HET NIEUWE AVONDBLAD Bekende plaatsgenooten' 20e JAARGANG No. 185 WOENSDAG 12 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand" 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus"5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies - een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde oiptrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Krachttaal. Mussolini heeft krachttaal gesproken tot de divisie Sabaudia, gereed om naar Oost-Afrika te vertrekken tot verdediging van het onschul dige Italië tegen het boosaardige en machtige Abessinië, dat het, zooals u weet, bedreigt. Hij heeft o.a. gezegd: „Wij hebben zoowel oude als nieuwe reke ningen te vereffenen en zullen ze ook ver effenen". „Wij zullen geen rekening houden met wat men in het buitenland zegt". „Wij zijn de eenigen, die over onze eigen belangen oordeelen en de eenigen, die de hoe ders zijn van onze toekomst.". Wij zullen nauwkeurig diegenen navolgen, die ons de les willen lezen. Toen het er voor .hen om ging, een imperium te stichten of wel het te verdedigen, hebben zij zich nimmer aan de openbare meening der wereld gestoord". Nu! Hoe hebben wij het nu? Ettelijke vredelievende redevoeringen (afge wisseld met andere) heeft de Duce in den loop der jaren gehouden. Maar niet alleen dat. Hij is-zorgvuldig in den Volkenbond gebleven. Hij heeft initiatieven genomen van verschil lenden aard, op het gebied van internatio nale samenwerking. Hij heeft met name zijn .'diplomaat baron Aloisi zich laten uitsloven om allerlei herries in Europa te helpen voor komen. Hij zit niet alleen in den Volkenbond, maar ook in het Kellogg Pact, in het Vier Mo gendheden Verdrag, in het Pact van Locarno. Hij is dik en dik bevriend geraakt met Frank rijk. Van Hitler, die niet in den Volkenbond is, wil hij niets weten. En hij heeft pas arbi trage aanvaard inzake het geschil met Abes sinië. Volkenbonds-arbitrage Dit laatste is het meest treffende. Want daar volgt nu op: „wij zullen geen rekening houden met wat men in het buiten land zegt". Waarom aanvaardt hij dan arbitrage? Moet men hier uit afleiden, dat hij niet van plan is met het resultaat van de arbitrage rekening 'te houden? Logisch redeneerend zou men zeggen: natuurlijk. Maar waarom aanvaardt hij de arbitrage dan? Voor de aardigheid? Om Europa aan 't .lachen te krijgen? Is het grappig? Neen, zou .men zoo zeggen. Wil hij een nieuwe opvatting omtrent arbitrage ingang doen vinden? Heb ben we al geen origineele opvattingen genoeg veld zien winnen? Ja. zou men zoo zeggen. Is deze gewenscht? Logisch redeneerend: neen.. „Wij zuilen nauwkeurig diegenen navol gen, die ons de les willen lezen"enz. Dit slaat kennelijk op Engeland. De Ita- liaansche pers heeft de heele historie van den Boerenooorlog opgehaald. Ja, dat was niet om trotsch op te wezen, .maar het is nu dertig jaar geleden, en sinds dien is er een wereldoorlog geweest en een Volkenbond geschapen. We zouden het op een andere manier gaan doen. Er is ook een Kel logg Pact gekomen, mede onderteekend door het Volkenbondslid Italië, dat den oorlog, als middel tot oplossing van geschillen uitbant. Uitbant. Dat is toch duidelijk, nietwaar? En dat Kellogg Pact was er nog lang niet tijdens den Boerenoorlog. Ook de Volkenbond was er nog lang niet. Maar nu zijn ze er beide wél. Dat is toch een vrij aanzienlijk verschil, dat misschien de Sabaudia-devisie niet op zal vallen, maar een heele massa andere men- schen moet frappeeren. Als Mussolini deze krachttaal werkelijk meent, kunnen de arbitrators wel meteen uitscheiden. Het lijkt logisch dat ze hem dat even vragen. Als zijn nieuwe internationale opvatting inhoudt, dat men met een beroep op de historie van anderen alles rechtvaar digen kan, dan is niets meer ongeoorloofd. Dan mag alles. Dan kunnen de anderen zich tegenover hem met „succes" beroepen op Caesar, die ook nogal een imperialist was, op de eigen