i"0 BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Dit keer heb ik heel weinig briefjes ont vangen. De cloorüeweeksche Zondag heeft hier natuurlijk schuld aan. 'k Hoop echter dat jullie nu a.s. week allen schrijft en er vooral voor zorgt dat ik de briefjes zoo vroeg mogelijk ontvang. LIEP' SPARRüii JE. Zeg meisjelief hoe gaal het thans? 'k PIoop van harte dat je flink opknapt en weer spoedig naar buiten mag Hoe maakt je moeder het? Prettig dat jt de legplaat aardig gevonden en reeds gelegc hebt. Weet je nog wat ik je gevraagd he'c toen je even bij me was? „Of je eens thee bij me komt drinken?" Waren je moeder en jij niet ziek geweest, dan had ik 11. Woens dag jullie geïnviteerd. Nu komt <«e invitatie nog en ik zal het dol gezellig vinden, als ze wordt aangenomen. Van harte beterschap Dag Sparretje. LIEVE VERONIKA. Hartelijk gefelici teerd met 't behalen van den lsten prijs. Wat verstaat je moeder de kunst van verrassen goed. 'k Begrijp dat je het te Amsterdam heel prettig hebt gehad. Je bent zeker school ge gaan bij de „De Jongste". Het raadsel is goed opgelost en keurig opgeschreven. Je po ging. het geheel in dichtvorm weer te geven heb ik eenigszins verbeterd en plaats het als belooning voor je moeite. Een koe is een herkauwend dier Een wiel zit aan een wagen Zand is een grondsoort die we soms In een wagen dragen. Plet werkwoord is zien niet zier. Voor ton, zegt men wel „vat" Hieronder vindt men het spreekwoord In bovenstaand vervat. Wie zoekt zal vinden. Dag Veronika. BESTE ZILVERVOS Ik dank je har telijk voor je goede wenschen. Je gaat dus prettig uit? Veel genoegen gun ik je van harte Jammer dat je nog geen lid van I. V. H. bent. Maar. dat komt, denk ik nog wel. Dreumes. Jopie Slim en jij zijn met elkander naar Vel- serbeek geweest. Dat was natuurlijk heel ge zellig Jammer dat jullie zoo erg laat terug waren. Je moet er wel rekening mede houden dat het lang licht blijft en wanneer het gaa. schemeren, het niet vroeg meer is. Nogmaals veel genoegen. Dag Zilvervos. Beste MOEDERS HULP. Daar krijg ik zoowaar een brief op de schrijfmachine ge tikt. Zeg kantoor dametje, heb je het raadsel heusch zoo moeilijk gevonden? Het was toch echt gemakkelijk. Ja, dichten is niet ieders werk Het adres van je, zal ik vermelden. Dag Moeders Hulp. Best KABOUTERTJE. Nog een schrijf machine epistel. Je hebt je briefje keurig ge tikt hoor. Door je tocht naar Velserbeek was je je zang haast vergeten Moppig dat ik je vandaag zag. Je ging zeker met de andere kinderen van het L. d. H. een dagje uit. Wil je aan je zus m'n groeten terug doen? Dag Ka boutertje. Beste WILDZANG. Neen, de Jongste had het niet fout. Er werd gevraagd om een meis jesnaam bestaande uit drie letters. Het ging om de middelste letter, die een n moest zijn Men kon dus daarvoor nemen „Ina", „Ans" „Ant" en wie weet hoeveel verkorte meisjes namen er nog zijn bestaande uit drie let ters. waarvan de middelste een n is. Het raad sel heb je goed opgelost. Dag Wildzang. Lief KRULLENKOPJE. Hartelijk dank ▼oor je teekening. Ze is keurig hoor. Het raad sel is goed opgelost. Prettig dat je vader je wil helpen. Op het oogenblik kan ik geen theelood en zilverpapier gebruiken, maar als je het voor mij bewaren wil, wel graag. Wil je je moeder m'n groeten doen? Dag Krullen- kopje. Beste BEP. Jullie hebt dit keer eens om geruild en ik kreeg nu een teekening van Krullenkopje. Hoe gaat het je. speel je nog fijn en eet je nog flink? 'k Hoop van wel Dag Bep. Beste TOM MIX. Van de inbraak heb ik gehoord De buit was gelukkig niet groot- Prettig dat het op school goed gaat. Het raadsel heb je goed opgelost. Naar hetgeen je me vraagt zal ik nog eens een onderzoek in stellen. Werk met plezier. Dag Cowboy Tom Mix. Lief VUURVLINDERTJE. 