Laval weigerde de opdracht. THOMAS MANN THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL het belangrijkste nieuws Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Radio-Procramma Bij Examens nONPERDAG 6 JUNI 1935 FRANKRIJK. Thans Piétri met kabinetsformatie belast. Effecten- en deviezenmarkt onder controle. Onrust in de hoofdstad. Gistermiddag heeft Laval een bespreking ■jehad met den gouverneur van de Bank van Frankrijk. Een langdurig onderhoud tus sen Laval en Piétri gaf aanleiding tot de verwachting, dat laatstgenoemde het mi nisterie van financiën op zich zou willen nemen. Nog in den loop van den middag echter heeft Laval tegenover journalisten verklaard, dat hij op moeilijkheden stiet. Toen Laval des avonds om 7 uur op het jlysee arriveerde verklaarde hij, dat hij tengevolge van het feit, dat hij de voor waarden, die de radicaal socialisten stellen, Biet kon aanvaarden, niet kon hopen op een voldoende meerderheid voor een eventueel door hem te vormen kabinet, zoodat hij zich genoodzaakt zag de opdracht tot het formee- ren eener regeering niet te aanvaarden. President Lebrun heeft daarop den voor zitter der radicaal socialistische partij, Her riot, en den voorzitter der rad. socialistische Kamerfractie, bij zich ontboden. Herriot weigerde echter de kabinetsforma tie op zich te nemen. Het standpunt van de radicaal socialisti sche Kamerfractie, die naar het schijnt een mogelijkheid zoekt met de overige linksche fracties de basis te scheppen voor een uitge sproken linksche regeering zou voor deze weigering beslissend kunnen zijn geweest. Lebrun heeft daarop den vroegeren mi nister van marine, Piétri ontboden, teneinde hem op te dragen een regeering te vormen. Deze verklaarde de opdracht in beraad te willen houden. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Piétri zich in zonderheid zal bezig hou den met de vraag, of een minder rigoureuze formule voor de volmachten gevonden kan worden. Tegenover persvertegenwoordigers zeide hij: „Ik geloof, dat het moeilijk zal zijn, op snelle en nuttige wijze iets te volbrengen, wanneer de regeering niet over alle nood zakelijke middelen beschikt. Ik zal thans met Herriot en Delbos over de situatie be raadslagen". De zitting van Woensdagmorgen van de linksche partijen heeft niet geleid tot een positief resultaat. De radicaal socialisten hebben in de con ferentie van de linksche partijen een vra genlijst doen circuleeren, waarin in 4 pun ten vragen gesteld worden omtrent de voor nemens der socialisten. Gevraagd wordt of de socialisten willen deelnemen aan een uit gesproken linksche regeering en dan ook zou den stemmen voor volmachten, voorts hoe de beschrijding der speculatie zal plaats vin den en welke houding zij zullen innemen terzake van de devaluatie. De procureur-generaal te Parijs heeft Instructie gegeven de effecten- en deviezen markt streng te controleeren en hem over iedere speculatieve manoeuvre tegen den frank rapport uit te brengen. Voor het gebouw van den „Petit Journal" is het tot onlusten gekomen. Aanhangers van de Action Francaise hebben daar ge protesteerd tegen de door dit blad bepleitte devaluatiepolitiek, waarbij zij alle ruiten in sloegen. Ook uit andere deelen van de stad komen berichten over samenscholingen. Am erika. Aanleg van zes luchtbases. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp aangenomen, waarbij machtiging wordt verleend tot den aanleg van zes mili taire luchtbases ter bewaking van Alaska en de Panamakanaalzöne. Het ontwerp is naar den Senaat gezonden. Donald Richberg legt zijn functie neer. Donald Richberg heeft naar aan het Alg. Hbld. wordt gemeld, definitief aangekondigd, dat hij op 16 Juni den regeeringsdienst zal verlaten en zijn particuliere praktijk als ad vocaat zal hervatten. Ook enkele andere N. R. A.