HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 191 WOENSDAG 19 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telei. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de r-.g.sters gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- jekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden* 400.- bij verlies van een hand. voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvmger, i 30.- bij breuk van boven- en/ot onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; f5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné'e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongcvallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam VELSEN RAADSVERGADERING Nog niets bekend over de rio- Iceringsplannen. Voorstel tot stichting van een centrale werk plaats voor jeugdige wcrkloozen aangenomen. Over een bouwver gunning en een schadeloosstel ling. Lasterpi-aatjes weerlegd. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Kwint. Afwezig waren de heeren mr. dr. A. v. d. Flier, Zwanenburg en Laurent. In verband met een der mededeelingen vraagt de heer J. v. d. Veer (s.d.a.p.) of al iets meer bekend is geworden omtrent het nieuwe rioleeringsplan. De wethouder de heer J. C. Dunnebi'er antwoordt ontkennend. We zijn nog nadere mededeelingen wachtende. De loonen moe ten nog worden vastgesteld, aldus spreker. Aan de orde komen allereerst eenige finanoieele besluiten. B. en W. stellen ter vaststelling voor de suppletoire begrootingen, dienst 1934 van de gemeente, het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding, Openbare Werken, Reini- gings- en Ontsmettingsdienst en Ophaal- en Stortingsdienst. benevens eenige staten van af- en overschrijving. Goedgekeurd. Wijziging van de ge meenterekening. Op voorstel van B. en W worden in de ge meenterekening, dienst 1933 eenige wijzigin gen aangebracht. Verlaging presentiegeld leden van stembureaus. In verband met een schrijven van Gede puteerde Staten stellen B. en W. voor het presentiegeld voor leden van stembureaux thans te bepalen op f 4. Voor gedeelten van den dag zal 30 ets. per uur worden betaald. Tegen dit laatste brengt de heer A. de Waal f groep Schilling) bezwaren naar vo ren. Hij acht dit een onbillijke regeling. Hij vindt het noemen van een uurloon een klap in het gezicht van de leden. De voorzitter kan deze gevoelsargu menten niet accepteeren. Hij acht de rege ling juist. Het voorstel wordt aangenomen. Bezoldiging secretai'is C. v. T. Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor, de bezoldiging van den secretaris der Commissie van Toezicht op het' lager onderwijs met ingang van 1 Januari 1936 te verlagen van f 69 tot f 50 per jaar. Goedgekeurd. Verhooging huurprijs kampeerterrein. B. en W. stellen voor, goed te keuren de verhooging van den huurprijs van het kam peerterrein van f 436 op f 519 in verband met de plaats gevonden vergrooting van dit terrein. Dit voorstel wordt teruggenomen. Levering van water. In verband met het feit. dat het vooral in den laatsten tijd veel voorkomt, dat wan neer een nieuw gebouwde woning wordt be trokken, dit dikwijls tot gevolg heeft, dat een andere woning leeg komt te staan, stel len B. en W. den Raad voor, in het vervolg de aansluitingskosten voor water voor re kening van den eigenaar van de aan te slui ten perceelen te doen komen. Op een vraag van den heer Sluiters (c.h.) antwoordt de heer Dunnebier wethouder, dat het alleen geldt de nieuw ge bouwde woningen. De heer Vermeulen (a.