'k Kan me be grijpen dat je zoo'n extra Zondag altijd pret tig vindt. Die Herthie vind ik echt stout. Z'r leed was het gevolg van z'n ongehoorzaam heid. Natuurlijk vind ik het ook erg dat het beest gehavend thuis kwam, te meer omdat hij als beest, de gevolgen van z'n van huis gaan, niet vooraf kan overzien. Toch moes+ hij leeren naar z'n baas te luisteren. Dag Vuurvlindertje. Best ROZA FLUWEELTJE. Zeg wat ben je prettig uitgeweest Natuurlijk was je erg bestoven toen je thuis kwam, maar dat moet je er voor over hebben. Of we ook nog eens uit gaan? 'k Weet het heusch nog niet. De wegen worden hoe langer hoe drukker en al neemt men met de club alle mogelijke verkeersrege len in acht, toch kan men ongelukken krij gen door roekeloosheid van anderen. Hij of zij die de kinderen mede neemt heeft een zeer groots verantwoordelijkheid en moet voor zichzelf uitmaken of bij een toenemend snel verkeer het wel verantwoord is, zich met een club kinderen op weg te begeven. Ik ben het met me zelf nog niet eens en zal over de zaak eens ernstig nadenken. Dag Roza Fluweeltje. Lief GOUDBLONDJE. -Breng mij maar een staaltje van de kleur zijde, dan zal ik zorgen dat je weer werken kunt. De vraag over het wandelen heb ik beantwoord onder Roza Fluweeltje. D?? Goudbloridie. Lief FILMSTERRETJE. Natuurlijk zal ik je vraag beantwoorden. Verleden week had ik zooveel briefjes dat ik er onmogelijk tijd voor vinden kon. Terecht merk je op: „dat de kikvorsch even als wi.i door longen ademt en zuurstof uit de lucht verbruikt". Je vraagt vervolgens: „Hoe kan hii dan o.a. 2 maanden lang in de modder wegkruipen en daarna weer levend te voorschijn komen? Waardoor heeft het beest geen gebrek aan lucht gekregen?" De kikvorsch ademt wel door longen doch ^"genad.em^Ming is niet zeer ontwik keld. De longen zijn eenvoudig van bouw, het beest heeft geen ribben en geen eigenlijke middenrif. Een z.g.n. „ribben" of „midden rifsademhaling" zooals bij de mensch en de zoogdieren kan dus niet plaats vinden. Het ademhalen, het doen instroomen en uitstroo- men der dampkringslucht moet dus op andere wijze geschieden. De onderkaak is een ronde boog, overspannen door de huid en een laag spieren. Deze beide vormen den bodem van de mondholte. De neusgaten kunnen door klepjes gesloten worden. De ademhaling ge schiedt aldus: 1. De mondholte is gewoon met dampkring lucht gevuld, de neusgaten zijn ge opend, het strottenhoofd is gesloten. De lon gen zijn gevuld met lucht. Deze lucht wordt langzamerhand verbruikt. 2. De bodem van de mondholte, die met het tongbeen op en neer bewogen kan worden, gaat omlaag. Het gevolg hiervan is dat de lucht in de mondholte verdunde lucht wordt, minder tegenstand biedt en daardoor de lucht door de neusgaten naar binnen kan stroomen. Het strottenhoofd is natuurlijk nog gesloten, terwijl de in de longen nog restee- vende lucht geheel verbruikt wordt. 3. Het strottenhoofd opent zich. De longen be vatten nu slechts koolzuurhoudende lucht 1de zuurstof is verbruikt)Door samentrekking der buikspieren wordt de lucht uitgedreven. De ontwijkende lucht gaat over de tong en de deelen der mondhuid. daaronder bevindt zich de versehe lucht. Een vermenging van verbruikte lucht kan dus niet plaats vinden. 