HET NIEUWE AVONDBLAD Londen streeft Parijs naar de kroon.. 20e JAARGANG No. T84 DINSDAC 11 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE EENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algehcele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Muziek en Tooneel gedurende het afgeloopen seizoen. Balans onzer orkesten. n. De Harmoniekapel „De Eendracht" der Kon. Ned. Papierfabrieken is nog steeds een dei- voornaamste parels aan de kroon der Noord- Hollandsche Harmonie- en Fanfarecorpsen. Dit superieure corps introduceerde zijn nieu wen dirigent, den heer G. H. Boedijn, die zich met de twee door hem geliefde zaalconcerten als een kundig directeur deed kennen. De Een dracht viert het 35-jarig bestaan met een grootsoh festival einde Juni. De voorname programma's der concerten, klassiek georiën teerd, genieten een vertolking, die immer waard blijft gehoord te worden. Nog is de op komst der bezoekers gering; deze concerten behoorden in het brandpunt der publieke be langstelling (en zeker van die der muziek minnaars) te staan. Kunst na Arbeid is onder des heeren M. Kley's bekwame leiding „still going strong". Op de uitvoeringen is merkbaar, dat er niet alleen gedurende de repetities doch ook thuis gestudeerd wordt. Zulk een loffelijke ijver werp welverdiende vruchten af en moge even eens navolging bij andere vinden. Een der oudste, zoo niet de oudste blaasver- eeniging in onze gemeente, de harmoniever- eeniging Concordia, gaf onder directie van den iheer Fh. S. Vlessnig behalve haar openlucht concerten een zaalconcert, dat bewees dat onder den nieuwen dirigent gewerkt wordt. Ook hier was de opkomst der luisterenden be neden pari. De Chr. corpsen Wilhelmina en Juliana, waar resp. de heeren P. Polderman (thans de heer K. Brouwer) en P. D. Klut den dirigeer- staf over zwaaien, gaven regelmatig concer ten, die goed bezocht waren. Wilhelmina werd o.m. een eigen vaandel aangeboden, opdat de te oogsten lauweren op een eereplaats zicht baar gedragen zouden kunnen worden. De uit gevoerde werken waren grootendeels van goeae kwaliteit. De arbeidersmuziekvereeniging Voorwaarts is ijverig doende haar lijfspreuk op te volgen en gaf een voor dit ensemble lofwaardige uitvoe ring tezamen met de zangvereeniging IJmui- der Volksstem. Te Velsen-Noord woont de R.K. Harmonie Vereeniging St. Caecilia, een corps dat door den heer Jooszen muzikaal bestuurd wordt en dat, evenals het fanfarecorps der speeltuin- •vereeniging „Kindervreugd", met de zaalcon certen nauwkeurigen maatstaf van bekwaam heid en vorderingen liet aanleggen. Te Santpoort viert Peter Wit met zijn corps Oefening Kweekt Kunst, het fanfarecorps var. het Prov. Ziekenhuis, het 25-jarig bestaan dezer muziekkapel. Dit gebeuren wordt pas send herdacht met het zoo juist afgeloopen concours voor harmonie- en fanfarecorpsen. Hoogovenkunstkring, dir. de heer L. v. d. Hceff, een orkest dat zich steeds "weer ver dienstelijk maakt feestelijke gelegenheden of voorstellingen van de cultureele organisaties van dat bedrijf op te luisteren, gaf een gede gen concert in „de Pont". Ook trad de H. O. K. op in combinatie met „Kindervreugd" 's fanfarecorps en beide ma len oogstte de kring veel bijval. Hij weet dan ook zeer verdienstelijk te musiceeren en be klimt ijverig ieder jaar eenige, sporten van den ladder naar -het succes. Het symtphonie-orkest Euphonie, directeur Marinus Adam, mag zich onverzwakt hand haven op het niveau, dat deze wakkere ploeg muzikanten heeft weten te bereiken onder Adams degelijke leiding;- Ook aan Euphonie gaat de crisisgolf niet ongemerkt voorbijMoge het orkest zich in de branding van den tijd weten staande te houden, omdat" het voor velen een bron is, welke via inspanning tot ont spanning leidt. Zoo ook de thans reeds 33 jaar oude orkest vereniging Kunstkring, dien we in Januari het eerste