-r.) is geen be wonderaar van het voorstel. De heer Dunnebier: „wij ook niet". De heer Vermeulen acht het onbillijk, dat bij twee bedrijven verschillend gehan deld wordt. Bij het waterleidingbedrijf is verplichte aansluiting bij het gasbedrijf niet, bij de waterleiding moet betaald wor den, bij het gasbedrijf niet. Het is hier: „knijp en de druppel komt er wel uit". Kun nen B en W. geen maatregel nemen, dat deze onK'd.h'khei^ ongedaan wordt gemaakt? Vraat r spreker. De heer van Heyst (N.P.) onderschrijft de woorden van den heer Vermeulen. Hij acht het een nieuwe belasting voor het bouwbedrijf, dat toch al zoo zwaar belast wordt. Hij acht het juister dat voor water ep gas f 7.50 berekend wordt. Spreker zal zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Stark (s.d.a.p.) meent, dat het bedrag van f 15 op de bouwkosten van een huis weinig uitmaakt. De heer Enzerink (Lib.) stelt voor, het voorstel terug te nemen voor een nieuw voor stel waarin voor water en gas de kosten op f 7.50 wordt gebracht. De heer TenBroeke (C. H.) ondersteunt dit voorstel. De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) acht het voorstel van B. en W. in het belang der ge meente. Ook de heer Maas (R-K.) acht bpt standnunt van B. en W. juist. De heer Dunnebier. wethouder begrijpt het voorstel van den heer Enzerink niet. Ook in dat geval drukken de kosten op de bouwe rij, die de kosten op de exploitatie zal verha- ien. Spreker ziet in het voorstel niets onbil lijks en op vele groote plaatsen is deze rege ling algemeen gebruikelijk. De kosten moeten op een redelijke en billijke wijze worden ver haald. Het gasverbruik moet zooveel mogelijk worden bevorderd en daarom is het niet ge- wenscht, het gas met de aanlegkosten te be lasten. Na eenige discussie wordt het voorstel aan genomen met de stemmen van de heeren van Heyst en Heijkoop tegen. De heer Dunnebier zegde nog toe, reke ning houdende met eenige door den heer Ver meulen naar voren gebrachte argumenten, de zaak in de gascommissie nader onder de oogen te zullen zien. Stichting van een centrale werk plaats voor jeugdige werkloozen. B. en W. stellen den Raad voor. over te gaan tot het stichten van een z.g. „centrale werk plaats", waar jeugdige werkloozen tot op 25- jarigen leeftijd practisch werkzaam kunnen zijn in het door hen geleerde vak. De minister van Sociale Zaken heeft toegezegd, een rijks subsidie in de kosten te zullen verleenen. welke voor 1935 worden geraamd op f 12.000. Deze centrale werkplaaüs wordt gevestigd in het perceel Industriestraat no. 45. dat voor dit doel wordt gehuurd van de directie der N.V. Zeevisscherij Mij. „Alcmaria". Goedgekeurd. „Plan XIII". B. en W. stellen den Raad voor, vast te stel- ien Plan XIII tot herziening van het oorspron kelijk bij raadsbesluit van 15 Juli 1924 vastge stelde uitbreidingsplan, zulks in verband met een verzoek van de N.V. Kennemers Exploita tie Mij. van onroerende goederen te Bloemen - daal om haar vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen over een terrein te Sant poort. Goedgekeurd. Weigering van een bouwvergunning. B. en W. stellen voor. afwijzend te beschik ken op het adres van E. Gerardts te Haarlem, waarbij hij in beroep komt van het besluit d.d. 2 April 1935. houdende weigering eener door hem gevraagde vergunning tot het bouwen van twee arbeiderswoningen en een garage met bovenwoning op een terrein, gelegen nabij den Bloemendaalschen straatweg te Santpoort. De heer van Heijst (N.P.) vraagt zoo mogelijk adressant op de een of andere wijze tegemoet te willen komen. Dit is goedkoop vragen, merkt de heer Dun nebier op. Men kan daar bouwen of men kan daar niet bouwen en dit laatste is het geval. Het is daar een wonderbaarlijke toe stand. De kindertjes worden op Bloemen- üaalsch gebied geboren en moeten over Vel- sensch gebied de deur uit. (Gelach). De heer Maas: Laten we Bloemendaal annexeeren. Na een uiteenzettiing van den voorzitter wordt het voorstel goedgekeurd. Verzoek om schadeloosstelling. Den 7en Mei j.l. stelde de Raad in handen van B. en W. om advies een adres van G. van Tunen te Santpoort, houdende verzoek een schadeloosstelling voor hem vast te stellen en te doen uitkeeren, aangezien hij „door het uit breidingsplan van de gemeente Velsen zooda nig is gedupeerd geworden, dat zijn finan- cieele ondergang hierdoor een feit is". B. en W. zijn van meening, dat er geen aan leiding bestaat, adressant een schadeloosstel ling toe te kennen en stellen dan ook voor, op zijn verzoek afwijzend te beschikken. Wanneer de zaak dadelijk ten gunste van adressant was beslist, was de zaak in orde ge