-functionarissen zullen weldra hun functie neerleggen, Engeland. MacDonald presideert de kabinetszitting voor het laatst. Het parlement zal Vrijdag op Pinksterreces ?aan. Ofschoon tot dusver geen officieele aan ging daartoe is gegeven, wordt in politieke Stagen vernomen, dat, wanneer het Lager huis tien dagen later weer zal bijeenkomen, MacDonald zal zijn afgetreden als premier en z'jn functie zal zijn overgenomen door Baldwin ais hoofd van de gereconstrueerde regeering, grootendeels samengesteld uit dezelfde per soonlijkheden en staande op denzelfden na- A*alen §rondslag aLs de huidige regeering. MacDonald zal Vrijdag door den Koning «orden ontvangen en zal dan zijn verlangen f kennen geven te worden ontheven van zijn 'unctie als premier. Het was gisteren zes jaar geleden sinds hij *oor de tweede maal ministerpresident werd on sindsdien heeft hij zonder onderbreking Qeze functie waargenomen. Algemeen wordt verwacht, dat MacDonald ueel zal blijven uitmaken van de regeering zonder echter de lasten -van het premierschap. MacDonald, die Woensdagmorgen de gewone wekelijksche bijeenkomst van het kabinet pre sideerde, is voornemens het Pinksterreces te Lossiemouth in Schotland door te brengen. Britsch-Indische constitutie wijziging in derde lezing aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de con stitutie van Britsch-Indië is door het Lager huis in derde lezing m 786 tegen 122 stem men aangenomen. Spanje. Companys c.s. tot 30 jaar veroordeeld. Het gerechtshof heeft Luis Companys, den oud-president van de Catalaansche generali teit en de overige raadsleden van de generali teit wegens militairen opstand tot dertig jaar gevangenisstraf elk veroordeeld. Frankrijk. Duitsche voorstellen basis voos de onderhandelingen inzake „Oost-Locarno" Laval heeft thans aan den Duitschen am bassadeur te Parijs de aangekondigde Fran- sehe nota inzake het Oost-Locarnopact over handigd. In de nota refereert de Fransche regeering aan de verklaring, welke de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, tegenover den Britschen ambassa deur te Berlijn heeft afgelegd. Von Neurath deelde bij die gelegenheid inede, dat het rijk bereid is, een regionaal Oost-Europeescti pact aan te gaan, op basis van nonagressie en van geen-hulpverleening aan den aan valler. Frankrijk verklaart zich in de nota bereid de onderhandelingen voort te zetten, op basis van de Duitsche voorstellen. Oud-minister Renoult staat terecht. Voor de jury-rechtbank van het Seine- departement is gisteren het proces begonnen tegen den vroegeren minister van justitie René Renoult, die is aangeklaagd in verband met de Stavisky-affnire. Hij wordt er van be schuldigd, dat hij zich heeft laten omkoopen Renoult stond op het standpunt, dat hem geen enkel verwijt gedaan kan worden, daar hij uitsluitend als advocaat en niet als mi nister advies heeft verstrekt aan Stavisky, die toen nog een onbekend man was. Vredescampagne in Engeland Op initiatief van Lloyd George. Reuter meldt uit Londen: Lloyd George zal eerlang een nationale campagne voor den vrede beginnen. Hij zal aanvangen met het oproepen van een groote vergadering in Londen en vervolgens in het heele land demonstraties op touw zetten, DE BUITENLANDSCHE BELANGEN VAN BOFORS GELIQUIDEERD. De buitenlandsche belangen bij de wapen fabriek Bofors hebben volgens een Reuter- bericht uit Stockholm al hun aandeelen in de maatschappij geliquideerd. De organisatie welke de buitenlandsche aandeelhouders ver tegenwoordigde is namelijk verkocht aan een Zweedsch syndicaat. WARNER'S DOCHTERS MET ONTVOERING BEDREIGD. De bekende Amerikaansche filmproducer Harry Warner is door bandieten bedreigd met ontvoering van zijn beide dochters, die 15 en 9 jaar oud zijn. Warner is met vrouw en doch ters plotseling van New-York naar Hollywood vertrokken en hoewel Warner verklaard heeft dat hij de bedreiging der bandieten niet vreest, brengt men toch verband tusschen dit haastige vertrek en de aankondiging der ont voering. AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY OVER HET CHRISTENDOM IN DUITSCHLAND. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Lang, heeft op een te Londen gehouden vergadering een ernstige waarschuwing tegen Duitschland gericht. I-Iij zeide o.a.: Indien de Duitsche autoriteiten thans overgaan tot nieuwe maat regelen ter onderdrukking van of inmenging in de Protesta.ntsche of Katholieke kerken, dan moet dat niet worden beschouwd als een kwestie die alleen Duitschland aangaat, doch als een bedreiging van het Christendom, welke de eenige uiteindelijke veiligheid biedt voor de beginselen waarop de wereldvrede gegrond vest kan worden." In verband met de ontwapening zeide de aartsbisschop, dat men Duitschland een ge lijke- plaats arbder._de naties moet toekennen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf - mefc garantie, pfjn- vanar óo. s trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. 1875-1935. Thomas Mann, eere-burger van zijn geboor testad Lübeck, eere-doctor van de Bonn'sche Universiteit, professor, zelfs Nobelprijswin naar, herdenkt 6 Juni zijn zestigsten jaardag, in Zwitserland. Zijn tehuis is niet meer de liefelijk-gelegen villa in het Herzogspark in Münohen, waar hij zijn „levensdag dacht te beëindigen en die, nu gebleken is slechts een tijdelijk verblijf en pied-a-terre te zijn ge weest", zooals 't heet in Mann's onlangs bij Fischer gepubliceerde studie over Don Quiohote. (Adv. Ingez. Med.) llF.fl VRIJDAG 7 JUNI HILVERSUM, 301 M. 8.— VARA 12.— AVRO 4.— VARA 8.— VPRO. 11.— VARA 8.Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram.pl. 10.- Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Janny van Oogen. 10.35 Pianorecital A. Rubinstein. 11.Vervolg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12. Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl. 2.10 Pianorecital D. v. d. Stan. 2.30 Voordracht J. Hess. 3.Grampl. 3.10 Avro- Decibels olv. E. Meenk. 4.Gram.pl. 4.30 Or gelspel C. Steyn. 5.Voor de kleintjes. 5.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.Declamatie F. Nienhuys. 6.15 Vervolg concert. 7.Lezing. Jan de Roode 7.20 Vara-orkest olv. H. de Groot 7.50 Vaz Dias. SOS-beriehten. 8.— Ds. F. Dij kema: De Profeten. 8.50 Carel v. Leeuwen Boomkamp (cello) en Henr. Bosmans (piano) 9.20 Lezing Dr. C. J. Bleeker. 9.50 Vervolg con cert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias 10.15 Voordracht. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.3-0 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. Nauta 11.0012.Orgelconcert G. Snijders. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2. Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Concert (Alt-viool-piano) 4.Vervolg concert 5 Gram.pl. 5.45 Cellorecital J. Aerts. 6 30 Cau serie A. J. Herwig. 7.Poütieber. Ned. Chr Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Causerie Drs. P. J. Meertens 8.Vaz Dias 8.05 NCR-V.-orkest olv. P. v. d. Hurk 9.Causerie Dr. J. H. Kern kamp 9.30 Vervolg concert m.m.v. F. de Nobel (piano). Om 10.Vaz Dias 10.3011.30 Gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35(10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scho len. 12.10 A. van Dam en zijn orkest. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall 1.35 Concert door A. Alldritt (alt) en B. Humby (piano). 2.20 Voor de scholen. 3.20 Schotsch Studio-orkest, 4.05 Dansmuziek (gr.pl.) 4.35 E. Colombo en zijn orkest 5.35 E. Pini's Tango-orkest. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Cembalo recital A. Ehlers. 