WEEK-ABONNEMENTEN DE AVONTUREN VAN Zwarfe Pinksferen voor de fuinders. De weg als slagveld Zware hagelschade. Clas en groenfen alles stukgeslagen. De prachtige Pinkster-Zondag is ge volgd door een Maandag, welke veel Pinkstervreugde heeft bedorven en honderden tuinders groote schade heeft toegebracht. Minutenlang heeft op verschillende plaatsen de hagel de te velde staande gewassen geteisterd en groot onheil aangericht, waarbij duizenden ruiten van kassen en wa renhuizen zijn vernield. Voor zeer velen zal daarom deze Pinksteren als een zwarte Pinksteren in herinnering blijven. Maandagmiddag omstreeks 4 uur brak bo ren Oost-Voorne een ontzettend onweer uit, dat gepaard ging met hevige slagregens en hagelbuien. De hagelsteenen hadden de groote van kleine duiveneieren en richtten enorme schade aan tuinders en kweekers. Honderden ruiten van warenhuizen en kassen werden vernield. Naar we vernemen zijn de meeste eigenaars niet verzekerd tegen hagel. Het onweer hield aan tot ongeveer 7 uur. Een wervelwind. Omstreeks half acht kwam in Kerkdriel en het naburige dorpje Ammerzoden een ge weldige wind opzetten, welke spoedig aan groeide tot een ware orkaan. Boomen werden uit den grond gerukt of werden geveld. Dak pannen waaien van de daken, terwijl ook vele ruiten ingedrukt werden. Daar het bij het uitbreken van de storm nog niet regen de veegden de wervelstormen enorme hoe veelheden stof op, zoodat het haast onmoge lijk was om op straat te blijven. Te Ammer zoden was de telefoonleiding geruimen tijd gestoord. Later op den avond begon het te regenen, waarna de storm eenigszins be daarde. Noodweer boven Terneuzen. Tegen zes uur ontlastte zich boven Zeeuwsch-Vlaanderen een onweersbui, paard gaande met een hevige regen- en ha gel val. In Terneuzen werden hagelsteenen ter grootte van een duivenei waargenomen welke talrijke ruiten van dakvensters verbrij zelde. Aan de oogst werd groote schade toe gebracht. Een klein vaartuigje, waarin gezeten waren de heer A. Berwald met zijn zoon P. en diens echtgenoote, kwam in het pas van Terneuzen op de Westerschelde te kapseizen. De inzit tenden konden zich vastklampen aan het bootje en zijn eenigen tijd daarna door het op we naar Antwerpen zijnde ss. „Röslar" opgepikt en naar Antwerpen meegenomen. Bran'd in glasfabriek leek Keel ernstig. Maar viel later erg mee. 3 Een half uur hagel. Boven een deel van het Westland heeft het van ongeveer half vijf tot 5 uur gehageld, waardoor een ontzaggelijke schade werd aan gericht. Op ontelbare plaatsen werd het glas der kassen vernield, waarbij de druiven voor al zeer ernstig werden beschadigd. Ook de te velde staande groente moest het echter hevig ontgelden. Een dergelijke verwoesting heeft men in tientallen jaren niet meegemaakt. DE BLAUWE WEEK GESLOTEN. Op het gemeentelijk landgoed „Berg en Bosch" te Apeldoorn is Maandag een groote nationale betooging voor geheelonthouding gehouden, uitgaande van de Blauwe Week- Commissie. uit de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme. Ongeveer zes duizend betoogers waren aanwezig. Als sprekers tra den op de heer J. Noordhoff te Amsterdam en Ds. Bik te Huizen (N.