het nieuwe avondblad Reddersmonument. 20e JAARGANG No. 132 VR1JDAC 7 'JUNI 1935 IJMUIDEP COUPAHT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AE>VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.» Bank te Schiedam. IJMUIDEN 5. D. A. P. wil niet samengaan met C. P. H. Af vijzend antwoord op communistisch verzoek. Het bestuur van de afd. IJmuiden van de S.D.A.P. heeft aan de afdeeling IJmuiden der C.P.H. den volgenden brief gericht: „Bij herhaling heeft onze partij, de S. D. A. P.. aan uwe of een andere afdeeling van ae Communistische Partij Holland laten we ten dat samenwerking met u door ons voor onmogelijk wordt gehouden. Hoewel wij u nu nog antwoorden op de zooveelste eenheidsfront-aanbieding die wij van uwe C.P.H. ontvingen, kunnen wij er niet voor instaan dat wij dat in de toekomst zullen blijven doen. Wij stellen kort en duidelijk vast: Democratie is voor ons middel en doel te gelijk in den politieken strijd; heel onze ar beid is er op gericht de houding van den mensch op alle gebieden des levens te door trekken van het democratisch beginsel. Bij dezen opvoedingsarbeid ontmoeten we ook uwe C.P.H. Niet als een hulp bij, doch als een tegenstander van ons streven, een te genstander die niet schroomt methoden van geweld toe te passen om andersdenkenden zijn wil op te leggen. Daarom: gij hebt uw aanbod aan ons slechts kunnen doen door uw eigen wezen het meest grove geweld aan te doen. Waarom spreekt gij toch van proletarische democratie waarvoor gij zegt te strijden terwijl ge. dictatuur bedoelt? Gij wijst ons op Frankrijk waar Soc. Dem. en Communisten te zamen strijden tegen het fascisme? Spaar ons deze verwijzingen. In Frankrijk moet men maar weten hoe men het daar wil doen. Hier volgen wij on zen weg. En als wij nu, ons beperkende tot ons land, ook eens ergens naar mogen verwijzen, dan denken wij daarbij in 't bijzonder aan de stad waaruit sinds onheugelijke tijden de inspiratie zoo maar in golven over het land en ver daarbuiten uitgestrooid wordt, aan Schiedam. Aan Schiedam, waar de N.SH besloot uwe C.P.H. te steunen hij de a.s. gemeenteraads verkiezingen. Ziedaar een begin van een naar wezen vol komen verklaarbaar en aanvaardbaar een heidsfront. Stoelende op denzelfden wortel des geloofs: de dictatuur: strevende naar vernietiging van eenzelfde beweging: de democratische en in *t bijzonder de sociaal-democratische. Wij durven nauwelijks te verwachten, maar hopen noch thans dat ge het inziet: Voor uw eenheidsfront zijn wij „niet rijp". NIEUWE ZAAK. Aan den Wijk aan Zeeërweg 47d in IJmui- den-Oost is door het Rijwiel-, Radio en Elec- tramagazijn „Geko" Donderdagmiddag een filiaal geopend. De goed verzorgde etalage toont den voorbijgangers reeds direct dat men hier te doen heeft met een zaak die ruim voorzien is van rijwielen en onderdee- len alsmede electrische apparaten, lampen enz. En niet alleen toont de etalage dit, maar ook bij het binnentreden der zaak ziet men terstond dat de winkel naar de eischen des tijds ingericht is. Voor vakkundige bedie ning wordt ingestaan. De Geko, van den heer J. Wisker en Zonen heeft met dit filiaal een mooie uitbreiding ondergaan. Wij wenschen de directie goed succes toe! I.TMUIDER REDDINGSBRIGADE. De aangekondigde oefening op het strand gaat Vrijdagavond niet door. De leden ont vangen bericht wanneer de eerstvolgende oefening zal plaats vinden.. WEER NAAR ZEE. De Schoorl IJm. 39 vertrok Donderdag weer naar zee. Deensch