Handelsbetrekkingen met Rusland Het geiieim van Lady Uitenten Het Hengelseixoen. Zaterdag is het hengelseizoen in dit land geooend. De gedachte doet, in deze felbe- wogen tijden, weldadig aan. Wel schenkt de massa veel meer aandacht aan bijna alle andere sporten, van het Bruine Monster tot Tafeltennis en van de Luchtrace om de Schneider Cup tot het wereldkampioenschap snelwandelen toe, maar moet ons dit weer houden van het uiten onzer sympathie jegens de bedaardste aller sporten? Neen! Moet al die snelheidsmanie, zich uitend in verecnigingsnamen als Quick. Be Quick. Velo- citas. Rapiditas, Celeritas, Vitesse, in het vo- gelenheir van de K.L.M., in de tallooze P.K.'s, de cyündrische veelvouden en de eindeloos- bezongen stroomlijnen onzer auto's, ons niet veeleer tot inkeer brengen en den geboren hengelaar, den hengelaar-van-roeping, met een afgunstig oog doen beschouwen? Deze man kent, ondanks 1935. nog steeds de Rust, Tegenover al die velocitas en vites.se plaatst hij bedaardheid en afwachting. Zij vor men de basis, zij zijn de ziel van zijn sport. Iiij zit in het gras aan den kanaaloever, waclil geniet. Het wachten zelf is voor hem een eenot. De Jan van Gent van meneer Ples- man raast over hem heen, de gestroomlijnde V 8 van meneer Ford snort achter hem langs, de Harley van meneer Davidson doet zijn gehoorvliezen trillen, en boven de vreemde staketsels, daar ver in de weilanden, stijgt het geloei uit der bezeten menigte, die meneer Pijnenburg hartstochtelijk haar bij val betuigthet deert hem niet. Alles om hem heen is snelheid. Hij alleen zit en wacht. Zelfs de meeste visschen. ook al dol op snel heid. schieten hem voorbij. Hij glimlacht: rustig', trekt aan zijn pijp en denkt: „wacht maar". Dit is zijn devies. Misschien is het groote, berustende motto van zijn sport wel het best verwezenlijkt in dien ouden, behagelijk-loomen naam van een destij ds-bestaand visch- collegc „Je hebt ze niet aan een touwtje". Een prachtige waarheid, waarmee b.v. ook de politiek haar voordeel zou kunnen doen. Maar de politiek heeft ook al haast, heeft ook al geen tijd om zich te bezinnen en struikelt juist daardoor zoo veelvuldig. Lang is het geleden dat eens een Engelsche regeering. het bewind voerend onder het motto ..Wait and see" (..Wacht af en zie toe") de levens- philosophie des hengelaars benaderde. Die regeering schijnt ons thans een wonderlijke antiquiteit toe. De hengelaar is dat niet. Men moge voor spellen dat het moderne mensehdom aan zijn snelheidsrazernij te gronde zal gaan. maar dan overdrijft men zeer sterk. Want de Hengelaar zal blijven, in vele exemplaren, en zijn aas rustig kiezen, het met zorg aan den haak be vestigen, het kalm in het water doen neer dalen en de beweginkjes van zijn dobber met loome voldoening bespieden. Slechts één snel moment kent hij: dat is het oogenblik, waarin hij beet heeft en ophaalt. Maar weet hij niet dat hem lange tijd beschoren is, soms uren lang, om zich van deze inspanning te her stellen? Is niet een der moeilijkste en schoon ste Levenskunsten het afwachten, gepaard aan het snel ophalen als men beet heeft? Geeft hij ons niet allen een voorbeeld in de symbolische wijsheid van zijn sport? En dan de gezondheid die hij oogst! Heeft ooit een hengelaar zich naar het Bureau van Sportkeuring moeten begeven om te laten uitmaken of hij deze sport wel beoefenen mocht? Is er ooit een geweest, die haar heeft moeten opgeven wegens een hartvergrooting, verhoogden bloeddruk of een geschokt ze nuwgestel? Nimmer! En wordt hij niet prachtig gehard tegen hitte en koude, tegen zonnesteek en