HET NIEUWE AVONDBLAD 20a JAARGANG No. 176 IJMU VR IJ D AC 31 MEI 1935 ER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel moer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTüjJNTiëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Opening tentoonstelling „Rijpere Jeugd". Waardeerende woorden van burgemeester Kwint voor het werk der vereeniging. Onder zeer groote belangstelling vond gis teravond in de voormalige school B aan de Bothastraat de opening plaats van de door de Vereeniging ter behartiging van de belangen der Rijpere Jeugd georganiseerde tentoonstel ling van werkstukken van de cursisten van het eerste cursusjaar. Burgemeester Kwint toonde zijn persoonlijke belangstelling voor het werk der vereeniging door zich bereid te verklaren, de tentoonstelling te willen ope nen. Het was eivol in de beide schoollokalen waar de werkstukken stonden uitgestald, toen de voorzitter der vereeniging de heer R. Verbeek van Santpoort de aanwezigen in het bijzonder •burgemeester Kwint, en den heer P. Bosman, wethouder, voor Sociale Aangelegenheden, welkom heettte. Uit de aanwezigheid van den burgemeester en den heer Bosman leidde hij af. dat niet alleen door de burgerij maar ook door het gemeentebestuur aandacht op het werk der vereeniging wordt gevestigd. Hij is er dan ook van ovcertuigd, dat het gemeen te bestuur het werk der vereeniging waar deert. We weten allen, dat de maatschappe lijke toestand van dien aard is, dat het werk noodig is. Naast de voldoening over het re sultaat meende spreker te mogen wenschen dat het werk niet verder uitgebreid behoeft te worden. Hij hoopte, op den moreéten steun van het gemeentebestuur te mogen rekenen. Daarna zette de heer Verbeek de aanleiding tot de oprichting van de vereeniging uiteen. Dit geschiedde in verband met een door mej. Van Asperen van der Velde over „Ons Huis" gehouden lezing op een ouderavond, waarin zij het werk der vereeniging uiteenzette. Het doel van de tentoonstelling, zeide spre ker. is de belangstelling voor het werk op te wekken en om te laten zien wat op de cur sussen door de jongens en meisjes is gemaakt. De hoofdzaak van de cursussen is echter het contact met de leiders, het werk is het middel om de kinderen te trekken.. Het aan tal leden is echtear voor een gemeente van 45.000 zielen veel te gering. Dit moest min stens 500 zijn in plaats van 125. Spreker dankte het tentoonstellingscomioté voor het vele werk en den burgemeester voor zijn be reidwilligheid de ten toons teling te openen. Burgemeester Kwint zeide met zeer veel genoegen gehoor te hebben gegeven aan de uitnoodiging, de tentoonstelling te openen. Hij dankte het bestuur der vereeniging namens het gemeentebestuur voor het voortreffelijke werk voor de jongens in de gemeente ver richt. In het bijzonder dankte de burgemeester de leiders der cursussen, die zulk een mooi re sultaat hebben bereikt. In de statuten had spreker gelezen, dat tot de rijpere jeugd wor den gerekend de kinderen van 12 jaar en ouder. Dus, zeide spreker, wij allen behooren tot de rijpere jeugd. Hij dankte het bestuur voor dit compliment (gelach). Maar alles in de wereld is relatief, dus ook het jong zijn. Spreker vond het zeer goed, dat er contact is tusschen de leiders en de jeugd. Voor het werk van de vereeniging geldt in het bijzonder het: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De vereeniging leert de jeugd de eien of andere liefhebberij en hij acht dit daarom van be lang, omdat het werk aan de kinderen ge leerd, van belang is voor de toekomstige huis gezinnen. Tenslotte overhandigde de burgemeester den voorzitter een enveloppe, bevattende twee namen voor het fraaie zeiljacht, dat als prijs voor de verloting beschikbaar is gesteld. Een van de namen is een moeilijke, de tweede zeer gemakkelijk zeide de burgemeester. Als de eerste niet geraden wordt is hij de win naar die den tweede geraden heeft. Hierna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Een groot aantal belangstellenden heeft daarna de tentoonstelling bezichtigd. Het werk van de jongens en meisjes dwingt respect af. Alle tentoongestelde werkstukken getuigen van den ernst waarmed de jeugdige knutselaars gewerkt hebben. Vooral voor den zeiljachtbouw was vanzelfsprekend veel ani mo. De hierbij geplaatste foto laat zien, dat een heele vloot zeiljachten van stapel is ge- loopen. Wij willen tenslotte nog vermelden, dat de tentoonstetlling hedenavond, Zaterdagmiddag en Zaterdagavond geopend is. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD -HOLLAND De D.CJJ.'er Laros kampioen 3e klas. Deze week speelde het lid van D. C. IJ. Laros in Zaandam zijn partij om het kam pioenschap 3e klas van Noord-Holland, welke partij op fraaie wijze door den IJmuidenaar gewonnen werd, waardoor hij den kam pioenstitel veroverde. Suijk slaagde er zoo waar nog in zijn partij tegen B. May van Zaandam, die voor hem als verloren beschouwd werd, in remise te eindigen. Zaterdagmiddag zal de tweede partij gespeeld worden. EINDEXAMEN R H. B. S. Naar wij vernemen zal het mondelinv eindexamen der R.H.B.S. alhwsr jjiaats vin den op 5, 6, 8, 9, 10'en 11 JuÜ. Vijf en twintig jaar bij het onderwijs. MEJ. C. J. DALHUIJZEN. Morgen herdenkt mej. C. J. Dalhuijzen, onderwijzeres aan de Insingerschool den dag, dat zij 25 jaar bij het onderwijs' werkzaam is. Mejuffrouw Dalhuijzen is geboren in Wanswerd (Friesland) waar haar vader Ned. Hervormd predikant was. Zij genoot haar op leiding als onderwijzeres in Leeuwarden. Haar eerste betrekking als onderwijzeres kreeg zij in het Friesche dorpje Wouters- woude, waar zij vijf jaar werkzaam is ge weest Daarna kreeg zij een aanstelling op een Christelijke school in Katwijk. Ook hier bleef zij vijf jaar. Ongeveer 15 jaar geleden werd zij benoemd als onderwijzeres aan de Insingerschool, waar zij thans nog met op gewektheid haar werk verricht. Het zal mejuffrouw Dalhlijzen op den dag van haar jubileum zeker niet aan bewijzen van sympathie ontbreken. Inbraak in de Emmaschool. Er schijnt zich in onze plaats of in onze omgeving een categorie inbrekers op te houden, die het in het bijzonder op scholen gemunt heeft. Na de R. H. B. S. en de In singerschool is thans de Emmaschool het arbeidsveld van deze heeren geweest. Dit bezoek heeft plaats gehad in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Klaarblijkelijk heeft men eerst getracht, door het uitsnijden van een vensterruit in het leslokaal 5 te komen Dit schijnt niet gelukt te zijn. In klasse 3 had men meer succes. Hier werd eveneens een glasruit uit gesneden of- stukgeslagen, waarna een raam kon worden opengemaakt. Uit alles bleek, dat de dader(s) een grondig onderzoek heeft (hebben) ingesteld. In de kamer van het schoolhoofd is het schrijf bureau opengebroken. In dit lokaal werden uit een kast twee zendingsbusjes met eeni- gen inhoud meegenomen. In andere kamers en lokalen werden eveneens kasten en les senaars opengebroken. Hier was de buit eveneens gering. Er wordt slechts een doosje met wat kleingeld vermist. Door een raam in lokaal 7 is (zijn) de bezoeker(s) weer verdwenen. Door de voorzichtigheid van het school hoofd den heer K. J. Noij is den inbreker (s) een flinke buit ontgaan. De heer Noij had n.l. Dinsdagmiddag het maandsalaris voor het onderwijzend personeel ontvangen. Hij liet het geld, een aanzienlijk bedrag, echter niet op school achter, doch borg het op een veilige plaats in zijn woning. Het is niet onmogelijk dat de inbrekers het op dit geld gemunt- hadden. Het geld was echter in veilige haven VELSEN HET NIEUWE PROGRAMMA VAN DE PONT. Twee bijzondere films. De bioscoop De Pont heeft in haar nieuwe programma twee bijzondere films: „Liliom" en „Das Lied vom Glück" In „Liliom" is de titelrol in handen van den beroemden Franschen kunstenaar Char les Boyer; in „Das Lied vom Glück" treden o.a. op de tenor Herbert Ernst Groh en Paul Kemp. De geschiedenis van Liliom vroolijke kwant, onbezorgd, lui, met alle fouten die zijn beroep medebrengt, doch met een goed hart speelt zich voor het grootste deel af in de bedwelmende en realistische atmosfeer van een kermis. Liliom is de spulleman van