matroos uit den mast gevallen. Zwaar gewond in IJmuiden binnengebracht. Donderdagmorgen werd te IJmuiden een draadloos verzoek ontvangen van het Deen- sche stoomschip „Bretland", een kolenboot van de Danske Coal Company, om in den middag, als het schip in de buitenhaven van IJmuiden zou arriveeren, een gewonde van boord te halen. Donderdagmiddag tegen 2 uur arriveerde de „Bretland" in de buitenhaven van IJmui den en maakte vast aan den toeristensteiger, waar een ambulance-auto gereed stond, waar mee de gewonde naar 't St. Antonius Zieken huis werd overgebracht. Het bleek een 18-jarige schepeling te zijn, die Donderdagmorgen te 8 uur bij het ver richten van werkzaamheden uit de achter mast was gevallen en op het dele terecht was gekomen. Hij had daarbij ernstige hoofdwon den en waarschijnlijk ook inwendige kneu zingen opgeloopen. De kapitein zag zijn toe stand ernstig in en hoewel het schip, dat met een kolenlading onderweg was van Dantzig naar Bayonne, IJmuiden niet zou aandoen, besloot de gezagvoerder onmiddellijk de bui tenhaven binnen te loopen en verzocht hij draadloos den gewonde van boord te halen. De „Bretland" is, nadat dit geschied was, niet onmiddellijk vertrokken, aangezien de gezagvoerder eerst het resultaat van het medisch onderzoek in het St. Antonius Zieken huis wilde afwachten. De toestand van den jongeman schijnt, hoewel zeer ernstig, niet levensgevaarlijk te zijn Vergadering Plaats. Arb. Secretariaat. Spreker de heer H, Sneevliet. De Revolutionair Socialistische Arbeiders Partij had in het gebouw aan de Willebrord- straat een openbare vergadering uitgeschre ven, waar als spreker optrad de heer H. Snee vliet, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De bijeenkomst, welke goed bezet was, werd door den voorzitter namens het Plaatselijk Arbeids Secretariaat met een korte inleiding geopend. De heer Sneevliet, het woord verkrijgend, wijst er op, dat met het 77 millioen plan het kabinet Colijn een mijlpaal zet op den weg der aanpassingspolitiek, welke dat kabinet sinds 2 jaar reeds volgt. Het bedrijfsleven van Holland zoowel aLs van Indonesië is door de economische crisis totaal verlamd. Spr. geeft daar enkele cijfers van. De Indische haten, de Indonesische „melkkoe" is drooggelegd. Indo nesië heeft maar al te dikwijls de tekorten in ons land moeten aanvullen, doch thans gaat het niet meer op, omdat ook daar niets meer te halen is. Daarom laat de bezittende klasse in Nederland niet na er op te wijzen, dat het kabinet Colijn een crisisbeleid moet voeren, volgens een bepaalde gedragslijn: een gedragslijn, welke den Nederlandschen arbei der natuurlijk in het gedrang moet laten komen. Een verlaging van den levensstandaard van de breede massa is een eerste vereischte vol gens de bourgeoisie. Lager niveau, aanpas sing, bezuiniging zijn termen, welke in den mond der bezittende klasse begraven liggen, roept spr. uit. Deze crisis is weer een bewijs voor de grond waarheden der Marxistische theorie. Spr. gaa.t even dieper in op het ontstaan van vroegere crises en die van tegenwoordig, welke een'andere is dan die uit vroegere ja ren en een totaal fiasco van het kapitalis tisch systeem. Vroeger bezat dat kapitalisme voldoende macht en kracht om de wereld over een de pressie heen te, helpen. Thans is dit oude, verworden stelsel niet'meer bij machte "om dit- te bewerkstelligen. Slechts 2 landen vertoonen een groeiend productiestelsel in het heden, ml. Sovjet- Rusland