aardigheden van de lieeren Nero en Domi- tianus, op de levensopvattingen van de fa milie Borgia en op nog enkele dingen Maar het plan was toch. dat allemaal an ders en beter te gaan doen? Ik begrijp Mussolini's rede niet. Het zal wel aan mij liggen. R. P. VELSEN BURGEMEESTER KWINT ORIENTEERT ZICH. Verschillende malen trof men in ons blad berichten aan omtrent het bezoek van den Burgemeester aan enkele scholen en indu strieën. Ter aanvulling hiervan kunnen wij mededeelen, dat de Burgemeester zijn bezoek heeft uitgestrekt over alle openbare en bijzon dere scholen. Ook de bewaarscholen, kerken en verschillende inrichtingen zijn of worden suc cessievelijk bezocht. Hetzelfde is het geval met de groote industrieën. Het is de bedoeling van den Burgemeester zich zoo spoedig en zoo vol ledig mogelijk op de hoogte te stellen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. v. d. Pias-Hoek, d.. Bik en Arnoldkade 2, IJmuiden. M. E. Verloop- de Groot, d., Van Linschotenstraat 19, IJmui den. A. C. M. Dekker-Smit, z.. Bik en Ar noldkade 40. IJmuiden. J. Terhorst-de Smit, z., Bakkerstraat 35. IJmuiden. B. W. Beck-Schoots. z., de Weerdstraat 20, IJmuiden. C. C. Kloosterman-Keur, d., Neptunusstraat 33 rood, IJmuiden. C. Suiker-Spaanderman, d., Carolinastraat 11, IJmuiden. Overleden: P. den Heijer, 1 jaar, zoon van J. den Heijer, Vleetstraat 14. IJmuiden. Th. Korthouwer. 60 jaren, echtgenoot van M. A. Handgraaf, Voorplaats 20, Santpoort. A. Ch. R. van Heun Kesting, 34 jaren, on gehuwd. Banjaertstraat 10. Velsen. M. C. Verloop! 4 dagen, dochter van P. Verloop, van Linschotenstraat 19, IJmuidöQ. KWESTIE OVER EEN BOUWVERGUNNING. Den 7 Mei 1935 stelde de Raad in handen van B. en W. om advies, een adres van E. Ge- radts te Haarlem, waarbij hij in beroep komt van het besluit dd. 2 April 1935, no. 76, hou dende weigering eener door hem gevraagde vergunning tot het bouwen van twee arbei derswoningen en een garage met bovenwoning op een terrein, gelegen nabij den Bloemen - daalschestraatweg te Santpoort. B. en W. deelen ten aanzien hiervan thans het volgende mede. Het terrein, dat adressant wenscht te be bouwen. wordt doorsneden door de grens tus- schen de gemeenten Bloemendaal en Velsen. De woningen zouden daardoor, werd de ver gunning toegestaan, voor een -zeer klein ge deelte op het gebied dezer gemeente en voor het grootste deel op dat der gemeente Bloe mendaal komen te staan. De voorgevels zijn echter ontworpen aan een in deze gemeente liggenden en aan een derde in eigendom toe behoorenden notweg, welke niet is 'toehard en gerioleerd. Door de plaatsing van .de wonin gen juist door de grens tusschen twee ge meenten zou een voor de administratie moei lijke toestand ontstaan. Dit op zichzelf kan nochtans geen reden zijn om 'de vergunning te weigeren. Artikel 4 der Bouw- en Woning verordening verbiedt echter het bouwen el ders dan aan: a. wegen, welke reeds op 28 April 1905 be stonden, voor zoover zij zijn verhard met klin kers of ander, daaraan gelijkwaardig mate riaal, tot een breedte als de Raad aangeeft, en zijn voorzien van een rioleering overeen komstig het gemeentelijk rioleeringsplan; b. wegen, aangelegd met vergunning van den Gemeenteraad en met inachtneming van de door hem gestelde voorwaarden, .voor zoover zij voor den openbaren dienst bestemd en aan d>e gemeente in eigendom zijn overgedragen of aan het Rijk, de Provincie of een Water schap behooren, mits deze ten opzichte van de verharding en de rioleering voldoen aan de voorwaarden door den Gemeenteraad gesteld. Aangezien aan dit voorschrift, zooals boven blijkt, niet zou worden voldaan is de vergun ning door B. en W. geweigerd. De verordening geeft den Raad geen be voegdheid orp. van. geméld artikel vrijstelling te verleenen..