Vereenigïng voor waardevast geld. Prof. Vcrrvn Stuart en prof. Polak bepleiten devaluatie. Haarlem Zaterdag Ter gelegenheid van de oprichting van de afdeeling Duinstreek der Nederl. Vereenigïng voor waardevast geld werd in restaurant. Brlnkmann Vrijdagavond een vergadering ge houden waarin prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart over „Uit. den vicieuzen cirkel der de flatie" en prof. dr. N. J. Polak over „En als wat dan?" spraken. De voorzitter, dr. G. C. A. v a n D o r p, leid de de sprekers in. Prof. G. M. V e r r ij n Stuart schetste de funeste gevolgen, welke algemeen deflatie in de depressie heeft gehad inzonderheid voor de landen, die zich niet tijdig door muntcor- rect.ie aan de gevolgen der deflatie wisten te onttrekken. Deflatie werkt bovendien bij wijze van vi cieuzen cirkel: eenmaal ingetreden remt zij steeds verder de geldcirculatie. Deze vicieuze cirkel moet worden doorbro ken. Dit zou in theorie kunnen geschieden door verlaging van alle onderdeden van ons prijzenstelsel, die zich niet bij de deflatie hebben aangepast. Dat is dus verlaging van alle vaste geldschulden, verlaging van loonen. salarissen, huren pachten, pensioenen, uit- keeringen op levensverzekeringen enz. enz. Het vrije spel der economische krachten gaat voortreffelijk, wanneer er een waardevast ruii middel is. maar het faalt in een deflatiepe- riode, als de onderhavige. Systematische schuldverlaging is echter een middel, dat onze Regeering blijkbaar niet aandurft. En welk.- regeering zou dit tot een behoorlijk einde kun nen brengen? Wat thans voor „aanpassing" doorgaat, heeft daarmee weinig gemeen. De huidige Regeering volgt een politiek, eensdeels van incidenteele steunverleening, anderdeels van verlaging van lasten ten koste van hen, die het minst bij machte zijn zich te verweren en die het minst protesteeren. Deze politiek moet op den duur tot een algemeen fiasco voeren. De andere weg tot verbetering van der. huidigen toestand is het verlaten van den gouden standaard om de geldwaarde te corri- geeren en een beter harmonie tusschen op brengst en kosten van ons bedrijf te verkrij gen. „Experimenteel" achtte spr, het verlaten van den gouden standaard niet in bijzondere mate. Veeleer past op de huidige Regeerings- politiek de benaming „experiment", omdat deze het proefstuk wil uithalen den Ne d er - landschen gulden jaren lang tientallen pro centen boven de vroegere pariteit van de overwegende meerderheid der andere valuta's te houden. Sterkend voor onze volkskracht is het vast houden aan den gouden standaard aller minst. Integendeel, het ongebruikt laten van honderdduizenden valide arbeidskrachten en van een aanzienlijk deel der productie-instal laties met interen der reserves zal ons ver zwakken. Immoreel is het loslaten van den gouden standaard zeker niet. De levenskosten zullen, als men bij het loslaten van het goud tevens met afbraak van steunmaatregelen begint, nauwelijks stijgen; geen enkel overwegend volksbelang wordt geschaad. Daarentegen is de huidige toestand van dr» ergerlijkste immo raliteit; door het waardeonvaste geld worden tal van eerlijke burgers in hun bestaan be dreigd en is de Regeering. genoopt om telkens weer bestaande rechtsverhoudingen op de he- denkelijkste wijze aan te tasten (pensioenen, landelijke hypotheken) Directe steunverleening, door de regeering boven devaluatie geprefereerd, leidt tot wille keur en tast bovendien de kwaal t.w. een on juist ruilmiddel en de daaruit voortspruitende verkeerde prijsvorming, niet aan. Ineffectief zal het loslaten van de huidige goudbasis niet zijn zooals spr. betoogde. Handhaving van den gouden standaard op de huidige basis beteekent echter den onder gang van den uitvoer, waardoor ons land zich in steeds toenemende mate uit het interna tionale verkeer zal