Bekende Beverwijkers. Robert Koch. aet was Maandag een kwarteeuw geleden dat Jr Robert Koch te Baden-Baden op 66-jarigen leeftijd stierf. In de kringen van de medische en bacteriologische wetenschap is zijn naam een der allergrootste. Daarbuiten zou ik niet <raarne het percentage taxeeren van de menschen, die niet weten wie Robert Koch 3S Het moet schrikbarend hoog zijn. En toch behoorde deze man tot de groot ste en moedigste strijders die de wereldge schiedenis kent, en heeft zijn levenswerk on- einCjig meer zegen aan het menschdom ge bracht dan dat van heele reeksen veldheeren en admiraals tezamen. Het geschiedenis-onder- wjjs is evenwel een zonderlinge zaak. en in de geschiedenisboeken gelden de mannen die y- ruime schaal Leven vernietigd hebben ajs veel grooter dan diegenen die den Dood met succes hebben bevochten. Waren de eersten dan moediger? Neen, dat geloof ik niet. Onderzoekers als Koch, Pasteur. Metsjnikoff. Roux. Bruce en zoovele anderen hebben tallooze malen hun leven gewaagd. Daarbij hebben zij een volharding en een koppi? verzet tegen teleurstellingen getoond die den lezer van hun levenshistories met den diepsten eerbied vervult. En tenslotte hebben zij tallooze menschen van ontzettend lijden bevrijc en bun nieuw levensgeluk ge schonken terwijl de levensweg der veld heeren en admiralen bezaaid is met lijken en moeizaam-voortgesleepte. gefolterde levens van zieken en verminkten. Het hoofd vex-schil ligt wellicht inde reclame. Een Koch, een Pasteur, vochten hun jarenlangen strijd uit in de stilte en beslo tenheid van een laboratorium. Daarin liepen zij levensgevaar, daai-in beleefden zij ge weldige avonturen. Daarin leden zij tallooze nederlagen om het tenslotte tot enkele over winningen te brengen. Maar wélke overwin ningen De veldmaarschalken en de admiraals daarentegen Ik vrees dat de generaal Ludendorff, thans profeet van heidendom, in het huidige Duitschland althans als een heel wat grooter man geldt dan Robert Koch. En dat tien maal meer Duitschers weten wie Ludendorff is dan wie Koch was. En buiten Duitschland? Het zij een niet-Duitscher veroorloofd Ro bert Koch te herdenken als een grooter strij der en een grooter mensch dan alle gene raals en admiraals der historie, met inbegrip van onze eigene. Hij werd op 11 December 1843 te Klausthal geboren, bezocht daar het gymnasium, stu deerde van 1862 tot 1866 te Göttingen, was daarna korten tijd assistent aan een kliniek voor zielsziekten te Hamburg, vestigde zich als praktiseerend medicus eerst te Langen- salza (Hannover) en later te Rackwitz (Po sen) en begon in deze plaatsjes op eigen houtje, met de meest primitieve middelen, zijn bacteriologische onderzoekingen Hij had in die kleine provinciestadjes een drukke en heel slecht betalende praktijk, die zijn on dernemingsgeest allerminst kon bevredigen. Zijn vrouw deed hem op een verjaaixlag een microscoop cadeau, die zijn leven den nieu wen keer gaf en een wereld van strijd en avontuur voor hem opende. De Kruif vertelt in zijn bekende boek „Bac teriën jagers": „We hooren het de goede vrouw zeggen: „Robert, daar heb je nu wat om je op te beuren van cie vervelende prak tijk. Daar moet je nu maar veel door kijken, 't zal je afleiding geven." De tragische kant van dit kleine incident, dat zulke groote gevolgen voor de geheele menschheid zou hebben, was dat Emmy KochFraatz met haar goedbedoelde ge schenk den ondergang van haar eigen hu welijk inleidde. dat later door echtscheiding ontbonden werd. Zij was niet de vrouw voor den grooten ontdekker, dien zij door haar gave ontketend had en die met hartstoch telijke toewijding zijn geweldige roeping ging volgen. Koch's huwelijksleven was niet ge lukkig in tegenstelling met dat van Pas teur, die in zijn