komen, zeide de heer Sluiters (C.H.)maar men heeft den man eerst financieel „uitge kleed". Hij hoopt, dat de „houten keet", die men toegestaan heeft te bouwen, spoedig wordt opgeruimd want er ontstaan daardoor voortdurend omgevallen, doordat het uitzicht belemmerd wordt. De voorzitter merkt op, dat het gevaar niet zoo groot is. Er is nog voldoende uitzicht. De heer Maas (R.K.) zegt, dat de man tee- keningen bij O.W. heeft ingediend, gemaakt door een architect. Men heeft hem gezegd„ga je gang maar", maar ten slotte waren de tee- keningen niet goed. Hoe komt men aan de we tenschap, dat de man financieel niet bij mach te was om zijn plannen uit te voeren? Hij heeft toch ook voor zijn nieuwe inrichting geld noodig gehad. De heer Maas hoopt, dat bij de behandeling van het uitbreidingsplan een weg gevonden kan worden, om in dergelijke ge vallen de gedupeerden schadeloos te stellen. De heer Dunnebier beantwoordt de spre kers. De oplossing van de situatie ter plaatse is zeer logisch. Het benadeelen van den par ticulier is in dit geval betrekkelijk. Het was een oud gebouw. Als er een goed gebouw had gestaan, had de man geen schade gehad. Dat de man niet bij machte was de verbouwing te bekostigen heeft niet spreker verteld, maar is B. en W. gebleken. Ook de heer Dunnebier meent, dat het nieuwe gebouwtje niet oorzaak is van de botsingen. Die geschiedden al voor dat het gebouwtje er stond. De man was toen uiterst blij dat men hem terwille wilde zijn. Daarom doet het spreker vreemd aan, dat hij thans om schadevergoeding komt. Het voorstel wordt aangenomen. Verkoop van gemeentegrond. B. en W. stellen voor te verkoopen een aan tal perceelen gemeentegrond, tot een totaal bedrag van c.a. f 26.500 De heer L u i k m a n (s.d.a.p) acht den ver koopprijs van het perceel sub. f (W. A. Bul- ters te Haarlem) te laag. De heer Dunnebier zegt dat de prijs niet hoog is, maar het is van belang dat de Middenduinerweg bebouwd wordt. Het voorstel inzake de overige perceelen wordt aangenomen z.h.s. Tegen verkoop van genoemd perceel stemden 9 leden. Benoemingen. B. en W. stellen voor te benoemen tot onder wijzer aan de U. L. O. school de heer P. D. A. WANDGEDIERTE. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L". Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Veen, sinds 27 Maart j.l. tijdelijk aan de be trokken school werkzaam en tot leden resp. plaatsvervangende leden van de Streekplancommissie voor den IJmond-Noord de heeren Mr. M. M. Kwint, J. C. Dunnebier en F. P. Vermeulen resp. de hee ren J. P. Nijssen. P. Bosman en E. Luikman. Aldus wordt besloten. Ingekomen stukken. In verband met 't voorstel tot het verhuren van grond aan de Rooswijkerlaan vraagt de heer van Heyst (N. P.) of B. en W. er toe zullen medewerken, dat het natuurschoon door de bronnen niet wordt geschaad. Is er gevaar, dat er teveel water aan den bodem onttrokken wordt? De heer Enzerink (Lib.) acht het een gevaar, dat men de papierfabriek gelegenheid tot voorkoop geeft. De heer Dunnebier zegt, dat er geen kwestie is van het geven in voorkoop. Alleen wanneer de grond als bouwterrein wordt ver kocht, heeft de papierfabriek recht van voor koop. Den heer van Heijst antwoordt de heer Dunnebier, dat de pompen in den grond ko men en dus niet zichtbaar. Bij het adres van A. J. Rijnders inzake wei gering, op een door hem gepacht terrein kam peeren toe te staan stelt de heer Maas (R.K.) eenige vragen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. principieel op het standpunt staan, dat alleen gekampeerd mag worden op het officieele kampeerterrein. RONDVRAAG. Lasterpraatjes weerlegd. De heer Vermeulen (A.R.) vraagt B. en W. inlichtingen omtrent de geruchten die in omloop zijn over den directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Er wordt verteld dat deze ambtenaar gelden heeft verduisterd, zelfs dat hij is gearresteerd. Wat is daarvan waar, vraagt spreker? Den voorzitter verheugt het, dat de heer Vermeulen deze vraag heeft gesteld, want het geeft hem aanleiding te zeggen, dat alles vol komen laster