concert onder den nieuwen dirigent hoorden geven. Vlessing Jr. heeft van den Kunstkring een geheel nieuw orkest weten te maken. Minu tieus worden zijn aanwijzingen gevolgd en er wordt met entrain gestudeerd en gemusiceerd. Ieder orkest kan nieuwe krachten gebruiken, doch de Kunstkring een aantal violisten wel in het bijzonder. Behalve het concert verleende de kring zijn medewerking (die al traditioneel is) bij de voorstellingen van Varia en bij de opvoeringen der operette „Rose Marie". En le verde met het laatste eveneens een prestatie die gerust lofwaardig mag worden genoemd. De concerten van het mandoline-orkest Excelsior werden met genoegen bijgewoond, omdat de gerenommeerde leider Joh. B. Kok zijn publiek kennis liet maken met belangrijke en interessante composities voor dit tokkel- instrument. Excelsior's werk is immer goed bestudeerd en muzikaal van uitvoering. De verschillende muziek-instituten gaven openbare lessen, waarbij veelbelovende leer lingen proeven van bekwaamheid aflegden. Mogen zij de reserves vormen voor onze or kesten, die hen later zeker gaarne in hun rijen opnemen zullen. De door de ensembles uitgevoerde program- - ma's bleven, een heel enkele uitzondering (Concordia, Exelsior) daargelaten, vrijwel alle oude kost, mogelijk komt hier nog, al is, het dan maar zeer schuchter, eens wat verande ring in. Hun financieele toestand is nog altijd wei nig bemoedigend voor de toekomst. De crisis hield aan en met dien bleef een deel der wer kende leden werkloos terwijl tevens wederom verliezen aan de donateurs en kunstlievend; leden te boeken vielen. De berooide gemeente- financien lieten ook nu een weder invoeren van gesubsidieerde concerten niet toe, zoodat alle corpsen geheel op zichzelf waren aange wezen. Het is dan ook begrijpelijk, dat zij er •weinig voor voelden voor concerten, welke zij belangeloos aanbieden ook nog financieele offers te dragen, zoodat, op een enkele uitzon dering na, de openluchtconcerten achterwege zijn gebleven. G ecombineerde zaalconcerten, een nieuwig heid uit de crisis geboren, bleven steeds meer en meer ingang vinden, mede door de belang rijke besparing op de kosten bij zulk een uit voering en de minderende belangstelling van de vroeger trouwe bezoekers. Deze gecombineerde avonden kunnen den band tusschen de plaatselijke ensembles slechts hechter maken, iets wat een ieder die het met ons plaatselijk vereenigingsleven wel meent, slechts kan toejuichen. Omdat men dan des te meer waardeering voor elkander krijgt! W. FESTIVAL DE EENDRACHT. Verpachting. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Harmoniekapel „De Eendracht" van de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft dit corps op 30 Juni, 3, 6 en 7 Juli a.s. een grootsch festival, waar 35 vereenigingen aan deel nemen (alle uit Velsen, Beverwijk en omstreken). Het festival wordt gegeven in het prach tige park Concordia te Velsen-Noord. Op het terrein zullen consumptiekramen en fietsen stalling ten behoeve der feestenden en be zoekers. aanwezig zijn. De gelegenheid tot het pachten dezer nuttige instituten is nog niet gesloten en het festival-comité roept ge gadigden op hun inschrijvingen voor het pachten zoo spoedig mogelijk te doen. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND MEI 1935. M. V. Totaal Vestiging 151 171 322 Geboorten 32 24 56 Vermeerdering 183 195 378 Vertrek 137 153 290 Overleden 14 12 26 Vermindering 151 165 316 Geheele vermeerdering over de maand Mei 62. Totale bevolking op 1 Juni 1935 44654. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. A. M. Bak te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een smederij, in het per- veel Wijkerstraatweg no. 201 b. De N.V. Uitgevers Maatschappij Nauta en Zoon te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden van haar drukkerij, in het perceel Meervlietstraat no. 58. Op Zaterdag, 22 Juni 1935, des voormid- dags te elf uren, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om 'bezwaren tegen die verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. IJMUIDEN KOLEN TEKORT. De thuisstoomende Fransche trawler „Vierge de Lourdes" B 1198 moest wegens gebrek aan kolen hier binnenloopen. Na gebunkerd te hebben is de Vierge de Lourdes onmiddellijk weer naar zee vertrokken. ANTI-REV. JONGEREN. Voor bovengenoemde studieclub zal 31 Juni in gebouw Irene de heer Ten Napel een re feraat houden: Over den economischen toe stand in Nederland. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Utrecht is voor het theoretisch tandheelkundig examen (le ge deelte) geslaagd mej. B. Milatz. PERSONALIA. Voor het diploma Tesselschade is geslaagd mej. Martha Dalhuyzen alhier. Pinksteren. En hoe nat het was. Het Pinksterweer had Zondag velen naar IJmuiden gelokt; per boot, bus, auto en fiets kwamen ze, de drommen, die het strand in namen en de duinen bevolkten. De toko's van het kampeerterrein en de an dere leveranciers der kampeerders boekten een top-score wat verkoop aangaat. Enkelen had den er niet op gerekend, dat hun bedrijf een der gelijken opzet dezen dag zou beleven en waren op den middag reeds uitverkocht. Een groot gedeelte van de badgasten uit de hoofdstad zoekt de laatste jaren ontspanning en verpoozing te Wijk aan Zee en Bakkum. Te oordeeien naar den „omzet" van de Velser pontveren ging zeker meer dan 50% der de stad ontvluchtende bezoekers naar deze badplaatsen. De zware en regelmatig terugkeerende regenbuien van Maandag j.l. hebben menig costuum en uitgaansdag bedorven. Vele strandmenschen waren slechts poover voor zien van regenjassen, zoodat toen de eerste bui losbrak een ware „hausse" in schuilplaat sen ontstond. Later volgde een droeve uittocht van ver regende dagjesmenschen, die bij de tunnels aan den Stationsweg opnieuw genieten kon den. van Pluvius' gulle gaven. De traditioneele overstrooming, te wijten aan het feit dat de huidige rioleering op zulk een zondvloed niet berekend zijn, was ter plaats weer een bron van ergernis voor voor bijgangers en omwonenden. Met een; daar gaot 'ie dan, me benne toch net, dook een Amsterdamsche knaap in het ditmaal niet zilte doch zoete nat. Tot ver over de as van zijn rijwiel reikte het water, bij automobielen was het AP naar rato. Dit onverwacht hindernisrijden lokte na tuurlijk vele kijklustigen. Met dat al zit Velsen met een nog altijd on- gewenscht en dikwijls verwenscht Natuurbad. Zij die den moed laten zakken bij de gedachte, dat in dezen toestand nog steeds geen veran dering is gekomen verwijzen wij naar het Zeeuwsche devies: Luctor et Emergo: ik wor stel en ontzwem. Thans, nu uitzicht komt op een spoedige uitvoering van het rioleeringsplan, is er eenige kans, dat deze periodieke watersnood eindelijk eens tot het verleden zal gaan behooren. Het spreekt vanzelf, dat de taxi's het gis teren zeer druk hebben gehad. Voor dit ver voermiddel was het een ideaal weertje. VELSER ZWEMINRICHTING. In de afgeloopen week van Zaterdag 1 Juni tot en met Vrijdag 7 Juni bedroeg het aantal baders 1166. Het hoogste aantal werd genoteerd op Za terdag 1 Juni, nl. 249 personen, het laagste aantal op Donderdag 6 Juni slechts 95. MISLUKTE LANDING. Een sportvliegtuig van de Nationale Lucht- vaartschool is bij het landen op het vlieg veld te Vlissingen over den kop geslagen. De bestuurder de heer Kousemaker uit Middel burg en de heer Visser uit Rotterdam kregen wonder boven wonder slechts lichte kwetsuren Het toestel werd totaal vernield. MINISTER SLOTEMAKER ZAL DE ZOMER- POSTZEGELS AANBEVELEN. De minister van Sociale Zaken, prof. dr, J. R. Slote maker de' Bruïne, zal Woensdag 12 Juni 's avonds te 7,157.30 uur een woord spreken ter inleiding van de z.g. zomerpost- zegels, welke deze maand verkrijgbaar zullen worden gesteld. De uitgifte van deze zegels heeft' ten doel het verzamelen van gelden tot het verzorgen van sociale en cultureele be langen. De inleiding van den minister zal door de zenders Hilversum en Huizen worden uitge zonden. Foto van de enveloppe, uitgegeven ter herinnering aan de eerste vlucht van den tweemaal wekelijkschen dienst AmsterdamBatavia, v.v. op 12 Juni 1935. De K. L.