vrouw zijn trouwste mede werkster vond. Zijn eerste onderzoekingen betroffen in fectie van wonden en de oorzaken van milt vuur. waarvan hij den verwekker ontdekte en waarbij hij, door de ontdekking van de mid delen om het voortwoekeren te voorkomen, voor het eerst de menschheid een wapen in handen gaf ter bestrijding van een besmet telijke ziekte. De eenvoudige, stille, bescheiden provincie dokter. aanvankelijk met ongeloof aangehoord, zette zijn baanbrekend werk voort en kwam in 1882 voor den dag met de grootste ontdek king zijns levens: die van de tuberkel-bacil als de verwekker van de tuberculose. Bij Ru- dolf Virchow, toen het leidende licht van de Duitsche medische wetenschap, had hij een norsch onthaal en nauwelijks aandacht ge vonden toen hij hem zijn eerste mededeelingen over deze ontdekking kwam doen. Op 24 Maart 1882, in een vergadering van de Phy- siologische Vereeniging te Berlijn, boog Vir chow het hoofd en gaf toe. De Kruif beschrijft dit historische oogenblik aldus: „Een kleine man met een vroeg verouderd, gebrild gelaat stond op den katheder en bracht zijn papieren vlak voor zijn bijziende oogen. De papieren ritselden, en zijn stem beefde een weinig toen hij begon te spreken. Met verwon derlijke bescheidenheid vertelde deze man aan de zeer aanzienlijke vergadering, in hoogst eenvoudige bewoordingen, hoe hij de bacil, die moorddadiger voor het menschdom is dan een van zijn soortgenooten, had gezocht, ach terhaald en met zekerheid als de tuberkelbacil had aangewezen. Hij versmaadde elke orato rische wending, en er was geen verheffing in zijn stem, noch nadruk, toen hij de gewich tigste phasen van het ondei-zoek beschreef. Hij vertelde van de schuilplaatsen van dezen gevaaiiijken vijand, van zijn levenswijze, zijn sterkte eix zijn zwakheid, en duidde zelfs aan hoe het op den duur mogelijk moest zijn hem te bestrijden; wie weet: hem uit te roeien, dien grootsten moordenaar van den mensch. Toen ging Robei*t Koch weer zitten, wach tend op het debat. Maar niemand stond op om te spreken. Allen wendden hun blik naar den grootmeester, het orakel der Duitsche physiologische wetenschap, die den Olympus beheerschte en meer dan eens met een enkele bliksemschicht een heele theorie had ver pletterd. Iedereen keek naar hem maar Virchow verliet zijn plaats, zette zijn hoed op en ging de zaal uit: hij had niets te zeggen." Dit moment was de grootste overwinning van Koch's leven. Ergens in een kleine, kille zaal in Berlijn.... Ja. de reclame van Tra falgar en Waterloo, van Austerlitz en Sedan, van Sadowa en Verdun was heel wat gx-ooter. Maar waarbij heeft de Menschheid baat ge vonden? Er zouden reeksen artikelen ter herinne ring aan Koch te schrijven zijn Ik stip hier maar enkele punten aan om een groot man recht te doen. Misschien komt de beschaving nog eens zoover, dat alle geschiedenisboek jes hem noemen. Wie weet? Hij deed nog veel meer. Hij ontdekte den verwekker van de cholera en gaf de juiste aanwijzingen voor de bestrijding van die ontzettende epi demische ziekte, die althans uit Europa daar na verdween. Hij bestreed met succes runderpest en de malaria. Prof. Robert Koch gaf via een lange reeks publicaties een nieuwe wending en ont zaglijk veel grooter practische uitwerking aan den arbeid der medici in de geheele wereld. Hij was een zeer groot en moedig strijder en ontdekker, en een nobel mensch. Zijn leven moge in diepen eerbied herdacht worden. R. P. BEVERWIJK DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den Zaterdag j.l. in totaal 894 werkloozen in geschreven, verdeeld over onderstaande vak groepen: Beverwijk: Bakkers 3, behangers 2, betonvlechters 6, betonwerkers 7, bankwerkers 10, blikbewerkers 4, blikslagers 2, carosseriemakers 1. chauf