-- In overeenstemming met het advies dei- commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. daarom voor, op het verzoek van adressant, om hem de vergunning in beroep alsnog te verleenen of hem althans toestemming te geven tot den bouw van één woning, afwijzend te beschikken. OPENLUCHTVERGADERING S. D. A. P. Hedenavond zal op. een terrein aan de Geel- vinekstraat een openluchtvergadering worden gehouden van de S. D. A. P. Als sprekers zul len optreden de candidaten voor den' gemeen teraad de heeren W. F. Visser, J. Stark, J. v. d. Kerkhof en J. van der Veer. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: 366 bouwvakarbeiders, 301 metaalbewerkers, 40 kantoorbedienden, 20 huish. beroepen. 27 houtbewerkers, 34 landarbeiders, 518 visschers haven- en transportarbeiders, 668 losse- en fabrieksarbeiders en 286 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 1 bouwvakarbeider, 14 metaalbewerkers, 7 kan toorbedienden, 38 losse- en fabrieksarbeiders en 6 in overige beroepen. VERKIEZINGSVERGADERING S. D. A. P. Door de plaatselijke afdeeiing der S. D. A. P. zal Vrijdagavond een vergadering worden ge houden in het gebouw „De Toorts" aan den Duinweg. In deze vergadering die belegd wordt in verband met de a.s. gemeenteraadsverkie zing, zullen als sprekers optreden de candida ten, de heeren P. F. C. Roelse, E. Luikman en J. v. d. Kerkhof. IJMUIDEN De Visscherij in Mei. Omzet ruim 90.000.minder dan in 1934. Elke maand kunnen wij in de omzet cijfers van het Staatsvisschershavenbedrij f lezen in welken deplorabelen toestand zich het visscherijbedrijf van IJmuiden bevindt niet alleen, maar ook dat de toestand voort durend slechter wordt. Nu weer de cijfers over Mei. De omzet, die in dezelfde maand van het vorig jaar nog f 436.758 bedroeg, daalde tot f 345.82-2- of met ruim f 90.000. Dat wil dus zeggen, dat bijna een ton minder dan het al zoo ongunstige cijfer van 1934 vloeide naar de kassen der reederijen,. dat ook het inkoopcijfer van-de handelaars met eenzelfde bedrag, vermin derde, het beteekende ook, dat de opvarenden der stoomtrawlers en loggers en de visclilos- sers, pakkers en vischknechts zich weer met nog lagere loonen tevreden moesten stellen, daar bijna alle in het visscherijbedrijf be taalde loonen zich regelen naar de besom mingen der schepen. Men kan zich dus voor- stellen.welk een invloed een dergelijke gang van zaken op het economisch leven van IJmuiden heeft, dat ook thans nog zoo nauw aan het visscherijbedrijf verbonden is. Er is van sommige zijden 'n jubellied aangeheven over het feit, dat IJmuiden aanleghaven is geworden van een Duitsche scheepvaartlijn, maar één trawler meer in de vaart, is voor IJmuiden van grooter beteekenis dan het opnemen van IJmuiden als aanloophaven in het vaarplan van de bedoelde Duitsche maat schappij. En om deze reden is het dan ook zeer te betreuren dat tot nu toe daadwerke lijke steun van de regeering, om voor het visscherijbedrijf de gevolgen van de crisis wat te verlichten,, achterwege is gebleven. Thans is meer dan ooit de tijd daar, om die reede- rijen, welke overigens bewijzen van levens vatbaarheid kunnen toonen, door de moei lijkheden heen te helpen. Er kwamen in Mei 1935 in onze haven binnen: van de trawlvisscherij (inbegrepen snurre- vaad) 100 (9-5) stoom- en motortrawlers met f 200.134 (f 233.612) besomming, 236 (252) motorloggers met f 114.000 (f 147.071), 253 (290) motorkustvisschersvaartuigen met f 15.503 (f 27.305), 59 (23) open booten met f 191 (f 181) en 8 (0) Deensche motorkotters met f 4835. Van de beugvisscherij kwamen binnen 3 (7) stoombeugers met f 1691 (f 4107). De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg f 9437 f 15.886). Zoo is dus de gemiddelde reisbesomming der ongeveer 45 trawlers, die in de vorige maand aan de visscherij hebben deelgenomen gedaald tot f 2000 welk bedrag verleden jaar toen naar verhouding een grooter aantal kustbooten aan de visscherij deelnam, nog f 2450 bedroeg. Duidelijk blijkt uit deze cijfers, dat het met ons visscherijbedrijf treurig