebben de autoriteiten zich op haar verzoek teruggetrokken om den ontvoerders de gele genheid te geven den jongen ongedeerd terug te brengen. De familie heeft een brief ontvangen, welke nauwkeurige instructies bevat voor de beta ling der geëischte 200.000 dollar losgeld. De betaling wordt binnen vijf dagen ge- eischt. De familie probeert thans met de kidnappers in contact te komen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf 35 - met garantie, pijn- vanar j oo. lnns trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Slachting in den Chaco duurt voort. Nu 335 Bolivianen omgebracht. De Paraguaansche regeering heeft het vol gende communiqué uitgegeven over een over winning in het Parapiiti-gebied. „De Paraguaansche troepen joegen twee colonnes Bolivianen op de vlucht. De eene colonne liet 185 dooden achter, de andere 150, waaronder talrijke officieren. Wij maakten 300 gevangenen. Nabij Charvo-rivier maakten wij 70 Bolivia nen en een groote hoeveelheid wapens en mu nitie buit. De vijand trok 30 K.M. terug. ONGELUKKIGE LANDING VAN POMBO. Uit Natal, 28 Mei: De Spaansche vlieger Ignacio Pombo is bij Bolom met zijn vlieg tuig slecht neergekomen. Pombo liep slechts lichte kwetsuren op. terwijl de schade aan zijn toestel hersteld kan worden. CVJD.) Ongeregeldheden te Parijs. Vechtpartijen bij het Graf van den Onbekenden Soldaat. Zondag hebben zich te Parijs in de nabij heid van het graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Triomphe vecht partijen voorgedaan, tengevolge van het feit, dat een aantal nationalisten schreeuwden „Geef de mach aan Weygrand", nadat gene raal Weygand met zijn vrouw aanwezig waren geweest op een conferentie, betreffende de plechtigheid van het herontsteken van de eeuwige vlam boven het Graf. Er werden ver schillende personen gewond. IN RUSLAND ZAAIT MEN UIT VLIEGTUIGEN Reuter meldt uit Moskou: Voor het uitzaaien van rijst maakt men op het oogenblik gebruik van vliegtuigen. Deze methode is bij wijze van proef in enkele dee- len der Sovjet-Unie toegepast, en daar hier mede succes bereikt werd, is men er toe over gegaan op grooter schaal van vliegtuigen ge bruik te maken, o.a. in de Oekraine. Deze wijze van zaaien biedt het groote voor deel, dat het kan geschieden in de eerste len tedagen, wanneer de grond nog doorweekt is, en de gewone werktuigen niet kunnen worden gebruikt. Nederlander te Antwerpen gearresteerd. Verdacht van juweelendiefstal in Den Haag. Door den rechterlijken dienst van Antwer pen werd de 39-jarige H. H., afkomstig uit 's-Gravenhage, in de buurt van het centraal station gearresteerd. De Nederlandsche justitie had zijn opsporing en voorgeleiding gevraagd wegens een op 12 Mei te 's-Gravenhage gepleegden juweelen diefstal ten bedrage van omstreeks f 15.000. In afwachting van het verzoek om uitlevering is de man in be war in; GEEN DUITSCHE VLIEGTUIGEN EN OORLOGSMATERIAAL MEER NAAR ABESSYNIë. ROME, 27 Mei (V. D.), Het Italiaansche luchtvaartministerie heeft gisteren bekend gemaakt dat van de Duit sche Rijksregeering bericht is ontvangen dat Duitschland geen oorlogsvliegtuigen, instru menten of ander oorlogsmateriaal meer naar Abessynië zal uitvoeren ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING. Heeft Hitler's rede vooruitzichten geopend voor een hervatting van het werk der Ontwapeningsconferentie? Zijn bereidwilligheid tot „kwalitatieve" ontwapening. De waarde daarvan verzwakt door zijn onverbiddelijk vast houden aan 36 divisies der Duitsche weermacht. Duitsch land en „Genève". De elfen komen nu al bij het ijskasteel en denken: „Kijk, daar ginder zit vriend Thijs. Hij zit daar in den kelder gevangen, maar is nog lang niet verloren! Wij zullen vlug hem bevrijden." En zij zwaaien snel over de vlakte met hun zonnestralen de sneeu^jyatdooit al meer en meer. Genève, Mei 1935 (Van onzen correspondent). De (Ontwapeningsconferentie, die in het eerste jaar na Duitschland's heengaan van October 1933 nog voortdurend van tijd tot tijd bijeenkwam, om aan de wereld en voor al aan Duitschland te toonen, dat zij nog steeds voortleefde, heeft in het tweede jaar na de scheiding tusschen haar en