nat gras en Noordoostenwin den?.... ofschoon ik wel eens gehoord heb dat de laatste hem op de een of andere ma nier hinderen in zijn vangst? Van de techniek van zijn sport weet ik niets. Maar schoon geen hengelaar zijnde, bewon der ik haar. En hem. En als hij in conflict ge raakt met den Sterken Arm, vanwege uitstap jes op verboden vischwater, waarbij hij vvel eens in de pijnlijke noodzaak komt snel te roeien en het pieremegoggel-reeord te bena derendan voel ik, het zij erkend, sym pathie jegens hem. Hij kent de zegen van Rust en Bedaardheid. Hij is ons allen ten voorbeeld. Dat het hem wèl ga in dit hengelseizoen-'35. Dat hij veel vange! En dat hij er, wat mij betreft, met smaak en overtuiging over moge opsnijden. Snijden de snelheidsmaniakken, met hun blik semsnelle rennen, keiharde schoten en „ik rij als regel negentig" soms niet op? Leve de hengelaar! Hij vange vandaag mijn compliment. R. P. BEVERWIJK HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden houdt heden-, Maandagavond in het K.S.A.- gebouw een ledenvergadering. In deze bijeen komst zal de voorzitter een verslag uitbrengen van de Bondsvergadering. Daarna volgt een inleiding over Esperanto. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Beverwijk en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 57860,67 en terugbetaald f 71231,89. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19045. NIEUWE COMMISSARIS VAN DE SPAARBANK. In de vacature van den heer C. A. Zwager is benoemd tot commissaris van de Spaar bank. Zeestraat, Dr. Th. J. J. Duterloo, alhier. Het V. V. V.'tournooi. Een geslaagde sportdag. Zondag is in het Gemeentelijk Sportpark het voetbaltournooi om -den zilveren aard- beienslof en om 't kampioenschao van mid- den-Kennemer'.and begonnen. Deze reeks voetbalwedstrijden werd met toestemming van den K.N.V.B. georganiseerd door de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het tournooi werd geopend met een wed strijd tusschen twee derde klassers ASSENDELFTALFMAARSCHE BOYS. Beide ploegen bleken bezield te zijn door den wil om zich in de volgende ronde te plaatsen. Na den aftrap ontwikkelt zich een aantrekkelijke strijd, waarbij Assendelft iets meer in den aanval is. Alkmaarsche Boys vatten de zaak wat al te licht op met het gevolg, dat hun tempo beneden dat van A. bleef. De snelle linksbuiten van A. was een voortdurend gevaar voor de Boys en hij was het dan ook. die zijn club de leiding bezorg de. De Boys bleven volharden in kort spel. dat tegen de stoere Assendelvers geen succes had. Assendelft voerde de score tot 41 op, met welken stand gerust werd. Na de pauze bleken de Boys geenszins voornemens te zijn zich zoo maar zonder meer gewonnen te geven. Zij zaten thans fel op den bal en stichtten herhaaldelijk groote verwarring in de achterhoede van As sendelft. Zij liepen den achterstand in tot 43. De strijd werd nu zeer spannend. In derdaad gelukte het den Alkmaarders gelijk te maken. Het gelukte geen van beide par tijen het winnende doelpunt te maken, on danks alle daartoe aangewende nogingen. Toen de heer Wesselink einde floot, was de stand 44. Met strafschoppen werd over het lot van beide clubs beslist. Assendelft benutte slechts twee van de vijf kansen, waarna Alkmaarsche Boys achter elkaar drie straf schoppen in het net schot-en. De Alkmaarders plaatsten zich daardoor in de volgende ronde. STORMVOGELSKINHEIM. Het hoogtepunt van den dag vormde de ontmoeting StormvogelsKinheim. Er was zeer veel publiek aanwezig toen scheidsrech ter Twisterling de elftallen binnen de lijnen floot. Het werd een zeer spannende