Het geheim van Lady Littenton zien scoren, maar zijn Hard scnot stuit tegen de lat. Met A.D.O. in den aanval komt liet einde met 00. De andere wedstrijden gingen wegens slechte terreingesteldheid niet door. SANTPOORT VERKIEZINGSVERGADERING DER S.D.A.I». In verband met de komende gemeenteraads verkiezingen had de Federatie Velsen der S. D. A. P. een vergadering belegd in „De Toorts" die vrij goed bezocht was. Eerste spreker was het gemeenteraadslid de heer Luikman. Deze gaf o.m. als zijn mee ning te kennen, dat we in onze gemeente an dere raads verhoudingen moesten krijgen en. dat het in dit verband wel eens goed was, dat de kiezers zich rekenschap gaven van wat in de afgeloopen 4 jaar was geschied. Het grootste deel van de 4 jaren was gericht op afbraak, waarvan de arbeidersklasse de dupe werd. Bij herhaling moest de S. D. A. P.-fractie vechten tegen den ..Raad van 19". Als voor beelden van afbraak noemde spr. o.a. de op heffing van het bewaarschoolonderwijs, gymnastiekonderwijs, onderwijs aan de Rijpere jeugd. loonsverlaging, ontslag aan bovenij ta'llige "leerkrachten, vermin dering van de subsidies aan het Witte Kruis en de T. b. c. vereeniging terwijl de Burgerwacht zich een subsidie zag toege kend. enz Spr. betreurt het. dat arbeiders af. ge vaardigden als Diependaal. Laurent en Maas daaraan hadden meegewerkt en laatst- noemde zelfs stemde tegen een door hem als voorzitter van de Vakcentrale onderteekend aan den Raad gericht adres. Scherp hekelde spr. het gemeentebestuur voor zijn slappe houding ten opzichte van het rijk en bij den bouw van het slachthuis. Spr. hoopte dan ook. dat de nieuwe raad de autonomie der gemeen te beter zou weten te beschermen. De tweede spreker, de heer Roelse. noem de de gemeenteraadsverkiezingen ook daarom van groot belang, omdat zij voor den Haag een waarschuwing zullen kunnen zijn. de ge meentelijke autonomie niet verder te beknot ten en zij de regeering kunnen doen inzien dat men in steeds breeder kring van de on mogelijkheid der regeeringspolitiek over tuigd is. De S. D. A. P. heeft niet alleen critiek, maar zij komt ook met constructieve maatregelen, als daar zijn de samenvoeging van gemeenten, verhooging der successie-belasting, omzet ting van zilveren in nikkelen munt. de ophef fing van het bankgeheim, de heffing ineens enzoovoort. De komende verkiezingen kunnen ook een vingerwijzing zijn, of men al dan niet een autoritair optreden van den Staat wenscht. W-enscht men dit niet, laat men dan beden ken, dat de democratie slechts bij de S. D. A P. veilig is. De liberale democratie is een in dividualistische, want van het economische en cultureele is men afgebleven. Laten we daar om. aldus spr., stelling nemen vóór het so cialisme en tegen de dictatuur. De derde spreker, de heer Van der Veer. kondigde zijn rede aan als „Gemeentepolitiek in crisistijd". Spr. vond, dat het college van B. en W. in zijn eerste samenstelling niet krachtig genoeg tegen den Haag was opge treden, een verwijt, dat -in hoofdzaak den oud7burgemeester Rijkens en ex-wethouder Tusenius geldt. Daardoor heeft de gemeente lijke autonomie van Velsen al bijzonder zwaar geleden. In 1931 deed Velsen z'n eerste aanvrage tot steun aan het Rijk. Meteen kwamen de eerste Rijks voorwaarden: verlaging der steunnor- men. Het college nam dit grif aan. In 1932 werd verhooging van steungelden aangevraagd. Toen stelde het Rijk ook voor waarden op ander gebied. Onder het motto „stikken of slikken" werden ook deze aan vaard, zoodat Tusenius' politiek