7.50 BBC-dansoi'kest olv. H. Hall. 8.35 BBC-o.rkest olv. B, Neel. 9.35 Anona Winn en haar „Four Winners" 9.50 Berichten 10.20 Causerie 10.35 BBC-Theater-orkest olv. S. Robinson 11.3512.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Symphonïecon- cert olv. Gaillard, mmv. zangsoliste 8.20 Ope retteconcert 10.55 Dansmuziek KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.50 5.50 M. Hansen's orkest. 8.20 Kamermuziek. 8.502.20 Dansmuziek door de jongeren. KEULEN, 456 M. 6.35 Orkest- enkoorconcert. 12.20 Uit Frankfort: Gevar. concert. 2.35 Quatre-mains. 4.20 Bach-concert 5 20 Orkestconcert olv. Artz 7.20 Concert. 8.35 Uit Koningsbergen: Dans en marschmuziek. 9.50 „Unter der Fahne schreiten wir", koorwerk 11.2012.20 Orkest concert en solisten. ROME, 421 M. 9.15 Concert mmv. trio en sopraan. 10.20 Gevar. programma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 „Deutsche Tanze und Marsche aus 10 Staaten", muzikaal spel. 9.50 Concert uit Ham burg olv. E. Jochum. 10 20 en 11.05 Berichten 11,20—12.20 Populair concert uit Stuttgart olv. J. Schroeder. Thomas Mann. Omvangrijk is het levenswerk van den zes tig jarige wel en van een zoo gelijkmatige en diepzinnige ontwikkeling, dat, wie niet nauw lettend toeziet, geneigd zou zijn te beweren, in het geheel geen ontwikkelingsgang te hebben waargenomen. Waar is, dat Thomas Mann zich zelf in wezen gelijk gebleven is. Nog is hij geestelijk de zoon van den waardigen Liibeck- schen Senator, van de Duitsch-burgerlijke cul tuur dus, en van een Kreoolsche moeder: van Duitschland en den vreemde, van burger schap en exotiek, of, wil men het anders uit drukken, van ethiek en aesthetiek een te genstelling, uit de spanning waarvan heel zijn levenswerk, van de eerste novelle „Der kleine Hen* Friedmanai". tot zijn Laatstverschenen boek „Der junge Joseph" (het tweede deel van zijn trilogie „Jöséph und Seine Brüder") is voortgekomen. Voor den nog jeugdigen Thomas Mann wa ren Kunst en Leven zijn novelle „Tonio Kroger" zegt het ons dringend en ontroerend genoeg schier onoverbrugbare tegenstel lingen: hiér de kunstenaar in zijn met proble men boordevolle wereld van „anders-zijn", waarin het scheppen, het voortdurend verove ren van den schoonen vorm, een onontkoom baar gebod is; en ginds het lachende, onpro blematische leven van „de blonden en blauw- oogigen", die niet de lasten van het kuns- ■maarschap kennen en niet weten, wat het gen wil, zich te voelen als één, wien het op gelegd is te aanschouwen in plaats van te leven, te verlangen in plaats van te bezitten. Zoo dacht en voelde en leefde de kunstenaar in hem, „in bildender Sehnsucht". En de bur ger in hem zag met wantrouwende blikken naar de levensvijandige Nirwana-verlangens der Schoonheid, wier verleidelijke macht geen geheim meer kon zijn voor één als Thomas Mann, die den diepsten zin had verstaan van Wagner's „Tristan" en Nietzsche's „vervals- psychologie" tegelijk. En 'toch was het die burger in hem, die hem den weg deed vinden naar dat leven der niet- problematische blonden en blauw-ooglgen, dat zijn Tonio Kroger met wellicht koude oogen had aangezien, terwijl zijn hart vol was van „eïne keusche Seligkeit". Burgerlijke wil tot volbrenging van de taak, die'het leven ons oplegt was het, die hem de Kunst als levens roeping deed aanvaarden. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Tot een liefdevol aanvaarden van den dienst der kunst verinnigde zich eerst zijn levens zending in zijn roman „Koninklijke Hoogheid" ook vorst Klaus Heinrich is een eenzame; zijn koningsschap stempelt hem tot een gebannene des levens. Wat Klaus Heinrich verlost uit zijn koninklijk isolement is de innerlijke beleving van het simpele, zegenende „Kindlein, Kind- leinliebet einander!" Anders-zijn en, ondanks dat, liefde gevoe len voor het verre, maar vreemde Leven het beteekende voor den Vorst Klaus Heinrich en, mét hem, voor Thomas Mann, de bevrijding van een ban, waarin de problematiek van het eigen hart hem gevangen had. In een proza van een bijna weergalooze smetteloosheid in de Duitsche literatuur van de 19de en 20ste eeuw heeft Thomas Mann de antithese kunstenaar leven nog ééns tot motief gekozen van een novelle, en wel in „der Tod in Venedig", zwaar van onheilsstemming, alsof de kort daarop uitbrekende wereldoor log erin voorvoeld was. Toen al in 1914 koesterde Mann het plan, Frederik de Groote tot een zijner helden te maken. Het wereldgebeuren gaf aan de uit voering daarvan een symbolische beteekenis. Frederik, dichter in zijn hart, die na den veld slag op de fluit preludeert deze droomer wordt koning van het armzalige Pruisen; zijn koningschap legt hem de zware schoon heid. maar zich te offeren aan het leven van de Daad. En daarmee werd Frederik voor Tho mas Mann tot symbool van Duitschland: een contemplatief aangelegd, tot verzonkenheid geneigd volk verricht- onder den drang van een demonisch instinctgebod een daad....: het mag geen droomer zijn, het moet zich als krij ger offeren. Het moet onrecht doen en een le ven in strijd met het diepste verlangen leven: de tragiek van een tweespalt. Daarmee dacht Thomas Mann zijn tribuut aan het tijdsgebeuren betaald te hebben. Maar de wereldoorlog met zijn politieke nevenver schijnselen hield hem, zooals hij het zelf eens uitdrukte, „onder de wapenen", het residu van dien strijd om innerlijk evenwicht en rechtvaardiging voor zijn landgenooten van zijn a-politiek standpunt, groeide aan tot een lijvige kroniek: „Betrachtungen eines Unpo- litischen" een boek van 700 zelfpijnigende, zelffolterende bladzijden. Dan. in 1918, kwam het heerlijk verademen de. ontspannende van een „het is doorge maakt, het is vols treden": de ziel vond haar balsem in de eeuwig-zegenende, eeuwig ver- reinende natuur, die wonderbron van nieuw leven en nieuwe schoonheid: deze hervinding van het diepste zelf deed de idyllen „Herr und Hund" en het „Gesang vom Kindchcn" rijpen, dit laatste weliswaar gedicht in statige hexa meters, maar vol van ontroering voor het le venswonder, dat de geboorte van zijn doch tertje hem had geopenbaard. En daarmede was de kracht gewonnen voor de schepping van een werk van gróotschen opzet: „Der Zauberberg", een epos, niet ten onrechte vergeleken met Goethe's Wilhelm Meister. Mann plaatst zijn „held". Hans Castorp, temidden van een wereld vol levens vervreemding en doodsbereidheid: in een sa natorium te Davos. Ziekte 'van het physieke weet daar voort te woekeren in het psychi sche; en met het lichaam is er de ziel ernstig bedreigd. Ver van het gezonde laagland, zwe vend tusschen hemel en aarde tusschen dood en leven, ziekte en gezondheid, openbaart zich het leven in heel zijn problematiek aan den nog jongen Castorp, die dan nog een on beschreven blad is. Geestelijke stroomingen, gepersonifieerd in de veelheid van gestalten, die Hans Castorp omringen, trachten hem mee te nemen in hun loop: daar is het type van den Westerschen Rationalist, Settem- brini; daar is de geest van het „godsrijk" der gemeenschap, de communist Naphta; daar is de ziel van het Oosten, ongebonden, zondig, maar hoogst verleidelijk in de figuur van Claudia Chaucat; daar is de Hollander Pee- perkorn, de verpersoonlijking van den opper sten levensdrang, die niet redeneert als een Settembrini, niet de vlammende gloed heeft van Naphta's dictatoriale Godsrijk, maar voor wien levenszin en levensgevoel het hoog ste-is. Hans Castorp dringt dóór in alle le venssferen; hij ziet in de eeuwige sterren, hij bestudeert de levensverschijnselen in de handboeken der biologie, hij droomt in de we reld der muziek, zoekt contact met het bo venzinnelijke in het occultisme, hij