strijd, waar in de tweede klassers zich uitermate inspan den, om een zoo goed mogelük resultaat te gen de eerste klassers te bereiken. De eerste aanvallen waren voor Stormvogels, maar voor doel werd het spel te 'kort gehouden. Toch moet Druijven eenige malen handelend optreden. Eens hield hij keurig een fraaien kopbal. Een plotselinge doorbraak, waarbij Kin heim er goed samer "nelend vandoor gaat be zorgt den tweeden klassers de leiding. De vreugde is echter van korten duur, want als een der Kinheim-back= wat al te hard terug speelt verdwijnt de buiten het bereik van Druijven in het doel. Stormvogels blijft fraaie aanvallen opbouwen en Kinheim heeft eenige malen achtereen -'°t over pech te klagen, wanneer het doel op wonder baarlijke wijze aan een doorboring ontsnapt. Een snelle uitval ordt Stormvogels ten tweeden male noodlottig. Voor de verraste verdediging gelegenheid vindt in te grijpen ligt de bal reeds in het net. Het gelukt den IJmuidenaren niet den gelijkmaker te scoren, zoodat met 12 ge draaid wordt. In de tweede helft blijkt Kinheim er alles op te willen zetten om den voorsprong te be houden. Spil en binnensnelers worden in de achterhoede teruggetrokken, zoodat er voor Stormvogels geen doorkomen aan is. De eer ste klassers zijn dan ook voortdurend in den aanval en bestoken geducht het K.-doel. De verdediging van Kinheim zwoegt enorm. Zij weet aan talrijke hachelijke situaties het hoofd te bieden. De strijd zou eentonig zijn geworden, wanneer de drie voorwaartsen van Kinheim niet af en toe snelle aanvallen ondernamen. Steeds keert Stormvogels terug en bijna voortdurend 5 eeft de bal voor het Kinheim-doel. Wat Stormvogels ook pro beert, niets wil lukk. Zelfs als de Kinhelm- doelman het veld moet verlaten voor een of andere overtreding weten de geel-zwarten stand 'te houden, De strijd is uiterst span nend en voor het publiek bijzonder interes sant. Herhaalde malen breekt een daverend applaus los, wanneer Kinheim er weer eens in slaagt zich uit de omknelling los te wer ken. Met Stormvogels in den aanval komt het einde en zijn de eerste klassers geslagen. Kinheim heeft hard voor de overwinning moeten vechten en voor haar moedig vol houden verdiende zij die ook. Overigens was de uitslag geflatteerd. Kinheim ontmoet dus op 6 Juni Alkmaarsche Boys in de demi finale. Zij maken dus een goede kans op de finale. Voor Maandag 10 Juni (2e Pinksterdag) zijn vastgesteld SchotenBeverwijk en V. S. V.—W.F.C. DE BELANGEN VAN T.B.C.-PATIENTEN. Heden-, Maandagavond vergadert in de bo venzaal van „Suisse" de plaatselijke afdeeling tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiën ten in Nederland. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op Zondag 16 Juni te Amsterdam te hou den algemeene vergadering, de benoeming van een afgevaardigde en de verkiezing van een bestuurslid. UITBREIDING ZIEKENHUISVERPLEGING. I Naar wij vernemen zijn bij het Maatschap pij-Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken" voorstellen in voorbereiding, om de ziekenhuis- verpleging voor de verzekerden uit te breiden. In de eerste plaats ligt het in de bedoeling de opneming in een ziekenhuis voor de verzeker den ook mogelijk te maken bij interne ziekten voor den vastgestelden tijd van zes weken. Tegenover het groote voordeel van dezen nieuwen maatregel zou de contributie even tueel slechts met enkele centen per week be hoeven te worden verhoogd. Vervolgens is de stichting van een afzonder lijk fonds voor ziekenhuisverpleging in voor bereiding. In dit fonds kan,men zich verzeke ren voor Ziekenhuisverpleg'ing