zegevierde, mede dank zij den steun van den reaction- nairen ..Raad van 19". In April 1932 kreeg Burgemeester Rijkens zijn ontslag op't oogenblik de de moeilijkheden 't grootst waren, waarmee hij. aldus spr., toonde niet de sterke man te zijn. waarvoor hij had willen doorgaan, maar slechts een werktuig in handen van den heer Tusenius te zijn ge weest. Onder Burgemeester Rambonnet moesten aan het Rijk niet alleen gelden gevraagd wor den voor de steunverleening maar ook voor de gemeentehuishouding. Het Rijk eischte toen ontzettend veel. waartegen Burgemees ter Rambonnet zich fel heeft verzet, waarbij deze zich heeft doen kennen als een bescher mer der gemeentelijke autonomie. Was Bur gemeester Rambonnet er eer geweest. 't was nooit zoo ver met Velsen gekomen. Het ge meentebestuur heeft moeten capltuleeren, maar toch is het in feite in het gelijk gesteld. Burgemeester Rambonnet zorgde er voor. dat de heer Tusenius „burgemeester-af" was. verdween. De Raad riep ..hosanna' terwijl hij vroeger aan diens politiek had meegedaan. Een groot deel van het oude college is er Dg, evenals de ..Raad van 19". Wat we aan Burgemeester Kwint zullen hebben, weten we nog niet. Veel zal afhangen of ook de S. D. A. P. zitting in het college zal hebben. Krachtig wekte spr. op op de candidaten der S. D. A. P. te stommen, ook als protest tegen de aanpassingspolitiek van het kabinet-Colijn ZANG. Santpoort's Dameskoor behaalde gisteren op het concours te Zandvoort onder leiding van Henk Arist. een tweeden prijs. VERKEERSONGELUK. Zondagavond heeft op het kruispunt RijkswegSlaperdijk een autobotsing plaats gehad. De heer Ten H„ wonende te IJmuiden, kwam met zijn auto uit Spaarndam en werd aangereden door een auto, bestuurd door den heer M. uit Bloemendaal. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DRIEHUIS VOETBAL. Hedenavond speelt de V. V. ..Driehuis" op haar terrein een wedstrijd tegen de veteranen- ploeg van V. S. V. R.K. ONDERWIJZERS TEGEN DE BEZUINI GINGSPLANNEN In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd een druk bezocht con gres gehouden dat georganiseerd was door het R.K. Onderwijzersverbond naar aanleiding van de voorstellen der regeering tot bezuini ging op het onderwijs. Een motie werd aan genomen. waarin wordt verklaard dat het R.K. Onderwijzersverbond, vertegenwoordigende meer dan 10.000 R.K. georganiseerde onderwij zers en onderwijzeressen het plan van de re geering verwerpelijk acht, waarbij in het, bij zonder de aandacht wordt gevestigd op het instituut der kweekelingen met acte. welke be zuinigingsmaatregel ook in elk ander plan door de onderwijzers tot het uiterste zal wor den bestreden. UIT HAARLEM Vergadering Overheids personeel. Protest tegen bet bezuinigingsplan der regeering. i In de Tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw had zaterdagmiddag een vergade ring van overheidspersoneel plaats, bijeenge roepen door het Comité ter behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidsperso neel (A.C.O.P.). Sprekers waren de heeren S. N. Posthu mus, voorzitter van den Bond, van Ned. On- De stad Guatemala, in Midden-Amerika, waarvan men hierboven een foto ziet, is door een geweldigen storm en een wolkbreuk zwaar geteisterd. BEVERWIJK De voorbereiding van de „Zonnestraal"-collecte. Een feestelijke propaganda-avond. Het comité ter voorbereiding van den op Zaterdag 22 Juni alhier te houden „Zonne straaldag" ondervindt steeds als grootste moeilijkheid het bijeenbrengen van de noo dige collectanten en