uitschakelen. Spr. bestreed dat devaluatie slechts tijdelijk zou helpen. Devaluatie van den gulden moet niet zijn het sluitstuk van onze aan passingspolitiek, zooals minister Oud zulks schijnt te wenschen. doch is van de grootste urgentie. Prof. D r. N. J. Polak. had als titel van zijn voordracht gekozen „En alsdan". Ter aanvulling van de in dezen titel openge laten voorwaarden zag spreker drie mogelijk heden: le. dat wij nog geruimen tijd zouden door gaan als nu, door het economische leven met allerlei kunstmaatregelen te steunen en de aanpassing meer met het woord dan met de daad te belijden. 2e. een bewuste verlaging van prijs- en kostenniveau over de geheele linie, 3e. aanpassing door devaluatie. Het tot dusverre gevolgde systeem moest leiden tot een steeds ingewikkelder steun- systeem. De voortzetting van de incidenteele steun - politiek en aannassingsdrang, alleen daar, waar men door de steunoolitiek op een be paalde categorie vat heeft, kan niet anders dan oo een ernstige debacle uitloopen. Geforceerde aanpassing over de hee'e linie zou volkomen liggen ln de lijn van wat door velen wordt verlangd. Indien het aangekon digde aanoassingsontwerp van de regeering in die richting gaat, indien het niet schroom loonen, renten, huren, prilzen consequent en zoodanig omlaag te drukken, dat ons land wederom een prijsniveau kriigt. waardoor de invoer niet overmatig wordt bevorderd en de uitvoer niet in het bijzonder wordt be lemmerd. dan zou het. gezien de wensch van onze regeering om het huidige goudnell van den guMen tc handhaven, een consequent., wijs en moedig pogen zijn. En wanneer dit voor nemen dan zou slagen, dan zou men met a'le eerbied moeten opzien tegen hen. die de ver lossing uit de duurte en daardoor uit de werk loosheid tot stand brachten. Maar men dient zich wel te realiseeren, welke gevolgen dergelijke maatregelen zoo den meebrengen Gedurende den eersten tiid zou een ieder, die de daling in het verschiet ziet, z'ch als kooper van de markt terugtrek ken. Een verlamming van het bedriifsleven, een vergrooting van de werkloosheid, een ver grooting van de ontevredenheid en een golf van verzet zouden'het gevolg zijn. Dit geldt echter slechts voor de overgangsperiode, ge durende welke wellicht zeer krachtige maat regelen zouden moeten worden genomen om het stelsel te doen slagen. Nemen wij aan, dat dat slaagt, dan zal dus het prijsniveau in alle opzichten omlaag moeten zijn gebracht. Pro ducten van beschutte bedrijven, producten van den dan veel minder of niet gesteunden landbouw, huren, onroerende goederen, dat alles zal aanzienlijk in priis ziin verminderd Maar dan zullen ook alle geldleenïngen in die in prijs gedaalde goederen een aanzien1 iik gereduceerde basis vinden. Vele hypotheken zullen minderwaardig blijken, hetgeen zijn in vloed zal hebben op de gegoedheid van de hypotheekbanken. De inkomsten van de over heid uit huizenbezit, uit voorschotten voor woningbouw, uit bedrijven, uit personeele be lasting, uit inkomstenbelasting en wat dies meer zij, zullen zoo hard achteruit loopen, dat schuldregelingen noodzakelijk worden. De be leggers zullen schade lijden. Door de aanpassing door devaluatie wordt het bedrijfsleven vrij van de handicap tegen over het buitenland en van den drux der on zekerheid, die het gevolg is van de met zeker heid verwachte prijsdalingop ieder gebied. Weiiswaar gaan de kosten van het levens onderhoud, in guldens uitgedrukt, iets om hoog, zoodat allen die een inkomen hebben in vaste geldbedragen, vergeleken bij thans er iets op achteruitgaan, maar bij de andere wijze van aanpassing gaan zij er ook op achteruit, want dan blijven hun nominale be dragen niet dezelfde. Bovendien, wat heeft men liever: het ouden inkomen met een uiterst sombere toekomst of een, wat lager inkomen met hersteld