gedurende on- bepaalden tijd. zoolang deze noodzakelijk is. Deze voorstellen zullen in een binnenkort te houden algemeene vergadering van de verze kerden worden behandeld. EEN MOOI SUCCES VOOR DE ST. JOZEF-IIARMONIE. De St. Jozef-Harmonie heeft Zondag met veel succes deelgenomen aan het muziek concours te Heemskeerk. In den marschwedstrijtl behaalde het corps met 90 punten een tweeden prijs met den marsch „Jong Brabant" van den dirigent P. van Eggennond, In den concertwedstrijd (derde afdeeling Harmonie) behaalde de St. Jozef Harmonie met 343 punten een eersten prijs. Het mi nimum aantal punten daarvoor was 336. Aan den eerewedstrijd heeft de St. Josef Harmonie niet deelgenomen omdat daarvoor geen afzonderlijk nummer was ingestudeerd. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, totaal 863, dat j.l. Zaterdag bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, was verdeeld ove: onderstaande vakgroepen: Beverwijk; Bakkers 3. Bankwerkers 8. Behangers 2, Betonvlechters 4, Betonwerkers 7, Blikbewerkers 2, Blikslagers 1, Carrosserie makers 1, Chauffeurs 20, Drukkers 7, Electri- ciens 4, Expediteurs 1, Grondwerkers 76, Hand langers 4, Kantoorbedienden 2, Kopergieters 1, Landarbeiders 33, Lassers 2, Letterzetters 2, Loodgieters 2, Losse arbeiders 184, Machinis ten 7, Mach. drijvers 2, Mach. houtbewerkers 3. Marmerbewerkers 3. Marmerpolijsters 1. Metaalbewerkers 4, Metselaars 6. Meubelma kers 1, Monteurs 8, Opperlieden 17. Plaatwer kers 2, Schilders 1, Schippers 4. Schoenmakers 2, Sigarenmakers 25, Sorteerders 2, Smeden 1, Soldeerders 3, Stokers 7, Stucadoors 2, Teeke naars 2, Timmerlieden 16. Voegers 1. Voer lieden 3, Voorslaanders 1, Winkelbedienden 3. Dienstboden 1, Werksters 1, Gasfitters 1. Zeil makers 2. Samen 498 (vorige week 510). Wijk aan Duin: Bakkei's 3, Bankwerkers 5, Betonvlechtei's 1, Betonwerkers 4, Blik bewerkers' 1, Blikslagers 5, Carrosseriemakers 1, Chauffeurs 5, Electriciens 2, Grondwerkers 52, Handlangers 4, Kantoorbedienden 3, Kap pers 1, Kellners 1, Landarbeiders 24, Lassers 1, Loodgieters 3, Losse ax'beiders 57, Lijnwerkers 1, Machinisten 9, Mach. houtbewex'kers 2, Me taalbewerkers 4, Metselaax-s 3, Meubelmakers 1. Monteurs 2, Opperlieden 14. Plaatwerkers 1. Reizigers 4, Schippers 8, Schoenmakers 1. Si garenmakers 7, Sorteerders 1, Steenhouwers 1, Stokei's 1, Stucadoors 1, Timmerlieden 5. Uit- voerdeivs 1, Voegers 1, Winkelbedienden 3. Dienstboden 1, Zeilmakers 1, Klinkers 1, Stuurlieden 1. Totaal 252 (vorige week 263). Heemskerk: Betonvlechters 2, Beton werkers 5. Chauffeurs 5, Electriciens 1, Grand werkers 16, Kantoorbedienden 1, Landax'beiders 36, Losse arbeiders 43, Opperlieden 3, Timmer lieden 5, Uitvoerders 1. Totaal 118 (vorige week 121). 4. Zal samenvoeging perspectieven bieden voor beide declen voor onze gemeente? 5. Zou partiëele grenswijziging een doel treffende oplossing kunnen brengen? 6 Moet oogenblikkelijk financieel voor- of nadeel geiden als eeix factor bij de beoordce- ling van de wenschciijkheid van al of niet samenvoeging der gemeenten? DRIEHUIS KERKMEESTERS. Door den Bisschop van Haarlem zijn lot kei-kmeestei's van de parochie van den H Engelmundus liex'benoemd de heeren M. Uitendaal en C. G. van Warmerdam. SANTPOORT MAANDAG 3 JUNI 1935 WIJK AAN ZEE HET FUSIE VRAAGSTUK EN DEN DUBBELEN RAAD. De agenda voor de Dinsdagavond ten raad- huize te houden vergadering van de in art. 158 der gemeentewet bedoelde commissie uit de ingezetenen, de z.g.n. dubbele raad, ver meldt ondei'staande punten van behandeling: 1. Kunnen de leden de motieven, in de adres sen van den gemeenteraad genoemd, al dan niet ondei-schrijven? 