-M. sfcfó deze enveloppen gratis ter beschikking van.de postverzenders. De stad van Victor Stiébel, Norman Hartnell, Peter Russell en Digby Morton. Sinds wanneer heeft Parijs op het gebied van de mode den toon aangeven? Toch ten minste sinds het laatst van de achttiende eeuw. Sinds hoe lang richten de vrouwen van de geheele wereld zich met haar kleeding naai de Parijsche modeontwerpers? Toch zeker sinds de eerste Parijsche modeontwerper op het tapijt verscheendie in dat geval een modeontwerpster was, namelijk de beruchte Mademoiselle Bertin, die Marie Antoinette's geheele garderobe voor haar placht te ont werpen, en die één van de voornaamste oor zaken was van de extravagantie van haar meesteres op dat gebied. Meer dan een eeuw lang is geen ander land, is geen enkele an dere stad er in geslaagd Parijs als modecen trum naar de kroon te streven: het heeft ge regeerd, oppermachtig, het heeft gedecre teerd, dictatoriaal en nergens is men er ooit in geslaagd den dictator van zijn plaats te verdringen of hem ook maar 'een klein deel van zijn macht te benemen. Berlijn heeft het geprobeerd probeert het nog: maar nog nooit heeft iemand met eenig onderscheidings vermogen een Duitsche creatie voor een Pa rijsche aangezien. In Amerika, in New-York heeft men het geprobeerd ook daar pro beert men het nog; maar het feit, dat tot voor zeer kort alles, wat in de Amerikaansche so ciety een beetje meetelde, voor haar kleeren naar Parijs ging, spreekt boekdeelen. En ook spreekt het boekdeelen, dat sinds één, twee jaar een groot deel van diezelfde Amerikaansche society bij het begin van ieder seizoen niet meer naar Parijs, maar naar Lon den gaat...., In .Parijs.Jjeeft men het noode geconstateerd, maar ln Londen juicht men het uit den aard van de zaak toe, en men is er zich logischerwijze gaan afvragen, hoe het komt, dat datgene, dat meer dan een eeuw lang maar niet heeft willen lukken, nu op het oogenblik bijna spelenderwijs tot stand komt.... Bekende schrijvers en scherpzinnige psychologen heeft men er bij gehaald, en met elkaar zijn zij tot een heele serie interessante conclusies gekomen, die met elkaar dan ook wel zoowat de verklaring van het merkwaar dige verschijnsel zullen vormen. Aan de meeste dingen ligt nu eenmaal een veel gecompliceer der samenstel van verklaringen ten grondslag dan de mensch in den regel geneigd is er ach ter te zoeken En zoo vormen ook een aantal redenen van zeer verschillenden aard den grondslag voor het merkwaardige verschijnsel, dat op het oogenblik Londen druk bezig is zich als mode centrum naast Parijs omhoog te werken. Het telt op het oogenblik verscheiden modeont werpers van naam. van internationalen naam zelfs. Ging niet Victor Stiebel dit jaar voor het eerst den Atlantischen Oceaan over om in New York persoonlijk zijn nieuwe voorjaars modellen te presenteeren, zoodat zijn zich steeds uitbreidende Amerikaansche klanten kring zich niet de moeite hoefde te geven dat zelf te doen? En opende niet Peter Russell, een andere steeds meer naam krijgende Lon- densche modeberoemdheid, aan het begin van dit seizoen een klein atelier midden in het kamp van den vijand in de Rue Montalier in Parijs, zoodat het merkwaardige feit heeft plaats gevonden, dat verscheidene Parisiennes dit zomerseizoen ingingen met een garderobe, die afkomstig was van een niet-Franschen. maar van een Engelschen modeontwerper? Wat een ongelooflijke revolutie dat