vertrouwen op de toe komst? De stijging van de kosten van het levens onderhoud zal volgens een vroegere bereke ning van spr .gering zijn. Bij een devaluatie van 25 pCt., die de prijzen aan de grens tot 33 1/3 pCt. doet stijgen, zullen de kosten van het levensonderhoud ten hoogste 5 a 6 pCt. omhoog gaan. Deze berekening heeft vrijwel geen bestrijding gevonden. Thans bestaat de mogelijkheid, dat bij devaluatie allerlei paniekachtige inkoopen worden gedaan, die een acute prijsstijging zou den kunnen veroorzaken, waarvoor de verant woordelijkheid komt voor rekening van de sensationeele berichtgevers. Deze prijsver- hooging van het oogenblik dient door over heidsmaatregelen te worden voorkomen. In België heeft men gezien dat na een week van onrust de prijsstijging tot eenige procenten bleef beperkt. Het wegvallen van de voortdurende vrees voor prijs en inkomendaling zal na devaluatie het bedrijfsleven weer aan den gang brengen. De invoerpremie valt weg, zoodat het binnen - landsche bedrijfsleven vrijer kan ademen. Talrijke contingenteeringen en andere steun maatregelen kunnen vervallen of verzacht worden. Ook voor den uitvoer en de interna tionale dienstverleening wordt de toestand weer gunstiger. De overheidsfinanciën komen door devalu atie in betere conditie. De schuldenlast drukt niet meer zoo onevenredig zwaar. Belasting op goudwinsten van particulieren kan een bate brengen, die tot verlaging van andere lasten in staat stelt. Ook op de beleggingsmarkt zal na een kortstondige beweging, alweer veroorzaakt door angstaanjagingen. het vertrouwen spoe dig zijn weergekeerd. Allen, die thans de be- lesgingsmarkt ontvluchten zullen na devalu atie wederom kunnen vertrouwen in de toe komstige voldoening der verplichtingen. Het vertrouwen zal te eer terugkeeren, wanneer men geen banken of beurzen tijdelijk sluit, maar open met alles voor den dag komt. Juist het verdoezelen van de gevolgen van langzame aanpassing of geforceerde aan passing tot handhaving van ons huidige gul- denspeil brengt de voortdurende onrust te weeg temidden waarvan wij thans leven. Als men de werkelijkheid niet durft bloot te leg gen. dan komen in de nationale samenleving, zoowel als in het enkele bedrijf het bankroet en de chaos. Alleen als men ooenhartig durft zijn. kan men. na wellicht pilnliike regelingen den weg bereiden tot een betere toekomst. NIEUWE CUBAANSCHE GEZANT Tot gezant van Cuba bh' ons hof is benoemd de heer Pedro Martinez Fraga. DIRECTEUREN EN COMMIEZEN P. T.' T. De Broederschap van Directeuren en Com miezen bij den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst, heeft haar tiende jaarvergadering te Utrecht gehouden, welke druk was bezocht. Van den Directeur-Generaal was een in svmnathieke bewoordingen gesteld schrijven ontvangen, inhoudende een gelufcwensch met het tienjarig begaan. Opnieuw kwam tot uiting, dat het commiezencorps nog steeds niet die waardeering ondervindt, zoowel moreel als financieel, waarop het krachtens kennen en kunnen aanspraak meent te mogen maken. De besprekingen gingen vooral over de ver werving van den rang van hoofdcommies. Het aftredende bestuurslid R. J. H. Leenders te Haarlem werd met algemeene stemmen her kozen, terwijl in de vacature Dommerholt de heer H. C. Pasman te Amsterdam bij enkele candidaatstelling werd herkozen. Krachtig zal worden geijverd voor verhoo ging van de bestaande toelagen en toekenning daarvan aan directeuren van 4a kantoren en beheerders van bijkantoren. Aan den Directeur-Generaal werd een tele gram van hulde en dank gezonden in verband met zijn tienjarig jubileum. Onvoorzichtigheid op den weg. Wordt met het leven betaald. Op den Haarlemmerweg onder Sloterdijk is Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk geschied. Een 15-jarige jongen reed daar ter hoogte van