feurs 21, drukkers 7. electriciens 5 grondwerkers 74, handlangers 4, kan toorbedienden 3, kopergieters 1, land arbeiders 34, lasschers 2, loodgieters 2. letterzetters 1, losse arbeiders 192. machinis ten 7, machinedrijvers 2, machinale houtbe werkers 1. mai-mei-bewerkers 3, metaalbewer kers 3, marmerpolijsters 1. metselaars 4. meu belmakers 1, monteurs 8, opperlieden 15. plaatwerkers 2, schilders 2, schippex-s 4, schoen makers 2, sigarenmakers 24. sorteerders 3. slagers 1, smeden 1, soldeerders 2, stokers 7. stucadoors 1, timmerlieden 17. voegers 1. voerlieden 2, voorsla anders 2, winkelbedien den 3. dienstboden 1. werksters 1. gasfitters 1 incasseerders 1, koks 1, pakhuisknechts 1, tee- kenaars 3, zeilmakers 1, totaal 510. (Vorige week 499). Wijk aan Duin: Bakkers 3, betonvlechters 1, betonwerkers 3, bankwerkers 6, blikbewerkex-s 2, bliksla gers 5, carrosseriemakex-s 1, chauffeurs 8. elec- ti'iciens 2, grondwerkers 52, handlangers 4: kappers 1, kantoorbedienden 4, kellners 1, land arbeideivs 26. lasschex-s 1, loodgieters 2. lijnwei'kers 1, losse arbeiders 60, machinisten 8, machinale houtbewerkers 1. metaalbewer kers 4, metselaax's 3, meubelmakers 1, mon teurs 1. opperlieden 12. plaatwerkers 1. rei zigers 5, schilders 2. schippex's 7, schoenma kers 1, sigarenmakers 6. sorteerders 2, stokers 4. straatmakers 1, stucadoors 2, stuurlieden 1. timmerlieden 13, uitvoerders 1. voerlieden 1 winkelbedienden 1, zeilmakers 1, klinkers 1, totaal 263 (252) Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwerkex-s 5, chauf feurs 5, electriciens 1, grondwerkers 15, kan toorbedienden 1, landarbeiders 38. losse ar beiders 42, metselaars 1, opperlieden 4, schil ders 1. timmerlieden 4, uitvoerders 1, totaal 121 (118). DE TENNISCOMPETITIE. Vier nederlagentot gevolg hebbende degradatie van twee teams n.l. T.O.P. II en Velserbeek II en vervlogen kampioensillusies van een derde team n.l. Velserbeek I ziedaar het bedroevende resultaat van den afgeloo- pen tennis-Zondag. Dat Velserbeek n dit jaar zou degradeeren daar hadden we op gex-ekend hoewel zij zich toch uitstekend geweerd heb ben in deze competitie. Deuce 3 bleef ook Zondag met 53 de meerdere. T.O.P. II speelde tegen Westrust II een pittigen wedstrijd om de onderste plaats en verloor met 53. T.O.P. II heeft dit jaar het ongeluk gehad ingedeeld te zijn geweest in een veel te sterke af deeling. Een protest ter bestemder plaatse zou ons inziens volkomen gerechtvaardigd zijn vooral daar het tweede team van T.O.P. absoluut 3A fahig is. Wij hopen T.O.P. II het volgende jaar in 3A terug te zien. Velserbeek I dat in de eerste helft der com petitie recht op het kampioenschap aan ste vende struikelde Zondag in Amsterdam op Nieuwe Meer. In een wedstrijd die in een halven orkaan gespeeld werd verloren zij twee kostbare puntjes en werden daardoor voor het kampioenschap uitgeschakeld. T.O.P. I verloor met 62 van T.C.G. n o.i. een te groote nederlaag daar thuis met 4—4 gelijk gespeeld werd. DE AARDBEIENMARSCH. Omtrent de z.g.n. ..Aax-beienmarsch" van de Kermemer Wandelclub, welke in de maand Juni gehouden wordt deelde het bestuur ons de volgende bijzonderheden mede: De tocht gaat o.a. "langs Van Gelder's Pa pierfabrieken. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken M.E.K O.G.. Spoorbrug Velsen. Zee sluizen. Oude Kerk met toren te Wijk aan Zee, Heliomaire, wandelpark Marquette. Jeugdherberg Kasteel Assumburg enz. Alzoo eenige van Neerlands grootste bedrijven, be zienswaardigheden. bosschen, duinen, strand en polderland in één trip. Zij die den tocht binnen 6 1 2 uur volbren gen ontvangen een fraai kruisje naar geheel nieuw ontwerp. Vereenigingen in groepsver band met minstens 10 deelnemers plus leider politie-groepen 5 plus 1), zonder uitvallers den tocht volbrengende, ontvangen een groepsprijs. Verder extra prijzen. Vlaggen en insignes van politieke strekking mogen niet medegevoerd worden (alleen sportvlaggen en vaandels i. Politieke propa ganda en liederen zijn verboden en geven bestuur en hoofdleider recht tot uitsluiting van deelneming of disqualificatie. Elke deel nemer mag niet meer dan twee medailles of kruizen dragen tijdens den tocht. De inschrijvingen worden bij binnenkomst genummerd, voor de startkaart, elke 50ste inschrijver, die den tocht volbrengt, ontvangt een echte Beverwijksche slof aardbeien EEN LANGE WANDELING. De heer Gaarthuis. lid van de Kennemer Wandelclub nam jl. Zaterdag deel aan den wandeltocht RotterdamBx-ussel. een af stand van 150 K.M. Gestart werd met 18 wandelaars en allen volbrachten den tocht ixx de beste conditie. Het betrof hier geen wandel wedstrijd, maar een prestatietocht, waax*bij het er om ging zooveel mogelijk in hetzelfde tempo te blij ven loopen. Werd er dan ook gestart met een snelheid van circa 7 K.M. per uur. bij aan komst op het terrein van de Wereldtentoon stelling te Brussel was het tempo nog ruim 6 1/2 K.M. per uur. Overal langs den weg mochten de wande laars zich in groote belangstelling verheugen, terwijl hen in Brussel een luisterrijke ont vangst ten deel viel en allen in liet bezit kwamen van een fraaien beker. Een autobus met vei'zorgers en officials van de Ned. Unie van Wandelaars vergezelde de wandelaars en zorgde dat het hen on derweg aan eten en drinken niet ontbrak. De •verzorging was dan ook in de puntjes en le verde geen enkele maal reden tot klachten op, integendeel, hiervoor had men niets dan lof. Het was de eerste maal dat een groep van wandelaars in gesloten verband den afstand RotterdamBrussel liepen. Het was van onzen stadgenoot een mooie prestatie en een woord van hulde is Jjier wel op zijn plaats. Hij hield de plaatselijke wan delsport hoog. KENNEMER WANDELCLUB. A.s. Zaterdag en Zondag zullen de leden van deze vereeniging deelnemen aan den Nationalen Wandeldag van de Ned. Wand. Org., welke dien dag voor dit district wordt gehouden te Amsterdam. Vóór Vrijdagavond wox-dt bij den secreta ris opgave ingewacht van hen die Zaterdag middag of Zondag willen gaan met het oog op het samenstellen van een groep. Ook voor niet-leden bestaat gelegenheid deel te nemen. Daaromtrent wox-den gaarne inlichtingen verstrekt. Het adres van den nieuwen secretaris is: Groenelaan 73, te Be verwijk. BEVERWIJK—KINHEIM. De nieuwe Bevexwijksche dex*de-klasser ..Be verwijk" speelt a.s. Donderdag (Hemelvaarts dag) op haar terrein aan den St. Aagten- dijk een jubileumwedstrijd tegen de tweede klasclub ..Kinheim". Deze vriendschappelijke ontmoeting zal te 5 uur aanvangen. CHRISTELIJKE JONGEMANNENVEREENI- GING „EXCELSIOR". Voor de deelnemers aan den bondsdag, uit gaande van het Nationaal Jongeren Verbond, organiseex-t de C.J.M.V. „Excelsior" op Hemel vaartsdag een autotocht naar Utrecht. LEDENVERGADERING ,.A. N. G. O. B." Maandagavond werd ten huize van den heer J. van den Bosch een goed bezochte le denvergadering gehouden van de geheelont- houdei-svereeniging do ..A.N.G.O.B De voorzitter opende de vergadering en wenschte namens de leden den heer en me vrouw Bosch van harte geluk met hun 20- jarig huwelijksfeest. Tot afgevaardigden voor de sluiting van de Blauwe Week werden de heeren A. Hof land en H. G. Toebes benoemd. Mejuffrouw Abbenhuis bracht verslag uit van de werkzaamheden van het Blauwe Week-comité waarna de voorzitter in aan sluiting op dit vex-slag tenslotte de aanwezi gen opwekte om aan deze blauwe week actie krachtig deel te nemen en zoo mogelijk mede werking te verleenen MARKTBERICHTEN. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. Spinazie per kist 2050 cent. Sla per kist 3595 cent. Postelein per kist 42—60 cent. Wortelen per bos 8—13 cent. Rabarber per bos 1 1 23 12 cent. Raapstelen per bos 23 cent. Radijs per bos 23 cent. Peterselie per bos 24 cent. Selderie per bos 46 cent. Bloemkool le soort per stuk 1218 cent. Bloemkool 2e soort per stuk 710 cent. Tomaten per K G 1628 cent. Peulen per K.G. 60—65 cent. Asperges le soort wit per bos 2232 cent. Asperges 2e soort wit per bos 1020 cent. Asperges le soort blauw per bos 15—23 cent. Aardbeien per doosje 1624 cent. BOOTTOCHT VAN NATUURVRIENDEN. Zondag 14 Juli organiseert de Natuur- vriendengroep. onderaf deeling van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling een boot tocht naar de Zaan en het Alkmaardermeer. BLAUWE WEEK ACTIE. Men verzoekt ons mede te willen deelen dat op Zaterdag 1 Juni de bloempjes ten bate van de geheelonthouding, verkocht zullen worden. VERGADERING BURGER ZIEKENFONDS UITGESTELD. De ledenvergadering van het Burger Zie kenfonds, welke Woensdagavond in het Ken- nemer Hotel zou worden gehouden, is uitge steld tot Woensdag 5 Juni. KENNEMER MOTORCLUB. Op uitnoodiging van het Comité voor Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee orga niseert de Kennemer Motorclub voor den Tweeden Pinksterdag een duinrit, waaraan alle motorrijders, ook zij, die niet bij een ver eeniging zijn aangesloten, kunnen deelnemen. De deelnemex*s verzamelen zich des morgens bij het clublokaal „Suisse" in de Breestraat en rijden dan gezamenlijk naar de badplaats, waar de start voor den duinrit plaats vindt. AANRIJDING OP HET STATIONSPLEIN. Op den hoek van de Breestraat en den Velserweg werd Zondagmiddag een motorrij wiel aangereden door een sneltax, die het Stationsplein wilde oprijden. De chauffeur van de taxi sneed echter de bocht links af, waai'door zijn auto in aani'aking kwam met de motorfiets. De bestuurder van het motor rijwiel en de duorijdster werden tegen den grond geslagen. De bestuurder bleek er goed te zijn afgekomen de duorijdster werd bin nengebracht in het café Bellevue en daar behandeld door Dr. Duterloo. De juffrouw, die afkomstig was uit Haarlem, bleek een kneuzing aan de heup en een vleeschwonde aan den arm te hebben opgeloopen. Na ver bonden te zijn is zij naar haar woning te Haarlem vervoerd. DE ROODE-KRUIS ZIEKENHUIS-AFFAIRE. Naar we vernemen zal op Woensdag 12 Juni ln de bovenzaal van het veilingsgebouw Ken- nemerland opnieuw een openbare vergade ring wolfden gehouden van het comité tot behartiging van de belangen van het Roode Kiuiis Ziekenhuis. Spreker is de heer Jac Tolk over het onderwerp: ..Hoe staat het met het Roode Kruis Ziekenhuis?" 'DINSDAG 28 MEI 1935 Door onze lens gesnapt. Nic. Huijg. Vele jaren lang hebben de tuinders uit Be verwijk en omgeving hun producten in Am sterdam zelf uitgevent en het „Wijker boer tje" was een bekende verschijning in de stra ten van onze hoofdstad. Drie sloombooten ver- oerden de tuinders en hun groenten naar Amsterdam. De wijken, welke zij daar bedien den gingen van vader op zoon over en eenige geslachten achtereen hebben daarin een be staan gevonden. Van deze drie stoombooten, genaamd „Tuinderswelvaren", „Nieuwe Onder neming" en „Kennemerland" hield laatst genoemde den strijd om het bestaan het lang ste vol. Het aantal venters op Amsterdam is tot een minmum teruggeloopen en het toene mende autovervoer nam de taak van de boot diensten over. De heer N. Huijg voer met zijn „Kennemerland" gedurende een lange reeks van jaren naar de hoofdstad en hij was een man van groote bekendheid onder de tuin ders. Als kapitein van de „Kennemerland" ge noot hij hun aller vertrouwen en vriendschap. Totdat ook hij nog niet zoo lang geleden zijn stoomboot moest opleggen, omdat de tijden veranderd waren. De heer Huijg was er echter de man niet naar, om zich uit de zaken terug te trekken en zoo is hij aaxx het expeditie bedrijf, zij het dan ook op een andere manier trouw gebleven. Zijn boot werd verkocht en verdween uit de Beverwijksche haven. De ka pitein reist nu op een snellere manier, name lijk per electrische tx-eixx, naar Amsterdam, waar hij zijn zaken afwikkelt. Onze fotograaf snapte hem juist op weg naar het station. WIJK AAN ZEE EN DUIN NED. HERV. KERK. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft als candidaat tot den H. Dienst in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer W. Aalders, hulpprediker alhier. DRIEHUIS Deze jeugdige olifant wordt in den Berlijnschen Dierentuin natuurlijk het meest door de jeugd bewonderd. SOLI DEO GLORIA. De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" hield haar jaarvex-gadering in 't Huis te Velsen. Voox-zitter F. Heex-emans prees in zijn ope ningswoord den goeden geest, die in de ver eeniging heerscht en toonde zich buitenge woon tevreden over het repetitiebezoek. Het nationale concoims te Heemstede bracht dan ook een royalen eersten px-ijs als x-esultaat. Na voorlezing der notulen, die werden goed gekeurd, bracht secx-etaris Th. van Geldox-p een keurig jaarverslag over de verrichtingen van het korps. Wij stippen daaruit aan, dat evenals vorige jaren medewerking werd ver leend aan kerkelijke feesten en koninginne dag. De buitenconcerten troffen slecht weer en hadden dus weinig bezoek. In verband met het zilveren jubileum werd verleden jaar ge tracht een copcours te houden, doch de po ging is jammerlijk mislukt. Penningmeester L. Molenaar kon met het voordeelig saldo van verleden jaar de zaak weer kloppend krijgen, zoodat de financiën nog gezond zijn. Beide functionarissen, die aftredend waren, werden herkozen. Besloten werd met zuster verenigingen muziekstukken uit te wisselen. De volgende maand zal worden deelgenomen aan het festival van de harmonie der papier fabriek te Velsen. Het volgend concours komt „Soli deo Gloria" uit in de eere-afdeeling- Harmonie. De vereeniging kan op een goed jaar terug zien. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 25 v. Kingston J.) Boschdijk, Rotterdam xiaar Philadelphia, 25 (n.m.) te Boston. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 26 (1.33 n.m.) 350 mijl W.Z.W. van Valentia. Nictheroy, Vancouver naar Rotterdam 25 (n.m.) te Londen. Statendam 26 (n.m.) van Rotterdam te New York. Yeendam, New-York n. Rotterdam 27 (v.m.) Plymouth. Volendam, Rotterdam naar New-York p. 26 (n.m,) Lizard. HALCYON LIJN. Stad Zaltbommel, 26 van Oneglia te Susa, voor wran en Londen. Stad Dordrecht 25 van Bagnoli te Seriphos, voor Oran en Rotterdam-Vlaardingen. Stad Vlaardingen 29 van Kirkenes te Vlaardingen verw. Vredenburg 28 (6 v.m.) van Narvik te VlaaT- dingen verw HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Helder (thuisreis) 27 te Havre verw. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. Meerkex-k 27 van Hamburg te Rotterdam. Serooskex-k, 225 v. Rotterdam te Hamburg. Grootekerk (uitr.) 25 te Yokohama. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN Garoet (uitr.) 27 van Suez KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemxion, Rotterdam n. Faro p. 26 Dun- geness. Ajax, 26 van Kopenhagen te Odense. Ariadne, 25 van Lissabon naar Amsterdam. Boskoop, Chili n. Amsterdam 25 te Liverpool. Ceres 26 van Bourgas te Varna. Colombia, 24 van Barbados te Cristobal. Costa Rica 26 van Hamburg te Amsterdam. Cottica, Amsterdam n. W. Indië p. 25 Dungeness. Eutex-pe, Amsterdam n. Bordeaux p. 25 Dungeness. Fauna, 26 v. Catania naar Venetië. Irene, Guatemala naar Amsterdam p. 27 (6.50 n.m.) Lydd. Mex-ope 