HET NIEUWE AVONDBLAD VOOR TAXI Visscherij-Snufjes „VEILIG VERKEER" IN ACTIE. Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 188 ZATERDAG 15 JUNI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 -IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijxe korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 15C.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUiDEN Humor in de sport. Groote belangstelling op het Stormvogels- terrein. Vele honderden belangstellenden, jong en oud, arm en minder arm hebben gisteravond weer genoten van de verrichtingen van de deelnemers aan het humoristische sportfestijn, dat op het Stormvogelsterrein gegeven werd. Laten we er direct bij vertellen dat bij al de gijn, die den geheelen avond hoogtij vier de, alle deelnemers op volle capaciteit, al was die dan niet meer zooals in hun betere dagen, gewerkt hebben. Vooral de. 22 voetballers heb ben zich uitstekend geweerd. Ook de muziek, geproduceerd door de bekendste en populair ste band van IJmuiden, heeft veel tot de vroo- lijkheid bijgedragen. De kleinere nummers, als de estafette-wed strijd achteruit tusschen dammers en niet- dammers, de race tusschen Brille en Snoeks, het waren niet de belangrijkste, maar ze ga ven aanleiding tot onbedaarlijk gelach en daar was het immers om te doen. Maar dan de voetbalwedstrijd Zilveren Schij - venStormvogels Veteranen! Die was, laat ons zeggen voor 90 pet. serieus. De ontbrekende 10 pet. komen voor rekening van de beide ve teranen-backs van samen 250 K.G. schoon aan de haak en van het contrast tusschen sommige Zilveren Schijven (die natuurlijk nooit dik zijn, want dan zijn het geen schij ven meer) en bovengenoemde zwaargewicht voetballers. Er werd een vinnige strijd gestreden en er werd serieus gevoetbald. De schijven waren in den regel het meest in den aanval, maar de beide pilaren vorjmden in de Stormvogels- achterhoede een veilig bolwerk voor den doel- verdediger. De rust ging in met een blanco score. Eerst in het laatste deel van de tweede helft gaf de enthousiast spelende Brille aan de schijven de leiding. Even voor het einde maakte de aalgladde IP. Heilig dezen voor sprong ongedaan. Zoo kwam het einde met een draw. Jammer was het, dat het schieten beiden voorhoeden slecht afging. Het leek wel of de beide teams zooveel sympathie voor hun te genstanders koesterden, dat zij zich er voor geneerden een doelpunt je te maken. Scheids rechter Lindhout had het heel gemakkelijk. In de pauze werd een sprintmatch over twee baanronden verreden tusschen Brillé en „Bij- napurg" achter welk veelzeggend pseudo niem P. Heilig zich bleek te verschuilen. Spoe dig na het startschot kreeg Brillé het te kwaad met zijn toe-clips, waardoor hij wel graag af had willen stappen als hij dit had gekund. Heilig was zoo sportief, op een afstand te wachten tot zijn tegenstander weer reisvaar dig was. Zijn sportiviteit werd met een wel verdiende zege beloond. Iedereen ging voldaan huiswaarts. WATERPOLOWEDSTRIJD UITGESTELD. De a.s. Zondag te spelen polowedstrijd V. Z. V.De Alkmaarsche Waterrat wordt op ver zoek van laatstgenoemde vereeniging uitge steld. Veilig Verkeer. Een geslaagde propagandavergadering. Gisteravond heeft de Vereeniging „Veilig Verkeer" in Hotel Willem Barendsz een pro pagandavergadering gehouden, die o.a. werd bijgewoond door Burgemeester Kwint, Wet houder P. Bosman en den hoofdinspecteur van politie, den heer B. T. Kipp. De vergadering werd geleid door den voor zitter, den heer Mooij uit Driehuis, die met een woord van welkom en een uiteenzetting- van het doel der vereeniging de vergadering opende. Deze vergadering was bedoeld als be sluit van de veiligbeidsweek, in verband waarmee gistermiddag bij de pont een groot aantal verkeerseouranten zijn uitgereikt. Voor dezen avond was uitgenoodigd de heer A. A. Bierlee, uit