en Japan; twee landen van een zeer verschillend type. Spr. licht dit in 't kort toe. Als in deze crisis een ding onwrikbaar is be wezen dan is het wel het gemakkelijke doch valsche geloof van dien geleidelijken over gang van kapitalisme naar socialisme. Wat de arbeider in Nederland in de vroe gere vette jaren van den kapitalistischen werkgever heeft losgekregen is niet door fei len strijd verworven, doch afgepingeld, om dat de rijke bourgeoisie zich dat veroorloven kon. Deze putte immers overvloedig uit In donesië. Zoo heeft de S. D. A. P. zich lange jaren met ij dele hoop gevoed. Spr. beriep zich in dit verband op een uitlating van Vliegen, een der meest bekwame en duidelijke der socia listische leiders, aangaande het recht tot werkstaking. De gouden dagen van het bloeiend kapita lisme zijn voorbij en het weet nu geen raad meer met de krachten, die het ter beschikking der productie kan stellen. Overproductie, on gekende mogelijkheden van technisch kunnen overvloedig aanbod van arbeidskrachten zijn de gevolgen van het kapitalistisch wanbe heer. Aan de andere zijde is er tekort, een hopeloos en hulpeloos tekort. Baldwin zegt, wat de revolutionairen reeds jaren geleden zeiden: De huidige wereld is een groot krank zinnigengesticht. Spr. onderschrijft dat vol komen en staaft zijn meening met voorbeel den. Zoo ook in ons land, waar een ministe rie, dat zulk een land regeert, een directorium van een gekkenhuis genoemd kan worden, (ap plaus) Steeds scherper teekenen de tegenstellin gen van socialisme en kapitalisme zich af en nooit zal de arbeider van het socialistisch glijbaantje, dat samenwerking heet, kunnen profiteeren. De heer Sneevliet ging daarna in op de geschiedenis van het ontstaan van het kabi- net-Colijn en het geval der Zeven Provinciën. Toen heeft de bourgeoisie zich aaneen geslo ten en -krachtig stelling genomen tegen den arbeider en deze bourgeoisie steunt den ster ken man Colijn, die als was is iii hun han den. En in het bijzonder in die der 500 cap tains of industry, welke op 26 Januari op de Groote Club in Amsterdam aanwezig waren om Colijns rede aan te hooien. Zij, de bezitters, nemen nu van hen, die niet meer hebben! (Gelach) Het is het beeld, dat we in alle hoeken van ons land aantreffen. En wat is het gevolg van dat beleid-Colijn? Het ontstaan van een beweging, die zich in zulke demagogische termen uit: de N. S. B. Het is het begrip van nu eens wat anders te volgen, dat als reactie op Colijns politiek is geboren geworden. Een der grootste kankers van ons land is de gestadige groei der wei'kloosheia450.000 werkloozen, waarvan 150.000 tusschen 14 en 24 jaar! Waar blijkt nu toch die bijzondere ■bekwaamheid van onzen minister-president uit, vraagt spr. zich af. Wij, roept de heer Sneevliet u-it, beschouwen hem als de grootste plaag der arbeiders (applaus). Slechts inwilliging van de verlangens van den dienst voor het Gouden Kalf kermen wij van minister Colijn. Slechts een ongekend snelle afbraak van het materieele geeft hij ons. Elke origineele gedachte, die tot vermin-, dering van werkloosheid zou kunnen leiden, wijst hij van zich, terwijl de sociale tegenstel lingen vandaag aan den dag onverdragelijk worden (Normandie. K. L. M. trips, jubileum Koning George, salarissen van Staatshoofden) In-die omstandigheden wordt.de pil-van den. Als des nachts de stormwind buldert Aan de vaderlandsche kust, En de brave kalme landrot Is zich meer dan -ooit bewust Van