Duitsch land heel wat minder teekenen van voortdu rende levensvatbaarheid gegeven. Een korte zitting van het Bureau der Ontwapenings conferentie op 20 November en daarna de zinlooze bijeenkomst van de commmissie voor de wapenfabricage en wapenhandel, die, zoo als te voorzien was. onverrichterzake weder moest naar huis gaan. was alles, wat de conferentie in dit tweede jaar na den bijna doodelijken slag, dien Hitier haar in Octo ber 1933 toebracht, gepresteerd heeft. Het Engelsch-Fransche accoord van 3 Fe bruari jl„ dat Duitschland als grondslag van diplomatieke onderhandelingen aanvaardde, bracht nieuwe hoop voor een hervatting van het werk der Ontwapeningsconferentie, die weliswaar niet langer „ontwapening" en zelfs ook niet „bewapeningsvermindering" zou ten doel hebben, doch dan toch nuttig werk op het gebied van „bewapeningsbe grenzing" zou kunnen verrichten, waardoor liet steeds dreigender vorm aannemende ge vaar van een nieuwen toomeloozen bewape ningswedloop nog zou kunnen bezworen wor den. De Franschen schenen onder bepaalde veiligheidsvoorwaarden bereid te zijn zich bij het Engelsch-Italiaansche standpunt neer te leggen, dat het raadzaam was de Duitsche herbewapening, hoe onaangenaam deze ook is, te erkennen en met Duitschland in onder handelingen over althans een vrijwillig aan vaarde begrenzing dezer herbewapening te treden. Op 16 Maart bracht Hitler echter ook deze nieuwe hoop een nieuwen gevaarlijken slag toe, toen hij door de afkondiging van den algemeenen dienstplicht in Duitschland openlijk te kennen gaf zich niet langer dooi de ontwapeningsbepalingen van Versailles gebonden te achten. De verontwaardiging, die deze verloochening van internationale verdragsverplichtingen wekte, was aanvan kelijk zoo groot, dat iedere kans op een con ventie, waarbij Frankrijk den Duitschers als nog de herbewapening zou toekennen, die Hitier zich zelf reeds genomen had. vernie tigd scheen. Het is den nuchteren practischen zin der EngeLschen te danken, dat dit gevaar, dat den onherroepelijken dood der Ontwape ningsconferentie tengevolge zou hebben ge had. toch hog werd afgewend. Te Stresa werd de deur voor verder overleg met Duitschland opengehouden en spraken En geland, Frankrijk en Italië hun bereidwillig heid uit, om ondanks de scherp veroordeelde daad van 16 Maart toch nog met Duitsch land een overeenkomst tot bewapeningsbe grenzing te sluiten. Hitler's Rijksdag-rede van 21 Mei is het antwoord op Stresa en op de in nauwe sa menhang daarmede staande resolutie van den Volkenbondsraad van Genève van 17 April. Ook bij Hitier meende men te mogen aannemen, dat oj> de eerste, opwelling van toorn over de „verpordeeling van Genève", die aanvankelijk bij Hitier de neiging scheen te hebben opgewekt, om iedere verdere di plomatieke onderhandeling met Engeland, Frankrijk en Italië van de hand te wijzen, een rustiger beoordeeling gevolgd was van de plichten, die de leiders der groote mo gendheden in dezen onrustigen, spanning vollen tijd jegens de geheele wereld en niet minder ook jegens hun eigen volk hebben. Zou Hitler's rede hiervan getuigenis afleg gen? De groote meerderheid van hen, die zon der vooroordeel naar Hitler's rede geluisterd en deze met aandacht gelezen hebben, is on getwijfeld van meening, dat Hitier zijn plicht begrepen heeft en een eerlijke poging heeft gedaan, om de door de volkeren zoo vurig begeerde ontspanning teweeg te bren gen. Ongetwijfeld bevat zijn rede verschil lende gedeelten, waar men zoo gaarne van een in zijn land zoo almachtig man als Hit- Ier een nog koeneren stap voorwaarts ver nomen zou hebben (ik denk hier in het bij zonder aan Hitler's verklaring over Duitsch land's eventueelen terugkeer in den Volken bond). Doch over het geheel opent zijn rede toch de mógelijkheid tot nieuw overleg. En het is gelukkig, dat men dit in het alge meen, en vooral ook in het in dit opzicht zoo invloedrijke Engeland, eveneens inziet en openhartig erkent. In het bijzonder met betrekking tot het bewapeningsvraagstuk opent Hitler's rede bemoedigende vooruitzichten, dat tenslotte toch nog internationale afspraken zullen ge troffen worden, die een