Amsterdam, algemeen voor zitter van den Bond tot redding van drenke lingen, om te spreken over het redden van slachtoffers die door auto ongevallen te wa ter zijn geraakt. Alvorens deze begon te spre ken, was eerst het woord aan den Burge meester, die het eerevoorzitterschap van „Vei lig Verkeer" heeft aanvaard. Deze sprak zijn sympathie uit voor het goede doel, n.l. abso lute veiligheid voor ieder op den weg. Hierna was het woord aan den heer Bierlee. Deze begon te spreken over het redden van drenkelingen in algemeenen zin. Daarna be paalde hij zijn gehoor bij de speciale verdrin- krngsgevallen door te water gereden auto's. Hierna werden door projectiebeelden aange toond de verschillende middelen die men bij deze gevallen ter redding kan aanwenden. Na de pauze sprak de heer H. Roelofs, in specteur van politie over de beteekenis van de verkeersborden. Verkeersborden hebben wij na den oorlog gekregen, zeide spreker. De Vol kenbond heeft hierin een internationale rege ling ingebracht, die door 14 landen is aan vaard. In het geheel zijn er 60 verschillende verkeersborden. Alle borden konden niet be handeld worden aangezien hier geen tijd voor was. Op onderhoudende wijze sprak de heer Roelofs over de beteekenis van deze borden. Op duidelijke wijze werd aangetoond, van welk groot nut deze verkeersborden zijn ter bevordering van de veiligheid. De verga dering, die goed bezocht was, werd hierna door den voorzitter gesloten. blijft Uw nummer (Adv. Ingez. Med.) Onze vischuitvoer naar Duitschland. Het nieuwe contingent. Naar wij vernemen is door de Duitsche re geering aan ons land voor het nieuwe kwar taal te beginnen 1 Juli a.s. een nieuw con tingent versche visch toegestaan, nl. een waardecontingent van 50.000 R.M. Haring is hierbij als gewoonlijk niet inbegrepen. Voor het afgeloopen kwartaal bedroeg dit contingent 37000 R.M., zoodat er voor een waarde van 13000 R.M. meer mag worden uit gevoerd. Door verschillende omstandigheden kon dit contingent niet in zijn geheel opge bruikt worden. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Opgelegd. De Azimuth wordt opgelegd voor survey. De IJselmond wordt opgelegd en is voor reparatie naar Amsterdam vertrokken. Naai- zee. De stoomtrawler Geziena zou heden naar zee vertrekken. STREEKPLANCOMMISSIE VOOR DEN IJMOND-NOORD. Ter benoeming van drie leden en drie plaats vervangende leden van de Streekplancommis sie voor den IJmond-Noord bevelen B. en W. aan als leden de heeren Mr. M. M. Kwint, J. C. Dunnebier en F. P. Vermeulen en als plaatsvervangende leden de heeren J. P. Nijs- sen, P. Bosman en E. Luikman. Het bezoek van Prinses Juliana aan Friesland. Enthousiaste ontvangst. Op haar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland is Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg waren de bewoners van de plaatsen waar de Prinses passeerde niet die meening toegedaan en hebben haar een allerhartelijk ste ontvangst bereid. GEMEENTERAADSVERKIEZING WAGENINGEN. Het Centraal Stembureau te Wageningen is in zijn vergadering van Vrijdag gekomen tot de volgende definitieve vaststelling van den stemmingsuitslag: A. R. 1 (1), C. H. 2 (3), C. P. H. 1 (1), V. B. 1 (1), R.K. 2 (2), S.D.A.P. 4 (4), S. G. P. 2 (2), V. D. 0 (0), Gemeentebelang 0 (1), Poli tiek Onafliankelijken 0 CO); Lijst Assink 2 (0) Dze uitslag' komt overeen met de meening van de minderheid op Woensdagavond, LANDBOUW MIJ. „TJISAROENI" N.V. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Landbouw Mij Tji- saroeni N.V. werden het Verslag, de Balans en winst- en verliesrekening over 1934 goed gekeurd en mitsdien besloten tot uitkeering van een dividend van 11 procent, zijnde f 55 per aandeel van f 500. De heer E. S. Kerkho ven aan de beurt van aftreden volgens rooster werd als commissaris herkozen. CCXHI, Het blijft met onze visscherij oen hopclooze geschiedenis. Dat blijkt weer duidelijk uit. de omzetcijfers over de maand Mei. die dezer dagen in de IJmuider Courant werden gepu bliceerd. We zijn, vergeleken bij het toch al magere jaar 1934 weer een kleine 100.000 gulden achteruitgegaan. De omzet bedroeg nog slechts f 345.000 een allerdroevigst cijfer. Waar is de tijd gebleven, dat we klaagden als er eens een maand was, waarin we onder het millioen bleven? Leggen we de cijfers van Ostende naast die van IJmuiden dan zien we. dat deze hoe langer hoe dichter bij elkaar komen. Ostende bereik te de vorige maand een omzetcijfer van 5 mil lioen francs. Omgerekend tegen den ouden koers zou beteekenen, dat de omzet te Os tende dien van IJmuiden evenaarde. Bij den nieuwen koers houdt IJmuiden nog een voor sprong van ca. 100.000 gulden, maar als we rekening houden met de vooruitzichten, die voor IJmuiden allerongunstigst zijn, dan zie ik het aankomen, dat de eertijds grootste visschershaven van het continent niet alleen door Duitsche havens, maar ook door Ostende en misschien door eenige Fransche havens van de eere-plaats wordt verdrongen. De vorige week kwamen er aan den afslag 25 trawlers, een 50-tal Joggers en eenige kot ters. Eenige weken gmeden merkte ik reeds op, dat we spoedig over het laagtepunt heen zouden zijn en dit blijkt nu inderdaad het ge val te zijn. De prijzen waren veel beter en we beleefden zelfs een hausse in de kabeljauw, min of meer als gevolg van het feit, dat de reeders geen rekening houden met de be hoeften van de markt. De booten schijnen bijna zonder uitzondering op de seheivisch te worden gestuurd, betgeen een tekort aan kabeljauw veroorzaakte met een daarmee ge paard gaande prijsstijging. Ook de tong wordt aardig duurder, nadat deze vischsoort een vrij lange periode op een zeer laag prijsniveau heeft gestaan. Heeft de handel van de goedkoope tongetjes kunnen profiteeren? De vrije handel zeker maar heel weinig en feitelijk zijn'het alleen maar de Fransche exporteurs geweest, die wat verdiend hebben.Er is nog al veel geconsingneerd naar Engeland, maar ook dit heeft weinig opgele verd. Misschien zijn de menschen er precies uitgesprongen, misschien hebben ze nog geld verloren. Dank zij de betere prijzen en de goede vangsten (er wordt nog steeds veel tong aan gevoerd) waren natuurlijk ook de besommin gen iets beter. Ook de kustbooten mogen te vreden zijn. Maar wie vooral tevreden mag zijn, zijn de bemanning en de reeder van den Deenschen kotter E 436, die Donderdag met 100 manden schol aan de markt was en maar liefst f 1510 besomde, of evenveel als een kustboot. Daar moet aardig wat op verdiend zijn en voor een trawler is het misschien juist genoeg om geen verlies te lijden. Laat ik eens eenige factoren naast elkaar plaatsen. Men kan dan eens zien hoeveel voordeeliger zoo'n snurrevaad-kotter vaart. snurrevaad-kotter. trawler (kustboot) reisduur 5 a 6 dagen 10 a 12 dagen voortstuwing goedk. motor, dure stoommachine brandstof: goedkoope olie, te dure steenkool slij tageweinig veel bemanning: 4 a 5 man 10 man beheer: weinig of niets teveel assurantie: weinig veel te veel U zult wel zeggen :daar zit weinig positiefs in deze vergelijking. Dat is zoo, maar het is moeilijk al deze factoren in waardecijfers uit te drukken Maar het zegt toch genoeg, het zegt immers, dat de exploitatie van een snur- revaadkotter misschien 1/3 of 1/4 kost van die van een kustboot. En dan laat ik het „oude zeer" nog buiten beschouwing. DE VERKEERSCOURANT WORDT VERSPREID. Als onderdeel van de Veiligheidsweek van de Vereeniging voor Veilig Verkeer wordt bij de Pont te Velsen, aan de passeerende automobilisten een exemplaar van de Verkeerscourant uitgereikt. Op de foto zien we inspecteur Roelofs, in zijn kwaliteit als secretaris van de afdeeling bezig met het uitreiken der bladen. En wat de