gesteld is, en we gelooven dan ook niet, dat er één bedrijf in ons land gevonden kan worden, dat erger door de crisis getroffen is dan het visscherij bedrijf. Bij de loggers zien we, dat de gemiddelde reisbesomming nog bijna f 500 bedroeg,, tegen ca. f 580 in Mei 1934. In vergelijking met de trawlers maken de loggers het dus beter en als de resultaten der laatste dagen eenigs- zins als maatstaf voor de maand Juni mogen kunnen dienen is het te verwachten dat de vergelijking, nog nadeeliger voor de trawlers zal uitvallen. Het zijn vooral de loggers, die profijten trekken van de rijke tongvangsten, die een groot deel vormen van de totaalvang sten dezer schepen. De buitenlandsche aanvoer was de vorige maand van geringe beteekenis. Wel kwamen er 8 Deensche motorkotters binnen tegen geen enkele in Mei 1934, maar in laatstge noemde maand zagen we 3 Duitsche. trawlers met een totale besomming van f 7650 aan den afslag, terwijl bovendien, zooals uit de cijfers blijkt, de opbrengst der consignatiezendin gen. welke zendingen grootendeels bestaan uit buitenlandsche visch in Mei 1935 ruim f 6000 lager was dan in dezelfde maand van 1934. De gevolgen van de contingenteering zijn dan ook duidelijk merkbaar en het staat dan ook vast. dat in deze richting voor IJmuiden weinig meer gedaan kan worden. Een nog grootere beperking van den invoer zou een te groot nadeel voor den handel opleveren zonder dat de reederijen daarvan een voor deel van eenige beteekenis zouden genieten, De totale' omzet in de eerste vijf maanden van 1935 bedroeg f 2.390.344 tegen f 2.722.899 in dezelfde maand van 1934, zoodat thans reeds eenachterstand van ruim f 330.000 valt te néteeren, waarvan reeds f 90.000 voor rekening van de maand Mei komt. Het is inderdaad een hopeloos geval. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 11 Juni uitgesproken. P. Verhoek, timmerman, wonende te Aals meer Oost. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier, J. P. J. Bergman, destijds winkelier in huis houdelijke artikelen te Haarlem, Rijksstraat weg 439, thans zonder beroep, wonende te Haarlem, Reigerstraat 46. Curator Mr. H. J, Hoppe, alhier. J. Bart, houder van een consumptietent, wonende te Driehuis Velsen, Hagelingerweg >9. Curator Mr. J. A, B. Sanders, te Beverwijk. F. J. Piket, boekdrukker en winkelier in da me,shoeden, wonende te Zaandam, Zuiddijk 28. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyz-en te Zaandam. J. van der Kaay, eenig firmant van en han delende onder de firma Balm en Co., bloem bollenhandelaar te Hillegom. Curator Mr. A. C. F. Hendrikse, alhier. De vennootschap M. Elfers Co. handel en kweekerij in bloembollen; gevestigd te Lisse, Kanaalstraat 266 en haar eenige vennoot: N. J. Meiland. bloemibollenhandelaar, wonende te Noordwij kerhout, Havenstraat 1. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. H. A. J. Moors, radiohandelaar, wonende te Haarlem, Koningstraat 27. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. J. Houwertjes, veehouder en veehandelaar, wonende te Assendelft, Dorpsweg 153. Curator Mr. E. J. van Tuinen te Beverwijk. J. Houwertjes, veehouder en veehandelaar, wonende te Assendelft, Dorpsweg 154. Curatoi Mr. E. J. van Tuinen te Beverwijk. W. J. Winkens, koopman, in Nederland laat stelijk wonende te Haarlem Papentorenvest 12. doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. Curator Mr. H. J. Pot, alhier. Mevr. de Wed. P. J. MulderTerpstra, par ticuliere, wonende te Haarlem, Roosveldstraat 4. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. M. J. M. Braun, koopman in manufacturen enz., wonende te Bloemendaal, Platanenlaan 23. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. K. Kalf, melkhandelaar en kippen- en een denhouder, wonende te West-zaam, Zuid B. 15. Curator Mr. J. Deenk, alhier. Rechter-commissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegéns gebrek aan actief de faillissementen van: J. Lanser, landbouwer, wonende te Haarlem mermeer, Leimuiderdijk. Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. P. Lanser, landbouwer, wonende te Haarlem mermeer, Aalsmeerderdijk 566. Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. W. van Wijk, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, Willemsbeekweg 24. Curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. H. Gereking, melkslijter en caféhouder, wo nende te Aalsmeer. Curator Mr. A. van Leyen- horst, alhier. M. A. de Jong, caféhouder te Purmerend. Curator Mr. H. H. Riëpma te Edam. Door onze lens gesnapt. J. DEIN LM. Het rustend schoolhoofd de heer J. Deinum, bekend ingezetene van Velsen-Noord, werd geboren in Workum. Zijn jeugd bracht hij echter grootendeels door in Heerenveen. waar hij de R. H. B. S. bezocht. De heer Deinum werd opgeleid voor het onderwijs en kreeg zijn eerste betrekking in Zeist.. Van Zeist vertrok de heer Deinum naar Elburg, waar hij werk zaam is geweest als secondant van het Kins- bergen-Instituut. Daarna was de heer Dei num achtereenvolgens bij het onderwijs in Oldeboorn, de Lier bij Delft, Zoefcermeer en Amsterdam, vervolgens als hoofd in Enschedé en Randwijk. In October 1911 werd de heer Deinum be noemd tot hoofd van de Christel. School te Velsen-Noord. In 1933, dus na 22 jaren verliet de heer Deinum het onderwijs met pensioen. De heer Deinum heeft zich ook buiten de school laten gelden. Als diaken was hij 16 jaar in het bestuur der Ned. Hervormde Kerk. van welk kerkbestuur hij thans nog scriba is. Voorts is hij secretaris van dc plaatselijke af deeiing der Chr. Historische Unie. waarvan hij tevens hoofdbestuurslid is en penningmees ter van den Kamerkring Haarlem. R. Kok, depóthouder, wonende te Haarlem, Warmoesstraat 19, Curatrice: Mej. Mr. C. H. Deknatel, alhier, K, Kee, schoenmake^ wonende te Bever wijk. Curator Mr. E. vari Tuinen te Beverwijk. G. van Lienen, caféhouder, wonende te IJmuiden-Oost. Rijksstraatwe. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. Geëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: I. Speelman, kleermaker, wonende te Haar lem. Curator Mr. G. W. C. Pliester, alhier. Vernietigd het faillissement van: P. J. van Raamsdonk, meubelmaker te Be verwijk. Curator Mr. W. de Rijke. BOND VAN PROTESTANTSCH- CIIRISTELIJKE KWEEKSCHOLEN. Het bestuur van dezen bond vergaderde dezer dagen te Utrecht. Hoofdpunt der agfnda was de nadere overweging i.z, het standpunt door den Bond t.a.v. 't z.g. Bezui- nigingsontwerp in te nemen. Na langdurige discussie nam het bestuur eenparig' een voorstel aan om aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal een request te richten, waarin de verschil lende gevoelens zoo dicht mogelijk worden benaderd en naast wijziging van het voorstel der Regeering een ander bezuinigingsobject in overweging wordt gegeven. Degenen, die ternauwernood bij de aardbevingsramp in Britsch-Indië aan den dood ontsnapten, en huis en goed yerloren, kampeeren in de open. lucht. Inbraak in goudsmidswinkel. In het einde van de maand October van het vorig jaar. werd een inbraak gepleegd bij een goudsmid in de Kinkerstraat te Amster dam. Er werd voor een waarde van ongeveer f 2600 gestolen. In verband met dezen inbraak werden ge arresteerd Van D. en W. De eerste bekende den inbraak te hebben gepleegd. Hij is de bovenwoning binnengegaan en wist. langs dien weg in den goudsmidswinkel te komen. W., die verdacht werd van heling bleef steeds ontkennen. De Rechtbank veroordeelde Van D. tot drie jaar gevangenisstraf en W. wegens heling tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Beiden gingen in hooger beroep. Het Gerechtshof heeft gisteren in deze zaak arrest gewezen. Het vonnis van Van D. werd bevestigd. Wat W. betreft heeft het Hof het vonnis van de Rechtbank vernietigd en hem wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1