de Patria-fabriek op zijn fiets achter de tram. Plotseling week hij naar links uit, met het ge volg, dat hij door een van den tegenoverge- stelden kant komende vrachtauto werd over reden. De zware wagen ging den jongen over het lichaam, waardoor hij op slag dood was. Motorrijder sloeg over den kop. Vrijdagavond omstreeks tien uur is op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloter dijk een ernstig ongeluk geschied, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Waarschijnlijk tengevolge van te groote snelheid raakte de bestuurder van een motorrijwiel, de heer Mes- seling uit Amsterdam de macht over het stuur kwijt, waardoor hij dwars over het voet- en rijwielpad heen in een sloot belandde, terwijl het motorrijwiel op het land terechtkwam. De heer M. bekwam een aantal vleeschwonden en klaagde over inwendige pijnen. Hij is naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Plotseling overgestoken. Te Bodegraven reed de ongeveer 40-jarige mevr. Batelaan op haar rijwiel aan de linker zijde van den weg. Zij wilde bij de Noordpol- derbrug oversteken vlak voor een uit tegen overgestelde richting komende auto. De be stuurder van deze auto kon een aanrijding niet meer vermijden. Mevr. B. werd gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot zoowel als de auto zijn door de politie in beslag ge nomen. Bij genomen proeven is evenwel ge bleken, dat de remmen van den wagen goed functionneerden. Botsing met transportrijwiel. Een motorrijder D. is op den weg Helmond—r Deurne onder de gemeente Bakel in botsing gekomen met een transportrijwiel, waardoor het motorrijwiel aan het slingeren raakte, zoodat de berijder kwam te vallen. Hevig bloe dend en met diepe wonden aan het gelaat is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Hel mond. Zijn toestand is zeer ernstig. Begin van verlaging der vaste lasten. Executie-verbod op wettelijke basis. Nog meerdere maatregelen te wachten. Bij de Tweede Kamer is thans, onderteekend door alle leden van het kabinet, ingediend het aange kondigde eerste wetsontwerp tot ver laging van de vaste lasten, onder den naam „bijzondere maatregel ten aan zien van loopende landbouwhypo- theelc- en pachtovereenkomsten". Dit ontwerp beoogt wettelijken grondslag en vorm te geven aan de regeling van het Kon. Besluit van 12 Maart j.l. waarbij den minister van Econofcnische Zaken de be voegdheid is gegeven om in geval een land bouwer, wiens goed met hypotheek is be zwaard, met executie wordt bedreigd, te be schikken, dat degeen, die het landelijk eigendom op de executie veiling koopt en de volgende gebruikers, niet zullen^worden toe gelaten tot een crisisorganisatie,r hetgeen tot gevolg heeft, dat zij geen producten meer mogen telen, geen vee mogen houden en geen landbouwsteun zullen ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het aangeboden goed niet spoedig een kooper zal vinden. De ministerieele beslissing werkt dus practisch als een executie-verbod, zij het- ook niet in absoluten zin. De regeering zal niet ontkennen, dat wordt ingegrepenin burgerlijke verhoudingen. Zij acht dit echter in de tegenwoordige om sta ndigheden onvermijdelijk. De contracten waarom het in deze wetsvoordracht gaat, zijn contracten vanduurzamen aard; bij het sluiten heeft de schuldenaar onmogelijk deze omstandigheden kunnen voorzien. Het is redelijk, dat de crediteur, wiens onderpand zijn waarde groctendeels ontleent aan den landbouwsteun, zijnerzijds een offer brengt door bij de uitoefening van zijn recht niet het volle pond te eischen. Het wetsontwerp beoogt dit doel te be reiken door te bepalen, dat. indien de schul denaar door de tijdsomstandigheden niet in staat is zijn rente- en aflossingsverplich tingen uit hoofde van geldleeningen kan voldoen, hij zich tot den rechter kan wen den om