de zegenrijke vinding Van zijn bed en van de rust; Gaat de reddingboot naar buiten, Dansend als een notedop, In het schuimend opgezweepte Woedend bruisend zilte sop. En de redder trekt manmoedig Tegen dezen vijand op. Want daarginds, achter de branding. Daar verkeert een schip in nood, Machtloos in de wilde golven, Staat het aan vernieling bloot En er dreigt voor de bemanning Ieder oogenblik de dood. Het verhaal van onze redders Is voorwaar al vaak verteld, Hoe zij worstlen met hun krachten Tegen 't machtig stormgeweld, En wij eeren sinds geslachten Ieder hunner als een held. Maar nu is er in den Helder Hun een monument gewijd, Sterk, onwrikbaar als zij zeiven. En standvastig als hun strijd, Een symbool van dank en hulde Van ons volk in donkren tijd, En wij voelen d' onderscheiding, Aan hun moedig werk verleend. Ook al lijkt zij in haar starheid En haar koelen vorm versteend. Als afkomstig uit de harten Van heel 't volk en warm gemeend. P. GASUS. UW NIEUWE HOED KOOPT U 'T BEST BIJ: JOH. ELZER - TROMPSTRAAT 22 WIJ GEVEN ZELFBINDERS GRATIS! (Adv. Ingez. Med.) afbx-aak een zeer bittere pil, roept spr. Want zijn wij niet allen naar Gods beeld en gelij kenis geschapen? Het schip van Staat volgt thans wel een zeer zonderlingen koers. Waar zal dit op moeten uitloopen? Spr. oefent op de aanpas singspolitiek en het 77-millioen-plan scherpe critiek uit. Is nu dit alles onafwendbaar? vraagt de heer Sneevliet. Teekenen wijzen er op, dat misschien een wettig huwelijk gesloten zal worden tusschen de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. Wie weet, zegent Marchant het dan nog wel in! (gelach) Dan is de mogelijkheid Mussert er ook nog, de huurling van het grootkapitaal. De N. S. B. is een verzamelplaats van op hol geslagen elementen van politiek ongeschoolden. Waar komen al haar versterkende middelen van daan? Dat weten wij wel, zegt de spr. Van het kapitaal! Moeten wij onafwendbaar die mo gelijkheden over ons laten komen? De "vraag beantwoordt hij met: Neen. De arbeidersklasse moet haar eigen kracht zien. Haar kaarten liggen in dit land nu nog slecht. Een ander program van doortastende en ingrijpende maatregelen moeten wij voeren: wij moeten als kameraden naast elkander den strijd voeren. Waarom vonden wij elkander wel in den oorlogstijd en waarom kan dat eenheidsfront van arbeiders nu niet gevormd worden? vraagt hij. Het eenheidsfront kan slechts de redding uit den chaos brengen. Syndicalisten, N. A. S., revolutionairen, communisten, enz. zij moeten naast elkander staan in den strijd der arbeiders, Spr. doet dan een feilen aanval op de com munisten, die hij de clowns van de wereld noemt. (Volkenbonds deelname vaai Rusland en Litwinoff's installatienede; bezoek Eden en Laval aan Moskou, etc.) Lenin heeft an dere, duidelijker taal gesproken dan tsaar Stalin. Lenin's uitspraken worden niet meer gehoord en daar trekt Stalin's imperialisti sche politiek voor in de plaats. Met een oproep tot een aansluiten in een eenheidsfront, besloot spr. zijn rede. Nadat de heer Korver in debat 'getreden en beantwoord was, ging de vergadering uiteen. BURGEMEESTER KWINT BEZOEKT BE BIJZONDERE SCHOLEN TE VELSEN-NOORD. Burgemeester Mr. M. M. Kwint, vergezeld van den Chef der Afdeeling Onderwijs, den heer Suwerink, heeft de bijzondere lagere scholen en de bewaarscholen te Velsen-Noord bezocht. Aan de Roomsch-Katholïeke Meisjesschool aan de Corverslaan was hem door de Zusters dezer school en van