is. De administratie is volkomen in orde en alles berust op lasterpraatjes. Het is spreker gebleken, dat deze afkomstig zijn uit de stempellokalen van communistische zijde. Elders heeft spreker ondervonden, dat het een streven is van communisten, derge lijke ambtenaren te belasteren. Het college heeft zijn volste vertrouwen in den persoon van den directeur en het blijft dit vertrouwen in hem stellen. De heer Vermeulen heeft geen ander antwoord verwacht. De directeur heeft steeds zijn functie trouw vervuld; het is geen won der dat, waar hij helaas vele werkloozen op de vingers moet tikken, er veel critiek op hem wordt uitgeoefend. Na het antwoord van den burgemeester zijn de praatjes volkomen weer legd. De heer Homburg (A.R.) klaagt over sa menscholingen in de Kalverstraat en vraagt of het niet mogelijk is bij de Visscherijschool Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. een afrit te maken desnoods alleen voor wiel rijders. De heer Visser (s.d.a.p.) vindt het onbil lijk, dat B. en W. bij de Statenverkiezing werkloozen, die belangeloos bij de stembureaux propaganda hebben gemaakt, gere kend hebben alsof de mensehen daarvoor be taald worden. De heer Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegenheden zegt, dat B. en W. bij de ko mende verkiezingen deze regeling niet meer zullen toepassen. De heer Zalm (s.d.a.p.) wijst op de over stroomingen in de Watervlietstraat. Hij heeft vernomen, dat eenige bouwers hebben aange nomen, voor eigen rekening een zwaar riool te bouwen met een klein gemaal. De toestand is nog zeer ongunstig en bij een hevigen regen val zal het euvel zich herhalen. Thans staat het water nog in de achtertuinen. Kunnen alsnog geen maatregelen worden genomen om dit water af te voeren vraagt spreker. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat hij over wat is gezegd over de toezegging van de aannemers, zijn schouders heeft opgehaald. Een dergelijk aanbod is nooit gedaan. Wel is van eenige bouwers een plan ingekomen tot het in exploitatie brengen van nog eeni;_. terreinen met het verzoek, het water van deze terreinen op het gemeentcriool te mogen pom pen. De bouwers weten, hoe de toestand daar is. Het oude riool kan het water niet loozen. De directeur van O. W. heeft destijds de bou wers in overweging gegeven. Het terrein wat op te hoogen. Dure consumptie aan het strand De heer Maas (R.K.) klaagt over het tarief dat op het strand wordt berekend. Hij meent, dat dit geen politiek is, die aan de exploitan ten ten goede komt. Hij verzoekt het college, in overleg met de pachters, hierin verandering te brengen. De voorzitter zegt, dat het strandbedrijf in iptima forma seizoenbedrijf is. De tarieven is een zaak, waarin de Raad gekend is. De heer Maas had er dus destijds aanmerking op kun nen maken. Thans is er weinig meer aan te doen. Als de klachten de kwaliteit betrof was het wat anders. De heer Bosman, wethouder zegt, dat B. en W. de zaak wel eens met de pachters willen bespreken. De heer Sluiters klaagt over afsluiting van het Burgemeester Rijkenspark bij een councours. Het Burgemeester Rijkenspark heet vrij voor iedereen maar toen waren overal touwen gespannen. En nu hebben B. en W. weer toestemming gegeven voor een harddra verij op Zondag. De voorzitter zegt. dat de afsluiting een noorzakelijke consequentie van de toestem ming is. Spreker acht het een belang voor de gemeente, dat dergelijke zaken worden ge stimuleerd. Spreker zal zich op de hoogte stellen van wat er bij de hardraveren gebeurt. Verder vraagt de Sluiters of de bouwerij van den heer Pruis geschiedt in overeenstem ming met de voorwaarden van B. en W. De Wethouder zal dit onderzoeken. Hoe staat het met het ventverbod? vraagt de heer Sluiters ten slotte. Overal in de gemeen ten om ons heen is een ventverbod en doordat zulks hier niet het geval is komen alle venters uit de omgeving naar hier. De voorzitter zegt toe, deze kwestie te zullen onderzoeken en na te zullen gaan, of het mogelijk is een contingenteering van ventver gunningen in het leven te