verlaging van die geldelijke ver plichtingen te bekomen, In de gevallen, waarin de wet wordt toege past, heeft zij derhalve een saneerende wer king en als zoodanig een vaste-lasten-verla- gende tendenz. Een en ajider slechts voor zoover de schuldeischer niet aantoont dat zijn belangen zwaarder wegen dan die van den schuldenaar. De verlaging van de rente en de wijzi ging in de aflossingsverplichtingen zou den schuldeischers uit geldleeningen aanleiding kunnen geven de al of niet onder hypothe cair verband gesloten leeningen op te zeggen. Ten einde een ongebreidelde opzegging te voorkomen opzegging, welke ook niet zou zijn in het eigenbelang der crediteuren plaatsen de artikelen 10 e.v. haar onder rechtelijke controle. Tenslotte wordt aan pachters de bevoegd heid gegeven zich te beroepen op de Crisis pachtwet 1932, voor zoover zij niet in staat zijn om de verplichtingen na te komen, voortvloeiende uit pachtcontracten, geslo ten tusschen 1 Januari 1932 en 1 Juni 1935 zulks in afwachting van de totstandkoming van het door de regeering onlangs ingediende wetsvoorstel tot nieuwe regeling van de pacht. De crisispachtkamer der kantongerechten zal vorotaan „Kamer van crisis-landbouw zaken" heeten. De toepasselijkheid der wet is beperkt tot contracten, aangegaan vóór 1 Juni 1035. Hoewel liet ontwerp zich bepaalt tot maatregelen op het terrein van de landbouw mag daaruit niet wor den afgeleid, dat hiermee het laatste woord inzake de verder aanpassing door verlaging van vaste lasten gesproken is. Een beslissing van de regeering is binnenkort te verwacht ten. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (R. V. S.) Aan het vei'slag over 1934 der Levensverze- keringMaatschappij N.V. Rotterdamsche Ver zekering Sociëteiten (R.V.S.) te Rotterdam ontleenen wij het volgende: In financieel opzicht is 1934 voor de R.V.S. weder een zeer gunstig jaar geweest. De extra reserve kon als gevolg daarvan met ruim f 1,347,000 worden verhoogd. Zij bedraagt thans f 6,763,0»10. De productie van nieuwe verzekeringen was belangrijk grooter dan het vorige jaar, zij bedroeg nl. f 51,539,000 tegen f 45.033,000 in 1933. Het bedrag der vervallen verzekeringen is, als gevolg van den verderen achteruitgang van den algemeenen economl- schen toestand in Nederland, eveneens toe genomen. In totaal verviel f 53,945.000 tegen f 45.889,000 in 1933. De gekweekte rente was gunstig. De bereke ning der premiereserve is geschied in de ver onderstelling, dat van df beleggingen een rente van 4 pet. zou worden gemaakt. Inder daad werd in 1934 een gemiddelde interest gekweekt van 4.81 pet. Het totaal der kosten van beheer der beleggingen bedroeg 0.24 pet. van het gemiddeld uitstaand bedrag der be leggingen. Na aftrek dezer kosten resteert dus een netto rente v/h 4.57 pet. De premiereserve bedraagt per 31 December 1934 f 61,101,796 (58,039.267). De extra-reserve bedraagt f 6.763,327 (5.415.691). De grootste post onder de beleggingen wordt gevormd door onze hypotheken. Zij be dragen op 31 December 1934 f 30.823,125 (28,742. 980) en maken 44.28 pet. (44.32 pet.) uit van het totaal der beleggingen. De gemid deld gekweekte rente van hypotheken over 1934 bedraagt 4.82 pet. (4.93 pet.) Slechts driemaal moest tot executie worden overgegaan. Het nadeelig koersverschil op effecten be draagt f 80.104. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werd besloten, de verdee ling van het saldo ad f 2,069,801 (v. j. f 1,956.722) als volgt te doen geschieden: extra reserve f 1.433.767 (1,340.067); reserve voor bij zondere doeleinden f 326,991 (298,308); aan deelhouders 5 pet. over f 581,250 572,200), f 29,062 (28,610); winstgfatificatie personeel f 120.000 (115.000); tantièmes directie en com missarissen f 41,861 (41.592); houders van •"mstbewijzen f 19.997 (onv.): res. v. afschr. (14.765); totaal f 1,971,680); restant f 98.121 (98,331) en van dit restant: aan aan deelhouders uit te keeren f 54.319 54.042); te reserveeren voor dividend- en tantièmebelas ting f 13,144 (13.053); aan de extra reserve toe te voegen f 30.657" (31,285). Het dividend zal den bedragen 20 pet. (onv.) op de onverplicht gestorte bedragen en de uit- keering op winstbewijzen f 79,99 per stuk. Eerste Nederlandsche. Aan het jaarverslag van de Eerste Neder landsche, verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit, ontleenen we: De productie was in 1934 alleszins bevredi gend. Zij bedroeg f 25 964,050. Aan rente werd verzekerd een bedrag van f 823,765 tegen f 995,150 in het voorafgaande jaar. Het roiement was in 1934 grooter dan in 1933. De cijfers van roiement door wanbetaling en afkoop waren f 9.319.185 kapitaal en f 117,604 rente, tegen f 9.509.356 kapitaal en f 121.998 rente in 1933. Het verzekerd bedrag ging vooruit met f 3.277.310 waardoor de verzekeringsstand steeg van f 276.322.340 tot f 279.599.650. Hiervan be- hooren f 154.238.743 tot de kapitaalverzekerin gen, aan pj aarlij ksche rente is verzekerd f 9,961.808, hmetgeen met een verzekerd be drag van f 99.618.080 is gelijk te stellen, terwijl de volksverzekeringportefeuille f 25.742.827 groot is. Van het tegen hypothecaire zekerheid ver strekte bedrag loopt f 46.550.580,81 op in Ne derland gelegen onderpanden. Het overige loopt voor f 311.778.15 op onderpanden in Ne- derlandsch-ïndië gelegen; deze leeningen lui den in Nederlandsch-Indisch courant. In acht gevallen was men genoodzaakt tot executie over te gaan. Bij vier van deze acht executies kocht de maatschappij het onderpand in. Na aftrek van de reserve voor aan herver zekeraars opgedragen risico's bedraagt de premiereserve per ulto. December 1934 f 83.531.231. De geheele premiereserve werd wederom naar de nettomethode, welke meebrengt, dat alle onkosten, verbonden aan het afsluiten van de verzekeringen terstond geheel worden afgeschreven. Van de premiereserve voor eigen rekening is een bedrag van f 58.919.589 naar een rentevoet van 4% berekend en f 24.611.642 naar een rentevoet van 3 1/2%. De door de Maatschap pij en hare beleggingen gemiddeld gekweekte rente bedroeg in het afgeloopen jaar 4.89%. Het totaal der vrije reserves (extra-reserve, reserve voor uitbreiding en zekerheidsfonds) bedraagt f 7.825.000. Het batig saldo van de winst- en verlies rekening bedraagt f 1.643.679.10 1/2. Hiervan wordt f 1.009.998,67 in de extra-reserve gestort. Aan aandeelhouders komt volgens de des betreffende bepaling van de statuten in de eerste plaats 3% van het Zekerheidsfonds. Voorts wordt aan hen uitgekeerd 4% over het onverplicht gestorte bedrag en 5% over het op de aandeelen verplicht gestorte. Een en ander vordert f 47.354. Hierna blijft een bedrag van f 586.326.43 1/2 beschikbaar, waarvan f 557.500 aan aandeel houders, verzekerden met aandeel in de winst en tantième-gerechtigden wordt uitgekeerd; f 27.833.53 moet gereserveerd worden voor di vidend- en tantièmebelasting, waarna f 992.90 1/2 als onverdeeld winstsaldo op nieuwe rekening wordt overgeschreven. Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt f 278.750 uitgekeerd. Het dividend voor aandeelhouders bedraagt in totaal 30% over de verplichte storting. Nederlandsche Bank verhoogt het disconto. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche Bank met ingang van heden het disconto over de geheele linie met 1 procent verhoogd en dus gebracht van 4 op 5 pot. OVERPEINZINGEN VAN EEN EXAMINANDUS. Het schiftelijk eindexamen is achter de rug. Zes zware dagen. Nu gaan we eerst wat uitblazen en dan begint de voorbereiding tol de volgende verfijnder marteling: het mon deling. Als ik me nu de uren in de gymnastiek zaal met z'n kaarsrechte rijen tafeltjes in de herinnering roep, doemt voor mijn geestes oog de figuur op van hem, onder wiens toe zicht we zoo tallooze zweetdroppels vergoten: de surveillant. 