de draaimolen, welke bekend staat onder den hoogdravenden naam „L'Hippo-Palace" €n het eigendom is van Mme. Moscat. Hij is een flinke, stevit gebouwde kerel en heeft zeer veel succes bij de jongedames, waardoor hij de jaloersch- heid opwekt van de nog steeds zeer levens lustige Madame Moscat, die zelf buitenge woon op haar ondergeschikte gesteld is. Op een Zondag maakt Liliom twee jonge meisjes, Julie en Marie, in „L'Hippo-Palace'' het hof. Madame Moscat, gealarmeerd, pro beert haar twee gevaarlijke mededingsters uit den draaimolen te verwijderen, doch Liliom neemt het voor de meisjes op. Madame Moscat is hierover zoo woe dend, dat zij hem op staanden voet ontslaat. Liliom trekt zich er echter weinig van aan en verlaat opgewekt met zijn beide bescher- melingetjes de draaimolen. Onder het wandelen vraagt hij hen plot seling of zij geld hebben, doch als zij zeggen, geen sou te bezitten, laat hij Marie in den steek en gaat verder met Julie. De fluitjes van de politie, die iemand ach tervolgt, komen dan de idylle tusschen Liliom en zijn nieuwste verovering verstoren. De inspecteur herkent Liliom en wil Julie in bescherming nemen tegen dezen verleider die alleen probeert veroveringen te maken bij de dames, om hen later geld af te persen Doch Julie, reeds onder den indruk van de charmes van Liliom, weigert de bescherming die de politie haar aanbiedt. De twee geliefden besluiten nu te gaan samenleven. Zij nemen hun intrek in den OPENING TENTOONSTELLING RIJPERE JEUGD. Bestuur, tentoonstellnigscomité en leiders poseerden voor onzen fotograaf. Tweede van rechts (staande) burgemeester Kwint; le van links (zittend) wethouder Bosman. De zeil vloot; een -aantal fraaie werkstukken, van de jeugdige cursisten. woonwagen van een tante van Liliom, Madame Menoux, die een fotokraampje exploiteert waarmede zij de kermissen af reist. Julie belast zich met de zorg voor het huishouden, terwijl Liliom een leventje van nietsdoen leidt. Hij begint echter reeds weer terug te verlangen naar het prettige, zorge- looze baantje dat hij had in „L'Hippo- Palace". Hij komt een paar nachten niet thuis, be jegent zijn levensgezellin ruw en bezoekt ge regeld een zekeren Alfred, een doortrapten schurk, die van alle markten thuis is. Madame Moscat, die sinds het vertrek van Liliom haar draaimolen steeds achteruit heeft zien gaan, stelt alles in het werk om haar ouden spullenbaas weer terug te krij gen. In het eerst heeft Liliom er geen ooren naar, doch ten laatste worden haar pogin gen beloond. Wanneer Liliom Julie mededeelt dat hij haar gaat verlaten om weer naar Madame Moscat terug te gaan, vertelt zij hem dat zij een baby verwacht. Dit nieuws vervult Liliom met groote vreugde en hij zegt Ma dame Moscat dat zij niet meer op hem be hoeft te rekenen. Het enthousiasme van Liliom bekoelt ech ter spoedig. Hij komt tot de conclusie, dat hij niet de middelen bezit om zijn kind een goede opvoeding te geven en te avontuur lijk om een vaste betrekking te zoeken, neemt hij het vorostel van Alfred aan, om ergens een goeden slag te slaan. Er wordt besloten dat zij den kassier van een fabriek zullen overvallen en berooven op den dag dat hij het geld voor de loonen van de arbeiders van de bank heeft gehaald. Het tweetal spreekt af, dat de overval zal plaats hebben bij een viaduct waar hun slachtoffer zeker langs moet komen. Om op eventueele weerstand van den kassier voor bereid te zijn, haalt Alfred Liliom over, het mes bij zich te steken, dat zij aan Madame Menoux ontstolen hebben. Na nog eenige tegenwerpingen tegen een dergelijke mis daad te hebben geopperd, laat Liliom zich toch bepraten. Wanneer de kassier bij het viaduct komt, houdt Liliom hem aarzelend aan. Alfred springt te hulp, doch de kassier trekt zijn revolver en houdt zijn aanranders onder be dwang tot de politie konït. Alfred ziet echter kans te ontvluchten en Liliom probeert hem te volgen, doch wanneer hij zich omringd ziet door agenten, brengt hij zichzelf rade loos van angst een steek met het mes toe. WERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Naar