4. De neusgaten zijn gesloten, de bodem der mondholte wordt naar boven bewogen, het strottenhoofd is geopend. De versehe lucht uit de mondholte begeeft zich naar de longen. In het water kan het beest niet op de boven omschreven wijze ademhalen. Dan maakt het beest gebruik van een andere wijze van zuur stofopneming. Z'n huid, die we naakt noe men, heeft een bijzondere geschiktheid om een deel der dampkringslucht op te nemen, maar kan ook de in het water aanwezige op geloste lucht, opnemen. Zijn huid is bovendien zeer rijk aan bloedvaten. Deze bloedvaten lig gen dicht tegen de oppervlakte, zoodat hier de opname van zuurstof uit het water en de afgifte van koolzuur aan het water plaats vindt, wanneer het beest onder water ver toeft of zich in de modder verstopt heeft voor z-n z.g. winterslaap. Men moet ook niet vergeten dat de kikvorsch koudbloedig is: hij heeft een zwakke verbranding en daardoor geen behoefte aan een groote hoeveelheid zuurstof. Filmsterretje, ik hoop duidelijk genoeg ge weest te zijn en voldoende op je vragen ge antwoord te hebben. Je ziet hoe uitvoerig ik heb moeten schrijven en begrijpt dus dat ik er verleden week met m'n groot aantal brief jes geen tijd voor kon vinden. Heb je vragen, kom er gerust mede, heb ik dan geen gelegen heid, dan laat ik je even geduld houden. Dag Filmsterretje. RAADSELS. De oplossing van het raadsel vinden jullie in het briefje van Veronika. Zij is de eenige die dit keer een prijsje heeft. A.s. Woensdag 1.30 uur mag zij het aan mijn huis afhalen. Ik ben een spreekwoord van 25 letters. I 9 13 24 2 17 plaats in Z- Holland. 4 3 5 12 kleur. 6 19 8 niet mager. II 7 20 huisdier. 10 22 26 niet droog. 18 16 15 een afsluiting. 21 22 14 25 een jongensnaam. 23 22 26 knaagdier. Twee pi-ijsjes stel ik beschikbaar Werkt ahen met plezier aan de oplossing. Veel groeten van MEJ. E. VIJLBRIEF. BRIEFJES-ADRES. Kinderen, die op IJmuiden^Oost wonen kunnen hun briefjes vóór Woensdagmorgen 9 uur bezorgen bij den heer L. Winter. Iepen straat 15. Deze heer zorgt dan voor doorzen ding naar het bureau van de courant. Over bont. Jaarlijks worden er over heel de wereld ruim 200.000.000 konijnenvellen tot bont verwerkt; 20.000.000 mollen moeten voor dit doel hun huid afstaan. Radio. Een inwoner van Joego-Slavië heeft een ontvangtoestel voor radio gemaakt, dat hij in zijn vestzakje bergen kan. Een kostbare mode. Handelaars in byou- terieën doen op 't oogenblik moeite om het dragen van versierde geldstukken op de vin gers bij de dames ingang te doen vinden. WIE ZOEKT ER MEE? Oplossing van de vorige week. Hebben jullie gezien, dat het 't silhouet van Napoleon is, dat je krijgt, wanneer je alle vakjes, waarin een punt staat, zwart hebt ge- maakt? Zijn dit geen aardige zoekplaatjes? i HET FEEST Moeder Schaap knikte langzaam. „Ik vind, dat we op den verjaardag van Witje en Wollie maar eens een groot feest moesten geven voor de dieren van de weide Ze worden nu drie maanden en dat vind ik wel een leef tijd waar men aandacht aan moet schenken Haar vriendin, mevrouw Dikvacht was het roerend met haar eens. „Mijn kinderen zijn nu al groot en toen zij zoo oud waren, was het nog geen mode, om zooveel aandacht aan de lammetjes te schen ken. Maar ja, de tijden veranderen." En ze schudde wijsgeerig het hoofd, om dan leven dig door te gaan: „Wie wil je allemaal op dat feest vragen?" „In ieder geval jongelui. Ik vind dat oudere dieren daar niet bij hooren." Mevrouw Dik vacht keek een beetje sip en moeder Schaap haastte zich om te zeggen: „Jij en ik zijn er natuurlijk wel bij. We moeten toch toezien, dat alles een beetje or delijk verloopt. En dan had ik zoo gedacht, dat we de kikkers als muzikanten moesten ne men en voor de verlichting 's avonds wat glimwormen. En dan de gasten.... ja, in de eerste plaats alle lammetjes hier uit onze wei de, zoo tot den leeftijd van een halfjaar. Ver der wat vogels en buurman Eekhoorn; de vlinders komen altijd wel ongevraagd Vind je dat eigenlijk niet genoeg?" Mevrouw Dikvacht knikte: „Ja zeker. En wat wil je voor snoeperijen presenteeren?" „Daarover