oogen- schijnlijk simpele feit beteekent zal men mis schien beseffen als men bedenkt, dat in den loop van ruim een eeuw slechts drie Engelsche modeontwerpers erin geslaagd zijn zich een plaats te veroveren in de Parijsche mode wereld maar alle drie slaagden ze daarin alleen, omdat ze „slechts" van Engelsche af komst waren, en omdat ze volkomen Parisiens geworden waren voordat ze zich begaven op het glibberige pad van de Parijsche haute couture. Slechts hun Engelsche namen be hielden ze omdat ze wisten, dat die hun een bijzonder cachet gaven maar niemand in Parijs die de modehuizen van Worth, van O'Rossen, en van Henry Creed als iets anders zou beschouwen dan als zuiver Parijsche modehuizen, wier ontwerpen ingegeven wei den door een smaak, die zoo Parijsch was als men maar hebben kon, en die ook in geen enkel ander opzicht van andere Fransche modehuizen verschilden. En nu kwam daar zoo'n Engelschman. regel recht overgestoken uit Londen, met een voor jaarscollectie, die notabene! hoe kan een mensch ergens anders japonnen ontwerpen dan in Parijs! in Londen ontworpen was. en het wonderlijkste van alles was dat men moest erkennen, dat de Parijsche haute cou ture zelf het Peter Russell niet zou hebben kunnen verbeteren, en dat Peter Russeli na eenige weken naar Londen terugkeerde in de zekerheid, dat hij zich met een slag een plaats veroverd had tusschen de allergrootsten Het feit, dat hij naar Londen terugkeerde, was intusschen teekenend. En ook het feit, dat Victor Stiebel, niettegenstaande een storm achtig succes in New-York, weer zoo gauw mogelijk naar Londen terugkeerde, typeert de situatie; Londen is bezig zich te ontwikkelen tot een zelfstandig modecentrum, en zoowel Victor Stiebel, als Peter Russell, als die diverse anderen: Norman Harthell, Eva Lutyens, Iso- bel, Geene Glenny en de allerjongste van hen allen, Digby Morton, die nog geen jaar gele den zijn winkeltje in Palace Gate opende en die nu al een reusachtige reputatie heeft, wil den in Londen blijven en helpen Londen op dit gebied groot maken. Natuurlijk zit daar bij geen yan hen pure liefdadigheid, of louter vaderlandsliefde ach ter: zij zien wel degelijk in, dat het in de eer ste plaats in hun eigen belang is om de kans, die zij op het oogenblik krijgen, waar te. ne men. Een „noch nie dagewesen" kans boven dien want is wel ooit de constellatie zoo _unstig geweest als juist op het oogenblik, om Londen naast Parijs een belangrijke plaats te doen innemen in de wereld van de mode? Hier komen weer die psychologen en ken ners van Engelsche en Londensche toestan den aan het woord en hun conclusies zijn waarlijk merkwaardig genoeg om in het kort herhaald te worden. Zij, die de mode slechts zien als een oppervlakkig tijdverdrijf voor vrouwen met al te veel ledigen tijd, zullen misschien een beetje van die opinie terug ko men, als ze weten, dat speciaal James Laver, één van de knapste schrijvers van de jonge generatie, een diepgaande studie van het heele merkwaardige geval heeft gemaakt, en dat hij verklaard heeft dat hij eigenlijk de mode het „psychologisch merkwaardigste" onder werp heeft gevonden, waarvoor hij zich ooit geïnteresseerd heeft James Laver dan kwam in een artikel in de „Studio" tot de conclusie, dat het feit, dat voor net eerst sinds honderddertig jaar Engeland op het gebied van de „hoogere naai- kunst" prestaties levert, die tot een groot en blijvend succes aanleiding schijnen te zullen geven, niet in de eerste plaats een gevolg is van een plotseling verworven nieuw talent van het Engelsche volk men hoeft trouwens geen James Laver te zijn om dat te begrijpen want dat er ten slotte wel degelijk altijd En gelschen zijn geweest, die op dat gebied, dat gewoonlijk als zoo bij uitstek Fransch wordt beschouwd, even knappe dingen deden als de Franschen zelf. Men neme slechts het huis