wij vernemen zullen a.s. Maandag 24 jeugdige werkloozen onder toezicht van de Nederl. Heide Maatschappij voorloopig voor den tijd van drie maanden worden tewerk gesteld op de landgoederen Beeckesteyn en Waterland om op deze landgoederen werk zaamheden te verrichten zooals dat tevoren door een 9-tal op Duin en Kriudberg is ge schied. Het is bekend, dat deze landgoederen zich in een slechten staat bevinden doordat zij niet onderhouden werden. Dit betreft vooral het landgoed Beeckesteyn waar heel veel aan op te knappen is. De jeugdige werkloozen. die dit werk ver richten werken 6 1/2 uur per dag en ontvangen een vergoeding van f 2.50 per week. Hiervoor wordt niets afgetrokken van den steun van de vaders, zoodat het geheele bedrag aan het werklooze gezin ten goede komt. DE BRANDWEER RUKT UIT. Niet naar den brand, maar naar het zilveren huwelijksfeest van den opper-brandmeester. Woensdagavond rukte de volledige beman ning van den brandweerauto uit, ditmaal ech ter niet om een brand te blusschen, maar om den opperbrandmeester, den heer K. Luiting en diens echtgenoote te complimenteeren ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, ten hunnen huize werden de heer L. en me vrouw Luiting namens de manschappen gefe liciteerd door den heer J. Schilp, waarbij het echtpaar een fraaie ets werd overhandigd. Het spreekt vanzelf, dat deze attentie door den heer en mevrouw Luiting zeer op prijs werd gesteld. In Hotel de Prins werd het feest nog eeni- gen tijd voortgezet. DRIEHUIS Het ongeval op den Hagelingerweg. De bestuurder van het motor rijwiel Jacobs ook overleden. Droevige plechtigheid op „De Biezen". De heer F. J. Jacobs, de bestuurder van het motorrijwiel, die j.l. Zondag op den Hagelin gerweg zulk een ernstig ongeval veroorzaakte is Woensdagmiddag 4 uur zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, aan de gevolgen over leden. De heer Jacobs woonde ongeveer 5 jaar in IJmuiden, na voordien eenigen tijd in Haar lem te hebben gewoond. Hij was 39 jaar ou'' geboren in Vosselaer (België) en laat een vrouw en vijf kinderen van 14 tot 4 jaar achter. Mevrouw Jacobs is Woensdagmiddag op eigen verzoek uit het Antonius Ziekenhuis ontslagen; ofschoon zij van de bij het ongeluk bekomen verwondingen nog niet genezen is. wilde zij in verband met den dood van haar man naar huis. Omtrent den toestand van de beide andere slachtoffers, den heer Handgraaf en Gonnie Schoon luiden de berichten gunstiger, zoodat er gegronde hoop op hun herstel bestaat. Het onderzoek. Omtrent het onderzoek in deze droevige zaak vernemen we, dat de motorrijder J., die ongeveer een jaar in 't bezit van motor en rijbewijs was dus niet 14 dagen, zooals wij al hoorden vertellen al eenige dagen een zuster wachtende was uit België. Met deze had hij afgesproken, dat ze hem zou opbellen wanneer ze in Haarlem gearriveerd zou zijn. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat na mens haar dit inderdaad geschied is door een. ambtenaar van de Nederl. Spoorwegen. Nau welijks had J. van de aankomst van zijn zus ter gehoord, of hij greep zijn motor om naar Haarlem te gaan. niet vermoedende, dat zijn groote haast zulke droevige gevolgen zou hebben. Dat er zeer hard door J. gereden is, is on- omstootelijk komen vast te staan. Een oogge tuige, die het ongeval van a—z zag afspelen, sprak zelfs van 100 K.M. per uur. Dit moge in- tusschen wat overdreven zijn, er blijkt uit deze schatting echter overduidelijk, dat de snel heid in deze bocht, waarop bovendien een weg van rechts, waarvan het verkeer dus even tueel „voorrang" moest worden verleend, uit liep, onverantwoordelijk is geweest. De teraardebestelling van Jan Oostewaal. Onder buitengewoon groote belangstelling werd Woensdagmiddag op „De Biezen" ter- aarde besteld het stoffelijk overschot van den 10-jarigen Jan Oostewaal, die Zondag j.l. on der zulke droevige omstandigheden om het leven kwam. Hij werd grafwaarts gedragen door leden van den N.A.S.B., terwijl tal van Jonge Pieter Jellen-kameraadjes en zijn klas- segenootjes om de groeve stonden