coliectrices. Een leger tje van ongeveer honderd dames en heeren is noodig, om uit zoom collectedag ook wer kelijk „te halen, wat er in zit". Het plaatse lijk Zonnestraal-comité bestaat echter uit vindingrijke mannen, die op het lumineuze idee kwamen het nuttige aan het aangena me te paren en niet veler belanglooze hulp kwam een propaganda-feestavond tot stand die Zaterdagavond in het gebouw ..Harmo nie", welwillend door mevr. A. A. van Hat- tum voor dit doel afgestaan. Het resultaat was verrassend want de zaal was uitstekend bezet. De heer H. Rothe sprak namens het co mité een openingswoord en verwelkomde daarbij in het bijzonder den heer Ir. A. H. Ingen Housz lid van het hoofdbestuur. Spr. wees er op, dat deze avond weliswaar als een feestelijke bijeenkomst was bedoeld, maar dat op den achtergrond de ernst staat, om de aan de t.b.c. lijdende menschheid opnieuw de helpende hand te reiken. Beoogd wordt natuurlijk om vrienden voor „Zonnestraal" te kweeken. Tot teleurstelling van velen moest spr. mededeelen, dat de heer Jan van Zutphen („Oome Jan"), die als spreker zou optreden, plotseling verhinderd was. Zijn taak werd overgenomen door Ir. A. H. Ingen Housz, die er onmiddellijk op wees, hoe moeilijk zijn taak nu wel was, omdat „Oome Jan" eigen lijk de personificatie, de ziel van „Zonne straal". Hij was de bezielende kracht van „Zonnestraal", dat niet alleen lichamelijke, maar vooral ook geestelijke steun aan de patiënten te verleenen. Het verrichten van arbeid is een belangrijke factor in „Zonne straal", want het is er om begonnen de patiënten weer als nuttige arbeiders in de maatschappij te plaatsen. Dit werk wordt als het ware overgoten -door blijheid en zonnig heid, vandaar, dat de naam „Zonnestraal" geen naam zonder inhoud is. De menschen in dit sanatorium dragen elkander in ge- meenschappelijken steun, in voldoening en in hoop, om datgene te bereiken, wat an deren reeds kunnen. De stenkende kracht, die van deze gemeenschapssfeer uitgaat m-oet dus wel zeer groot zijn. Het werk voor „Zonnestraal" is derhalve niet alleen een materieele maar ook een groote daadwerke lijke opoffering. „Oome Jan" heeft deze stichting gemaakt tot een prachtig geheel. Het parool, dat voor „Zonnestraal" geldt, is:. JDe sterken voor de zwakken". Men moet sterk zijn van wil en overtuiging, dat hier een weldaad kan worden verricht. De heer Ingen Housz eindigde met een krachtige aansporing, daaraan mede te werken. Nadat de heer Rothe later op den avond nog eens herinnerd had, aan het zegenrijke werk van de tuberculose-bestrijding, dat thans geheel uit eigen middelen moet wor den bekostigd, omdat de regeering voor dit groote sociale doel geen gelden beschikbaar stelt, meldden zich een flink aantal collec tanten en coliectrices aan. Het verdere gedeelte van den avond werd 'gevuld met muziek, zang, voordrachten en declamatie. De Kennemer Boys zorgden voor vroolijke muziek en de heer Ph. Braun zong met stijgend succes cabaretliedjes en decla meerde gedichten. Ook de „Tiroler dames" oogstten veel bijval met haar voordrachten. En ver-der was er gratis thee met koek en voor de heeren zelfs een sigaartje. Maar deze gulle tractaties hadden geen debacle voor de afdeelingskas tot gevolg, want een verloting van een groot aantal mooie prij zen zorgde er voor, dat er weer geld in het laad je kwam. De avond had een zeer ge zellig verloop en het is aan geen twijfel on derhevig. of de dames en heeren zullen daaruit de noodige begeestering hebben ge put, om a.s. Zaterdag