roepen. Hierna gaat de raad in comité-generaal. VERKIEZINGSPROPAGANDA CHR. HIST. KIESVEREENIGING De Centrale Chr. Historische Kiesvereeni- ging in de gemeente Velsen heeft voor de komende dagen de volgende openbare ver gaderingen vastgesteld: Woensdag 19 Juni in het gymnastieklokaal der Hervormde School, Velsen-Noord met als sprekers de heeren J. C. Dunnebier en H Groeneveld. Donderdag 20 Juni in het Herv. Vereni gingsgebouw, Kalverstraat IJmuiden met als De Dames Zendingskrans „Mamassa" van de Cnr. ueai. Kjbik ic wmu-u. organiseert hedenavond 8 uur een bijzonderen Zendingsavond. In de Chr. Geref. Kerk wordt een groot aantal voorwerpen geëxposeerd betrekking hebbende op het leven der Toradja's op Celebes. Een flink aantal gebruiksvoorwerpen, muziekinstrumenten, strijdmiddelen en wapens, alsmede fraai bewerkte voor werpen van hout en doek. vervaardigd door de Toradja's, worden ter bezichtiging gesteld. De toegang is vrij. Bovenstaande foto stelt voor een gedeelte dezer voorwerpen. Achter de tafel het bestuur en eenige leden van de krans „Mamassa". Door onze lens gesnapt. P. Prins. Aan den kant kent iedereen den heer P. Prins, een van de oude garde, die het stoom- trawlvisscherijbedrijf al kende toen dit nog in de kinderschoenen stond. In 1897 kwam de heer Prins van Egmond naar IJmuiden om alhier op de trawlers te gaan varen. De eerste te IJmuiden thuis be- hoorende trawler was de Betsy en op deze boot, die thans nog in de Haringhaven ligt voer de heer Prins 5 maanden als matroos en 3 maan den als stuurman. Later voer de heer Prins op de Brederode, van de Mij „Kennemer- land" en vervolgens op de Assumburg, de Ber nard, de Silvain en de Erica. Op laatstge noemden trawler is de heer Prins, die overi gens wat ongelukken betreft, gelukkig heeft gevaren, op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Bij het boeten werd hij door een stortzee overboord geslagen. Hij wist het touw, dat hij in de hand had, vast te houden en met veel moeite slaagde men er in hem weer aan boord te krijgen. Natuurlijk heeft de heer Prins de geheele opkomst van IJmuiden als trawlerhaven mee gemaakt. Zelf haalde hij vier nieuwe trawlers. In 1912 werd de heer Prins reeder als associé van den heer C. Stam en wel met den trawler Pieter Cornelis. Na zijn 55e jaar heeft de heer Prins niet meer gevaren. Thans is hij mede directeur van de reederij Frater Smid en Prins met vijf trawlers. Deze eenvoudige ex- trawlerschipper mag zeker tot de pioniers van IJmuiden gerekend worden. sprekers de heeren J. J. Delfos, Haarlem en A. ten Broeke. Vrijdag 21 Juni in het Evangelisatielokaal Kerkpad Santpoort met als sprekers de heeren J. E. Sluiters en H. Groeneveld. Maandag 24 Juni in het Gebouw voor Chr. Belangen met als sprekers de heeren C. van der Steen, Scheveningen, J. C. Dunnebier en H. Groeneveld. Benoeming directeur Openbare Werken. Aanbeveling van B. en W. B. en W. hebben den Gemeenteraad de volgende aanbeveling voor de benoeming van een directeur van openbare werxen ais opvolger van wijlen den heer E. Brader, doen geworden: 1. Ir. J. A. Verhoef, ingenieur bij de Stads gemeente Bandoeng, met verlof te Voor burg; 2, Ir. L. Sollewijn Gelpke, plaatsvervangend directeur van Publieke Werken te Hilversum. BURGERLIJKE STAND Bevallen: Th. W. Vellemju-Heekman, z., de Ruiterstraat 57, IJmuiden; W. v. d. Plas Demmers z. D. Hartoghdwarsstraat 1 IJmui den; M. A. Faber—Proctor d.. v. d.. Vondel laan 26 Velsen; M. A. Kastelein—Paulides z. Kennemerlaan 164 IJmuiden; W. E. v. d. HamBlesgraaf d. Gr. Houtweg 60 Velsen. T. GroeneveldVelthuysen z.. Meidoornstraat 7 IJmuiden: A. KooienRiem d.. Watervliet straat 28. Velsen N.: J. R. OudejansKok z.t Sinneveldtlaan 11. Santpoort: J. Hoogen- dijkMenke z., IJmuiderstraatweg 73. IJmui den. Overleden: A. v. d. Leek, 71 j. echtgenoot van T. Vlottes, Breesaapstraat 28 IJmuiden, J. Kramer, 71 j., echtgen. van C. de Wit, Doodweg 6, Velsen-N. F. F. Strijbosch, 67 j. echtgenoot van E. M. Eising, Eschdoornstraat 15, Umuïden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1