Huize „Meerzicht" een zeer vriendelijke ontvangst bereid. De Burge meester werd verwelkomd door het hoofd der school en de overste van huize .Meerzicht" en naar het gymnastieklokaal geleid, alwaar de leerlingen der school verzameld waren. Hier werd Mr. Kwint een mooi welkomstlied toege zongen, terwijl een der kleinste leerlingen zeer fraaie bloemen aanbood. Een der oudere leer lingen richtte vriendelijke woorden tot den Burgemeester. Op de binnenplaats der school stonden de kleine bewoonsters van huize „Meerzicht" opgesteld. Deze gaven eenige zangnummers ten beste. De uitvoering hiervan verried een bijzondere geschooldheid in dit leervak. Door een der geleidsters werd een ge dicht opgezegd, terwijl ook hier den Burge meester bloemen werden aangeboden. Mr. Kwint dankte op hartelijke wijze voor de spontane ontvangst en bezichtigde verder met groote belangstelling de schoolgebouwen, i Het wonder van het paling leven. De trek naar de Sargosso Zee. Het is algemeen bekend, dat in alle rivie ren, beekjes en slootjes paling aangetroffen wordt en dat deze visch blijkbaar overal wat te et-en vindt. Ook in het IJselmeer wordt ze veel gevangen en men heeft ze zelfs op het land waargenomen. Toch verbergt deze zelfde visch voor ons een buitengewoon groot natuurwonder. Niet tegenstaande de ernstige onderzoekingen, vooral van den bekenden Deenschen bioloog Johannes Schmidt, weten we feitelijk nog bitter weinig van de gewoonten en de levens wijze van dat wonderlijk dier. Immers, zoodra het herfst wordt, begint -de exodus, de groote paling-uittocht. Het lijkt dan wel, of een onzichtbare paling-admiraal hun tegelijkertijd in alle rivieren: en beekjes order 'geeft onmiddellijk naar zee te vertrek ken. Het lijkt ook wel of deze macht hen op •een schitterende wijze leidt naar een vast doel. In groote drommen van tienduizenden zwemmen zij dan de rijrivieren en de rivie ren af in de richting van de zee. Tenslotte telt dit leger vele millioenen, die alle het zelfde raadselachtige doel hebben: naar zee! Zoodra zij daar zijn. aangekomen, zwem men ze verder naar den Atlantischen Oceaan om tenslotte de Sargasso Zee te bereiken. Dit is hun einddoel. Daar in deze 6000 Meter diepe zee komen de palingen van alle Euro- peesche landen te zamen. Maar er is nog veel meer wonderlijks hij! Terzelfder tijd verschijnen daar nl. ook de palingfamilies van Noord-Amerika. Ook daar zwemmen ze bij drommen van vele mil lioenen de rivieren af naar zee toe en zetten daarna ook koers naar dezelfde Sargasso Zee. Nog een ander wonderlijk verschijnsel doet zich daarbij voor, nl. de verandering in li- chaamskleur van de paling. Zoodra toch de paling het zoete Water verlaat, trekt ze -het zoutwatercostuum aan, d.w.z. de gele kleur van de buik en de grauwe kleur van den rug verdwijnt en maakt plaats voor de prachtig ste zilverwitte en zilverachtig metalen kleu ren. De kop wordt spitser ten einde beter de vele duizenden kilometers water te kunnen doorklieven; het oog wordt grooter. waardoor het zich aanpast aan de veel grootere diep ten en afstanden om zich heen. Deze ge daanteverandering duurt ongeveer drie maanden. Het is bekend, dat deze enorme verande ring in het leven van deze visch een gevolg is van het geslachtsrijp worden. Er rijpen in dien tijd in het palinglichaam ongeveer 10 millioen eitjes! Hoe lang de paling in de Sargasso Zee blijft heeft men nog niet kunnen naspeuren; men schat dezen tijd echter op minstens een