gages der opvarenden betreft, deze zijn veel beter dan die van de opvaren den van de stoomtrawlers, natuurlijk dank zij de betere resultaten. De bemanning vaart ge heel ..op óeet" en krijgt bijna de helft van de besomming. Dus ook wanneer de besomming slechts 500 a 600 gulden is. de ge middelde be somming van deze scheepjes, dan blijft er nog een flinke portie voor de opvarenden over. PIETERMAN. VELSEN Verlaging van presentiegeld voor leden van stembureaux. Thans vastgesteld op 4.per dag. Door onze lens gesnapt. Bij Raadsbesluit van 2 Juli 1918. gewijzigd 12 Januari 1926 en 2 December 1932 is beslo ten, aan de leden der stembureaux benevens de ambtenaren die daaraan tot hulp worden toegevoegd, een vergoeding toe te kennen van f 0,50 per uur. Bij brief van 3 April j.l. deel den Gedeputeerde Staten aan B. en W. mede, dat zij in overleg met de Regeering hebben bepaald, dat o.a. de gemeenten, die hare be grooting slechts door het ramen van een extra- bijdrage uit het Werkloosheids-subsidiefonds sluitend hebben kunnen maken, aan leden van stembureaux geen hooger bedrag mogen toe kennen dan f4 per lid per dag. In verband hiermede stellen B. en W. voor, de vergoeding vast te stellen op f 4 per per soon per dag, met dien verstande dat wanneer slechts een gedeelte van den dag dienst wordt gedaan, de vergoeding 30 cent per uur be draagt. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. J. Loman-Pelster. z., iBloemsteeg 3, IJmuiden. L. Kïng-Sint, z.\ Frogerstraat 7, IJmuiden. H. v. d. Ende-van. Riet, z., Tul penstraat 19, Santpoort. -A. Blom-v. d. Wijk, z., Hoofdstraat 91, Santpoort. A. Dekker-den Heijer, d., Kortenaerstraat 35, IJmuiden. 'P. Lans-Maas, z., Achter Sta tionsweg 57, IJmuiden. G. Wortel-Bakker, z„ James Wattstraat 8, IJmuiden. A. Ak kerman-Brouwers, z., Overbildtweg 9, Sant poort. Overleden J. J. van Drunlck, 75 jaren, weduwe van B. v. Voorst, Zeeweg 41. IJmuiden. M. Th. Pirovano, 59 jaren, weduwe van J. van der Zon, Walravenstraat 37. Velsen N. On-d ertrouwden P. Groen en C. Krab, Den Helder. C. de Waard en A. Hordijk, Haarlem. G. W. Kuijik en N. M. A. Raadman, Zaandam. W. E. Palstra en M. E. C. Hesterman, Leiden A. E. Broek en E. Dekker, Egmond aan Zee. G. J. Veldkamp en J. C. Olie, Haar lem. F. Veldman en H. G. Mol, Annastraat 13, IJmuiden. H. Alders en W. M. Dienaar Velserduinweg 123, IJmuiden. M. Thiele en A. C. Swager, Wijk aan Zee en Duin, J. Everdijk en M. Blom, Linz am Rhein (D.) Gehuwden: L. Molenkamp en M. J. Handgraaf. Bie- zenweg 104, Santpoort. -D. Kok en G. H. van Beek, Biezenweg 71, Santpoort. J. Dienaar en R. Jager, Bloemstraat 31 rd., IJmuiden. G. Bruin en E. M. Offenberg, Haarlem. H. C G. van Lamoen en M. J. Henkes, Duinvlietstraat 67, Velsen N. J. Weij en E. Bruning, Lumeijstraat 8, IJmui den. J. A. Roobol en T. Hofer, IJmuider- straatweg 55, IJmuiden. W. Kemp en H. Gouda, Snelliusstraat 31, IJmuiden. VOOR DEN MOEDERCURSUS VAN „HET WITTE KRUIS" B. en W. dèelen den Raad mede. dat zij aan de afdeeling Velsen van de Noordholland sche Vereeniging ..Het Witte Kruis" ten be hoeve van het houden van een moedercursus tot wederopzegging vergunning hebben ver leend tot het gebruik van een leslokaal van de o. 1. school F. te Santpoort op de Maandag en Woensdagavonden van 19 tot 20.30 uur on der voorwaarde, dat de kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden enz. van het lokaal en die van geringe reparatiën komen voor rekening van de afdeeling. PAPIERFABRIEK HUURT OPNIEUW GEMEENTEGROND. De N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen te Am sterdam heeft den Raad van Velsen verzocht, van de gemeente in huur te mogen ontvangen nog een drietal terreinen langs de Rooswij- kerlaan, gelijk aan die, bedoeld bij Raadsbe sluit van 9 April j.l. en onder dezelfde voor waarden. B. en W. stellen den Raad voor, in