-H.) De demonstra tie werd bijgewoond door den burgemeester van Apeldoorn, Jhr. Dr. G. C. Quarles van Ufford, die het gemeentebestuur vertegen woordigde. Met deze bijeenkomst is de Blau we Week van dit jaar gesloten. Zondagavond te zeven uur heeft op het ter rein van de Vereenigde Glasfabrieken aan den Buitenhavenweg te Schiedam, een brand gewoed in een der afdeelingen flesschenfabri- cage, welke zich aanvankelijk door de enorme rookontwikkeling zeer ernstig liet aanzien, doch gelukkig slechts van zeer weinig betee- kenis bleek te zijn. Eigenlijk is het beter te spreken van een begin van brand, hoewel de vlammen op een gegeven moment door het dak van het gebouw heensloegen. De brand weer had heel weinig moeite het vuur te blusschen en was hiermede dan ook binnen een half uur gereed. De brand is ontstaan door het tijdelijk niet functioneeren van een olieleiding in een der machinale afdeelingen der fabriek. In een kleine hoek van het gebouw stroomde daar door stookolie over den vloer. Deze is in aan raking gekomen met den glasoven, waardoor een vergassing optrad. Binnen korten tijd sloe gen hoogopgaande vlammen door een deel van het gebouw en door een gedeelte van het dak heen, gepaard gaande met een zeer zware rookontwikkeling. Deze gaf een veel ernsti ger indruk van de situatie dan deze in wer kelijkheid was en deed van alle kanten het publiek toestroomen. De brandweer heeft in het geheel met drie stralen water gegeven en kon gemakkelijk tot den vuurhaard doordringen. In het gebouw is eenig houtwerk verbrand en verder beperkt de schade zich tot de ver branding van het dak over een afstand van ongeveer vijf Meter en geringe schade aan den oven. tengevolge van het bluschwater. Het bedrijf zal tengevolge van den brand echter niet de minste stagnatie ondervinden. Als gevolg van den brand ontstond op den Rotterdamschen Dijk. waaraan de achterzijde van de fabriek grenst, een enorme verkeers chaos. De politie slaagde er echter spoedig in de orde te herstellen. Tal aan verkeersongelukken. Pinksteren eischfe vele dooden. VROUW DOOR STOOFVUUR VERBRAND. De 63-jarige weduwe Peters te Ter Hole, (Gem. Hontenisse), die met haar kleinkind van één jaar alleen thuis was, is op noodlot tige wijze om het leven gekomen. Toen zij zich verwarmde aan een stoofvuur, vatten haar kleeren plotseling vlam. De vrouw vluchtte in haar angst- naar buiten, doch in de deuropening struikelde zij en viel voorover. De buren vonden het slachtoffer in de deur opening liggen. Hulp kon echter niet meer baten; de vrouw was inmiddels aan haar brandwonden bezweken. Het kind vond men gelukkig ongedeerd in de woning. Het verkeer heeft tijdens de Pink sterdagen tal van slachtoffers gc- eischt, waarbij velen, die het leven verloren. Ook nu weer was in ver scheidene gevallen onvoorzichtigheid de oorzaak van ongelukken met soms zeer noodlottigen afloop. Maandagavond is te Apeldoorn op den hoek van de Jachthaven en den Soerenscheweg de 11-jarige Van Engeland uit Apeldoorn, bij het onoplettend oversteken van den rijweg door een auto, bestuurd door den heer Van W. aangereden. Het jongetje werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst in het Al gemeen Ziekenhuis te Apeldoorn is het ventje bezweken. VERDUISTERING EN OPLICHTING. Aangehouden en naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam zijn overgebracht, drie mannen, die zich resp. hebben schuldig ge maakt aan verduistering van f 50 te Zand- voort, oplichting te Den Haag en verduiste ring van f 40 te Utrecht. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Maandagmiddag is de 18-jarige schippers zoon J. J. Wenting aan de Haarbrug te Arkel van een vrachtschuit over boord gevallen en verdronken. De jongen wilde vermoedelijk eenige zwemmende personen beletten in de achter de schuit hangende boot te klimmen. Na twee uur dreggen werd het lijk van den jongen gevonden. Twist eindigde met steekpartij Man te Aarlanderveen gedood. Dader beroept zich op noodweer. Omstreeks elf uur Zondagavond is tus- schen eenige bewoners in het dorp Aarlan derveen een hevige twist ontstaan. Toen