wilde ik juist jouw raad vragen In de eerste plaats zal ik graspasteitjes pre senteeren: daar zijn alle schapenkinderen dol op. Maarwat moet ik de andere gasten presenteeren?" Mevrouw Dikvacht dacht na. BEWEEGLIJKE FIGUURTJES. Zelfs in den zomer is het wel eens een dag minder mooi weer, zoodat je niet buiten kunt spelen. De spellen, die je 's winters speelt, zijn natuurlijk al lang opgeborgen; want in den zomer spelen we geen spelletjes binnens huis; dan ravotten en stoeien we in de open lucht. En om ons nu toch niet te vervelen, moeten we dus iets anders bedenken. Ik zal jullie eens helpen. Wat zeg je van de grappige poppetjes, die je hier op de teekening ziet? Die zijn zonder moeite, in een heel korten tijd en van zeer weinig materiaal te vervaardigen. In de eerste plaats heb je er een stuk of wat lucifers voor noodig; verder een potlood, stevig papier, plaksel en kleurkrijt of kleur potlood. Je begint nu met het gewone potlood op het papier de deelen van de romp, de kopjes, han den en voeten te teekenen, die je op de af beelding ziet. Voor ieder poppetje natuurlijk één romp, één hoofd, twee handen en twee voeten Je moet dus van tevoren bepalen, hoe veel poppetjes je maken wilt. Is dat gebeurd en heb je de gezichten en de kleeren geteekend, dan ga je met het kleurkrijt aan den gang en je geeft de pop petjes gezellige kleurtjes. Dan snijd je de lu cifershoutjes op de goede lengte af. Daarvan worden namelijk hals, armen en beenen ge maakt. Het spreekt vanzelf, dat je den kop van de lucifer er af gehaald hebt. Nu neem je het plaksel en smeert de uit einden van de lucifers daarmee in. Dan plak je het hoofdje aan den hals; dit aanden romp, enz. De teekening laat jullie duidelijk zien., wat de bedoeling is. Vergeet ook niet de hand jes en de voetjes te plakken. Is dat allemaal gebeurd, dan laat je het geheel flink drogen. JDoe je dat niet en gebruik je ze al eerder, dan heb je kans, dat alles weer loslaat. Het laatste wat je doen moet is, de lucifers op de hoogte van elleboog en knie door te knappen. Dat geeft het geheel een echter idee. OOM KEES. DIEREN. „Je zou voor de eekhoorn nootjes kunnen laten zoeken en de vogels, ik zou bijna zeggen daar hoef je niets voor te laten maken, want die blijven toch in de boomen en daar vinden ze alles wat ze noodig hebben. En nuwaar moeten we het feest vieren. „Waarom geef je het niet bij het kleine vij vertje op de weide? Dat is voor de kikkers ook veel gemakkelijker." „Een pracht-oplossing," vond moeder Schaap. „Je hebt me heerlijk uit den nood ge holpen." Van dien dag hadden moeder Schaap en mevrouw Dikvacht het zoo druk, dat ze ner gens anders meer tijd voor hadden. Witje en Wollie waren uitgelaten over het denkbeeld, dat het geheele feest uitsluitend voor hen ge organiseerd werd. Ze sprongen en dansten den heelen dag door de wei en wisten van blijdschap niet, wat ze doen moesten. Maar moeder Schaap liet ze de uitnoodigingen rond brengen. Eindelijk was de langverwachte avond aan gebroken. Gewacht zou worden met den aan vang van het feest, tot op de boerderij alles in rust lang. Ook de koeien moesten slapen; want ook die mochten niet op het feest ko men. „Die vertrappen Witje en Wollie", had moeder Schaap angstig gezegd. „Ze hebben zulke groote lompe pooten." Eindelijk was het licht op de boerderij ge doofd. „Nu kunnen we naar het weitje gaan Dan kan het feest beginnen!" kondigde moe der Schaap aan. Een langgerekt, verheugd „ah" was het eenige antwoord. In optocht ging het er heen. Bij het betreden van de weide zetten de kikker-muzikanten hun feestmarsch in. De gasten waren eindelijk in de goede stemming! De vogels begonnen te kwinkelee- ren, de lammetjes