overeen stemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, op dit verzoek gunstig te beschikken. Wij brengen in herinnering, dat 'bij boven genoemd Raadsbesluit aan de N.V. werden verhuurd drie terreinen, elk groot ongeveer 140 M2. tegen een huurprijs van in totaal f 100. Deze terreinen waren bestemd om daar in drie bronnen te slaan voor de watervoor ziening van de papierfabriek te Velsen. BEZOLDIGING SECRETARIS C. VAN T. OP HET LAGER ONDERWIJS. In verband met het bepaalde in art. 7 der Verordening voor de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs stellen B. en W. den Raad voor, goed te keuren, dat de bezoldiging van den secretaris, te rekenen met ingang van 1 Januari 1936 wordt bepaald op f 50 per jaar. Deze is thans f69 per jaar. Ir. F. THIEL. Ir. F. Th iel is sedert eenige jaren directeur van het grootste stoomtrawlerreederij bedrijf van IJmuiden, de Vem. Alhoewel dit bedrijf, ontstaan uit verschillende andere onderne mingen (de naam Vereenigde Exploitatie Maatschappij zegt dit reeds) na de reorgani satie belangrijk ingekrompen is, is er ook thans geen enkele reederij die zich met de Vem kan meten. De heer Thiel volgde wijlen den heer Kos ter op als bestuurslid van de Reedersvereenl- ging. Hij is bestuurslid van de „Vischvaart- Onderlinge", lid van het dagelijksch bestuur van de Visscherij Centrale en als zoodanig lid van de contactcommissie en de subcom missie. Wij mogen niet nalaten, er op te wijzen, dat ondanks de ongunstige tijden de schepen van de Vem de laatste jaren in vele opzichten ge moderniseerd zijn door toepassing van allerlei nieuwe vindingen op zeevaartkundig en visscherij-technisch gebied, waarmede de directie dezer reederij heeft bewezen, dat zij den moed nog niet verloren heeft. EEN VERZOEK OM SCHADELOOSSTELLING. Den 7en Mei j.l. stelde de Raad in handen van B. en W. om advies, een adres van G. van Tunen te Santpoort houdende verzoek, een schadeloosstelling voor hem vast te stellen en te doen uitkeeren, aangezien hij „door het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen zoodanig is gedupeerd geworden, dat zijn fi- nancieele ondergang hierdoor een feit is". B. en W. deelen ten aanzien hiervan het volgende mede: Adressant was indertijd pachter van een vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, gevestigd in het perceel Rijks straatweg (thans Hoofdstraat) no. 33 te Sant poort. Door het overlijden van de houdster dier vergunning kwam deze te vervallen. G. van Tunen diende daarna een aanvrage in om hem een zoogenaamd bierverlof voor het per ceel te verleenen. Bij het naar aanleiding daarvan ingestelde onderzoek bleek evenwel, dat het gebouw niet aan de eischen, welke de Drankwet voor het bekomen van Verlof stelt, voldeed. Adressant heeft toen een plan tot verbouwing van zijn perceel doen opmaken, doch bij de behandeling van zijn verzoek om vergunning tot dezen verbouw moest worden geconstateerd, dat de grond, waarop het ge bouw staat, bij het uitbreidingsplan voor straataanleg is bestemd, zoodat de vergunning moest worden geweigerd. Getracht is toen adressant te helpen door het aanbrengen van een geringe wijziging in het uitbreidingsplan. Omtrent deze wijziging werd dan ook overeen stemming met hem verkregen. Toen echter tot verdere behandeling der plannen zou wor den overgegaan bleek, dat hij de voor de ver bouwing noodige financieele middelen niet kon bekomen. Hij heeft daarom ten slotte, met medewerking van ons college, een verlof zaak geopend aan den Rijksweg op den hoek van den Slaperdijk te Santpoort. Er bestaat geen aanleiding hem een schade loosstelling toe te kennen. B. en W. stellen dan ook voor, op zijn ver zoek afwijzend te beschikken. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken kan zich hiermede vereeni gen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1