2. Biedt samenwei'king een oplossing? 3. Is samenvoeging der gemeenten een eisch van algemeen belang? HET NATUURBAD. Ondanks het feit, dat de weersomstandig heden nog niet medewerkten, mocht he? natuurbad bij ..Velsercnd" zich Zondag reed; in een vrij druk bezoek verheugen. Wij twij felen er dan ook niet aan of bij echt zo merweer zal dit bad veel bezoekers trek- ken. R.K. STAATSPARTIJ. Protcstvergadering op til?. Naar we vei-nemen is door een aantal leden van de afdeeling Santpoox't I van de R.K. Staatspartij het initiatief genomen tot het. aanvragen van een ledenvergadering,, waar in zij zullen protesteeren tegen de huns in ziens onjuiste handelwijze van het bestuur Zij nemen o.m. geen genoegen met het feit dat hun candidaat, de heer C. P. Post, door het bestuur bij het vaststellen van de volg orde van de candidaten-lijst voor de ge meenteraad door het bestuur is achterge steld geworden. Ook zullen zij een verklaring eischen van den voorzitter, den heer P. de Jong tevens tijdelijk voorzitter van de Centrale Kieskring in de gemeente Velsen voor zijn houding inzake de kwestie van het politiek advies. Onze kansen. De mogelijkheid om Russische oi'dei's te vei'krijgen is van vele factoren afhankelijk. Ongetwijfeld hebben de kort geleden in Rus land gevoerde besprekingen over het aan- knoopen van handelsbetrekkingen tusschen de vertegenwoordigers van het Volkscommis sariaat voor Buitenlandschen Handel te Moscou met de Nedeidandsche delegatie, on der presidium van den heer E. D. van Walree, resultaten afgeworpen. Alhoewel daarover natuurlijk geen publicaties verschenen zijn, is toch wel als zeker aan te nemen, dat naast besprekingen met belanghebbende groepen in Nederland ook ovei'leg is gepleegd met onze regeering. alvorens men de onderhan- delingen in Moscou begon Rusland is bereid bij ons te* koopen. mits wij de goedkoopste max'kt zijn. Bijzondere factoren spelen bij het afsluiten der transacties een rol. Zoo komt het voor, dat de prijs ondergeschikt wordt gemaakt aan den termijn der crediet- verleening. Er zijn mij gevallen bekend, dat ook de reputatie van het te betrekken pro duct van meer belang wordt geacht dar> de prijs. Dat in het algemeen gesproken de be talingstei-mijnen van gi'oot gewicht zijn, spreekt wel van zelf Het creclietvraagstuk. Kortgeleden werd in het orgaan van het Volkscommissariaat voor den Russischen Wij dooden Wandluizen, v'looicn. ratten, motten en andere ongedierten, alleen onze tweevoudige methode garan deert U afdoende verdelging onder geheim houding en schi'iftelijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUI VERIN RICHTÏN G „RADICAAL". Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Buitenlandschen handel. Wnesjnjaja Tor- gowlja. een medecleeling opgenomen, dat de Arcos Lmt., de Engelsche inkoop-agente voor Russische goederen, begonnen was deze aan- koopen contant te betalen, blijkbaar omdat deze maatschappij de rente voor de credie- ten te hoog achtte. Deze nieuwe inkooppoli- tiek heeft volgens dit blad geleid tot commentaar: waarbij in 't bijzonder de aan dacht gevestigd wordt op het feit. dat ten tijde van het eerste Vijfjarenplan Rusland genoodzaakt was zeer veel te importeeren, voor de betaling waarvan, voor zoover de uitvoer niet toereikend was. de hulp van bui- tenlandschc credieten onontbeerlijk was, ook al waren de voorwaarden dikwijls niet voor- deelig. De positie van Rusland bracht dc En gelsche financisele- en industriecle wereld er toe duur credlet te verschaffen. Daarin is verandering