jaar. Ook is niets bekend omtrent de rijpe eitjes en evenmin omtrent de pas daaruit geboren larven. Eerst de grootere larven, welke den vorm hebben van een wilgeblad, heeft men geobserveerd. Ze drijven uit de enorme diepte naar boven, waarna het in het gebied tusschen de Sargasso Zee en de Ber muda-eilanden tenslotte gelukt is ze door middel van zeer fijne netten te vangen. Ze zijn even doorzichtig als het water zelf en wanneer de inhoud van een netvangst in een glazen pot leeggestort wordt, ziet men de kleine larven als 2 vurige oogjes zwem men; de doorzichtige lichaampjes ziet men niet eens. Wat gebeurt er nu met deze milliarden lar ven? Deze massa verdeelt zich later weer in twee hoofdgroepen, nl. de Europeesche en de Amerikaansche. Eerst zwemmen ze gezamen lijk Noordwaarts en bereiken binnen een jaar de breedte van de Bermuda-eilanden; hier splitsen dan de reuzenzwermen zich: de Amerikanen gaan Westwaarts, terwijl de Europa-paling een Oostelijken koers neemt. De Europeaantj es zoeken de Westkust van Europa op, waar zij na een reis van onge veer drie jaar aankomen. Ze zijn inmiddels ronde glas-aaltjes geworden ter grootte en dikte van een lucifer. Bij millioenen, in leng ten van verscheidene kilometers, zwemmen ze dan de verschillende riviermondingen van Europa op en zonderen daarbij telkens ge deelten van hun groot leger af om tenslotte zij-armen dezer rivieren en smallere wateren op te zwemmen. En later, aLs deze vischjes gegroeid zijn en vet geworden zijn, gaan ze gezamenlijk den grooten terugtocht naar het midden van den Atlantischen Oceaan ondernemen om daar, waar ze het eerste levenslicht zagen, na mil lioenen eitjes ter wereld gebracht te hebben, te sterven. Die trekdrang is een wonder der natuur, zóó groot, dat ons verstand het zeer moeilijk omvatten kan. V. Z. V.-NIEUWS. In het komende seizoen komt de V. Z. V. met 4 zeventallen uit, waarvan het 1ste ze vental in den K.N.Z.B. en V.Z.V. 2, 3 en het adsp. zevental in den Kring Haarlem. Vrijdag 7 Juni opent de Kring Haarlem de competitie met wedstrijden in Haarlem te spelen, waarbij V.Z.V. 3 uitkomt tegen H. V. G. B. 6. Den 2den Pinksterdag gaat het eerste ze vental met reservespelers naar Utrecht om deel te nemen aan den Waterpolo-wedstrijd, georganiseerd door de Utrechtsche zwem- club. De wekelijksche oefenavonden van de Ver- eeniging is voor dit seizoen vastgesteld op Donderdagavond 7,159.15 nam. Donderdag 13 Juni spelen de V. Z. V. adsp. tegen H. P. C.-adsp. en V. Z. V. 3 tegen H. P. C. 7. aanvang 8 uur. Tot scheidsrechter voor den Kring Haar lem is aangesteld -de heer P. Visman. HUISVUIL WORDT ZATERDAG OPGEHAALD Huismoeders en andere belanghebbenden maken wij er op opmerkzaam, dat op Maandag 10 Juni, 2en Pinksterdag geen huisvuil zal wor den opgehaald, Dit geschiedt thans op Zater dag 8 Juni, en wel Zaterdagmorgen in IJmui- den-Oost tot den watertoren, en Zaterdag middag in het overige IJmuiden. VELSER ZWEMINRICHTING. Reeds meer dan 800 abonnementen, uitgereikt! Het bestuur van de Velser Zweminrichting deelt ons mede. dat tot op heden reeds meer dan 800 abonnementen werden uitgereikt, ter wijl nog steeds nieuwe aanvragen binnenko men. Men hoopt nog deze maand de 1000ste abonné te noteeren. Evenals vorig jaar zal dit abonnement gratis worden, aangeboden. VELSEN UITSTEKEND PROGRAMMA IN DE PONT. Op Stap en Het Huisje in Gr inzing. Louis Davids en Adolphe Engers in „Op Stap". Het programma van bioscoop De Pont