de twist zijn hoogtepunt had bereikt, nam de 21-jarige J. B. plotseling een mes, waarmee hij den 41-jarigen T. v. S. te lijf ging. Het mes trof v. S. in den hals. Hevig bloedend zakte deze ineen en overleed enkele oogen- blikken later B. die tijdens het gevecht een hoofdwonde heeft opgeloopen, verklaarde uit zelfverde diging te hebben gehandeld, daar hij door v. S. en een andere persoon met knuppels werd mishandeld. Zoo heeft hij pas zijn mes getrokken, nadat hij tegen den grond was geslagen. Zoowel de dader als de verslagene stonden vrij gunstig bekend. Droef einde van schuttersfeest. Man door geweerschot getroffen. Maandagavond te half zeven heeft op het feest van het Groote Schutters Gilde te Ra- vestein een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een geladen geweer, dat op den grond lag, ging plotseling door tot nu toe onbekende oorzaak af. De 28-jarige Pe ters uit Boxmeer werd doodelijk in de hart streek getroffen. Een dokter, die op het ter rein aanwezig was, verleende de eerste hulp, terwijl het slachtoffer eveneens werd voor zien van de laatste Heilige Sacramenten der Stervenden. Tiïdens het transport naar het Sint Canisius Ziekenhuis te Nijmegen is de man overleden. Het schuttersfeest werd niet voortgezet. LEEUWEN VAN DE KONINGIN IN ARTIS. Met Pinksteren heeft men in Artis een paar, Abbessynische leeuwen, die de Koningin ver leden jaar October ten geschenke werden aangeboden door den Keizer van Abbessynië, ontvangen. Zooals men weet houdt de Keizer van Ab bessynië er een verzameling van deze ko ninklijke roofdieren op na, die gehuisvest zijn op een binnenplaats van het paleis te Addis Abeba. Het groote Kerbert-terras in Artis wordt op 't oogenblik om beurten be woond door een leeuw met drie leeuwinnen of door acht jonge leeuwen, verleden jaar hier geboren, die interessante vecht- en jachtspelen te zien geven. Voorts zijn er weer Konings tijgers geboren en werd Artis verblijd met de eboorte van een Zuid-Amerikaansch spies hert. Dit prachtig geteekend hertkalfje is met de moeder in een der Kangoeroe-perken te bewonderen. Balen vielen in het ruim Ernstig ongeluk in de Rotterdamsche haven. Op Tweeden Pinksterdag, des morgens te kwart-voor tien, heeft in de Rotterdamsche haven een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij een doode te betreuren valt, terwijl een tweede slachtoffer ernstig werd gewond. Het ongeluk geschiedde aan boord van het s.s. „Kedoe" van den Rotterdamschen Lloyd, uit welk schip door middel van een electrische kraan balen koekschilfers werden gelost in het langszij liggende motorschip „Telegraaf 20". Door onverklaarbare oorzaak is een hijsch eenigszins los geraakt, met het noodlottig ge volg, dat enkele balen in het ruim vielen en terecht kwamen op een tweetal arbeiders. Een van beiden, zekere van A. was op slag dood. De ander, van T. genaamd kreeg een schaaf wonde aan het hoofd en bekwam eenige ge kneusde ribben. Prinses Juliana hersteld. Prinses Juliana heeft Zondag voor het eerst na haar ziekte, zich weer naar buiten begeven en te Apeldoorn met de Koningin en de Prinses Von Erbach, die als gast ten palei- ze Het Loo vertoeft, de godsdienstoefening in de kerk der Evang. Luth. Gemeente bijge woond. Wielrijder was onvoorzichtig. Zondagavond ongeveer half elf reden een tweetal wielrijders, komende uit Utrecht per rijwiel aan de rechterzijde van den weg op het zich daar bevindende rijwielpad. Van tegen overgestelde richting naderden eveneens eenige wielrijders. De 16-jarige J. H. P. uit Zeist liet niet voldoende ruimte over voor te passeeren en week naar links uit, waarbij hij in