gekomen. Al naar gelang Rus land een minder afhankelijke positie is gaan innemen, waren andere condities te bedin gen. Naast gunstiger credietvoorwaai'den werd ook aangedi'ongen op uitbreiding van. den Russischen uitvoer. Ten einde een beeld te ki'ijgen van de grootere credietvaardig- heid van Rusland merkt meergenoemd offi cieel orgaan op, dat in -32 de Russische schul den aan het buitenland een waai'de verte- jenwoordigden van 1400 milliocn Roebel, tegenover ruim 450 millioen Roebel aan het einde van 1933. terwijl in 1934 dit bedi'ag ver der is geslonken Doordat de buitenlandsche handel der Sovjet Unie staatsmonopolie is kan hij zich verzekeren van de noodige in komsten voor de verrekeningen met het bui tenland. Vandaar dat men aan die zijde van ooi'deel is. dat het Engelsche comité voor de garantie der uitvoercredieten uit dezen stand van zaken niet tijdig de noodige conclusies heeft getrokken Blijkbaar gaat het daai-bij van de gedachte uit, dat de staatsgarantie der credieten voor de Sovjet Unie van zoo overwegend belang is, dat deze iederen prijs voor deze garantie betalen zal. Van Russische zijde wordt daartegenover gesteld, dat niet ontkend zal worden, dat een staatsgarantie beteekenis heeft, maar alleen dan, wanneer zij de bestellingen niet duui'der maakt Van daar dat men zich van Russische zijde op het standpunt stelt af te wachten, totdat een passend credlet wordt aangeboden Geschiedt dat niet, dan zal zooals thans in Engeland de aankoop a contant geschieden. Maar dat beteekent tevens een inkrimping van den omvang der handelsbeweging. Het is zeker een verblijdend feit. dat ten opzichte van het financieringsprobleem de Russisch-N ederlandsche onderhandelingen een verbetering in den bestaanden toestand hebben gebracht Zoo is bijv. overeengeko men, dat bepaalde transacties a contant zul len geschieden. Daaronder vallen o.m. de ver koop van oude schepen. Maar vooi'ts zijn de crediettermijnen teruggebracht en vastge steld op 12 tot 18 maanden. In vergelijking met den vroegeren toestand beteekent dat een belangrijke vei'betering. Daarnaast zal een einde komen aan de ongunstige positie, welke tot dusverre den Nedex-landschen sche pen in Russische havens ten deel viel. Deze betaalden vijf tot zeven maal het bedrag, hetwelk gevx'aagd wordt van schepen, die be hoor en tot landen, welke Rusland wel erkend hebben. Koning George van Engeland maakt zeer dikwijls een morgenrit in Hydepark te Londen. Andere factoren. Ook ten aanzien van den vorm der wissels is men tot overeenstemming gekomen en in gevallen van moeilijkheden, ontstaan uit handelstransacties, is een regeling getroffen, welke in den vorm van een ax'bitrageregle- ment is belichaamd. Rottex-dam zal gelukkig van de nieuwe overeenkomst piefiteeren» doox'dat Rusland zich bex-eid heeft verklaard voor een vi'ij belangrijk bedi'ag Nederland- sche schepen te zullen charteren. Ook mag verwacht worden, dat Russische orders voor den aankoop van industrieele producten in ons land geplaatst zullen woi'dcn. Op zich zelf zijn deze resultaten zeer zeker van groot belang. Men bedenke evenwel, dat de onderhandelaars niet andei's gedaan heb ben dan het effenen van den weg. De be langhebbende fii'ma's zelf zullen voor orders moeten zorgen, al spreekt het van zelf, dat daarvoor de noodige voorlichting wenschelijk is. Naast de handelstransacties, waai'bij de viezen als hulpmiddel gebruikt worden, is het mij bekend, dat er ook een soort uitwisseling van goederen tusschen beide landen bestaat. De omvang dezer transacties is niet te con- troleei-en. Wel kan worden