Creed, dat nu al bijna een eeuw lang een eer ste plaats onder de Fransche modehuizen in neemt, en dat tegenwoordig geleid wordt door Mr. Charles Creed, achterkleinzoon van den stichter het huis Worth, dat onder het Tweede Keizerrijk opgericht werd door den Engelsch man Charles Worth, wiens kleinzoon M. Jean- Charles Worth tegenwoordig alle modellen ontwerpt, die Worth lanceert, en O'Rossen, die de reputatie geniet van de „classicus" onder de Parijsche couturiers te zijn. Ver- parijscht of niet zij waren Engelschen. James Laver gelooft veel eerder, dat de ver andering, die het vrouwentype in de laatste jaren ondergaan heeft, debet is aan de op komst van de Engelsche hoogere naaikunst, en hij merkte daarbij op, dat vooral de eman cipatie en sport factoren zijn geweest, die het mogelijk maakten, dat de Engelsche ontwer pers zich naast de Fransche een plaats in de modewereld veroverden. „De Franschman van het laatst van de negentiende eeuw zag zijn vrouwen altijd tegen den achtergrond van een „salon" of, als het dan al in de open lucht was, gracieus gezeten in een rijtuig in het Bois de Boulogne. Hij ontwierp toiletten waar bij hij die twee dingen als achtergrond zag, hij liet zich voorstaan op zijn begrip van het „essentieel vrouwelijke", hij gebruikte bij voorkeur strooken en kant en ruches, hij be wonderde „rondingen". Het is duidelijk dat de geschiedenis van de vrouw gedurende de laat ste twintig jaar een eindelooze serie neder lagen voor hem is geweest...." Dit laatste moge misschien iets overdreven zijn er zit niettemin veel waars in, en James Laver raakt hier zeker de kern van het op het eerste gezicht zoo onverklaarbare ver schijnsel van de plotselinge opkomst van de Engelschen als modeontwerpers. De invloed van de emancipatie en de invloed van de sport de vrouw is veel minder dan eenige tien tallen jaren geleden „femme élégante" en niets meer, maar zij neemt oneindig veel meer aandeel in de practijk van het leven, zoodat ook aan de mode veel meer practische eischen gesteld worden. En hier was het, dat de Engelsche coutu riers hun kans kregen; de Engelsche vrouw, het type „sportwoman" waarop in de negen tiger jaren en later nog de Fransche vrouw zoo grenzenloos had neergekeken, werd het prototype van de vrouwen op de heele wereld; de veel meer op het actieve leven gerichte kleeding, die zij niettegenstaande de over- heersching van de Fransche mode, toch steeds vrij veel was blijven dragen, ging plotseling in de modewereld den toon aangeven en de Fransche ontwerpers konden, jaar na jaar trachtend een meer „vrouwelijke mode" in te voeren, het terrein, dat hen eens onbetwist had toebehoord, niet houden. Zij verloren bij stukjes en beetjes, en wat ze verloren, dat wonnen de Engelschen. Dat bij dit gansche proces nog onderge schikte factoren in het spel zijn geweest, spreekt vanzeif. Het „Buy British" dat sinds eenige jaren in Engeland tot een soort van mode-rage is geworden, heeft ongetwijfeld zijn invloed ten goede gehad en den Engel schen mode-ontwerpers juist op het kritieke moment een stevigen ruggesteun gegeven; de val van het pond, nu bijna vier jaar geleden, bracht honderdtallen Amerikaanschen *rtoe in Engeland in plaats van in Parijs te koopen en toen de dollar ook viel was hun gewoonte om in Londen te koopen zoo vast gevestigd, dat ze er vanzelf mee doorgingen. Zoodat op het oogenblik Londen op het ge bied van de mode een grootere concurrent van Parijs is geworden dan Parijs in eeuwen ge kend heeft, en de Place Vendóme en de Rue de la Paix aan de overzijde van het Kanaal ge duchte rivalen beginnen te krijgen in Bruton Street en Mount Street. Terwijl ieder, die in de interne aangelegenheden van de mode be lang stelt, het verloop van zaken met groote belangstelling volgt WILLY VAN DER TAK.- -j

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1