neemt een proef met allerhande levensbeschouwingen. Welken weg zal hij kiezen? Of, symbolisch ge zien: in welke richting ligt Duitschland's toe komst? Men heeft wel eens beweerd, dat Thomas Mann de problematiek van zijn Zauberberg zonder oplossing heeft gelaten. Niets is min der waar: de schrijver laat zijn held een skitocht ondernemen en hem overvallen door een sneeuwstorm. In een sneeuwslaap, op de grens dus tusschen leven en dood, verschijnt Hans Castorp een zinvol beeld, dat hem tot deze gedachte brengt: „De mensch is heer en meester der tegenstellingen Zij zijn dóór hem, en dus is hij voornamer dan zij. Voor namer dan de dood: dat is de vrijheid van zijn geest,voornamer dan het leven: dat is de vroomheid van zijn hart. Daar heb ik zoowaar een gedicht gemaakt, een droomge- dicht van den mensch. Goed wil ik zijn. De mensch moet terwille van mildheid en liefde den dood geen heerschappij verieenen over zijn gedachten." Rudolf Kayser had Thomas Mann, toen hij den Nobelprijs kreeg, niet in treffender be woordingen kunnen huldigen dan deze „Wij eeren Thomas Mann, doordat wij hem in zijn geloof aan een Europeeschen geest volgen. Wij eeren zijn humanisme, door menschelijk te zijn, geestelijke broeders, die elkaar de hand reiken over alle grenzen van volkeren en rassen Humaniteit het verlossende woord, welks zin Thomas Mann klaar voor den geest stond, toen hij dat simpele, alleszeggende: „Kindlein, liebet einander" uitsprak. ONZE DACELIJKSCHE KINDËRVERTELLINC „Misschien," zei de edelman, „heb je van mij wel eens gehoord; mijn naam is Prins Koenboud en, al ben ik pas vijf en twintig jaar, dat is een naam die bijna alle menschen weten. Mijn bruid, hier in het kasteel, heet Prinses Elvira. Nu is er een toovenaar, die al vele jaren lang een vijand van mijn familie was. Hij hoorde dat wij gingen trouwen en toen deed hij die poort op slot. Den sleutel wierp hij in het nabijzijnde water die zien wij nimmer weer, tenzij ik aan hem dit tooverzwaard geef het beste wapen op aarde, omdat het nooit mist. Maar omdat ik mijn familie daarmee steeds het leven bescherm, kan ik^iat-onmogelijk aan-hem geven," C. J. E. DINAUX. De verzamelde werken van Thomas Mann zijn verschenen bij S. Fischer, Berlin. Taalgebruik bij de Belgische justitie. Vlaamsch in overwegend Vlaamsche gebieden. Met 95 tegen 40 stemmen en 22 onthoudin gen heeft de Belgische Kamer het wetsont werp over het taalgebruik bij de justitie aan genomen. In de overwegend Vlaamsche gebieden wordt thans het Vlaamsch de gerechtelijke taal, ter wijl in Wallonië het Fransch de taal der justitie blijft. Voor het district Brussel zal een tweetalenregeling gelden. Overstroomingen eischen 400 dooden. MEXICO CITY, 5 Juni (V.D.) Tengevol- ge van de overstroomingen veroorzaakt door eenige hevige wolkbreuken zijn in het gebied van San Pedro ten Zuiden van Mexico City gisteren naar schatting 400 personen, w.o. vele vrouwen en kinderen, omgekomen. NEW-YORK 5 Juni (Reuter). De over stroomingen van de rivieren in Kansas en Missouri hebben een uitgestrekt gebied in ge vaar gebracht. De Missouri bedreigt Kansas City en brengt het pasgebouwde scheepvaartkanaal, dat 50 millioen dollar heeft gekost, in gevaar. De soldaten en politie helpen de boeren bij het ontruimen van hun huizen, terwijl ar beiders wanhopige pogingen doen de doorge broken dijken van de rivier San Jaquin in Californië te herstellen, nadat deze rivier reeds 5000 acres kostbaar bouwland heeft overstroomd. LORD TRENCHARD GAAT HEEN. Uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat Lord Trenchard, de chef van de politie te Londen, waarschijnlijk in November a.s. met pensioen zal gaan, De vice-luchtmaarschalk Sir Philip Game is tot zijn opvolger benoemd. (■Reuters^

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3