geschaard. De kist was gedekt met de Jonge Pieter Jellen- vlag en een schat van bloemen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, naar voren, om als volgt te spreken: „Morgen zullen wij Hemelvaart vieren en nu staan wij op den doodenakker aan een versch gedolven graf, waarin een kind ter ruste wordt gelegd, het zooveelstc slachtoffer van het verkeer. Reeds wanneer het had ge golden het snelverkeer, dat nuttig kan zijn voor de samenleving, zouden wij het vreeselijk hebben gevonden, maar thans vinden wij het nog vreeselijker, nu lichtzinnigheid, brood dronkenheid en overmoed den openbaren weg maakten tot een plaats, die zelfs op zijn be schutte gedeelten onveilig voor oud en jong bleek te zijn. Als godsdienstige menschen zien wij echter in hetgeen gebeurd is, niet enkel en alleen het toeval, de schuld van zondige menschen, maar als Christenen weten wij ook, dat God regeert. Morgen zullen wij Hemelvaart vieren en de dagen, die achter u liggen, ouders, zijn de dagen van uw hellevaart geweest, want waren het geen helsche oogenblikken, die gij hebt moeten doorleven, toen uw kind, nadat het gezond en vroolijk en in feestelijke stemming was uitgegaan, dood weder keerde in uw huis? Ik las in een oude geloofsbelijdenis van de Duitsche Luthersche Kerk, dat de nedervaart ter helle dit beteekent, dat Jezus Christus in den hof van Gethsémané, ter neer gebogen, alle angsten en vreezingen der menschheid heeft doorstaan. Welnu, alle angsten, welke gij als ouders kondt ondervinden, ze zijn u niet gespaard gebleven. En toch zeg ik, dat wij morgen aan den dag, ja, heden reeds. Hemelvaart vieren, omdat Jezus door zijn hellevaart den Hemelvaart heeft bewerkt. Inderdaad het zijn helsche oogenblikken van berouw en van droefenis en van verslagenheid. Het is een hellevaart, die u tegen uw zin wordt opgelegd. Maai- weet dan, dat de hellevaart voor Gods kinderen de voorbode is van de He melvaart. Want Christus trekt U omhoog uit uw menschelijk lijden. Uw kind is ter aarde geworpen, uw kind zal onder de aarde worden gestopt en toch is uw kind verhoogd. Ziet gij 't niet aan de honderden om u heen. die getui gen zijn van uw droefheid, maar die ook deelen in uw groot verlies? Zou er ooit bij 't leven van uw kind hem zooveel eer zijn bewezen als in dezen stond? En dat is in beeld en gelijke nis van de waarheid, dat wat wij vernedering en ondergang noemen in het wezen der din gen verheffing en verheerlijking kan zijn. Uw kind zal niet meer bij u zijn, maar het is veilig bewaard in God. En wanneer de ge dachte aan deze dagen en aan dit plechtig uur in uw verder leven op u afkomt, moge gij dan beseffen, dat die Eene blijft, ook als alles ons ontvalt. Rust zacht en God zegene U! Namens den Nederl. Arb. Sportbond sprak het hoofdbestuurslid, de heer Broekman. Deze zeide een plicht te vervullen, die hem zwaar viel, nu hij stond aan 't graf van een men- schenkir.d, voor wie de poort van 't leven nog nauwelijks was opengegaan. Uw smart, ouders, treft ons allen. Ik heb uw Jan niet gekend, ik heb hem nooit de hand op het hoofd gelegd, maar ik heb mij van hem laten vertellen en ik heb zijn beeltenis gezien en daaruit de con clusie getrokken, dat hij was een frissehe, flinke, Hollandsche jongen, van wien wa* te maken was geweest. Moge de wetenschap, dat duizenden Jonge Pieter Jellen aan hun kameraadje denken, U tot troost zijn! Namens het personeel van School F sprak de klasseonderwijzer, de heer J. Prakken. Deze richtte een waarschuwing tot de kinderen om, wanneer ze, groot geworden, ook een motor rijtuig zouden besturen, toch vooral voorzich tig te zijn. „Jan, we zullen je niet vergeten", zeide hij verder. Namens de familie sprak Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga een dankwoord, om tens'^tte rr^ V* van den har te. ij ken wensch aat degenen die momenteel nog worstelden met de gevolgen van de aanrijding, in de maatschappij zouden mogen terugkeeren. Diep onder den indruk verlieten de honder den vervolgens den doodenakker.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1