botsing kwam met een wielrijdster. P. werd tegen den grond gesmeten en werd ernstig gewond in be- wusteloozen toestand opgenomen. Nadat de eerste hulp verleend was werd hij overge bracht naar het Gemeente Ziekenhuis te Zeist, waar hij kort na aankomst is overleden. Defect aan de stuurinrichting. Zondagavond omstreeks half zeven toen een 6-persoonsauto, bestuur door den heer N. Schotman uit Punnerend te Heer Hugowaard den Zuidendermiddenweg -doorreed, zwenkte deze plotseling naar rechts en raakte daar door twee boomen. De auto werd totaal ver nield. Van de zes inzittenden is een mevrouw Koppenhol uit Hensbroek op slag gedood. Een andere dame, de echtgenoote van den be stuurder bekwam ernstige hoofdwonden en is direct naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De overige inzittenden bekwamen min of meer ernstige verwondingen aan hoofd en handen. De oorzaak van het ongeluk is een defect aan de stuurinrichting. Voorband van motor sprong. Te Nijkerkerveen reed de heer O. uit Hoo- geveen per motor met zijn vader als duo pas sagier in de richting Amersfoort, ten plotse ling de voorband van het motorrijwiel sprong. De beide berijders kwamen te vallen en wer den in ernstigen toestand naar het St. Eli- zabet-s ziekenhuis vervoerd. De toestand van den zoon is levengevaarlijk, terwijl de vader een zware hersenschudding opliep. Fietser reed te hard in de bocht. Nabij Old-enzaal dp den Denekaihpetetraat- weg is de 67-jarige heer C. uit Enschedé, waar schijnlijk, doordat hij met te groote groote snelheid' de bocht doorreed, komen te vailen. Twee doktoren uit Oldenzaal constateerden een zware'1 schedelbreuk en lieten den man transporteeren naar het ziekenhuis in En schedé. Tijdens het transport is hij echter overleden. Wielrijder kwam onverwachts op den hoofdweg. Toen de heer B. Kempers met zijn auto te rugkeerde uit Leeuwarden heeft hij ter hoogte van de Emmer dennen te Emmen, den 52- jarigen wielrijder J. van Oosten, die onver wachts uit een zijweg op den hoofdweg kwam, op zij aangereden. Van Oosten werd over de motorkap door de voorruit, en vervolgens op den weg geworpen. Hij was op slag dood. De auto werd beschadigd, doch de inzittenden be kwamen geen letsel. Fietser levensgevaarlijk gewond Op den Rijksstraatweg Ossendreeht-Hooger- heide had een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door den heer v. d. Poel uit Ossendrecht en een fietser, die met groote vaart van een zijweg kwam en door den automobilist niet tijdig was opgemerkt. De wielrijder, de 20-jarige H. Treels uit Ossen drecht werd omver geworpen en tegen den grond gesmakt. Hij bekwam een zware her senschudding en is in zorgwekkenden toestand naar zijn woning vervoerd. Motorrijder reed tegen een boom Op den Vuurschen Grintweg te Lage Vuur- sche reed de heer C. L. O. uit Amsterdam per motor met op de duo zijn vrouw en in een zijspan twee kinderen. Door onbekende oor zaak reed de bestuurder tegen een boom langs den weg. De heer O. werd zwaar aan het hoofd gewond. Op advies van Dr. Hey- broek. die spoedig ter plaatse was, werd hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Baan vervoerd. Mevr. O. bekwam een bloe dende hoofdwonde, terwijl de kinderen onge deerd bleven. De motor werd totaal vernield. De man is in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Twee motorfietsen botsten Te Apeldoorn op den Zutfenschen Straatweg ter hoogte van het „Woudhuis" zijn twee mo torfietsen, waarvan één met zijspan, op elkaar gereden, doordat de motorfiets die aan den kop reed, pech kreeg, onverwachts moest stop pen eri de hem volgende motor niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. De bestuur der van het motorrijwiel met zijspan, die ach ter reed, liep een gebroken schouderbeen op en een enkelfractuur. Zijn vrouw, die in de zij span zat, brak haar onderarm. Voorts zaten nog op den motor hun beide zoontjes, van wie er een een ernstige schaafwonde aan het hoofd bekwam; de andere kwam met den schrik vrij. De duorijdster van het andere motorrijwiel kreeg verwondingen aan een der beenen, ter wijl de bestuurder geen letsel opliep. Onbeheerd staande auto aan het rijden gegaan. Aan het Kattendiep te Groningen is een on beheerd staande auto plotseling aan het rij den gegaan en tegen een boom gebotst, waar na hij vervolgens tegen een woonhuis reed. Vóór dit woonhuis waren twee meisjes aan het spelen. Eén van hen, de 6-jarige B. Wes terhuis werd bekneld tusschen de auto en een muur. Zij bekwam een gecompliceerde been breuk en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch ziekenhuis overgebracht, waar zij aan haar verwondingen is bezweken. Vader overreed zijn eigen kind. Te Overschie op den Bovendijk is een zeer tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 2 1/2- jarig kind den dood heeft gevonden. De land bouwer C. Treurniet was bezig op zijn vracht auto groenten te laden voor zijn woonstede aan den Bovendijk en juist toen hij met laden gereed was gekomen en weg wilde rijden werd er geroepen, dat er een kind onder het lin- kerwiel van zijn auto lag. De man ging naar buiten en zag tot zijn ontzetting dat zijn 2 1/2 jarig zoontje Jan onder de auto was gekomen. Naar getuigen wisten te verklaren is het kind uit den tuin onder een heining door gekropen en zoo op den weg gekomen zonder dat de vader hiervan iets bemerkte. Het land was op slag dood. Jongetje door motorrijder gegrepen. Het drie-jarig zoontje van de familie Bals beek te Smilde stak Maandagmiddag plotse ling den weg over. Hij werd door een juist passeerenden motorrijder gegrepen en ernstig gewond. Het ventje is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. DINSDAG 'ft JUNI Ï933 Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Toch zuiveluitvoer naar Duitschland? Dank zij het Verrechnungs- konto. Indien uitvoervergunning is verleend. Daartoe gemachtigd door den minister van Economische Zaken, zal het Crisis-Zuivelbu- reau vorderingen, waarvan de storting op het „Verrechnungs-Konto" of bij een bank ter storting op genoemde rekening heeft plaats gehad, en ontstaan door den- uitvoer van zui vel- of melkproducten naar Duitschland, kun nen overnemen en de tegen-waarde daarvan onder aftrek van de kosten volgens het ge bruikelijke tarief en van de eventueel daarin begrepen heffing, aan den betrokken expor teur kunnen-•uitbetalen. - Deze regeling zal van toepassing zijn op den uitvoer, welke *zai. plaats hebben met behulp van uitvoer-vergunningen, afgegeven voor boter met ingang van 11 eh voor kaas en melkproducten met ingang van 13 dezer en eerst dan van kracht worden indien door maatregelen uit hoofde van internationaal betalingsverkeer de vereffening der vorde ringen niet of slechts ten deele in Neder- landsch geld zal kunnen plaats vinden. Nog een Ossenaar bekent. De wielerbaan-directeur vertelt van den brand. In verband met de arrestatie van J. V. die verdacht wordt van brandstichting in de Osser wielerbaan in Juli 1933, deelt men ons van politioneele zijde het volgende mede. Het gelukte de gemeentepolitie den laatsten tijd meer aanwijzingen te krijgen in zake de vermoedelijke brandstichting., welke in 1933 plaats had. Toen over voldoende aanwijzingen werd beschikt om in te grijpen werd J. V., die in 1933 reeds