bewapenimgsweAkiop zullen verhoeden. In de dertien punten, die Hitier aan het slot van zijn redevoering in een preciesen vorm als de politiek der Duit sche regeering heeft geformuleerd, treffen wij meer dan eens de bereidwilligheid der Duitsche regeering aan, om mede te werken tot een internationale regeling, die bewape ningsbeperking en een verbod van bepaalde wapensoorten tot doel zal hebben. Vooral het door de Amerikaansche regee ring op de Ontwapeningsconferentie in 1932 zoo nadrukkelijk bepleitte denkbeeld van de „kwalitatieve" ontwapening, d.w.z. van de af schaffing van bepaalde wapenen en in het bijzonder van die, welke tot den aanval be stemd zijn, heeft Hitler in zijn rede overgeno men. Hitier heeft zich niet alleen bereid ver klaard tot een conventie, die den chemi- schen en bacteriologischen oorlog verbieden zal en den staat, die deze verbodsbepaling zou overtreden in de ban zou doen als „buiten de menschheid en haar rechten en wetten staand", doch hij heeft eveneens Duitsch land's bereidwilligheid verkondigd deel te no men aan een internationale overeenkomst, die het zwaarste geschut en de zwaarste tanks eventeel ook de onderzeebooten, geheel ver bieden zou en die voor de andere kanonnen en oorlogsschepen een maximum-grootte en maximum-omvang zou vastleggen. Op het stuk van de „kwalitatieve" ontwapening vin den wij in Hitler's dertien punten dus weder alle gedachten terug, die in het eerste jaar der Ontwapeningsconferentie van zoovele zij den werden bepleit en ook reeds de princi- pieele instemming der Ontwapeningsconfe rentie verkregen hebben. Doch ook met betrekking tot de „kwanti tatieve" ontwapening opent Hitler's rede de deur tot een overeenkomst. Hij is bereid mede te werken tot een begrenzing van de uitge breidheid der luchtvloot en van den totalen tonneninhoud der zeemacht. Kortom ten aan zien van alle onderdeelen van 't bewapenings vraagstuk is Hitier mijlen ver ver wijderd van dé oude opvattingen var. net Duitsche Keizerrijk, dat een souvereine staat zijn volle vrijheid over den omvang en den aard van zijn bewapening meet behouden en niet door internationale overeenkomsten deze vrijheid mag laten in krimpen. Hitler's rede ademt geheel den mo dernen geest, waarvan de algemeene aan vaarding door de Ontwapeningsconferentie de groote winst van deze zoo menigmaal teleur stellende Geneefsche debatten geweest was: dat de staten afstand moeten doen van hun souvereine vrijheid inzake bewapening ea in aller gemeenschappelijk belang door een conventie deze vrijheid aan banden moeten leggen: Des te meer Ss het jammer, dat Hitier op één belangrijk punt niet het minste interna tionaal overleg wil aanvaarden, nl. ten aan zien van den omvang der Duitsche weer macht. Met nadruk en onder daverend gejuich van den Rijksdag verklaarde hij, dat de Duit sche regeering onder geen omstandigheden van het hieromtrent op 16 Maart bepaalde zal afwijken. Met andere woorden, de Duit sche regeering wenscht een leger van 36 di visies, dus ongeveer 500.000 man. Deze verkla ring zal, zooals hier in de kringen der En- gelsche en andere delegaties verzekerd werd, een overeenkomst omtrent kwalitatieve" ont wapening heel moeilijk maken. Want landen, die aldus ten aanzien van het personeel van het leger bij Duitschland "ten achter zullen staan, zullen dezen achterstand willen trach ten in te- halen op het. gebied van het oorlogs materiaal. Tenslotte nog de vraag: langs welken weg zal men pogen de internationale regelingen te bereiken, waartoe Hitier zich bereid ver klaard heeft mede te werken? Zal Duitsch land bereid zijn voor dit doel naar de Ontwa peningsconferentie terug te keeren? Men geeft hier de hoop niet op, dat dit inder daad over eenigen tijd zal kunnen gebeuren. Weliswaar heeft Hitier aan den terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond nieuwe voorwaarden vastgeknoopt, die niet onmidde- lijk te vervullen zullen zijn. Doch Duitsch land zou zeer goed weder aan de Ontwape ningsconferentie kunnen deelnemen, zonder lid van den Volkenbond te zijn. Dit deden in 1932 ook Amerika en Sovjet-Rusland en thans zijn ook Amerika en Japan leden der Ontwa peningsconferentie, ofschoon geen leden van den Volkenbond. Hitier heeft in punt 9 ver klaard. dat de Duitsche regeering „bereid is, aan alle pogingen actief deel te nemen, die tot praktische bewapeningsgrenzen kunnen leiden". Een uitzondering heeft hij voor de Ontwapeningsconferentie niet gemankt. Men acht het hier dan ook niet uitgesloten, dat Duitschland bereid zal zijn naar de Geneef sche Ontwapeningsconferentie terug te kee ren. nadat diplomatiek voor-overleg aan Hit- Ier de zekerheid van volkomen rechtsgelijk heid zal hebben gegeven. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. WOENSDAG 29 MEI. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending, 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gram. pi. P. J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Orvitropia olv. J. v.d. Horst, L. de Jong (voordracht), De Zonnekloppers olv. C. Steyn en de Fliereflui ters olv. E Walis. 12.00 Gram. pl. 12.30 Dubbel X-Ensemble olv. C. Steyn. 1.00 Schalmei olv P. Renes. 1.151.45 Strijkorkest olv. E. Walis. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Verkorte opera „Ma dame Butterfly" van Puccini (Gr. pl.) 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.00 Eddy Walis en zijn orkest. 6.30 RVU. S. v. Dantzig: Crisis, het goud en de wisselkoersen. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Cor Steyn (accordeon) en R. Schoute «piano). 7.30 Is. Romijn: Het amusement in de stad en op het platteland. 7.50 Zang door To van der Sluys (sopraan). A. d. vleugel D. Wins. 8.00 Herh. SOS-berichten, Vaz Dias, VARA-Varia. 8.10 „Peer Gynt". drama van Ibsen, bew. W. van Cappellen. M.m.v. het VARA-tooneel olv. W. van Cappellen, VARA-orkest olv. H. de Groot en To van der Sluys (sopraan). 10.00 Gram. pl. 10.15 Viool-recital L. Szikra. A. d. vleugel I. Rossican. 10.45 Fransche chansons (gr. pl.). 11.00 Orgelspel J. Jong. 11.30—12.00 Gramofoonpl.. HUIZEN 1S75 M. NCRV-Uitz-encling. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. H. v. d. Elskamp. 11.00—12,00 en 12.30 Ensemble Van der Horst en Gram. pl. 1.30 Concert A. Hermes (alt). E. Biele «cello). S. Wintershoven (piano). 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram. pl. 4.00 Orgelspel R. Parker. 5.00 Kinderuur. 6.00 Technische causerie R. Casemier. 6.30 Afge staan.. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Repor tage. 7.30 Bach's „Hohe Messe" in de Groote Kerk te Naarden olv. A. v. d. Horst mmv. solisten, koor der Nederl. Bach-Vereen. en het Concertgebouworkest. 9.45 Vaz Dias. 9.55 11.30 Gram. pl. DROITWÏCH. 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.20 Gram. pl. 11.50 Voor de de scholen. 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Orgelconcert B. Mason. 2.25 Voor de Scholen. 3.10 Piano-recital, J. McGown. 3,35 Sted. Or kest van Folkestone olv. E. Newman mmv. S. Schönning (zang) en A. Voorsanger (viool). 5.05 Het J. Mac. Arthur Kwintet. 5.35 Manto- vani en zijn orkest. 6.20 Berichten 6.50 en 7.05 Lezingen. 7 25 Bachconcert. 7.50 Voor dracht door P. I-Iaddon. 8.10 Piano-recital R. Chamberlain. 8.35 Eerste acte van Rossini's „Barbier van Sevilla" olv. V. Belleza. 9.20 Radio Militair-orkest olv. B. W. ODonnell. 9.50 Be richten. 10.20 BBC.-orkest olv. C. Raybould. 11.2012.20 Roy Fox en zijn orkest. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche mmv. solist. 8.20 Vertrek van de „Normandië". 9.35 Hoorspel. 10.55 Dansmu ziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Ritz". 3.50 5.50 Omroeporkest olv. Reesen. 6.056.35 Gram. pl. 8.20 Concert en declamatie. 9.20 Vocale duetten. 10.10 Reportage. 10.55 Radio- symphonie-orkest olv. Gröndahl. 11.30—12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 en 7.20 Concert uit Berlijn. 12.20 Keul- sche Symphonie-orkest olv. Gilessen. 2.35— 2.50 Piano-recital. 4.20 Solistenconcert. 5.20 Gevar. Concert uit Frankfort. 7.35 Dansmuziek uit Londen. 8.35 „Stunde der jungen Nation" uit Leipzig. 9.05 .Das Land der tausend Berge" spel olv. H. Probst 11,0511,20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt mmv. sopraan.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3