26 van Alicante te Castellon. Nereus 27 van Hamburg te Amsterdam. Orion 25 van Volo te Yerakini. Orpheus, Rotterdam n. Pasajes p. 23 Duxi- geness. Perseus, 26 v. Kopenhagen te Amsterdam. Pluto 27 van Amsterdam te Hamburg. Rhea, 25 van Livorno te Napels. Saturnus, Rotterdam n. Tanger p. 26 Dun geness. Simon Bolivar. Barbados n. Amsterdam 27 (5 n.m.) van Havre, 28 (10 mm.) vex'wacht. Stuyvesant, 25 v. Amsterdam te Paramaribo Theseus, Stettin n. Amsterdam p. 27 (5 v.m.) Brunsbuttel. Titus, 25 van Castellon te Alexandrië. Ulysses, 25 van Volo naar Salonika. Venus, 26 van Messina naar Catania. Vesta, Rotterdam naar Oran p. 25 Dun geness. Vulcanus 28 v Rotterdam te Amsterdam. Orestes 27 v. Amsterdam n. Midd. Zee. Calypso 27 v. Setubal naar Portimao. Hebe 27 v. Kopenhagen naar Gdynia. Hermes Bourgas n. Amst. p. 26 Gibraltar. Ganymedes 26 van Izmir naar Malta. Trajanus 27 v. Amsterdam te Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. Montferland (thuisreis) 25 v. Rio de Jan. Salland, (thuisreis) 26 v. L. Palmas, 2 Juni ver-wacht. Zaanland (uitreis) 24 (2.2 n.m.) 80 mijl Z.O. van Land's End. Waterland (uitr.) 27 te Rio de Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 27 van Lissabon. Indrapoera (uitreis) 27 Mei te Port Said. Dempo (thuisreis) 26 Mei van Sabang. Sibajak 27 Mei van Batavia te Rotterdam. Slamat (uitreis) passeerde 26 Mei Suez. Blitar 26 Mei vaxi Hamburg te Rotterdam. Djambi (uitreis) passeerde 26 Mei Finisterre. Kota Gede 26 Mei van Bremen te Londen. Kota Nopan (uitreis) passeerde 26 Mei Perim. Kota Tjandi (thuisreis) pass. 26 Ouessant. Koto Pinang 27 van Hambux-g te Macassar. Kota Baroe 26 van Batavia te Soerabaja. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisreis) 25 Mei van Bahia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Saleier (thuisreis) 25 Mei van Port Sudan. Poelau Laut (uitreis) 27 Mei van Suez. Tarakan (thuisreis) 26 Mei van Port Said. Poelau Roebiah (uitreis) 24 van Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Deucalion, Japan n. Rott. 26 v. Port Said. Stentor, 25 Mei van Batavia naar Amsterdam Phrontis. Amst. n. Batavia p. 26 Dungeness. Eurymedon, Amst. n. L'pool en Java 26 te Swansea. Theseus, Batavia n. Amsterdam via Havre 26 (10.5 v.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. Px-ometheus, Amsterdam n. Japan p. 26 Perim City of Eastboxrrne 26 v. Rott. te Yokohama. Menelaus Japan n. Rotterdam 26 te Dalren. City of Oran Rott. n. Dairen p. 27 Perim. Stentor Batavia n. Amst. 27 van Padang. Antenor Japan n. Rott. 24 v. Yokohama. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisrü p. 27 Gibraltar. Boschfontein (uitr.) 26 van Southampton. Bloemfontein (uitr.) 25 te Lor. Marques. AANGEKOMEN 27 Mei: Ganter s.s. Antwerpen Theano s.s. Fowey Beijerland s.s. New Castle Rhein s.s. Hamburg Nei'eus s.s. Hamburg Bowling s.s. Leith Max-gaireta s.s. Sundsvall Gustavsberg s.s. Ornskoldsvik VERTROKKEN. 27 Mei: Rosario s.s. Napels Nikoklis s.s. Rotterdam Noorsche visscherijhavens. Het gemeentebestuur van Bergen heeft een bedrag van 0,6 millioen Kronen toege staan als eerste termijn voor den bouw van een moderne visschershaven bij Bontelbo. waarvan de totale kosten 1,7 millioen Kronen zullen bedragen. Door den aanleg van deze haven zal Bergen hare positie als belangrijkste Noor sche vischuitvoerhaven versterken. Reeds in 1933 ging ruim veex-tig procent van den Noor- schen vischuitvoer over deze haven en men hoopt door de nieuwe haven dezen uitvoer nog te kunnen vergrooten. Engelsch politietoezicht. De Britsche admiraliteit laat te Dumbarton een politiekrulser van 280 bruto ton bouwen, welke bestemd zal worden voor toezicht in de Schotsche wateren.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5