pakten elkaar bij de pootjes en maakten een rondedans, mijnheer Eek hoorn rende uitgelaten den boomstam op en neer en de vlinders dwarrelden luchtig door alles heen. Het werd een vroolijk feest. Vanuit een rus tig hoekje keken moeder Schaap en mevrouw Dikvacht toe. Alleen als de lammetjes af en toe dreigden al te luidruchtig te worden, dan kwam moeder Schaap te voorschijn om de rust te herstellen. De mooie linten, die Witje en Wollie bij het begin van het feest gedragen hadden, hingen al lang slap en gekreukeld. Maar moeder Schaap beweerde tegen mevr. Dikvacht, dat je daar bij een feest maar niet op moest letten; want dant zouden de lam metjes geen plezier hebben, als ze nog op hun kleertjes moesten passen ook. En zooals ge woonlijk was mevrouw Dikvacht het weer eens met haar vriendin. Het was heel laat, toen moeder Schaap het tijd vond, om het feest te besluiten en naar huis te gaan. De lammetjes pruilden eerst nog wat; want ze beweerden, dat ze nog best een paar uur door konden blijven springen en dansen. Maar moeder was onverbiddelijk. En toen ze naar huis gingen. Witje en Wollie ieder aan een kant van moeder, voelden ze toch wel, dat ze erg moe waren. Het waren een paar heel tevreden lamme tjes, die door moeder Schaap naar hun bedjes gebracht werden en het laatste wat Wollie nog met een slaperig stemmetje vroeg, was: „Mamma, mogen Witje en ik morgen weer zoo'n heerlijk feest geven?" RITA. ZOMER. Ingez. door Dennenaaldje, Met een kleed van bloemen, In kleuren fijn en zacht. Met een dansende vlinderpracht, Met vogels, die zingen En hupplen en springen Nadert de zomer. En wij allen wachten blij Op 's Zomers komt. Joechhei! Wat de Parijzenaars jaarlijks verorberen. De ruim 4 millioen Parijzenaars verbrui ken jaarlijks oa. 179 millioen K.G. vleesch, 430 millioen K.G. brood, 307 millioen L. wijn, 26 millioen K.G. eieren, 28 millioen K.G. ge vogelte. Behalve den wijn gebruiken ze nog 72 millioen L. andere dranken om dit alles door te spoelen en nog 1.000.000.000.000 K.G. groen-' ten en vruchten. Amerikaansch. Een Amerikaansche rijk aard liet een diamanten ring, waaraan hij zeer gehecht was, in een klein bergmeer val len. Hij liet nu het meer droogleggen en raapte zijn ring van den bodem op. Een meevaller. Een paar oude dames in het Engelsche district Lincolnshire, wilden graag een autotje hebben en om aan de noo- dige contanten te komen brachten ze eenig porcelein naar een verkooping Tot haar niet geringe verbazing bracht het porcelein de niet onbelangrijke som van i 24.000 op. ZATERDAG 1 JUNI 1935 MIJN KAMERTJE. Ingez. door Dennenaaldje, Ik heb een eigen kamertje Met drie poppen en een beer En aan den wand portretjes, Wieg, wagen en nog meer. Mijn poppen zijn steeds netjes Want 'k naai en brei en haak Ze hebben heel veel kleertjes, Die 'k zelf dan voor ze maak. Ik leerde het van groote zus En op mijn eigen kamertje, Daar werk ik o, zoo knus. OP EEN WARMEN ZOMERDAG. d o o r W. B. Z. Op een warmen zomerdag Werd het haantje wakker, Kuklekuu, kuklekuu Klonk het op den akker. Jongens, meisjes, gauw naar buiten, 'k Hoor de vogeltjes al fluiten. Op een warmen zomerdag, Ging het bijtje vliegen, Zoem-zoem-zoem, zoem-zoem-zoem, 'k Laat me op 't bloempje wiegen. Ik neem straks stuifmeel mee naar huis En breng dan ook nog honing thuis. Op een warmen zomerdag, Zat ons hondje buiten Waf-woef-waf, waf-woef-waf, Riep hij zijn kornuiten. Maar in die dikke, groote spin Had hij heelemaal geen zin. Op een warmen zomerdag. Zaten Suus en Jetje Samen in de rekenles 's Was heusch lang geen pretje. Hoor! Bam-bim-bam de schoolbel luidt: t Kindren gauw. de school is uit!

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10