deze week is van uitstekend gehalte. Allereerst is daar de Nederlandschc amusementsfilm Op Stap, met sterren als Fientje de la Mar, Hein tje Davids, Louis Davids, Jopie Koopman, Frits van Dongen en Adolphe Engers. Dit grootsch opgezette filmwerk, waarin een Schlager wordt uitgevoerd op niet minder dan 12 vleugels, geeft de geschiedenis van een arm pianostemmer (Louis Davids), die een rijken oom uit Indië(Engers)over krijgt, zonder dat hij weet dat het familie is, die hij in zijn huis ontvangt. Davids zingt zijn liedje: Als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit een kwartje!, en hij wordt ondanks zijn zwoegen ook geen kwartje. Zijn dochter Polly houdt veel van George, een pianist, ook al kan deze haar door zijn zorgeloosheid voorloopig nog geen rooskleurige toekomst aanbieden. Alleen als hij door tusschenkomst van vader Fortuin bij de nog al luchthartig bekend staande filmster Bella Romana proef mag komen spelen voor de film. en dan bloemen voor deze mooie vrouw meeneemt, doet Polly's vrouwelijke jalouzie zich gelden en een paar donkere wolken verduisteren den liefdehemel. En als oom Barend, die zelf zijn niet al te sterk hart aan Bella Romana verloren heeft, dan ook nog meent ontdekt te hebben dat George al spoedig voor de charme van deze onweerstaanbare vrouw bezweken is, komt het zelfs tot een breuk tusschen de twee. George heeft bij zijn bezoek aan Bella Ro mana een paar van de liedjes van vader For tuin meegenomen en het gevolg is dat er een nieuwe schlager op stap gaat de wereld in, onder den naam van George, gelanceerd door de beroemde filmster Bella Romana. En als Polly en George reeds lang weer ver zoend zijn, en Janus Fortuin, na door de ver-, liefdheid van oom Barend bijna in de ge vangenis geraakt te zijn, zijn sleurleventje van allen dag als pianostemmer opneemt, klinkt hem van alle kanten zijn eigen schlager in de ooren, die onder naam van een andeï" op stap is naar populariteit. Als tweede groote film draait Het Huisje in. Grinzing, met Ivan Petrovich en Gretl Thei- mer. De oude Weigl heeft een herberg, waar het steeds vroolijk toegaat. Anton I-Iuber, een goedmoedige reus, is ver liefd op Resi. dochter van Weigl De postillon Hans van de postkoets maakt kennis met Liesl, de andere dochter en oo het eerste ge zicht wordt hij op haar verliefd. Gravin Lubetzky, een rijke, eigenaardige dame heeft besloten haar neef Graaf Günther, Bertram Lubetzky tot haar erfgenaam te be noemen, doch alleen op voorwaarde, dat ^jn kind hierin deelt. Twintig jaar geleden heeft hij dit kind ter opvoeding aan Weigl gegeven en zoo voltrekt, zich het noodlot, dat het geluk en de rust in Grinzing omvergooit. Zoo worcTo de ongelukkige Liesl op het slot gebracht. In acht weken moet ze van een eenvoudig meisje een gravin worden. Vier leermeesters probeeren dit te bereiken. Hierdoor ontstaan de dolste situaties. Op den verjaardag van Liesl moet zij zich met een onbeminden man verloven. Het gelukt Liesl met Hans te spreken, die haar op het ver lovingsfeest zal verrassen, waar Liesl hem om den hals zal vallen, opdat allen weten, bij wie zij behoort. Hans krijgt een ongeluk en komt daardoor te laat aan het slot. Liesl heeft geen idee, waarom hij niet komt en boos schrijft zij hem een afscheidsbrief. Na veel verwikkelingen grijpt de oude gra vin in het noodlot der beide jonge menschen. in en tenslotte komt alles in orde. 4

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1