hun lang niet gemak kelijke taak op succesvolle wijze te vervul len. Onder het parool „de sterken voor de zwakken" zullen zij op Zaterdag 22 Juni het comité, dat op zoo'n energieke wijze de eer ste geslaagde aanval wist in te zetten, ho pelijk kunnen verrassen met welvoorziene bussen, opdat „Zonnestraal" haar arbeid, ook zonder hulp van de regeering, zal kunnen voortzetten. DE REGEN SPELBREKER. De abnormale regenval van de laatste dagen der vorige week was oorzaak, dat Zon dagmorgen het voetbalterrein in het Gemeen telijk Sportpark werd afgekeurd, zoodat de demifinale van het door de V.V.V. georgani seerde voetbaltournooi geen doorgang kon vinden. De wedstrijden KinheimAlkmaarsche Boys en W.F.C.Beverwijk zullen nu a.s. Zondag 23 Juni worden gespeeld. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De Ned. Christen Vrouwenbond afd. Bever wijk zal op Woensdag 19 Juni een bezoek brengen aan Bloemendaal ter bijwoning van den aldaar te houden geestelijken landdag. VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTEN. De jaarlijksche collecte ten bate van de inrichting voor lijders aan vallende ziekten - is vastgesteld op Woensdag 31 Juli e.k. FEUILLETON. door ELSA KAISER. Alice wilde woedend opstuiven, zij Alice Gordon één der rijkste meisjes van de we reld moest zich zulke woorden en zulk een familiairen toon van een mannetje als Lu- clen Soulier laten welgevallen Maar dan be dacht zij zich dat zij Alice Gordon niet was en maar een arm meisje dat zich op de een of andere manier door de wereld moest slaan. Zij kreeg het van zich zelf gedaan dat zij haar hand uitstak en hem dankte voor zijn bmoeite, beloofde verder alles wat hij vroeg en voelde zich door haar nieuwe leven einde loos teleurgesteld. „Tot vanavond zeg!" riep Lucien Soulier haar kameraadschappelijk achterna toen zij de terreinen van de studio verliet om weer naar liet pension terug te keeren. Zij had een moe lachj e „Kop op, gaf hij als raad en sloeg haar vrij postig op den schouder. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag in totaal 801 werkloozen ingeschreven tegen 853 aan het einde der vorige week. De werkloosheid doet zich het meest gelden in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 2. behangers 2. bank werkers 8, betonvlechters 4, betonwerkers 7, blikbewerkers 2. blikslagers 2. carrosserie- makers 1. chauffeurs 19, drukkers 5. electri- ciens 4. expediteurs 1, landarbeiders 33, las- schers 1, loodgieters 2, letterzetters 2, losse arbeiders 168, machinisten 7, machinedrijvers 1, machinale houtbewerkers 3, marmerbe werkers 3. marmerpolijsters 1, metaalbewer kers 4, metselaars 5. monteurs 6, opperlieden 15. plaatwerkers 2. schilders 1, schippers 3. schoenmakers 2. sigarenmakers 18, sorteerders 3, slagers 1. smeden 2. soldeerders 3. spoorleg- gers 1, stokers 8, stucadoors 6, teekenaars 2, timmerlieden 14. voegers 1, voerlieden 3, voor- slaanders 1, winkelbedienden 3. zeilmakers 1, koks 1, totaal 466 (vorige week 492). Wijk aan Duin: Bakkers 3. bankwerkers 8, betonwerkers 3, blikwerkers 2, blikslagers 4. carrosseriemakers 1. chauffeurs 5. electriciens 3, grondwerkers 55, handlangers 4. kappers 1. kantoorbedienden 4. kellners 1, landarbeiders 19, lasschers 1, loodgieters 3. lijnwerkers 1, losse arbeiders 44. machinisten 7. machine- drijvers 1. machinale houtbewerkers 5. metaal bewerkers 3. metaalbewerkers 5, metselaars 2, meubelmakers 2. monteurs 2, opperlieden 14, reizigers 5, schilders 2, schippers 9, schoen makers 1, sigarenmakers 