aangenomen, dat het daarbij gewoonlijk gaat om kleine hoe veelheden. Deze px'imitieve goederenruil heeft bovenal plaats voor goederen, waarvoor Rusland op dit oogenblik geen deviezen be schikbaar stelt. Daaronder valt op dit oogen blik bijv. het artikel snijbloemen. De betalingsbalans van Rusland is mede een der cx'iteria voor het al of niet afsluiten van orders. Toen aan het einde van het vo rige jaar de oogstberichten uit Rusland min der gunstig waren, werden de inkoopen be- pex'kt. teneinde de Russische betalingsbalans niet ongunstig te beïnvloeden. Een dergelijke bepreking geldt dan in de eerste plaats voor luxe-artikelen. Ik laat natuurlijk buiten be schouwing de mogelijkheid om dergelijke producten te leveren aan de bekende Torg- sirxs, de „vx'eemdelingen"-winkels. MOLLERUS. FEUILLETON. door ELSA KAISER. 14) Zij schx'ok op en keek hem met groote verschrikte oogen aan „Overmorgen al?" .,Ja, overmorgen, dus is de reis u even kort voox'gekomen als mij, miss Joan? Ik zal dezen tijd nooit vergeten, hij heeft mij veel schoons en veel geluk gegeven. Mag ik hopen dat u ook aan onze reis zult blijven denkenen ook met zoo'n groot gevoel van geluk?" Zijn woorden, de klank van zijn stem de den Alice plotseling tot zichzelf komen. „Wat zeide hij tot haar? Zag zij in zijn oogen niet duidelijk zijn gevoelens voor haar weerspiegeld? Hij was toch de verloofde van haar vriendin en hij had haar, Alice, duide lijk getoond wat hij voor haar ge voelde, met iederen blik. met ieder woord. Alice werd bleek en huiverde, haar oogen zagen Arthur Littenton treurig aan maar zij antwoordde hem niet op zijn laatste vraag. „Ik wilde nog even naar miss Misters om te zien hoe het haar nu gaat," zeide Alice. Littenton vroeg haar niet te blijven. Hij keek haar in groote opwinding na. Nooit zou hij mogen spx*eken over zijn gevoel voor miss Fox-th, hij was gebonden, hij had zijn woord gegeven en als gentleman was hij verplicht dit te houden. Alice vluchtte naar het bed van Claire, maar deze sliep en voor de eerste maal in deze stormdagen was het een rustigen sluimering. Alice ging in Claire's salon zitten. Zij voel de zich ellendig en buitengewoon bedroefd. Waar was haar geluksgevoel gebleven, waar was haar hoop op de toekomst? Zij had dus toch de waarheid geweten, haar gevoel had haar niet bedrogen, zij hield van Lord Lit tenton. Alice steunde „O, Claire als je eens wist!" Al het slechte wat Lord Littenton over Alice Goi'don gezegd had, viel Alice zelf weer te binnen. Had hij niet toch gelijk gehad met zijn oordeel over haar, was het niet vreese- lijk wat zij gedaan had? „Ik moet weg," zeide zij halfluid, ik moet weg van Claire en hoe eerder hoe beter. Maar waarheen? Nu lag de toekomst weder zoo donker er- onbegrijpelijk voor haar en vol moedeloos heid en angst keek zij haar tegemoet alsof het een donker ledig was waarin zij zich stor ten moest Wat had zij aan haar schoonheid als telkens een verkeerden man op haar weg kwam die deze schoonheid bewonderde? Alice durfde niet verder te denken, het liefste zou zij geschreidt hebben luid en onbe- heei'scht. Maar zij mocht niet huilen, zij mocht Claix'e geen roode oogen toonen. Maar nu wist zij het zeker, zij hield van een man zij hield voor den eersten keer van haar leven van een man, maar ook deze liefde zou haar noodlot worden. Om Claire's wil, om zijnentwil en om haar zelf, moest zij weg, zoo gauw mogelijk weg. Een voorwendsel moest zij vinden en zou zij ook wel vinden. Zoodra zij Londen bereikt hadden, zou zij gaan, zoo ver mogelijk weg, zoodat niemand haar meer vinden kon, zij wilde in het