werd verdacht meer van den brand te weten, op het politiebureau gehoord en ingesloten. Hij exploiteerde n.l. het afge brande gebouw d.w.z. het paviljoen op het ge meentelijk Sportpark. Na een langdurig ver hoor heeft verdachte een volledige bekentenis afgelegd. NEDERLANDSCHE AUTO BIJ ANTWERPEN TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Maandagavond is een auto, bestuurd door den heer E. Potemans uit Amsterdam, welke zich van Lier naar Antwerpen begaf ter hoogte van Bouchout, door een verkeerde manoeuvre aan het "stuur tegen een boom gereden. Automobilisten, welke de veronge lukte auto passeerden, bevrijdden de vier in zittenden uit hun benarde positie. De be stuurder de heer E. Potemans had een in wendige kneuzing aan de borstkas en ver wondingen aan het gelaat gekregen, terwijl zijn echtgenoote kneuzingen kreeg aan de beide beenen. Ook het andere echtpaar de broer van den heer E. Potemans en diens echtgenoote lie pen verwondingen op. Alle vier zijn zij over gebracht naar het ziekenhuis te Bouchout. Het parket van Meehelen stelt een onder zoek in. 11 Juni: Door het Algemeen Nederl. Wielrijders- bond zijn officieel aangenomen de woorden: Wieier (iedere vélocipède); Tweewieler (Bicycle); Driewieler (Tricycle); Wielrijder (Véloeipédist-ey- clist); Wielrijder, (voor de werking). Daar men echter niet kan zeggen „ik ben naar A. „wielgereden",", evenmin als men kan zeggen „schaatsgereden", zoo is de benaming: winteren, (wielderde[ gewielderd) die prof. De Vries in dé woordenlijst opnam, mede aangenomen, 't Klinkt prachtig! DE REGEERING OVER DE HAAGSCHE GERUCHTEN. Naar aanleiding van de geruchten rondom den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage heeft de Tel. informaties in gewonnen bij het ministerie van Justitie. Van de zijde van het ministerie vernam het blad dat het .hangende het onderzoek, niet mo gelijk is mededeelingen te doen. Men wees er slechts op. dat het in de publicaties ver melde, een eenzijdig karakter draagt, daar noch de verdediging van den gewezen hoofd commissaris is weergegeven, noch gelijk trouwens vanzelf spreekt rekening kon worden gehouden met hetgeen tijdens het onderzoek nader is gebleken. STUDIO-SNUFJES. Naar wij vernemen zullen Bette Davis en George Brent hoofdrollen vertolken in de film „Front Page Woman's", de titel voor Richard MacCauley's Saturday Post feuilleton „Women are Bum Newspaperman". Michael Curtiz is met de regie belast. Onderhandelingen met Max Reinhardt zijn gaande, waarbij deze als regisseur zou worden te werk gesteld bij het Hollywood-theater op Broadway, dat zou worden herdoopt in Max Reinhardt-theater. Warner Bros zullen deze tooneelproducties financieren. In de eerste plaats zal worden opgevoerd „Hoffman's Er- zahlungen". Reinhardt heeft bij Warner Bros een contract voor vijf jaren, waarbij de regis seur zich verplicht één film per jaar te ma ken en waarvan „Een Midzomernachtsdroom" reeds is verfilmd. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald t§ zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKEN STAND HAARLEM, 8 Juni Bevallen 5 Juni: C. van KetelBakker, d. en z.; G. M. R. GottmerSaeijs, z.; 6 Juni: M. Meijer-v. d. Blom, d.; J. M. G. Wisse— Beijens, z.; J. Hoogendoorn-Linn, z.; J. A'. v. d. Bergvan Eekeren, d.; 7 Juni: J. v. d. Spek—v. d. Blom, d. Overleden 5 Juni: H. SernéSchewel, 56 j., Kleverparkweg; 6 Juni: H., 18 mnd., d. v. H. Teeuwen, Boeresteeg. Na zijn benoeming tot Premier, begaf Baldwin zich allereerst naar Buckingham-Palace, waar hij door koning George in audiëntie werd ontvangen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2