3, sorteerders 1, stokers 3, straatmakers 1, stucadoors 3, tim merlieden 8, voerlieden 1. winkelbedienden 3, zeilmakers 1, stuurlieden 1, totaal 240 (254).. Heemskerk: betonvlechters 2, betonwerkers 5. chauffeurs 4. electriciens 1, grondwerkers 12. kantoorbedienden 1, landarbeiders 31. losse arbeiders 32,opperleiden 3. timmerlieden 3. uitvoerders 1, totaal 95 (107). NATUURVRIENDEN HOUDEN FAMILIEDAG. De Natuurvriendengroep, onderafdeeling voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft besloten in den loop van den zomer een zoogenaamden familidag te organiseeren, welke te Wijk aan Zee zal worden gehouden. Als datum werd voorloopig 18 Augustus vast gesteld. ALGEMEEN BURGER ZIEKENFONDS Woensdagavond zal in het Kennemer Hotel opnieuw een vergadering worden gehouden van het Algemeen Burger' Ziekenfonds. In deze bijeenkomst zal opnieuw de behande ling van het concept-reglement, dat in de jaarvergadering vanwege de minimale op komst der leden van de agenda moest worden afgevoerd, aan de orde worden gesteld. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Onder zeer groote belangstelling heeft de firma D. Honig alhier Zaterdag haar gouden zakenjubileum gevierd. Reeds in de morgenuren was de fraaie showroom aan de Meerstraat in een bloemen winkel herschapen. Van talrijke zakenrelaties, familieleden, vrienden, personeel en organisaties waren bloemstukken ontvangen, de een al mooier dan den ander. Des namiddags maakten talloos velen van de gelegenheid gebruik, om tijdens de recep tie de firmanten geluk te wenschen. Deze fe licitaties golden in de eerste plaats ook mevr. de Wed. D. Honig, die na den dood van haar echtgenoot met haar zoons de zaak met veel energie voortzette. Het gouden jubileum werd des avonds in intiemen kring van familieleden, personeel en voornaamste zakenrelaties herdaeht.Het was voor de firmanten een onvergetelijke dag. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De af deeling Beverwijk en omstreken van, de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Donderdag 20 Juni in het Veilinggebouw „Centrum" een leden vergadering. De agenda vermeldt o.m. de uitreiking van de prijzen aan de winnaars volgens het pun- tenstelsel, de verkiezing van een bestuurs lid wegens het bedanken van den heer G. v. d. Wel, keuring van inzendingen, bespreking van den beschrijvingsbrief voor de alge mesne vergadering en een inleiding van den heer R Ewouds over het beschikbaar stellen van prij zen voor mooie tuinen. HEEMSKERK A. D. O.—TEIJLINGEN (0—0). Zondag speelde A.D.O. haar vijfden neder- laagwedJtrijd, die in een gelijk spel eindigde, waarmee het ongeslagen record gehandhaafd bleef. Reeds direct na het begin ontstaat er een gevaarlijk moment voor het AD.O.-doel, doch Beentjes weet dor resoluut ingrijpen, erger te vorokomen. Het spel gaat vrijwel gelijk op, maar het schieten, vooral van Teijlingen, is zwak. Tegen de rust krijgt Kos een kans, maar hij schiet van dichtbij hoog over. Na de rust is A.D.O. iets sterker, maar haar aanvallen worden te slordig afgewerkt om succes te hebben. Aan den anderen kant is hgt niet veelj beter; hier verknoeit v. d. Zwaan een. twee tal mooie kansen. Een vrijen schop van Van Nobelen kopt Beentjes keurig uit den doelmond. Tegen hét einde denken wij Koopman te Alice knikte en liep haastig weg. HOOFDSTUK XXI. Een oude knecht op Littenton Castle presen teerde de bruid een verkoelenden drank toen zij moe van het dansen in een hoekje van de groote zaal op een stoel was neergevallen en bromde