'n Surveillant is een beklagenswaardige leeraar, die anders vrij zou hebben gehad maar die in opdracht van den Baas komt kijken hoe wij ons afsloven. Men treft on derscheiden soorten onder hen aan. De trage zet zich achter zijn tafeltje, be laden met vellen smetteloos papier, vouwt de handen over de hoi'logeketting en staart naar de balken van het gymnastieklokaal Zoo blijft hij als een Boeddha zitten tot hem de bel verlost. Hij is vervelend, maar niet hinderlijk. De vlijtige leeraar zeult een zware tasch met zich mee, waarin zich stapels proef werken bevinden, die hij listig de dag te voren heeft laten maken om ze nu te corri- geeren. Hij schrapt griezelig veel fouten aan; af r toe glijdt een controleerende blik over onze hoofden. Hij rookt uit zijn eigen koker 'n cadeautje van z'n vrouw de eene sigaar na de andere. De zuinige leeraar werpt zich onmiddellijk na zijn binnenkomst op het kistje Gemeente sigaren. Elke dag een nieuw kistje, geloof ik Hij puft behaaglijk en op zijn gezicht staal duidelijk te lezen, dat de sigaar hem uit muntend smaakt nu ze hem niets kost Als de tijd om is en wij ons werk inleveren steekt hij nog gauw een nieuw exemplaar op en wandelt er zegeviertmee heen. De vriendelijke leeraar zit c.i stel en spron? om ons te helpen. Er zwaait er een met een leeg glas en reeds is hij toegeijld en vult het met frlsch water, zorgvuldig, liefderijk. Hij fluistert: Gaat het? en danst op de punten van zijn teenen hij wil ons niet storen terug naar zijn tafeltje, af en toe een hand op een schouder leggend. Hij heeft speciaal medelijden met de meisjes. Zoodra er een het hoofd opheft ontmoet ze zijn blik. Hij knipoogt met een vaderlijke knip, die de be doeling heeft haar rustig te maken. Hij wil zoo erg graag dat het helpt. De zenuwachtige leeraar doolt om de gym zaal gedurende de uren dat ,zijn" werk wordt, gemaakt. Al heeft hij geen surveillance, hij is in de buurt. Als de opgaven worden uit gedeeld grijpt hij haastig het eerste papiertje monstert het werk en zijn gezicht doorloopt alle stadia van hooge tevredenheid tot diepe ontsteltenis. Hij bromt allerlei in zijn baard. Wie dichtbij zit hoort: Nou, nou'. Juist - juist! en verder wat ondefinieerbaar gemum- mel. Dan gaat hij denk ik in zijn lokaal gauw de opgaven uitwerken. Na een poosje verschijnt hij weer. Hij loopt langs de rijtjes en werpt steelsche blikken op onze papieren. Dat mag hij eigenlijk niet doen want „het maakt sommigen onrustig", zoo als een papier dat op de leeraarstafeltjes is vastgeprikt, vermeldt. Dan verdwijnt hij weer. Ik vermoed dat hij om het examen lokaal blijft zwerven aLs een misdadiger ora ZATERDAG 1' JUNI '1935 het lijk. De eerste onzer die zijn werk heeft ingeleverd wordt buiten door den zenuw- achtigen leeraar opgevangen, die alle uiu komsten weten wil, uitleg geeft, het hoofd schudt, voortdurend zegt: Maar dat heb ik toch hónderd maal met jullie behandeld- weer schudt, zijn gezicht als in pijn vertrekt bij het hooren van fouten en het volgend.» slachtoffer opvangt. De wantrouwige leeraar beschouwt ons als misdadigers-in-voorarrest. Wie rondkijkt vangt zijn bestraffende blik op. wie een liniaal laat vallen ziet hem de wenkbrauwen fronsen. Hij loert als een panter op over. tredingen en zou ons liefst voor de aanvang van elk examen aan den lijve fouilleeren Hij heeft ons al dagen van te voren veit halen opgedischt over ongeldig verklaarde examens maar leeft toch nog in de over tuiging dat onze misdadige aanleg voor niets terugdeinst. De onverschillige leest de krant. Boven de krant drijven rookwolken. Wie iets noodig heeft moet tienmaal met zijn vingers klak ken voor hij