nieuwe leven dat zij begonnen was niet opnieuw menschen ongelukkig maken. Maar Arthur Littenton nooit meer terug zien? Nooit meer. Zou zij dit kunnen? Nooit meer zijn trouwe oogen zien, nooit meer zijn handdxuk voelen, zijn stem hooren, nooit meer? Zij kon het niet uithouden, het was te erg. Erx Alice verborg haar gezicht in haar handen en schreide alsof haar hart zou bre ken HOOFDSTUK XII. Een breede oprijlaan omzoomd met oude linden voerde naar Castle Littenton, dat nu Claire's huis zou worden. Castle Littenton was een breed gebouw, opgetrokken in zeventien de eeuwsche stijl, maar het was vervallen en verscheidene vertrekken schenen onbewoond te zijn. De geheele bezitting was vervallen en zwaar belast met hypotheken, het zag er naar uit dat men in jaren niets meer had vex-anderd of verbeterd en de sporen van deze verwaax'loozing wax*en nu zoo duidelijk dat. zij zelfs bij een vluchtige beschouwing in het oog vielen. Toch was dit vervallen slot, dat midden in een prachtig park lag nog een schitterende en indrukwekkende bezitting. Arthur zelf, die eerst sedert drie jax'en be zitter van het landgoed was geworden, was onschuldig aan deze verwaarloozing. Zijn grootvader en zijn oom, die vóór hem dc be zitters van het slot geweest waren, hadden een zoo grootschen staat gevoerd dat zij ten laatste het noodige geld niet meer bezeten hadden om zelfs de meest eenvoudige verbe teringen te laten doen, we! hadden zij als vox-sten geleefd maar zij waren bijna als be delaars gestorven. Arthur was dus nu erfge naam geworden van eegn bijna onder schul denlast bezwijkende bezitting Hij was niet erg blij met deze erfenis, maar kon haar ook niet weigeren, daar er geen andere zoon meer in de familie was. Door deze schuldenlast was het hem echter niet mogelijk zijn staat te voeren zooals het een lord Littenton, die tot den oudsten adel van Engeland behoorde, paste. De prachtige bosschen die bij het land goed behoorden, waren voor het grootste deel verpand. Lord Arthur had dit alles eex'lijk aan mr. Misters opgebiecht, maar de oude heer had het rustig als kennisgeving aangenomen. Zijn geld zou deze oude prachtige bezitting ■weer tot haar ouden luister brengen. Waar- voor had hij anders zijn geheele leven gewerkt als het niet voor zijn eenige dochter was ge weest. Nu zou zij tot de eersten van Engeland behooren en den droom van zijn leven in ver vulling gaan Claire zag er na de zeeziekte nog ellendig uit en het onderscheid tusschen de beide meisjes viel direct op. Maar men had geen tijd zich lang met deze kwestie bezig te hou den, want het geheele personeel stond bij de groote marmeren trap om hun heer te ver welkomen. Arthur had Claire's arm genomen en besteeg met haar de trap, mr. Misters volgde met Joan Forth. In den rooden salon wachtte Lady Jane Littenton met haar beide dochters op haar zoon en diens bruid. Lady Jane was een koele trotsche vrouw met een bepaald koninklijke houding. Zij kuste Claire op het voorhoofd en zeide vriendelijk: „Wees welkom in En geland en in ons huis, miss Claire, ik hoop dat u zich spoedig hier tehuis zult gevoelen. Daarna liet zij zich door Mr. Misters de hand kussen en bekeek Alice door haar lorgnon. Het meisje was bij de deur blijven staan en keek hulpzoekend naar Claire. Lady Jane was aangenaam getroffen door de schoonheid van het meisje. „Ls zij familie van u miss Claire?" vroeg ze vx-iendelijk. „Misschien een zuster, lord Arthur heeft mij niets van haar komst geschreven „Miss Joan Jboiuh, mijn gezelschapsdame", stelde Claire voor.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5