met Charley's vertrouwde stem: „Ik moet je een oogenblik spreken, schat van een Claire." Claire had de grootste moeite haar schrik te verbergen. „Ga naar je kamer, zeide de bediende weer, ik volg je onmiddellijk." Zij wilde heftig iets uitroepen, maar hij waarschuwde „Voorzichtig houdt je bedaard, Jaat niemand iets merken, als je geen schan daal wilt laat niemand dan zien dat er tus- schen ons gesproken is." Eer.ige oogenblikken later stonden de toe komstige lady Littenton en de bediende, die er met zijn witten korten snor zeer oud uitzag, in Claire's kamer tegenover elkaar. „Ik weet niet meer wat ik van jou denken moet, riep het jonge meisje bevend uit, het eene oogenblik ben je een tuinmansjongen en dan ben je weer een oude deftige butler. Intus- schen haal je mij over om de krankzinnigste streek uit te halen die ik ooit in mijn leven uitgehaald heb. je zult er nog voor zorgen dat mijn geheele toekomst kapot ligt en lord Lit tenton mij vol verachting den rug toekeert. Wat ben je eigenlijk voor een man?" „Een uitstekende detective antwoordde Charley lachend. „En verder de man die van je houdt en van wien jij ook houdt" „Van wien ik eens hield, Charley. Lang, heel lang geleden. Nu houdt ik van lord Lit tenton." „Je bent. zijn verloofde, zelfs zijn bruid, maar van mij houdt je, dat heb ik duidelijk aan je kussen gemerkt." „En als het zoo was heb je nu het recht niet meer mij hier te komen vervolgen, nadat je mij eerst zoo schandelijk verwaasloosd had." „Ik wil je enkel maar zeggen hoeveel ik van je houdt, Claire, daarom heb ik mij hier in gedrongen en mij voor vanavond verhuurd. Ik heb je den geheeïen dag bespied, maar je ziet er niet als een gelukkige bruid uit. Je wilde ook liever Charley's vrouw worden, je bent een te eenvoudig vrouwtje en wij behooren toch bij elkaar. Jij hebt niet willen wachten tot ik bij je terug kwam en je vader zou kunnen bewijzen dat hij zich in mij vergist had „Ik heb lang genoeg op jou gewacht, Char ley, een heel jaar lang heb ik geduldig ge wacht. Wat moeten we nu nog praten, het heeft geen doel en bovendien er kan ieder oogenblik iemand komen om mij te zoeken. „Als er iemand komt zal je zeggen dat je een oogenblik onwel geworden bent en mij juist iets wilde opdragen. Claire ik moet je nog eenmaal spréken. Morgen verlaat ik En geland, de eene zaak waarvoor ik kwam heb ik afgewikkeld enAlice Gordon is naar het vaste land vertrokken, zij is niet meer hier." „Is zij dan ooit wél hier geweest, Charley?" De jonge man lachte. „Je was zoo goed mij haar spoor te geven. Neen, schrik maar zoo niet. Uit jouw woorden heb ik gehoord hoe zij heette en waar ik haar ki>n vinden, maar nu is zij toch op eenmaal verdwenen.. Hij viel zich zelf plotseling in de rede: „Waarom huil je Claire?" „Ik heb zooveel kwaad gedaan", snikte het meisje. „Alice verweet mij dat ik onze vriend schap verraden had en nu zie ik dat zij gelijk had, het is waar. En nu kan ik niets meer doen om het goed te maken, zij is weg voor altijd, zij wil niets meer met mij te maken hebben, dat heeft zij mij duidelijk getoond." „Ik zal haar vinden!" riep Charley uit. „Ik v/ilde je nu enkel maar vertellen dat wan neer ik mijn twee opdrachten vervuld heb. ik een man in de wereld geworden ben. Dan zal je vader mij vergeven en mij als schoonzoon aannemen." „Vergeven, misschien Charley maar als schoonzoon aannemen niet. je vergeet dat ik in dien tusschentijd lady Littenton geworden zal zijn." „Daarom kwam ik. ik wilde je smeeken Claire om je huwelijk met lord Littenton nog een paar weken uit te stellen. Jij bent niet gelukkig dat weet ik en ook lord Littenton •ziet er niet zoo overweldigend gelukkig uit. MS'A'NDS'G 17 JUNI 1935 derwijzers en L. B u u r m a n, voorzitter van de Ned. Vereen, van Personeel in Overheids dienst. Dit was een der 17 gewestelijke vergade ringen. die de A. C. O. P. door het geheele land georganiseerd heeft om te protesteeren tegen de bezuinigingen, die de regeering in het jongste bezuinigingsontwerp ook voor liet overheidspersoneel weer voorstelt. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. De eerste spreker, de heer Pósthumus, had zich tot taak gesteld, uiteen te zetten wat er thans weer voor het onderwijs en liet onderwijzend personeel te wachten is. Het Voorloopig Verslag betreffende het Be zuinigingsontwerp is vernietigend voor het ontwerp, maar men stelle zich daarvan niet te veel voor; de Regeering moet nog aan het woord komen, de tegenwoordige regeering, die den boel zou „opknappen", maar nog niets opgeknapt heeft en dus maar door een andere moest vervangen worden. Los van het bezuinigingsplan staat wat de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg voorstelt:jgeen vergoeding voor de na 1 Ja nuari 1936 betaalde hoofdakte. Dit zal voor duizenden onderwijzers, een salarisverminde-r ring van 25 a 30 pCt. beteekenen. Thans het eigenlijke bezuinigingsplan. Dat brengt in de eerste plaats één groote verslech tering voor het Nijverheidsonderwijs, de cur sussen die nu 3 jaar duren, worden tot twee jarige teruggebracht. Dit is een aanval op den arbeidersstand. Op het middelbaar en hooger onderwijs wordt lang niet zooveel gekort, het allergrootste deel der bezuiniging moet komen van het onderwijs aan het volkskind. Het leerlingenaantal per klasse wordt ook weer wat vergroot. Op elke 6 onderwijzers bij het U.L.O. moet er één af. En dat alles, omdat de „gave gulden" bewaard moet blijven! Voorts protesteerde spr. ten sterkste tegen het instituut „kweekelingen met akte". Deze „kweekeling met akte" is een volledig onde r w ij z e r; hier hebben wij zooals in de Kamer gezegd is een naamsverandering gepaard gaande met een salarisvermindering. Zulk een „kweekeling met akte" kande hoofdakte en vele bijakten hebben! Het gaat allleen maar om de salarisvermindering! Hij krijgt 500 per jaar en iets meer als hij kos ten voor pension heeft. Zulk een kweekeling past noch in de salarisschaal noch in het Be zoldigingsbesluit! Spoedig, zal een derde van het aantal Nederlandsche onderwijzers uit zul ke kweekelingen met akte bestaan. Gelukkig zijn tal van Kamerleden van ver schillende richting sterk tegen dit instituut „kweekeling met akte". Krachtig moet tegen dit alles worden ge protesteerd, Het beste protest zal zijn, bij de verkiezingen de stem zoodanig uit te brengen, dat de regeeringspartijen worden verzwakt. Eu men make de moderne organisatie zoo sterk mogelijk. Luid applaus klonk na deze toespraak. De tweede spreker, de heer Buur m a n, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Per soneel in Overheidsdienst, behandelde het on derwerp meer in het algemeen. Hij noemde de aanpassingspolitiek der regeering de meest funeste, die men zich kan denken. De arbei ders zuller er door gebracht worden aan den rand van het pauperisme. Het overheidspersoneel heeft al de noodige offers gebracht: in de jaren 1923 tot en met 1934 niet minder dan 60 millioen! Daar zou dan nu weer 10 millioen bijkomen! En ne men wij de pensioenen ook in aanmerking dan moet gesproken