zijn geliefd dagblad laat zak ken en onder zijn bril door verdwaasd rond- kiikt, waar dat gekke geluid vandaan komt Hij geeft je een vel en verdwijnt weer achter de rubriek Buitenland. Zoo surveilleeren onze leeraren. Groep X No. Y. Het meest vertrouwde adres voor GOEDE HAARVERZORGING is DULLER'S KAPPERSHUIS TEL. -161E KALVEBSTR. i84 PERMANENT WAVE f j._ (Adv. Inge::. Mei.) Bejaarde man lerens- gevaarlijk gewond. Te de Vaik, gemeente Ede, is een aanrij ding gebeurd met vrij ernstige gevolgen De 73-jarige wielrijder J. D. Schreuder uit de Valk werd links van den weg rijdende, door een auto die van tegengestelde richting kwam aangereden, toen de heer S. den weg wilde oversteken. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen door hevig te remmen, doch een botsing was onvermijde lijk. De bejaarde man lag bekneld tusschen rijwiel en auto. Dokter Beumer uit Otterloo constateerde zware heupbreuk en diepe won den aan het hoofd. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Arnhem vervoerd. SANTPOORT NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 uur! Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Doopsbediening. Extra collecte voor de Kerk. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: de heer Heere Heeresma, Am sterdam. GEREF. KERK. Burgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar, em, pred, Openbare belijdenis. Nam. 5.30 uur: Ds. W. Breukelaar. Collecte voor het rentefonds. GEREF. - KERK IN HERSTELD VERBAND» Gebouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10 uur: Ds. P. G. v. d. Hooff, R.EMONSTRANTSCH GEREF. GEMEENTES, V.m. 10.30 uur: Ds. Haentjens IJMUIDEN LEGER DES HEILS. V.m. 10 en nam. T5Q uur: Samenkomsten. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10 uurj Ds. R. J. v. d. Meulen. "I Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. HULPKERK. Marnixschool. V.m. 10 UUT5 Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5 uur: Ds. R J. v. d. Meulen. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr. Hendrik straat 117. V.m. 10 uur: Leesdienst, Nam. 5 uur: Leesdienst. Donderdag nam. 8 uur: Ds. Mulder van Hoé- laken. EVANGELISATIE „EMMANUEL", Oranje straat 8. Geen opgaaf ontvangen. CHR. GEREFORM KERK. V.m. 10 UUTS Godsdienstoefening. Nam. 5 uur: Godsdienstoefening. OUD KATH. KERK. V.m. 10 en nam. 3 uur: Pastoor L. Rinkel. DOOPSGEZ. GEM. en AFD NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30 uur: Mej. van der Sluis van Haarlem. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Ekster laan 35. V.m. 10 uur: Bijbelbespreking en bidstond. Donderdag nam. 8 uur: Bijbelbespreking en bidstond. IJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZINNIG HERVOrMDEN. -• Vereenigingsgebouw, Groeneweg. V.m. 10.30 uur: Ds. W. G. Reddingius van Westzaan. GEREP KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds van Teylingen. Nam. 5 uur: Ds. van Teylingen. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDOTGSGEM Willebrordstraat 10. V.m. 10.15 uur: Godsdienstoefening Nam. geen dienst. BEVERWIJK VEKEENIGING VAN VRIJZINNIG HER- VORM .-parkiaan. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. 12 uur: Zondagsschool. EVANG LUTHEHSCHE 'EENTi Koning straat. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK C. H. Moensplein. - V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. EVANGELISATIE „EMMANUEL". Zeestr. 26. V.m. 10 en nam. 6 uur: Samenkomst. 12 uur: Zondagsschool. Nam. 8 uur: Openluchtsamenkomst bij het station. Donderdag nam 2.30 uur: Vrouwenkrans. i Nam. 7 uur: Dank- en Bedestond. Nam. 8 uur: Bijbelonderzoek. EVANGELISATIE „EBEN HAEZER" Ko ningstraat 99. V.m. 10 uur: de heer W. Akse. HEEMSKERK NED .HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUTS Ds. IJzerman

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2