worden van offers tot eon to taal bedrag van 80 millioen! De salarissen zijn verlaagd: de laagste tot 63 pCt,.. de middel klasse tot 75 pCt. en de hoogste tot 83 pCt. van het oorspronkelijk salaris. En nu de nieuwe plannen. Zij zullen moeten geven een bezuiniging van 97 millioen. Ver mindering van koopkracht zal hiervan weer het gevolg zijn. De regeering wil een zeer belangrijke bezui niging op de krankzinnigenverpleging en de psychopatenzorg; zij wil de Armenraden op heffen en den geologischen dienst, de Waren wet intrekken, dé Invaliditcits- en Ziektewet wijzigen. Dit alles zal zeer slechte gevolgen hebben. Spr. behandelde uitvoeriger de verslechte ring van de pensioenen, de pensioenen die on aantastbaar zouden zijn en waarvoor het per soneel het grootste deel der premie betaalt (10 pCt. van de 15y2 pCt.). Toch wil men de pensioenen verlagen met een bedrag tot 10 pCt. en men zal heel wat groepen willen schrappen, die men niet meer wil doen vallen onder de Pensioenwet. En dit alles wordt voorgesteld zonder éénige voorafgaande bespreking met het Georgani seerd Overleg. De regeering heeft nog een prachtige vondst gedaande z.g. Capitulantenwet: jonge miliciens, die opgeleid zijn voor sergeant en zich zes jaren voor den militairen dienst willen verbinden, kunnen na afloop van die zes jaren zeker zijn van een functie in over heidsdienst. Die 6 jaren zullen voor pensioen medegelden. Het stelsel zal leiden tot vermili- tairiseering van den overheidsdienst. In 1928 heeft minister Deckers dit stelsel volstrekt afgekeurd, ook de tegenwoordige mi nister Oud liet er zich toen afkeurend over uit. Ook deze spreker wekte op. tot het zoo sterk mogelijk maken van strijdvaardige, mo derne organisatie. Een motie Aan het slot van de vergadering werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de bezuini gingsmaatregelen en ingestemd werd met de bezwaren der moderne arbeidersbeweging te gen de aanpassingspolitiek der regeering en met de actie van het A.C.O.P. tegen de ver slechteringen In de positie van het overheids personeel, die in het wetsontwerp zijn vervat. Hierna sloot de voorzitter, de heer A. L. Staphorst, president van het plaatselijk comité, de bijeenkomst. Verloofd zijn is nog niet getrouwd zijn, Claire, stel je huwelijk 'n poosje uit. Geef mij de ge legenheid je te bewijzen, dat ik niet zoo ben als jij en je vader denken. Toe Claire, liefste, stoot mij niet zoo van je weg?" „Je bent gek!" riep zij met sidderende stem, uit." „Ik ben gek en lichtzinnig geweest Claire, maar nu ben ik veranderd, ik heb geleerd dat ik niet zonder jouw kan leven.Ik heb voor jou een beroep gekozen en voor jou wil ik een fatsoenlijk man worden, geef mij je hand en neem mij terug. Als je het niet doet, kan de heele rommel mij geen cent meer schelen en val ik weer terug in al dat andere. ..Maar dat is een bedreiging, Charles Zeg wat je wilt lieveling, doe wat :?e wilt, maar geef mij de kans voor mijn leven!" „Wat wil je dan eigenlijk van mij?" „Dat je je verloving, die je zonder liefde hebt aangegaannog niet tot een huwe lijk laat worden." „Ik zal dat wél doen, ik w i 1 lady Litten ton worden." ..Zou het niet beter zijn een eenvoudige, maar gelukkige vrouw te wordenmet mij: als een deftige lady wie alles onverschil lig is geworden?" „Hoe kom je er aan, ik houd van lordt Lit tenton". „Je bedriegt jezelf, maar mij kun je dat niet doen, je houdt van mij alleen!" „Je bent nog precies dezelfde ingebeeld^

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5